Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εαυτός
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 19, 2013 7:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht έγραψε:
rakis έγραψε:
Pflegeleicht έγραψε:
Και το δεικταίο είναι :

Σε μία κατάσταση στην οποία αρχικά αισθανόμαστε ανήμποροι, οι αναγκαίες για την υπερνίκησή της αλλαγές αν είναι τόσο μεγάλες, τελικά πόσος από τον αρχικό εαυτό μας, μας επιτρέπει να κρατήσουμε ? Υπάρχει μια κατάταση που τον εξαφανίζει σχεδόν ολοκληρωτικά ? Τι μας κρατά ενωμένους με τον παλιό μας εαυτό εάν κανείς γύρω μας δεν μας αναγνωρίζει πια ? ..


Θα θελα να απαντήσω αλλά δεν είμαι σίγουρος τι θες να πεις.
Γενικά σε καταστάσεις που αλλάζουν και αλλάζεις και συ συμπεριφορά, δεν ξέρω αν μπορεί να ονομαστεί ψυχή, αλλά υπάρχει κάτι σταθερό στον εαυτό που έχει συνείδηση και κάποιες κατηγορικές αρχές.

Αυτά δε βλέπω πώς μπορούν να αλλοιωθούν ώστε να μη μιλούμε για τον ίδιο εαυτό.
Αν κανείς δεν μας αναγνωρίζει πια το κριτήριο σταθερότητας είμαστε εμείς.


Αν όλοι που σε ξέρουν έχουν αλλάξει είτε λογω ηλικίας είτε λόγω ενός γενικότερου κοινωνικοπολιτικού πλαισίου πχ κριση ή χούντα αλλά εσύ για κάποιο λόγο βρέθηκες σε μια θερμοκοιτίδα πχ Παρίσι αντίσταση και Κοκό Σανέλ τότε δεν σε αναγνωρίζουν διότι άλλαξαν όλοι εκείνοι ενώ εσύ παρέμεινες ο ίδιος - το τελικό πρόβλημα παραμένει η δυσαρμονία.
Τέσπα, νομίζω ότι το παράδειγμα με την αρχαία τριήρη λέει επακριβέστατα τι εννοώ αλλά εδώ φτάσαμε ο skapaneas τις απαντήσεις που ταιριάζουν στο παρόν νήμα τις καταχωρεί στο θέμα για τα όνειρα οπότε μην ανησυχείς - γράψε ελεύθερα feel free και μόνον ό,τι σου κάνει κέφι επ'αυτού Smile


Αυτό που λες έχει να κάνει με το πώς μας βλέπουν οι άλλοι, αλλά και πώς βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας. Αν η μοναδική εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας προέρχεται από τον περίγυρό μας, έξω από εμάς, τότε ... υπάρχει πρόβλημα! Smile

Ας πάρουμε για παράδειγμα έναν άνθρωπο που πίστευε στη Χ ιδεολογία. Ας υποθέσουμε πως αυτός γαλουχήθηκε και μεγάλωσε μέσα σε αυτή την ιδεολογία και θεώρηση των πραγμάτων και πως όλοι του οι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς έχουν τα ίδια πιστεύω. Ας τον κάνουμε επίσης έτσι ώστε όλες του οι πράξεις και οι σκέψεις στη ζωή του να απορρέουν από αυτή τη θεώρηση. Αν, σε ένα σημείο της ζωής του, του συμβεί κάτι το οποίο τον κάνει οριστικά και αμετάκλητα να γυρίσει την πλάτη σε αυτή την ιδεολογία, τότε τι θα του συμβεί; Πιστεύω πως αναγκαστικά θα γίνουν τα εξής:
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 19, 2013 7:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:


Αυτό που λες έχει να κάνει με το πώς μας βλέπουν οι άλλοι, αλλά και πώς βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας. Αν η μοναδική εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας προέρχεται από τον περίγυρό μας, έξω από εμάς, τότε ... υπάρχει πρόβλημα! Smile

