Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συγχώρεση - Το δύσκολο μονοπάτι
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 2:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht έγραψε:
mark έγραψε:
Pflegeleicht έγραψε:

Άλλωστε και η συγχώρεση έχει δύο δρόμους :
στον έναν δρόμο έχεις ήδη συγχωρέσει και αποζητείς την κατάλληλη ευκαιρία να το ανακοινώσεις ενώ στον άλλο δρόμο το ανακοινώνεις διότι δεν βλέπεις άλλες επιλογές και επιφυλάσσεσαι μέσα σου ότι σιγά σιγά θα το εμπεδώσεις - βέβαια αυτή η δεύτερη συγχώρεση μοιάζει σαν να σου επιβλήθηκε ... κι έτσι ξαναβρισκόμαστε στο κλασικό θέμα της ελευθεροβούλησης ..


Σαν το συνοικέσιο ένα πράγμα! Laughing Laughing


Laughing Laughing Laughing άρχισε και σε τρώει το καυτό θέμα ε ? Η γλώσσα αποκαλύπτει ! Εκεί στη Πάρο πρέπει να υπήρξε κάτι πολύ καλό. Ωστόσο σου λέω : Stay cool ! It's a trap** !! Laughing Laughing Laughing (εκτός κι αν σου υπογράφει ότι δεν πρόκειται να κάνεται παιδιά Razz Razz Razz )


** κατά το : εξετράπ' Laughing Laughing


Όχι ρε, μακριά από εμάς. Μα τι λέμε τώρα, τα είχε πει ο Σωκράτης όλα από πολύ παλιά: Razz Razz


Είτε αν παντρευτείς, είτε αν δεν παντρευτείς, ότι και αν κάνεις από τα δύο, θα μετανιώσεις.

Ο καλύτερος γάμος: όταν η γυναίκα είναι τυφλή και ο άνδρας κουφός.

Κάποιος αρχαίος Αθηναίος δίσταζε να παντρευτεί ζήτησε την γνώμη του φιλοσόφου Σωκράτη τι να κάνει: "Παντρέψου, φίλε μου. Αν η γυναίκα που θα πάρεις βγει καλή, θα΄σαι ευτυχισμένος. Αν βγει κακή να φιλοσοφήσεις. Και σε βεβαιώ, ότι θα είσαι πολύ ευτυχισμένος αν γίνεις φιλόσοφος."


http://www.metron-ariston.gr/oikogenias.html

Βλέπω και τα άλλα του Πλάτωνα:

-Οι γυναίκες στους σοφούς πρέπει να είναι κοινές(!!) και ο καθένας να έχει σχέσεις με οποιαδήποτε. (!!!) ωραίιιιος!

-Ο έρωτας είναι μίγμα από μέλι και χολή . Πότε είναι γλυκός πότε φαρμάκι.


=====

Τελικά αυτό είναι το δύσκολο μονοπάτι, όλα τα άλλα μπούρδες!!! Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την mark στις Τετ Σεπ 04, 2013 3:00 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sexta
Υφηγητής


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: ΑΙΘΕΡΙΚΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 2:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Pflegeleicht"][quote="ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ"]Δηλαδή εσύ,sexta, αγαπάς μόνο όταν συγχωρείς; Κι όταν συγχωρείς, αυτόν που συγχωρείς πρέπει και να τον αγαπάς;[/quote]

!!! θα περιμένω να απαντήσει ο sexta ...[/quote]


η σεχτα κυριοι Cool
και παμε τωρα στην πολυποθητη απαντηση.....
σαφως η εννοια της αγαπης προϋποθετει και την εννοια της συγχωρησης και επειδη ο εγωισμος ειναι συμφυτος με την ανθρωπινη φυση πολλες φορες οταν αγαπας τιθεσαι στη δοκιμασια της συγχωρησης ...απο την αλλη ας εξακαθαρισουμε την ειδοποιο διαφορα αναμεσα στη αγαπη και τον ερωτα ....αυτον που συγχωρεις τον αγαπας διοτι η φυσις σου καιτοι ανθρωπινο ον με αδυναμιες προσταζει να υποταξεις πιθανους εγωσιμους και να θεσεις εαυτον στο ρολο αυτου που δινει αφεση αμαρτιων( δεν συμβαινει παντα ωστοσο) ....τον αγαπας μα δεν αισθανεσαι ερωτα για εκεινον.....
_________________
ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 3:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία λοιπόν Νεοφώτιστε σου απάντησε εν μέρει η κυρία sexta για το ασυμβίβαστο αγάπης και συγχώρεσης. Να συμπληρώσω κρίσιμα ότι αν συγχωρείς χωρίς να αγαπάς τότε ενδέχεται να το κάνεις υπό το κράτος υπεροψίας και ακυρώνει την νομιμοποιητική / ηθική υπόσταση της πράξης.
Το να αγαπάς χωρίς να συγχωρείς είναι ασφαλώς έρωτας και νομίζω ασφαλές κριτήριο - υπό πορυποθέσεις.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 3:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια σχέση αγάπης (ερωτική ή φιλική ή συγγενική) ταυτίζεται μόνο με τη συγχώρεση; Όχι,λοιπόν,η αγάπη είναι σφοδρή επιθυμία για κάποιον να μοιράζεται τη ζωή σου κι αυτό δεν είναι μόνο συγχώρεση.

