Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 31, 2013 3:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ψέμα είναι εντελώς αναγκαίο ,...

1. ...όταν είσαι βλάκας (προσωρινά ή μόνιμα)

2. ...γιατί είναι αδύνατον να τα ξέρεις όλα.

3. ...επειδή οι επιθυμίες σου είναι πιο ισχυρές απ' την πραγματικότητα.

4. ...όταν σερβίρεται ως αλήθεια από "αυθεντίες" για να
διατηρήσουν την εξουσία τους .

Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι; Τελικά μήπως ο ορισμός του ανθρώπου είναι "το έλλογο ον που προτιμά το ψέμα απ' την αλήθεια";
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 31, 2013 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ψέμα ΔΕΝ είναι αναγκαίο!
Το 2 και το 3 που λες για παράδειγμα δεν κατανοώ γιατί τα λες.
Και όσο για το 4, μπορούν να υπάρχουν κάποιοι σοφοί (αυθεντίες) που είναι ταυτόχρονα ταπεινοί και δεν λένε ψέματα ούτε έχουν διάθεση να "κρατήσουν" κάτι.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 01, 2014 8:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο 2 ,αφού δεν μπορούμε να είμαστε παντογνώστες σε κάθε τομέα,αναγκαστικά πιστεύουμε σ' ένα ψέμα μέχρι ν' αποδειχθεί η αλήθεια.

Στο 3 , αν η πραγματικότητα δεν ανταποκρίνεται στις επιθυμίες μας,κατασκευάζουμε μια ψεύτικη για να μην αντικρίζουμε την αλήθεια. (άκαμπτες ιδεολογίες,νευρώσεις ,ψυχώσεις)

Στο 4 συμφωνώ.Άλλωστε δεν είπα ότι κάθε "αυθεντία" είναι καταπιεστική.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Στο 2 ,αφού δεν μπορούμε να είμαστε παντογνώστες σε κάθε τομέα,αναγκαστικά πιστεύουμε σ' ένα ψέμα μέχρι ν' αποδειχθεί η αλήθεια.

Στο 3 , αν η πραγματικότητα δεν ανταποκρίνεται στις επιθυμίες μας,κατασκευάζουμε μια ψεύτικη για να μην αντικρίζουμε την αλήθεια. (άκαμπτες ιδεολογίες,νευρώσεις ,ψυχώσεις)

Στο 4 συμφωνώ.Άλλωστε δεν είπα ότι κάθε "αυθεντία" είναι καταπιεστική.




Στο 2 , αυτό δεν είναι απόλυτα έτσι, μια και η αλήθεια είναι πάντα σχετική , επομένως αυτό που λες είναι ένα «σχετικό» ψέμα ,
χωρίς κανέναν …. εξαναγκασμό.

Στο 3, αυτή είναι μια δική σου υποκειμενική πραγματικότητα , μια δική σου αντίδραση.
Γιατί να κατασκευάσουμε μια άλλη πραγματικότητα και να μην προσαρμοστούμε εμείς έτσι ώστε να μας αρέσει
Αυτή είναι μία άλλη αντιμετώπιση .
Υπάρχουν και άλλες που και αυτές διαφέρουν από την δική σου.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

2:αναφερόμουν στις περιπτώσεις που λόγω άγνοιας αυτό που πιστεύουμε δεν προσεγγίζει ούτε και τη σχετική αλήθεια,η οποία αποδεικνύεται αργότερα, π.χ. η φύση του φωτός.

3: υπάρχει μια κόκκινη γραμμή,όμως,ακόμα και για τον πιο "φανατικό" ορθολογιστή,η τρέλα. Ο ψυχικός πόνος μπορεί να τρελάνει τον οποιονδήποτε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 11:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά τα λες Ιωάννη, ο gianiss, ως είθισται, κάνει λάθος.

Άντε καλή χρονιά να έχουμε, κάτι μου λέει πως θα είναι η καλύτερη μέχρι τώρα, χρονιά του αλόγου γαρ.

http://www.youtube.com/watch?v=NrgcRvBJYBE
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή χρονιά! ( κι ας είναι ψέμα ) Cool
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
2. Μα δεν καταλαβαίνεις πως λόγο αγνοίας της αλήθειας – όπως ο ίδιος λες και συμφωνώ – δεν υφίσταται θέμα εξαναγκασμού μια και αυτό πού θα πιστεύαμε θα το πιστεύαμε πως είναι αλήθεια.
Οπότε η θεωρία του ψεύδους καταρρέει (τουλάχιστον σε αυτή τη πολύ συγκεκριμένη περίπτωση)

3. Δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές στην τρέλα . Ποιος ορίζει για παράδειγμα την ιδιοφυΐα από τη τρέλα .
Για πες πως αυτές ορίζονται και μάλιστα εν τη γενέσει (πολύ σημαντικός παράγοντας μια και εκ των υστέρων ….)

