Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προπατορικό αμάρτημα: Τι ήταν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 55, 56, 57  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 03, 2014 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

! ! ! ! ! Idea ! ! !

frenas

Δεν ειμαι βεβαιος ακριβως για τι πραγμα μιλας...
Αλλά αυτο το διαχωρισμο που λες σε αθεους και πιστους δεν τον κανω εγω αλλά η ελευθερη επιλογη που ειναι ιδιοτητα του φυσιολογικου ανθρωπινου οντος

Ο φυσιολογικος ανθρωπος απανταχου της γης επιλεγει ελευθερα
Ακομα και οταν επιλεγει να μην επιλεγει παλι λειτουργει την ελευθερη βουληση του
Και εδω ( στη συζητηση ) δεν μιλαμε για την ελευθερια αοριστα, αλλά για την εφαρμογη της ( της ελευθεριας ) πανω σε συγκεκριμενες επιλογες που εχει ο ανθρωπος και οι οποιες επιλογες δεν ειναι απειρες στην ανθρωπινη μας πραγματικοτητα
Πραγμα που καθιστα τη χρηση της ελευθερης βουλησης αναποτρεπτη, αφου ο ανθρωπος δεν μπορει να ισχυριστει οτι τα ενδεχομενα που εχει καθε φορα μπροστα του ειναι απειρα και γι΄αυτο δεν μπορει να επιλεξει

Ζητημα για παραδειγμα ελευθερης βουλησης ειναι να ειμαι εγω ολυμπιακος και εσυ παναθηναϊκος...

Λες λοιπον τι ;
Να παψω να ειμαι εγω ολυμπιακος και συ παναθηναϊκος για να μπορεσουμε να μιλησουμε ανθρωπινα για την πορεια και γενικοτερα το οραμα του ολυμπιακου ή του παναθηναϊκου στην Ευρωπη, ως προτυπο οραματος και εφαρμογης του στην πραγματικοτητα απο ολες τις ελληνικες ομαδες ;;;
Γιατι για κατι τετοιο προκειται...

Ο παραδεισος προσφερει ενα οραμα ζωης, που μπορει να βρει εδαφος και να προχωρησει "εφαρμοστικα" σε ολους τους ανθρωπους
Ανεξαρτητα αν πιστευουν ή οχι στο θεο...
Δηλαδη ολα τα λογικα ανθρωπινα οντα μπορουν κατι να παρουν απο αυτη την "ιστορια"...
Συμφωνα με την ιδιοσυγκρασια τους και τις ανθρωπινες αναγκες...


Αλλά... μπορει και να μην εχω αντιληφτει οπως ειπα και στην αρχη τι ακριβως λες...



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 12:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να κατανοηθεί ένα θέμα ιστορικό -- προπατορικό > χρόνος > εξέλιξη > ιστορία και βάλε -- πρέπει να δεις το πλαίσιο της εποχής - και μέσω αυτής της κάθε εποχής. Στη γένεση του αστικού πολιτισμού, της κοινωνίας του χρήματος και της εξουσίας και του μαζικού ελέγχου. Χωρίς ένα προπατορικό βάρος, ο ελεύθερος άνθρωπος δύσκολα ελέγχεται. Πρέπει να νιώθει δεσμευμένος, δεμένος με το παρελθόν. Θέμα εξουσίας κατά κάποιον τρόπο. Να εξουσιάζεται αποτελεσματικά.

Άλλωστε η φύση του θεού γενικότερα στη συγκεκριμένη παράδοση αυτή δεν ήταν; Ο Γιαχβέ που έρχεται να ισοπεδώσει και να κυριαρχήσει, μονοθεΐα, πολεμικοί λαοί που διαρκώς σφάζονται, απολίτιστοι ανατολίτες νομάδες, εξουσία, βία, υποταγή, δουλεία, χρήμα. Δηλ. δες όλο το πακέτο συνολικά. Η αμαρτία του παρελθόντος, φόβητρο του παρόντος. Για τον φιλοσοφημένο άνθρωπο, μπούρδες ολκής.

Η άποψη αυτή σου λέει κάτι;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 1:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπερψηφίζω παλινόρθωση eleonoraς όταν δεν ασχολείται με άνοστα πράμματα
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=4830&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 2:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΙΝΕΖΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ?

