Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ευθύγραμμη ή Κυκλική Ιστορία;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 26, 27, 28  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ποια η πορεία της Ιστορίας;
1. Ευθύγραμμη προς ένα Τέλος
7%
 7%  [ 1 ]
2. Κυκλική υποταγμένη στους αντικειμενικούς νόμους της Φύσης
0%
 0%  [ 0 ]
3. Και τα δύο παραπάνω μαζί;
30%
 30%  [ 4 ]
4. Άλλο και θα εξηγήσω
30%
 30%  [ 4 ]
5. Ακόμα το σκέφτομαι
30%
 30%  [ 4 ]
Σύνολο Ψήφων : 13

Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 22, 2013 6:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Bugman έγραψε:
Δημοκρατία πάντως ήρθε πριν το Χριστιανισμό...και θα υπάρχει και μετά!


Σωστός απλά εκείνη η δημοκρατία δεν είχε λάβει πρόνοια για τους αρχαίους προλετάριους ήτοι είλωτες αλλά και φυσικά για τις γυναίκες (σε αυτό δεν τους ψέγω) Razz Razz Razz


Και γιατί να έπρεπε να γίνει έτσι;
Γιατί πρέπει πάντα να μετράμε τα πάντα με τα δικά μας μέτρα και σταθμά και να απαξιώνουμε εκείνα που είχαν τότε;
Αν κάποιος ζει καλά...και δεν φυλάγεται θα έρθει ένας άλλος να του πάρει την ζωή...Αυτό όσο άσχημο και να φαίνεται ήταν κανόνας κάποτε...και παραμένει κανόνας απλά συγκαλύπτεται..με χίλιους τρόπους. Υποτίθεται ότι οι αριστεροί θα έφερναν μια ισότητα..αλλά ποτέ δεν ήρθε γιατί είναι η φύση του ανθρώπου να απλώνει χέρι...και να παίρνει. Αλλιώς δεν θα είχε χέρια! Ο πολιτισμός μας είναι η θέληση του πνευματικού ανθρώπου να επιβληθεί στο πρωταρχικό του μέλημα...να πάρει τα καλύτερα για τον εαυτό του. Και αποδείχθηκε ότι ο μόνος τρόπος οργάνωσης είναι ο σκοπός του ένα να γίνει σκοπός για όλους..και έτσι όλοι μαζί συστήνουν στρατό για να φάνε τα καλά των άλλων. Στο τέλος όλοι συστήνουν στρατούς και φυλάνε τα δικά τους...και προσπαθούν να πείσουν τους άλλους ότι δεν θέλουν το κακό τους. Και όσο ισχύει αυτό οι άνθρωποι φέρνουν το κλέψιμο στο εσωτερικό αλλά συγκεκαλυμμένο, να μην φανεί πόσο ζώα είμαστε! Και το πνεύμα είναι απλά το παραπέτασμα καπνού...για να κάνει το σώμα αδύνατο. Το πρότυπο είναι ο επιστήμονας στη καρέκλα ανήμπορος να κουνηθεί να προσπαθεί να βρει τους νόμους της φύσης.... Η παρουσία του δηλαδή εμφανίζεται ακίνδυνη, για να μας ρίξει στάχτη στα μάτια. Οι εκμεταλλευτές ετοιμάζουν τα τελειότερα όπλα για να κλέψουν, και για το σκοπό αυτό θα πάρουν και τα μυαλά εκείνων που αργότερα θα υποτάξουν.
Τι στο καλό έχει ο Έλληνας που όλοι θέλουν; Ἠλιο και θάλασσα δεν έχει και αλλού; Όμως μήπως το όλο θέμα είναι ότι απλά αρέσει στον άνθρωπο να παίρνει από τους άλλους, ακόμα και αν αυτός έχει; Διαφορετικά δεν θα είχαμε ανθρώπους να συσσωρεύουν πλούτο, να ελέγχουν τεράστιες επιχειρήσεις και καμία φορά να μην μπορούν να ελέγξουν το σπίτι τους!

