Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Συγχρονη Ελληνικη Πραγματικοτητα
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Συγχρονη Ελληνικη Πραγματικοτητα
Εξοδος της χωρας απο το ευρω
0%
 0%  [ 0 ]
Παραμονη της χωρας στο ευρω
0%
 0%  [ 0 ]
Δεν εχω γνωμη = Δεν με ενδιαφερει
16%
 16%  [ 1 ]
Ειναι δυσκολη η κατασταση
0%
 0%  [ 0 ]
Περιμενω να αποφασισουν οι μεγαλες δυναμεις
16%
 16%  [ 1 ]
Δεν μπορει να γινει τιποτα - Ελπιζω μονο στο θεο
0%
 0%  [ 0 ]
Ας τα βολεψουμε τωρα οπως μπορουμε και βλεπουμε
16%
 16%  [ 1 ]
Σκεπτομαι να φυγω απο τη χωρα
16%
 16%  [ 1 ]
Το παλευω μαζι με αλλους και κατι γινεται
33%
 33%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 6

Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 31, 2013 2:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Συγχρονη Ελληνικη Πραγματικοτητα Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Αμεσως μετα την εγκατασταση του τηλεοπτικου ψηφιακου σηματος στην Αττικη, τα κρατικα καναλια αρχισαν να εχουν προβλημα
Εδω και ενα μηνα περιπου δεν δινουν σημα

Ειναι τωρα μερικες μερες που το ιδιο προβλημα εμφανιζουν και τα ιδιωτικα καναλια
Δεν δινουν σημα...
Με την ενδειξη ολοφανερη και γραπτη πανω στην οθονη
Δυο τρια ξενα καναλια που ειναι συντονισμενη η συσκευη, δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα

"Εικασια"
Αφου "εβαλαν" στο χερι ολα τα τηλεοπτικα καναλια στην Ελλαδα με τον ενα και μοναδικο παροχο του πολυδιαφημιζομενου ψηφιακου τηλεοπτικου σηματος, τωρα μπορουν να ελεγξουν πολυ ευκολα ολες τις τηλεοπτικες εκπομπες και να διακοψουν πληρως την όποια ενημερωση ειχαμε μαζικα

Τι σημαινει αυτο ;

Τα "συμπερασματα" προς συζητηση και εγρηγορση

Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Πεμ Ιούν 06, 2013 6:59 am, επεξεργάσθηκε 7 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 31, 2013 2:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: "ΚΟΒΟΥΝ" ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ... Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Τι σημαινει αυτο ;
χμμ... τα παντα ρει;

η μονη σταθερα ειναι η αλλαγή; ... κλπ?...

αποτελει βοηθεια για να μην παθαινουμε εξαρτήσεις Smile

υγ. κοβεται Η επικοινωνία; Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 5:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

Μετατροπη

Αλλαζω την παρουσα ροη σε δημοψηφισμα για τη Συγχρονη Ελληνικη Πραγματικοτητα, ως ελαχιστο αντιμετρο στην επιχειρουμενη φιμωση του λαου με καθε τροπο και μεσο τον αποπρσανατολισμο

Καταθεστε αποψεις

Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος m.E=P^2 Το Πνευμα Ειναι Η Βιωματικη Κατασταση Της Υπερθεσης
Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
Ο Εχων Νου Νοειν Νοειτω Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει Η Λογικη Του Πληθους Ενεχει Αντιφαση Αληθευουσες Συμφωνα
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις Αληθως Με Ο,τι Διαλογιζεται
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 9:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas
έγραψε:
SARUMAN
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Και η ουσια της συζητησης, δεν ειναι να παροσιασω εγω μια αλλη προταση, την οποια δεν διαθετω ως εναλλακτικη αν αυτο θελεις να μαθεις, αλλα να γινει βελτιωση της συγκεκριμενης προτασης ωστε να μπορει να περπατησει με ασφαλεια στο δρομο της εφαρμογης

Ναι εντάξει φίλε μου δε διαφωνώ ,πες μου λοιπόν ποιές βελτιώσεις μπορούν να γίνουν για να περπατήσει αυτή η λύση.

skapaneas έγραψε:

Αλλά, γνησιο ιδιο του Ελληνα, "αν δεν σου αρεσει η προταση που παρουσιαζω, πες τι προτεινεις εσυ" αντι του : "ελα να δουμε τι δεν παει καλα ή τι δεν μπορει να παει καλα με την υπαρχουσα προταση και να την κανουμε καλυτερη"
Δηλαδη ή το δικο μου θα περασει ή το δικο σου... ή ασπρο ή οχι ασπρο...
Κλασσικη συγχρονη ( και διαχρονικη ) ελληνικη ( και πολιτικη ) νοοτροπια που σε καμια περιπτωση δεν δεχεται οτι μπορουν να αναπτυχθουν συνεργασιες και συλλογικες προσπαθειες
Ο καθενας εχει δικιο και ολοι οι αλλοι εχουν αδικο

Συγνώμη φίλε μου αλλά σε ότι έγραφα η μονιμη απαντηση σου ήταν αυτο είναι ανεδαφικο,αυτο είναι ανέφικτο,αυτο είναι καταλυση της δημοκρατιας και άλλα τετοια σχετικά.
Συνεχώς κριτική στη δική μου άποψη χωρίς καμμία αντιπρόταση.
Και στο κάτω κατω εγώ πρέπει να σε προσκαλέσω να μου πέις τι βελτιώσεις χρειάζονται οι προτάσεις μου για να γίνουν λειτουργικες;;
To έκανες σε καμμία απο τις προτάσεις μου;;ΟΧΙ
Kαι τώρα μου ρίχνεις ευθυνες ότι δε θέλω τη συνεργασία κι ότι εγώ ε'ιπα ποτέ η το δικο μου η το δικο σου.
Μα πως θα μπορούσα να το πώ αυτο αφου ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.
Η μήπως πρεπει να κάνω εγώ όλες τις προτάσεις κι εσύ μόνο να κρίνεις και να απορίπτεις.
Ειναι αυτο θεωρείς εντιμο και ηθικο απο μέρους σου;;;
Eίναι αυτός θεωρείς υγιής και έντιμος διάλογος;;;
Για να συμμετέχεις σε ένα διάλογο και να είναι ο διάλογος έντιμος πρέπει ο κάθένας να διατύπώνει την αποψη του και να συζητα κι οχι συνεχως να επικρίνει χωρίς να διατυπώνει τίποτα.
skapaneas έγραψε:

Κι αφου εισαι ολος αυτια, ακουσε :
Με το να πεφτουν δεκα προτασεις στο τραπεζι και να ψηφιζουμε ποια ειναι η καλυτερη, ποτέ αυτος ο τοπος δεν θα ορθοποδησει
Εφ΄οσον ολοι οσοι προτεινουν κατι συγκεκριμενο θελουν το καλο του τοπου και εξοδο απο την κριση, τοτε ολες οι προτασεις εχουν κατι θετικο
Αν υπαρχει συλλογικη ευφυϊα ανεπτυγμενη, τοτε θα δουμε ολοι οτι η λυση ειναι ο συγκερασμος των θετικων σημειων ΟΛΩΝ των προτασεων

ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ;;;
ΠΕΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΠΩς ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΕΘΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΕΣ ΡΗΤΟΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΕς ΜΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ Η ΩΡΑ.

! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

SARUMAN

Μεταφερω τη σχετικη συζητηση εδω

Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος m.E=P^2 Το Πνευμα Ειναι Η Βιωματικη Κατασταση Της Υπερθεσης
Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
Ο Εχων Νου Νοειν Νοειτω Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει Η Λογικη Του Πληθους Ενεχει Αντιφαση Αληθευουσες Συμφωνα
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις Αληθως Με Ο,τι Διαλογιζεται

! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

Κοιταξε να δεις λοιπον SARUMAN, αν ειναι να παιρνεις προσωπικα, καθε τι που γραφω γενικα, τοτε να προσεχω τι γραφω ωστε να μην το παρεξηγεις
Ετσι ;
Και αυτο γιατι λες οτι σου ριχνω ευθυνες
Οι ευθυνες ανηκουν σε ολους μας αναξαιρετως
Και σε αυτους που εκαναν ο,τι εκαναν και σε αυτους που μπορουσαν να κανουν κατι αλλά εμειναν αδρανεις και μετα διαμαρτυρονται

Ευθυνες ομως σε μια συζητηση που αναζητα μια διεξοδο δεν μπορουν να καταλογιστουν στους συνομιλητες, σχετικα με τις αιτιες του αδιεξοδου ή την αναλυση της καταστασης που επιχειρεται
Την όποια αναλυση και με τον τροπο που μπορει ο καθενας να την φερει σε περας

Και προταση ηδη κατεθεσα παραπανω

Αυτο που χρειαζεται λοιπον τωρα, με βαση αυτη την προταση μου ειναι η αναδειξη μιας τουλαχιστον προτασης επι της οποιας αν υπαρχουν ενστασεις να συζητηθουν

Η μια τουλαχιστον συγκροτημενη προταση, που ξεκιναει απο τη βαση και φθανει μεχρι την κορυφη ειναι η προταση Βγενοπουλου, επι της οποιας θα επανελθω, μια και τη χαρακτησισα ανεδαφικη

Δικη σου προταση ολοκληρωμενη, που να μπορει να προχωρησει με καποιο τροπο πρακτικο, οπως παραδεχεσαι οτι μπορει να γινει μετην προαναφερομενη προταση, δεν εχω δει
Περα βεβαια απο ιδεες και τασεις και αναγκαιοτητες για δρασεις και αλλαγες στα πραγματα

Εγω ειπα οτι εναλλακτικη προταση δεν διαθετω
Και δεν με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη να ψαξω να βρω, αφου ηδη υπαρχει κατι αμεσα για συζητηση

Πανω σε αυτη τη βασικη ιδεα μπορουν να χτιστουν πολλα και σκορπιες σκεψεις στον καθενα μπορουν να συστεγαστουν εποικοδομητικα

Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
SARUMAN
Πρύτανης

Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 11:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Κοιταξε να δεις λοιπον SARUMAN, αν ειναι να παιρνεις προσωπικα, καθε τι που γραφω γενικα, τοτε να προσεχω τι γραφω ωστε να μην το παρεξηγεις
Ετσι ;
Και αυτο γιατι λες οτι σου ριχνω ευθυνες
Οι ευθυνες ανηκουν σε ολους μας αναξαιρετως
Και σε αυτους που εκαναν ο,τι εκαναν και σε αυτους που μπορουσαν να κανουν κατι αλλά εμειναν αδρανεις και μετα διαμαρτυρονται

Ευθυνες ομως σε μια συζητηση που αναζητα μια διεξοδο δεν μπορουν να καταλογιστουν στους συνομιλητες, σχετικα με τις αιτιες του αδιεξοδου ή την αναλυση της καταστασης που επιχειρεται
Την όποια αναλυση και με τον τροπο που μπορει ο καθενας να την φερει σε περας

Και προταση ηδη κατεθεσα παραπανω

Αυτο που χρειαζεται λοιπον τωρα, με βαση αυτη την προταση μου ειναι η αναδειξη μιας τουλαχιστον προτασης επι της οποιας αν υπαρχουν ενστασεις να συζητηθουν

Η μια τουλαχιστον συγκροτημενη προταση, που ξεκιναει απο τη βαση και φθανει μεχρι την κορυφη ειναι η προταση Βγενοπουλου, επι της οποιας θα επανελθω, μια και τη χαρακτησισα ανεδαφικη

Δικη σου προταση ολοκληρωμενη, που να μπορει να προχωρησει με καποιο τροπο πρακτικο, οπως παραδεχεσαι οτι μπορει να γινει μετην προαναφερομενη προταση, δεν εχω δει
Περα βεβαια απο ιδεες και τασεις και αναγκαιοτητες για δρασεις και αλλαγες στα πραγματα

Εγω ειπα οτι εναλλακτικη προταση δεν διαθετω
Και δεν με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη να ψαξω να βρω, αφου ηδη υπαρχει κατι αμεσα για συζητηση

Πανω σε αυτη τη βασικη ιδεα μπορουν να χτιστουν πολλα και σκορπιες σκεψεις στον καθενα μπορουν να συστεγαστουν εποικοδομητικα

Πολύ μπερδεμένα μου τα λές φίλε μου και με απογοητεύεις.
Τη μια μου λές ότι εναλλακτική πρόταση δε διαθέτεις,την άλλη μου λές ότι έχεις καταθέσει ήδη πρόταση,την άλλη μου λές ότι η πρόταση μου είναι ανεδαφική χωρίς να το εξηγείς.
Τέλος πάντων.
Λες ότι έχεις καταθέσει ήδη πρόταση.
Μου λές ποια είναι αυτή ή τουλάχιστον που την έχεις καταθέσει γιατί δε θυμάμαι να έχεις καταθέσει τίποτα εκτός απο αντιρρήσεις.
Μετά μιλάς για κάποια βασική ιδέα όπου μπορούν να χτιστούν σκέψεις.
Ποιά είναι αυτή η βασική ιδέα γιατί ούτε κι αυτή την είδα.
Μιλα επιτέλους λίγο πιο συγκεκριμένα για να σε καταλαβαίνω γιατί μέχρι τώρα σε εχω ρωτήσει εκατό φορές ποές είναι οι απόψεις σου και συνεχώς υπεκφέυγεις χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

Οντως φαινονται μπερδεμενα φιλε μου
Ας τα ξεμπερδεψουμε λοιπον

1.
Η προταση μου αναφερεται σ΄αυτο :

skapaneas
έγραψε:

