Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΝΕΙΡΑ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 11, 2013 10:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΟΝΕΙΡΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

Η βασιλική οδός προς το ασυνείδητο,κατά μια έκφραση του Φρόυντ : απωθημένες επιθυμίες,φόβοι,αλήθειες που είναι επικίνδυνες να συνειδητοποιηθούν ...τα όνειρα αποτελούν αναγκαίο βήμα αυτογνωσίας.
Η ερμηνεία τους δεν μπορεί να είναι μία,αφού κι ο εαυτός μας είναι πολυσχιδής στην αλληλεπίδρασή του με την αντιφατικότητα της ζωής.Έτσι, ανάλογες προσπάθειες δεν είναι ασύνδετες με τη λανθάνουσα κοσμοθεωρία του καθενός,αυτή που δεν ομολογεί για διάφορους κοινωνικούς ή ιδεολογικούς λόγους.
Ό,τι κι αν είναι τα όνειρα έχουν μια υποβλητικότητα,είναι καλλιτεχνικές πράξεις μιας ψυχής που διψάει γι' αλήθεια κι ομορφιά,όσο αναίσθητος ή βλάκας κι αν είναι κάποιος. Τα όνειρα μας εξισώνουν,η αρετή μας διαφοροποιεί.

Στο παρόν θέμα θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για όνειρα δικά μας και την ερμηνεία που δίνουμε.

Παράδειγμα: αρκετές φορές έχω δει οικογενειακή συγκέντρωση μαζί με κάποιον που έχει πεθάνει.Όλοι το ξέρουν αλλά κανείς δεν του το λέει. Μια ερμηνεία που δίνω είναι ότι ο θάνατός του με "χαροποίησε" γιατί έκανε πολύ τον έξυπνο.Το όνειρο ικανοποιεί την ανάγκη μου να κρύψω αυτή την ενοχική χαρά μ' ένα δείπνο στο οποίο έχω πάρει την εκδίκησή μου με την αποδοχή και των άλλων:έτσι το βάρος της ενοχής μειώνεται.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 12, 2013 11:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η αντικειμενική αποτίμηση... από το υποκείμενο βεβαίως. Η ερμηνεία τους είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, πολύ δύκολη, αλλά έτσι και βρεις κάποια "κλειδιά" όντως ανοίγουν πόρτες στην ψυχολογική αυτογνωσία. Ο καλός ύπνος και η καλή υγεία, σωματική και ψυχική, είναι οι φυσικές προϋποθέσεις.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 12, 2013 1:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

αρκετές φορές έχω δει οικογενειακή συγκέντρωση μαζί με κάποιον που έχει πεθάνει.Όλοι το ξέρουν αλλά κανείς δεν του το λέει. Μια ερμηνεία που δίνω είναι ότι ο θάνατός του με "χαροποίησε" γιατί έκανε πολύ τον έξυπνο.Το όνειρο ικανοποιεί την ανάγκη μου να κρύψω αυτή την ενοχική χαρά μ' ένα δείπνο στο οποίο έχω πάρει την εκδίκησή μου με την αποδοχή και των άλλων:έτσι το βάρος της ενοχής μειώνεται.



Ενδιαφέρον το όνειρο που περιγράφεις .

Με το “αρκετές φορές” , φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε ένα “πανομοιότυπο” όνειρο, ενδεχομένως με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις .

Το άτομο που στο όνειρο “πέθανε”, είναι το ίδιο στο κάθε όνειρο , αν προσεγγίζω σωστά , την δική σου ερμηνεία
Το άτομο αυτό , στον πραγματικό κόσμο σου , είναι ζωντανό ή νεκρό ?

Με το “όλοι το ξέρουν , αλλά κανείς δεν του το λέει” , καταλαβαίνω πως το άτομο αυτό είναι στην πραγματικότητα ζωντανό.
Σωστά?

Αναφέρεσαι σε μιά δική σου “ερμηνεία” του ονείρου, σαν να διαισθάνεσαι να υπάρχει και κάποια άλλη “απροσδιόριστη” , ή λιγότερο αποδεχτή από το συνειδητό.

Υπάρχει κάποια τέτοια ..... “υποψία”?

Τέλος!
Ποιο το συναίσθημα όταν ξυπνάς από αυτό το όνειρο?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 12, 2013 2:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εννοούσα πως όλοι ξέρουν ότι είναι πεθαμένος,μόνο ο ίδιος δεν το ξέρει.