@
Μάρκε σε συγχωρώ – σαν φίλο μου – που δεν ξέρεις τι σου γίνεται
Καλά μυαλά το 2014


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Καλή χρονιά! ( κι ας είναι ψέμα ) Cool



Αλίμονο μας αν χάσουμε – από την πρώτη μέρα του χρόνου - την ελπίδα

Δεν την μπορώ , δεν την ανέχομαι την ήτα.
Τουλάχιστoν ας παλέψουμε για κάτι καλλίτερο



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 02, 2014 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάλι προκύπτει το θέμα της αλήθειας. Και κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν πως μόνο σχετική αλήθεια υπάρχει. Αλλά ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Γιατί κάποιος ευφυής άνθρωπος στις αρχές του προηγούμενου αιώνα ανακάλυψε και διατύπωσε τη θεωρία της σχετικότητας, η οποία μιλάει για τη σχετικότητα των χωροχρονικών γεγονότων. Και κάποιοι βιάστηκαν και χωρίς πολύ σκέψη κατέληξαν στο συμπέρασμα πως όλα είναι σχετικά, ακόμα και οι διαφορετικές απόψεις. Και πως, από τη στιγμή που ο κάθε παρατηρητής θα βλέπει τα γεγονότα στο δικό του σύστημα αναφοράς και δεν μπορεί ουδέποτε να συμφωνήσει με κάποιον άλλο ως προς το πότε συνέβησαν, τότε αυτά αξιολογούνται επίσης και διαφορετικά ως προς την ουσία τους. Με άλλα λόγια, όλα είναι σχετικά. Υπάρχει όμως μεγάλος παραλογισμός σε αυτό που λένε. Γιατί όταν με μεγάλο σθένος υποστηρίζουν την άποψή τους, αυτή τη σχετική, και προσπαθούν να πείσουν τους άλλους πως έτσι έχουν τα πράγματα, δεν ξέρουν πως δεσμεύονται από την αρχή της σχετικότητας των απόψεων στην οποία πιστεύουν, πως αυτό που ξεκίνησαν να τεκμηριώνουν δεν είναι αποκλειστικά έτσι, αλλά είναι απλά μια άποψη, έχοντας μικρή βαρύτητα και αξία; Μα τότε γιατί να επιμένουν τόσο πολύ;

Αλλά τι να πούμε για αυτούς τους αφελείς; Που αφελείς μόνο δεν είναι. Μάλλον το καλύτερο το έχει πει ο καινούριος Πάπας Φραγκίσκος:

"Αλλά υπάρχει και μια άλλη μορφή της φτώχειας! Είναι η πνευματική φτώχεια της εποχής μας, η οποία πλήττει τις λεγόμενες πλούσιες χώρες ιδιαίτερα σοβαρά. Είναι αυτό που ο πολύ αγαπημένος μου προκάτοχός μου, Βενέδικτος XVI, ονόμαζε η «τυραννία του σχετικισμού», που κάνει όλους το δικό τους κριτήριο και θέτει σε κίνδυνο τη συνύπαρξη των λαών. Και αυτό με φέρνει σε ένα δεύτερο λόγο για το όνομά μου. Ο Φραγκίσκος της Ασίζης μας λέει ότι θα πρέπει να εργαστούμε για την οικοδόμηση της ειρήνης. Αλλά δεν υπάρχει αληθινή ειρήνη χωρίς αλήθεια! Δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική ειρήνη, αν ο καθένας είναι το δικό του κριτήριο, εάν ο καθένας μπορεί πάντα να διεκδικήσει αποκλειστικά τα δικά του δικαιώματα, χωρίς ταυτόχρονα να φροντίζει για το καλό των άλλων, όλων, βάσει της φύσης που ενώνει κάθε ανθρώπινο ον σε αυτη τη γη."

