Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 1:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ETHNIKISTIS έγραψε:


ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΑΓΡΙΑ;;

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ;;;; Laughing Laughing Laughing
ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΩΚΡΑΤΙΚΟΙ ;;; Laughing Laughing Laughing
OI ΕΛΕΑΤΕΣ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΙΤΑΛΙΑ Laughing Laughing Laughing Laughing
Η ΙΩΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ Laughing Laughing Laughing
ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ Laughing Laughing Laughing

ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΣΑΡΑΝΤΟ ΚΑΡΓΑΚΟ ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΤΕ Η ΕΙΣΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΙΣΑΙ .



Δηλαδή οι ελεάτες προέρχονται από τους Σπαρτιάτες ή από τους Ίωνες της Μ.Ασίας;
Ο Σωκράτης και οι Εμπειρικοί ήταν Σπαρτιάτες ή Ίωνες;

Ποιούς ξακουστούς σοφιστές είχε η Σπάρτη και τι έχουν διδάξει;

Άντε, βαρέθηκα.

Καληνύχτα..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 7:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Εθνικιστή,

Εγώ εκτίθεμαι που όταν σε κράξαμε για κλεμμένα κόπυ πέιστ άρχισες να βάζεις πηγές;

Το μόνο που απέδειξες είναι ότι εσύ είσαι ρατσιστής και όχι οι Αρχαίοι.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Charles Simon
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 74

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 9:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
OXI, ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΑΥΡΩΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΜΑΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ, ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ!!!!!!


ETHNIKISTIS έγραψε:
rakis έγραψε:
Είναι γνωστό ότι ο Μενέξενος έχει σκοπό να σατιρίσει τους κατασκευαστές των Επιταφίων.

Όσο για τα άλλα έχω ήδη απαντήσει.

Καλό θα ήταν λοιπόν εσύ να αφήσεις τους αρχαίους.


Ο.Κ
Ε ΠΑΡΤΟΝ Π*ΥΛΟ ΤΩΡΑ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 9:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν έχω καταλάβει το πιο σημαντικό:

γιατι προσπαθείτε με λύσσα ν΄αποδείξετε ότι ένα μέρος της Ελλάδας ήταν κάφροι ,ενώ ένα άλλο ήταν πολιτισμένοι??

Αυτοί οι ισχυρισμοί ειναι τουλάχιστον επικίνδυνοι ή και περίεργοι για αυτούς που τους φέρνουν εδώ!

από την άλλη μεριά rakis, ΔΕΝ υπάρχει κανείς, ΚΑΝΕΙΣ όμως που έχει αναρτήσει εδώ μέσα ή δημιουργήσει εκεί έξω πρωτότυπες ιδέες και φιλοσοφικά ρεύματα.
Εσύ έχεις δημιουργήσει κάτι εκ του μηδενός? Έχεις αναφωνήσει ποτέ στην ζωή σου την λέξη ‘ΕΥΡΗΚΑ’?
όλα αυτά που διαβάζεις, ακούς, ενστερνίζεσαι και αναπαράγεις δεν υπάρχουν σε βιβλία, άρθρα, ιστορικά κείμενα που κάποτε διάβασες και είτε τα έφερες εδώ αυτούσια (γιατί σου ταίριαζαν ρε αδελφέ) είτε γιατί έπρεπε να επιχειρηματολογήσεις?
ποιές είναι οι πρωτότυπες ιδέες σου?

και με λύσσα βλέπω ότι δήθεν απειλείς κάποιον ότι θα φάει η μούρη του χώμα επειδή, φέρνει εδώ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτά που υποστηρίζει...Πως θα μπορούσαν να υπάρξουν εδώ πρωτότυπες, πρωτοποριακές ιδέες? Εγώ δεν τις έχω συναντήσει. Εσύ?

Η στάση σου και η στάση ορισμένων άλλων ακόμα (όνομα και μη χωριό), απέχει παρασάγγας από το πνεύμα του ανθρώπου που συνδιαλέγεται με ήθος και διάθεση παραγωγικού διαλόγου.....
..... Και δεν μπορώ να δεχτώ ένα φιλοσοφημένο και μορφωμένο τάχα άτομο να λέει σε κάποιο άλλο ότι θα φάει η μούρη του χώμα, διότι με αυτό τον τρόπο προσπαθεί να ευθυγραμμιστεί με αυτό που ….κατηγορεί και φοβάται…και το καταφέρνει σε απόλυτο βαθμό σε διαβεβαιώνω…

