Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το Πλαστικό Χρήμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros
Αν συνέβαινε αυτό που γράφεις ποτέ δεν θα άλλαζαν απόψεις οι άνθρωποι.


Η διαφορά στο ποσοστό , απο “90-95%” στο 100% , εκεί παραπέμπει.
Ανάμεσα σε αυτούς του 5-10% , είναι και οι λίγοι που αλλάζουν απόψεις .
Οι εξαιρέσεις δεν καταρρίπτουν τον κανόνα , αντίθετα τον επιβεβαιώνουν.

Οι δικές σου προσωπικές επαφές – αυτές που αναφέρεις – δεν μετράνε , δεν αλλάζουν το γεγονός που δείχνει και εξηγεί γιατί το 90-95 των Ιαπώνων είναι βουδιστές , και ανάμεσά τους και πολλοί επιστήμονες που όλοι τους , όταν ασχολούνται με το επιστημονικό τους έργο , αφήνουν εκτός την πίστη στο δόγμα τους

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν θέλω να μάθω για τους νόμους του Νεύτωνα, θα διαβάσω τους νόμους του Νεύτωνα, θα απευθυνθώ σε ανθρώπους που ξέρουν καλύτερα τους νόμους, θα λύσω ασκήσεις με τους νόμους του Νεύτωνα κλπ μέχρι να ικανοποιηθεί η δίψα μου να τους μάθω.

Αν θέλω να μάθω τους νόμους του Θεού, θα διαβάσω την Βίβλο, θα μιλήσω με κάποιους που ξέρουν καλύτερα από εμένα τα της θεολογίας, θα προσευχηθώ, θα νηστέψω, θα συμμετέχω στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας κλπ.

Δεν θα χρησιμοποιήσω τους νόμους της Βίβλου για να μάθω και να ερμηνεύσω τους νόμους του Νεύτωνα, ούτε τους νόμους του Νεύτωνα για να μάθω και να ερμηνεύσω τι λένε τα ευαγγέλια.

(Βρε Γιάννη, μήπως τα έχεις κάνει λίγο αχταρμά στο μυαλό σου; )
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

Αν θέλω να μάθω για τους νόμους του Νεύτωνα, θα διαβάσω τους νόμους του Νεύτωνα, θα απευθυνθώ σε ανθρώπους που ξέρουν καλύτερα τους νόμους, θα λύσω ασκήσεις με τους νόμους του Νεύτωνα κλπ μέχρι να ικανοποιηθεί η δίψα μου να τους μάθω.



Εύγε!
Αυτή είναι μια σωστή και λογική απόφαση , και έτσι να κάνεις αν θες να μάθεις να μετράς με γνώμονα την λογική τον κόσμο μας, απορρίπτοντας κάθε μεταφυσική φαντασίωση, καθώς ο Νεύτωνας ήταν υπαρκτός , και με υπαρκτούς νόμους της φύσης καταπιάστηκε και έδωσε μια “λογική” εξήγηση αυτών των φυσικών φαινομένων , βασιζόμενος στις επιστημονικές γνώσεις που είχε στην εποχή του η ανθρωπότητα.
Παράθεση:
Αν θέλω να μάθω τους νόμους του Θεού, θα διαβάσω την Βίβλο, θα μιλήσω με κάποιους που ξέρουν καλύτερα από εμένα τα της θεολογίας, θα προσευχηθώ, θα νηστέψω, θα συμμετέχω στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας κλπ.

