Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

παρηγοριά στον άρρωστο.... Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 04, 2013 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
τρογιαν,

το γεγονος ότι με ψάχνεις και με διαβάζεις όμως, ότι ακολουθείς τα βήματά μου, είναι τουλάχιστον αδιαμφισβήτητο..... Wink

και είναι ωραίο να βλέπω ότι μπορώ ν΄αλλάζω τις απόψεις μου -οι οποίες υπάρχουν ναι μεν στο χώρο αυτό, άλλά έχουν διαγραφεί πλήρως από την μνήμη μου-
πολύ θετικό αυτό λοιπόν αν το εξετάσεις π.χ.:

1.δεν παραμένω στην στασιμότητα...μακάρι να το μπορούσαν πολλοί αυτό...θέλει όμως γκατς...

2. υπήρξαν κάποιες ιδέες, εγκέφαλοι, πες το όπως θες που κατάφεραν -οι μπαγάσες- να με πείσουν-... Cool Very Happy

μακάρι να ήταν δυνατό το αντίθετο...αλλά χάνει έδαφος αυτό το 'αντίθετο-παρακμιακό-, διότι ΔΕΝ πείθει πλέον... Wink
Καλά λες αλλά είναι μια άλλη κουβέντα, δεν ξαναγυρνάμε στην Σπάρτη κάτι για το οποίο έκανα την παράθεση;

Μην ξεχνάς ότι εσύ ξαναζήτησες το λινκ. Εγώ απλά απάντησα σε αυτό:
Παράθεση:
για πες μου βρε τρόγιαν,

πότε το έγραψα αυτό με τους ταλιμπάν???? δώσε μου το θέμα, σελίδα, ώρα, μέρα

καλες οι κατασκευές.....αλλά χρειάζονται και τον αρχιτέκτονα...


Θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει με τις "κατασκευές" που λες και τον "αρχιτέκτονα" ότι υπονοείς ότι το έφτιαξα έτσι εγώ.

Στο προκείμενο θα φτάσουμε; ή θα μιλάμε για το αν σε ακολουθώ, τον υπαρκτό σουρεαλισμό και άλλα ανείπωτα παραμύθια;

Περί Σπαρτιατικής κοινωνίας και δομής λοιπόν ο λόγος, ορίστε...

_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 05, 2013 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τρόγιαν,

νομίζω πως η ανάρτηση του βίντεο- ραδιοφωνικής εκπομπής του ΣΚΑΙ που είχε κάνει ο ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ, ήταν πολύ περιεκτική...δεν την παρακολούθησες???

Το αναρτώ πάλι λοιπόν...
http://www.youtube.com/watch?v=5n4ZBEHW9Is



έχω και αυτά τα επιπρόσθετα, καίτοι περιττά...

http://www.sikyon.com/sparta/agogi_gr.html

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7

http://1lyk-moiron.ira.sch.gr/docs/prj2011-12/Agwgh_Newn-Sparti_Kriti.pdf

εφόσον έδειξες ότι το επιθυμείς, μπορείς να τα μελετήσεις.... Smile
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 05, 2013 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α το σκαι είναι εβραιοκινούμενο Wink δεν θα έβγαζαν κανένα σωστό.

Και πέρα από αυτά υπάρχει και αντίθετη άποψη ότι οι αρχαίοι Σπαρτιάτες ας πούμε ήταν κάτι σαν τους σημερινούς μουτζαχεντίν, διαφωνείς; Επίσης στην περίοδο του Πελοποννησιακού σφαζόταν με Έλληνες, την εκστρατεία του Αλέξανδρου δεν την καταδέχτηκαν παρόλο που ο οίκος των Αργεαδών ήταν της ίδιας φυλής, δηλ. των Δωριέων.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 05, 2013 6:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian,

μόλις επιβεβαίωσες αυτό που προσφάτως είχα πει:

'το επιχείρημα δεν ειναι επιχείρημα, αν έρχεται από κάποιον που δεν μου αρέσει'

άρα ο καθηγητής που μιλά και έχει εκπονήσει σχετική μελέτη ετών, δεν σου ταιριάζει? δεν σου κανει? ποιόν προτιμάς να σου απαντήσει?
αν ειναι κάποιος που προτιμάς, γιατί δεν εμμένεις στις παγιωμένες απόψεις σου? για ποιόν λόγο ζητάς διάλογο?
για να πετάξεις apriori στα σκουπίδια απόψεις που δεν ταιριάζουν στην δική σου?? εξήγησέ μου να καταλάβω....

