Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Διακρίσεις εναντίον των θρησκευόμενων...
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 1:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Διακρίσεις εναντίον των θρησκευόμενων... Απάντηση με Συμπερίληψη

Σχολείο στην Καλιφόρνια επιχείρησε να φιμώσει μαθητή ο οποίος ήθελε να αναφερθεί στην πίστη του στο Θεό κατά την αποχαιρετιστήρια ομιλία της αποφοίτησης.
[http://christiannews.net/2014/07/13/school-district-that-attempted-to-censor-christian-were-obligated-to-ban-god/]
Τελικά ο μαθητής είπε αυτά που ήθελε όμως είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι πλέον η θρησκεία και κάθε αναφορά στο Θεό θεωρείται ως απαράδεκτη από το σημερινό "ανοιχτόμυαλό" πολιτισμό μας...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μη συγχέεις τα προσωπικά δεδομένα με τους δημόσιους θεσμούς:είναι κατάκτηση της δημοκρατίας αυτό...αν μίλαγε για αθεϊσμό θα είχες το ίδιο πρόβλημα "παραβίασης της ελευθερίας του λόγου"; Όχι,βέβαια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μη συγχέεις τα προσωπικά δεδομένα με τους δημόσιους θεσμούς:είναι κατάκτηση της δημοκρατίας αυτό...αν μίλαγε για αθεϊσμό θα είχες το ίδιο πρόβλημα "παραβίασης της ελευθερίας του λόγου"; Όχι,βέβαια!


Μα και βέβαια θα είχα! Για τι με έχεις; Για λογοκριτή;
Όλοι μπορούν να λένε ό,τι θέλουν!

Και οι άθεοι το κάνουν!
Κάθε φορά που κάποιος μιλάει για τον κόσμο που υπάρχει... τυχαία, που μιλάει για το σύμπαν που έχει ύλη και... τίποτα άλλο, μιλάει σαν άθεος! Και μια χαρά του επιτρέπεται!
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τότε γιατί δε διαμαρτύρεσαι που στα σχολεία της Ελλάδας διδάσκονται μόνο τα Θρησκευτικά ως επίσημο μάθημα και όχι ο αθεϊσμός ή ο καθολικισμός π.χ.;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία...είναι απλά μια ιδιορρυθμία που έχουν ορισμένοι στερημένοι τύποι. Σου λέει στερήθηκα πολλά χωρίς να έχω κάνει τίποτα...γιατί ρε γαμώτο...άρα να δεν υπάρχει θεός..και μετά βάζει το μυαλό του να δείξει πόσο κακοί και "φονταμενταλιστές" είναι οι θρησκευόμενοι έως θρησκόληπτοι ενίοτε.
Ειδικά αυτή η καραμέλα με τα προσωπικά δεδομένα και τη θρησκεία μόνο μερικά διεστραμμένα Πασόκια την πιπιλίζουν! Είναι αυτά που αρνήθηκαν τα τσιπάκια στις ταυτότητες νέου τύπου. Και τελικά δυο πράγματα άλλαξαν, το να μην αναγράφεται η θρησκεία και να μην αναγράφεται το όνομα της ή του συζύγου. Όλα τα μέσα έριξαν το βάρος στο πρώτο και έκρυψαν επιμελώς το δεύτερο. Γιατί δεν χρειάζονταν οι Πασόκοι στις ταυτότητες να αναφέρουν ποια σύζυγο έχουν; Γιατί στα ξενοδοχεία που πήγαιναν με τις φιλενάδες τους έδιναν την ταυτότητα και τους κακοφαίνονταν να δικαιολογήσουν μετά τα αδικαιολόγητα...). Αυτά για την ιστορία.

Πρέπει λοιπόν ή όχι να μπορεί κανείς να μιλήσει για τη θρησκεία του; Ασφαλώς και πρέπει γιατί η θρησκευτική πεποίθηση είναι μεν προσωπική αλλά ταυτόχρονα πρέπει να αναγνωρίζεται από τον κάθε άλλο. Και αυτό γίνεται με πολλούς τρόπους όπως για παράδειγμα με σύμβολα που εμφανίζουμε σε πρώτη θέα πάνω μας, βλέπε σταυρουδάκια! Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι να παρακινήσουμε να πιστέψει άλλος, ως απαίτηση για να είναι μαζί μας. Όμως αυτό γίνεται, όπως για παράδειγμα οι χιλιάδες βαπτίσεις Αλβανών μουσουλμάνων που έγιναν χριστιανοί για τα μάτια του Ελληνικού κόσμου...ενώ παρέμειναν μουσουλμάνοι για τα μέρη τους.