Μπράβο!
Καλά θα κάνεις , αν έχεις ανάγκη να πιστεύεις σε κάτι “φανταστικό”, και αν αυτή η ψευδαίσθηση σε γαληνεύει και γοητεύεσαι και υποβάλλεσαι από λατρευτικές τελετουργίες σε εκκλησιές ή οπουδήποτε νιώθεις καλά .
Τα ίδια σχετικά αποτελέσματα είχαν και οι διονυσιακές τελετές των αρχαίων

Αυτά δεν έχουν σχέση όμως με την επιστήμη
Αν γνωρίζεις κάτι , ένα – έστω ένα- επιβεβαιωμένο πρακτικό “φαινόμενο” που να παραβιάζει τους νόμους της φύσης , σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας , ή σε όλη τη ιστορία του “κόσμου” που παρατηρούμε σε βάθος 10 δις χρόνια ,


Παράθεση:
Δεν θα χρησιμοποιήσω τους νόμους της Βίβλου για να μάθω και να ερμηνεύσω τους νόμους του Νεύτωνα, ούτε τους νόμους του Νεύτωνα για να μάθω και να ερμηνεύσω τι λένε τα ευαγγέλια.


Γιατί να μπλέξεις με τα φρύδια, όταν εξετάζεις τα μύδια?

Μην τα μπλέκεις ρε συ φίλε!
Επόμενο είναι να μην ξέρεις τι σου γίνεται

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η θεολογία δεν είναι επιστήμη γιατί δεν έχει αντικειμενικό τρόπο επαλήθευσης των υποθέσεών της και πρόβλεψης φαινομένων. Εντάσσεται στη μαγική σκέψη της ανθρωπότητας ,όπως και η αστρολογία,η ομοιοπαθητική κ.λπ.

Επομένως,αυτοί που γνωρίζουν παρα-επιστήμη,δε σημαίνει ότι έχουν καλύτερη σχέση με την πραγματικότητα,με τη μαγεία έχουν!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 10:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Καλά θα κάνεις , αν έχεις ανάγκη να πιστεύεις σε κάτι “φανταστικό”, και αν αυτή η ψευδαίσθηση σε γαληνεύει και γοητεύεσαι και υποβάλλεσαι από λατρευτικές τελετουργίες σε εκκλησιές ή οπουδήποτε νιώθεις καλά .
Τα ίδια σχετικά αποτελέσματα είχαν και οι διονυσιακές τελετές των αρχαίων


.


Λάθος κάνεις,τα Διονύσια δεν ήταν τελετές υπερφυσικής "κατάνυξης",γιορτές πολιτισμού ήταν κι εξύμνησης της φύσης!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επομένως γιατί συνεχώς προσπαθείς να μπλέκεις την επιστήμη με τη θρησκεία;

Εγώ που είμαι επιστήμονας και θρήσκος σου λέω να μην το κάνεις. Εγώ δεν μπλέκω την επιστήμη, ούτε με τη θρησκεία, ούτε με τις κοινωνικές μου συναναστροφές κλπ.

Αν ήσουν επιστήμονας ή θρήσκος θα καταλάβαινες ότι είσαι λάθος.
Δυστυχώς δεν είσαι τίποτα από τα δύο και δεν μπορείς να δεις καθαρά.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 27, 2017 2:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πες το ,επιτέλους! Η θρησκεία δεν είναι επιστήμη,άρα και οι τυχόν μαρτυρίες περί θαυμάτων δεν είναι αντικειμενικές αποδείξεις αλλά βιώματα που είναι δυνατόν να οφείλονται σε σκόπιμα ψεύδη , σε αυταπάτες (παθολογικής ή ψυχικής φύσης) ή σε εξελιγμένα τρυκ.

Αν αποκλειστούν οι ανθρώπινες αυτές εκδοχές ,τότε μπορούμε να μιλάμε για θαύμα. Γιατί μπορεί η θρησκεία να μην είναι επιστήμη αλλά η επιστήμη μπορεί να ελέγξει το πεδίο της θρησκείας σε σχέση με τις προηγούμενες εκδοχές.

Ο απόλυτος χωρισμός θρησκείας κι επιστήμης είναι θεολογικό επινόημα ώστε να διαφυλαχτεί κάθε θεολογική αυθαιρεσία.Όταν,όμως,τα επιστημονικά επιτεύγματα χρησιμοποιούνται για θεολογικές ερμηνείες,τότε ...ώ του θαύματος!...ο χωρισμός καταργείται και διατυμπανίζεται το κύρος της θεολογίας ,που επιβεβαιώνεται δήθεν κι επιστημονικά.