Στην πραγματικότητα είναι νεκρός.

Μια άλλη ερμηνεία; Δεν έχω σκεφτεί. Εσύ;

Δε θυμάμαι ακριβώς πώς ξυπνάω,μάλλον μ' ένα αίσθημα μυστηρίου ότι μπορεί και να κάναμε λάθος και να είναι ζωντανός ακόμα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 12, 2013 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1) Από πότε άρχισες να βλέπεις το όνειρο Ιωάννη σε σχέση με την ημερομηνία θανάτου και πόσο συχνά συμβαίνει αυτό;

2) Τι εννοείς χάρηκες με τον θάνατό του; Αυτό δεν μπορώ να το πιστέψω.
Τι ακριβώς εννοείς;

3) Κάτι πρέπει να σε προβληματίζει έντονα και αποφάσισες να γράψεις εδώ, έτσι δεν είναι;
Νομίζω ότι η ερμηνεία που έδωσες είναι μια προσπάθεια να εξορκίσεις κάτι άλλο που σκέφτεσαι.
Έχω δίκιο;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 12, 2013 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο θάνατος είναι η φυσική έλλειψη, λέγοντας φυσική ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία με αυτό. Όμως η βούληση ενός ανθρώπου ακόμα και νεκρού μπορεί να παράγει έργα...όπως μας δείχνει για παράδειγμα μια διαθήκη! Η βούληση κάποιου μπορεί να αποδίδει καρπούς...για πάντα! Με αυτήν την έννοια μπορεί κάποιος να νιώθει τις επιπτώσεις του και να αναπολεί στο όνειρό του την χαμένη επικοινωνία. Προφανώς κάτι ήθελε ο Νεοφώτιστος να δείξει στον άνθρωπο..και αυτό έχει να κάνει με αυτό που έχει πει αυτός και πραγματοποιείται...ακόμα και τώρα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 13, 2013 9:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Εννοούσα πως όλοι ξέρουν ότι είναι πεθαμένος,μόνο ο ίδιος δεν το ξέρει.

Στην πραγματικότητα είναι νεκρός.

Μια άλλη ερμηνεία; Δεν έχω σκεφτεί. Εσύ;

Δε θυμάμαι ακριβώς πώς ξυπνάω,μάλλον μ' ένα αίσθημα μυστηρίου ότι μπορεί και να κάναμε λάθος και να είναι ζωντανός ακόμα.


Από το «οικογενειακή συγκέντρωση» , συμπεραίνω πως το άτομο αυτό (ο ήδη νεκρός) , είναι άμεσος συγγενής σου.
Ποια σχέση συγγένειας έχετε?
Λογικά (από την περιγραφή του Ονείρου) πρέπει να ήταν παππούς .

Ποια σχέση υπήρχε μεταξύ των δύο σας , όταν το άτομο ήταν ζωντανό?

Στα όνειρα «συμβαίνουν» πολλές φορές …. , π παράξενα (αφύσικα) πράγματα
Συμβαίνει να δούμε συχνά , ζωντανούς , άτομα που έχουν πεθάνει. .
Αυτό δεν είναι παράξενο.

«Παράξενη» και με κάποιο νόημα είναι η περιγραφή σου
«Όλοι το ξέρουν (ότι έχει πεθάνει) αλλά κανείς δεν του το λεει»

Αυτή η σκέψη υπάρχει στο όνειρο, σωστά?
Εκεί πρέπει να έχεις κάποια ιδέα / λόγο , γιατί κανείς δεν του λεει πως είναι πεθαμένος.

Εδώ υπάρχει ένας παραλογισμός - και αυτό δεν απαγορεύεται στα όνειρα – πως θα μπορούσες να πεις σε κάποιον που εσύ βλέπεις , ότι ΔΕΝ είναι ζωντανός?

Καταλαβαίνω πως θα ήθελες πολύ (στο όνειρο ) να του πεις εσύ πως είναι πεθαμένος , αλλά φοβόσουν τους άλλους μη σε κακοχαρακτηρίσουν?

Υπήρξε κάποια στιγμιαία τέτοια σκέψη σου , στο όνειρο?

