Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

α)Αν αλλάξουμε την βάση αναφοράς του “ψεύδους” .
Αν το προσεγγίσουμε με την την έννοια του “σωστού” / “λάθους” , “αληθές” / “ψευδές”
Τότε ναι!
Η αρχική πρότασή σου είναι “σχετικά” σωστή.

Από φιλοσοφικής / ηθικής πλευράς όμως , “ψεύδος” θεωρείται η δόλια και σκοπούμενη απόκρυψη μιας αλήθειας , που είναι ήδη γνωστή στο ψευδόμενο .
Σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη μου, η γνώση προηγείται της αλήθειας , δεν έπεται , επομένως η αρχική πρόταση είναι λάθος.

β) Σωστά , μόνο που αναφερόμαστε σε μιά “αντικειμενική” αλήθεια όχι απόλυτη, η οποία θα ισχύει αδιάψευστη , για το ίδιο σύστημα που αναφέρεται και κάτω πάντα από της ίδιες συνθήκες .
Τέτοιες αλήθειες έχουν εντοπιστεί πολλές στον φυσικό μας κόσμο
Αν θα μπορούσαν να ισχύουν και σε οποιοδήποτε άλλο άγνωστο για μας σύστημα / περιβάλλον , δεν είμαστε σε θέση να το ορίσουμε , γιατί απλά δεν το γνωρίζουμε, δεν γνωρίζουμε αν οι φυσικοί νόμοι είναι απόλυτοι και οφείλουν να ισχύουν παντού.
Γνωρίζεις αν ισχύουν παντού?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 3:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark

Εσύ μου φαίνεται πως αρέσκεσαι να μιλάς χωρίς να λες τίποτα.



Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να σε απατούν ... ...αυτά που σου “φαίνονται” ?

Τα ..... "φαινόμενα" συχνά απατούν.



Να σου πω τι έγινε. Για πολύ καιρό το σκεπτόμουν αυτό που λες, τα έπαιρνα τα πράγματα από την αρχή, ξεχνώντας τις προηγούμενές μου αναλύσεις, και συνέχεια στο ίδιο συμπέρασμα κατέληγα. Το συμπέρασμα όμως αυτό δύσκολα, πολύ δύσκολα γίνεται αποδεκτό. Αλλά κάποια στιγμή λύγισα κάτω από το βάρος του και βρήκα τη βεβαιότητα που έψαχνα. Οπότε πλέον τέρμα αυτή η διαδικασία.

gianiss έγραψε:

Παράθεση:
Αν γνωρίζεις κάτι, πέστο


Αν εννοείς θεόπνευστη γνώση , εξ αποκαλύψεως , δεν έχω.
Λέω πάντα μόνο αυτά που ξέρω και έχω ασχοληθεί ο ίδιος να τα μάθω και τα έχω ενσωματώσει στις απόψεις μου.



Ω, τι κρίμα που δεν έχεις, γιατί τότε θα μιλάγαμε με άλλους όρους.

gianiss έγραψε:

Παράθεση:
να το εξετάσουμε μαζί,



Σου έδωσα την .... ιδέα .
Εξέτασε την από μόνο σου , έτσι μόνο θα την καταλάβεις
Στην επαναλαμβάνω.
“Όλες οι αλήθειες είναι γνωστές”

Για να σε βοηθήσω .....
Βρες και διατύπωσε μου , μια “άγνωστη” αλήθεια, και την εξετάζουμε μαζί.


Άντε, ας αρχίσω πάλι εγώ να τοποθετούμαι και εσύ από το μετερίζι να πυροβολείς. Ποια αλήθεια; Πολλές. Ας πάρουμε αυτό που λες στο άλλο θέμα, για το εάν η συνείδηση είναι θεϊκό εμφύτευμα ή όχι. Ποια είναι η αλήθεια; Εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι πως δεν την γνωρίζεις, οπότε πώς είναι όλες οι αλήθειες γνωστές; Πρόσεχε, το θέμα μας εδώ δεν είναι να αποφανθούμε για το πώς έχουν τα πράγματα, και να μπούμε σε μια ατέρμονη συζήτηση σε αυτό το θέμα, αν και αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε άλλο νήμα, αλλά για τη φύση της αλήθειας, ότι δηλαδή είναι γνωστή.

gianiss έγραψε:


Παράθεση:
Εκτός και αν βέβαια είσαι δοκησίσοφος, οπότε το καταλαβαίνω. 
δοκησίσοφος: που θεωρεί τον εαυτό του σοφό, φαντασμένος, ψευδόσοφος. 


