Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ζωή ως όνειρο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ouliathis
Πρύτανης

Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 17, 2015 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α εγω ειμαι Κωνσταντοπουλου δεν καταλαβαίνω τίποτα!!!
Πέραν της πλάκας τωρα, οι συζητήσεις εδω ειναι τέτοιου είδους που τα κολλήματα του καθενός μας κάπου θα φαίνονται, και συνεπώς κάποιες μπηχτές ειναι μάλλον αναπόφευκτες αρκεί να μην ξεπερνούν κάποια όρια και καταλήξουν απλα καντήλια που δεν ενδιαφέρουν κανέναν, ουτε και τιμούν αυτον που τα γράφει. Το που αρχίζουν και σταματούν αυτα τα όρια για τον καθένα ειναι προσωπικό ζήτημα και σιγουρα κατι δείχνουν για τον χαρακτήρα του, απο αυτον τον κανόνα δεν ξεφεύγει κανεις, δεν μπορω να διαφωνήσω σε αυτο. Θέλω να πιστεύω πως δεν ξεπέρασα τα όρια αυτα σε σημείο που να κατάντησα απλα αγενής. Κατα τα αλλα ναι γνωρίζω πως αφού δέχομαι να συζητάω τις απόψεις μου δημόσια, και κριτική θα υποστώ και ειρωνία, και προσπαθώ να το δέχομαι αυτο στον βαθμό που μου το επιτρέπει ο χαρακτήρας μου! Ουδείς τέλειος!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 17, 2015 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κανένα πρόβλημα, και αυτό είναι ευχάριστο βέβαια, απλά έδραξα ευκαιρία να πω τον πόνο μου. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 17, 2015 5:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Σταματειστε να ονειρευεστε και προσγειωθειτε στην πραγματικοτητα Smile

Και η πραγματικοτητα ειναι πως μαλλον η πραγματικοτητα ειναι ονειρο Mr. Green

Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 17, 2015 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τάδε έφη ...σκαπανεας

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2015 2:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea
gianiss έγραψε:
Το παραμύθι της βίβλου – βλέπε “γένεση” - είναι γνωστό εδώ και χιλιάδες χρόνια .
Μάλιστα συνεπήρε και γοήτευσε μέγα πλήθος παιδιών και πάρα πολλούς ηλικιωμένους με ...νηπιακά μυαλά
Η θεωρία τη μεγάλης έκρηξης προτάθηκε πολύ πρόσφατα - τον περασμένο αιώνα ,- επομένως δεν έχει καμία σχέση και βάση , με το παραμύθι της γένεσης και της βίβλου γενικά.
Το αν οι παπάδες , κάθε πίστης και απόχρωσης , αναγκάζονται να κάνουν λάστιχο την βίβλο τους , σε μία αγωνία προσαρμογής της με τις επιστημονικές θεωρίες , αυτό είναι άλλου παπά βαγγέλιο .
Ρώτα τους “επιστήμονες” παπάδες , να σε βοηθήσουν.

Η θεωρία της μεγάλης έκρηξης , στηρίχθηκε σε σοβαρές “λογικές” ενδείξεις και στοιχεία που συνηγορούν προς αυτό το ενδεχόμενο .
Δεν ωφελεί να στις αναφέρω μία προς μία , γιατί θα σε μπερδέψω ,
Θα σου πω μόνο μία , την ποιο απλή , που ενδεχομένως ακόμα και εσύ , μπορεί να καταλάβεις
Βασίστηκε σε μια “ανακάλυψη” ενός μεγάλου “παρατηρητή” του ουρανού, ότι πως οι γαλαξίες απομακρύνονται μεταξύ τους , αυτό θα πει – για να σε βοηθήσω να σκεφτείς – πως στο παρελθόν οι γαλαξίες ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους , και η πυκνότητα του κόσμου μας πολύ μεγάλη .

Στοιχεία τελευταίων ετών , “δείχνουν” , πώς όχι μόνο απομακρύνονται μεταξύ τους, αλλά η ταχύτητα απομάκρυνσης επιταχύνεται.
Θα μου πεις και τι με αυτό , ή τι σημαίνει αυτό το εύρημα ?