Υ.Γ
Δεν θα σου ερμηνεύσω εγώ το όνειρο.
Δεν έχει κανένα νόημα αυτό.
Θα μπορούσα ενδεχομένως να σε βοηθήσω να κατανοήσεις κάποιους συμβολισμούς του περιεχομένου απωθήσεων στο ασυνείδητο , που θα σε οδηγήσουν στην ερμηνεία του

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 13, 2013 10:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
1) Από πότε άρχισες να βλέπεις το όνειρο Ιωάννη σε σχέση με την ημερομηνία θανάτου και πόσο συχνά συμβαίνει αυτό;

2) Τι εννοείς χάρηκες με τον θάνατό του; Αυτό δεν μπορώ να το πιστέψω.
Τι ακριβώς εννοείς;

3) Κάτι πρέπει να σε προβληματίζει έντονα και αποφάσισες να γράψεις εδώ, έτσι δεν είναι;
Νομίζω ότι η ερμηνεία που έδωσες είναι μια προσπάθεια να εξορκίσεις κάτι άλλο που σκέφτεσαι.
Έχω δίκιο;


1) Δεν το θυμάμαι αυτό.Το σίγουρο είναι ότι τα όνειρα άρχισαν μετά το θάνατό του.

2) Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου: αυτός ο άνθρωπος ήταν ο τύπος του ξερόλα και εξαιτίας αυτού πέθανε (ας μην αναφέρω λεπτομέρειες...). Ήταν,λοιπόν,ένας δίκαιος θάνατος σε σχέση με τη ζωή του αλλά αυτή η δικαιοσύνη δε λέγεται εύκολα,γι' αυτό συγκαλύπτεται σε όνειρο.

3) Όχι,δεν είναι αυτό,το ίδιο το όνειρο δεν είχε μια ατμόσφαιρα νίκης του θανάτου αλλά οίκτου γι' αυτόν που πέθανε και δεν το γνωρίζει. Σαν το δημοτικό τραγούδι του Κωνσταντή :

Για ιδές θάμα κι αντίθαμα που γίνεται στον κόσμο,
τέτοια πανώρια λυγερή να σέρνει ο πεθαμένος!»
Τ' άκουσε πάλι η Αρετή και ράγισε η καρδιά της.
«Ακουσες, Κωνσταντάκη μου, τι λένε τα πουλάκια;»
«Αφησ' Αρέτω τα πουλιά κι ό,τι κι α' θέλ' ας λέγουν».
«Πες μου, πού είναι τα κάλλη σου και πού είναι η λεβεντιά σου,
και τα ξανθά σου τα μαλλιά και τ' όμορφο μουστάκι;»
Έχω καιρό π' αρρώστησα και πέσαν τα μαλλιά μου». (απόσπασμα)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 13, 2013 10:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ο θάνατος είναι η φυσική έλλειψη, λέγοντας φυσική ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία με αυτό. Όμως η βούληση ενός ανθρώπου ακόμα και νεκρού μπορεί να παράγει έργα...όπως μας δείχνει για παράδειγμα μια διαθήκη! Η βούληση κάποιου μπορεί να αποδίδει καρπούς...για πάντα! Με αυτήν την έννοια μπορεί κάποιος να νιώθει τις επιπτώσεις του και να αναπολεί στο όνειρό του την χαμένη επικοινωνία. Προφανώς κάτι ήθελε ο Νεοφώτιστος να δείξει στον άνθρωπο..και αυτό έχει να κάνει με αυτό που έχει πει αυτός και πραγματοποιείται...ακόμα και τώρα!


Ίσως ήθελα να του πω πως αν ήταν λιγότερο ξεροκέφαλος ,οι άλλοι θα ήταν πιο ευτυχισμένοι κι αυτός θα ζούσε .
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 13, 2013 10:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:


Από το «οικογενειακή συγκέντρωση» , συμπεραίνω πως το άτομο αυτό (ο ήδη νεκρός) , είναι άμεσος συγγενής σου.
Ποια σχέση συγγένειας έχετε?
Λογικά (από την περιγραφή του Ονείρου) πρέπει να ήταν παππούς .

Ποια σχέση υπήρχε μεταξύ των δύο σας , όταν το άτομο ήταν ζωντανό?

Στα όνειρα «συμβαίνουν» πολλές φορές …. , π παράξενα (αφύσικα) πράγματα
Συμβαίνει να δούμε συχνά , ζωντανούς , άτομα που έχουν πεθάνει. .
Αυτό δεν είναι παράξενο.