Η συγχώρεση είναι πάντα και αγάπη; Δεν έχεις συγχωρέσει ποτέ κάποιον που αν τον είχες τώρα μπροστά σου θα του έλεγες πόσο μαλάκας φέρθηκε αλλά τον καταλαβαίνεις γιατί κι εσύ το ίδιο θα έκανες αν ήσουν στη θέση του;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 3:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον έχεις ήδη αγαπήσει. Και αφού μας τα ρίχνεις έτσι σήμερα σε ρωτώ κι εγώ τι είναι αυτό που κάνει να διαφαίνεται στα λεγόμενά σου ότι αγάπη και συνύπαρξη πάνε μαζί ? Razz (πάρε να'χεις)
Μπορείς να αγαπάς και κάτι που δεν είναι μαζί σου φίλε μου.


Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire] Μπωντλαίρ ]


Φυσικά τίποτε πιο ηλίθιο για τους Δυτικούς αλλά και τίποτε πιο μυριοδιαβασμένο από το ρομαντικό ..
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 4:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht έγραψε:
Τον έχεις ήδη αγαπήσει. Και αφού μας τα ρίχνεις έτσι σήμερα σε ρωτώ κι εγώ τι είναι αυτό που κάνει να διαφαίνεται στα λεγόμενά σου ότι αγάπη και συνύπαρξη πάνε μαζί ? Razz (πάρε να'χεις)
Μπορείς να αγαπάς και κάτι που δεν είναι μαζί σου φίλε μου.


Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire] Μπωντλαίρ ]


Φυσικά τίποτε πιο ηλίθιο για τους Δυτικούς αλλά και τίποτε πιο μυριοδιαβασμένο από το ρομαντικό ..


Όχι,δεν τον έχω αγαπήσει γιατί δεν επιδιώκω να τον βλέπω και να του μιλάω ως αυτοσκοπό. Το απών αγαπώμενο πρόσωπο δεν αναιρεί την αγάπη ,την επιθυμία δηλαδή να ήταν εδώ.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 4:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω τα συγχέεις με τον έρωτα αγαπητέ μου.
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι,βρε, τους φίλους ή κάποιους συγγενείς δεν τους έχεις ερωτευτεί,τους αγαπάς ,όμως.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 04, 2013 4:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όχι,βρε, τους φίλους ή κάποιους συγγενείς δεν τους έχεις ερωτευτεί,τους αγαπάς ,όμως.


Τώρα σε κατάλαβα αλλά κι αυτό νόμισα πως άλλαξε με την κρίση Cool
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 05, 2013 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Συγχώρεση - Το δύσκολο μονοπάτι Απάντηση με Συμπερίληψη

MERLIN έγραψε:
Oι άνθρωποι που έχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό εξέλιξης ,είναι αυτοί που εντός αυτής της ζωής θα γνωρίσουν την Βασιλεία των Ουρανών ,όπως είχε πεί κι ο Ιησούς.