Γιατί πρέπει να αναγνωρίζεται το τι πιστεύω θρησκευτικώς; Για πολλούς λόγους! Ένας είναι για να μην παρεξηγηθώ. Π.χ. κάποιοι έχουν γιορτή Μ. Παρασκευή...και με έχουν καλέσει...Γίνεται να πας σε γλέντι Μ. Παρασκευή; Ποιος πήγε σε γλέντι Μ. Παρασκευή; Δηλώνοντας τι πιστεύω θα έχω και μια ανάλογη αντιμετώπιση...μη προσβλητική.
Κάποιοι θεωρούν ότι το θρήσκευμα αποτελεί μειονέκτημα για να βρει κανείς εργασία. Με την ίδια έννοια και το φύλο αποτελεί μειονέκτημα, και τι θα πρέπει να κάνουμε; Να εξαφανίσουν το στήθος οι γυναίκες και να πάρουν ορμόνες να φαίνονται σαν άνδρες, ή να γίνουν όλοι "μη δηλωμένου φύλλου"...αρσενικοθήλυκοι;

Στην επιστήμη δεν μπορείς να βάλεις τον θεό. Αυτός είναι κανόνας, αλλά όχι γιατί απορρίπτουμε το Θεό, αλλά γιατί κάθε επιστημονική θέση στηρίζεται σε ευρήματα και αυτά τα καθορίζει ο επιστήμονας, άρα ο επιστήμονας δεν μπορεί να καθορίσει εκείνο το οποίο τον καθορίζει...και σε όλες τις θρησκείες, όχι τυχαία, τον άνθρωπο τον καθορίζει ο Θεός και όχι το ανάποδο.

Προσοχή στην χρήση του ρήματος καθορίζω σε σχέση με το ρήμα ορίζω. Το πρώτο αναφέρεται σε απτά πράγματα ενώ το δεύτερο σε αφηρημένα. Ορίζω σημείο, και το δείχνω για παράδειγμα δεν είναι η συγκεκριμένη κουκκίδα που δείχνω..αλλά το ότι αυτή η κουκκίδα αντιπροσωπεύει την έννοια σημείο. Ο ορισμός λοιπόν είναι η έννοια και όχι το αντικείμενο. Ορίζω λοιπόν όταν αναφέρομαι στην έννοια. Ενώ το ρήμα καθορίζω αναφέρεται στο αντικείμενο γενικά, ως πλήθος και όχι ως έννοια. Καθορίζει ο Θεός τον άνθρωπο σημαίνει ότι "προδιαγράφει" τους ανθρώπους, όλους μας, το πλήθος μας. Αν ο Θεός όριζε το τι είναι άνθρωπος τότε το πλήθος των ανθρώπων θα ήταν μια από τα ίδια., όλοι μας θα ήμασταν αντίτυπα του ενός. Συμπέρασμα ο Θεός καθορίζει τα πάντα, ενώ ο άνθρωπος φτιάχνει ορισμούς, ώστε να μπορεί να ομαδοποιεί τα αντικείμενα στη σκέψη του, για να μπορεί να μιλάει για εκείνα που δεν υπάρχουν αλλά και εκείνος με τη σειρά του θα τα καθορίσει όταν τα φτιάξει.
Ορίζω ή Define στα αγγλικά και Καθορίζω (εφαρμόζω) ή Implement επίσης στα αγγλικά. Ουσιαστικά το καθορίζω είναι το "ορίζω κάθε..τι" δηλαδή εφαρμόζω, κάνω το κάθε τι από μια ιδέα. Όταν αναφερόμαστε στο μέλλοντα ...π.χ.λέει μια γυναίκα στο γυναικολόγο της "μπορώ να καθορίσω το φύλο του μωρού", σημαίνει μπορώ να εφαρμόσω κάτι ώστε να γίνει αυτό που θέλω...Εδώ λοιπόν μπορεί να πει μια γυναίκα "μπορώ να ορίσω το φύλο το μωρού", και φυσικά έχει κάνει λάθος...στην έκφραση. Όμως αν θέλει να ορίσει όνομα μπορεί γιατί δεν "εφαρμόζει" το όνομα σε κάποιον απλά το χρησιμοποιεί ως "ο άλλος", άρα μιλάμε για ιδέα...Συμπέρασμα στο φύλο λέμε καθορίζω, επειδή απαιτούμε εφαρμογή ενώ στο όνομα ορίζω γιατί είναι "αντιπροσωπευτικό", είναι ιδέα...μπορεί να είναι ότι θέλουμε δεν αλλάζει αυτό που αντιπροσωπεύει.