«Παράξενη» και με κάποιο νόημα είναι η περιγραφή σου
«Όλοι το ξέρουν (ότι έχει πεθάνει) αλλά κανείς δεν του το λεει»

Αυτή η σκέψη υπάρχει στο όνειρο, σωστά?
Εκεί πρέπει να έχεις κάποια ιδέα / λόγο , γιατί κανείς δεν του λεει πως είναι πεθαμένος.

Εδώ υπάρχει ένας παραλογισμός - και αυτό δεν απαγορεύεται στα όνειρα – πως θα μπορούσες να πεις σε κάποιον που εσύ βλέπεις , ότι ΔΕΝ είναι ζωντανός?

Καταλαβαίνω πως θα ήθελες πολύ (στο όνειρο ) να του πεις εσύ πως είναι πεθαμένος , αλλά φοβόσουν τους άλλους μη σε κακοχαρακτηρίσουν?

Υπήρξε κάποια στιγμιαία τέτοια σκέψη σου , στο όνειρο?

Υ.Γ
Δεν θα σου ερμηνεύσω εγώ το όνειρο.
Δεν έχει κανένα νόημα αυτό.
Θα μπορούσα ενδεχομένως να σε βοηθήσω να κατανοήσεις κάποιους συμβολισμούς του περιεχομένου απωθήσεων στο ασυνείδητο , που θα σε οδηγήσουν στην ερμηνεία του

.



Δεν ήμασταν και πολύ δεμένοι μεταξύ μας αλλά ασκούσε επιρροή πάνω μας με την αδιακρισία του,η οποία επενδυόταν με "άπειρη" αγάπη.

Δε νομίζω ότι έχει σημασία ο τρόπος συγγένειας.Μάλλον περισσότερο μπορεί να μετράει το γεγονός ότι πέθανε σχετικά νέος.

Νομίζω πως ο λόγος που οι άλλοι δεν του το λένε είναι για να μην τον στενοχωρήσουν.Κάτι σαν "ασ' τον τρελό στην τρέλα του".

Σαφώς και υπάρχει φόβος απόρριψης αν του το έλεγα αλλά αυτό ισχύει για όλους εκεί μέσα:υπάρχει μια άτυπη σιωπηρή συμφωνία.Νομίζω πως τελικά το διασκεδάζουν όλοι,απολαμβάνουν την εκδίκηση να ξέρουν αυτό που ο πρωταγωνιστής αγνοεί και να νιώθουν την υπεροχή τους απέναντί του.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 6:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea !

ονειρα = εναλλακτικες εκδοχες ζωης υπερθεσιακου τυπου = ειμαστε μακρια νυχτωμενοι στην παρουσα φυσικη ζωη Crying or Very sad Cool Twisted Evil



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 8:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμένα Ιωάννη αυτό που βιώνεις μου φαίνεται φυσιολογικότατο.

Ένοιωθες ψυχολογική καταπίεση από έναν δικό σου άνθρωπο, τον οποίο και δεν μπορούσες να "διαγράψεις", αλλά αναγκαζόσουν να υποστείς την ισχυρή του παρουσία για πάρα πολλά χρόνια. Ο θάνατός του τον απομυθοποιεί αλλά αντί να σε ελευθερώσει σε φέρνει αντιμέτωπο με τον πραγματικό σου εαυτό. Συνειδητοποιείς την αδυναμία σου να τον διαχειριστής (όσο ήταν στη ζωή) και η ενοχή είναι μια ενοχή προς τον εαυτό σου.
Είσαι πιο αδύναμος απ' ότι πίστευες.
Θα ήθελες μια δεύτερη ευκαιρία για να αλλάξεις πράγματα, αλλά είναι πια αργά και ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν θα το έχεις ποτέ.

Ο άνθρωπος που είναι νεκρός και δεν το ξέρει, ενώ όλοι οι άλλοι το ξέρουν, είσαι εσύ.

Υ.Γ Θα μπορούσε η παραπάνω ιστορία να μπει άνετα στο θέμα του ανεμελου περί "εαυτού".
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Δε νομίζω ότι έχει σημασία ο τρόπος συγγένειας. Μάλλον περισσότερο μπορεί να μετράει το γεγονός ότι πέθανε σχετικά νέος. 





Ο βαθμός συγγένειας θα μπορούσε να παίζει πολύ καθοριστικό ρόλο, σε ένα όνειρο.