και οσον αφορά στον ΣΚΑΙ, ειλικρινά δεν θέλω να πιστέψω (κοντεύω όμως) ότι είσαι λαικιστής...το θέμα ειναι ο ΣΚΑΙ, ή ο καθηγητής και αυτά που υποστηρίζει -στην εκπομπή που το φιλοξένησε- για το θέμα που συζητάμε?


πολύ σωστά επίσης σου είχα απαντήσει, πως ναι, έχω διαφοροποιήσει τις απόψεις μου, σε τέτοιο βαθμό, που δεν θυμόμουν και εγώ η ίδια αν τα είχα γράψει όλα αυτά....φαντάσου διαφοροποίηση λοιπόν...
ένας νέος εαυτός... Very Happy
Καλά που υπάρχεις και εσύ ως ερευνητής μου όμως, ώστε να βλέπω τα λάθη μου... Wink

...άρα όταν ανασκαλίζεις τα παλιά-θαμμένα λόγια μου, και με ρωτάς αν συμφωνώ με τους μουτζαχεντίν ως άλλους σπαρτιάτες...στέκει σαν ερώτημα εφόσον η μεταβολή μου είναι σαφής??


σου θυμίζω επίσης τα λόγια που είχα γράψει πριν απο μερικούς μήνες και όχι χρόνια.... Laughing και που έλεγαν πως εφόσον με απογοητεύσει αυτό το ρεύμα, θα στραφώ όπου εγώ θεωρώ την δεδομένη χρονική στιγμή ότι μου ταιριάζει..τόσο απλό....

οι κινήσεις σου μου θυμίζουν περίπτωση αλτζχάιμερ...πρόβλημα στην short term memory, επιτυχία στην long term memory... Laughing Laughing Laughing

άρα είναι δοκιμο για εμένα να ερευνώ και -γιατί όχι- ν΄αναθεωρώ στην ζωή μου και όχι να κολλάω πάνω σε τυφλές επιταγές οποιουδήποτε συστήματος...(γιατί να μην γελιόμαστε, όλοι συστήματα είναι Wink )
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 05, 2013 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ραδιοφωνική εκπομπή του καθηγητή σαράντου καργάκου είναι όντως εξαιρετική και είναι μεγάλη τύχη που η μελετη αυτού του ιστορικού ,που είναι απο τους καλύτερους που έχει αναδείξει η πατρίδσ μας ,για την αρχαία σπάρτη υπάρχει και σε βίντεο για να μπορέσουν να τη δούν όσοι δεν έχουν τα βιβλία.
Εγώ έχω όλα τα βιβλία του καργάκου και τα συνιστω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να γνωρίσει την ελληνική ιστορία χωρίς διαστρεβλώσεις και αλλοιώσεις.
Οι μελετες του για την αρχαία Αθήνα και για την αρχαία Σπάρτη είναι μνημειώδεις.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 06, 2013 2:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
troian,

μόλις επιβεβαίωσες αυτό που προσφάτως είχα πει:

'το επιχείρημα δεν ειναι επιχείρημα, αν έρχεται από κάποιον που δεν μου αρέσει'


Το κρατάμε αυτό και πάμε παρακάτω.
Πως μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα από την δομή της Σπάρτης ότι η Ελληνική φυλή* είναι ανώτερη;


*Τελικά δεν υπάρχει Ελληνικό έθνος αλλά Ελληνική φυλή;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 06, 2013 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τρογιαν,

basta,
για την ανωτερότητα της ελληνικής φυλης θα έπρεπε να ρωτήσεις τον θεματοθέτη ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ, διότι δεν έθεσα τέτοιο θέμα.