Διακρίνω να σε εντυπωσιάζει ο ήχος των λέξεων και όχι η ουσία τους.
Κάνω λάθος ?

Φιλικά σε ρωτώ!

.


Λάθος κάνεις, το δεύτερο είναι, η ουσία τους με εντυπωσιάζει, όπως λες. Είναι κάποιες λέξεις ή/και συνδυασμός λέξεων που στο άκουσμά τους μου έρχεται ανατριχίλα. Εσένα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει το ακούσιο ψέμα, υπάρχει και το εκούσιο, αυτό που λέγεται χωρίς τη θέλησή μας και αυτό που λέγεται με τη θέλησή μας αντίστοιχα. Το πρώτο βασίζεται στην άγνοια, ενώ το δεύτερο στη γνώση. Το πρώτο συγχωρείται λόγω άγνοιας, το δεύτερο όμως; Και τα δύο ψέματα δεν είναι; Και τα δύο βλαβερά δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 4:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
α) Δεν είναι αναγκαίο να μάθεις την αλήθεια για να καταλάβεις ότι πίστευες σ' ένα ψέμα.Η ζωή δε συγχωρεί τα ψέματα και σε τιμωρεί αργά ή γρήγορα,χωρίς να καταλάβεις πώς και γιατί...


Καλά και άγια τα ψέμματα, το μόνο σίγουρο όμως είναι πως με αυτά δεν μπορείς να πας και πολύ μακριά. Κάποια στιγμή θα αποκαλυφτούν και τότε ουαί και αλίμονο αν αυτά ήταν σημαντικά και όχι αθώα ψεματάκια. Το ζητούμενο σε αυτήν την άσχημη ομολογουμένως συγκυρία είναι να βρει ο άνθρωπος, να αποδεχτεί και εν τέλει να εναρμονιστεί με την αλήθεια, και όχι να διαιωνίσει ένα άλλο, ένα ακόμα ψέμα. Είναι τεράστια η ευκαιρία που του δίνεται και θα είναι σίγουρα κρίμα να την αφήσει να πάει χαμένη.

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

β) Η αλήθεια ορίζεται αντικειμενικά ως γνώση που επιλύει προβλήματα της ζωής με σημαντικό βαθμό πρόβλεψης.Απ' τη στιγμή που τα επιλύει ,ποτέ δε διαψεύδεται. Μόνο εμπλουτίζεται.


Ναι αλλά αυτό που λες μπορεί κάλλιστα να γίνει και με ένα ψέμα. Πόσα προβλήματα της ζωής δεν επιλύονται με ψέματα!

Α χρόνια πολλά και σε σένα βρε Ιωάννη, να' σαι πάντα καλά! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 6:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Υπάρχει το ακούσιο ψέμα, υπάρχει και το εκούσιο, αυτό που λέγεται χωρίς τη θέλησή μας και αυτό που λέγεται με τη θέλησή μας αντίστοιχα. Το πρώτο βασίζεται στην άγνοια, ενώ το δεύτερο στη γνώση. Το πρώτο συγχωρείται λόγω άγνοιας, το δεύτερο όμως; Και τα δύο ψέματα δεν είναι; Και τα δύο βλαβερά δεν είναι;



Δεν νομίζω να υπάρχει «ακούσιο» ψέμα , τουλάχιστόν για αυτόν που το εκφέρει .
Όποιος ΔΕΝ γνωρίζει την αλήθεια , αυτό που λέει είναι ανακριβές , δεν λεει ψέμματα
Αν κάποιος μας περιγράφει άδολα μια φανταστική (εν γνώσει του) ιστορία, τότε είναι παραμιθάς

Αυτή είναι η δική μου άποψη .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 6:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark

Άντε, ας αρχίσω πάλι εγώ να τοποθετούμαι και εσύ από το μετερίζι να πυροβολείς. Ποια αλήθεια; Πολλές. Ας πάρουμε αυτό που λες στο άλλο θέμα, για το εάν η συνείδηση είναι θεϊκό εμφύτευμα ή όχι. Ποια είναι η αλήθεια; Εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι πως δεν την γνωρίζεις, οπότε πώς είναι όλες οι αλήθειες γνωστές; Πρόσεχε, το θέμα μας εδώ δεν είναι να αποφανθούμε για το πώς έχουν τα πράγματα, και να μπούμε σε μια ατέρμονη συζήτηση σε αυτό το θέμα, αν και αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε άλλο νήμα, αλλά για τη φύση της αλήθειας, ότι δηλαδή είναι γνωστή.




