Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι είναι ταχύτητα;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 07, 2015 12:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://www.youtube.com/watch?v=WIBsJrbRW9M


υ.γ

δεν μιλω ακομα διοτι τις αισθησεις μου προστατευω απο την αρχη του χρονου θνητοι

ΚΑΙ ΑΝ ΦΤΑΝΕΤΕ ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΙ8ΜΟ ΜΟΥ ΜΟΝΑΧΑ ΟΡΙΖΩ ΕΓΩ

ΘΑ ΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΑΛΛΑ Ε ΑΛΛΑ

ΑΚΟΥ

https://www.youtube.com/watch?v=hIGmrwf9hKg

ΑΝ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΣ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΠΙΣΤΕΥΑ ΦΙΛΕ

ΑΛΛΑ ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ

ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ

ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΩΤΙΑ ΒΓΑΖΕΙ

https://www.youtube.com/watch?v=sEt7NhtsSBE


ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ

https://www.youtube.com/watch?v=1q900GDNhdM
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 12, 2015 4:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επαναφέρω το θέμα με την προτροπή να δει όποιος δεν έχει ακόμα, την ταινία που βάζω παρακάτω. Πραγματεύεται με εκπληκτικό τρόπο ότι σηζητήσαμε σε αυτό το θέμα και ακόμα περισσότερα!!! Το όνομα αυτής INTERSTELLAR

http://vidzi.tv/uhd8qdr2z4v7.html

Αναμένω σχόλια!!! Από το παρελθόν η από το μέλλον, κανένα πρόβλημα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 21, 2015 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακόμα μια ταινία που όποιος δεν την είδε ακόμη δεν πρέπει να την χάσει

http://onlinemoviestar.com/movies/114988-the-physician

Άντε να δούμε ενδιαφέρεται κανένας;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 21, 2015 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ

ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ

ΝΑΙ

ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ ΜΕΣ ΣΤΟ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ Η' ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΟΥΤΙ

ΦΙΛΕ ΚΥΠΡΙΕ

ΑΛΛΑ ΑΚΟΥ

ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΥΠΡΙΑΝΟ ΛΕΩ ΕΓΩ'

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΗΝ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙΣ ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΕΟΣ


Υ.Γ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 22, 2015 11:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Επαναφέρω το θέμα με την προτροπή να δει όποιος δεν έχει ακόμα, την ταινία που βάζω παρακάτω. Πραγματεύεται με εκπληκτικό τρόπο ότι σηζητήσαμε σε αυτό το θέμα και ακόμα περισσότερα!!! Το όνομα αυτής INTERSTELLAR

http://vidzi.tv/uhd8qdr2z4v7.html

Αναμένω σχόλια!!! Από το παρελθόν η από το μέλλον, κανένα πρόβλημα.


Η ταινία που αναφέρεις , είναι μια τυπική ταινία επιστημονικής φαντασίας και όπως όλες αυτού του είδους, το σενάριο της βασίζεται σε μια “επιστημονική υπόθεση”.
Η συγκεκριμένη ταινία "παίζει" με τις σχέσεις του χρόνου/χώρου και ταχύτητας (συνέπεια της ΓΘΣ).

Έχουν διατυπωθεί θεωρίες για εξωφρενικές στρεβλώσεις του χωροχρόνου , αλλά και αναδιπλώσεις του (στα πλαίσια πάντα της ΓΘΣ) .
Στις περιπτώσεις αυτές θα μπορούσαν να υπάρχουν “χωροχρονικές σήραγγες” ( στην πρώτη περίπτωση) , ή βραχεία προσέγγιση δύο πολύ απομακρυσμένων χωροχρονικά περιοχών (στην περίπτωση αναδίπλωσης), που θεωρητικά θα βοηθούσαν “ταξίδια στο χρόνο” , σε μέλλοντα ή παρελθόντα χρόνο ( δεν αποκλείονται από την ΓΘΣ)

Ζητάς σχολιασμό των επιστημονικών “υποθέσεων” που ενέπνευσαν τον σεναριογράφο, ή σχολιασμό του σεναρίου της ταινίας που η “φαντασία” του σεναριογράφου δημιούργησε με βάση την “επιστημονική υπόθεση” ?

