Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΝΕΙΡΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων
έγραψε:
Ελευθερία είναι να πιστεύεις αυτό που νομίζεις εσύ χωρίς να σου το επιβάλει σε καλούπια κάποιος εξωτερικός παράγοντας που λέγεται χριστιανισμός ή όπως αλλιώς θέλει. Με την ελευθερία μπορεί ο άνθρωπος με πολύ προσπάθεια να φτάσει το αληθινό Όν διαφορετικά τα καλούπια θα τον κατευθύνουν εκεί που θέλουν εκείνα.

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Με το "εσυ" τι εννοεις ;

Απο τη στιγμη που πιστευεις "κατι", με όποιο τροπο κι αν το επιλεξεις, δεν σημαινει αυτοματα οτι δεσμευεσαι σε αυτο και αρα παυεις να εισαι ελευθερος ;



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 2:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Σπυρο, τι εννοεις με το " τι εννοεις ; " ;
Αφου το τι εννοω το λεω παραπανω, αμεσως μετα απο αυτο που παραθετεις


Α, ναι, τώρα το πρόσεξα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 22, 2013 7:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Ιωαννη χαθηκες... Cool


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 4:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
[

@Ιωάννη
αν το Ον δεν είναι ελεύθερο (αλλά περιορίζεται από τη στατικότητά του), τότε δεν είναι Ον, διότι κάτι άλλο του επέβαλε τη φύση του.
Ο μόνος τρόπος να βγεις από το λογικό αδιέξοδο είναι να δεχτείς ότι το Ον επιλέγει να είναι στατικό (αν είναι στατικό).
Δηλαδή είναι ελεύθερο να επιλέξει πως θέλει να Ειναι και το κάνει.


Να διευκρινίσω: δεν υποστηρίζω ότι μπορεί να γνωριστεί η ουσία των όντων αλλά αν δεν υπάρχει κάτι στατικό στα όντα που καθορίζει την ταυτότητά τους η κίνηση δεν είναι δυνατή. Άσε που θα πρέπει ν' αποδεχτούμε το μηδέν σε τελική ανάλυση,αφού η ελευθερία μόνο ως δημιουργία εκ του μηδενός μπορεί να έχει κάποιο νόημα.

Αν είμαι ελεύθερος και ό,τι επιλέγω έχει ήδη προκαθοριστεί,τι ελευθερία είναι αυτή!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 4:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:


Και τι σχεση εχει αυτο με την κουβεντα ;







Είπες ότι το Ον είναι ελεύθερο να κινείται σε όποιον κόσμο θέλει.Και σχολίασα ότι το Ον (δεν εννοώ τα όντα της γνώσης αλλά την άρρητη ουσία τους) δεν μπορεί παρά να είναι στατικό,αφού αν κινείται παύει να είναι Ον.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 6:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Και τι σχεση εχει αυτο με την κουβεντα ;

Είπες ότι το Ον είναι ελεύθερο να κινείται σε όποιον κόσμο θέλει.Και σχολίασα ότι το Ον (δεν εννοώ τα όντα της γνώσης αλλά την άρρητη ουσία τους) δεν μπορεί παρά να είναι στατικό,αφού αν κινείται παύει να είναι Ον.

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Και παλι θα ρωτησω γιατι ;

Και τουτο γιατι εχεις δηλωσει οτι το πραγματικα ελευθερο ον βρισκεται σε αγνοια της ελευθεριας του, αφου η γνωση ( αν ξερει οτι κινειται = λογος ) αποτελει δεσμευση
Αρα η αγνοια της κινησης του του δινει την ( ψευδ)αισθηση της ακινησιας του ( στατικοτητας )
Η ουσια του οντος συνεπως κινειται ( τροπικα ) σε καθε κατευθυνση και αυτο τουτο το ον αγνοει το γεγονος...
... και αρα "θεωρει" ( κι εσυ μαζι μ΄ αυτο μια και μιλας για λογαριασμο του τωρα Cool ) οτι δεν ... "παει" πουθενα



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠

η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος
και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 9:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πότε τα είπα εγώ αυτά;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 10:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ

έγραψε:
Άρα ελευθερία είναι η άγνοια του Όντος,είναι το ταξίδι προς το Ον.
Γι' αυτό και ετυμολογικά η ελευθερία και ο δρόμος (κέλευθος) ταυτίζονται. '
Ετσι,λοιπόν,το Είναι δεν μπορεί να είναι ελεύθερο αφού είναι στατικό κι αιώνιο.
Ελεύθερο είναι ό,τι κινείται αναζητώντας απέλπιδα τον ακίνητο σκοπό του. (Αριστοτέλης)

skapaneas
έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:

Και τι σχεση εχει αυτο με την κουβεντα ;

Είπες ότι το Ον είναι ελεύθερο να κινείται σε όποιον κόσμο θέλει.Και σχολίασα ότι το Ον (δεν εννοώ τα όντα της γνώσης αλλά την άρρητη ουσία τους) δεν μπορεί παρά να είναι στατικό,αφού αν κινείται παύει να είναι Ον.

