Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ouliathis
Πρύτανης

Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 3:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman έγραψε:
σόρρυ, στην προηγουμένη έπρεπε να σημειώσω ''κι ωστόσο, το ποσό δεν ήταν ΜΕΓΑΛΟ κατά τη γνώμη σου'' (αυτολεξεί του ουλιάδη μας).

κι όχι ότι θα έπρεπε να ήξερες το νομισματικό σύστημα της Αθήνας ! απλώς, με τέτοιες σημειώσεις, αποδεικνύεις ότι δεν έχεις επαφή ούτε με τα στοιχειώδη, ούτε κάν με τον Αριστοφάνη (ο οποίος σε κάθε μα κάθε κωμωδία αναφέρεται στο κόστος και τη δαπάνη προϊόντων και υπηρεσιών της εποχής του).

Ναι δεν έχω άποψη για τα πάντα, μόνο γι αυτά που γνωρίζω τόσα ώστε να μου επιτρέπεται να γράψω κάτι γι αυτά, και παρ ολα αυτά μπορεί πάλι να πέσω σε λάθος. κατα τα άλλα η συνηθισμένη αγένεια που σε διακρίνει όσο πάει και διευρύνεται αλλά αυτό δεν αποτελεί φυσικά δικό μου πρόβλημα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 3:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Και τέλος, το θέατρο δεν ήταν δωρεάν, όπως είπε παραπάνω ο ακατονόμαστος Smile, αλλά κόστιζε 2 οβολούς.

Πολύ πιο φθηνά ,δηλαδή ,απ' όσο νομίζεις ότι αξίζουν οι γνώσεις σου!

( μην πατήσεις στο google " διαφορά θεατρικού εισιτηρίου και ανιστορικότητας" ,πάτα απλά "θεωρικά" )
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 4:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οκ, έβαλα θεωρικά και μου έβγαλε αυτό:

θεωρικά έγραψε:

Τα χρήματα που δίνονταν κατά την αρχαιότητα από το δημόσιο ταμείο στους άπορους Αθηναίους πολίτες, για να πληρώσουν την είσοδό τους στο θέατρο ή σ` άλλες μεγάλες γιορτές. Η τιμή ήταν δύο οβολοί (διωβελία). Ο Περικλής (κατά τον Πλούταρχο) ή ο Κλεοφώντας (κατά τον Αριστοτέλη) ψήφισαν το σχετικό νόμο για να μη στερούνται οι άποροι το διδακτικό χαρακτήρα του θεάτρου. Στις αρχές δίνονταν μόνο για τα δράματα που διδάσκονταν στις μεγάλες γιορτές.
Νόμος απαγόρευε τη χρήση των θ. για άλλες ανάγκες με βαριά ποινή. Στη διάρκεια όμως του Πελοποννησιακού πολέμου (431-404 π.Χ.), επειδή τα οικονομικά της Αθήνας δεν ήταν ανθηρά, τα θ. καταργήθηκαν. Άρχισαν να ισχύουν ξανά τα χρόνια 354-339, επί Ευβούλου, και το 339-8 με εισήγηση του Δημοσθένη.

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%98%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Άρα η είσοδος στο θέατρο δεν ήταν δωρεάν, αλλά κόστιζε δύο οβολούς, όπως έγραψα και προηγουμένως.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 5:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α,δεν είναι δωρεάν ,απλά τους έδινε τα χρήματα το κράτος!

Δεν είναι ρύζι με νερό,είναι νερό με ρύζι!
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Ouliathis
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 6:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Mark οταν μιλάμε για την αθηναϊκή δημοκρατία ξέρεις για πόσα χρόνια μιλάμε; Απο λίγο πριν την μάχη του Μαραθώνος μέχρι και αρκετά χρόνια μετά την ρωμαϊκή κατάκτηση, με κάποια διαλείμματα ενδιάμεσα. Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, πολλοί νόμοι άλλαζαν προς το Α η το Β συμφέρον, γενικά ομως μιλώντας η αθηναϊκή Δημοκρατία ως εσωτερικό πολίτευμα των Αθηναίων επιβίωσε για πολλά χρόνια. Τα πιο ένδοξα χρόνια της βεβαίως αποτελούν τα χρόνια του Περικλή, τότε έφτασε στο απόγειό της, αλλά δεν εξαντλείται μόνο σε αυτά. Συνεπώς υπηρξε και περίοδος δωρεάν εισόδου στο θέατρο, όπως φαίνεται και στο κείμενο που παρέθεσες, όπως επίσης και το αντίθετο, όταν η πόλη δεν είχε αρκετό πλεόνασμα εισοδήματος ώστε να επιχορηγεί με αυτό τους πολίτες. Απλά πράγματα δηλαδή.
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 6:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Α,δεν είναι δωρεάν ,απλά τους έδινε τα χρήματα το κράτος!