Τα περί φιλελεύθερων και άλλων πολιτευμάτων τα ακούω βερεσέ. Έχεις όπλα να φυλάξεις το σπίτι σου; Είσαι οκ. Δεν έχεις; Την πάτησες!
Μαλάκες είναι οι Αμερικάνοι που επιτρέπουν σε όλους τους πολίτες να έχουν όπλα σπίτι τους!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 22, 2013 6:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ayrton Senna έγραψε:
Bugman έγραψε:
Δημοκρατία πάντως ήρθε πριν το Χριστιανισμό...και θα υπάρχει και μετά!


Σωστός απλά εκείνη η δημοκρατία δεν είχε λάβει πρόνοια για τους αρχαίους προλετάριους ήτοι είλωτες αλλά και φυσικά για τις γυναίκες (σε αυτό δεν τους ψέγω) Razz Razz Razz


Υποτίθεται ότι οι αριστεροί θα έφερναν μια ισότητα..αλλά ποτέ δεν ήρθε γιατί είναι η φύση του ανθρώπου να απλώνει χέρι...και να παίρνει.


Bugman υπάρχει μια συνολική παράκρουση σχετικά με την Αριστερά σε αυτό το φόρουμ.
Το ότι τα αυτοκίνητα φτιάχτηκαν για να τρέχουν και να καλύπτουν αποστάσεις δεν σημαίνει ότι θα υπάρξει ποτέ αυτοκίνητο χωρίς φρένα. Αυτό ειδικά και ο Λουδοβίκος και η Αντουανέτα το μάθανε πριν εφευρεθεί το αυτοκίνητο.

Ξεχωρίστε την Αριστερά από τον κομμουνισμό (μία εφαρμογή της) και πάνω από όλα από την Ελληνική (συντεχνιακή) Αριστερά (μία τραγωδία και μία φαρσοκωμωδία της).-
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 22, 2013 7:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είμαι σίγουρος για αυτό που γράφω! Η αριστερά σημαίνει άνοιξη, νέες ιδέες, αλλά όταν πάρει φόρα δεν μαζεύεται. Να γιατί επιμένω ότι η διαδοχή ενός συντηρητικού κόμματος και ενός αριστερού..θα έφτιαχνε ότι χάλαγε ο άλλος! Και φυσικά θα έμεναν και τα καλά των δυο.

Όλη η πορεία της Δημοκρατίας από το 1981 μέχρι σήμερα είναι μια μυστικοπαθή αριστερά, όπου το νέο που έφερε ήταν οι μηχανές απορρόφησης των κονδυλίων της Ε.Ε. για να γίνουν σπίτια, αυτοκίνητα και σπουδές στο εξωτερικό. Τώρα αρχίζουν όλοι να βλέπουν τα σπίτια βάρος, να παραδίδουν πινακίδες και να συνασπίζονται οι πτυχιούχοι ως σχολικοί φύλακες με ντοκτορά (δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταπείνωση για την Ελλάδα, για τον κακομοίρη η δουλειά έχει αξία...για την Ελλάδα όταν οι ντοκτοράδες γίνονται σχολικοί φύλακες...είμαστε για τα πανηγύρια).

Διαβάζω τελευταία ότι θα δοθεί δυνατότητα να πάρει κανείς τις πινακίδες από το ακινητοποιημένο του όχημα για ένα μήνα! Κοροϊδεύουν τον κόσμο! Αφού το έχει αφήσει δυο χρόνια...θα πρέπει να το περάσει ΚΤΕΟ, θα θέλει ένα σωρό επισκευές, λάστιχα κ.α. Πάει το πουλάκι πέταξε. Αυτά έπρεπε να είχαν γίνει; Γιατί δεν έγιναν με αυτή την αριστερά που μας κυβερνούσε; Γιατί έτρωγαν με χρυσά κουτάλια...

Προσωπικά έχω μόνο ποδήλατο, μηδέν περιουσία και είμαι ευτυχής!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 25, 2013 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
rakis

Κάποιες καταληκτικές σκέψεις. 