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Και παλι θα ρωτησω γιατι ;

Και τουτο γιατι εχεις δηλωσει οτι το πραγματικα ελευθερο ον βρισκεται σε αγνοια της ελευθεριας του, αφου η γνωση ( αν ξερει οτι κινειται = λογος ) αποτελει δεσμευση
Αρα η αγνοια της κινησης του του δινει την ( ψευδ)αισθηση της ακινησιας του ( στατικοτητας )
Η ουσια του οντος συνεπως κινειται ( τροπικα ) σε καθε κατευθυνση και αυτο τουτο το ον αγνοει το γεγονος...
... και αρα "θεωρει" ( κι εσυ μαζι μ΄ αυτο μια και μιλας για λογαριασμο του τωρα Cool ) οτι δεν ... "παει" πουθενα



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠

η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος
και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπα,λοιπόν,ότι "το πραγματικά ελεύθερο ον βρίσκεται σε άγνοια της ελευθερίας του" αλλά ότι "ελευθερία είναι η άγνοια του όντος".

Και ως "ον" εννοώ αυτό που κάνει τα πάντα να υπάρχουν σε λογικές σχέσεις μεταξύ τους.

Η ελευθερία ,λοιπόν,δεν είναι ιδιότητα του όντος αλλά της άγνοιας.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
spyros έγραψε:
[

@Ιωάννη
αν το Ον δεν είναι ελεύθερο (αλλά περιορίζεται από τη στατικότητά του), τότε δεν είναι Ον, διότι κάτι άλλο του επέβαλε τη φύση του.
Ο μόνος τρόπος να βγεις από το λογικό αδιέξοδο είναι να δεχτείς ότι το Ον επιλέγει να είναι στατικό (αν είναι στατικό).
Δηλαδή είναι ελεύθερο να επιλέξει πως θέλει να Ειναι και το κάνει.


Να διευκρινίσω: δεν υποστηρίζω ότι μπορεί να γνωριστεί η ουσία των όντων αλλά αν δεν υπάρχει κάτι στατικό στα όντα που καθορίζει την ταυτότητά τους η κίνηση δεν είναι δυνατή. Άσε που θα πρέπει ν' αποδεχτούμε το μηδέν σε τελική ανάλυση,αφού η ελευθερία μόνο ως δημιουργία εκ του μηδενός μπορεί να έχει κάποιο νόημα.

Αν είμαι ελεύθερος και ό,τι επιλέγω έχει ήδη προκαθοριστεί,τι ελευθερία είναι αυτή!

Σου εξηγώ:
Μπορεί το Ον να επιλέγει μια εν μέρει στατικότητα για να δημιουργεί την κίνηση.
Είσαι ελεύθερος επειδή δημιουργείς μη προκαθορισμένες επιλογές τις οποίες ακολουθείς.
Το Ον ακολουθεί επιλογές που το Ιδιο δημιουργεί εκ του μη όντος και όχι κάποιος άλλος, γιαυτό και είναι ελεύθερο.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα η ίδια η επιλογή ενέχει την κίνηση.Αν η ουσία του Όντος είναι η κίνηση,τότε δε θα είναι ο εαυτός του,δηλαδή Ον,αλλά μη Ον.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 24, 2013 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όπως όμως παραδέχτηκες και παραδέχομαι και εγώ, η ουσία του Όντος είναι ακατάληπτη.
Συνεπώς δεν είμαστε ποτέ καθόλου βέβαιοι, αν το Ον είναι στατικό ή μη στατικό ή κάτι άλλο, διότι όταν το προσδιορίζουμε εν γένει το περιορίζουμε, άρα πέφτουμε σε αντιφατικό αδιέξοδο.

Η άρση του αδιεξόδου γίνεται μόνο αν αποδεχτούμε:
1) Το ακατάληπτον της ουσίας
2) Τη δυναμική της επιλογής του με τον τρόπο που προανέφερα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 25, 2013 12:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν το Ον δεν είναι περιορισμένο,τότε δεν είναι Ον.Αν είναι περιορισμένο,τότε υπάρχει κάτι ανώτερό του.

Αν δεν υπάρχει,ο κόσμος κατάγεται απ' το μηδέν.Αν υπάρχει,δεν πρέπει να έχει τίποτα κοινό με τον κόσμο,οπότε ούτε με την ύπαρξη.

Δύσκολα μονοπάτια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 25, 2013 8:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι.

Κοίτα το θέμα της οντολογίας το έχουν εξαντλήσει.

Νομίζω θα έβρισκες ενδιαφέρον αν ποτέ διάβαζες την Οντολογία του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά (ο οποίος όπως και οι Καππαδόκες ήταν "Αριστοτελικός").
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 25, 2013 8:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
Δεν είπα,λοιπόν,ότι "το πραγματικά ελεύθερο ον βρίσκεται σε άγνοια της ελευθερίας του" αλλά ότι "ελευθερία είναι η άγνοια του όντος".

