Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΝΕΙΡΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 28, 2013 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1) Ναι,γνωρίζω τι πρεσβεύει ο χριστιανισμός για την ελευθερία των ζώων αλλά υπάρχουν επιχειρήματα τέτοια ώστε να φανεί ότι οι πράξεις του ανθρώπου δεν είναι δέσμιες της φύσης του; Μήπως η φύση μας είναι αρκετά περίπλοκη ώστε να ονομάζουμε ελευθερία την πολυπλοκότητα αυτή που δε γνωρίζουμε ή που εξ ορισμού δεν αποδεχτήκαμε ως "φύση";


2) Μα αντιφάσεις υπάρχουν κι αν δεχτείς ότι υπάρχει "απόλυτη ελευθερία".Προηγείται ο θεός του εαυτού του;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 28, 2013 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορώ να παρέμβω με μια ερωτησούλα ? Τελικά ο τίτλος όνειρα δεν ήταν κυριολεκτικός αλλά περιελάμβανε και όσα θα θέλαμε αλλά μάλλον δεν θα τα δούμε ποτέ ? Πχ όνειρο το πολιτικό σύστημα που θα θέλαμε η θρησκεία που θα θέλαμε κλπ ? Rolling Eyes
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 28, 2013 10:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Απο το ελευθερια ειναι η αγνοια του οντος μεχρι το η ελευθερια ειναι ιδιοτητα της αγνοιας υπαρχει μεγαλη αποσταση


Να το πω σαφέστερα: ελευθερία είναι η άγνοια του όντος από οποιοδήποτε πλάσμα αναρωτιέται για το νόημα της ζωής.
Δεν έχει καμιά σχέση,λοιπόν,με το Ον ,αλλιώς το Ον θα έπρεπε να αναρωτιέται για το νόημα της ύπαρξής Του.(!!!!!!!)


Πολύ σωστά! Συνεπώς ο άνθρωπος ο οποίος αναρωτιέται για το νόημα της ζωής είναι ελεύθερος, ενώ το Ον δεν το κάνει αυτό. Συνεπώς αν κάποιος άνθρωπος συνειδητοποιήσει και βιώσει το νόημα της ζωής, τότε θα παύσει να είναι ελεύθερος, σαν να ενοποιηθεί με το Ον ένα πράγμα!

Σε συνδυασμό με αυτά που είπα παραπάνω,

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=175523#175523

τι πιο υπέροχη απόδειξη πως ο άνθρωπος διαθέτει ελεύθερη βούληση. Μέχρις ότου γνωρίσει το Ον βεβαίως βεβαίως, όπου θα πάψει πλέον να την έχει, αλλά θα έχει άλλα ωραία πράγματα...

Ε τι να κάνουμε, έτσι είναι αυτά, άλλα κερδίζεις, άλλα χάνεις... that's life and life only! dafuck Laughing Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=UXE9Td4eAAE
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 29, 2013 8:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Ναι,γνωρίζω τι πρεσβεύει ο χριστιανισμός για την ελευθερία των ζώων αλλά υπάρχουν επιχειρήματα τέτοια ώστε να φανεί ότι οι πράξεις του ανθρώπου δεν είναι δέσμιες της φύσης του; Μήπως η φύση μας είναι αρκετά περίπλοκη ώστε να ονομάζουμε ελευθερία την πολυπλοκότητα αυτή που δε γνωρίζουμε ή που εξ ορισμού δεν αποδεχτήκαμε ως "φύση";


2) Μα αντιφάσεις υπάρχουν κι αν δεχτείς ότι υπάρχει "απόλυτη ελευθερία".Προηγείται ο θεός του εαυτού του;


1) Μπορεί η πολυπλοκότητα της φύσης μας να ερμηνεύεται ως ελευθερία, αλλά έστω και έτσι υπάρχει αυτή η σχετική ελευθερία, λόγω της σχετικής πολυπλοκότητας. Δεν έχουμε απόλυτη ελευθερία, αλλά σχετική. Όμως, με τον έναν ή άλλο τρόπο έχουμε.