Ας πάρουμε για παράδειγμα έναν άνθρωπο που πίστευε στη Χ ιδεολογία. Ας υποθέσουμε πως αυτός γαλουχήθηκε και μεγάλωσε μέσα σε αυτή την ιδεολογία και θεώρηση των πραγμάτων και πως όλοι του οι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς έχουν τα ίδια πιστεύω. Ας τον κάνουμε επίσης έτσι ώστε όλες του οι πράξεις και οι σκέψεις στη ζωή του να απορρέουν από αυτή τη θεώρηση. Αν, σε ένα σημείο της ζωής του, του συμβεί κάτι το οποίο τον κάνει οριστικά και αμετάκλητα να γυρίσει την πλάτη σε αυτή την ιδεολογία, τότε τι θα του συμβεί; Πιστεύω πως αναγκαστικά θα γίνουν τα εξής:


Το ταρζάν και το μύθο του τον θυμάσαι ? Είναι ο αντίποδας αυτού που λες. Ούτε και αποκομμένος στέκει. Ακόμα και στα μοναστήρια που έχουν πινακίδες και στους διαδρόμους πριν τους κοιτώνες προς απαγόρευση διαλόγου εντούτοις ευκαιρίες διαλόγου και στενά μοναστηριακής έστω κοινωνικοποίησης υπάρχουν. Μια πλήρη απομόνωση δεν παράγει λιγότερο κακό από αυτό που ορθώς εντοπίζεις στο άτομο που δεν μένει καθόλου με τον εαυτό του και δεν προάγει το δικό του μοναδικό "στίγμα".
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 19, 2013 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht έγραψε:
mark έγραψε:


Αυτό που λες έχει να κάνει με το πώς μας βλέπουν οι άλλοι, αλλά και πώς βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας. Αν η μοναδική εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας προέρχεται από τον περίγυρό μας, έξω από εμάς, τότε ... υπάρχει πρόβλημα! Smile

Ας πάρουμε για παράδειγμα έναν άνθρωπο που πίστευε στη Χ ιδεολογία. Ας υποθέσουμε πως αυτός γαλουχήθηκε και μεγάλωσε μέσα σε αυτή την ιδεολογία και θεώρηση των πραγμάτων και πως όλοι του οι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς έχουν τα ίδια πιστεύω. Ας τον κάνουμε επίσης έτσι ώστε όλες του οι πράξεις και οι σκέψεις στη ζωή του να απορρέουν από αυτή τη θεώρηση. Αν, σε ένα σημείο της ζωής του, του συμβεί κάτι το οποίο τον κάνει οριστικά και αμετάκλητα να γυρίσει την πλάτη σε αυτή την ιδεολογία, τότε τι θα του συμβεί; Πιστεύω πως αναγκαστικά θα γίνουν τα εξής:


Το ταρζάν και το μύθο του τον θυμάσαι ? Είναι ο αντίποδας αυτού που λες. Ούτε και αποκομμένος στέκει. Ακόμα και στα μοναστήρια που έχουν πινακίδες και στους διαδρόμους πριν τους κοιτώνες προς απαγόρευση διαλόγου εντούτοις ευκαιρίες διαλόγου και στενά μοναστηριακής έστω κοινωνικοποίησης υπάρχουν. Μια πλήρη απομόνωση δεν παράγει λιγότερο κακό από αυτό που ορθώς εντοπίζεις στο άτομο που δεν μένει καθόλου με τον εαυτό του και δεν προάγει το δικό του μοναδικό "στίγμα".

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea ! ! ! ! !

Ας υποθεσουμε οτι σε μια κοινωνια η μορφη της Χιδεολογιας ειναι η πληρης απαγορευση διαλογου ( κατασταση απολυτης σιωπης )
Και αυτο βεβαια μετα την διαβιωση ως ενα διαστημα σε μια κανονικα ομιλουσα κοινωνια, ωστε το ατομο να εχει μαθει το λογο και την συμβατικη επικοινωνια

Μετα την ενταξη του στην κοινωνια της σιωπης θα παραμεινει το ιδιο ή θα αλλαξει με τροπο απροβλεπτο τροποποιουμενο συμφωνα με τις συνθηκες που θα βρει ;

Τι ειδους εαυτο θα αναπτυξει τοτε ;