Και ως "ον" εννοώ αυτό που κάνει τα πάντα να υπάρχουν σε λογικές σχέσεις μεταξύ τους.

Η ελευθερία ,λοιπόν,δεν είναι ιδιότητα του όντος αλλά της άγνοιας.

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea !

Απο το ελευθερια ειναι η αγνοια του οντος μεχρι το η ελευθερια ειναι ιδιοτητα της αγνοιας υπαρχει μεγαλη αποσταση

Διοτι στην πρωτη περιπτωση η ελευθερια ως η αγνοια του οντος χαρακτηριζει το ον και αρα αποτελει ιδιοτητα του
Περιγραφει δηλαδη δια του λογου μια κατασταση του οντος : αυτη στην οποια δεν εχει την παραμικρη γνωστικη (αυτο ή ετερο)συναισθηση και αρα ειναι απολυτως αδεσμευτο λογω της ελλειψης οποιοδηποτε "λεκτικου περιγραφικου" που θα το περιοριζε στα ορια της περιγραφης

Στη δευτερη περιπτωση δεν νοειται η ελευθερια ως ιδιοτητα της αγνοιας και ταυτοχρονα η ελευθερια να ειναι η ιδια η αγνοια
Αν εσυ το νοεις, τοτε εισαι πιο ανελευθερος απο μενα ( αφου νοεις και αρα ξερεις περισσοτερα ) με βαση την παραπανω προσεγγιση οτι η γνωση της καταστασης του οντος περιοριζει το ον

Εξ ου και η ατρανταχτη αληθεια της ρησης : 14. η γνωση ειναι ευθυνη
Δηλαδη οσο περισσοτερα ξερεις τοσο περισσοτερο περιοριζεσαι ( γιατι αραγε ; φιλοσοφικο το ερωτημα Cool )

Αφου λοιπον το οντως ελευθερο ον ειναι σε αγνοια και παρ΄ολ΄αυτα δημιουργει τις λογικες σχεσεις στα οντα της γνωσης ( ποιά μπορει να ειναι αραγε αυτα, αν οχι τα "κυτταρα = κβαντα ; " της ουσιας του ; ), αρα η λογικοτητα και η εξ αυτης λογικες σχεσεις και συσχετισεις αποτελει εγγενη ιδιοτητα στο οντως ον, η οποια οφειλεται στην αλληλεπιδραση των κβαντων της ουσιας του και τουτο βεβαιως εν αγνοια του
Τα οποια ως εκ τουτου ( ουσιαστικα κβαντα ) αναπτυσσουν υποχρεωτικα τη γνωση και κατα συνεπεια περιοριζονται
Και που περιοριζονται ;
Μα μεσα στο ιδιο το οντως ον

Δηλαδη φαινεται ως να ειναι απολυτως αναγκαιο να αναπτυχθουν γνωστικες και αρα περιοριστικες δυνατοτητες και δρασεις στα κβαντα της ουσιας ωστε αυτα να αιτιολογουν την παρουσια τους ως περιορισμενα μεσα στο οντως ον ( το ον που τελει εν αγνοια των παντων και αρα ειναι απολυτως ελευθερο ) αφου εκ των πραγματων αποτελουν μερη του

Δηλαδη η εν αγνοια του "διασπαση" του οντως οντος σε κβαντα ειναι η αιτια της λογικοτητας, του λογου και της γνωσης εντος του, αλλά στα μερη του και οχι σε αυτο καθ΄ αυτο το οντως ον ως ολοτητα

Με άλλα λογια το οντως ον δεν ξερει τι του γινεται ... Smile κυριολεκτικα ... Twisted Evil
Και περιμενει απο μας ( τα κβαντα της ουσιας του ) να του πουμε τι του συμβαινει...

Παντως οφειλω να ομολογησω οτι ασυνειδητως το οντως ον ( συμφωνα με αυτη την προσεγγιση ) ειναι ευφυεστατο
Αφου, σου λεει ( ασυνειδητως παντα ), δεν μπορω να γνωρισω τον εαυτο μου, ε!, τοτε ας "φτιαξω" μερικα αντιγραφα μου με την ιδιοτητα της γνωσιακοτητος ή γνωσιοληψιας ή συνειδητης συναισθησης των πραγματων και ας τα αφησω να "παλευουν" να βρουν την ακρη
Και οταν αντιληφτουν οτι μονο με τη συνθεση τους θα μπορουν να προχωρανε γρηγορα σε αυτο το δρομο της γνωσης τοτε κι εγω θα αποκτω σταδιακα συναισθηση της υπαρξης μου και της καταστασης μου

Σε αυτο το ταξιδι της συνθεσης των γνωσεων των κβαντων της ουσιας του οντως οντος, ταξιδι προς το οντως ον οπως λες χαρακτηριστικα καπου, παιζουν ενεργο ρολο τα ονειρα, συμφωνα με την προσεγγιση μου περι των ονειρων ως μεταβαση μας στην υπερθεση



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠

η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος
και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 4 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center