Νομίζω πως το βίντεο-ραδιοφωνική εκπομπή που παρέθεσε ο ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ με τις μαρτυρίες του καθηγητή Σπύρο ο οποίος μιλά για την αρχαία Σπάρτη έχει καλύψει το debate αυτό….
Ο Χείλων Σπύρο μου, ήταν Σπαρτιάτης φιλόσοφος, ένας εκ των 7 σοφών…και ήταν Λακεδαιμόνιος…
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Maria,

Γιατί βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα;

Πού είπα ότι είσαι εσύ ή ο Εθνικιστής κάφροι;
Πού και ποιον απειλώ με λύσσα ότι θα φάει η μούρη του χώμα;

Από πού προκύπτει ότι αγωνιζόμαστε με λύσσα να δείξουμε κάτι; Ποιοι είμαστε εμείς;Είναι γνωστή η γλώσσα του μίσους του λαϊκισμού και της προπαγάνδας που διαχωρίζει σε εμείς με + πρόσημο και οι άλλοι με - πρόσημο.

Όταν διαφωνώ με τον εθνικιστή λέω μαλακίες.
Όταν διαφωνώ με τον εθνικιστή είμαι λενινιστής-σταλινικός.
Όταν χρησιμοποιώ τη λογική αγωνίζομαι με λύσσα να φάει η μούρη κάποιου άλλου χώμα!

Κανείς δε δήλωσε ότι πρωτοτυπεί και δε βλέπω τι σχέση η επιμονή στην πρωτοτυπία. Δεν είναι θέμα πρωτοτυπίας αλλά στοιχειώδους λογικής που δε συμβαδίζει με ρατσιστικές συναισθηματικές εκφράσεις.

Το ήθος αποδεικνύεται καθημερινά για αυτό και η έλλειψή του βαραίνει εσένα αν δε μου δείξεις αυτά που σου ρωτάω παραπάνω.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Μη ξεχάσεις και το κείμενο του Σπαρτιάτη φιλόσοφου που λέγαμε... αφού δε σου βρίσκεται πρόχειρη καμία ακρόπολη της προκοπής..

Laughing


Βέβαια,το παράδειγμα του δωρικού Παρθενώνα δε νομίζω ότι αντιπροσωπεύει κάτι αυθεντικά αθηναϊκό!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Raki,

Συνεχώς υπάρχει η τακτική (λάθος τακτική) του να βαφτίζεται από την γνωστή και μη εξαιρετέα μερίδα ανθρώπων ότι οι εθνικιστές είναι οπωσδήποτε αμόρφωτοι, κάφροι, κλπ. Μην μου πεις ότι δεν τα γνωρίζεις αυτά, αφού συμμετέχεις ευχαρίστως όποτε δοθεί η ευκαιρεία.…Αν δεν είναι αυτό πολεμική, τότε τι είναι?

Θα παραδεχτώ, ότι λανθασμένα διάβασα παράθεση του Εθνικιστή για το ‘κάνω την μούρη χώμα’ οπότε και το παίρνω πίσω.

Βλέπω όμως ΚΑΘΑΡΑ ότι γίνεται μια προσπάθεια για να πείσουμε ότι οι σπαρτιάτες ήταν πολεμιστές και τίποτε άλλο, γεγονός το οποίο σαφώς και δεν ισχύει και το γνωρίζεις φαντάζομαι πολύ καλά αυτό σαν μορφωμένος άνθρωπος που είσαι...

Το αν λες μακακίες διαφωνώντας με τον εθνικιστή και αναπροσδιορίζεσαι σταλινικός-λενινιστής είναι δικαίωμά σου.
Όταν χρησιμοποιείς την δική ΣΟΥ λογική είναι δικαίωμά σου. Δεν είναι δικαίωμά σου όμως να κάνεις λογικά άλματα.

Επειδή λοιπόν δεν έχεις την τύχη να πρωτοτυπείς αλλά να ενστερνίζεσαι ιδέες όπως όλοι μας, καλό θα είναι να μην κατηγορείς (για αντιγραφές) τοποθετώντας λάσπη στον ανεμιστήρα. Νομίζω πως ήμουν εντάξει με τις απαντήσεις μου.