Παρα την επιβαλλομενη και εξ απαντος ισχυουσα σιωπη, θα υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των ατομων ;

Αν ναι, τοτε ο νεος εαυτος θα ειναι σε συναρτηση με το νεο περιβαλλον

Θα παραμεινουν τα παλια στοιχεια ( παλαιος εαυτος ) ή θα απορριφθουν ως ανεπαρκη ( ; ) στις νεες συνθηκες ;



Υ.Γ.
Αποδεικνυεται εκ των πραγματων η τεραστια αξια του ... ελεγχομενου κενου Cool



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 19, 2013 8:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παραθέτω σε σχεδόν απόλυτη συνάφεια το σχόλιό σου από το νήμα Ανακωχή ώστε να το αναδείξουμε (εάν τα καταφέρουμε) συνολικά :

skapaneas έγραψε:


Πολλες φορες εχω αναρωτηθει πως δημιουργειται αυτη η φορτιση που βιωνουμε κατα καιρους
Ειτε προς τη μια κατευθυνση ( θετικα ) ειτε προς την αλλη κατευθυνση ( αρνητικα )
Εχεις καμια ιδεα περι αυτου ;

Η δικη μου η αισθηση ειναι οτι προκειται για ενεργεια που μεταφερουν οι διαφορες καταστασεις που μας περιβαλλουν και αναλογα με τη δεκτικοτητα μας στις συγκεκριμενες εκαστοτε συνθηκες γινομαστε αποδέκτες ( απορροφητηρες ) μεγαλυτερης ή μικροτερης ποσοτητας απο τη μεταφερομενη μεσω της περιρρεουσας καταστασης ενεργειας


_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 4:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Υ.Γ.
Αποδεικνυεται εκ των πραγματων η τεραστια αξια του ... ελεγχομενου κενου Cool


Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 4:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

_______________
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Pflegeleicht στις Κυρ Οκτ 20, 2013 3:32 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
! Idea ! ! ! ! !

Ο καθείς με τη νοημοσυνη του φιλε μου ... Twisted Evil
Και με τις συνεπειες της ... Mr. Green



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠



Στο έχω «αποδείξει» πολλές φορές , πως η ΜΟΝΗ αλήθεια που κάθε νοήμων ων ΑΠΟΛΥΤΑ γνωρίζει, είναι ότι υπάρχει «κάτι» και αυτό το «κάτι» , έχει τουλάχιστον «υλική» υπόσταση.

Αυτή η επιβεβαιωμένη αλήθεια, είναι «απόλυτα» ορθή , γιατί επιβεβαιώνεται ίδια αληθής , σε οποιαδήποτε περιοχή όχι μόνο της γης, αλλά οπουδήποτε στο σύμπαν, αρκεί ΜΟΝΟ να υπάρχει ένα νοήμον και ευφυές ων.
Η ύπαρξη νοήμονος και ευφυούς οντότητας αρκεί .
ΔΕΝ απαιτείται δηλαδή, να έχει αναπτυχθεί κάποια επιστημονική και τεχνολογική γνώση , αρκεί ΜΟΝΟ η λογική που είναι ΚΟΙΝΗ και ίδια , παντού στο σύμπαν.

Αυτά είναι ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητά για νοήμονα όντα.

Παραλογισμός και μάλιστα ΑΠΟΛΥΤΟΣ παραλογισμός , είναι η δική σου ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ αλήθεια , που δεν είναι προϊόν λογικής σκέψης (οποιασδήποτε λογικής)
Αυτή η δική σου προσωπική αλήθεια , σου δόθηκε δια της υποβολής σε νηπιακή ηλικία , σε ηλικία δηλαδή με μειωμένη ικανότητα λογικής σκέψης .
Είναι αυτή που σου μετέφερε η οικογένεια και η τοπική κοινωνία σου.
Υπό αυτές τις προϋποθέσεις , η δική σου δογματική αλήθεια , θα μπορούσε να είναι μια οποιαδήποτε άλλη, από τις εκατοντάδες άλλες δογματικές αλήθειες , άλλων θρησκειών και δογμάτων που υπάρχουν στην γη.