Και με το δίκαιο σου, καθώς μοναδική πηγή γνώσης σου, ήταν και παραμένει η βίβλος .
Για μένα όμως σημαίνει πολλά , δημιουργώντας πολλά πρόσθετα ερωτήματα για την “ιδέα” του κόσμου μας.

Με αυτά και με αυτά , προχωρά η γνώση

Το πρωτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης εχει αμεση σχεση με τη Βιβλο μια και εισηγητης της ειναι ενας ιερωμενος, οπως φαινεται στην παραθεση που ακολουθει

Παράθεση:
Εισηγητής της θεωρίας υπήρξε ο Βέλγος Αββάς και αστρονόμος Ζωρζ Λεμαίτρ. Ύστερα από τις διαπιστώσεις ότι:

Οι λύσεις της Θεωρίας της σχετικότητας προέβλεπαν ως αρχή του Σύμπαντος μια μαθηματική ανωμαλία.
Εφόσον η εντροπία (το μέτρο της αταξίας) του σύμπαντος ολοένα και αυξάνει θα υπήρχε στιγμή στο παρελθόν με ελάχιστη εντροπία όπου η ύλη θα είχε την μέγιστη δυνατή πυκνότητα.
Με βάση αυτές τις δύο παρατηρήσεις πρότεινε ως αρχή του σύμπαντος το αρχικό άτομο, όπου ολόκληρη η μάζα του Σύμπαντος είναι συγκεντρωμένη σε ένα και μοναδικό σημείο και ο χωρόχρονος δεν έχει ακόμα δημιουργηθεί. Το αρχικό άτομο εν καιρώ εξερράγη και από την ύλη που εκτοξεύτηκε δημιουργήθηκαν οι γαλαξίες και τα αστέρια.

Το δευτερο που σημειωνω ειναι οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης δεν βασιστηκε στη απομακρυνση των γαλαξιων, γιατι η διαπιστωση αυτη ειναι πολυ μεταγενεστερη της διατυπωσης της θεωριας
(
πολυ πριν το 1950 και συγκεκριμενα ο Ζωρζ Λεμαίτρ : " Πρότεινε μια πρώιμη μορφή του Νόμου του Χαμπλ το 1927, ενώ δημοσίευσε τη θεωρία του πρωταρχικού ατόμου στο επιστημονικό περιοδικό Nature το 1931. Την εποχή εκείνη ο Αϊνστάιν πίστευε ότι το Σύμπαν ήταν αιώνιο και είχε ήδη εκφράσει τον σκεπτικισμό του για τη δημοσίευση που είχε κάνει ο Λεμαίτρ το 1927." )
Τα οσα λες λοιπον σχετικα με το ζητημα αυτο στην παραθεση αποτελουν απλα διαστρεβλωση της πραγματικοτητας

Παράθεση:
Λίγα χρόνια αργότερα, και συγκεκριμένα το 1995, μία δεύτερη ερευνητική ομάδα, η High Z Supernova Team, μπήκε στο παιχνίδι. Τα αποτελέσματα των δύο ερευνητικών ομάδων που ανακοινώθηκαν επίσημα τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο του 1998 άφησαν τη διεθνή επιστημονική κοινότητα «με το στόμα ανοιχτό»! Γιατί η ανάλυση των δεδομένων, αντί απλά να οδηγήσει στον υπολογισμό του ρυθμού επιβράδυνσης της διαστολής του Σύμπαντος με περισσότερη ακρίβεια, όπως όλοι περίμεναν, οδήγησε τους ερευνητές στο ακριβώς αντίθετο, στοσυμπέρασμα δηλαδή ότι η διαστολή του Σύμπαντος επιταχύνεται!