Υ.Γ

ΥΠΟΨΙΝ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ!!!
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 4:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason
έγραψε:
Για να κατανοηθεί ένα θέμα ιστορικό -- προπατορικό > χρόνος > εξέλιξη > ιστορία και βάλε -- πρέπει να δεις το πλαίσιο της εποχής - και μέσω αυτής της κάθε εποχής. Στη γένεση του αστικού πολιτισμού, της κοινωνίας του χρήματος και της εξουσίας και του μαζικού ελέγχου. Χωρίς ένα προπατορικό βάρος, ο ελεύθερος άνθρωπος δύσκολα ελέγχεται. Πρέπει να νιώθει δεσμευμένος, δεμένος με το παρελθόν. Θέμα εξουσίας κατά κάποιον τρόπο. Να εξουσιάζεται αποτελεσματικά.

Άλλωστε η φύση του θεού γενικότερα στη συγκεκριμένη παράδοση αυτή δεν ήταν; Ο Γιαχβέ που έρχεται να ισοπεδώσει και να κυριαρχήσει, μονοθεΐα, πολεμικοί λαοί που διαρκώς σφάζονται, απολίτιστοι ανατολίτες νομάδες, εξουσία, βία, υποταγή, δουλεία, χρήμα. Δηλ. δες όλο το πακέτο συνολικά. Η αμαρτία του παρελθόντος, φόβητρο του παρόντος. Για τον φιλοσοφημένο άνθρωπο, μπούρδες ολκής.

Η άποψη αυτή σου λέει κάτι;

! ! ! ! ! Idea ! ! !

Αν το ερωτημα σου iason απευθυνεται σε μενα εχω κι εγω δυο ερωτηματα για σενα

1
Πρεπει να εξηγησεις πως προεκυψε το φαινομενο-πραγματικοτητα ελευθερος ανθρωπος, ( ανθρωπος με ελευθερια βουλησης ορθοτερα γιατι ουδεις ειναι ελευθερος σε ενα κοσμο γεματο περιορισμους ), οταν στη φυση δεν υπαρχει τιποτα ελευθερο και ολα υποκεινται στο σκληρο νομο της επιβιωσης και του ανευ ορων ανταγωνισμου για την τυφλη επικρατηση
Δηλαδη η εμφανιση με λιγα λογια του ελευθερου ανθρωπου και ο,τι επαγεται η εμφανιση του προηγειται και ακολουθει η δημιουργια της ιστοριας

Το μοναδικο διαφορετικο που κανει ο ανθρωπος ( ον της ελευθερης βουλησης ) ειναι να μην ακολουθει τους νομους και τους κανονες της φυσης τυφλα
Το να θεωρεις αξιωματικα δεδομενο τον ελευθερο ανθρωπο και να σχολιαζεις επ΄ αυτου θυμιζει καποιον που αγοραζει σημερα ενα αυτοκινητο ή ενα υπολογιστη και δεν φροντιζει να μαθει το λογο και τον τροπο που προεκυψε το ενα και το αλλο στον κοσμο

Τωρα βεβαια θα μου πεις οτι αν εγω ισχυριστω οτι και τα δυο παραπανω ( αυτοκινητο και υπολογιστης ) ειναι εξελικτικα προϊοντα και αποτελεσμα φυσικης επιλογης τουλαχιστον θα φανει φαιδρο, ετσι δεν ειναι ;

2
Πρεπει να ορισεις το φιλοσοφημενο ανθρωπο και να δωσεις ενα παραδειγμα υπαρξης του σημερινο
Γιατι στο σημερα ζουμε και απο το σημερα συζηταμε, ουτε απο το παρελθον ( υπηρξε οντως οπως πιστευουμε ή κατι αλλο συμβαινει ; ) ουτε απο το μελλον ( που ειναι αδηλο και αβεβαιο ή... μοιραιο )