Αντίθετα, σε σχετική θεματική μου είχα μιλησει για την ανάγκη της διαφορετικότητας των φυλών, τις οποίες προσπαθούν να περάσουν απο μιλανζέρ... Wink
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 06, 2013 10:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε οντολογικό επίπεδο όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι ,όλοι βιολογικά και οντολογικά΄ανήκουν στο ανθρώπινο είδος ,όπως οι σκύλοι ανήκουν στο είδος των κυνοειδών.
Μορφοτικά όμως και πολιτισμικά υπάρχουν τερατώδεις διαφορές.
Αλλες φυλές είναι πολύ χαμηλότερα πολιτισμικά και μορφωτικά και άλλες πολύ υψηλότερα.
Υπάρχει λόγος λοιπόν που η ίδια η φύση απόφασισε να κατοικεί η κάθε φυλή σε ένα συγκεκριμένο μέρος ,ετσι ώστε απερίσπαστη απο τις υπόλοιπες μα μπορέσει να αναπτύξει ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ είτε ανώτερο είτε κατώτερο.
Ο λόγος είναι ότι ο καθε άνθρωπος ο οποίος ενσαρκώνετα με την ανθρωπινη μορφή βρίσκεται σε στάδιο εξέλιξης διαφορετικό απο όλους τους υπολοίπους.
Ετσι κάποιος άνθρωπος ο οποίος ενσαρκώνεται στην φυλή των ζουλού είναι γιατί σε αυτή τη φυλή θα μπορεσει να εξελίξει τον εαυτό του ,κάποιος 'αλλος ο οποίος ενσαρκώνεται στην ασιατική φυλή ,είναι γιατί σε αυτη τη φυλή θα μπορέσει να αναπτύξει τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του ,ενω κάποιος άλλος που ενσαρκώνεται σε ευρωπαική φυλή ,είναι γιατί σε αυτή τη φυλή θα μπορέσει να προοδεύσει.
Η πολυπολιτισμικότητα δηλαδή η συγκέντρωση όλων των φυλών στο ίδιο μέρος είναι διαστροφή και τεράστια διαστρέβλωση των διαδικασιών της φύσης.
Ο άνθρωπος που ενσαρκώνεται σε μια φυλή πρέπει να εξελιχθεί απερίσπαστος στα δεδομένα που υπαρχουν σε αυτή τη φυλή χωρίς να εμποδίζεται η εξέλιξη του απο τα δεδομένα άλλων φυλών.
Ενας ασιάτης που ζεί στην ευρώπη δεν μπορεί να ακολουθήσει την φυσική διαδικασία της εξέλιξης του δηλαδή αυτό που προόρισε γι αυτόν η φύση.
Επίσης ένας ευρωπαίος που ζεί στην ασία ,παλι ακολουθεί παρά φύση εξέλιξη.
Ο κάθε άνθρωπος ενσαρκώνεται για να διδαχθεί κάποια μαθήματα ,άλλος της πρώτης δημοτικού κι άλλος τελειοφοιτος του πανεπιστημίου.
Αν βάλεις τον μαθητή του δημοτικού στο πανεπιστήμιο ΤΟΝ ΕΚΑΨΕΣ.
Αν βάλεις τον διδακτορικό φοιτητή στο δημοτικό ΤΟΝ ΕΚΑΨΕΣ.
Απλά είναι τα πράγματα,γίνονται δύσκολα όταν κάποιοι διαστρεβλώνουν και διαστρέφουν απλές αληθειες προς ίδιον όφελος.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 06, 2013 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
Ο άνθρωπος που ενσαρκώνεται σε μια φυλή πρέπει να εξελιχθεί απερίσπαστος στα δεδομένα που υπαρχουν σε αυτή τη φυλή χωρίς να εμποδίζεται η εξέλιξη του απο τα δεδομένα άλλων φυλών.
ο ελλην μιγάς, τι πρεπει να κανει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 06, 2013 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
SARUMAN έγραψε:
Ο άνθρωπος που ενσαρκώνεται σε μια φυλή πρέπει να εξελιχθεί απερίσπαστος στα δεδομένα που υπαρχουν σε αυτή τη φυλή χωρίς να εμποδίζεται η εξέλιξη του απο τα δεδομένα άλλων φυλών.
ο ελλην μιγάς, τι πρεπει να κανει?


