Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Πλαστικό Χρήμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 5:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν,αν,αν...δεν έχουμε,όμως, αποδεδειγμένες τέτοιες θεραπείες.Μικροζαλάδες περνούν όπως ήρθαν...κι ας μη σε ξεματιάσει κανείς.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ελα τωρα, αν θες να βρεις, βρισκεις.. βεβαια σε σενα πιστευω δεν "περνανε", κι ας ειναι θεραπεια καρκινου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 5:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν θες να βρεις απατεώνες ,ναι,βρίσκεις εύκολα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αν θες να βεβαιωνεις οτι ειναι ΟΛΟΙ, ΜΟΝΟ απατεωνες, οφειλεις να το αποδειξεις!

οτι δυναται να δουλεβει το σκεπτικο που παρουσιάζεις, ναι δυναται να δουλεβει, γνωστο ως "προβοκατσια"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 6:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αποδεικνύεται πολύ εύκολα...δεν υπάρχει καμιά έρευνα της επαγωγικής στατιστικής (κι έχουν γίνει αρκετές) που να αποδεικνύει την αποτελεσματικότητα μιας θεραπείας εκτός κλασικής ιατρικής.

Ενημερώσου καλύτερα ...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αυτο δεν αποδεικνυει οτι δεν υπαρχουν αληθεις περιπτώσεις, αλλα οτι εσυ οχι μονο θεωρεις τις ερευνες που λες, δογμα, αλλα θεωρεις και οτι δεν μπορει να υπάρχει ερευνα που δεν έχεις υποψην σου

μαλλον εσυ πρεπει να αρχισεις να λαμβανεις υποψιν σου γιατι γινονται ερευνες, ποιοι χρηματοδοτουν, και οταν καταληγεις οτι το αποτελεσμα της ερευνας λεει οτι ο χρηματοδοτης ειναι ο καλυτερος, να μην το καταπινεις τοσο ευκολα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ λες ότι υπάρχουν αληθείς περιπτώσεις εναλλακτικών θεραπειών ,εσύ βρες τις έρευνες που να το αποδεικνύουν .

Εγώ μέχρι στιγμής γνωρίζω μόνο έρευνες που διαψεύδουν τις θεραπείες αυτές (αν ήταν πλαστές και καθοδηγούμενες,θα υπήρχαν και οι αυθεντικές) .

Έλεος ,πια,με τις θεωρίες συνωμοσίας! Όταν η κλασική ιατρική θεραπεύει δεν πληρώνονται από εταιρείες,όταν δε θεραπεύει πληρώνονται!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σιγουρος οτι υπαρχουν αληθεις, δεν μπορω να βεβαιωσω προς το παρων.. μονο "ακουστα" εχω... οπως κι εσυ..

γιαυτο και η θεση μου ειναι ανοιχτη.. μπορει να ειναι απατη, μπορει αληθεια

και δεν υπαρχει λογος να βρω αποδειξεις για το οτι δεν ξερω, και ειμαι ανοιχτος

αν ομως θες να εισαγεις "αποκλεισμους", τοτε οφειλεις να αποδειξεις

θεωριες συνομωσίας; μηπως και το πουλημενο ποδοσφαιρο ειναι θεωρια συνομωσιας; σοβαρα πιστευεις οτι η σημερινη "ιατρικη" δεν πασχει απο κερδοσκοπία, και αρα μπορουμε να την εμπιστευομαστε ως αμεμπτη;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 8:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ ξέρω,όμως,έρευνες που διαψεύδουν την αποτελεσματικότητά τους...κι επειδή οι ενδιαφερόμενοι εναλλακτικοί δεν μπορούν να τις αντικρούσουν ...τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η διαψευση της αποτελεσματικοτητας καποιας θεραπειας, ακομα και σωστα να τα λεει, δεν αποκλειει την υπαρξη αλλης αποτελεσματικης εναλλακτικης θεραπειας... αρα νιαου νιαου κανει οτι αυτο δεν αποδεικνει την ανυπαρξια αποτελεσματικης εναλλακτικης θεραπειας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,σωστά,δεν το αποκλείει...ίσως στο μέλλον βρεθεί κάποια τέτοια θεραπεία αποδεδειγμένα...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2017 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
αν καποιος θεραπευτηκε επιτυχως, τοτε προφανως ο τροπος τουλαχιστον-δυναται-να αποδιδει και αρα αν μας ενδιαφερει η θεραπεια, οφειλουμε να ερευνησουμε τον τροπο, ωστε να τον χρησιμοποιουμε το κατα δυναμην επιτυχέστερα