Δεν είναι ρύζι με νερό,είναι νερό με ρύζι!

Οι ευποροι της εποχής πλήρωναν ή δεν πλήρωναν εισιτήριο;
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα τρολαρίσματα αλλού.Στο θέμα έχεις τίποτα να συνεισφέρεις;
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Ouliathis
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αχ και πάλι αχ mark. Oi εύποροι όχι απλά πλήρωναν αλλα ηταν και αυτοί που επιχορηγούσαν τις παραστάσεις σύμφωνα με νόμο της αθηναϊκής δημοκρατίας. Διαβάστε λίγο περί αθηναϊκής δημοκρατίας, θα δείτε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιο τρολάρισμα ρε συ; Εγώ σοβαρά ερωτώ. Αλλά ας το θέσω διαφορετικά το ερώτημά μου:

Υπήρχε κανείς που να πλήρωνε εισιτήριο για το θέατρο; Αυτούς τους διαολεμένους δύο οβελούς ή όλοι έμπαιναν τσάμπα; Απλή ερώτηση!
Επιστροφή στην κορυφή
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 9:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Αχ και πάλι αχ mark. Oi εύποροι όχι απλά πλήρωναν αλλα ηταν και αυτοί που επιχορηγούσαν τις παραστάσεις σύμφωνα με νόμο της αθηναϊκής δημοκρατίας. Διαβάστε λίγο περί αθηναϊκής δημοκρατίας, θα δείτε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

Αχ και βαχ! Laughing

Ναι σωστά, υπήρχαν κάποιοι πάρα πολύ πλούσιοι οι οποίοι αναλάμβαναν τη χορηγία του χορού κυρίως. Αλλά εγώ δε λέω για αυτούς, τους σημερινούς εκατομμυριούχους, αλλά έναν μέσο εύπορο πολίτη, ας πούμε αυτόν που έπαιρνε 1 δραχμή μισθό μεροκάματο = 180 οβολούς το μήνα. Τον απλό θεατή, και όχι τον χορηγό ή κάποιον που είχε εμπλακεί με τη διοργάνωση της παράστασης. Πλήρωνε αυτός το διόβελο, ναι ή όχι; Αυτός ή κανείς άλλος τελοσπάντων ή έμπαιναν όλοι τσάμπα στο θέατρο;
Επιστροφή στην κορυφή
Ouliathis
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 10:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι υπήρχαν και πολίτες που πλήρωναν κανονικά, οι εισπράξεις πήγαιναν στον θεατρώνη, ο δε θεατρώνης ήταν αυτός που νοίκιαζε το θέατρο από την πολιτεία, η δε πολιτεία πλήρωνε τους ηθοποιούς, και τα θεωρικά ηταν η επιδότηση της πολιτείας προς τους φτωχούς για να βλέπουν κι αυτοί τις παραστάσεις, ο δε χορηγός πλήρωνε τους χορευτές αλλά και τα κοστούμια η ότι άλλο έξτρα χρειάζονταν όπως τα κωφά πρόσωπα, δηλαδή οι κομπάρσοι. Κάποια από αυτά άλλαζαν η επανέρχονταν ανάλογα για πια περιόδο μιλάμε. Εντάξει το καλύψαμε το θέμα τώρα;
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 10, 2015 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Ναι υπήρχαν και πολίτες που πλήρωναν κανονικά, οι εισπράξεις πήγαιναν στον θεατρώνη, ο δε θεατρώνης ήταν αυτός που νοίκιαζε το θέατρο από την πολιτεία, η δε πολιτεία πλήρωνε τους ηθοποιούς, και τα θεωρικά ηταν η επιδότηση της πολιτείας προς τους φτωχούς για να βλέπουν κι αυτοί τις παραστάσεις, ο δε χορηγός πλήρωνε τους χορευτές αλλά και τα κοστούμια η ότι άλλο έξτρα χρειάζονταν όπως τα κωφά πρόσωπα, δηλαδή οι κομπάρσοι. Κάποια από αυτά άλλαζαν η επανέρχονταν ανάλογα για πια περιόδο μιλάμε. Εντάξει το καλύψαμε το θέμα τώρα;

Ωραιότατα! Αυτό ήθελα να ακούσω! Ναι τώρα το καλύψαμε το θέμα! Very Happy

Εκτός και αν ο Ν. Ιωάννης έχει κάποια αντίρρηση επί του θέματος!
Επιστροφή στην κορυφή
shaman
Πρύτανης

Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 8:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΟΝΟΝ οι δούλοι προσήρχοντο στο θέατρο δαπάναις της πολιτείας. Οι ελεύθεροι πολίτες κατέβαλαν εισιτήριο.