Ομοίως και με τη θρησκεία στο ζήτημα του θέματος...Το πρόβλημα με τον νεαρό δεν είναι ο ορισμός του τι είναι Θεός ή γιατί πιστεύει, αλλά ότι εφάρμοσε τα περί θρησκείας σε έναν λόγο που δεν χρειάζονταν αυτή η εφαρμογή. Αν όμως η αναφορά του ήταν χωρίς να προβάλει μια κάποια συγκεκριμένη θρησκεία αλλά πως για να πετύχει στο σχολείο βοηθήθηκε από τον πνευματικό του, τον ιερέα της ενορίας του...τότε η αναφορά περί θρησκείας είναι δευτερεύουσα ενώ το πρωτεύον είναι ο άνθρωπος, ο ιερέας και η συμβολή του. Θα αρκούσε δηλαδή να μιλήσει για τον άνθρωπο ιερέα που του στάθηκε και έμμεσα για την θρησκεία του. Ομοίως εκείνοι που "ξεφτιλίζουν" τους ιερείς περιμένουν πως με το τρόπο τους θα χαλάσουν την πίστη των άλλων...Σε καμία εκ των δυο περιπτώσεων δεν είναι το πρωτεύον η θρησκεία...αλλά ο άνθρωπος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 7:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία...είναι απλά μια ιδιορρυθμία που έχουν ορισμένοι στερημένοι τύποι...Ειδικά αυτή η καραμέλα με τα προσωπικά δεδομένα και τη θρησκεία μόνο μερικά διεστραμμένα Πασόκια την πιπιλίζουν!


Ξέχασα,εκτός από φασίστας είσαι και χριστιανός φασίστας! Δυστυχώς για σένα και τους ομοίους σου,η προστασία των προσωπικών δεδομένων είναι απαίτηση και γεγονός εδώ και χιλιάδες χρόνια (Απ' τον "Επιτάφιο" του Περικλή) και παραβιάζονται όταν παραβιάζεται η δημοκρατία κι όταν το κάθε φασιστάκι νιώθει ευτυχισμένο όταν ανήκει σε μια πλειοψηφία που θέλει να εκμεταλλεύεται μια μειοψηφία. Ονειρεύεσαι το Μεσαίωνα,ε; Ονειρέψου!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 9:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προφανώς τα περί φασίστα τα βγάζεις από το μυαλό σου ή τα βρήκες στα προσωπικά δεδομένα μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Τότε γιατί δε διαμαρτύρεσαι που στα σχολεία της Ελλάδας διδάσκονται μόνο τα Θρησκευτικά ως επίσημο μάθημα και όχι ο αθεϊσμός ή ο καθολικισμός π.χ.;


Συγγνώμη αλλά ο αθεϊσμός διδάσκεται κάθε μέρα και συνέχεια. Κάθε φορά που βλέπεις μία διαφήμιση στο δρόμο που προωθεί τελείως υλιστικές ιδέες τι νομίζεις ότι γίνεται; Προωθείται ο Χριστιανισμός;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 12:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τόσα χρόνια που διδάσκεται ο μη υλισμός στα σχολεία γιατί δεν κατάφερε να εμποδίσει τον υλιστικό αυτό κόσμο; Άρα τα Θρησκευτικά απέτυχαν!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 12:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Και τόσα χρόνια που διδάσκεται ο μη υλισμός στα σχολεία γιατί δεν κατάφερε να εμποδίσει τον υλιστικό αυτό κόσμο; Άρα τα Θρησκευτικά απέτυχαν!


Άρα δεν θα έπρεπε να αγχώνεσαι που διδάσκονται...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα εγώ δεν είμαι υλιστής,ούτ' εσύ φαντάζομαι: αφού δεν είναι πνευματικό αγαθό κι απλά καταναλώνεται υλιστικά δε χρειάζεται κι άλλο υλισμό η εκπαίδευση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Προφανώς τα περί φασίστα τα βγάζεις από το μυαλό σου ή τα βρήκες στα προσωπικά δεδομένα μου;



Η δεύτερη εκδοχή δεν πρέπει να σ' απασχολεί γιατί δε σ' ενδιαφέρουν τα προσωπικά δεδομένα,εκτός κι αν είσαι πασοκάκι.Η πρώτη να σ' απασχολεί,όμως,γιατί το μυαλό μου συντονίζεται με τα ιστορικά δεδομένα ενώ εσύ είσαι ανιστόρητος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποτέ να μην ανοίγεις διάλογο με βλάκα. Θα κατέβει το επίπεδο της συζήτησης. και φυσικά θα σε νικήσει λόγω πείρας

Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 2:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μα εγώ δεν είμαι υλιστής,ούτ' εσύ φαντάζομαι: αφού δεν είναι πνευματικό αγαθό κι απλά καταναλώνεται υλιστικά δε χρειάζεται κι άλλο υλισμό η εκπαίδευση.


Δεν καταλαβαίνω ρε συ τι εννοείς. Θέλεις να μου πεις πιο ξεκάθαρα;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 9:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφού τα Θρησκευτικά δεν αποτελούν πνευματικό αγαθό αλλά καταναλώνονται για υλιστικούς σκοπούς (βαθμούς και προαγωγή σε άλλη τάξη),ας τα καταργήσουμε και να βάλουμε κάτι πραγματικά πνευματικό:εκδρομές στο Άγιο Όρος,όπου οι μαθητές θα έχουν άμεση εμπειρία θαυμάτων. Rolling Eyes
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center