Αυτή είναι μια πραγματικότητα, που η δική νοημοσύνη ΔΕΝ σου επιτρέπει να προσεγγίσεις, ενδεχομένως γιατί ο φόβος μιας τρομερής τιμωρίας , και μια καλιεργούμενη μοιρολατρία, σου στερεί την φημολογούμενη «ελευθερία» στην βούληση σου.
Σου προκαλεί δέος , και τον φόβο μιας τρομερής τιμωρίας , ακόμα και η σκέψη να αμφισβητήσεις και να ελέγξεις την αλήθεια όσων σου υπέβαλαν

Με δύο λόγια?
Αν είχες γεννηθεί στην Καμπούλ θα ήσουν τώρα ένας φανατικός Ταλιμπάν
Και θα καμάρωνες για αυτό.

Αυτή είναι η αλήθεια που η νοημοσύνη σου δεν σου επιτρέπει να προσεγγίσεις , λοιδωρόντας την «κοινή λογική» που προτάσσω στην αναζήτηση της αλήθειας..
Δεν πρόκειται φίλε μου , για μια δική μου θεωρία «¶παν κάτι» , αλλά για «κοινότατα λογικά» συμπεράσματα, που δεν είναι δικό μου εφεύρημα

Ο καθένας ότι μπορεί να καταλάβει , ΜΟΝΟ αυτά καταλαβαίνει.



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 11:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όπως λέει ο Ed DuBois στην ταινία Pain & Gain:

http://www.imdb.com/title/tt1980209/

"Έχοντας εργαστεί σαν αστυνομικός για πολλά χρόνια, έχω μάθει ότι οι ζωές των ανθρώπων χαρακτηρίζονται «ήσυχες». Μέχρι που ανατρέπονται όλα. Έρχεται μια μέρα, σχεδόν για όλους μας, που αλλάζουν όλα, όσα θεωρούσαμε δεδομένα. Το πιο σωστό πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου, είναι που παντρεύτηκα τη Σίσσι."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν ήμουν ακόμα μικρούλης και άρχιζα να δείχνω ενδιαφέρον για το άλλο φύλο, οι άλλοι άνδρες μου είπαν να προσέχω τις γυναίκες γιατί είναι αλλοπρόσαλλες, ακατανόητες, άλλα λένε και άλλα εννοούν, και κυκλοθυμικές. Ρώτησα τι θα πει κυκλοθυμικός καθώς ήταν λέξη που δεν είχα ξανακούσει. Μου είπαν πως κυκλοθυμικός είναι αυτός που η ψυχολογία του έχει σκαμπανεβάσματα και πως κυκλοθυμία παρατηρείται μόνο στις γυναίκες, κατά πάσα πιθανότητα λόγω του έμμηνου κύκλου τους. Το κράτησα αυτό. Γυναίκες = κυκλοθυμικές, λόγω περιόδου = κακό.

Μεγαλώνοντας, το διαπίστωσα και μόνος μου. Ποτέ όμως δε μου είχε περάσει από το μυαλό να αναρωτηθώ για τη δική μου συμπεριφορά και ψυχολογία, καθώς και των άλλων ανδρών. Ώσπου κατάλαβα, the hard way, πως όλοι οι άνθρωποι είμαστε κυκλοθυμικοί, τουλάχιστον. Και πως όλες οι παραπάνω κατηγορίες για τις γυναίκες ισχύουν και για τους άνδρες. Και πως αυτό συνδέεται με υπαρξιακές αναζητήσεις, συνειδητές ή ασυνείδητες. Και λέω τουλάχιστον γιατί η κυκλοθυμία μπορεί να εξελιχθεί σε διπολική διαταραχή, μικρού ή μεγάλου βαθμού.

http://www.youtube.com/watch?v=bLpCSc6q8s8
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Όταν ήμουν ακόμα μικρούλης και άρχιζα να δείχνω ενδιαφέρον για το άλλο φύλο, οι άλλοι άνδρες μου είπαν να προσέχω τις γυναίκες γιατί είναι αλλοπρόσαλλες, ακατανόητες, άλλα λένε και άλλα εννοούν, και κυκλοθυμικές. Ρώτησα τι θα πει κυκλοθυμικός καθώς ήταν λέξη που δεν είχα ξανακούσει. Μου είπαν πως κυκλοθυμικός είναι αυτός που η ψυχολογία του έχει σκαμπανεβάσματα και πως κυκλοθυμία παρατηρείται μόνο στις γυναίκες, κατά πάσα πιθανότητα λόγω του έμμηνου κύκλου τους. Το κράτησα αυτό. Γυναίκες = κυκλοθυμικές, λόγω περιόδου = κακό.