Η φυση του θεου στη συγκεκριμενη παραδοση, ( και εννοεις την Αγια Γραφη που δεν τολμας ( ; ) ουτε και να ονομασεις ), "ηταν" αυτη που εξελαβαν ολοι αυτοι που περιγραφεις και αναλογως εδρασαν και δρουν
Γιατι αυτος ο θεος στην πραγματικοτητα ειναι που, στη συνεχεια της ... "παραδοσης" αυτης, θυσιασε τον εαυτο του για χαρη ολων αυτων που σφαζοντουσαν και εσφαζαν στο ονομα Του για να τους δειξει εμπρακτα και αποτελεσματικα και διαχρονικα οτι λαθος τον εξελαβαν και τον εφαρμοζαν τοτε, λαθος τον εκλαμβανουν και τον εφαρμοζουν στη ζωη τους και σημερα, οσοι και όποιοι εγκληματουν στο ονομα Του

Η αμαρτια του παροντος και του μελλοντος ποια ειναι αραγε ; Twisted Evil Twisted Evil


Σημειωση Cool
Αν χαρακτηρισεις τα παραπανω καθ΄οιονδηποτε τροπο και εκταση μπουρδες, δεν χρειαζεται να δωσεις παραδειγμα
φιλοσοφημενου ανθρωπου



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 10:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ έγραψε:
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΖΟΥΣΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΙΝΕΖΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ?

Υ.Γ

ΥΠΟΨΙΝ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ!!!




Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο ο Γιαχβέ , έβαλε το “πνεύμα το πονηρό” μέσα στον παράδεισο , μαζί με τους αγαθούς , άδολους, χωρίς γνώσεις και κρίσης πρωτόπλαστους , και μάλιστα με πλήρη και απόλυτη γνώση για το αποτέλεσμα αυτής δικής του “ελεύθερης” επιλογής , και χωρίς να τους ενημερώσει για την ύπαρξη και την επικινδυνότητα της παρουσίας του του πονηρού?

Για να έχει ένα λόγο να αποκτήσει ο Γιαχβέ υιό ?

Δεν λέω!
Ρωτώ!



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Δεν λέω!
Ρωτώ!
χααχαχαχαχ καλο!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
frenas
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 23 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Skapanea
Ίσως να έχω παρανοήσει και εγώ τα λεγόμενα σου(με αφορμή κάτι που έγραψες στον Bugman λαθος μου να μην το παραθέσω), αλλά αντιλαμβάνομαι την οπτική σου τώρα στο θέμα, ότι βεβαίως οι άνθρωποι λειτουργούν και έχουν το ελεύθερο της επιλογής .Σε πολλές όμως περιπτώσεις δεν ισχύει αυτό(π.χ. χώρες του ανατολικού μπλόκ), η διαφορετικότητα δεν είναι ανεκτή αν και ο στόχος όλων είναι κοινός δηλ. η σωτηρία της ψυχής .
Το παράδειγμά σου με τις ομάδες είναι ατυχές, γιατί όπως περίτρανα έχει αποδειχθεί ότι οι οπαδοί μπορεί να έχουν ένα κοινό στόχο(πρωτάθλημα) αλλά προσπαθώντας να υπερισχύσουν μάχονται (για σώβρακα και φανέλες) και ΔΕΝ μπορούν να συμβιώσουν γιατί τρώγονται σαν τα σκυλιά.
Θέλω να πω αναπόφευκτα υπάρχουν τριβές λόγο της θρησκείας, στο χέρι μας είναι το κλειδί του παραδείσου και η διατήρησή του, το μόνο εύκολο είναι να φτιάξουμε μια κόλαση. Στη τελική έχουμε περισσότερα κοινά από αυτά που έχουμε να χωρίσουμε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 12:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

! ! ! ! ! Idea ! ! !

frenas

Ουτε αυτο το τελευταιο που λες για την κολαση ειναι ευκολο Twisted Evil

Αν σου ζητησω να φτιαξεις μια καλη κολαση θα δυσκολευτεις πολυ Cool

Θα σκεφτεις, θα ψαξεις, θα ρωτησεις, θα πας σε ειδικους, αλλά και παλι θα εχεις αμφιβολιες για το αποτελεσμα, με τη σκεψη : θα μπορουσα και καλυτερα, αφου παντα μπορει το καθε τι που γινεται να εχει γινει και καλυτερα
Πραγμα βεβαια που διαπιστωνεται εκ των υστερων