Και ένα ακόμα μεγάλο λάθος που κάνεις εσύ και πολλοί άλλοι είναι να εξακολουθείτε την χρήση της καραμέλας, ‘αμορφωσιά, ρατσισμός’…δεν πιάνει πλέον…βρείτε άλλες πιο πειστικές…
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
δεν έχω καταλάβει το πιο σημαντικό:

γιατι προσπαθείτε με λύσσα ν΄αποδείξετε ότι ένα μέρος της Ελλάδας ήταν κάφροι ,ενώ ένα άλλο ήταν πολιτισμένοι??

Αυτοί οι ισχυρισμοί ειναι τουλάχιστον επικίνδυνοι ή και περίεργοι για αυτούς που τους φέρνουν εδώ!

..

Νομίζω πως το βίντεο-ραδιοφωνική εκπομπή που παρέθεσε ο ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ με τις μαρτυρίες του καθηγητή Σπύρο ο οποίος μιλά για την αρχαία Σπάρτη έχει καλύψει το debate αυτό….
Ο Χείλων Σπύρο μου, ήταν Σπαρτιάτης φιλόσοφος, ένας εκ των 7 σοφών…και ήταν Λακεδαιμόνιος…


Το γνωρίζω Μαρία μου ότι ο Χείλων αναφέρεται ως φιλόσοφος, αλλά δεν γνωρίζει κανένας τίποτα ουσιαστικό για αυτόν, πέρα από αυτήν την αναφορά.
Γιαυτό και η ερώτηση "ποιός είναι ο Χείλων;"


Λοιπόν, για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα:

Σε κάθε κοινωνία ανθρώπων, αναδεικνύονται όλα τα ταλέντα, τα χαρίσματα, οι αρετές και οι σκοτεινές δυνάμεις που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος.

Το θέμα είναι ποιές είναι οι προϋποθέσεις εκείνες που να αναδείξουν τα θετικά και όχι τα αρνητικά ταλέντα.

Η βασικότερη λοιπόν προϋπόθεση κατά τη γνώμη μου, είναι το πολιτειακό πλαίσιο στο οποίο ζει η κοινωνία.

Τα παραδείγματα με τον Χίτλερ που προανέφερα αλλά και της Ακρόπολης που επεσήμανε ο Ιωάννης, (η οποία είναι μια αρμονική σύνθεση "φυλετικών" ρυθμών) είναι ξεκάθαρα:

Μια κοινωνία ανοιχτή και δημοκρατική (με τις όποιες αδυναμίες της, αφού ούτως ή άλλως πάντα η δημοκρατία ως πολίτευμα έχει έναν σχετικισμό) παρέχει τις δυνατότητες της αρμονικής σύνθεσης και του εξαιρετικού αποτελέσματος.

Αντίθετα, μια κοινωνία εσωστρεφής και αντιδημοκρατική, όχι μόνο στέκεται καχύποπτα και αποτρεπτικά στις όποιες συνθέσεις και καινοτομίες, αλλά αναγκάζει τους χαρισματικούς σε φυγή από αυτήν, για να μπορέσουν να εκφράσουν το ταλέντο τους.

Γιαυτό και πάντα σε καθεστώτα δικτατορίας, οι πολίτες της χώρας εκφράζονται καλιτεχνικά και διαπρέπουν, αλλά μόνον από το εξωτερικό ως πολιτικοί πρόσφυγες.

Θυμηθείτε τα χρόνια της δικτατορίας στην Ελλάδα και όλον τον καλλιτεχνικό μας κόσμο να στριμώχνεται στο Παρίσι..

http://www.youtube.com/watch?v=lUu2yS2B064

Αυτό μας διδάσκει η ιστορία και οτιδήποτε άλλο είναι εκ του πονηρού ή εκ του αφελούς.
Περιθώρια για πειράματα και θεωρίες δεν έχουμε πλέον..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 10:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@MAria,

Τιμή σου που το παίρνεις πίσω αλλά αφού αυτή τη φράση την κατακρίνεις τότε οφείλεις να κατηγορήσεις τον εθνικιστή για έλλειψη ήθους.
Για να δούμε.

Η λογική δεν είναι πολλές είναι μία.
Δεν πρόκειται για αυτοπροσδιορισμό, και το ξέρεις έλα τώρα, αλλά για τη λογική του εθνικιστή που κάνει κάτι τέτοιο.