http://www.patheos.com/blogs/theanchoress/2013/03/22/pope-francis-affirms-dictatorship-of-relativism/

Everybody wants to rule the world

http://www.youtube.com/watch?v=3gQ44x9deLA
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 03, 2014 3:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Πάλι προκύπτει το θέμα της αλήθειας. Και κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν πως μόνο σχετική αλήθεια υπάρχει. Αλλά ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Γιατί κάποιος ευφυής άνθρωπος στις αρχές του προηγούμενου αιώνα ανακάλυψε και διατύπωσε τη θεωρία της σχετικότητας, η οποία μιλάει για τη σχετικότητα των χωροχρονικών γεγονότων. Και κάποιοι βιάστηκαν και χωρίς πολύ σκέψη κατέληξαν στο συμπέρασμα πως όλα είναι σχετικά, ακόμα και οι διαφορετικές απόψεις. Και πως, από τη στιγμή που ο κάθε παρατηρητής θα βλέπει τα γεγονότα στο δικό του σύστημα αναφοράς και δεν μπορεί ουδέποτε να συμφωνήσει με κάποιον άλλο ως προς το πότε συνέβησαν, τότε αυτά αξιολογούνται επίσης και διαφορετικά ως προς την ουσία τους. Με άλλα λόγια, όλα είναι σχετικά. Υπάρχει όμως μεγάλος παραλογισμός σε αυτό που λένε. Γιατί όταν με μεγάλο σθένος υποστηρίζουν την άποψή τους, αυτή τη σχετική, και προσπαθούν να πείσουν τους άλλους πως έτσι έχουν τα πράγματα, δεν ξέρουν πως δεσμεύονται από την αρχή της σχετικότητας των απόψεων στην οποία πιστεύουν, πως αυτό που ξεκίνησαν να τεκμηριώνουν δεν είναι αποκλειστικά έτσι, αλλά είναι απλά μια άποψη, έχοντας μικρή βαρύτητα και αξία; Μα τότε γιατί να επιμένουν τόσο πολύ;

Αλλά τι να πούμε για αυτούς τους αφελείς; Που αφελείς μόνο δεν είναι. Μάλλον το καλύτερο το έχει πει ο καινούριος Πάπας Φραγκίσκος:

"Αλλά υπάρχει και μια άλλη μορφή της φτώχειας! Είναι η πνευματική φτώχεια της εποχής μας, η οποία πλήττει τις λεγόμενες πλούσιες χώρες ιδιαίτερα σοβαρά. Είναι αυτό που ο πολύ αγαπημένος μου προκάτοχός μου, Βενέδικτος XVI, ονόμαζε η «τυραννία του σχετικισμού», που κάνει όλους το δικό τους κριτήριο και θέτει σε κίνδυνο τη συνύπαρξη των λαών. Και αυτό με φέρνει σε ένα δεύτερο λόγο για το όνομά μου. Ο Φραγκίσκος της Ασίζης μας λέει ότι θα πρέπει να εργαστούμε για την οικοδόμηση της ειρήνης. Αλλά δεν υπάρχει αληθινή ειρήνη χωρίς αλήθεια! Δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική ειρήνη, αν ο καθένας είναι το δικό του κριτήριο, εάν ο καθένας μπορεί πάντα να διεκδικήσει αποκλειστικά τα δικά του δικαιώματα, χωρίς ταυτόχρονα να φροντίζει για το καλό των άλλων, όλων, βάσει της φύσης που ενώνει κάθε ανθρώπινο ον σε αυτη τη γη."

http://www.patheos.com/blogs/theanchoress/2013/03/22/pope-francis-affirms-dictatorship-of-relativism/

Everybody wants to rule the world

http://www.youtube.com/watch?v=3gQ44x9deLA


Βρε μάρκε , το θέμα της “απόλυτης αλήθειας” το έχουμε κουβεντιάσει και προφανώς σε δυσκολεύει να το καταλάβεις .
Μην το βασανίζεις .

Κρίμα δεν είναι?

“Απόλυτη αλήθεια” υπάρχει για τους καθολικούς (ειδικά) , είναι η αλήθεια του πάπα , μια και εξ ορισμού ο πάπας, κάθε πάπας – όχι μόνο ο σημερινός υποκριτής “ταπεινός” - έχει το αλάθητο .
Αυτό θα πει πώς για τους “πιστούς” ( όχι τους λογικούς ), η άποψη του πάπα είναι πάντα απόλυτα σωστή και αληθινή.