Δηλαδη χωρις σκεψη και κατανοηση τελικα δεν γινεται απο μονο του τιποτα στα ανθρωπινα



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τρι Μάϊ 06, 2014 4:59 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 2:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:

Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο ο Γιαχβέ , έβαλε το “πνεύμα το πονηρό” μέσα στον παράδεισο , μαζί με τους αγαθούς , άδολους, χωρίς γνώσεις και κρίσης πρωτόπλαστους , και μάλιστα με πλήρη και απόλυτη γνώση για το αποτέλεσμα αυτής δικής του “ελεύθερης” επιλογής , και χωρίς να τους ενημερώσει για την ύπαρξη και την επικινδυνότητα της παρουσίας του του πονηρού?

Για να έχει ένα λόγο να αποκτήσει ο Γιαχβέ υιό ?

Δεν λέω!
Ρωτώ!

! ! ! ! ! Idea ! ! !

Αφου δεν ξερεις και ρωτας μαθε : για να ενεργοποιησει την ελευθερη ανθρωπινη βουληση !!



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 3:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:

Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο ο Γιαχβέ , έβαλε το “πνεύμα το πονηρό” μέσα στον παράδεισο , μαζί με τους αγαθούς , άδολους, χωρίς γνώσεις και κρίσης πρωτόπλαστους , και μάλιστα με πλήρη και απόλυτη γνώση για το αποτέλεσμα αυτής δικής του “ελεύθερης” επιλογής , και χωρίς να τους ενημερώσει για την ύπαρξη και την επικινδυνότητα της παρουσίας του του πονηρού?

Για να έχει ένα λόγο να αποκτήσει ο Γιαχβέ υιό ?

Δεν λέω!
Ρωτώ!

! ! ! ! ! Idea ! ! !

Αφου δεν ξερεις και ρωτας μαθε : για να ενεργοποιησει την ελευθερη ανθρωπινη βουληση !!



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα



Α! μπα!

Δηλαδή ο διάβολος ενεργοποίησε την ελευθερία του ανθρώπου?
Ουάου!
Διαβολικό σχέδιο, προμελετημένο και με γνωστό εξ από ανέκαθεν το ..... “ελεύθερο” αποτέλεσμα.
Γνωστό προ κτήσεως κόσμου και την δημιουργία του ανθρώπου .
'Έτσι δεν είναι?

Αλλά μια και εσύ τα ξέρεις όλα , έχω άλλη μια “χαζή” * απορία
Αν - λέω αν - οι πρωτόπλαστοι , την έφερναν του Γιαχβέ , και δεν έτρωγαν το μήλο, με ποια δικαιολογία θα αποκτούσε ο Γιαχβέ υιό ?

Για πες?
Χωρίς παρεξήγηση
Ρωτώ για να μαθαίνω ρε συ !!!

Υ.Γ
“χαζή” η απορία, γιατί το δημιούργημα – ο άνθρωπος – ήταν γνωστό στον Γιαχβέ , πολύ πριν τον δημιουργήσει πως θα έτρωγε ο άνθρωπος το μήλο, για αυτό πολύ πριν τον άνθρωπο, είχε έτοιμο τον “πνευματικό” του υιό , για να τον στείλει να λυτρώσει τον άνθρωπο , (που ακόμα δεν υπήρχε καν), από ένα αμάρτημα που ήταν .... προγραμματισμένο να πράξει.

Συμφωνείς έτσι?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 4:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Α! μπα!

Δηλαδή ο διάβολος ενεργοποίησε την ελευθερία του ανθρώπου?
Ουάου!
Διαβολικό σχέδιο, προμελετημένο και με γνωστό εξ από ανέκαθεν το ..... “ελεύθερο” αποτέλεσμα.
Γνωστό προ κτήσεως κόσμου και την δημιουργία του ανθρώπου .
'Έτσι δεν είναι?

Αλλά μια και εσύ τα ξέρεις όλα , έχω άλλη μια “χαζή” * απορία
Αν - λέω αν - οι πρωτόπλαστοι , την έφερναν του Γιαχβέ , και δεν έτρωγαν το μήλο, με ποια δικαιολογία θα αποκτούσε ο Γιαχβέ υιό ?

Για πες?
Χωρίς παρεξήγηση
Ρωτώ για να μαθαίνω ρε συ !!!