Πατέρας και κριτής ο ίδιος?

Παράθεση:



Σε αντίθεση με τους αρχαίους η ανθρώπινη φύση αλλάζει. 

Σωστό!


Παράθεση:

Σε αντίθεση με μία μεσσιανική σκέψη, το τέλος της ιστορίας δεν αναμένεται. 


Χμ! αυτό παίζεται.

Το “τέλος” αν και όποτε προκύψει , δεν θα έχει καμία σχέση με “μεσσίες”
“Μεσσίες” δεν υπάρχουν , εμείς τους φτιάχνουμε για να υπάρχει ελπίδα σωτηρίας.


Παράθεση:
Η χριστιανική σκέψη όμως μας βοήθησε να επιδιώκουμε αλλαγές .. 


Αυτό θα πει πως χωρίς τον χριστιανισμό , καμία αλλαγή δεν θα προέκυπτε?

Μήπως η “σκέψη” αυτή, αντιφάσκει με την πρώτη ...... “καταπλικτική σκέψη”?

Παράθεση:


Η ευθύγραμμη πορεία μας δίνει τη δυνατότητα να ελπίζουμε και να πράττουμε για το καλύτερο. 


Το “καλύτερο” πως διακρίνεται από το χειρότερο?
Υπάρχει ζύγι?
Μεζούρα?
Είναι γνωστό μήπως – εκ των προτέρων - το επόμενο βήμα της ιστορίας?
Πως ξέρουμε αν ενεργούμε σωστά , και όχι .... υπεροπτικά / αλαζονικά “ως επί γης θεοί” ?

Κάνε με..... προφήτη να σου πω...

Παράθεση:

Αυτό και σχήμα σπιράλ να πάρει ή κάποια άλλη παραλλαγή στην ουσία του είναι η πρόοδος, η βελτίωση της ανθρωπότητας. 
Στον άνθρωπο λοιπόν παρέχεται η απειροτητα, η ανοιχτοτητα προσδιορισμών που μπορεί να λάβει, να πετύχει. Η μοίρα του δεν είναι προκαθορισμένη αλλά τουλάχιστον είναι κοινή. 



Τα πάντα είναι ρευστά
Στα ίδια νερά του ποταμού , μια φορά θα περάσουμε μόνο....

Για να βγει αληθινός ο λόγος του ....μεγάλου προφήτη

Παράθεση:
Συμπληρώστε αν έχετε κάτι ουσιώδες να προσθέσετε.



Ότι μου ζήτησες έκανα .....

.....προσθέτοντας μόνο κάποια επουσιώδη !!


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 25, 2013 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο για το χριστιανισμό θέλω να πω ότι είναι ένα λιθαράκι στην ταυτότητα του δυτικού πολιτισμού.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 04, 2013 9:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλλον θες να γράψεις Rakis...το σύστημα πάνω στο οποίο στηρίχθηκε ο Δυτικός Πολιτισμός. Η μεγαλύτερη επιτυχία του ήταν ο εκχριστιανισμός των Βίκινγκς. Η μεγαλύτερη αποτυχία ήταν η εγκατάλειψη του Βυζαντίου, παρά την κτήση του από τους δυτικούς. Η τύχη του δυτικού πολιτισμού ήταν εξασφαλισμένη διότι διδάχτηκε τα καλύτερα από τους Έλληνες, και στράφηκε σε αυτό που ήξεραν οι τελευταίοι χίλια χρόνια πριν...να κάνουν αποικίες.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΕΓΩ ΗΜΙ Ο ΕΛ
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 04 Αύγ 2013
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 04, 2013 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι σαν να κοιτας μια κατσαρολα που βραζει,καθε φυσαλιδα και μια μορφη εξελιξης μια ιδεας που γεννιεται και πεθαινει παραλληλα με αλλες.Ο χρονος η αποσταση και η υλη ειναι ενα και το αυτο και εκφραζονται στον φυσικο κοσμο ως βαρυτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 4:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Η μεγαλύτερη αποτυχία ήταν η εγκατάλειψη του Βυζαντίου