Το τριτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι στο δευτερο σημειο που επισημαινω στην παραθεση αναφερεις ρητα οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης, οπως και καθε θεωρια μεχρι να αποδειχθει, ειναι ενα πιθανολογουμενο ενδεχομενο, σοβαρο μεν αλλά ενδεχομενο
Αρα ως ενδεχομενο αποτελει απλα μια εικασια η οποια εχει μετατραπει σε θεωρια γιατι την εχουμε επιλεξει ως θεωρια ερμηνειας της δημιουργιας του συμπαντος
Υπαρχουν ομως και απειρα άλλα ενδεχομενα με μεγαλυτερα ή μικροτερα ποσοστα, διαφορετικα δεν θα μιλαγαμε για εικασια ( ενδεχομενο ) άλλά για βεβαιοτητα

Το τεταρτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης μαλλον ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου, διοτι σε μια εκρηξη τα θραυσματα απομακρυνονται απο τη σημειο "μηδεν" επιβραδυνομενα
Στην περιπτωση ομως του συμπαντος επιταχυνονται
Το οποίο σημαινει, κατα τα γνωστα, οτι εξακολουθει και δρα πανω τους μια δυναμη η οποία και τα επιταχυνει
Δηλαδη φαινεται οτι η πιθανολογουμενη αρχικη εκρηξη αντι να εκτονωνεται επιδεινωνεται και αναγκαζει τους κινουμενους ηδη προς την "περιφερεια" γαλαξιες να επιταχυνονται ...
Αρα κατι "άλλο" εχει συμβει που μοιαζει με συνηθη εκρηξη αλλά δεν ειναι
Και αυτο το στοιχειο, της επιταχυνσης των γαλαξιων το οποίο ειναι και πραγματικο μια και προκυπτει απο μετρησεις αστρονομικες, επαναφερει το χαρακτηρα της μεγαλης εκρηξης ( θεωρουμενης μια συνηθισμενης φυσης εκρηξη υπερπυκνης υλης ) ως εικασιας με μειουμενα ποσοστα αληθειας

Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
Ouliathis
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2015 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστα βρίσκεις πως το φαινόμενο της επιτάχυνσης ειναι περίεργο, αλλα η αρχική έκρηξη ομως φαίνεται απο το γεγονός πως οι γαλαξίες απομακρύνονται ολοι ο ενας απο τον άλλο, ετσι οπως συμβαινει αν τοποθετήσεις σημεία σε ενα ξεφουσκωτο μπαλόνι, και μετα αρχίσεις να το φουσκωνεις οποτε προφανώς έγινε. Εχουμε επισης ανακαλύψει και τον "θόρυβο" της έκρηξης, την ακτινοβολία δηλαδη που προεκλήθη εξ αιτίας της. Εξακολουθει ακόμα να ταξιδεύει αυτη παντού μαζί με το συμπαν οπως επεκτείνεται. Θα πρεπει να γνωρίζεις ίσως πως οταν κοιτάς στα πέρατα του σύμπαντος με ενα τηλεσκόπιο, ισούται με το να βλέπεις το παρελθόν. Όσο πιο μακριά δυνασαι να δεις τοσο ποιο πίσω στο παρελθόν, σε μικρότερη ηλικία του δηλαδη το παρακολουθείς. Πράγματι και σύμφωνα με αυτο, ολα δείχνουν πως ολα ξεκίνησαν απο ενα πρωταρχικό σημείο, η κατανομή ομως της ύλης μετα την έκρηξη, δημιουργεί κάποια προβλήματα. Σε μια έκρηξη λογικά τα κομμάτια της αρχικής ύλης εκτοξεύονται προς όλες τις κατευθύνσεις ακανόνιστα, αλλα αυτο δεν φαίνεται να συμβαινει στο συμπαν. Αντίθετα δειχνει μια παράξενη ομοιομορφία στην κατανομή. Κάποιου είδους δύναμη πρεπει να μεσολάβησε λένε οι φυσικοί, ώστε να συμβεί αυτο. Την ψάχνουν ακόμα. Η έκρηξη η ιδια δεν αμφισβητείται πάντως. είδωμεν! Στο διαδίκτυο πάντως μπορείς να βρεις αυτές τις φωτογραφίες του σύμπαντος απο τα τηλεσκόπια οταν αυτο ηταν μονο 400.000 ετών. Οταν ηταν ακόμα μωρό δηλαδη.
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 19, 2015 6:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ομοιομορφία στην κατανομή της ύλης εξηγείται με τον "πληθωρισμό".
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 20, 2015 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea
Ouliathis έγραψε:
Πράγματι και σύμφωνα με αυτο, ολα δείχνουν πως ολα ξεκίνησαν απο ενα πρωταρχικό σημείο, η κατανομή ομως της ύλης μετα την έκρηξη, δημιουργεί κάποια προβλήματα. Σε μια έκρηξη λογικά τα κομμάτια της αρχικής ύλης εκτοξεύονται προς όλες τις κατευθύνσεις ακανόνιστα, αλλα αυτο δεν φαίνεται να συμβαινει στο συμπαν. Αντίθετα δειχνει μια παράξενη ομοιομορφία στην κατανομή. Κάποιου είδους δύναμη πρεπει να μεσολάβησε λένε οι φυσικοί, ώστε να συμβεί αυτο. Την ψάχνουν ακόμα. Η έκρηξη η ιδια δεν αμφισβητείται πάντως. είδωμεν! Στο διαδίκτυο πάντως μπορείς να βρεις αυτές τις φωτογραφίες του σύμπαντος απο τα τηλεσκόπια οταν αυτο ηταν μονο 400.000 ετών. Οταν ηταν ακόμα μωρό δηλαδη.