Κι αφου εισαι ολος αυτια, ακουσε :
Με το να πεφτουν δεκα προτασεις στο τραπεζι και να ψηφιζουμε ποια ειναι η καλυτερη, ποτέ αυτος ο τοπος δεν θα ορθοποδησει
Εφ΄οσον ολοι οσοι προτεινουν κατι συγκεκριμενο θελουν το καλο του τοπου και εξοδο απο την κριση, τοτε ολες οι προτασεις εχουν κατι θετικο
Αν υπαρχει συλλογικη ευφυϊα ανεπτυγμενη, τοτε θα δουμε ολοι οτι η λυση ειναι ο συγκερασμος των θετικων σημειων ΟΛΩΝ των προτασεων

Λιγο το εχεις αντι να λεει ο καθενας ο,τι θελει και μετα να αποτραβιεται στο "καστρο" του, να καθισουν ολοι, οσοι εχουν να προτεινουν κατι, γυρω απο τη "στρογγυλη τραπεζα" και να τα συνθεσουν ;
Αυτο αποτελει ριζικη αλλαγη της ελληνικης νοοτροπιας Cool
Χωρις την εφαρμοφη αυτης της προτασης η χωρα δεν αλλαζει
Κατανοητον ;

2.
Οταν λεω οτι δεν διαθετω εναλλακτικη προταση για την εξοδο της χωρας απο την κριση, και απορω που δεν το αντιλαμβανεσαι, εννοω "προταση δραστικου τυπου" : σαν αυτη του Γιανναρα ( απ΄οτι καταλαβα ) που παταει στη συνεντευξη Βγενοπουλου στους "Νεους Φακελους" και προτεινει την κυβερνηση «επιστρατευμένων προσωπικοτήτων»

Παράθεση:
Αλλά με ποια θεσμική διαδικασία μπορεί να προκύψει εγχείρημα συγκρότησης κυβερνητικού σχήματος «επιστρατευμένων προσωπικοτήτων» ; Αν την πρωτοβουλία αναλάβει το εκφαυλισμένο κοινοβούλιο, θα έχουμε μιαν επανάληψη του 1989: Οι μαριονέτες των αυτουργών της καταστροφής θα αναλάβουν να κουκουλώσουν τα κακουργήματα των εντολέων τους. Πώς, όμως, θα γίνει δυνατό να έχουμε ανυπότακτη στην τυραννική κομματοκρατία κυβέρνηση, χωρίς να παραβιαστεί το Σύνταγμα; Αλλά και πώς να αγνοήσουμε ότι το Σύνταγμα η κομματοκρατία το έχει κόψει και ράψει στα μέτρα της;

Τα ερωτήματα απαιτούν έκτακτη ευφυΐα ακομμάτιστων συνταγματολόγων και το είδος σπανίζει. Ο απλός πολίτης αποθέτει ελπίδες μόνο στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας παρά την (φασιστικής έμπνευσης) κολόβωση των αρμοδιοτήτων του από την ανδρεϊκή συνταγματική αυθαιρεσία του 1985. Μοναδικό όπλο του Προέδρου είναι η απειλή παραίτησής του που θα επιφέρει εκλογές: πράγμα αδιανόητο σε συνθήκες πτώχευσης και πανικού. Με αυτή την απειλή μπορεί να «εκβιάσει» ο Πρόεδρος τη συγκατάθεση των καταστροφέων για ρεαλιστική ανάσχεση των συνεπειών της εγκληματικής τους ιδιοτέλειας. Προσφέροντάς τους αμνηστία, αν αποσυρθούν από την πολιτική, όπως συνετά προτείνει ο Α. Βγενόπουλος.

Η συγκεκριμενη προταση ( αυτη που ανομαζω παραπανω προταση Βγενοπουλου και ας την διατυπωνει ο Γιανναρας, ο οποιος "εμπνεεται" απο το κυρος και τιο σοβαροτητα του πρωτου στους "Νεους Φακελους" )

SARUMAN
έγραψε:
Η συνέντευξη Βγενόπουλου στους «Νέους Φακέλους» του ΣΚΑΪ (19 Απριλίου 2010) πρέπει, λογικά, να έδωσε ελπίδα σε νοήμονες Ελληνες: Είχαν την ευκαιρία να δουν, σε ζωντανή εικόνα, δείγμα ανθρώπινης ποιότητας και ηγετικού χαρίσματος από τους κόλπους της ελληνικής κοινωνίας, έξω από τις συντεχνίες των επαγγελματιών της πολιτικής.

λεει κατι που γινεται ή μπορει να γινει
Υποδεικνυει δηλαδη με "σαφη" τροπο μια κοινωνικη δραση που αποσκοπει σε κατι και καταληγει οτον προεδρο της δημοκρατιας
Και αυτο ειναι που χαρακτηρισα ανεφαρμοστο

skapaneas
έγραψε:
Απολυτως ανεδαφικη εφαρμογη !!!
Χωρα που στηριζει την ανασυγκροτηση της στον εκβιασμο ειναι καταδικασμενη να αφανιστει !
Οι απεργαζομενοι την καταστροφη της χωρας θα πουν απλα : Προεδρε παραιτησου !!!

Αυτη ειναι και η βασικη ιδεα στην οποια αναφερθηκα : η "προσφυγη" στον Προεδρο της Δημοκρατιας

3.
Ελπιζω οτι απαντησα τα τρια ερωτηματα που περιεχονται εδω

Παράθεση:
Πολύ μπερδεμένα μου τα λές φίλε μου και με απογοητεύεις.
Τη μια μου λές ότι εναλλακτική πρόταση δε διαθέτεις,την άλλη μου λές ότι έχεις καταθέσει ήδη πρόταση,την άλλη μου λές ότι η πρόταση μου είναι ανεδαφική χωρίς να το εξηγείς.
Τέλος πάντων.
Λες ότι έχεις καταθέσει ήδη πρόταση.
Μου λές ποια είναι αυτή ή τουλάχιστον που την έχεις καταθέσει γιατί δε θυμάμαι να έχεις καταθέσει τίποτα εκτός απο αντιρρήσεις.
Μετά μιλάς για κάποια βασική ιδέα όπου μπορούν να χτιστούν σκέψεις.
Ποιά είναι αυτή η βασική ιδέα γιατί ούτε κι αυτή την είδα.
Μιλα επιτέλους λίγο πιο συγκεκριμένα για να σε καταλαβαίνω γιατί μέχρι τώρα σε εχω ρωτήσει εκατό φορές ποές είναι οι απόψεις σου και συνεχώς υπεκφέυγεις χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο

Εξηγησε λοιπον και εσυ, ποια προταση σου χαρακτηρισα ανεδαφικη

Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
SARUMAN
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 06, 2013 11:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Λιγο το εχεις αντι να λεει ο καθενας ο,τι θελει και μετα να αποτραβιεται στο "καστρο" του, να καθισουν ολοι, οσοι εχουν να προτεινουν κατι, γυρω απο τη "στρογγυλη τραπεζα" και να τα συνθεσουν ;
Κατανοητον ;

Τι κατανοητό βρε φίλε μου ;;;
Aυτό εσύ το λές πρόταση.
Για να γίνει αυτό που λές πρέπει να προτείνεις κάτι για να το συζητήσουμε όλοι μαζί.
ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ;;;
TI NA ΣΥΝΘΕΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΔΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

skapaneas έγραψε:

Αυτη ειναι και η βασικη ιδεα στην οποια αναφερθηκα : η "προσφυγη" στον Προεδρο της Δημοκρατιας

Ωραία αν κατάλαβα καλά η βασική ιδέα σου είναι η προσφυγή στο πρόεδρο τηε δημοκρατίας.
Οπως σου είπα και στην αρχή που παρέθεσα αυτή τη πρόταση ,εχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς αυτο.
Η απειλη παραίτησης του προέδρου της δημοκρατιας κατ αρχάς προυποθέτει ότι αυτός είναι αμέτοχος της διαφθοράς και της σήψης του πολιτικού συστήματος.
Αυτό κατά τη γνώμη μου δε συμβαίνει διότι θεωρώ ότι κι ο πρόεδρος είναι μπλεγμενος στο μεγάλο κύκλωμα της διαφθοράς.
Αρα δεν προκειται να το κάνει γιατί έχει κι αυτός λερωμένη τη φωλιά του.
Επίσης αυτή η απειλή δεν νομίζω να πιάσει ακόμη κι αν γινόταν γιατι τα λαμόγια οι πολιτικοι κλέφτες θα βρίσκανε σίγουρα μια ψευτοσυνταγματική διαδικασία για να κρατήσουν την εξουσία τους.
Ομως η ιδέα αυτή εχει ένα βασικό στοιχείο το οποίο είναι απαραίτητο και χωρίς το οποίο δεν υπάρχει διέξοδος.
Γι αυτο και την ανέφερα.
Το βασικό αυτό στοιχείο είναι Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΏΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΨΕΥΔΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑς ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ.
Τα πολιτικά κόμματα ΟΛΑ θα διαλυθούν και θα απαγορευθει η σύσταση οποιουδήποτε κόμματος απο εδώ και περα.
Η βουλη θα κλείσει μέχρι να επέλθει η κάθαρση και να εξυγιανθει το πολιτικό σύστημα.
Αν αυτο δε γίνει μέσω του προέδρου της δημοκρατίας πρέπει να γίνει με κάποιο άλλο τρόπο εστω και με την επιβολή βίας.
Το πολιτικό κατεστημένο πρέπει να κατεδαφιστεί οι κλέφτες να πάνε φυλακή και οι περιουσίες τους να δημευθούν.
Αν αυτο δε γίνει ειρηνικά πρέπει να γίνει δια της βίας.
Για το βραχυπρόθεσμο καλό.
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Κατανοητον ;

Τι κατανοητό βρε φίλε μου ;;;
Aυτό εσύ το λές πρόταση.
Για να γίνει αυτό που λές πρέπει να προτείνεις κάτι για να το συζητήσουμε όλοι μαζί.
ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ;;;
TI NA ΣΥΝΘΕΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΔΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

skapaneas έγραψε:

Ωραία αν κατάλαβα καλά η βασική ιδέα σου είναι η προσφυγή στο πρόεδρο τηε δημοκρατίας.
Οπως σου είπα και στην αρχή που παρέθεσα αυτή τη πρόταση ,εχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς αυτο.
Η απειλη παραίτησης του προέδρου της δημοκρατιας κατ αρχάς προυποθέτει ότι αυτός είναι αμέτοχος της διαφθοράς και της σήψης του πολιτικού συστήματος.
Αυτό κατά τη γνώμη μου δε συμβαίνει διότι θεωρώ ότι κι ο πρόεδρος είναι μπλεγμενος στο μεγάλο κύκλωμα της διαφθοράς.
Αρα δεν προκειται να το κάνει γιατί έχει κι αυτός λερωμένη τη φωλιά του.
Επίσης αυτή η απειλή δεν νομίζω να πιάσει ακόμη κι αν γινόταν γιατι τα λαμόγια οι πολιτικοι κλέφτες θα βρίσκανε σίγουρα μια ψευτοσυνταγματική διαδικασία για να κρατήσουν την εξουσία τους.
Ομως η ιδέα αυτή εχει ένα βασικό στοιχείο το οποίο είναι απαραίτητο και χωρίς το οποίο δεν υπάρχει διέξοδος.
Γι αυτο και την ανέφερα.
Το βασικό αυτό στοιχείο είναι Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΏΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΨΕΥΔΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑς ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ.
Τα πολιτικά κόμματα ΟΛΑ θα διαλυθούν και θα απαγορευθει η σύσταση οποιουδήποτε κόμματος απο εδώ και περα.
Η βουλη θα κλείσει μέχρι να επέλθει η κάθαρση και να εξυγιανθει το πολιτικό σύστημα.
Αν αυτο δε γίνει μέσω του προέδρου της δημοκρατίας πρέπει να γίνει με κάποιο άλλο τρόπο εστω και με την επιβολή βίας.
Το πολιτικό κατεστημένο πρέπει να κατεδαφιστεί οι κλέφτες να πάνε φυλακή και οι περιουσίες τους να δημευθούν.

! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

SARUMAN

Εισαι ανυπομονος και φαινεσαι και βιαστικος...
Εχεις να πας καπου ; Rolling Eyes
35 χρονια καναμε να φτασουμε σε αυτη την κατασταση... και τα καταφεραμε... Twisted Evil Twisted Evil
Ε, δεν γινεται να βγουμε απο τη μια μερα στην αλλη Wink
Αυτο πρεπει να το καταλαβεις Cool

Επι του θεματος τωρα
Η προταση μου δεν αφορα στην αμεση εξοδο απο την σημερινη κατασταση, οπως καταλαβαινεις
Αφορα ομως σε κατι πολυ σημαντικοτερο : να μη ξαναβρεθουμε σε αυτη την κατασταση... ΠΟΤΕ
Διοτι συνεργαζομενοι, ολοι, για την εξοδο απο την κριση, θα αντιληφτουμε οτι μονο μεσα στη συλλογικοτητα υπαρχει κοινωνικη σωτηρια...
Και αν αυτο το εμπεδωσουμε, τότε ποτέ ξανα στο μελλον δεν θα δωσουμε το δικαιωμα στον εαυτο μας να δρασει μονομερως εις βαρος του κοινωνικου συνολου και της κοινωνικης ευημεριας
Και αυτο πρεπει να το κατανοησεις μια και καλη ως την ουσια της προτασης μου και δεν θα επανελθω επ΄αυτου

Ακομα πρεπει να καταλαβεις οτι η προσφυγη στον προεδρο της δημοκρατιας δεν ειναι δικη μου ιδεα
Μη μου την αποδιδεις λοιπον
Ειναι μια βασικη ιδεα, που εμπεριεχεται στην προταση που αναφερθηκες ( Α προταση ), και η οποια προταση δεν προερχεται απο μενα
Δικη σου αναφορα ειναι απο τις συνεντευξεις Βγενοπουλου, Γιανναρα
Ωστοσο παρα τις ενστασεις σου τις επιφυλαξεις που διατυπωνεις οι οποιες ειναι συζητησιμες, αποτελει η προταση Α κατι, "λεει" κατι, υλοποιησιμο.
Αυτο που "λεει" ομως περναει μεσα απο θεσμο της Ανωτατης Πολιτειακης Αρχης της συνταγματικα κατοχυρωμενης, της Προεδρειας Της Δημοκρατιας
Και αυτο ειναι εξαιρετικα σημαντικο
Και σημειωσε το