Υ.Γ
“χαζή” η απορία, γιατί το δημιούργημα – ο άνθρωπος – ήταν γνωστό στον Γιαχβέ , πολύ πριν τον δημιουργήσει πως θα έτρωγε ο άνθρωπος το μήλο, για αυτό πολύ πριν τον άνθρωπο, είχε έτοιμο τον “πνευματικό” του υιό , για να τον στείλει να λυτρώσει τον άνθρωπο , (που ακόμα δεν υπήρχε καν), από ένα αμάρτημα που ήταν .... προγραμματισμένο να πράξει.

Συμφωνείς έτσι?



! ! ! ! ! Idea

Και που το ξερεις εσυ οτι θα ηθελε υιο ;
( Αν οι πρωτόπλαστοι δεν ετρωγαν το μηλο, καθως λες... )


Ωραια και πρωτοτυπη η εκδοχη σου στο Υ.Γ. για τον πνευματικο υιο
Ο θεος ειχε στο νου του ( δηλαδη ) να φτιαξει ενα πλασμα ικανο να λειτουργει συμφωνα με τους θειους νομους και με την ελευθερη βουληση
Ετσι τον ηθελε ο θεος τον ανθρωπο
Αλλά επειδη ηξερε ο θεος τι σοϊ πραγμα ειναι αυτη η ελευθερη βουληση και σε τι περιπετειες μπορει να μπλεξει ( ο θεος ) οταν τη χειριζεται αλλος ( ο ανθρωπος ) , "λεει" ( ο θεος ) : Ας εχω ετοιμη και την εναλλακτικη με τον πνευματικο υιο, μπας και μου τη φερει το πλασμα μου ( για τον ανθρωπο τον ελευθερης βουλησης λεω παλι )

Δεν ειναι καθολου ασχημη η προσεγγιση σου...
Καθολου ασχημη...
Και μαλιστα ειναι και πολυ πολυ λογικη !

Αλλωστε τι θεος θα ηταν αν δεν λαβαινε υποψη του και τα δυο βασικα ενδεχομενα ;



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 4:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Παράθεση:
Α! μπα!

Δηλαδή ο διάβολος ενεργοποίησε την ελευθερία του ανθρώπου?
Ουάου!
Διαβολικό σχέδιο, προμελετημένο και με γνωστό εξ από ανέκαθεν το ..... “ελεύθερο” αποτέλεσμα.
Γνωστό προ κτήσεως κόσμου και την δημιουργία του ανθρώπου .
'Έτσι δεν είναι?

Αλλά μια και εσύ τα ξέρεις όλα , έχω άλλη μια “χαζή” * απορία
Αν - λέω αν - οι πρωτόπλαστοι , την έφερναν του Γιαχβέ , και δεν έτρωγαν το μήλο, με ποια δικαιολογία θα αποκτούσε ο Γιαχβέ υιό ?

Για πες?
Χωρίς παρεξήγηση
Ρωτώ για να μαθαίνω ρε συ !!!

Υ.Γ
“χαζή” η απορία, γιατί το δημιούργημα – ο άνθρωπος – ήταν γνωστό στον Γιαχβέ , πολύ πριν τον δημιουργήσει πως θα έτρωγε ο άνθρωπος το μήλο, για αυτό πολύ πριν τον άνθρωπο, είχε έτοιμο τον “πνευματικό” του υιό , για να τον στείλει να λυτρώσει τον άνθρωπο , (που ακόμα δεν υπήρχε καν), από ένα αμάρτημα που ήταν .... προγραμματισμένο να πράξει.

Συμφωνείς έτσι?



! ! ! ! ! Idea

Και που το ξερεις εσυ οτι θα ηθελε υιο ;
( Αν οι πρωτόπλαστοι δεν ετρωγαν το μηλο, καθως λες... )





Ο Γιαχβέ είναι ο παντογνώστης όχι εγώ.
Αυτός τον είχε έτοιμο το γιο , εξ από ανέκαθεν , πριν καν δημιουργήσει τον άνθρωπο.
Αν δεν ήθελε γιο, θα είχε έτοιμη εξ αρχής, μια κόρη λυτρωτή

Ο ίδιος επέλεξε γιο .
Εγώ θα κάνω κουμάντο στα γούστα του για το παιδί του?