Είναι δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις.
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2015 6:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι επιστημονικές υποθέσεις με ενδιαφέρουν περισσότερο βεβαίως, ειδικά όταν μιλάμε για την σχετικιστική θεωρία που δεν αποτελεί απλά μια υπόθεση. Σκουληκότρυπες στον μακρόκοσμο δεν έχουμε δει ακόμα, τις προβλέπει όμως η σχετικιστική θεωρία, και η τελευταία έχει επιβεβαιωθεί σε πολλά της σημεία οπως η διαστολή του χρόνου.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2015 5:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Οι επιστημονικές υποθέσεις με ενδιαφέρουν περισσότερο βεβαίως, ειδικά όταν μιλάμε για την σχετικιστική θεωρία που δεν αποτελεί απλά μια υπόθεση. Σκουληκότρυπες στον μακρόκοσμο δεν έχουμε δει ακόμα, τις προβλέπει όμως η σχετικιστική θεωρία, και η τελευταία έχει επιβεβαιωθεί σε πολλά της σημεία οπως η διαστολή του χρόνου.



Η ΓΘΣ, είναι μια θεωρία για τον μακρόκοσμο που πολλές προβλέψεις της , έχουν επαληθευτεί , αλλά δεν είναι μια πλήρης φυσική θεωρία , καθώς να περιγράψει σωστά τον μακρόκοσμο , όπου κυριαρχεί η κβαντομηχανική.

Ο κόσμος μας είναι και μικρός και μέγας και καμία από τις δύο κυρίαρχες θεωρίες που αναφέρθηκα δεν μπορεί να την περιγράψει σωστά.

Βασικό τους πρόβλημα (και διαφορά) είναι η βαρύτητα

Ας θεωρήσουμε - σαν υπόθεση εργασίας – ότι οι χωροχρονικές σήραγγες ( Σκουληκότρυπες) όντως υφίστανται
Ας υποθέσουμε πως καταφέραμε και εντοπίσαμε μία από αυτές .
Με ποιο τρόπο φαντάζεσαι θα μπορούσαμε να τις χρησιμοποιήσουμε να πάμε κάπου αλλού .
Να πάμε που ?

Θα μπορούσε ένας ζωντανός οργανισμός να επιβιώσει σε ένα ταξίδι στο άγνωστο διαμέσου μιας τέτοιας σήραγγας ?


Ο κόσμος που παρατηρούμε , ο κόσμος μας , φαίνεται να έχει χωροχρονικά όρια , να έχει αρχή και πέρας στο χώρο (άγνωστης διαμέτρου), καθώς και χρονικό όριο (έχει οριστεί σε 13,8 δις χρόνια)

Το μέγεθός του και το πλήθος των γαλαξιών που υπάρχουν και το πλήθος των αστέρων και των πλανητών που κάθε γαλαξίας περιέχει, οδηγούν στην σκέψη πως θα πρέπει να υπάρχει μέγα πλήθος πλανητών που έχει , ή είχε αναπτύξει ζωή, και θεωρητικά ένα μικρό μέρος από αυτούς – σε κάθε γαλαξία – να έχει ή είχε αναπτύξει νοήμονα όντα , εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια πριν τον άνθρωπο της γης (μπορεί και 2 δις χρόνια πριν τον άνθρωπο)

Αυτά σαν μερικά μόνο δεδομένα , σε μια υπόθεση εργασίας .

Συνοψίζοντας – μόνο με αυτά - έχουμε ....

1. Την μεγάλη πιθανότητα ύπαρξης χωροχρονικών σηράγγων
2. Την μεγάλη πιθανότητα ύπαρξης νοημόνων όντων πολλά εκατομμύρια χρόνια πριν τον άνθρωπο

Ερώτημα

Μπορούν νοήμονα όντα να ταξιδεύσουν στο χωροχρόνο , δια μέσου των σηράγγων ?

Ποια η δική σου άποψη ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 24, 2015 11:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Επαναφέρω το θέμα με την προτροπή να δει όποιος δεν έχει ακόμα, την ταινία που βάζω παρακάτω. Πραγματεύεται με εκπληκτικό τρόπο ότι σηζητήσαμε σε αυτό το θέμα και ακόμα περισσότερα!!! Το όνομα αυτής INTERSTELLAR

http://vidzi.tv/uhd8qdr2z4v7.html

Αναμένω σχόλια!!! Από το παρελθόν η από το μέλλον, κανένα πρόβλημα.