αν δηλαδη καποιος παει να "πολεμισει την δεισιδαιμονια", και αυτο εχει ως αποτελεσμα ενας ασθενης που ηταν υπο την θεραπεια της "ξεματιαστρας", να παραμεινει αρρωστος, ενω τις προηγουμενες φορες ειχε θεραπευτει, τοτε ναι, συμφωνω οτι αυτος που "πηγε να πολεμισει την (κατ εκεινον) δεισιδαιμονία", εκανε ζημιά... οι ενεργειες του ειχαν το αποτελεσμα καποιος να ειναι αρρωστος


Αναφέρθηκα σε διάφορες μεθόδους αθυποβολής σε εγρήγορση.
Για να θεραπευτείς από το “μάτι” , πρέπει πρώτα να πιστεύεις πως κάποιος σε μάτιασε .
Για να θεραπευτείς από μάγια , πρέπει να πιστεύεις σε μάγους και σε μάγια .
Αν πιστεύεις σε ξωτικά που κλέβουν την λαλιά αν περάσεις βράδυ κάτω από συκιά , μπορεί πράγματι να μουγγαθείς και να τάξει η μάνα σου στην εικόνα της παναγίας , λαμπάδες και άλλα τάματα , για να σε γιατρέψει.
Δεν θα γιατρευτείς , αν δεν πιστεύεις πως το πρόβλημα που σου δημιούργησαν τα ξωτικά , θα το γιατρέψει η παναγιά.

Και εσύ τώρα με ρωτάς !
Είναι κακό για τον συνάνθρωπό μας μια τέτοια η γιατριά, από όπου και αν προέρχεται?

Κακό φίλε μου είναι η αιτία του προκάλεσε το πρόβλημα , και η αιτία είναι η “πίστη” σε φαντάσματα , σε πνευματικές οντότητες και μεταφυσικές δυνάμεις , σε θεούς και σε δαίμονες που δημιουργούν , αυτά τα προβλήματα του νου, και καλλιεργούνται σκόπιμα από άτομα πονηρά για να υποβάλουν στα πλήθη των οπαδών τους , την ανάγκη της βοήθειας τους , αυτή που εσύ θεωρείς αυτονόητο καλό.

Για αυτό σου είπα πριν.... .... να σε κάψω , για να μπορώ να σε βοηθήσω μετά .

Το θεωρείς αυτό καλό ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2017 12:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
αν καποιος θεραπευτηκε επιτυχως, τοτε προφανως ο τροπος τουλαχιστον-δυναται-να αποδιδει και αρα αν μας ενδιαφερει η θεραπεια, οφειλουμε να ερευνησουμε τον τροπο, ωστε να τον χρησιμοποιουμε το κατα δυναμην επιτυχέστερα

αν δηλαδη καποιος παει να "πολεμισει την δεισιδαιμονια", και αυτο εχει ως αποτελεσμα ενας ασθενης που ηταν υπο την θεραπεια της "ξεματιαστρας", να παραμεινει αρρωστος, ενω τις προηγουμενες φορες ειχε θεραπευτει, τοτε ναι, συμφωνω οτι αυτος που "πηγε να πολεμισει την (κατ εκεινον) δεισιδαιμονία", εκανε ζημιά... οι ενεργειες του ειχαν το αποτελεσμα καποιος να ειναι αρρωστος


Αναφέρθηκα σε διάφορες μεθόδους αθυποβολής σε εγρήγορση.
Για να θεραπευτείς από το “μάτι” , πρέπει πρώτα να πιστεύεις πως κάποιος σε μάτιασε .
Για να θεραπευτείς από μάγια , πρέπει να πιστεύεις σε μάγους και σε μάγια .
Αν πιστεύεις σε ξωτικά που κλέβουν την λαλιά αν περάσεις βράδυ κάτω από συκιά , μπορεί πράγματι να μουγγαθείς και να τάξει η μάνα σου στην εικόνα της παναγίας , λαμπάδες και άλλα τάματα , για να σε γιατρέψει.
Δεν θα γιατρευτείς , αν δεν πιστεύεις πως το πρόβλημα που σου δημιούργησαν τα ξωτικά , θα το γιατρέψει η παναγιά.