Εμένα δεν με ενδιαφέρουν αυτά βρε φίλε μου....
..... είμαι υπέρ άνω.

Αρκεί γερό παιδί νάναι.....
...... και ..... να κατουράει όρθιο , ......



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 04, 2014 8:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άστα να πάνε. Γέμισε ο κόσμος ορθοκάτουρες.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 05, 2014 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Razz


http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=88236&highlight=%ea%ef%f0%e9%e1%f3%f4%e9%ea%dd%f2&sid=7d9f5352dbec6f29b444a055a4b10ed9#88236
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 20, 2010 7:11 am


Εδώ έχουμε μια παραλλαγή του μύθου της Γενέσεως, όπως θα είχε διατυπωθεί αν ο συντάκτης του ήταν Έλληνας.
Απολαύστε τον...


Razz Twisted Evil Razz
[color=indigo]
ΤΖΩΝ ΜΟΡΕΣΙ
Τελική Παραλλαγή
Μετάφραση: Θωμάς Μαστακούρης - Εκδόσεις ΩΡΟΡΑ

Οι μέρες του ήταν κοπιαστικές, μα η ζωή ήταν καλή. Κάθε μέρα έφερνε καινούριες ανακαλύψεις. Με τα μακριά, δυνατά πόδια του, τριγυρνούσε στα μήκη και τα πλάτη εκείνου του άγνωστου κόσμου τρέφοντας μια περιέργεια που ολοένα και μεγάλωνε με τις εμπειρίες της κάθε μέρας. Η γυναίκα αφιέρωνε κι αυτή το χρόνο της στην εξερεύνηση, και σε συνδυασμό είχαν ήδη μάθει πολλά για την καινούρια τους κατοικία.
Μετά από εκείνη τη μεγάλη μέρα αναζητήσεων, επέστρεψε πεινασμένος και σκονισμένος, αλλά καλοδιάθετος. Η γυναίκα είχε φτάσει πρώτη, και μόλις τον είδε του έφερε φαγητό. Καθώς έτρωγαν, της μίλησε για όσα βρει στη διάρκεια της μέρας.
“Είδες κανένα καινούριο ζώο;” τον ρώτησε.
“Κάποια πετούμενα. Είναι πανέμορφα”.
“Πάρε με μαζί σου αύριο. Θέλω να τα δω κι εγώ”.
“Μπορείς να τους δώσεις ονόματα. Τα καταφέρνεις καλύτερα από μένα”.
Όταν τέλειωσαν το φαγητό, τη ρώτησε, “Εσύ βρήκες τίποτα καινούριο στο ποτάμι;”.

....



Καλό. Θα έπρεπε επίσης ο άνθρωπος να του την είχε πει του Θεού, γιατί ο Θεός του είπε ψέματα πως θα πεθάνει αν φάει το μήλο, ενώ κάτι τέτοιο δεν έγινε. Λέει ψέματα ο Θεός; Ε, απ' ότι φαίνεται λέει. Αναρωτιέμαι τι άλλα ψέματα έχει πει, αλλά και γιατί.

Και εγώ δεν πιστεύω πως το προπατορικό αμάρτημα ήταν όντως αμάρτημα, όπως παρουσιάζεται από διάφορες θρησκείες και θρησκευόμενους, πως δηλαδή η ζωή του ανθρώπου στη Γη είναι μια τιμωρία που την πληρώνουμε με βάσανα, πόνο και αίμα, λόγω μιας προαιώνιας ανυπακοής και υπεροψίας.

Όσο για τον Φρόιντ, πώς το έκανε ο μπαγάσας να φαίνεται πως υπήρξε πρόβλημα με κάποιον πατέρα. Αλλά αυτός εντάξει, ήταν κολλημένος με πατέρες και οιδιπόδεια...απ' ότι φαίνεται ανήγαγε το οιδιπόδειο στο προπατορικό αμάρτημα! Η ανάλυση και οι συνειρμοί που κάνει ο Φρόιντ είναι για γέλια!! Στον Προκρούστη και αυτός! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 55, 56, 57  Επόμενο
Σελίδα 3 από 57

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center