Αν θεωρείς μεγαλύτερη αποτυχία την εγκατάλειψη ενός θεοκρατικού και υπερδιεφθαρμένου βασιλείου που δεν βασίστηκε παρά πιο πολύ στον μισθοφόρο Ιουστινιάνη για την άμυνά του τότε φαντάζομαι ικετεύεις κρυφά για Ολοκληρωμένα Μεσογειακά προγράμματα πάλι να μας χορηγηθούν από την Ευρώπη για να ξαναζωντανέψουν τα θεσσαλικά καμπαρέ και να βρει δουλειά επιτέλους κι η καημένη η ανατολικοευρωπαία.
Γεράσαμε μέσα στην μεγαλύτερη αυταπάτη μετά από αυτήν των Ούγγρων ότι οι Σοβιετικοί θα φεύγανε έτσι απλά ..
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 6:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna,
την πάτησες και συ...όπως και εγώ αν θυμάσαι...Δεν διάβασες όλη την πρόταση...Συζητώ για την εγκατάλειψη του Βυζαντίου από τους δυτικούς (παρά την κτήση τους, δηλαδή την πρώτη φορά που έπεσε η Κωνσταντινούπολη έπρεπε να ανασυνταχθεί με κάποιον καλύτερο τρόπο).
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ayrton Senna,
την πάτησες και συ...όπως και εγώ αν θυμάσαι...Δεν διάβασες όλη την πρόταση...Συζητώ για την εγκατάλειψη του Βυζαντίου από τους δυτικούς (παρά την κτήση τους, δηλαδή την πρώτη φορά που έπεσε η Κωνσταντινούπολη έπρεπε να ανασυνταχθεί με κάποιον καλύτερο τρόπο).


Laughing Laughing ωραίο ! Δηλαδή το 1204 και η αποτυχία οργάνωσης μπορούμε να την παρομοιάσουμε με την αστοχία για γενναίο κούρεμα πριν το 2ο μνημόνιο κι έτσι δεν θα ήμασταν τώρα μπρος στο τέλος !
Καλά το κατάλαβα ?
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
akatanomastos
Επίκουρος


Εγγραφή: 18 Αύγ 2013
Δημοσιεύσεις: 46

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μια κυκλικοτητα στην ιστορια εκφραζει την υπαρξει μιας νομοτελειας μεσα στην ιστορικη ροη και συνεπως μια νομοτελεια. Μια ιστορια διχως υποκειμενα δηλαδη...χμμ
Η πια υπερβατολογικη αρχη κινει την ιστορια: πια μοναδικη αιωνια υποστατικη αρχη την αναγκαζει να κανει κυκλικη κινηση;
Ο Θεος, η μητερα Φυση ή το Κεφαλαιο;
Σε ποιον να προσευχηθουμε; γιατι εμεις μονοι μας δεν μπορουμε να αλλαξουμε την ιστορια, εφοσον δεν ειμαστε υποκειμενα.

ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

και πριν αιτιολογησω αυτη την απαντησω σας ρωτω: δεν θα ηταν πολυ εγωιστικο να πιστευουμε οτι στο συμπαν υπαρχει σκοπος και πως οχι μονο υπαρχει εχει οριοθετηθει και αποπριν;

συμφωνα με την κβαντικη φυσικη ολες οι σταφερες στο συμπαν ειναι αποτελεσματα του τυχεου και επι τουτου ο θειος αλμπερτος ειπε την φραση "Δεν μπορω να δεχτω οτι ο Θεος παιζει ζαργια με τον κοσμο."

Συνεπως το τυχεο ακυρωνει την ιδια την υπαρξει του σκοπου σε οτιδειποτε
και επομενως ακυρωνει την ιδια την εννοια της κυκλικοτητας στην ιστορια.