«Έχετε ακούσει πως δόθηκε η εντολή: “ν’ αγαπήσεις τον πλη­σίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου”
Εγώ όμως σας λεω: N’ αγαπάτε τους εχθρούς σας, δίνετε ευχές σ’ αυτούς που σας δίνουν κα­τάρες, ευεργετείτε αυτούς που σας μισούν, και προσεύχεστε γι’ αυτούς που σας κακομεταχειρίζονται και σας καταδιώκουν, για να γίνετε παιδιά του ουράνιου Πατέρα σας, γιατί αυτός ανατέλλει τον ήλιο του για κακούς και καλούς και στέλνει τη βροχή σε δικαίους και αδίκους,
Γιατί, αν αγαπήσετε μόνο όσους σας αγαπούν, ποια αμοιβή περιμένετε από το Θεό; Το ίδιο δεν κάνουν κι οι τελώνες;
Κι αν χαιρετάτε μόνο τους φίλους σας, τι παραπάνω κάνετε από τους άλλους; Μήπως και οι τελώνες το ίδιο δεν κάνουν;
Να γίνετε, λοιπόν, κι εσείς τέλει­οι, όπως τέλειος είναι και ο Πατέρας σας ο ουράνιος».


Λουκά κεφ 14: 26 ει τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 05, 2013 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Pflegeleicht

Άλλωστε και η συγχώρεση έχει δύο δρόμους : 



Ρε συ , και πως ξέρεις αν είσαι στο δρόμο το σωστό?
Αμ και το άλλο , που είναι, ακόμη ποιο δύσκολο.

Πως μπορείς να ξέρεις αν ο δρόμος είναι ένας, και ο αυτός, αλλά εσύ τον βλέπεις διαφορετικά?

Τι αξία – και νόημα – έχει η “συγχώρεση”, χωρίς πραγματική και ουσιαστική μεταμέλεια ?

Αυτά είναι “δρόμοι” , αλλά .....“επικίνδυνα” μονοπάτια



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 05, 2013 11:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Συγχώρεση - Το δύσκολο μονοπάτι Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
MERLIN έγραψε:
Oι άνθρωποι που έχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό εξέλιξης ,είναι αυτοί που εντός αυτής της ζωής θα γνωρίσουν την Βασιλεία των Ουρανών ,όπως είχε πεί κι ο Ιησούς.

«Έχετε ακούσει πως δόθηκε η εντολή: “ν’ αγαπήσεις τον πλη­σίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου”
Εγώ όμως σας λεω: N’ αγαπάτε τους εχθρούς σας, δίνετε ευχές σ’ αυτούς που σας δίνουν κα­τάρες, ευεργετείτε αυτούς που σας μισούν, και προσεύχεστε γι’ αυτούς που σας κακομεταχειρίζονται και σας καταδιώκουν, για να γίνετε παιδιά του ουράνιου Πατέρα σας, γιατί αυτός ανατέλλει τον ήλιο του για κακούς και καλούς και στέλνει τη βροχή σε δικαίους και αδίκους,
Γιατί, αν αγαπήσετε μόνο όσους σας αγαπούν, ποια αμοιβή περιμένετε από το Θεό; Το ίδιο δεν κάνουν κι οι τελώνες;
Κι αν χαιρετάτε μόνο τους φίλους σας, τι παραπάνω κάνετε από τους άλλους; Μήπως και οι τελώνες το ίδιο δεν κάνουν;
Να γίνετε, λοιπόν, κι εσείς τέλει­οι, όπως τέλειος είναι και ο Πατέρας σας ο ουράνιος».


Λουκά κεφ 14: 26 ει τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι.


Αυτή είναι φίλε μου η “απόλυτη” και ανιδιοτελής .... “χριστιανική” αγάπη, που τρέφεται και γιγαντώνεται από το μίσος κατά των όλων των συγγενών μας .

Ο Ιησούς προστάζει να αγαπάμε τους εχθρούς μας , και όχι το σόι μας.

Το να αγαπάμε τους δικούς μας και να μισούμε τους εχθρούς μας , αυτό το κάνουν όλοι.
Πανεύκολο.
Δεν χρειαζόταν κάποιος θεός να μας το πει.

Είναι φανερό φίλε μου πως είσαι μικρόψυχος και δεν μπορείς να συλλάβεις – ούτε καν να προσεγγίσεις - όλο το νόημα και την ανωτερότητα της “χριστιανικής αγάπης”


Tα λέω καλά παπασπύρο?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MERLIN
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Αύγ 2013
Δημοσιεύσεις: 349
Τόπος: MAHABRAHMA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 05, 2013 11:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Συγχώρεση - Το δύσκολο μονοπάτι Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
MERLIN έγραψε:
Oι άνθρωποι που έχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό εξέλιξης ,είναι αυτοί που εντός αυτής της ζωής θα γνωρίσουν την Βασιλεία των Ουρανών ,όπως είχε πεί κι ο Ιησούς.