Δεν θα διαφωνησω στο οτι ολα δειχνουν οτι αυτο που λεμε μεγαλη εκρηξη ξεκινησε απο ενα σημειο ( παλιοτερα το ονομαζαν σημειο γ του συμπαντος, αν θυμαμαι καλά )
Αλλά απο το να δειχνουν τα στοιχεια οτι εχει συμβει αυτο ( η λεγομενη δηλαδη μεγαλη εκρηξη ) μεχρι το να εχει συμβει πραγματικα, ε, υπαρχει μεγαλη αποσταση
Αρα η μεγαλη εκρηξη παραμενει μια απλη εικασια περι της δημιουργιας του συμπαντος

Σχετικα τωρα με την παρατηρουμενη ομοιομορφια στο συμπαν ...
Μια πιθανη εξηγηση ( της στιγμης ) ειναι οτι ( μπορει ) να υπαρχει καποιου ειδους δυναμη η οποία εξωθει συνεχως στη δημιουργια αστερων στα " κενα " μερη που δημιουργουνται με τη διαστολη του συμπαντος ωστε να διατηρειται η ομοιομορφια στην κατανομη των αστερων και γενικοτερα της εκδηλωμενης υλης στο συμπαν
Αυτο "στεκει" απο ενεργειακη αποψη, οπως διαπιστωνω τωρα, αν λαβουμε υποψη τις τεραστιες ποσοτητες σκοτεινης υλης που οι μετρησεις δειχουν οτι πρεπει να υπαρχει ανεκδηλωτη ακομα στο συμπαν
Αλλά κι αυτο δεν ειναι παρα μια ακομα εικασια

Ενα τριτο σημειο, απορροια της προηγουμενης εικασιας μου. ειναι το οτι ολοκληρο το συμπαν δεν ειναι παρα ενας ΤΩΡΑ δημιουργουμενος ΥΠΕΡΑΣΤΕΡΑΣ σε ενα ΥΠΕΡΔΙΑΣΤΗΜΑ που λειτουργει "περιπου" οπως το δικο μας Smile Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Cool Twisted Evil ... και αρα γεννα ΥΠΕΡΑΣΤΕΡΕΣ ( δηλαδη συμπαντα )

Ouliathis
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 20, 2015 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αυτο "στεκει" απο ενεργειακη αποψη, οπως διαπιστωνω τωρα, αν λαβουμε υποψη τις τεραστιες ποσοτητες σκοτεινης υλης που οι μετρησεις δειχουν οτι πρεπει να υπαρχει ανεκδηλωτη ακομα στο συμπαν
Αλλά κι αυτο δεν ειναι παρα μια ακομα εικασια