2) Εαν δεν μπορούσε να το κάνει δεν θα ήταν Θεός.
Να το πω αλλιώς: Ο "εαυτός" του Θεού είναι η "επιθυμία" Του να Είναι ως Σχέση (Πατήρ), ως Τριάς.
(Καταλαβαίνεις βέβαια ότι προσπαθούμε απεγνωσμένα να "λογικοποιήσουμε" το ανθρωπίνως Υπερ-υπερβατικό...!)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 29, 2013 1:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είμαστε ελεύθεροι κι όχι απλά φορείς μιας φύσης εξαιρετικά πολύπλοκης.Κάτι σαν τον αριθμό παρτίδων που μπορούν να παιχτούν στο σκάκι,στις οποίες νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά οι παρτίδες είναι πεπερασμένες κι εσύ ακολουθείς κάτι ήδη προεπιλεγμένο από τους κανόνες του παιχνιδιού.


2) Φτάσαμε ,λοιπόν,σε αδιέξοδο κι εδώ...όπως πριν με την κλασική οντολογία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 29, 2013 1:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:


Συνεπώς ο άνθρωπος ο οποίος αναρωτιέται για το νόημα της ζωής είναι ελεύθερος, ενώ το Ον δεν το κάνει αυτό. Συνεπώς αν κάποιος άνθρωπος συνειδητοποιήσει και βιώσει το νόημα της ζωής, τότε θα παύσει να είναι ελεύθερος, σαν να ενοποιηθεί με το Ον ένα πράγμα!



Δε γίνεται αυτό που λες,διότι εξ ορισμού στο Ον καταργούνται όλες οι αντιφάσεις ενώ η γνώση είναι σύνθεση καταφάσεων ,όχι αντιφάσεων. Άρα το νόημα της ζωής βρίσκεται εκτός γνώσης. Αυτό που ονομάζουμε "νόημα" δεν είναι παρά μια ηθική στάση σε συντονισμό με την ανθρώπινη φύση μας,όχι με τη φύση ως σύνολο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 29, 2013 1:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht έγραψε:
Μπορώ να παρέμβω με μια ερωτησούλα ? Τελικά ο τίτλος όνειρα δεν ήταν κυριολεκτικός αλλά περιελάμβανε και όσα θα θέλαμε αλλά μάλλον δεν θα τα δούμε ποτέ ? Πχ όνειρο το πολιτικό σύστημα που θα θέλαμε η θρησκεία που θα θέλαμε κλπ ? Rolling Eyes


Αν και η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα,έχουμε ξεφύγει εντελώς απ' το θέμα. Ελπίζω να μας εξομολογηθεί κάποιος ένα δικό του όνειρο για να την επαναφέρουμε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 29, 2013 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είμαστε ελεύθεροι κι όχι απλά φορείς μιας φύσης εξαιρετικά πολύπλοκης.Κάτι σαν τον αριθμό παρτίδων που μπορούν να παιχτούν στο σκάκι,στις οποίες νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά οι παρτίδες είναι πεπερασμένες κι εσύ ακολουθείς κάτι ήδη προεπιλεγμένο από τους κανόνες του παιχνιδιού.


2) Φτάσαμε ,λοιπόν,σε αδιέξοδο κι εδώ...όπως πριν με την κλασική οντολογία.


1) Συμφωνώ.

2) Και πάλι συμφωνώ.
Και ως γνωστόν, εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει η πίστη. Wink
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 2:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark έγραψε:


Συνεπώς ο άνθρωπος ο οποίος αναρωτιέται για το νόημα της ζωής είναι ελεύθερος, ενώ το Ον δεν το κάνει αυτό. Συνεπώς αν κάποιος άνθρωπος συνειδητοποιήσει και βιώσει το νόημα της ζωής, τότε θα παύσει να είναι ελεύθερος, σαν να ενοποιηθεί με το Ον ένα πράγμα!



Δε γίνεται αυτό που λες,διότι εξ ορισμού στο Ον καταργούνται όλες οι αντιφάσεις ενώ η γνώση είναι σύνθεση καταφάσεων ,όχι αντιφάσεων. Άρα το νόημα της ζωής βρίσκεται εκτός γνώσης. Αυτό που ονομάζουμε "νόημα" δεν είναι παρά μια ηθική στάση σε συντονισμό με την ανθρώπινη φύση μας,όχι με τη φύση ως σύνολο.