«Έχετε ακούσει πως δόθηκε η εντολή: “ν’ αγαπήσεις τον πλη­σίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου”
Εγώ όμως σας λεω: N’ αγαπάτε τους εχθρούς σας, δίνετε ευχές σ’ αυτούς που σας δίνουν κα­τάρες, ευεργετείτε αυτούς που σας μισούν, και προσεύχεστε γι’ αυτούς που σας κακομεταχειρίζονται και σας καταδιώκουν, για να γίνετε παιδιά του ουράνιου Πατέρα σας, γιατί αυτός ανατέλλει τον ήλιο του για κακούς και καλούς και στέλνει τη βροχή σε δικαίους και αδίκους,
Γιατί, αν αγαπήσετε μόνο όσους σας αγαπούν, ποια αμοιβή περιμένετε από το Θεό; Το ίδιο δεν κάνουν κι οι τελώνες;
Κι αν χαιρετάτε μόνο τους φίλους σας, τι παραπάνω κάνετε από τους άλλους; Μήπως και οι τελώνες το ίδιο δεν κάνουν;
Να γίνετε, λοιπόν, κι εσείς τέλει­οι, όπως τέλειος είναι και ο Πατέρας σας ο ουράνιος».


Λουκά κεφ 14: 26 ει τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι.


Ναι όντως έχεις δίκιο ,γραφεται όντως κατι τέτοιο.
Ομοιο είναι και αυτο::

" Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην· ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά μάχαιραν. ήλθον γαρ διχάσαι άνθρωπον κατά του πατρός αυτού και θυγατέρα κατά της μητρός αυτής και νύμφην κατά της πενθεράς αυτής· και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού. Ο φιλών πατέρα ή μητέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος· και ο φιλών υιόν ή θυγατέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος· και ος ου λαμβάνει τον σταυρόν αυτού και ακολουθεί οπίσω μου, ουκ έστι μου άξιος. 39 ο ευρών την ψυχήν αυτού απολέσει αυτήν, και ο απολέσας την ψυχήν αυτού ένεκεν εμού ευρήσει αυτήν" (Ματθαίος 10/ι: 34-39).

Ομως πρέπει να εξετάσουμε ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ.
Μήπως μιλα σε αγγέλους η σε θεοπνευστους ανθρώπους;;;
Ο ίδιος είπε μεσα στα ευαγγέλια ότι στους όχλους μιλώ με παραβολές ,στους μαθητές μου όμως ΜΙΛΩ ΑΛΛΙΩΣ.
Ο Ιησούς απευθύνεται σε ένα ακροατήριο που είχε συνηθίσει στην ιδέα "οθφαλμόν αντί οφθαλμού και οδόντα αντί οδόντος"
Σε ένα ακροατήριο ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.
Ο εβραικός λαός θεωρούσε απόλυτα φυσιολογικό να αγαπά τον φίλο και συνεργατη και να μισεί τον εχθρό.
Τους μίλησε λοιπον στην μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν.
Αν μίλαγε σε βουδιστές θα μίλαγε αλλιώς.
Μίλαγε όμως σε Ιουδαίους οι οποίοι είχαν μπολιάσει μεσα στις ψυχές τους το μίσος.
Τους είπε λοιπόν ότι αν δεν μισήσετε οτιδήποτε πιο αγαπητό έχετε σε αυτο το κόσμο ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΛΟΓΙΑ δεν θα εισέλθετε στην βασιλεία των Ουρανών.
Ηθελε να τους δώσει να καταλάβουν πως μπροστα στη λύτρωση τους και την επάνοδο τους στο Βασίλειο του Πατρός τίποτα σε αυτόν το κόσμο δεν έχει σημασία ,ούτε ακόμη και οι ίδιοι οι γονείς.
Δεν είπε μισείτε τους γονείς σας.
Είπε μην βάζετε εμποδιο την αγάπη στους γονείς σας για την πνευματική σας πρόοδο.
Αλλο το ένα κι αλλο το άλλο.
Επρεπε όμως να τους το πεί σε μια γλώσσα που καταλαβαίνουν.
Ετσι χρησιμοποίησε τις παραπάνω εκφράσεις.
Οχι για να τους ωθήσει σε μισος αλλα΄για να τους δώσει να καταλάβουν τη σύγκριση αναμεσα στα μεγέθη αυτού του κόσμου και την πνευματικοποίηση του ανθρώπου.
Σου είπα αν μιλούσε σε βουδιστές η έλληνες θα μιλούσε αλλιώς .
Αλλα οι Εβραίοι μόνο αυτή τη γλώσσα καταλαβαίνουν.
_________________
η Μαγεία, έχει τη δύναμη να βιώσει και να κατανοήσει τις εκδηλώσεις του Θεού, οι οποίες είναι απροσέγγιστες για την ανθρώπινη λογική
ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ ΤΩΝ ΘΝΗΤΩΝ ΝΑ ΑΡΝΗΘΩ
ΤΟ ΕΓΩ ΜΟΥ ΝΑ ΔΑΜΑΣΩ
ΣΑΝ ΡΑΨΩΔΟΣ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΩ
ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΔΑΞΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pflegeleicht
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Σεπ 2013
Δημοσιεύσεις: 1399