Η δικη σου η προταση ( Β προταση ) που τονιζω παραπανω στην παραθεση ειναι η ακολουθη

Παράθεση:

Το "ερωτημα", που δεν απαντας μεσα στην προταση σου, ειναι το ποιος θα τα κανει ολα αυτα αν η πρωτη επιλογη του μεσου επιβολης της που ειναι ο προεδρος της δημοκρατιας δεν περπατησει

Εσυ μεσα στην προταση σου θεωρεις δεδομενο αν καταλαβαινω καλα οτι οι υπαρχοντες πολιτικοι σχηματισμοι δεν προκειται να συναινεσουν στον αφανισμο τους
Και αυτο ακουγεται λογικο
Οπότε φθανεις ( λογικα ) σε αδιεξοδο επι του πρακτεου
Συνεπως θα πρεπει να εξηγησεις ακριβως τι σημαινει ή τι εννοεις εσυ λεγοντας ( η αλλη επιλογη ) : πρεπει να γινει δια της βιας
Ποιο θα ειναι το μεσο ( μηχανισμος ) ασκησης αυτης της βιας και ποιος θα την ασκησει πρακτικα ωστε οι υπαρχοντες πολιτικοι σχηματισμοι να αφανιστουν ( για το βραχυπροθεσμο καλο )

Μην αναφερθεις και παλι στον προεδρο της δημοκρατιας, που ειναι η πρωτη επιλογη...
Διευκρινησε τι εχεις κατα νου σαν σκηνικο για την ασκηση της βιας ( δευτερη επιλογη ), επι των πολιτικων σχηματισμων και μονο βεβαια, γιατι αυτοι ειναι και η "αιτια" του κακου

Και οχι εμεις,
( ο λαος δηλαδη, οι πολιτες και η κοινωνια ολοκληρη ),
που τους βαζουμε΄κει πανω
και τους αφηνουμε να κανουν ο,τι θελουν
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
SARUMAN
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 10:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Ακομα πρεπει να καταλαβεις οτι η προσφυγη στον προεδρο της δημοκρατιας δεν ειναι δικη μου ιδεα
Ειναι μια βασικη ιδεα, που εμπεριεχεται στην προταση που αναφερθηκες ( Α προταση ), και η οποια προταση δεν προερχεται απο μενα

Μάλλον δεν συννενοούμαστε.
Είπα εγώ βρε φίλε ότι ήταν δική σου ιδέα;;;
Bεβαίως κι εγώ την ανεφερα ως μία αξιόλογη σκέψη.
Εσύ μεχρι τώρα το μόνο που έχεις προσφέρει στη συζήτηση είναι να κρίνεις αυτά που λέω εγώ χωρίς να αντιπροτείνεις τίποτα.
Οταν λοιπόν την ανέφερα εγώ αυτή τη πρόταση Βγενόπουλου-Γιανναρά είπα ότι την αναφέρω ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ.
Και οι επιφυλάξεις είναι αυτές που ανέφερα παραπάνω.

skapaneas έγραψε:

Η δικη σου η προταση ( Β προταση ) που τονιζω παραπανω στην παραθεση ειναι η ακολουθη

Παράθεση:

Το "ερωτημα", που δεν απαντας μεσα στην προταση σου, ειναι το ποιος θα τα κανει ολα αυτα αν η πρωτη επιλογη του μεσου επιβολης της που ειναι ο προεδρος της δημοκρατιας δεν περπατησει

Εσυ μεσα στην προταση σου θεωρεις δεδομενο αν καταλαβαινω καλα οτι οι υπαρχοντες πολιτικοι σχηματισμοι δεν προκειται να συναινεσουν στον αφανισμο τους
Και αυτο ακουγεται λογικο
Οπότε φθανεις ( λογικα ) σε αδιεξοδο επι του πρακτεου
Συνεπως θα πρεπει να εξηγησεις ακριβως τι σημαινει ή τι εννοεις εσυ λεγοντας ( η αλλη επιλογη ) : πρεπει να γινει δια της βιας
Ποιο θα ειναι το μεσο ( μηχανισμος ) ασκησης αυτης της βιας και ποιος θα την ασκησει πρακτικα ωστε οι υπαρχοντες πολιτικοι σχηματισμοι να αφανιστουν ( για το βραχυπροθεσμο καλο )

Μην αναφερθεις και παλι στον προεδρο της δημοκρατιας, που ειναι η πρωτη επιλογη...
Διευκρινησε τι εχεις κατα νου σαν σκηνικο για την ασκηση της βιας ( δευτερη επιλογη ), επι των πολιτικων σχηματισμων και μονο βεβαια, γιατι αυτοι ειναι και η "αιτια" του κακου

Αν ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν αναλάβει τις ευθύνες του να μας απαλλάξει απο αυτό το διεφθαρμένο σκηνικό ,όπως οφείλει και έχει υποχρέωση ως εντεταλμένος να προστατεύει το σύνταγμα και τη τήρηση των θεσμών ,το επόμενο όργανο που είναι εντεταλμένο για αυτή τη δουλεια (δηλαδη για την ομαλή λειτουργία του συντάγματος και των θεσμών) είναι ο στρατός.
Επέμβαση του στρατού ,κατάλυση και διαλυση του σάπιου πολιτικού σκηνικού και επιβολή της κυβέρνησης προσωπικοτήτων που είπα παραπάνω.
Τα πρόσωπα που θα την απαρτίζουν θα είναι πρόσωπα εγνωσμένου κύρους και αδιαμφισβήτητης ηθικής απο το χώρο των πανεπιστημιακών,των ακαδημαικών,των επιμελητηρίων,της εργασίας,του στρατού κ.τ.λ.
Και μη αρχισεις τώρα και μου λές για στρατιωτική χούντα γιατί όπως τόνισα ο ρόλος του στρατού θα είναι μόνο να προστατεύσει και να εγγυηθεί την ομαλή μετάβαση απο το ένα καθεστώς στο άλλο και τίποτα αλλο.
Το ζητούμενο όπως είπα και παραπάνω είναι να διαλύθεί αυτό το σάπιο σύστημα ,να διαλυθούν τα κόμματα τα οποία συνιστούν εστίες διαφθοράς και σήψης και να αναλάβει κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας απο αναγνωρισμένες για το ηθος και τη παιδεία τους προσωπικότητες.
Αν δεν γίνει απο το πρόεδρο της δημοκρατίας θα γίνει απο το στρατό.
SARUMAN
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 10:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οσο για τις παραπάνω επιλογές ψήφου ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ
'ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ"

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 07, 2013 11:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN
έγραψε:
Οσο για τις παραπάνω επιλογές ψήφου ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ
'ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ"

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

SARUMAN

Οι πληθυντικοι οχι σε μενα
Ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις
Οταν μιλας σε μενα θα χρησιμοποιοεις εξ απαντος ενικο
Οπως ακριβως κι εγω
Μιλας μαζι μου και μιλαω μαζι σου
Θα μου απευθυνεσαι προσωπικα οπως και σου απευθυνομαι προσωπικα
Υπ΄ αυτη την αποκλειστικη εννοια, το περιεχομενο της παραπανω παραθεσης ειναι τουλαχιστον ατυχες και επιπολαιο

Και αυτο που "ζητας" ειναι στην τελευταια επιλογη

SARUMAN
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Μάλλον δεν συννενοούμαστε.
Είπα εγώ βρε φίλε ότι ήταν δική σου ιδέα;;;
Bεβαίως κι εγώ την ανεφερα ως μία αξιόλογη σκέψη.