Δεν καταλαβαίνω αυτά που λες, ούτε το συνειρμό σου. Στο Ον καταργούνται οι αντιφάσεις; Πώς έτσι; Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Αλλά ακόμα και όπως λες να είναι τα πράγματα και η γνώση να είναι σύνθεση καταφάσεων και στο Ον να μην υπάρχουν αντιφάσεις, πώς βγαίνει ότι το νόημα της ζωής είναι εκτός γνώσης;;; Δηλαδή λες πως το νόημα δεν είναι σύνθεση καταφάσεων, τότε τι είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 30, 2013 2:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είμαστε ελεύθεροι κι όχι απλά φορείς μιας φύσης εξαιρετικά πολύπλοκης.Κάτι σαν τον αριθμό παρτίδων που μπορούν να παιχτούν στο σκάκι,στις οποίες νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά οι παρτίδες είναι πεπερασμένες κι εσύ ακολουθείς κάτι ήδη προεπιλεγμένο από τους κανόνες του παιχνιδιού.


2) Φτάσαμε ,λοιπόν,σε αδιέξοδο κι εδώ...όπως πριν με την κλασική οντολογία.


1) Ουαι κι αλίμονο αν δεν υπήρχαν κανόνες! Και έτσι να είναι όπως το λες, υπάρχει ελευθερία στο να επιλέξεις την παρτίδα που θα παίξεις.

2) Εμ, αυτά παθαίνει κανείς αν μείνει σε κλασικό τρόπο λογικής σκέψης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 04, 2013 12:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είμαστε ελεύθεροι κι όχι απλά φορείς μιας φύσης εξαιρετικά πολύπλοκης.Κάτι σαν τον αριθμό παρτίδων που μπορούν να παιχτούν στο σκάκι,στις οποίες νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά οι παρτίδες είναι πεπερασμένες κι εσύ ακολουθείς κάτι ήδη προεπιλεγμένο από τους κανόνες του παιχνιδιού.


2) Φτάσαμε ,λοιπόν,σε αδιέξοδο κι εδώ...όπως πριν με την κλασική οντολογία.


1) Συμφωνώ.

2) Και πάλι συμφωνώ.
Και ως γνωστόν, εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει η πίστη. Wink



1) Αν δεν υπάρχει ελευθερία,πώς μπορεί ο θεός να είναι ελεύθερος; Υποτίθεται ότι γνωρίζει τα πάντα,άρα όλα είναι προεπιλεγμένα...είναι δέσμιος των προεπιλογών του.

2)Μα η πίστη μας οδήγησε στην αντίφαση...η πίστη στην προΰπαρξη του προσώπου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 04, 2013 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είμαστε ελεύθεροι κι όχι απλά φορείς μιας φύσης εξαιρετικά πολύπλοκης.Κάτι σαν τον αριθμό παρτίδων που μπορούν να παιχτούν στο σκάκι,στις οποίες νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά οι παρτίδες είναι πεπερασμένες κι εσύ ακολουθείς κάτι ήδη προεπιλεγμένο από τους κανόνες του παιχνιδιού.


2) Φτάσαμε ,λοιπόν,σε αδιέξοδο κι εδώ...όπως πριν με την κλασική οντολογία.


1) Ουαι κι αλίμονο αν δεν υπήρχαν κανόνες! Και έτσι να είναι όπως το λες, υπάρχει ελευθερία στο να επιλέξεις την παρτίδα που θα παίξεις.

2) Εμ, αυτά παθαίνει κανείς αν μείνει σε κλασικό τρόπο λογικής σκέψης.



1) Νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά δεν είσαι.