Μάρκε , αφήνω ασχολίαστα τα άλλα , γιατί λίγο πολύ είναι άσχετες με το θέμα μας προσωπικές θέσεις και αντιθέσεις .
Πάμε στη αντιπαράθεση που έχει κάποια σχέση με το θέμα μας και ξεκίνησε με την διατύπωση της άποψης ότι «όλες οι αλήθειες είναι γνωστές»

Σου ζήτησα να μου διατυπώσεις μια άγνωστη - για σένα - αλήθεια .
Δεν κατάλαβα να μου περιγράφεις με σαφήνεια μια «άγνωστη αλήθεια» .
Κάνε μια προσπάθεια και διατύπωσε ΜΙΑ μόνο άγνωστη για σένα αλήθεια .
Αν μπορείς στην διατύπωση σου, να την βάλεις εντός εισαγωγικών «» , ώστε να καταλάβω για ποια «άγνωστη» αλήθεια αναφέρεσαι .

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Μην μπερδεύεις άγνωστες καταστάσεις , οντότητες , θεωρίες,, κόσμους, νόμους, … φαντάσματα, με τις αλήθειες, γιατί αν πράγματι είναι αλήθειες , θα πει πως έχουμε ασχοληθεί με αυτές και έχουμε δεχθεί την αλήθεια τους .
Πως μπορείς να δεχθείς κάτι ως «αληθές» αν δεν το έχεις εξετάσει και κατανοήσει?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 10:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Είναι αλήθεια πως η συνείδηση είναι θεϊκό εμφύτευμα;"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 08, 2014 10:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Είναι αλήθεια πως τίποτε δεν μπορεί να ταξιδέψει με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός;"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 12:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
α)Αν αλλάξουμε την βάση αναφοράς του “ψεύδους” .
Αν το προσεγγίσουμε με την την έννοια του “σωστού” / “λάθους” , “αληθές” / “ψευδές”
Τότε ναι!
Η αρχική πρότασή σου είναι “σχετικά” σωστή.

Από φιλοσοφικής / ηθικής πλευράς όμως , “ψεύδος” θεωρείται η δόλια και σκοπούμενη απόκρυψη μιας αλήθειας , που είναι ήδη γνωστή στο ψευδόμενο .
Σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη μου, η γνώση προηγείται της αλήθειας , δεν έπεται , επομένως η αρχική πρόταση είναι λάθος.

β) Σωστά , μόνο που αναφερόμαστε σε μιά “αντικειμενική” αλήθεια όχι απόλυτη, η οποία θα ισχύει αδιάψευστη , για το ίδιο σύστημα που αναφέρεται και κάτω πάντα από της ίδιες συνθήκες .
Τέτοιες αλήθειες έχουν εντοπιστεί πολλές στον φυσικό μας κόσμο
Αν θα μπορούσαν να ισχύουν και σε οποιοδήποτε άλλο άγνωστο για μας σύστημα / περιβάλλον , δεν είμαστε σε θέση να το ορίσουμε , γιατί απλά δεν το γνωρίζουμε, δεν γνωρίζουμε αν οι φυσικοί νόμοι είναι απόλυτοι και οφείλουν να ισχύουν παντού.
Γνωρίζεις αν ισχύουν παντού?

.


α) Οκ.

β) Θα ήταν δυνατόν να μην ισχύουν; Αν ναι,με ποιο τρόπο θα είχαμε γνώση ότι υπάρχει τέτοιος κόσμος,αφού η αντίληψή μας η ίδια κατάγεται από "άλλους" φυσικούς νόμους;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

β) Η αλήθεια ορίζεται αντικειμενικά ως γνώση που επιλύει προβλήματα της ζωής με σημαντικό βαθμό πρόβλεψης.Απ' τη στιγμή που τα επιλύει ,ποτέ δε διαψεύδεται. Μόνο εμπλουτίζεται.


Ναι αλλά αυτό που λες μπορεί κάλλιστα να γίνει και με ένα ψέμα. Πόσα προβλήματα της ζωής δεν επιλύονται με ψέματα!