Και βεβαια το ειπες

SARUMAN
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Και να θυμασαι τι γραφεις και τι λες

Επι του θεματος τωρα

SARUMAN
έγραψε:

Αν ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν αναλάβει τις ευθύνες του να μας απαλλάξει απο αυτό το διεφθαρμένο σκηνικό ,όπως οφείλει και έχει υποχρέωση ως εντεταλμένος να προστατεύει το σύνταγμα και τη τήρηση των θεσμών ,το επόμενο όργανο που είναι εντεταλμένο για αυτή τη δουλεια (δηλαδη για την ομαλή λειτουργία του συντάγματος και των θεσμών) είναι ο στρατός.
Επέμβαση του στρατού ,κατάλυση και διαλυση του σάπιου πολιτικού σκηνικού και επιβολή της κυβέρνησης προσωπικοτήτων που είπα παραπάνω.
Τα πρόσωπα που θα την απαρτίζουν θα είναι πρόσωπα εγνωσμένου κύρους και αδιαμφισβήτητης ηθικής απο το χώρο των πανεπιστημιακών,των ακαδημαικών,των επιμελητηρίων,της εργασίας,του στρατού κ.τ.λ.
Και μη αρχισεις τώρα και μου λές για στρατιωτική χούντα γιατί όπως τόνισα ο ρόλος του στρατού θα είναι μόνο να προστατεύσει και να εγγυηθεί την ομαλή μετάβαση απο το ένα καθεστώς στο άλλο και τίποτα αλλο.
Το ζητούμενο όπως είπα και παραπάνω είναι να διαλύθεί αυτό το σάπιο σύστημα ,να διαλυθούν τα κόμματα τα οποία συνιστούν εστίες διαφθοράς και σήψης και να αναλάβει κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας απο αναγνωρισμένες για το ηθος και τη παιδεία τους προσωπικότητες.
Αν δεν γίνει απο το πρόεδρο της δημοκρατίας θα γίνει απο το στρατό.

Οφειλεις τουλαχιστον να υποδειξεις ενα ασφαλη τροπο μεταβασης της εξουσιας στο στρατο, εστω και προσωρινα, γιατι αυτο που προτεινεις γενικα και αοριστα, αν και φαινεται καλο για το γενικοτερο καλο, συνιστα εμμεσα πραξικοπημα

Και να θυμασαι οτι καθε φορα που η ιστορια επαναλαμβανεται ειναι κωμωδια

Η ιστορια που γραφεται με αξιωσεις, ειναι παντοτε πρωτοτυπη

Λες παραπανω στην παραθεση, οτι το επομενο εντεταλμενο οργανο μετα τον προεδρο της δημοκρατιας, για την ομαλη λειτουργια της χωρας, ειναι ο στρατος
Εντεταλμενος απο ποιον ειναι ο στρατος ;
Υπαρχει κατι σχετικο συνταγματικα κατοχυρωμενο ;
Αν ναι, τοτε ο προεδρος της δημοκρατιας εχει τη δυνατοτητα να αξιοποιησει αυτη τη συνταγματικη διεξοδο και να προχωρησει σε αυτο που λες
Αν ομως υπαρχει, αυτη η συνταγματικη διεξοδος...
Διαφορετικα η αναληψη της εξουσιας απο το στρατο συνιστα συνταγματικη εκτροπη
Και αυτο θα πρεπει να το αντιληφτεις καλα, παρα την όποια πιεση δεχεσαι ως Ελληνας Πολιτης, οπως ολοι μας

Σε καθε περιπτωση, ειτε προβλεπεται απο το συνταγμα ειτε οχι, θα πρεπει να διασφαλισεις στην προταση σου περι αναληψης της εξουσιας απο το στρατο οτι, η παραμονη του στρατου στα πραγματα θα ειναι οντως προσωρινη
Και οτι δεν θα εκμεταλλευτουν οι ξενες μεγαλες δυναμεις ( ή το σαπιο πολιτικο κατεστημενο που εχει διεισδυσει και στο στρατο ) τη θεωρητικα προσωρινη κατασταση, για να εγκαταστησουν και στρατιωτικη δικτατορια στη χωρα μας περα απο την ηδη υπαρχουσα οικονομικη δικτατορια της ΕΕ που μας εχει επιβληθει

Διευκρινησε λοιπον :
1) το σημειο περι της διασφαλισης της προσωρινοτητας του στρατου στα πραγματα ανεξαρτητα με το συνταγμα και
2) το αν προβλεπεται συνταγματικα η δυνατοτητα του προεδρου της δημοκρατιας για μια τετοια πραξη
για να προχωρησουμε

Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
SARUMAN
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 08, 2013 1:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

skapaneas έγραψε:

Οφειλεις τουλαχιστον να υποδειξεις ......

skapaneas έγραψε:
Και να θυμασαι οτι......

skapaneas έγραψε:

Υπαρχει κατι σχετικο συνταγματικα κατοχυρωμενο ;..

skapaneas έγραψε:
Και αυτο θα πρεπει να το αντιληφτεις καλα......

skapaneas έγραψε:
θα πρεπει να διασφαλισεις στην προταση σου.......

skapaneas έγραψε:

Διευκρινησε λοιπον :.................

Αν νομίζεις ότι αυτός είναι διάλογος εισαι πολυ γελασμένος.
Δεν έχω καμμια υποχρέωση ουτε να διευκρινήσω τίποτα ,ουτε να διασφαλίσω ,ούτε να αντιληφθω ούτε να σου κάνω μαθήματα συνταγματικού δικαίου.
Αντίθετα εσύ είχες την υποχρέωση να προσφέρεις έστω κάτι στη συζήτηση.
ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ.
Η κουβέντα και η κοροιδία σταματάει εδώ.
Νομίζω ότι οφείλεις, τουλαχιστον εσύ που υποτίθεται ότι δεν είσαι ουτε κανένα αμυαλο πιτσιρίκι ,ούτε κανένας αλήτης να συμπεριφερεσαι με περισσοτερο σεβασμο.
Είναι προφανές ότι δεν θέλεις ούτε εσύ να αλλάξει τίποτα.
ΜΕΙΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΙ ΣΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ.
gidi
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 08, 2013 10:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αλλος ενας στο τσουβάλι... Laughing

αυτος ομως κανει μπαμ οτι αφιερώνει χρόνο στον συνομιλιτή... μαλακια...
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 08, 2013 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Προταση εξοδου της χωρας απο την κριση Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

skapaneas έγραψε:

Οφειλεις τουλαχιστον να υποδειξεις ......

skapaneas έγραψε:
Και να θυμασαι οτι......

skapaneas έγραψε:

Υπαρχει κατι σχετικο συνταγματικα κατοχυρωμενο ;..

skapaneas έγραψε:
Και αυτο θα πρεπει να το αντιληφτεις καλα......

skapaneas έγραψε:
θα πρεπει να διασφαλισεις στην προταση σου.......

skapaneas έγραψε:

Διευκρινησε λοιπον :.................