2)Είμαι πολύ περίεργος ποιος άλλος τρόπος υπάρχει που δίνει λύση στο πρόβλημα που συζητάμε!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 04, 2013 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:


Δεν καταλαβαίνω αυτά που λες, ούτε το συνειρμό σου. Στο Ον καταργούνται οι αντιφάσεις; Πώς έτσι; Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Αλλά ακόμα και όπως λες να είναι τα πράγματα και η γνώση να είναι σύνθεση καταφάσεων και στο Ον να μην υπάρχουν αντιφάσεις, πώς βγαίνει ότι το νόημα της ζωής είναι εκτός γνώσης;;; Δηλαδή λες πως το νόημα δεν είναι σύνθεση καταφάσεων, τότε τι είναι;



Εφόσον το Ον είναι αυτό που συνέχει όλα τα όντα κι εφόσον η γνώση λειτουργεί διχαστικά για τα όντα (κατάφαση-αντίφαση),επόμενο δεν είναι ότι το απώτατο κοινό των όντων δεν μπορεί να είναι ούτε κατάφαση ούτε αντίφαση καθεαυτό αλλά να είναι αντιφατικό για τη γνώση μας;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 07, 2013 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είμαστε ελεύθεροι κι όχι απλά φορείς μιας φύσης εξαιρετικά πολύπλοκης.Κάτι σαν τον αριθμό παρτίδων που μπορούν να παιχτούν στο σκάκι,στις οποίες νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά οι παρτίδες είναι πεπερασμένες κι εσύ ακολουθείς κάτι ήδη προεπιλεγμένο από τους κανόνες του παιχνιδιού.


2) Φτάσαμε ,λοιπόν,σε αδιέξοδο κι εδώ...όπως πριν με την κλασική οντολογία.


1) Ουαι κι αλίμονο αν δεν υπήρχαν κανόνες! Και έτσι να είναι όπως το λες, υπάρχει ελευθερία στο να επιλέξεις την παρτίδα που θα παίξεις.

2) Εμ, αυτά παθαίνει κανείς αν μείνει σε κλασικό τρόπο λογικής σκέψης.



1) Νιώθεις ελεύθερος αλλά ουσιαστικά δεν είσαι.

2)Είμαι πολύ περίεργος ποιος άλλος τρόπος υπάρχει που δίνει λύση στο πρόβλημα που συζητάμε!


Δεν είμαι λεύτερος; Smile Ε δεν πειράζει. Αν πάντα θα νοιώθω ελεύθερος ακόμα και να μην είμαι, τότε τι σημασία έχει; Οπότε ας πούμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι ελεύθερος.

Το Ον όμως; Το Ον αν γνωρίζει τα πάντα, τότε θα δεσμεύεται από τη γνώση του, όπως λες. Συνεπώς δε θα είναι ελεύθερο. Αν γνωρίζει την πλάνη του, τότε γνωρίζει πως δεν είναι ελεύθερο, συνεπώς δεν είναι. Αν δεν τη γνωρίζει, τότε και αυτό, όπως ο άνθρωπος νομίζει πως είναι ελεύθερο, ενώ ουσιαστικά δεν είναι. Τι διάολο, υπάρχει κατι τις ελεύθερο μέσα σε αυτό το Άπαν;;; χαχαχα Όπως και να έχει, τις αντιφάσεις δεν τις γλυτώνουμε, ούτε εμείς, ούτε το Ον. Οπότε κάποια στιγμή πρέπει να τις αποδεχτούμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 07, 2013 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark έγραψε:


Δεν καταλαβαίνω αυτά που λες, ούτε το συνειρμό σου. Στο Ον καταργούνται οι αντιφάσεις; Πώς έτσι; Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Αλλά ακόμα και όπως λες να είναι τα πράγματα και η γνώση να είναι σύνθεση καταφάσεων και στο Ον να μην υπάρχουν αντιφάσεις, πώς βγαίνει ότι το νόημα της ζωής είναι εκτός γνώσης;;; Δηλαδή λες πως το νόημα δεν είναι σύνθεση καταφάσεων, τότε τι είναι;



Εφόσον το Ον είναι αυτό που συνέχει όλα τα όντα κι εφόσον η γνώση λειτουργεί διχαστικά για τα όντα (κατάφαση-αντίφαση),επόμενο δεν είναι ότι το απώτατο κοινό των όντων δεν μπορεί να είναι ούτε κατάφαση ούτε αντίφαση καθεαυτό αλλά να είναι αντιφατικό για τη γνώση μας;


Αν δεχτείς την αντίφαση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 6 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center