Θα υποστηριξω οτι η πορια της ιστορια ειναι απροσδιοριστης εφοσον γραφεται καθε στιγμη και αποτελει εφοσον αποτελει συναρτησει του τυχεου αλλα και των υποκειμενων που αυτονομα (και οχι ανεξαρτητα) εφοσον τα ιδια καθοριζουν τελικως την δραση τους και οχι καποια υποστατικη αρχη.

υ.σ. συγγνομη για οποιο ορθογραφικο λαθος, αλλα εχω δισλεξια.
_________________
"Επαναστατώ άρα υπάρχουμε" Α.Καμύ

Τα δυο μεγαλυτερα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας ηταν: πρωτον η ιδιοκτησια και δευτερον η πλατωνικη σκεψη.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την akatanomastos στις Κυρ Αύγ 18, 2013 8:21 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna,
Μπορείς να συγκρατηθείς λίγο; Καταλαβαίνω την υπερβολή αλλά σε συνέχεια καταντάει κουραστικό.

Ο Rakis έγραψε μια γραμμή για το λιθαράκι του δυτικού πολιτισμού τον Χριστιανισμό...Εγώ επειδή τελευταία διάβαζα την ιστορία των Βίκινγκς, την εξάπλωσή τους στην Ευρώπη...οι οποίοι έγιναν χριστιανοί για να γίνουν αρεστοί (όχι από πίστη), κάνω αναφορά ότι το λιθαράκι δεν ήταν κάτι μικρό, ότι βόλεψε τους αγράμματους Βίκινγκς ενώ αδιαφόρησε για τους Βυζαντινούς. Και πως τελικά ο Δυτικός Πολιτισμός δεν απέφυγε την ίδια ρότα όλα των πολιτισμών να συστήνουν αποικίες.

Με απλά λόγια το θέμα μου ήταν ο Δυτικός Πολιτισμός (συνέχεια με το θέμα του Rakis) και όχι το Βυζάντιο..το οποίο στο μήνυμά μου το έχω ως "δεδομένο". Εσύ λοιπόν αντί να ασχοληθείς με τον Δυτικό Πολιτισμό έκανες το δεδομένο θέμα...με το να δηλώσεις την διαφωνία σου ως προς αυτό! Άντε λοιπόν και συμφωνούμε ότι δεν ήταν αποτυχία αλλά επιτυχία του Δυτικού Πολιτισμού η εγκατάλειψη του Βυζαντίου!

Με ρωτάς λοιπόν αν το συμπέρασμα που έβγαλες από τη διαφωνία σου για ένα δεδομένο που έβαλα για να περιγράψω το γιατί ήταν λιθαράκι του Δυτικού Πολιτισμού..ο Χριστιανισμός...επί λέξει: το 1204 και η αποτυχία οργάνωσης (αυτό περί αποτυχίας άσχετο εντελώς)...μπορούμε να την παρομοιάσουμε με την αστοχία για γενναίο κούρεμα πριν το 2ο μνημόνιο κι έτσι δεν θα ήμασταν τώρα μπρος στο τέλος!!!!!!
Η απἀντησἠ μου στο ύφος που θέλεις: Δεν κατάλαβες καλά!

Ρώτα όμως τον Rakis τι ήθελε να πει για τον Χριστιανισμό, για ποιο λόγο τον έβαλε στη συζήτηση!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 9:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ayrton Senna,
Μπορείς να συγκρατηθείς λίγο; Καταλαβαίνω την υπερβολή αλλά σε συνέχεια καταντάει κουραστικό.

Ο Rakis έγραψε μια γραμμή για το λιθαράκι του δυτικού πολιτισμού τον Χριστιανισμό...Εγώ επειδή τελευταία διάβαζα την ιστορία των Βίκινγκς, την εξάπλωσή τους στην Ευρώπη...οι οποίοι έγιναν χριστιανοί για να γίνουν αρεστοί (όχι από πίστη), κάνω αναφορά ότι το λιθαράκι δεν ήταν κάτι μικρό, ότι βόλεψε τους αγράμματους Βίκινγκς ενώ αδιαφόρησε για τους Βυζαντινούς. Και πως τελικά ο Δυτικός Πολιτισμός δεν απέφυγε την ίδια ρότα όλα των πολιτισμών να συστήνουν αποικίες.