Ό,τι μας βολεύει δηλαδή...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 9:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννη, διαφωνώ με όσα γράφεις, αλλά δεν θα τα σχολιάσω.
Έχεις εμπειρία ζωής, έχεις διαβάσει πέντε πράγματα αλλά συχνά σκέφτεσαι ανόητα και παιδιάστικα.
Θα σου πω μόνο ένα λογικό λάθος που κάνεις.

Η επιστήμη δεν κατέχει όλη την αλήθεια. Ένα μη επιστημονικό πράγμα, δεν σημαίνει ότι δεν είναι αληθινό.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 9:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπα αυτό.Λέω πως η επιστήμη ,με όσα τώρα γνωρίζει,μπορεί ν' αποκλείσει το ενδεχόμενο ψεύδους,απάτης ή αυταπάτης.

Παιδιάστικη συμπεριφορά ,λοιπόν,είναι αυτή που δεν ελέγχει τις παρορμήσεις της και συγκεκριμένα εδώ την παρόρμηση του θαύματος...μέσω επιστημονικού ελέγχου κι όχι απλού βιώματος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:

Καλά θα κάνεις , αν έχεις ανάγκη να πιστεύεις σε κάτι “φανταστικό”, και αν αυτή η ψευδαίσθηση σε γαληνεύει και γοητεύεσαι και υποβάλλεσαι από λατρευτικές τελετουργίες σε εκκλησιές ή οπουδήποτε νιώθεις καλά .
Τα ίδια σχετικά αποτελέσματα είχαν και οι διονυσιακές τελετές των αρχαίων


.


Λάθος κάνεις,τα Διονύσια δεν ήταν τελετές υπερφυσικής "κατάνυξης",γιορτές πολιτισμού ήταν κι εξύμνησης της φύσης!


Πότε ανέφερα πως τα διονυσιακά , ήταν τελετές υπερφυσικής "κατάνυξης" ?
Μιλούσα για τις λατρευτικές τελετουργίες (των χριστιανών) , σαν μέσο υποβολής που οδηγεί σε έκσταση
Στις εκκλησίες η υποβολή επιτυγχάνεται με τον χαμηλό φωτισμό , τα θυμιατά , τις σκιές των κεριών να παίζουν πάνω στα είδωλα και τους τοίχους , τις ψαλμωδίες και την τελετουργία και κατάνυξη γενικά..

Σχετικό – όχι ίδιο - αποτέλεσμα επιτυγχάνεται και με άλλους τρόπους, όπως με τον ξέφρενο χορό , την έντονη μουσική με κρουστά και επαναλαμβανόμενους μονότονους ρυθμούς και ήχους .
Ένας πανάρχαιος τρόπος , υποβολής και “ παρά-κρουσης” .

Δεν είναι πάντα η μεταφυσική κατάνυξη.
Μπορεί να είναι και το ψυχολογικό ντοπάρισμα πριν από μια μάχη , ή η αλλαγή διάθεσης για ευθυμία , μετά από μια μακρά εποχή κατάθλιψης

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 1:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατι τα τσουβαλιαζεις ολα αυτα σαν να ηταν αχρηστα, οταν ο ιδιος παραδεχεσαι οτι μεσω τετοιων μεθοδων επιτυγχανονται πραγματικα αποτελεσματα, πχ θεραπειες ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:

Καλά θα κάνεις , αν έχεις ανάγκη να πιστεύεις σε κάτι “φανταστικό”, και αν αυτή η ψευδαίσθηση σε γαληνεύει και γοητεύεσαι και υποβάλλεσαι από λατρευτικές τελετουργίες σε εκκλησιές ή οπουδήποτε νιώθεις καλά .
Τα ίδια σχετικά αποτελέσματα είχαν και οι διονυσιακές τελετές των αρχαίων


.


Λάθος κάνεις,τα Διονύσια δεν ήταν τελετές υπερφυσικής "κατάνυξης",γιορτές πολιτισμού ήταν κι εξύμνησης της φύσης!