Α χρόνια πολλά και σε σένα βρε Ιωάννη, να' σαι πάντα καλά! Very Happy



Αν είναι να ζήσω σαν τον Πρόδρομο,δεν είμαι σίγουρος ότι τα χρόνια πολλά θα ήταν επιθυμητά. Wink Ευχαριστώ,πάντως!

Είσαι σίγουρος ότι επιλύονται ή απλά κρύβονται κάτω απ' το χαλί;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

β) Η αλήθεια ορίζεται αντικειμενικά ως γνώση που επιλύει προβλήματα της ζωής με σημαντικό βαθμό πρόβλεψης.Απ' τη στιγμή που τα επιλύει ,ποτέ δε διαψεύδεται. Μόνο εμπλουτίζεται.


Ναι αλλά αυτό που λες μπορεί κάλλιστα να γίνει και με ένα ψέμα. Πόσα προβλήματα της ζωής δεν επιλύονται με ψέματα!

Α χρόνια πολλά και σε σένα βρε Ιωάννη, να' σαι πάντα καλά! Very Happy



Αν είναι να ζήσω σαν τον Πρόδρομο,δεν είμαι σίγουρος ότι τα χρόνια πολλά θα ήταν επιθυμητά. Wink Ευχαριστώ,πάντως!

Είσαι σίγουρος ότι επιλύονται ή απλά κρύβονται κάτω απ' το χαλί;


Ποιον Πρόδρομο, τον Βαπτιστή ή αυτόν του Big Brother; Very Happy

Ε, ας ελπίσουμε πως αυτή τη φορά η ιστορία δε θα επαναληφθεί, όπως συνηθίζει να το κάνει άλλωστε.

Για να είμαστε ακριβείς, είτε κρύβονται είτε επιλύονται, τα προβλήματα σίγουρα παρακάμπτονται με τα ψέματα. Όπως είπα και παραπάνω, δεν μπορεί να πάει κανείς πολύ μακριά με τα ψέματα, και ο,τι ασφάλεια και ευτυχία αυτά θα του προσφέρουν, αυτή θα είναι μια προσωρινή κατάσταση, ενώ η αλήθεια θα του δώσει μόνιμη γιατρειά. Επίσης, άσχετα αν κάποιος ζει με ψέματα ή όχι, η συμπεριφορά και οι αντιδράσεις του ενδέχεται να είναι πέρα για πέρα αληθινές.

https://www.youtube.com/watch?v=omltwZ8tGoE
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 10:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
mark έγραψε:
Υπάρχει το ακούσιο ψέμα, υπάρχει και το εκούσιο, αυτό που λέγεται χωρίς τη θέλησή μας και αυτό που λέγεται με τη θέλησή μας αντίστοιχα. Το πρώτο βασίζεται στην άγνοια, ενώ το δεύτερο στη γνώση. Το πρώτο συγχωρείται λόγω άγνοιας, το δεύτερο όμως; Και τα δύο ψέματα δεν είναι; Και τα δύο βλαβερά δεν είναι;



Δεν νομίζω να υπάρχει «ακούσιο» ψέμα , τουλάχιστόν για αυτόν που το εκφέρει .
Όποιος ΔΕΝ γνωρίζει την αλήθεια , αυτό που λέει είναι ανακριβές , δεν λεει ψέμματα
Αν κάποιος μας περιγράφει άδολα μια φανταστική (εν γνώσει του) ιστορία, τότε είναι παραμιθάς

Αυτή είναι η δική μου άποψη .


.


Και όταν λέμε "αυτός λέει ψέματα στον εαυτό του", τι εννοούμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 11:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:
α)Αν αλλάξουμε την βάση αναφοράς του “ψεύδους” .
Αν το προσεγγίσουμε με την την έννοια του “σωστού” / “λάθους” , “αληθές” / “ψευδές”
Τότε ναι!
Η αρχική πρότασή σου είναι “σχετικά” σωστή.

Από φιλοσοφικής / ηθικής πλευράς όμως , “ψεύδος” θεωρείται η δόλια και σκοπούμενη απόκρυψη μιας αλήθειας , που είναι ήδη γνωστή στο ψευδόμενο .
Σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη μου, η γνώση προηγείται της αλήθειας , δεν έπεται , επομένως η αρχική πρόταση είναι λάθος.