Αν νομίζεις ότι αυτός είναι διάλογος εισαι πολυ γελασμένος.
Δεν έχω καμμια υποχρέωση ουτε να διευκρινήσω τίποτα ,ουτε να διασφαλίσω ,ούτε να αντιληφθω ούτε να σου κάνω μαθήματα συνταγματικού δικαίου.
Αντίθετα εσύ είχες την υποχρέωση να προσφέρεις έστω κάτι στη συζήτηση.
ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ.
Η κουβέντα και η κοροιδία σταματάει εδώ.
Νομίζω ότι οφείλεις, τουλαχιστον εσύ που υποτίθεται ότι δεν είσαι ουτε κανένα αμυαλο πιτσιρίκι ,ούτε κανένας αλήτης να συμπεριφερεσαι με περισσοτερο σεβασμο.
Είναι προφανές ότι δεν θέλεις ούτε εσύ να αλλάξει τίποτα.
ΜΕΙΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΙ ΣΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ.

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Idea

SARUMAN

Ουτε πιτσιρικι ειμαι, ουτε αλητης ειμαι, ουτε εγκαθετος του συστηματος ειμαι, ουτε προσωπειο διαθετω
Ελπιζω βεβαια και ευχομαι ειλικρινα το αυτο να ισχυει και για σενα...
Γιατι τωρα τελευταια εχεις φτασει φαινεται στα ορια σου...
Και μονο ετσι μπορω να δικαιολογησω το περιεχομενο της παραπανω παραθεσης

Και δεν δικαιολογειται με τιποτα για ενα ανθρωπο πνευματικου προσανατολισμου, οπως αφησες να διαφανεί, να εχει τετοια ξεσπασματα διαρκειας και να εκπεμπει τοσο χαμηλες δονησεις οταν πιεζεται απο τα πραγματα μεσα σε ενα forum
Τι γινεται λοιπον οταν αυτη η πιεση σου ερχεται αμεσα στην αντικειμενικη πραγματικοτητα ;
Ισοπεδωνεις τα παντα τυφλα και ανελεητα ;

Σου θυμιζω δε την προσφατη δηλωση σου

SARUMAN Τρι Ιούν 04, 2013 10:11 pm
έγραψε:
Kαλε μου φίλε σκαπανέα
Είναι πάντα χαρά μου και τιμή μου να συνομιλώ μαζί σου.

την οποια οσο και αν νομιζεις οτι ξεχασα την κραταω
Και να που παιζει το ρολο της

Επι του θεματος τωρα

Αφου εξαντλησα ολα οσα ειχα στη διαθεση μου για να μαθω ακριβως το περιεχομενο της προτασης σου, βλεπω τελικα οτι δεν εχεις τροπο για να προασπισεις το λαο και τη δημοκρατια ( ασχετα αν την απορριπτεις στο σημειο που εχει φτασει ) απο τις οποιεσδηποτε βλεψεις καθε πιθανου στρατιωτικου σωτηρα που αδραχνοντας την ευκαιρια, της προσωρινοτητος του για τη μεταβαση στην ιδανικη κατασταση που περιγραφεις, αυτος αποφασισει να καθισει στο σβερκο του λαου

Και δεν εχεις λυση οντως στο προβλημα αυτο, αφου πιεζοντας σε να την αποκαλυψεις εφτασες στα ορια σου και ξεσπασες αδικαιολογητα, αντι να πεις : οριστε, αυτη ειναι η λυση για την προασπιση της χωρας απο την πιθανη δικτατορια...

Φιλε SARUMAN η προταση σου για καταλυση της δημοκρατιας με βρισκει καθετα αντιθετο ετσι οπως τη διατυπωνεις, με την επεμβαση δηλαδη του στρατου με τις απροσδιοριστες, ασαφεις και υποπτες συνεπειες αυτης της εκχωρησης εξουσιας εστω και προσωρινα σε ουτον

Αντι αυτου εχω να προτεινω το εξης, παντα σε συνδυασμο ολων των στοιχειων που μεχρι τωρα ηλθαν στη διαθεση μου μεσα απο τις σχετικες μας συζητησεις

Α
Ενεργοποιηση του αρθρου 35 του συνταγματος παραγραφος 2 ( γ, β )
2.
Κατ’ εξαίρεση ( στο συνολο των πραξεων του προεδρου της δημοκρατιας ) δεν απαιτείται προσυπογραφή ( απο αρμοδιο κυβερνητικο οργανο ) για τις ακόλουθες πράξεις:
α) ....................
β) την ανάθεση διερευνητικής εντολής σύμφωνα με το άρθρο 37 παράγραφοι 2, 3 και 4,
γ) τη διάλυση της Βουλής κατά το άρθρο 32 παράγραφος 4 και κατά το άρθρο 41 παράγραφος 1, αν δεν την προσυπογράψει ο Πρωθυπουργός, και κατά το άρθρο 53 παράγραφος 1, αν δεν την προσυπογράψει το Υπουργικό Συμβούλιο

δ)....................
ε)....................

Με βαση αυτο το αρθρο ο προεδρος της δημοκρατιας μπορει να ενεργησει περα και πανω απο το οποιοδηποτε κυβερνητικο οργανο
Μπορει επομενως να διαλυσει τη βουλη
Και να αναθεσει τη διερευνηση σχηματισμου κυβερνησης σε οποιον κρινει ( υποθετω )

Β
Για να μπορεσει ο προεδρος της δημοκρατιας να ενεργοποιησει το αρθρο 35 [ 2 ( γ, β ) ] του συνταγματος, καθ΄υπερβαση παντοτε της οποιασδηποτε κυβερνησης, πρεπει να διαθετει "νωπη λαϊκη εντολη"
Αυτη η εντολη μπορει να εξσφαλιστει μονο με δημοψηφισμα
Και επειδη η αποφαση για δημοψηφισμα περναει μεσα απο τα κυβερνητικα οργανα τα οποια θελει να υπερβει, η διενεργεια του δημοψηφισματος πεφτει στα χερια του λαου
Δηλαδη σε μη κυβερνητικα οργανα