Με απλά λόγια το θέμα μου ήταν ο Δυτικός Πολιτισμός (συνέχεια με το θέμα του Rakis) και όχι το Βυζάντιο..το οποίο στο μήνυμά μου το έχω ως "δεδομένο". Εσύ λοιπόν αντί να ασχοληθείς με τον Δυτικό Πολιτισμό έκανες το δεδομένο θέμα...με το να δηλώσεις την διαφωνία σου ως προς αυτό! Άντε λοιπόν και συμφωνούμε ότι δεν ήταν αποτυχία αλλά επιτυχία του Δυτικού Πολιτισμού η εγκατάλειψη του Βυζαντίου!

Με ρωτάς λοιπόν αν το συμπέρασμα που έβγαλες από τη διαφωνία σου για ένα δεδομένο που έβαλα για να περιγράψω το γιατί ήταν λιθαράκι του Δυτικού Πολιτισμού..ο Χριστιανισμός...επί λέξει: το 1204 και η αποτυχία οργάνωσης (αυτό περί αποτυχίας άσχετο εντελώς)...μπορούμε να την παρομοιάσουμε με την αστοχία για γενναίο κούρεμα πριν το 2ο μνημόνιο κι έτσι δεν θα ήμασταν τώρα μπρος στο τέλος!!!!!!
Η απἀντησἠ μου στο ύφος που θέλεις: Δεν κατάλαβες καλά!

Ρώτα όμως τον Rakis τι ήθελε να πει για τον Χριστιανισμό, για ποιο λόγο τον έβαλε στη συζήτηση!


Καλά, μην ανησυχείς είμαι πολύ ευέλικτος. Άμα δεν τσουλάει έτσι θα το κάνουμε να τσουλήσει κάπως αλλιώς.
Ωθήθηκα στην υπερβολή διότι ως υπερβολή εξέλαβα την φράση σου ότι δεν οργάνωσαν καλά το Βυζάντιο μετά την πρώτη εκπόρθησή του. Αν δεν μου διαφεύγουν νέα ιστορικά ντοκουμέντα οι Φράγκοι έκαναν τέτοια ειδεχθή εγκλήματα ώστε η φράση σου στα δικά μου μάτια (με αυτά που ξέρω δηλαδή) μου ακούστηκε κάτι σαν σαρκασμός ικανότατος να αντιπαρατεθεί με τον κομπασμό της τρόικας πως ότι κάνουν το κανουν για να μας σώσουν ενώ βιάζουν πάνω στην Αγία Τράπεζα της φτωχολογιάς.
Τέλος πάντων αυτό ήταν το σκεπτικό μου και αυτή η αφορμή.
Υπαναχωρώ. Όταν έρθει ο rakis τον ρωτάμαι Very Happy
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
akatanomastos
Επίκουρος


Εγγραφή: 18 Αύγ 2013
Δημοσιεύσεις: 46

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δες εδω κατι τυπους. θα το πω μονο μια φορα η ανθρωπιμη χειραφετηση ειναι μπροστα και οχι καπου στοιβαγμένη στο παρελθον
_________________
"Επαναστατώ άρα υπάρχουμε" Α.Καμύ

Τα δυο μεγαλυτερα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας ηταν: πρωτον η ιδιοκτησια και δευτερον η πλατωνικη σκεψη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 18, 2013 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

akatanomastos έγραψε:
δες εδω κατι τυπους. θα το πω μονο μια φορα η ανθρωπιμη χειραφετηση ειναι μπροστα και οχι καπου στοιβαγμένη στο παρελθον


σε ποιους αναφέρεσαι ? και προς τι η υπόδειξη
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 26, 27, 28  Επόμενο
Σελίδα 27 από 28

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center