Μεγαλώνοντας, το διαπίστωσα και μόνος μου. Ποτέ όμως δε μου είχε περάσει από το μυαλό να αναρωτηθώ για τη δική μου συμπεριφορά και ψυχολογία, καθώς και των άλλων ανδρών. Ώσπου κατάλαβα, the hard way, πως όλοι οι άνθρωποι είμαστε κυκλοθυμικοί, τουλάχιστον. Και πως όλες οι παραπάνω κατηγορίες για τις γυναίκες ισχύουν και για τους άνδρες. Και πως αυτό συνδέεται με υπαρξιακές αναζητήσεις, συνειδητές ή ασυνείδητες. Και λέω τουλάχιστον γιατί η κυκλοθυμία μπορεί να εξελιχθεί σε διπολική διαταραχή, μικρού ή μεγάλου βαθμού.

http://www.youtube.com/watch?v=bLpCSc6q8s8


ΜΑΡΚ εγραψες μια πανανθρωπινη αλήθεια
Ετσι ακριβώς είναι φίλε μου.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 20, 2013 3:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Pflegeleicht έγραψε:
mark έγραψε:


Αυτό που λες έχει να κάνει με το πώς μας βλέπουν οι άλλοι, αλλά και πώς βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας. Αν η μοναδική εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας προέρχεται από τον περίγυρό μας, έξω από εμάς, τότε ... υπάρχει πρόβλημα! Smile

Ας πάρουμε για παράδειγμα έναν άνθρωπο που πίστευε στη Χ ιδεολογία. Ας υποθέσουμε πως αυτός γαλουχήθηκε και μεγάλωσε μέσα σε αυτή την ιδεολογία και θεώρηση των πραγμάτων και πως όλοι του οι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς έχουν τα ίδια πιστεύω. Ας τον κάνουμε επίσης έτσι ώστε όλες του οι πράξεις και οι σκέψεις στη ζωή του να απορρέουν από αυτή τη θεώρηση. Αν, σε ένα σημείο της ζωής του, του συμβεί κάτι το οποίο τον κάνει οριστικά και αμετάκλητα να γυρίσει την πλάτη σε αυτή την ιδεολογία, τότε τι θα του συμβεί; Πιστεύω πως αναγκαστικά θα γίνουν τα εξής:


Το ταρζάν και το μύθο του τον θυμάσαι ? Είναι ο αντίποδας αυτού που λες. Ούτε και αποκομμένος στέκει. Ακόμα και στα μοναστήρια που έχουν πινακίδες και στους διαδρόμους πριν τους κοιτώνες προς απαγόρευση διαλόγου εντούτοις ευκαιρίες διαλόγου και στενά μοναστηριακής έστω κοινωνικοποίησης υπάρχουν. Μια πλήρη απομόνωση δεν παράγει λιγότερο κακό από αυτό που ορθώς εντοπίζεις στο άτομο που δεν μένει καθόλου με τον εαυτό του και δεν προάγει το δικό του μοναδικό "στίγμα".

Πεσ' μου το τελος σου να σου πω τη φιλοσοφια σου
! Idea ! ! ! ! !