Ενα τριτο σημειο, απορροια της προηγουμενης εικασιας μου. ειναι το οτι ολοκληρο το συμπαν δεν ειναι παρα ενας ΤΩΡΑ δημιουργουμενος ΥΠΕΡΑΣΤΕΡΑΣ σε ενα ΥΠΕΡΔΙΑΣΤΗΜΑ που λειτουργει "περιπου" οπως το δικο μας Smile Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Cool Twisted Evil ... και αρα γεννα ΥΠΕΡΑΣΤΕΡΕΣ ( δηλαδη συμπαντα )

Η σκοτεινή ύλη ή ενέργεια πρέπει να υπάρχει ναι αλλά δεν ξέρουμε ακόμη, απλά υποθέτουμε. Χρειάζεται και στην υπόθεση της πληθωρηστικής θεωρίας, που κι αυτή είναι υπόθεση. Ακόμη και η άποψη σου πως το ένα συμπαν μπορεί να γεννά άλλο Συμπαν υπάρχει κι αυτή ανάμεσα στις κοσμολογικές θεωρίες. Σύμφωνα με αυτή η μεγάλη έκρηξη προήλθε (μιλάμε για το πριν από την αρχή τώρα αν καταλάβατε) απο ένα σημείο επαφής δύο άλλων ανεξάρτητων παράλληλων μεν αλλά όχι ακριβώς συμπάντων.

Συνεπώς στην κοσμολογία υπάρχουν ακόμη και θεωρίες για συμπαντα μικυ μαους η οτι άλλο σας έλθει στο νου, γι αυτό να τα ανεφέρουμε μεν, αλλά να ξέρουμε πως είναι στο επίπεδο της θεωρίας δε.
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 20, 2015 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea
gianiss έγραψε:
Το παραμύθι της βίβλου – βλέπε “γένεση” - είναι γνωστό εδώ και χιλιάδες χρόνια .
Μάλιστα συνεπήρε και γοήτευσε μέγα πλήθος παιδιών και πάρα πολλούς ηλικιωμένους με ...νηπιακά μυαλά
Η θεωρία τη μεγάλης έκρηξης προτάθηκε πολύ πρόσφατα - τον περασμένο αιώνα ,- επομένως δεν έχει καμία σχέση και βάση , με το παραμύθι της γένεσης και της βίβλου γενικά.
Το αν οι παπάδες , κάθε πίστης και απόχρωσης , αναγκάζονται να κάνουν λάστιχο την βίβλο τους , σε μία αγωνία προσαρμογής της με τις επιστημονικές θεωρίες , αυτό είναι άλλου παπά βαγγέλιο .

Η θεωρία της μεγάλης έκρηξης , στηρίχθηκε σε σοβαρές “λογικές” ενδείξεις και στοιχεία που συνηγορούν προς αυτό το ενδεχόμενο .
Θα σου πω μόνο μία , την ποιο απλή , που ενδεχομένως ακόμα και εσύ , μπορεί να καταλάβεις
Βασίστηκε σε μια “ανακάλυψη” ενός μεγάλου “παρατηρητή” του ουρανού, ότι πως οι γαλαξίες απομακρύνονται μεταξύ τους , αυτό θα πει – για να σε βοηθήσω να σκεφτείς – πως στο παρελθόν οι γαλαξίες ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους , και η πυκνότητα του κόσμου μας πολύ μεγάλη .

Στοιχεία τελευταίων ετών , “δείχνουν” , πώς όχι μόνο απομακρύνονται μεταξύ τους, αλλά η ταχύτητα απομάκρυνσης επιταχύνεται.

Και με το δίκαιο σου, καθώς μοναδική πηγή γνώσης σου, ήταν και παραμένει η βίβλος .
Για μένα όμως σημαίνει πολλά , δημιουργώντας πολλά πρόσθετα ερωτήματα για την “ιδέα” του κόσμου μας.