Αγαπητέ Ouliathis σε χαιρετώ.

Την ταινία την έχω δει δυο φορές. Το σημείο που με εντυπωσίασε είναι φυσικά εκεί όπου ο πρωταγωνιστής προσπαθούσε να ειδοποιήσει την κόρη του να μην αφήσει τον εαυτό του να φύγει. Εκεί, χώρος, χρόνος γίνονται ένα σε μια άγνωστη διάσταση.

Βέβαια αν και θεωρώ το interstellar κορυφαίο έργο, παρόλα αυτά είχε ένα τεράστιο άτοπο.
Όταν μπήκε ο ήρωας στην άλλη διάσταση μέσα στη μαύρη τρύπα, είχε δημιουργηθεί μια διάταξη από κάποιους προκειμένου αυτός να επιβιώσει. Όταν στο τέλος ξυπνάει σε ένα μέρος μετά από δεκαετίες εξαιτίας της χρονικής σχετικότητας, γίνεται λόγος πως αυτή τη διάταξη την έφτιαξαν οι άνθρωποι αφού έμαθαν τον αλγόριθμο για το τι τέλος πάντων γίνεται "εκεί μέσα", αλγόριθμο όμως που έστειλε αυτός στην κόρη του. πώς λοιπόν είναι δυνατόν η φιλόξενη αυτή διάταξη να είχε δημιουργηθεί πριν καν στείλει αυτός τον αλγόριθμο στην κόρη του μέσω του ρολογιού;

Αν θυμάμαι καλά ο σκηνοθέτης είναι ο Nolan. Μια όμως που μιλάμε για ταινίες του Nolan πιστεύω ότι το inception είναι το κορυφαίο του
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2015 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gianiss όπως σωστά λες η σκουληκότρυπα προβλέπεται όντως απο την σχετικιστική θεωρία, και η αρχιτεκτονική της είναι τέτοια που απ ότι λένε οι επιστήμονες ως τέτοια μπορεί να μας επιτρέψει ένα ταξίδι στον χρόνο χωρίς να συνθλιβούμε πρώτα από την βαρύτητα, όπως σίγουρα θα γινόταν σε μια κλασική μαύρη τρύπα, όπου οι βαρυτικές δυνάμεις που ασκούνται εκεί είναι απείρως μεγαλύτερες. Ίσως είναι πιθανόν λοιπόν να δημιουργηθεί στο μέλλον μια τεχνολογία που θα μας επιτρέψει να τις δαμάσουμε κατά κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω πολλά να πω τώρα γι αυτό, απλώς γνωρίζω πως μέσα στην σκουληκότρυπα οι βαρυτικής δυνάμεις εξουδετερώνονται κατά κάποιο τρόπο. Όσον αφορά τους πλανήτες τώρα και που μπορούμε να πάμε, αν διάβασες την επικαιρότητα, θα είδες ίσως πως ήδη ανακαλύφτηκε ένας δίδυμος πλανήτης με την γη σε απόσταση περίπου 1000 ετών φωτός από την γη. Είναι ελάχιστα διαφορετικός από τον δικό μας πλανήτη, 60% μεγαλύτερος μας λένε, και προφανώς διαθέτει νερό σε υγρή μορφή. Ιδού λοιπόν ένας πιθανός προορισμός, αν βέβαια νικήσουμε το πρόβλημα της απόστασης.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Ouliathis στις Τρι Ιούλ 28, 2015 6:54 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 28, 2015 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γενιά σου Δάκη χαίρομαι που σε βλέπω εδώ μετά από αρκετό καιρό αν και για το θέμα που συζητάμε αυτό το μετά από αρκετό καιρό φαντάζει πολύ σχετικό Very Happy