Κρίμα όμως δεν είναι να πετάς πάπες και παπάδες , με την πρώτη δοθείσα ευκαιρία?


Στην περίπτωση Νο2 που αναφέρεται ο νεοφώτιστος , η διαφωνία μου εστιάζεται όχι στο αν μια αλήθεια είναι σχετική – εκεί συμφωνώ με τον νεοφώτιστο (στην σχετικότητά της) – αλλά αν πρόκειται για ψέμα που αναγκαζόμαστε να δεχθούμε λόγο άγνοιας .

Η ένστασή μου δηλαδή είναι στον χαρακτηρισμό.
Η άγνοια οδηγεί (λογικά) σε λάθος άποψη .
Βέβαια σε “ορολογία λογικής”, λάθος=ψευδές και σωστό=αληθές .
Υπό αυτή την οπτική , μια λάθος άποψη, μπορεί να οφείλεται (κατ ανάγκη) σε άγνοια , αλλά και σε λάθος συλλογισμό.

Υ.Γ
Ακόμα και αλάθητοι πάπες σου, πρίν κάποιους αιώνες, “πίστευαν” , ότι τους κεραυνούς τους στέλνει ο θεός για να τιμωρήσει κάποιους “άπιστους”, “ασεβής” κλπ κλπ .
Τότε αυτή ήταν η “απόλυτη αλήθεια” τους , μέχρι να τους ... “φωτίσει” ο θεός μια νέα διαφορετική αλήθεια.

Καταλαβαίνεις γιατί και η ..... “αλάθητη αλήθεια” του πάπα σου , είναι και αυτή ... σχετική ?

Μάλλον όχι

Αλλά μην το κουράσουμε το θέμα με τους πάπες σου και τις ....πάπισες .
Τι σχέση έχουν με το θέμα?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 03, 2014 6:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην τα μπερδεύεις, εσύ είσαι αυτός που δεν καταλαβαίνει, πως θα μπορούσες άλλωστε; Πολύ, πολύ δύσκολο ομολογουμένως. Ε δεν πειράζει, ίσως από τις μεταξύ μας συζητήσεις να καταλάβει κάποιος άλλος.

Ποιος πάπας ΜΟΥ ρε συ; Λες και είναι δικός μου! Όπως και να έχει ο πάπας Φραγκίσκος έχει ήδη αρνηθεί εμμέσως το αλάθητο που του καταλογίζουν. Την κατάσταση αυτή δεν την έφτιαξε ο ίδιος, την παρέλαβε και είναι πολύ δύσκολο να την αλλάξει. Εσύ όμως πώς τον λες υποκριτή και ταπεινό ειρωνικά, από τη στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί ούτε μια πρότασή του να διαβάσεις; Από πίστη το κάνεις, από δογματισμό ή από λογική;

Τον πάπα τον ανέφερα επειδή θεώρησα πως κόλλαγε με το θέμα του ψέματος και του αντιθέτου, της αλήθειας, την οποία ο πάπας ψάχνει να βρει, σε αντίθεση με πολλούς άλλους που λίγο τους ενδιαφέρει και μιλάνε απλά για να μιλάνε.

Εσύ πάντως δικαιολογείσαι να λες αυτά που λες λόγω άγνοιας, οπότε δε σε παρεξηγώ.

Και φαίνεται πλέον καθαρά πως αξιολογείς τα λεγόμενα κάποιου ανάλογα με το ποιος τα λέει, και όχι με το περιεχόμενό τους. Έτσι λοιπόν ο πάπας ο,τι και να πει θα είναι μαλακίες, ένας διακεκριμένος επιστήμονας θα τα λέει καλά, ένας άσημος επιστήμονας αν διαφωνεί με το επιστημονικό δόγμα της εποχής θα κάνει λάθος κ.ο.κ. Όπως λέει και ο Σωκράτης στον Φαίδρο:

"Όμως εσένα ίσως σε ενδιαφέρει ποιος είναι αυτός που τη λέει (την αλήθεια) και από ποιο μέρος είναι, γιατί δεν εξετάζεις μόνο το αν λέει αλήθεια ή όχι."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 03, 2014 7:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark,
η εκκλησία είναι ένα λιβάδι...και άλλοι όταν συζητούν γι΄αυτήν είναι ή σαν τις μέλισσες, ενδιαφέρονται για τα λουλούδια, ή σαν τις μύγες, ενδιαφέρονται για τις ακαθαρσίες.