Ας υποθεσουμε οτι σε μια κοινωνια η μορφη της Χιδεολογιας ειναι η πληρης απαγορευση διαλογου ( κατασταση απολυτης σιωπης )
Και αυτο βεβαια μετα την διαβιωση ως ενα διαστημα σε μια κανονικα ομιλουσα κοινωνια, ωστε το ατομο να εχει μαθει το λογο και την συμβατικη επικοινωνια

Μετα την ενταξη του στην κοινωνια της σιωπης θα παραμεινει το ιδιο ή θα αλλαξει με τροπο απροβλεπτο τροποποιουμενο συμφωνα με τις συνθηκες που θα βρει ;

Τι ειδους εαυτο θα αναπτυξει τοτε ;

Παρα την επιβαλλομενη και εξ απαντος ισχυουσα σιωπη, θα υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των ατομων ;

Αν ναι, τοτε ο νεος εαυτος θα ειναι σε συναρτηση με το νεο περιβαλλον

Θα παραμεινουν τα παλια στοιχεια ( παλαιος εαυτος ) ή θα απορριφθουν ως ανεπαρκη ( ; ) στις νεες συνθηκες ;



Υ.Γ.
Αποδεικνυεται εκ των πραγματων η τεραστια αξια του ... ελεγχομενου κενου Cool



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Βιωμα Idea
≠≠ο λογος του θεου ειναι κοντα ο λογος του θεου ειναι το απαν ο λογος του θεου σωζει τον ανθρωπο ο λογος του θεου ειναι το φως ≠≠



Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο σχετικά με την επιλεκτική μνήμη και αμνησία http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=175185&highlight=#175185 μα το τι θα συμβεί είναι θέμα πιθανοτήτων.
Είναι σαν να με ρωτάς αν ένα άτομο που πήγε στο ¶ουσβιτς αν θα επιβιώσει ή αν θα τρελαθεί ή αν θα αυτοκτονήσει κλπ
Ένα πλήθος παραμέτρων και εξωγενών (βαθμός πίεσης αλλαγών) αλλά και εσωγενών (βαθμός προσαρμοστικότητας) θα "αποφασίσουν" για το τι μέλλει γεννέσθαι.
Όπως έγραψα και στο νήμα για τον Νίτσε :
Τα λόγια του Νίτσε «εκείνος που έχει ένα σκοπό στη ζωή, μπορεί νΆ αντέξει στο κάθε τι» αποτελούν την αγαπημένη αναφορά του Frankl
Η κάθε αλλαγή μπορεί να είναι κάτι που περνά απαρατήρητο ή που συνιστά ένα ακόμη μαρτύριο ανάλογα με την εσώτερη κατάσταση του ατόμου που γίνεται αποδέκτης της αλλαγής.
Για κάποιους που λέμε υποχόνδριους και το να αλλάξει κάποιος τι θέση ενός χρηστικού αντικειμένου στο σπίτι μπορεί να δημιουργήσει εκνευρισμό και ρήξη με άλλο άτομο. Για τον Πολωνό που πρόσφατα τον έδειξε η τηλεόραση, το να αφαιρεί από τα πτώματα αφού τα ψαχουλέψει, αντικείμενα, πριν τα ρίξει στους φούρνους του ¶ουσβιτς φαίνεται πως κατάφερε να το αποδιώχνει κάπως από το ζειν και έτσι άντεξε.
Το όλο θέμα είναι ανακατεύθυνση σιδηροτροχιών αγαπητέ εντός.
Αλλάζεις τη "γραμμή" και η "αμαξοστοιχία" κατευθύνεται "αλλού". Τόσο απλά.

¶λλοι είτε το κάνουν κι ησυχάζουν κι άλλοι ενώ επίσης "φυσικά μπορούν" τελικώς είτε το αναβάλλουν κι επέρχεται το μοιραίο ή ζουν δυσμενέστερα είτε απεμπολούν ολοκληρωτικά το αναφέρετο αυτό δικαίωμα στη ζωή τους.
Ο ρόλος της κοινωνίας ως εν δυνάμει ψυχιατρικός κίνδυνος δεν νομίζω ότι έχει διερευνηθεί επαρκώς.
Την ίδια στιγμή που επιθυμεί να μην γονατίσεις και σε απαξιώνει σε τέτοια περίπτωση, και ενώ προφανώς θα χρειαστεί για να αντιμετωπίσεις το τσουνάμι των αλλαγών να προβείς σε μεγάλες αλλαγές εντούτοις δυσανασχετεί όταν οι αλλαγές που επιχειρείς είναι πέραν ενός δέοντος το οποίο άπτεται της ανησυχίας της κοινωνίας μήπως γίνεσαι ανατροπέας της "καθεστυκίας τάξης". Με άλλα λόγια στα καλάθια δεν χωράει στα πανέρια περισσεύει.