β) Σωστά , μόνο που αναφερόμαστε σε μιά “αντικειμενική” αλήθεια όχι απόλυτη, η οποία θα ισχύει αδιάψευστη , για το ίδιο σύστημα που αναφέρεται και κάτω πάντα από της ίδιες συνθήκες .
Τέτοιες αλήθειες έχουν εντοπιστεί πολλές στον φυσικό μας κόσμο
Αν θα μπορούσαν να ισχύουν και σε οποιοδήποτε άλλο άγνωστο για μας σύστημα / περιβάλλον , δεν είμαστε σε θέση να το ορίσουμε , γιατί απλά δεν το γνωρίζουμε, δεν γνωρίζουμε αν οι φυσικοί νόμοι είναι απόλυτοι και οφείλουν να ισχύουν παντού.
Γνωρίζεις αν ισχύουν παντού?

.


α) Οκ.

β) Θα ήταν δυνατόν να μην ισχύουν; Αν ναι,με ποιο τρόπο θα είχαμε γνώση ότι υπάρχει τέτοιος κόσμος,αφού η αντίληψή μας η ίδια κατάγεται από "άλλους" φυσικούς νόμους;


Πως μπορώ να έχω άποψη για κάτι άγνωστο?

Όλες οι “αλήθειες” που έχουμε εντοπίσει , σχετίζονται με μιά παρατηρούμενη “συνθήκη” , δεν την αιτιολογούν απόλυτα .
Οι φυσικές σταθερές – για παράδειγμα – οδήγησαν (εκ του αποτελέσματος) στον “κόσμο” μας.

Θα μπορούσαν να είναι διαφορετικές ?
Πιθανόν ναι , λένε κάποια μοντέλα .

Γιατί η ταχύτητα του φωτός στο καινό , είναι αυτή?
Γιατί αυτή έχει μετρηθεί να ισχύει στο σύμπαν μας .
Θα μπορούσε να ήταν διφορετική?
Ποιος ξέρει?

Οι γνωστοί νόμοι της φύσης , έχουν την ίδια ισχή και πέραν του ορίζοντα των μελανών οπών?

Ποιος ξέρει?

Επομένως μόνο “σχετική” άποψη μπορούμε να έχουμε για την αλήθεια, πού μπορεί να ισχύει “αντικειμενικά” μονο για συγκεκριμένα “γνωστά” συστήματα αναφοράς .

Αυτή βέβαια είναι μόνο δική μου “σχετική” άποψη.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 11:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
gianiss έγραψε:
mark έγραψε:
Υπάρχει το ακούσιο ψέμα, υπάρχει και το εκούσιο, αυτό που λέγεται χωρίς τη θέλησή μας και αυτό που λέγεται με τη θέλησή μας αντίστοιχα. Το πρώτο βασίζεται στην άγνοια, ενώ το δεύτερο στη γνώση. Το πρώτο συγχωρείται λόγω άγνοιας, το δεύτερο όμως; Και τα δύο ψέματα δεν είναι; Και τα δύο βλαβερά δεν είναι;



Δεν νομίζω να υπάρχει «ακούσιο» ψέμα , τουλάχιστόν για αυτόν που το εκφέρει .
Όποιος ΔΕΝ γνωρίζει την αλήθεια , αυτό που λέει είναι ανακριβές , δεν λεει ψέμματα
Αν κάποιος μας περιγράφει άδολα μια φανταστική (εν γνώσει του) ιστορία, τότε είναι παραμιθάς

Αυτή είναι η δική μου άποψη .


.


Και όταν λέμε "αυτός λέει ψέματα στον εαυτό του", τι εννοούμε;



Αυτό ακριβώς .
“Αυτός λέει ψέματα στον εαυτό του”

Προσπαθεί δηλαδή με ψέματα και “λογικά τεχνάσματα” να δικαιολογήσει τον εαυτό του για κάποιο μειονέκτημα ή πράξη του, που γνωρίζει και τον ενοχλεί η αλήθεια του.

Ποιος άλλωστε να είναι ο λόγος που τον οδηγεί να λέει ψέματα στον εαυτό του?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 09, 2014 11:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
"Είναι αλήθεια πως τίποτε δεν μπορεί να ταξιδέψει με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός;"




Δεν κατάλαβες καλά

Σου ζήτησα να μου διατυπώσεις (εντός εισαγωγικών) μια πραγματικά “άγνωστη” για σένα αλήθεια

Για πες μία....

Θα αρκούσε....
... παν περισσό ....
...είναι πλεονασμός

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Επόμενο
Σελίδα 3 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center