Για το πρόβλημα που έθεσες τώρα, τα όντα αυτά στην ταινία είναι τετραδιάστατο σωστά; Συνεπώς παρόν παρελθόν και μέλλον είναι κατά κάποιον τρόπο ακατανόητο σε εμάς πως, ενωμένα. Αυτός ο χώρος που μέσα του έπλεε ο αστροναύτης όση ώρα παρατηρούσε το παρελθόν και όσα συνέβηκαν με την κόρη του, και που ήταν γεμάτος με κάποια γραφικά που έμοιαζαν με κολώνες αν θυμάσαι, ήταν στην πραγματικότητα ο τετραδιάστατος χώρος και πιο συγκεκριμένα όπως θα φαίνονταν αυτός σε μας, η σκιά του δηλαδή, που προβάλεται στις τρεις διαστάσεις. Ήταν πολύ ακριβής η ταινία. Θεωρώντας το πρόβλημα που θέτεις τώρα από μια πρώτη μάτια, νομίζω πως δεν τίθεται το πρόβλημα αυτό σε ένα τετραδιάστατο ον, αφού αυτα που για μας παρουσιάζονται ως παρελθόν παρόν και μέλλον, γι αυτά είναι τώρα. Όλα είναι ένα αιώνιο τώρα, εκεί δεν υφίσταται ούτε αύξηση ούτε μείωση. Αυτό για εμάς είναι τόσο ακατανόητο όσο το ίδιο ακατανόητο είναι για ένα επίπεδο ον, που ζει σε δύο διαστάσεις, να καταλαβάει τι είναι μια σφαίρα. Σκέψου το. Τι θα έβλεπε αυτό το ον αν μια σφαίρα κατέβενε από το ανύπαρκτο για αυτό πάνω, και εφάπτονταν ξαφνικά με τον επίπεδο κόσμο του; Στο πρώτο σημείο επαφής θα έβλεπε ένα μικρό κύκλο ο οποίος θα μεγάλωνε όπως η σφαίρα θα διαπερνούσε τον κόσμο του και κατέβαινε κάτω, σε αυτό το ανύπαρκτο γι αυτό το ον κάτω. Μέχρι να κατέβει η σφαίρα μέχρι την μέση, ο κύκλος θα μεγάλωνε, μετά την μέση ξαφνικά θα άρχιζε περιοδικά ο κύκλος να μικραίνει, έως ότου περάσει όλη η σφαίρα από αυτό το ανύπαρκτο για το ον κάτω, οπότε και ο κύκλος θα εξαφανιστεί το ίδιο ξαφνικά όπως ήλθε. Το επίπεδο αυτό ον τώρα αν είχε επιστήμη, προφανώς θα έκανε μετρήσεις κατά την διάρκεια του φαινομένου, και θα έβγαζε συμπεράσματα σχετικά με την περίοδο αύξησης και μείωσης του κύκλου κλπ. Ποτέ μα ποτέ όμως δεν θα εξέταζε το ίδιο το αντικείμενο παρά μόνο τα φαινόμενα που αυτό προκαλούσε στον κόσμο του. Αν διέθετε ο κόσμος αυτού του όντος μια μαθηματική ιδιοφυία, ίσως με τα μαθηματικά του να υποψιάζονταν κάτι για την ύπαρξη άλλων διαστάσεων που προκαλούν το φαινόμενο. Φαντάσου όμως πόσο εξωφρενικά τρελός θα φαίνονταν ( και θα ήταν) αυτός ο επιστήμονας για τα υπόλοιπα επίπεδα όντα, που θα άκουγαν τελείως ακαταλαβίστικα πράγματα από αυτόν. Και αυτός ο ίδιος όμως πόσο πολύ η ευφυΐα του θα πρέπει να έχει ξεφύγει από τα καθιερωμένα του κόσμου του ώστε να συλλάβει μια τέτοια τρελή ιδέα; Πρέπει να την κουβαλάει την τρέλα του δεν γίνεται αλλιώς😄
Η σχετικότητα μας λέει πως για μας τα τρισδιάστατα όντα, το πια ενιαία περιοχή του χρόνου αντιλαμβανόμαστε, έχει σχέση με την γωνία και την ταχύτητα, και με το αν απομακρυνόμαστε η πλεισιάζουμε. Ανάλογα με αυτά τα δεδομένα που θα ισχύουν κατά περίπτωση θα δούμε και διαφορετική φέτα χρόνου. Για το τετραδιάστατο ον όμως δεν υπάρχει φέτα αλλά ολόκληρη η φρατζόλα ενιαία και αδιάσπαστη. Αν παρατήρησες μάλιστα ο σκηνοθέτης φαίνεται να ήταν απόλυτα ενήμερος γι αυτό, γιατι κάπου στην ταινία λέει πως το πρόβλημα αυτών των όντων ήταν πως δεν μπορούσαν να συγκεντρωθούν σε μια ξεχωριστή στιγμή. Δεν θυμάμαι τον ακριβή διάλογο αλλά αυτο θυμάμαι πως ήταν το νόημα. Γιατί δεν μπορούσαν να επικεντρωθούν στην στιγμή; Ακριβώς γιατι έβλεπαν και τις τρεις περιοχές του χρόνου ενιαία, δηλαδή ολόκληρη την φρατζόλα για να το πω κοινά, και όχι την φέτα. Έτσι νομίζω πως λύνεται το πρόβλημα που έθεσες
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 30, 2015 9:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Gianiss όπως σωστά λες η σκουληκότρυπα προβλέπεται όντως απο την σχετικιστική θεωρία, και η αρχιτεκτονική της είναι τέτοια που απ ότι λένε οι επιστήμονες ως τέτοια μπορεί να μας επιτρέψει ένα ταξίδι στον χρόνο χωρίς να συνθλιβούμε πρώτα από την βαρύτητα, όπως σίγουρα θα γινόταν σε μια κλασική μαύρη τρύπα, όπου οι βαρυτικές δυνάμεις που ασκούνται εκεί είναι απείρως μεγαλύτερες. Ίσως είναι πιθανόν λοιπόν να δημιουργηθεί στο μέλλον μια τεχνολογία που θα μας επιτρέψει να τις δαμάσουμε κατά κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω πολλά να πω τώρα γι αυτό, απλώς γνωρίζω πως μέσα στην σκουληκότρυπα οι βαρυτικής δυνάμεις εξουδετερώνονται κατά κάποιο τρόπο. Όσον αφορά τους πλανήτες τώρα και που μπορούμε να πάμε, αν διάβασες την επικαιρότητα, θα είδες ίσως πως ήδη ανακαλύφτηκε ένας δίδυμος πλανήτης με την γη σε απόσταση περίπου 1000 ετών φωτός από την γη. Είναι ελάχιστα διαφορετικός από τον δικό μας πλανήτη, 60% μεγαλύτερος μας λένε, και προφανώς διαθέτει νερό σε υγρή μορφή. Ιδού λοιπόν ένας πιθανός προορισμός, αν βέβαια νικήσουμε το πρόβλημα της απόστασης.