Ποια είναι η μία λογική;
Σε ένα που συμφωνούμε όλοι είναι να μην πέφτουμε σε αντιφάσεις.
Σε άλλο, να τεκμηριώνουμε με στοιχεία.
Σε άλλο να μην αποπροσανατολίζουμε τη συζήτηση. Όπως πχ εδώ εγώ δεν είπα τίποτα για Σπαρτιάτες, ούτε σε κατηγόρησα για αμορφωσιά, αντίθετα, έχω δηλώσει, αποκλείεται να μην το θυμάσαι ότι σε σέβομαι για την παλιά κυρίως Μαρία, και σε σέβομαι και τώρα γιατί δεν μπορώ να το πιστέψω πόσο άλλαξες, αλλά ούτε και τον εθνικιστή, αφού μάλιστα του έχω ήδη αναγνωρίσει την επιθυμία για επιχειρηματολογία στη βάση της λογικής.

Το κόπυ πέιστ είναι κακό όταν αποπροσανατολίζει τη συζήτηση, την εμποδίζει και δεν υπάρχει η αναφορά στην πηγή, άρα υπάρχει ανεντιμότητα.

Πόσες φορές κατηγόρησες τον Οπύργο για κόπυ πέιστ;

Επομένως, το ήθος και η ανεντιμότητα σε αυτό το ποστ αφορά τον ίδιο τον εθνικιστή όχι εμένα ούτε καν εσένα.

ΥΓ Ως "εθνικιστή" αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ιντερνετική περσόνα και όχι γενικά σε μία λογική του εθνικιστή.
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Raki,

Δεν είναι ηθικό να κατηγορήσω τον εθνικιστή (ένα τρίτο άτομο στην κουβέντα μας), διότι θα ήταν ανήθικο να ζητήσω το ίδιο από εσένα για τον όπυργο (για ένα τρίτο άτομο στην κουβέντα μας) και δεν το θέλουμε νομίζω…

Ο καθένας λοιπόν αναλαμβάνει την ευθύνη αυτών που λέει.

Λογικές Raki υπάρχουν πολλές –θα καταλάβεις παρακάτω τι εννοώ-.
Το ότι λειτουργείς/ώ και αποφασίζεις/ω για κάτι σύμφωνα με την δική σου/μου ΛΟΓΙΚΗ, είναι παρεμφερές με το γεγονός ότι υπάρχουν πολλές αλήθειες κα όχι μία.

Μπορεί να γίνει και αυτό, να πέσουμε δηλαδή σε αντιφάσεις (θα βγάλουμε τα δίκανα, ή θα στήσουμε λαϊκά δικαστήρια?) άλλωστε, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω .
Τα στοιχεία που παραθέτουμε πρέπει βεβαίως να τεκμηριώνονται.
Υπάρχει και μια λογική/σκεπτικό εδώ μέσα που λέει ότι ένα στοιχείο το οποίο θα προέρχεται από κάποιον που εγώ ΔΕΝ δέχομαι, ΔΕΝ αποτελεί στοιχείο…και το έχουμε βιώσει πολύ έντονα.

Η αποπροσανατολισμός των συζητήσεων είναι ένα θέμα που υφίσταται από πολλούς.
Η παλιά Μαρία γιατί σου ‘ταίριαζε’ περισσότερο?
Διότι δεν είχε δηλώσει προφανώς τις εθνικιστικές της τάσεις.
Άρα είναι σωστό αυτό που είπα παραπάνω, δηλαδή δεν με ενδιαφέρει τι λες, αλλά ποιος δηλώνεις ότι εισαι και άρα αναλόγως θα δεχτώ ή όχι τις απόψεις σου…αυτό όμως είναι σοβαρό?

Το κόπυ πέιστ δεν είναι κακό όταν το έχεις ήδη ενστερνιστεί και κατανοήσει. Και η δική μου λογική λέει ότι αν ένα οποιοδήποτε κείμενο με εκφράζει στον απόλυτο βαθμό, θα ήταν κουτό να το ξαναγράφω με δικά μου λόγια για να νιώθω ότι έχω παράξει ή έστω αναπαράξει κάτι....με δικά μου λόγια…

Αν η πηγή δεν αναφέρεται, έχεις ρωτήσει αν απλά ξεχάστηκε?? Όχι.