Δε μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση.
Αν υπάρχει τέτοιο πράγμα ,τότε είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) παρά φύσει.
Οπότε η απάντηση θα ήταν ότι τον φωτίσει ο Θεός.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 06, 2013 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι περισσότερο εξελιγμένες φυλές πρέπει να βλέπουν τις λιγότερο εξελιγμένες ως αδέλφια που χρειάζωνται βοήθεια.
Πρέπει να κάνουν το καθετι για βοηθούν την εξελιξη τους γιατί με αυτο το τρόπο καθίστανται αυτόματα βοηθοί και υποστηρικτές του θείου σχεδίου.
Ο θεός βλέπει όλους τους ανθρώπους ως παιδιά του και θέλει ως ένας καλός οικογενειάρχης τα περισσότερο προοδευμένα παιδιά του να βοηθούν τα υπόλοιπα να φτάσουν κι αυτα εκεί.
Οχι βέβαια με το να φέρνουν τιις λιγότερο προοδευμενες φυλές εκεί που μενουν αυτοί γιατί αυτό είναι εις βάρος της δικής τους εξέλιξης και όχι βοήθεια του θείου σχεδίου.
Πρεπει όμως να προμηθεύουν τις υποαναπτυκτες χώρες με ότι χρειάζωνται για την πρόοδο τους.
Επιστημονικό προσωπικό ,τεχνολογική υποστήριξη ,υγειονομική περίθαλψη,οικονομική βοήθεια,μορφωτική υποστήριξη.
Ετσι και η δική τουε εξέλιξη δεν θα παρεμποδίζεται και θα βοηθουν και τα αδέλφια τους να εξελιχθούν στον δικό τους τόπο ,γιατί κανείς δε θέλει να φεύγει απο το σπίτι του και την οικογένεια του όσο φτωχο κι όσο ανθυγιεινό και να είναι.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 07, 2013 1:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
τρογιαν,

basta,
για την ανωτερότητα της ελληνικής φυλης θα έπρεπε να ρωτήσεις τον θεματοθέτη ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ, διότι δεν έθεσα τέτοιο θέμα.

Αντίθετα, σε σχετική θεματική μου είχα μιλησει για την ανάγκη της διαφορετικότητας των φυλών, τις οποίες προσπαθούν να περάσουν απο μιλανζέρ... Wink

Η Σπαρτιατική φυλή πρέπει να είναι μαζί με την Αθηναική ή χώρια;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 07, 2013 9:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
MARIA έγραψε:
τρογιαν,

basta,
για την ανωτερότητα της ελληνικής φυλης θα έπρεπε να ρωτήσεις τον θεματοθέτη ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ, διότι δεν έθεσα τέτοιο θέμα.

Αντίθετα, σε σχετική θεματική μου είχα μιλησει για την ανάγκη της διαφορετικότητας των φυλών, τις οποίες προσπαθούν να περάσουν απο μιλανζέρ... Wink

Η Σπαρτιατική φυλή πρέπει να είναι μαζί με την Αθηναική ή χώρια;


Οι Δωριείς ζούσαν στην λακεδαίμονα και γύρω απο αυτήν ,δηλαδη στην κάτω πελοπόννησο.
Οι Ιωνες ζούσαν στην Αττική και στην ανω μικρα ασία.
Αρα δεν ζούσαν μαζί.
Παρ όλα αυτα οι δύο αυτές φυλές αποτελούν υποφυλές της οικογενειακής φυλής των Πελασγών,άρα έχουν πολλά κοινά σημεία.
Ακόμη και σήμερα οι κάτοικοι της Μάνης έχουν σημαντικές διαφορές απο τους κατοίκους της Αττικής.
Μπορούν όμως να συγκατοικούν ως υποφυλές της ίδιας οικογενειακής φυλής.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 07, 2013 9:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Oι κύριες ανθρώπινες φυλές είναι τέσσερεις.
Η Αιθιοπική απο την οποία προέρχονται όλες οι αφρικανικές φυλές.
Η Μογγολική απο την οποία προέρχονται οι Ιάπωνες και οι Κινέζοι.
Η Ινδική φυλή απο την οποία προέρχονται οι Ινδοί ,οι Πακιστανοί και άλλες ασιατικές φυλές.
Η Καυκάσια απο την οποια προέρχωνται οι ευρωπαικές φυλές.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 6 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center