Κύριο πρόβλημα εκείνων που δεν αντιλαμβάνονται το ρόλο της Εκκλησίας είναι να αποδεχθούν την πραγματικότητα...ότι η Εκκλησία συνυπάρχει με την πολιτική εξουσία. Αν δεν ήταν χρήσιμη θα είχε απορροφηθεί από το κράτος, ενώ αν ήταν αδιάφορη στο κόσμο θα είχε απομονωθεί. Δεν συμβαίνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο! Ποιος ο λόγος να δείχνει κανείς συμβάντα σίγουρα μη αρεστά για την Εκκλησία; Θα αλλάξει η πραγματική εικόνα της; Είναι τόσο σημαντικά για να διαγράψουν την ιστορία της; Το μόνο που εξυπηρετούν είναι η διέξοδος που δίνει η κατηγορία της εκκλησίας για να κρύψουν το ψυχικό κενό που έχουν όσοι έχουν διαγράψει το υπερφυσικό από την Εκκλησία, και την εξομοιώνουν με έναν σύλλογο ή μια εταιρεία!

Μας έγραψε ο Γιάννης για το πως σχηματίζονται οι κεραυνοί...και ότι κάποτε πίστευαν ότι τους έριχνε ο Θεός. Καλά όταν τον πάρουν στο κυνήγι οι κεραυνοί να δούμε τι θα πει! Είναι δυνατόν αυτό; Δεν ξέρω τι είναι δυνατόν επιστημονικά να γίνει, για τα πάντα. Αν δεν υπάρχει επιστημονική μελέτη...δεν υπάρχει απάντηση στο θέμα. Έτσι όταν αποκλείσουν οι επιστήμονες το κυνήγι των κεραυνών...τότε θα λέμε ότι επιστημονικά δεν στέκει! Και αυτά τα κόλπα πως αυτός που βάζει ένα θέμα, αυτός πρέπει και να το αποδείξει..είναι επιχείρημα για μαθητές δημοτικού.....Π.χ. θα μαζέψω μια χούφτα χώμα από έναν δρόμο και θα πω πως αν δεν φάει το χώμα ο giannis...θα πρασινίσει....Τι πρέπει να κάνει ο giannis; Αν δεν φάει το χώμα τότε σημαίνει ότι συμμετέχει στο πείραμα..και με την συγκατάθεσή του υποβάλλεται στον έλεγχο του πρασινίσματος. Αν φάει το χώμα μπορεί να μην πρασινίσει και έτσι αποδεικνύει ότι λέω αλήθεια! Ό,τι και να σκεφτεί να κάνει απλά δεν θα μπορεί να μείνει αδιάφορος! Έτσι συμβαίνει σε όλους μας, ότι και να αντιμετωπίζουμε, από το ελάχιστο μέχρι το υπερφυσικό..δεν μπορούμε να είμαστε αδιάφοροι...θα πάρουμε θέση. Ομοίως και ο μαθητής που λέει ότι την απόδειξη την φέρει αυτός που κάνει μια πρόταση...έχει πάρει θέση.


Έτσι ο giannis (υποθέτω για τη συζήτηση, να μην με παρεξηγήσει) έχει πάρει θέση κατά της θρησκείας...Έχει καταλάβει ότι όλα εξηγούνται λειτουργικά...αλλά πάω στοίχημα ότι δεν μπορεί να απαντήσει γιατί συμβαίνουν ότι συμβαίνουν γύρω του...Γιατί για παράδειγμα έπρεπε να ζήσει αυτήν την εποχή που η Ελλάδα είναι χάλια; Χάθηκε να ζούσε μια άλλη εποχή; Και αν είναι όλα τυχαία, τότε γιατί δεν κλείνει τα μάτια του να βγει στο δρόμο...και όπου πέσει; Γιατί τότε δεν δέχεται τη τύχη στην πραγμάτωση των γεγονότων....; Αν έχει τα μάτια του ανοιχτά θα μειώσει τις επιπτώσεις από τυχαία γεγονότα....Μέχρι που μπορεί να φτάσει όμως; Και γιατί για τα παγκόσμια δέχεται ότι γίνονται όλα από τυχαία γεγονότα ενώ για την δική του ασήμαντη ζωή...ο έλεγχος είναι απαραίτητος για να εξαφανίσει όσο μπορεί τα τυχαία γεγονότα;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 03, 2014 8:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark


Μην τα μπερδεύεις, εσύ είσαι αυτός που δεν καταλαβαίνει, πως θα μπορούσες άλλωστε; Πολύ, πολύ δύσκολο ομολογουμένως. Ε δεν πειράζει, ίσως από τις μεταξύ μας συζητήσεις να καταλάβει κάποιος άλλος. 