Το κόπι πέιστ μέσα σε μια θεματική δεν αποπροσανατολίζει.
Σαφώς όμως και θα υπήρξε αποπροσανατολισμός, αν μιλούσαμε για την αρχαία Σπάρτη και έφερνα άρθρο π.χ. για την ζωή των λάμπραντορ στα kennels.
.Έχει όμως παρατηρηθεί αποπροσανατολισμός σε συζητήσεις πολλές φορές μέσω ύβρεων, άσχετων προκλητικών φωτό, μέθοδος που μόνον οι τρόλερς χρησιμοποιούν…είναι γνωστά αυτά…
Ο όπυργος πέραν του ότι είναι άθλιος υβριστής (τουλάχιστον αυτό οφείλεις να το παραδεχτείς) αναπαράγει πολλές φορές ιστορίες που δανείζεται από διάφορα μπλογκς δίχως υπόσταση. Δεν είναι ανάγκη να τις θυμίζω πάλι…

Κανείς εκ των συμφορουμιστών εώς σήμερα, δεν έχει προσβάλει με απίστευτες προσωπικές επιθέσεις τον απέναντί του, δίχως να επιχειρηματολογεί.
Αν εγώ φέρω μια ιστορία και εσύ για να με αντικρούσεις μου απαντήσεις ‘φάε σκατά’….δεν νομίζω ότι στέκει παρά μόνον για άνθρωπο ο οποίος δεν έχει σώας τας φρένας ή είναι ένας απλός τρόλερ…
Και δεν καταλαβαίνω τον λογο για τον οποίο ενοχλήσε η περσόνα του εθνικιστή και όχι η περσόνα του οπυργου?
Είναι η δική σου λογική διαχωρισμού περσονων αυτή? Προσπαθώ να καταλάβω και θα καταλάβω αν με βοηθήσεις να μπω στην λογική σου…
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σπυρο,

δεν γνωρίζει κανείς για τον Χείλωνα καίτοι ήταν ένας εκ των 7 σοφών?? περίεργο...

http://www.xrysalogia.gr/xilon.html
βεβαιως γίνεται και η σναφορά στην ΒΡΑΧΥΛΟΓΙΑ του, η οποία αποτελούσε το γνώρισμα των λακεδαιμονίων...


να θυμηθώ τα χρόνια της χούντας δυστυχώς ή έυτυχώς δεν μπορώ λόγω ηλικίας...μπορώ όμως να κατανοήσω τα λόγια των ανθρώπων που την έζησαν...και πίστεψέ με δεν είναι τόσο άσχημα όσο κάποιοι εννοούν να διαδίδουν....

επίσης, δεν έχω προσέξει τις αναφόρές που γινονται πάλι για τον Χίτλερ (αυτός και αν έχει γίνει μεγάλη περσονα εδώ μέσα) και άρα δεν μπορώ ν΄απαντήσω όπως θα έπρεπε... Very Happy
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι Μαρία, εντάξει, αλλά μην περιμένεις μια χούφτα γνωμικά που αποδίδονται σε έναν άνθρωπο, να μπορούν να συγκριθούν με τόμους φιλοσοφίας και επιστήμης δεκάδων ανθρώπων και σχολών της "άλλης πλευράς".

Διάβασε προσεκτικά την τελευταία μου δημοσίευση.
Όλη η ουσία των δημοσιεύσεών μου στο συγκεκριμένο νήμα βρίσκεται στις χρωματισμένες παραγράφους της τελευταίας δημοσίευσης.

Και ακολουθεί η τεκμηρίωση από την ιστορική πραγματικότητα που όλοι ξέρουμε.

Ότι ήταν να πω, προσπάθησα να το πω, το χρέος μου το έκαμα (όπως θα έγραφε και ο Καζαντζάκης).
Νοιώθω ελεύθερος..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 4:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:


ωραιότατα το συστημα της Σπάρτης......

μου θυμίζει εκείνο των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν....

_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Charles Simon
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 74

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
να θυμηθώ τα χρόνια της χούντας δυστυχώς ή έυτυχώς δεν μπορώ λόγω ηλικίας...μπορώ όμως να κατανοήσω τα λόγια των ανθρώπων που την έζησαν...και πίστεψέ με δεν είναι τόσο άσχημα όσο κάποιοι εννοούν να διαδίδουν....
Όχι μωρέ μην ακους....αριστεροανθελληνικοεβραιομασωνική προπαγάνδα! Οι εντυπώσεις ανθρώπων που έζησαν τα κολλαστήρια της Μακρονήσου και την ταράτσα της οδού Μπουμπουλίνας, τη «φάλαγγα» και την τραγωδία της Κύπρου ήταν καλές!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 03, 2013 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Spyro μου,

πίστεψέ με δεν τον κατέταξα εγώ ανάμεσα στους 7 σοφούς της αρχαιότητας...και ναι η βραχυλογία πρέπει να μας διέπει...προσωπικά κάνω προσπάθειες για να επιτύχω τον στόχο.... Very Happy
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 4 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center