Φίλε μου έχω την εντύπωση πως μιλάς σαν σεναριογράφος .

Ένας ζωντανός οργανισμός που πλησιάζει σε ένα πεδίο έντονης βαρύτητας, δεν θα “συνθλιβεί” , αλλά θα διαμελιστεί αρχικά, πριν εξαϋλωθεί τελικά και “χαθεί” όλη η “πληροφορία” του , “κάπου απροσδιόριστα” .
(Το “χαθεί” εντός εισαγωγικών , γιατί λογικά δεν μπορεί να χαθεί οριστικά “κάτι όντως υπαρκτό”, έτσι δεν είναι?).

Οι περιοχές αυτές του χωροχρόνου που ναι , προβλέπονται από την ΓΘΣ , είναι περιοχές απροσπέλαστες στην γνωστή φυσική μας . Δηλαδή δεν ξέρουμε τους φυσικούς νόμους που ισχύουν εκεί.
Το να φανταζόμαστε πράγματα και θαύματα, δημιουργώντας σενάρια ταινίας επιστημονικής φαντασίας – όπως το συγκεκριμένο – μπορεί να είναι εντυπωσιακά , αλλά είναι φανταστικά και άσχετα με την πραγματικότητα που μας είναι παντελώς άγνωστη για μας , καθώς δεν έχουμε κανένα στοιχείο, έστω και ενδεικτικό , για το τι ισχύει εκεί.

Τέλος η αναφορά μου σε πλανήτες στο γαλαξία μας , που ενδεχομένως έχουν ή είχαν αναπτύξει ζωή δεν έγινε για να τους εποικίσουμε , αλλά για να επισημάνω την πιθανότητα ύπαρξης νοήμονων όντων και μέσα στον γαλαξία μας, εκατομμύρια χρόνια πριν από τον άνθρωπο .
Τι θα πει αυτό?

Η “απουσία” τους , δημιουργεί πολλές διαφορετικές σκέψεις .
Τι λες ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
Σελίδα 20 από 20

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center