Βεβαίως και είναι θέμα αντίληψης του καθενός
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Παράθεση:
Ποιος πάπας ΜΟΥ ρε συ; Λες και είναι δικός μου!


Ο “πάπας σου” αναφέρεται σε αυτό που εσύ επικαλέστηκες ,ως πρότυπο.
Μπορείς να το αναιρέσεις αν δεν είναι


Παράθεση:
Όπως και να έχει ο πάπας Φραγκίσκος έχει ήδη αρνηθεί εμμέσως το αλάθητο που του καταλογίζουν. Την κατάσταση αυτή δεν την έφτιαξε ο ίδιος, την παρέλαβε και είναι πολύ δύσκολο να την αλλάξει.


Η “έμμεση” - όπως λες - άρνηση του “αλάθητου”, είναι η .... "υποκριτική" επιβεβαίωσή του

Παράθεση:
Εσύ όμως πώς τον λες υποκριτή και ταπεινό ειρωνικά, από τη στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί ούτε μια πρότασή του να διαβάσεις; Από πίστη το κάνεις, από δογματισμό ή από λογική; 


Η άγνοιά σου σε πλανά.
Τι σχέση έχει ο πάπας ο Φραγκίσκος, με τον “φτωχούλη” του θεού.
Γνωρίζεις πως έζησε ο ένας και πως ζει ο άλλος?
Η ταπεινότητα βρε συ, δεν επιδεικνύεται μπροστά στις κάμερες .

Εκτός των άλλων, έχεις και ... “ελαστική” αντίληψη της ηθικής


Παράθεση:
Τον πάπα τον ανέφερα επειδή θεώρησα πως κόλλαγε με το θέμα του ψέματος και του αντιθέτου, της αλήθειας, την οποία ο πάπας ψάχνει να βρει, σε αντίθεση με πολλούς άλλους που λίγο τους ενδιαφέρει και μιλάνε απλά για να μιλάνε. 



Καμία σχέση με την προσέγγιση του νεοφώτιστου, περί αναγκαιότητας του ψεύδους?

Παράθεση:

Εσύ πάντως δικαιολογείσαι να λες αυτά που λες λόγω άγνοιας, οπότε δε σε παρεξηγώ. 

Και φαίνεται πλέον καθαρά πως αξιολογείς τα λεγόμενα κάποιου ανάλογα με το ποιος τα λέει, και όχι με το περιεχόμενό τους. Έτσι λοιπόν ο πάπας ο,τι και να πει θα είναι μαλακίες, ένας διακεκριμένος επιστήμονας θα τα λέει καλά, ένας άσημος επιστήμονας αν διαφωνεί με το επιστημονικό δόγμα της εποχής θα κάνει λάθος κ.ο.κ.



Κρίνεις από τον εαυτό σου , όπου υστερεί η αντικειμενική λογική κρίση , και πλεονάζει η τυφλή δογματική πίστη

Αλλά , αν η πρόθεσή σου είναι να προβάλεις τα έργα και την ζωή του πάπα , καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα άλλο θέμα να το κουβεντιάσουμε.

Εδώ δεν είναι ο πάπας το θέμα μας.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 03, 2014 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποια Εκκλησία ωρέ και ποιες θρησκείες; Σκοπός είναι να βρεθεί η Αλήθεια η οποία θα τα διαλύσει όλα συθέμελα. Όλα τα περιττά βάρη θα πεταχτούν. Γιατί αυτή την αλλαγή θα φέρει το τέλος της «τυραννίας του σχετικισμού». Τέτοιες προεκτάσεις έχει το παραπάνω απόφθεγμα του πάπα. Και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο γίνεται πόλεμος στην αναζήτηση, γιατί πολλοί θρέφονται από τον σχετικισμό και τις αντιπαραθέσεις. Κατάλαβες τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Επόμενο
Σελίδα 1 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center