Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η Θεολογία ως Εμπειρική Επιστήμη
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 39, 40, 41  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 07, 2015 7:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είπα κι εγώ! Cool
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 07, 2015 8:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πειτε ρε παιδια απο που ειναι το πραμα μπας και καταλαβει και κανας αλλος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 07, 2015 11:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να κιαλλές προφ:

«Και συ Βηθλεέμ, που αλλιώς λέγεσαι και οίκος άρτου, μικρή είσαι μεταξύ των πόλεων του Ιούδα. Δεν έχεις ούτε χίλιους κατοίκους. Αλλά από σένα θα προέλθει για τη δική μου δόξα ένας άντρας, για να γίνει άρχοντας του ισραηλιτικού λαού. Η αρχή και η ενέργεια αυτού ξεπερνά την αρχή των ημερών της δημιουργίας».

«Νά, εγώ στέλνω τον αγγελιοφόρο μου, λέει ο Θεός, για να προετοιμάσει το δρόμο πριν από μένα. Θα είναι μια φωνή, που θα ακουστεί στην έρημο: Ετοιμάστε την οδό του Κυρίου, κάνετε ίσιους τους δρόμους του Θεού μας»

«Να χαίρεσαι, θυγατέρα Σιών, να διαλαλείς, θυγατέρα Ιερουσαλήμ: Νά, έρχεται σε σένα ο βασιλιάς σου, δίκαιος και σωτήρας, πράος, και καβάλα σ’ ένα γαϊδουράκι»



«Θεέ μου Θεέ μου, γιατί με εγκατέλειψες…. Σκύλοι με κύκλωσαν, κακοποιών φατρία μ’ έβαλε στη μέση. ΤΡΥΠΗΣΑΝΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ. Μπορούν να μετρηθούν όλα τα κόκκαλά μου ….Τα ρούχα μου μοιράζουν μεταξύ τους και ΡΙΧΝΟΥΝ ΚΛΗΡΟ για τη φορεσιά μου»

«Μπορώ να γκρεμίσω τον Ναό του Θεού και μέσα σε τρεις μέρες να τον ξαναχτίσω»

Η Παλαιά διαθήκη ειδικά τα βιβλία των περιόδων των αιχμαλωσιών εχουν πάμπολλες προφητείες από την βοήθεια του Κύρου σχετικά με τον Ναό ώς τα ελληνιστικά βασίλεια και την ρωμαική κατάκτηση.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 08, 2015 2:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμμ... καλα ετσι ξεκαρφωτα τα πεταει η παλαια διαθηκη; εσυ βγαζεις νοημα ετσι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 08, 2015 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αναγκαστικά θα βάλεις χωρία, δεν γίνεται να βάλεις όλη την Π. διαθήκη. Ναι βγάζω, εσύ όχι;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
τα ελπιζομενα της επιστήμης δεν επαληθεύονται.


Ο νόμος της βαρύτητας λεει πως αν ρίξω μια γλάστρα απο το μπαλκόνι κι εσυ την ιδια ώρα περνάς απο κάτω, νομοτελειακά θα την φας στο κεφάλι! Βρίσκεις κατι το μη επαληθεύσιμο σε αυτο;

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Αναφερθηκα σε πειραματα απο τα οποία αναμενονται θετικα αποτελεσματα

Στο παραδειγμα σου μιλας για μια εφαρμογη με κοινωνικο αντικτυπο του γνωστου ( επιστημονικα ) νομου της βαρυτητας
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2015 3:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τα θετικά αποτελέσματα αυτήν την ισχύ έχουν εφόσον μπορούν να επαναλειφθούν ανά πάσα στιγμή και τα αποτελέσματα θα είναι ακριβώς τα ίδια!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2015 5:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Τα θετικα αποτελεσματα στα οποια αναφερεσαι δεν αποτελουν "ελπιζομενα" της επιστημης για τα οποια εκανα λογο, αλλά τη βεβαιη εκβαση της εφαρμοζομενης γνωσης που αποκταται, οταν καποια απο τα "ελπιζομενα" της επιστημης επαληθευονται πειραματικα και αποδεικνυουν εμπρακτα την ισχυ των θεωριων που τα υπαγορευουν