Αυτό είναι το μεγαλείο της Αθήνας !
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 10:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Ποιο τρολάρισμα ρε συ; Εγώ σοβαρά ερωτώ. Αλλά ας το θέσω διαφορετικά το ερώτημά μου:

Υπήρχε κανείς που να πλήρωνε εισιτήριο για το θέατρο; Αυτούς τους διαολεμένους δύο οβελούς ή όλοι έμπαιναν τσάμπα; Απλή ερώτηση!

Σου απάντησα με τα "θεωρικά" .Απλή απάντηση.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2015 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Ναι υπήρχαν και πολίτες που πλήρωναν κανονικά

shaman έγραψε:
Οι ελεύθεροι πολίτες κατέβαλαν εισιτήριο.

Συνεπώς, αφού κάποιοι πλήρωναν εισιτήριο, το να λέμε πως η είσοδος στο αρχαίο θέατρο ήταν δωρεάν, είναι απλά λάθος! Δε χρειάζεται ιδιαίτερη εξυπνάδα για να το καταλάβει κανείς αυτό! Ακόμα και ένα παιδί του δημοτικού το καταλαβαίνει! Ενώ για κάποιους φαίνεται πως είναι ψιλά γράμματα! Smile

Και στα μέσα μαζικής μεταφοράς στην Ελλάδα του σήμερα, υπάρχουν κάποιες ομάδες πολιτών, όπως είναι οι βουλευτές/ευρωβουλευτές και οι φαντάροι, οι οποίοι τα χρησιμοποιούν δωρεάν. Αυτό όμως δε σημαίνει πως τα ΜΜΜ είναι δωρεάν!!!

http://www.athenstransport.com/2011/05/reduced-tickets/

Ouliathis έγραψε:

και τα θεωρικά ηταν η επιδότηση της πολιτείας προς τους φτωχούς για να βλέπουν κι αυτοί τις παραστάσεις

Η ύπαρξη και μόνο των "θεωρικών" ως επιδότηση για την παρακολούθηση των παραστάσεων, δηλώνει πως η είσοδος στο θέατρο δεν ήταν δωρεάν. Γιατί να υπάρχει επιδότηση για κάτι που είναι δωρεάν; Έλα μου ντε, γιατί άραγε; Δε θέλει και πολύ μυαλό!

shaman έγραψε:
ΜΟΝΟΝ οι δούλοι προσήρχοντο στο θέατρο δαπάναις της πολιτείας.

Απ' ότι φαίνεται shaman ήταν και άλλες ομάδες, όπως αυτοί που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα, οι άποροι.

Γιατί όμως δεν μπορεί κάποιος να δει αυτά τα παραπάνω τα εξόφθαλμα; Και αν δεν μπορεί να δει αυτά τα προφανή, πώς στο διάολο θα δει τα άλλα που κρύβονται πίσω από τις σκιές; Δύσκολες ερωτήσεις σίγουρα, δύσκολες και οι απαντήσεις. Θεωρώ πως αυτά τα θέματα είναι από τα σημαντικότερα με τα οποία οφείλει να ενασχοληθεί ένας φιλόσοφος, ίσως και τα σημαντικότερα από όλα τα άλλα. Μα να επιχειρήσω να δώσω μια απάντηση. Συχνά έχουμε λανθασμένη αντίληψη για τα πράγματα, λόγω της ταύτισης μας με τον ιδεολογικό χώρο που υποστηρίζουμε, τον οποίο επεκτείνουμε σε όλους και όλα. Το ίδιο λοιπόν πιστεύω πως συμβαίνει και εδώ: επειδή οι θεατρικές παραστάσεις ήσαν δωρεάν για τους δούλους και τους άπορους, κάποιος άμοιρος να ταυτίζεται μαζί τους και να πιστεύει πως δωρεάν για αυτούς σημαίνει δωρεάν για όλους. Είτε βέβαια να είναι δούλος ή/και άπορος ο ίδιος. Όπως και να έχει, χαρακτηριστικό του θα είναι μια δουλική συμπεριφορά και νοοτροπία και θα ζει φτωχικά ή θα εξυμνεί τη φτώχεια. Αυτά σε μια πρώτη ανάλυση.

https://www.youtube.com/watch?v=kid8QPYLTbs
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 7 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center