Το πρωτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης εχει αμεση σχεση με τη Βιβλο μια και εισηγητης της ειναι ενας ιερωμενος, οπως φαινεται στην παραθεση που ακολουθει

Παράθεση:
Εισηγητής της θεωρίας υπήρξε ο Βέλγος Αββάς και αστρονόμος Ζωρζ Λεμαίτρ. Ύστερα από τις διαπιστώσεις ότι:

Οι λύσεις της Θεωρίας της σχετικότητας προέβλεπαν ως αρχή του Σύμπαντος μια μαθηματική ανωμαλία.
Εφόσον η εντροπία (το μέτρο της αταξίας) του σύμπαντος ολοένα και αυξάνει θα υπήρχε στιγμή στο παρελθόν με ελάχιστη εντροπία όπου η ύλη θα είχε την μέγιστη δυνατή πυκνότητα.
Με βάση αυτές τις δύο παρατηρήσεις πρότεινε ως αρχή του σύμπαντος το αρχικό άτομο, όπου ολόκληρη η μάζα του Σύμπαντος είναι συγκεντρωμένη σε ένα και μοναδικό σημείο και ο χωρόχρονος δεν έχει ακόμα δημιουργηθεί. Το αρχικό άτομο εν καιρώ εξερράγη και από την ύλη που εκτοξεύτηκε δημιουργήθηκαν οι γαλαξίες και τα αστέρια.

Το δευτερο που σημειωνω ειναι οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης δεν βασιστηκε στη απομακρυνση των γαλαξιων, γιατι η διαπιστωση αυτη ειναι πολυ μεταγενεστερη της διατυπωσης της θεωριας
(
πολυ πριν το 1950 και συγκεκριμενα ο Ζωρζ Λεμαίτρ : " Πρότεινε μια πρώιμη μορφή του Νόμου του Χαμπλ το 1927, ενώ δημοσίευσε τη θεωρία του πρωταρχικού ατόμου στο επιστημονικό περιοδικό Nature το 1931. Την εποχή εκείνη ο Αϊνστάιν πίστευε ότι το Σύμπαν ήταν αιώνιο και είχε ήδη εκφράσει τον σκεπτικισμό του για τη δημοσίευση που είχε κάνει ο Λεμαίτρ το 1927." )
Τα οσα λες λοιπον σχετικα με το ζητημα αυτο στην παραθεση αποτελουν απλα διαστρεβλωση της πραγματικοτητας

Παράθεση:
Λίγα χρόνια αργότερα, και συγκεκριμένα το 1995, μία δεύτερη ερευνητική ομάδα, η High Z Supernova Team, μπήκε στο παιχνίδι. Τα αποτελέσματα των δύο ερευνητικών ομάδων που ανακοινώθηκαν επίσημα τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο του 1998 άφησαν τη διεθνή επιστημονική κοινότητα «με το στόμα ανοιχτό»! Γιατί η ανάλυση των δεδομένων, αντί απλά να οδηγήσει στον υπολογισμό του ρυθμού επιβράδυνσης της διαστολής του Σύμπαντος με περισσότερη ακρίβεια, όπως όλοι περίμεναν, οδήγησε τους ερευνητές στο ακριβώς αντίθετο, στοσυμπέρασμα δηλαδή ότι η διαστολή του Σύμπαντος επιταχύνεται!

Το τριτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι στο δευτερο σημειο που επισημαινω στην παραθεση αναφερεις ρητα οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης, οπως και καθε θεωρια μεχρι να αποδειχθει, ειναι ενα πιθανολογουμενο ενδεχομενο, σοβαρο μεν αλλά ενδεχομενο
Αρα ως ενδεχομενο αποτελει απλα μια εικασια η οποια εχει μετατραπει σε θεωρια γιατι την εχουμε επιλεξει ως θεωρια ερμηνειας της δημιουργιας του συμπαντος
Υπαρχουν ομως και απειρα άλλα ενδεχομενα με μεγαλυτερα ή μικροτερα ποσοστα, διαφορετικα δεν θα μιλαγαμε για εικασια ( ενδεχομενο ) άλλά για βεβαιοτητα