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2015 3:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε τοτε αυτα τα ελπιζομενα οπως τα αναφέρεις ειναι η θεωρία που πάντα προηγείται του πειράματος, γιατι για να το κανεις πρεπει πάντα να είσαι σε θέση να ορίσεις πρωτα γιατι το κανεις, να έχεις λόγο δηλαδη. Καθόσον λοιπον ο λόγος επιβεβαιωνεται μέσω του πειράματος, τα αποτελέσματα του ειναι εξ ίσου παντοτινά, με τον ιδιο τροπο που ειναι και η γλάστρα με τις γνωστές της παντοτινές συνέπειες όσον αφορά τα θνητα μας κεφάλια.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 15, 2015 12:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Σε τι διαφερουν λοιπον οι θεωριες της επιστημης απο τις θεωριες της θρησκειας ;
Θεωριες οι μεν, θεωριες και οι δε
Πιστη απαιτουν οι πρωτες, αλλιως δεν εκτελεις κανενα πειραμα, πιστη απαιτουν και οι δευτερες, αλλιως δεν προχωρας σε πραξεις
Στην πρωτη περιπτωση τα πειραματα τα υπαγορευει ο ανθρωπος και εκτελουνται με τεραστιο οικονομικο κοστος εκ του ασφαλους στον κοσμο, ενω στη δευτερη περιπτωση τις πραξεις τις υπαγορευει ο θεος και εφαρμοζονται ανεξοδα οικονομικα και με απολυτα προσωπικο κοστος στον ανθρωπινο εαυτο
Σε καθε περιπτωση ομως ο ιδιος ο ανθρωπος αποφασιζει ελευθερα το αν και το πως θα ενεργησει αναλαμβανοντας και την ευθυνη


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τετ Απρ 15, 2015 11:45 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 15, 2015 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας μη ξεχνάμε εξάλλου, ότι εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια, δηλαδή ακριβώς από την απαρχή του Χριστιανισμού, το "πείραμα" επιβεβαιώνεται συνεχώς σε όλα τα μήκη και πλάτη που υπάρχει Ορθοδοξία. Χιλιάδες Άγιοι τόσο Έλλληνες, όσο και Άραβες ή Σλάβοι, μαρτυρούν ότι η Ορθοδοξία, είναι Η Θεολογία και την επιβεβαιώνουν (και θα την επιβεβαιώνουν και στους επόμενους αιώνες) ως την όντως εμπειρική επιστήμη.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 15, 2015 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Και μια επιπλεον διαφορά ειναι η χρονικη εκβαση του πειραματος και του "πειραματος"


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 16, 2015 10:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Σε τι διαφερουν λοιπον οι θεωριες της επιστημης απο τις θεωριες της θρησκειας ; 
Θεωριες οι μεν, θεωριες και οι δε 




Άντε πάλι ... ξανά μανά .
Αυτά είναι χιλιοειπωμένα .

Οι επιστημονικές θεωρίες οφείλουν να ερμηνεύουν λογικά τα “φαινόμενα” και να προτείνουν πειράματα που υπό τις ίδιες συνθήκες , θα επαληθεύουν ΠΑΝΤΑ και σε όλες τις περιπτώσεις την θεωρία που γίνεται πλέον κοινά αποδεκτή από όλους .

Συμβαίνει το ίδιο με τις “θρησκευτικές θεωρίες”

Αν αυτό ίσχυε , τότε θα είχαμε μια και μόνη θρησκεία – την ορθοδοξία που προτείνει ο παπασπύρος – και όχι τόσες πολλές που στην κυριολεξία “σφάζονται” να επιβάλει με αίμα , η μία τις απόψεις της άλλης


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 16, 2015 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Αντικρουομενες αποψεις ανθρωπινες περι οποιουδηποτε πραγματος ( θεματος ) υπαρχουν παντου ...
Και η επιστημη ειναι γεματη απο αυτες ...


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 16, 2015 12:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε βέβαια. Αφού και στην επιστήμη ακόμα υπάρχουν απόψεις, αυτό δίνει το δικαίωμα στον καθένα να βγάζει ό,τι θελήσει από τη γκλάβα του.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 39, 40, 41  Επόμενο
Σελίδα 3 από 41

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center