Το άτομο συνθλίβεται εάν δεν επιλέξει να συγκρουστεί μετωπικά και δεν διαολοστείλει μετά πανηγύρεως τις επιταγές της εκπεσούσης κοινωνίας. Με αυτό νομίζω να απάντησα και στο γιατί είμαστε μια έτσι και μια αλλιώς, που αναρωτήθηκες ..
Ένα δυνατό δίλλημα που θα καθορίσει εφεξής τη ζωή, δεν είναι απλό και εύκολο και γρήγορο και ανώδυνο να απαντηθεί από ένα άτομο που μπορεί να δει μακριά. Ο δισταγμός είναι αναπόφεκτος όσο θα σταθμίζει τα συν και τα πλην της μίας ή της άλλης στάσης.

Εν κατακλείδι : μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι.


http://www.youtube.com/watch?v=tAuZwCtwkEQ
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 21, 2013 1:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Από αύριο και αυτό!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 21, 2013 1:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=WwpnQMRJewQ

http://www.youtube.com/watch?v=RHURqvp2B5g

http://www.youtube.com/watch?v=Herz3Em67Mc



_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 21, 2013 3:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=Fl0iZGUVGD0

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 21, 2013 4:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρέθηκαν μια μέρα στη κόλαση ένας Έλληνας, ένας Αμερικανός κι ένας Ινδός...
Τους συναντάει ο διάβολος και τους λέει:
- Σε όσους έρχονται εδώ δίνω μία ευκαιρία να μεταφερθούν στον παράδεισο.
Και βγάζει ένα τεράστιο μαστίγιο λέγοντας:
- Όποιος θα αντέξει τρία χτυπήματα χωρίς να φωνάξει, θα πάει στον παράδεισο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για ασπίδα ό,τι θέλετε.

Πρώτος πηγαίνει ο Αμερικανός.
- Τί θα έχεις για ασπίδα;, ρωτάει ο διάβολος.

Ο Αμερικάνος σηκώνει μια τεράστια πέτρα και λέει:
- Θα χρησιμοποιήσω αυτή την πέτρα! Είμαι έτοιμος!

Σηκώνει ο διάβολος το μαστίγιο, χτυπάει μια και φεύγει η πέτρα. Χτυπάει δεύτερη και ουρλιάζει σαν τρελός ο Αμερικάνος, οπότε χάνει την ευκαιρία να πάει στον παράδεισο.

Στη συνέχεια ήταν σειρά του Ινδού.
- Τί θα έχεις για ασπίδα;, τον ρωτάει ο διάβολος.
- Τίποτα, λέει ο Ινδός. Έκανα πενήντα χρόνια γιόγκα και δε νιώθω καθόλου πόνο!

Στο πρώτο χτύπημα ο Ινδός ήταν ατάραχος. Στο δεύτερο έκανε κάποιους μορφασμούς και στο τρίτο χτύπημα λίγο περισσότερους. Αλλά δεν έβγαλε κουβέντα από το στόμα του!

- Να πάρει, λέει ο διάβολος, πρώτη φορά αντέχει κάποιος τρία χτυπήματα. Λοιπόν, είσαι ελεύθερος να πας στον παράδεισο. Το αξίζεις.
- Όχι, λέει ο Ινδός. Θέλω να μείνω και να δω. Σε όλα τα ανέκδοτα ο Έλληνας τη βγάζει καθαρή. Θέλω να δω τώρα πώς θα ξεμπερδέψει!
- Εντάξει, μείνε να βλέπεις, του λέει ο διάβολος.

Έρχεται λοιπόν η σειρά του Έλληνα και τον ρωτάει:
- Εσύ τί θα χρησιμοποιήσεις για ασπίδα;
Και απαντάει ο Έλληνας:
- Τον Ινδό!

πηγή
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 9 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center