Και εσύ τώρα με ρωτάς !
Είναι κακό για τον συνάνθρωπό μας μια τέτοια η γιατριά, από όπου και αν προέρχεται?

Κακό φίλε μου είναι η αιτία του προκάλεσε το πρόβλημα , και η αιτία είναι η “πίστη” σε φαντάσματα , σε πνευματικές οντότητες και μεταφυσικές δυνάμεις , σε θεούς και σε δαίμονες που δημιουργούν , αυτά τα προβλήματα του νου, και καλλιεργούνται σκόπιμα από άτομα πονηρά για να υποβάλουν στα πλήθη των οπαδών τους , την ανάγκη της βοήθειας τους , αυτή που εσύ θεωρείς αυτονόητο καλό.

Για αυτό σου είπα πριν.... .... να σε κάψω , για να μπορώ να σε βοηθήσω μετά .

Το θεωρείς αυτό καλό ?

.

οχι,αυτο που λες δεν το θεωρω καλο, αλλα δεν το θεωρω και την μοναδικη περιπτωση..

δηλαδη εχει, πες, ενας που δεν εχει ακουσει ποτε για ματι, πονοκεφαλο... και του λεει καποιoς αλλος, "α ματι ειναι, κατσε να σε ξεματιασω".. και του περναει ο πονοκεφαλος.. αρα δεν δικαιολογείται να φταιει καποια εμμονή για τον πονοκεφαλο, επειδη πριν δεν υπήρχε τετοια πιθανοτητα

αρα, μαλλον δεν πιστευεις οτι η πίστη (ή και αυθυποβολη), ειναι ικανη αιτία πραγματικων αποτελεσματων ε;

δηλαδη πχ αυτο το βιντεο, θεωρεις με σιγουρια οτι αποκλειεται να ισχυει;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 01, 2017 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η κάρτα του πολίτη - π.Αρσένιος Βλιακόφτης

https://www.youtube.com/watch?v=orvzzJuBYiw
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2017 12:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
JollyRogerαρα, μαλλον δεν πιστευεις οτι η πίστη (ή και αυθυποβολη), ειναι ικανη αιτία πραγματικων αποτελεσματων ε;


Απο που προκύπτει κάτι τέτοιο?

Αν θεωρήσουμε το πρόβλημα ενός δαιμονισμένου “υπαρκτό” – και πράγματι έχει πρόβλημα ο άνθρωπος , γιατί “πιστεύει” στον διάβολο – τότε ένας εξορκισμός ή το πέρασμα από πάνω του μιας “θαυματουργής” εικόνας , μπορούν να “νικήσουν” τον διάβολο , αν πράγματι το πιστέψει .
Είναι θέμα “πίστης” , πρόκειται δηλαδή για αυθυποβολή.

Η δύναμη του νου , μπορεί να κάνει “θαύματα” .
Είναι ένα θέμα πολύ πολύπλοκο που ερευνά η νευροεπιστήμη, καθώς ο εγκέφαλος ελέγχει κάθε βιοχημική και ηλεκτρομαγνητική δραστηριότητα στον ανθρώπινο σώμα , και βεβαίως και το ανοσοποιητικό .
Είναι γνωστό εδώ και καιρό , πως ένας απελπισμένος καταπιεσμένος οργανισμός , είναι πολύ ποιο ευάλωτος σε κάθε είδους ασθένειες .
Αυτό έχει επιβεβαιωθεί πειραματικά σε ποντίκια , όπου όταν δημιουργείται τεχνικά ( βιοχημικά ή ηλεκτρομαγνητικά) στρες .

Παρόλα αυτά , -μέχρι τώρα- , δεν έχει φυτρώσει πειραματικά κάποιο κομμένο μέλος τους , αν και γνωρίζουμε τους φυσικούς βιολογικούς μηχανισμούς που αυτό θα μπορούσε να γίνει.
Η φύση επιτρέπει μόνο σε ορισμένα είδη , μια τέτοια αναπλήρωση .

Υ.Γ

Δεν ξέρω ποιο είναι “αυτό” που αναφέρεις.
Αν δεν μπορείς να το περιγράψεις ο ίδιος , πως θες να σου απαντήσω?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 6 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center