Πότε ανέφερα πως τα διονυσιακά , ήταν τελετές υπερφυσικής "κατάνυξης" ?
Μιλούσα για τις λατρευτικές τελετουργίες (των χριστιανών) , σαν μέσο υποβολής που οδηγεί σε έκσταση
Στις εκκλησίες η υποβολή επιτυγχάνεται με τον χαμηλό φωτισμό , τα θυμιατά , τις σκιές των κεριών να παίζουν πάνω στα είδωλα και τους τοίχους , τις ψαλμωδίες και την τελετουργία και κατάνυξη γενικά..

Σχετικό – όχι ίδιο - αποτέλεσμα επιτυγχάνεται και με άλλους τρόπους, όπως με τον ξέφρενο χορό , την έντονη μουσική με κρουστά και επαναλαμβανόμενους μονότονους ρυθμούς και ήχους .
Ένας πανάρχαιος τρόπος , υποβολής και “ παρά-κρουσης” .

Δεν είναι πάντα η μεταφυσική κατάνυξη.
Μπορεί να είναι και το ψυχολογικό ντοπάρισμα πριν από μια μάχη , ή η αλλαγή διάθεσης για ευθυμία , μετά από μια μακρά εποχή κατάθλιψης

.


Μιλάς για "ψευδαισθήσεις".Ποιες ήταν οι ψευδαισθήσεις στα Διονύσια;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 2:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αναφορά μου σε “ψευδαισθήσεις , έγινε σε άλλο σημείο, που εξηγούσα βήμα βήμα που οδηγούν (γαλήνη , γοητεία , υποβολή)

Ανέφερα πως το ίδιο “σχετικά” αποτέλεσμα – της υποβολής- , είχαν και οι διονυσιακές τελετές .
Η υποβολή είναι η επιβολή κάποιου συναισθήματος (τρόμου, χαράς, ελπίδας, ευτυχίας, κλπ κλπ ) Στην περίπτωση πίστης σε μεταφυσικές δυνάμεις και οντότητες, , (θρησκευτικές-δαιμονικές τελετές) οδηγεί σε ψευδαισθήσεις \


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 2:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
γιατι τα τσουβαλιαζεις ολα αυτα σαν να ηταν αχρηστα, οταν ο ιδιος παραδεχεσαι οτι μεσω τετοιων μεθοδων επιτυγχανονται πραγματικα αποτελεσματα, πχ θεραπειες ;


Να σε κάψω jolly, να σε αλείψω μέλι.

Αν εσύ που πιστεύεις στο “μάτι” , νοιώσεις κακόκεφος και αποδόσεις το πρόβλημα σου στο “μάτι” , μια ξεματιάστρα θα σε βοηθήσει .
Ναι η όχι?

Συμπέρασμα , οι ξεματιάστρες βοηθούν την κοινωνία των ανθρώπων και δεν πρέπει να τις ενοχλούμε .

Επομένως όσοι πολεμούν την δεισιδαιμονία και τις προλήψεις , βλάπτουν την ανθρωπότητα.

Συμφωνείς?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 28, 2017 5:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αν καποιος θεραπευτηκε επιτυχως, τοτε προφανως ο τροπος τουλαχιστον-δυναται-να αποδιδει και αρα αν μας ενδιαφερει η θεραπεια, οφειλουμε να ερευνησουμε τον τροπο, ωστε να τον χρησιμοποιουμε το κατα δυναμην επιτυχέστερα

αν δηλαδη καποιος παει να "πολεμισει την δεισιδαιμονια", και αυτο εχει ως αποτελεσμα ενας ασθενης που ηταν υπο την θεραπεια της "ξεματιαστρας", να παραμεινει αρρωστος, ενω τις προηγουμενες φορες ειχε θεραπευτει, τοτε ναι, συμφωνω οτι αυτος που "πηγε να πολεμισει την (κατ εκεινον) δεισιδαιμονία", εκανε ζημιά... οι ενεργειες του ειχαν το αποτελεσμα καποιος να ειναι αρρωστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 5 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center