Το τεταρτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι η θεωρια της μεγαλης εκρηξης μαλλον ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου, διοτι σε μια εκρηξη τα θραυσματα απομακρυνονται απο τη σημειο "μηδεν" επιβραδυνομενα
Το οποίο σημαινει, κατα τα γνωστα, οτι εξακολουθει και δρα πανω τους μια δυναμη η οποία και τα επιταχυνει
Δηλαδη φαινεται οτι η πιθανολογουμενη αρχικη εκρηξη αντι να εκτονωνεται επιδεινωνεται και αναγκαζει τους κινουμενους ηδη προς την "περιφερεια" γαλαξιες να επιταχυνονται ...
Και αυτο το στοιχειο, της επιταχυνσης των γαλαξιων το οποίο ειναι και πραγματικο μια και προκυπτει απο μετρησεις αστρονομικες, επαναφερει το χαρακτηρα της μεγαλης εκρηξης ( θεωρουμενης μια συνηθισμενης φυσης εκρηξη υπερπυκνης υλης ) ως εικασιας με μειουμενα ποσοστα αληθειας

Χαίρομαι που τα λεγόμενα μου , σε οδήγησαν σε μια εγκυκλοπαιδική μελέτη του “μοντέλου της μεγάλης έκρηξης” .

Τα λεγόμενά μου, όπως σου εξήγησα , ήταν μια όσο μπορούσα ποιο συνοπτική απάντηση στη δική σου ερώτηση

“Ποιες ειναι οι σοβαρες λογικες αποδειξεις της Επιστημης για την εικασια της Μεγαλης Εκρηξης ; 
Μηπως Η Βιβλος ;”

Σου έδωσα την ποιο λογική και απλή “αιτία” , που οδηγεί “λογικά” σε αυτή την θεωρία

Σου ανέφερα , - επί τη ευκαιρία – και σε ένα πρόσφατο συμπέρασμα , που οδήγησαν οι τελευταίες - ποιο ακριβείς - μετρήσεις της μικροκυματική ακτινοβολία υποβάθρου . (ψάξε και μάθε το θέμα αν σε ενδιαφέρει)
Η ακτινοβολία αυτή , είναι το υπόλειμμα της «λάμψης» της Μεγάλη Έκρηξη – η “ηχώ” θα έλεγα της έκρηξης .

Το συμπέρασμα αυτών των μετρήσεων , δείχνει πως η απομάκρυνση των γαλαξιών συντελείται με επιτάχυνση
Αυτό δημιουργεί πολλά νέα ερωτήματα , όπως σου ανέφερα , που δεν έχω τον χρόνο να σου εξηγήσω.
Καλό είναι να συνεχίσεις να το ψάχνεις το θέμα , και αν έχεις την διάθεση και την ικανότητα , μελέτησε και την θεωρία των “βρανών” , που προτείνει και τι προκάλεσε την μεγάλη έκρηξη , (και πλήθος άλλων που συντελούνται πιθανόν σε ολόκληρο το “όντως υπαρκτό”

Για να τα καταλάβεις βέβαια όλα αυτά , θα πρέπει να “ξεχάσεις” την ..... “βιβλική κοσμολογία”, που είναι πολύ εντυπωσιακή για τα παιδιά.

Η θεωρίες της φυσικής , δεν στηρίζονται σε “ενδεχόμενα” , αλά σε “φαινόμενα” που εξηγούν λογικά , και κάνουν προβλέψεις που συγκεκριμένα πειράματα θα επιβεβαιώσουν.

Δεν μιλάμε για πίστη σε μια ψευδαίσθηση , υπάρχει τεράστια ουσιαστική διαφορά , που αδυνατείς να καταλάβεις .

Δεν πρόκειται να χάσω άλλο το χρόνο μου , να σου εξηγήσω την διαφορά μεταξύ “επιστημονικής θεωρίας” και “θρησκευτικής πίστης”

“Ου πάντα τοις πάσι ρητά”

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 20, 2015 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea
gianiss έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Idea
gianiss έγραψε:

Παράθεση:

(

Παράθεση:

Χαίρομαι που τα λεγόμενα μου , σε οδήγησαν σε μια εγκυκλοπαιδική μελέτη του “μοντέλου της μεγάλης έκρηξης” .