Οι “φανερές” διαθέσεις / σχέσεις , για τα άτομα , δεν είναι πάντα οι πραγματικές.
Οι μηχανισμοί παραλλαγής που υπάρχουν και λειτουργούν στο προ συνειδητό , είναι αρκετές φορές πολύ “ευφυής” .

Ο συμβολισμός στα όνειρα είναι παρά πολύ έντονος, και σχετίζεται με την πνευματικότητα του κάθε ατόμου , ως προς την πολυπλοκότητά του.


Παράθεση:



Σαφώς και υπάρχει φόβος απόρριψης αν του το έλεγα αλλά αυτό ισχύει για όλους εκεί μέσα:υπάρχει μια άτυπη σιωπηρή συμφωνία.Νομίζω πως τελικά το διασκεδάζουν όλοι,απολαμβάνουν την εκδίκηση να ξέρουν αυτό που ο πρωταγωνιστής αγνοεί και να νιώθουν την υπεροχή τους απέναντί του.




Το όνειρο είναι δικό σου, και όχι των άλλων.
Η παραδοχή πως ο “φόβος της απόρριψης” αν του το έλεγες εσύ θα ήταν γενικός, είναι δική σου εκτίμηση , που το επικαλείσαι σαν δικαίωση της δικής σου εκτίμηση για τον “πεθαμένο” .

Το ίδιο ισχύει και για την “εκδίκηση” όλων κατά του “πρωταγωνιστή” πεθαμένου.

Αυτή η γενικευμένη “εκδίκηση” κατά του “ζωντανού νεκρού” , ήταν έκδηλη στον πραγματικό κόσμο?
Το συζητούσαμε μες στην οικογένεια και ΟΛΟΙ ταυτιζόσαστε με την άποψη και τα συναισθήματα που εσύ εκφράζεις, ή υπήρχαν και κάποιες διαφοροποιήσεις από κάποιο ή κάποια μέλη της οικογένειας?

.....και αν ναι!
Από ποια?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Εμένα Ιωάννη αυτό που βιώνεις μου φαίνεται φυσιολογικότατο.

Ένοιωθες ψυχολογική καταπίεση από έναν δικό σου άνθρωπο, τον οποίο και δεν μπορούσες να "διαγράψεις", αλλά αναγκαζόσουν να υποστείς την ισχυρή του παρουσία για πάρα πολλά χρόνια. Ο θάνατός του τον απομυθοποιεί αλλά αντί να σε ελευθερώσει σε φέρνει αντιμέτωπο με τον πραγματικό σου εαυτό. Συνειδητοποιείς την αδυναμία σου να τον διαχειριστής (όσο ήταν στη ζωή) και η ενοχή είναι μια ενοχή προς τον εαυτό σου.
Είσαι πιο αδύναμος απ' ότι πίστευες.
Θα ήθελες μια δεύτερη ευκαιρία για να αλλάξεις πράγματα, αλλά είναι πια αργά και ξέρεις ότι κάτι τέτοιο δεν θα το έχεις ποτέ.

Ο άνθρωπος που είναι νεκρός και δεν το ξέρει, ενώ όλοι οι άλλοι το ξέρουν, είσαι εσύ.

Υ.Γ Θα μπορούσε η παραπάνω ιστορία να μπει άνετα στο θέμα του ανεμελου περί "εαυτού".


Θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο,αν δεν υπήρχε ένα αίσθημα υπεροχής στο όνειρο ότι τελικά το εν λόγω πρόσωπο δεν ξέρει τόσα όσα θα ήθελε να νομίζει ότι ξέρει.Δηλαδή η ταύτισή μου μαζί του στη ζωή δεν ήταν τόσο ισχυρή ώστε να δικαιολογεί μια ανάλογη ταύτιση και στο όνειρο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 14, 2013 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Αυτή η γενικευμένη “εκδίκηση” κατά του “ζωντανού νεκρού” , ήταν έκδηλη στον πραγματικό κόσμο?
Το συζητούσαμε μες στην οικογένεια και ΟΛΟΙ ταυτιζόσαστε με την άποψη και τα συναισθήματα που εσύ εκφράζεις, ή υπήρχαν και κάποιες διαφοροποιήσεις από κάποιο ή κάποια μέλη της οικογένειας?

.....και αν ναι!
Από ποια?


.


Ναι,ήταν κοινή πεποίθηση που δε λεγόταν από κανέναν απ' όσο ξέρω.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center