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 05, 2013 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
Pflegeleicht

Άλλωστε και η συγχώρεση έχει δύο δρόμους : 



Ρε συ , και πως ξέρεις αν είσαι στο δρόμο το σωστό?
Αμ και το άλλο , που είναι, ακόμη ποιο δύσκολο.

Πως μπορείς να ξέρεις αν ο δρόμος είναι ένας, και ο αυτός, αλλά εσύ τον βλέπεις διαφορετικά?

Τι αξία – και νόημα – έχει η “συγχώρεση”, χωρίς πραγματική και ουσιαστική μεταμέλεια ?

Αυτά είναι “δρόμοι” , αλλά .....“επικίνδυνα” μονοπάτια



.


Που ξέρω .. Δεν ξέρω ! Συμβάσεις κάνουμε διαρκώς και μετά τις ανατρέπουμε ! Αυτό μου λέει η λογική μου αυτήν την δεκαετία Razz

"Ουσιαστική μεταμέλεια" !!!!!!! Μόλις έκανες μία σύμβαση κι εσύ αλλά προηγουμένως με έψεξες για την δική μου !
Σιγά μην κουβαλάω μαζί μου το νέο φορητό τομογράφο της Fujitsu για να ελέγξω τον επικλινή πυρήνα του saruman για να πάρω σήματα ζεύξης που πυροδοτούν την κυτταρική και άρα "ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ" (ουάουυυυ Τζον με έστειλες ! ) μεταμέλεια .. Wink
_________________
Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο [Charles Baudelaire]

Truth springs from argument amongst friends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 05, 2013 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pflegeleicht έγραψε:
gianiss έγραψε:
Παράθεση:
Pflegeleicht

Άλλωστε και η συγχώρεση έχει δύο δρόμους : 



Ρε συ , και πως ξέρεις αν είσαι στο δρόμο το σωστό?
Αμ και το άλλο , που είναι, ακόμη ποιο δύσκολο.

Πως μπορείς να ξέρεις αν ο δρόμος είναι ένας, και ο αυτός, αλλά εσύ τον βλέπεις διαφορετικά?

Τι αξία – και νόημα – έχει η “συγχώρεση”, χωρίς πραγματική και ουσιαστική μεταμέλεια ?

Αυτά είναι “δρόμοι” , αλλά .....“επικίνδυνα” μονοπάτια



.


Που ξέρω .. Δεν ξέρω ! Συμβάσεις κάνουμε διαρκώς και μετά τις ανατρέπουμε ! Αυτό μου λέει η λογική μου αυτήν την δεκαετία Razz

"Ουσιαστική μεταμέλεια" !!!!!!! Μόλις έκανες μία σύμβαση κι εσύ αλλά προηγουμένως με έψεξες για την δική μου !
Σιγά μην κουβαλάω μαζί μου το νέο φορητό τομογράφο της Fujitsu για να ελέγξω τον επικλινή πυρήνα του saruman για να πάρω σήματα ζεύξης που πυροδοτούν την κυτταρική και άρα "ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ" (ουάουυυυ Τζον με έστειλες ! ) μεταμέλεια .. Wink



Για αυτό σου λέω

Φοβού τους “μεταμελούντες” και τους ...... μεταλλαγμένους

Ειδικά τους κατ εξακολούθηση

Έχεις υπ όψιν σου την λαική ρήση για την σχέση της συγνώμης και του φιλότιμου?

Σοφός ο λαός , μην τον ..... υποτιμάς
Μπορεί μεν, να αργεί......


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center