Τα λεγόμενά μου, όπως σου εξήγησα , ήταν μια όσο μπορούσα ποιο συνοπτική απάντηση στη δική σου ερώτηση

“Ποιες ειναι οι σοβαρες λογικες αποδειξεις της Επιστημης για την εικασια της Μεγαλης Εκρηξης ; 
Μηπως Η Βιβλος ;”

Σου έδωσα την ποιο λογική και απλή “αιτία” , που οδηγεί “λογικά” σε αυτή την θεωρία

Σου ανέφερα , - επί τη ευκαιρία – και σε ένα πρόσφατο συμπέρασμα , που οδήγησαν οι τελευταίες - ποιο ακριβείς - μετρήσεις της μικροκυματική ακτινοβολία υποβάθρου . (ψάξε και μάθε το θέμα αν σε ενδιαφέρει)
Η ακτινοβολία αυτή , είναι το υπόλειμμα της «λάμψης» της Μεγάλη Έκρηξη – η “ηχώ” θα έλεγα της έκρηξης .

Το συμπέρασμα αυτών των μετρήσεων , δείχνει πως η απομάκρυνση των γαλαξιών συντελείται με επιτάχυνση
Αυτό δημιουργεί πολλά νέα ερωτήματα , όπως σου ανέφερα , που δεν έχω τον χρόνο να σου εξηγήσω.
Καλό είναι να συνεχίσεις να το ψάχνεις το θέμα , και αν έχεις την διάθεση και την ικανότητα , μελέτησε και την θεωρία των “βρανών” , που προτείνει και τι προκάλεσε την μεγάλη έκρηξη , (και πλήθος άλλων που συντελούνται πιθανόν σε ολόκληρο το “όντως υπαρκτό”

Για να τα καταλάβεις βέβαια όλα αυτά , θα πρέπει να “ξεχάσεις” την ..... “βιβλική κοσμολογία”, που είναι πολύ εντυπωσιακή για τα παιδιά.

Η θεωρίες της φυσικής , δεν στηρίζονται σε “ενδεχόμενα” , αλά σε “φαινόμενα” που εξηγούν λογικά , και κάνουν προβλέψεις που συγκεκριμένα πειράματα θα επιβεβαιώσουν.

Δεν μιλάμε για πίστη σε μια ψευδαίσθηση , υπάρχει τεράστια ουσιαστική διαφορά , που αδυνατείς να καταλάβεις .

Δεν πρόκειται να χάσω άλλο το χρόνο μου , να σου εξηγήσω την διαφορά μεταξύ “επιστημονικής θεωρίας” και “θρησκευτικής πίστης”

“Ου πάντα τοις πάσι ρητά”

.

Ορθοτατη η αποφαση σου

TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης

Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 20, 2015 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://www.youtube.com/watch?v=t34-K-LFSro

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης

Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 02, 2015 4:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΜΕ ΘΝΗΤΟΙ

https://www.youtube.com/watch?v=lS-af9Q-zvQ

Υ.Γ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Σαβ Ιούλ 25, 2015 1:55 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΚΛΙΟΚΑΣΤΗ
Αντιπρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 03, 2015 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ονειρευομενη τη ζωη
Εζησα τα ονειρα
Ερωτευτηκα την αγαπη
Αγαπησα τον ερωτα
Ο φοβος με τρομαξε
Και τρομαξα που φοβηθηκα
Κοιταζοντας επιμονα τις ωρες να κυλανε
Ειδα το ειδωλο μου να γερναει
Προς το θανατο οδευουμε ολοι
Αν ειναι ονειρο η ζωη
Πρεπει να ξυπνησουμε
Για να ζησουμε ονειρεμενα

Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2015 11:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ έγραψε:
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΜΕ ΘΝΗΤΟΙ

https://www.youtube.com/watch?v=lS-af9Q-zvQ

Υ.Γ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ

Νόμιζα ότι οι θεοί έπιναν νέκταρ, όχι μπύρα εισαγωγής τρίτης κατηγορίας!

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 4 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center