Με βαση λοιπον το γεγονος οτι αυτος που πληττεται κατα κυριο και μοναδικο λογο ειναι ο λαος, του οποιου το βιοτικο επιπεδο με τροπο χυδαιο, απροκαλυπτο, βαρβαρο, βορβορωδη και απιστευτα προσχεδιασμενο με επιστημονικο, συστηματικο και διεθνως συνομωτικο τροπο συνεχως καταβαραθρωνεται, ο μονος γνησιος σε αυτες τις εκτακτες κοινωνικες συνθηκες εκπροσωπος του λαου ειναι οι ενωσεις καταναλωτων

Οι ενωσεις λοιπον καταναλωτων σε ολη τη χωρα αναλαμβανουν, μεσα απο ενα κεντρικο σχεδιασμο του επισημου και ανωτατου οργανου τους που εδρευει στην Αθηνα, τη διενεργεια δημοψηφισματος για την ενεργοποιηση απο τον προεδρο της δημοκρατιας του αρθρου 35 [ 2 ( γ, β ) ] του συνταγματος

Το δημοψηφισμα αυτο, εκτος απο τον κεντρικο του στοχο που ειναι η ενεργοποιηση του αρθρου 35 [ 2 ( γ, β ) ] του συνταγματος, στοχο εχει και τη συλλογη υπογραφων των πολιτων που συμφωνουν και θελουν και απαιτουν αυτη τη συνταγματικα κατοχυρωμενη πραξη του προεδρου της δημοκρατιας, των οποιων τα στοιχεια καταχωρουνται σε "βαση δεδομενων" του ανωτατου οργανου των ενωσεων καταναλωτων, ωστε να ειναι διαθεσιμα στον προεδρο της δημοκρατιας ως βεβαιωμενο συνολικο πληθος ατομων που απσιτουν τη συνταγματικη ενεργοποιηση του για το καλο της χωρας

Στοχο εχει ακομα το δημοψηφισμα να συλλεξει ονοματα καταξιωμενων προσωπικοτητων του δημοσιου βιου της χωρας σε καθε τομεα, και οχι απλα αξιων με κριτηρια αμφιβολης καθαροτητος, τα οποια ονοματα των καταξιωμενων συμπολιτων μας θα τεθουν με τη συμφωνη παντα γνωμη τους στη διαθεση του προεδρου της δημοκρατιας, ωστε αυτος να επιλεξει εξ αυτων εκεινα τα ονοματα που κρινει εκ των πραγματικων στοιχειων της δημοσιας ζωης τους οτι μπορουν να κυβερνησουν τη χωρα αποτελεσματικα σε αυτη τη μεταβατικη περιοδο και παντοτε για το κοινο καλο

Διοτι αν η εντολη απο το λαο δοθει στον προεδρο της δημοκρατιας, αλλά κανενα σημαινον δημοσιο προσωπο καταξιωμενο στη συνειδηση του λαου δεν εχει συμφωνησει με την υπογραφη του στο δημοψηφισμα σε αυτη την αλλαγη, τοτε ο προεδρος της δημοκρατιας σε ποιον θα απευθυνθει για το σχηματισμο κυβερνησης καταξιωμενων προσωπικοτητων ;

Γ
Η διασφαλιση ολης αυτης της διαδικασιας ως προς την εγκυροτητα της, επιτυγχανεται μεσω της δικαιοσυνης, η οποια μετεχει με τη διακριτικη και εγκυρη παρουσια της σε ολα τα σταδια ενεργωντας στα πλαισια του αυτεπαγγελτου
Διοτι Η Διαιοσυνη Ειναι Το Τελευταιο Οχυρο Της Δημοκρατιας και ειναι η μονη αρμοδια ως ανεξαρτητη εξουσια να συνδραμει αποφασιστικα στην εξοδο της χωρας απο την κριση

Δ
Οταν αναλαβει τη διακυβερνηση της χωρας η κυβερνηση σωτηριας των καταξιωμενων προσωπικοτητων ( εννοειται αν ο λαος με την αθροα συμμετοχη του στο λαϊκο και μη κυβερνητικο δημοψηφισμα πει ναι ), τοτε αυτη αποφασιζει με τη συμμετοχη συνταγματολογων, που καποιοι αξιοι θα υπαρχουν παρόλο που ο Γιανναρας τους απαξιωνει στο μεγαλυτερο ποσοστο τους, τοσο 1. για το ρολο του στρατου στα πραγματα ( προσωπικα προτεινω συνοριακη αναπτυξη του στρατου, του ναυτικου και της αεροποριας και ολων των μυστικων και φανερων υπηρεσιων ασφαλειας της χωρας σε ολο το μηκος και το πλατος χερσαιων και θαλασσιων συνορων και σε ευαισθητους και νευραλγικους εσωτερικους κομβους για ευνοητους λογους ) οσο
2. και για τη συντακτικη εθνοσυνελευση, που προτεινει αν θυμαμαι καλα και ο Γιανναρας, για την αναθεωρηση του συνταγματος και τελος
3. για την τυχη των κομματων των οποιων η λειτουργια θα εχει εν τω μεταξυ ανασταλει απο την Κυβερνηση Καταξιωμενων Προσωπικοτων

Αληθειες Ο Ανθρωπος Δρα
SARUMAN
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 08, 2013 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Προταση εξοδου της χωρας απο την κριση Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Και δεν δικαιολογειται με τιποτα για ενα ανθρωπο πνευματικου προσανατολισμου, οπως αφησες να διαφανεί, να εχει τετοια ξεσπασματα διαρκειας και να εκπεμπει τοσο χαμηλες δονησεις οταν πιεζεται απο τα πραγματα μεσα σε ενα forum
Τι γινεται λοιπον οταν αυτη η πιεση σου ερχεται αμεσα στην αντικειμενικη πραγματικοτητα ;
Ισοπεδωνεις τα παντα τυφλα και ανελεητα ;

Ναι έχεις δίκιο και σου ζητώ συγνωμη.
Οντως το ξέσπασμα μου ήταν αδικαιολόγητο και όντως ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΩΝ ΔΟΝΗΣΕΩΝ τις οποίες δεν έχω ακόμη καταφέρει να ξεπεράσω.
Δυστυχώς και λόγω κάποιων προσωπικών δυσκολιών πολλές φορές χάνω τον έλεγχο.
Ομως γι αυτο είναι οι πραγματικοι φίλοι για να σε φέρνουν στη πραγματική σου θέση χωρίς να σε προσβάλλουν και γι αυτο σε υπερευχαριστώ.
Δεν είπα ποτέ για τον εαυτό μου ούτε ότι είμαι πνευματικός ούτε τίποτα το αξιόλογο.
Δέχομαι τη κριτική σου ως απόλυτα σωστή.
Ομως κι εσύ έπρεπε να με σκάσεις ,να με φέρεις σε αυτο το σημείο για να διατυπώσεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια πρόταση.

skapaneas έγραψε:

Σου θυμιζω δε την προσφατη δηλωση σου

SARUMAN Τρι Ιούν 04, 2013 10:11 pm
έγραψε:
Kαλε μου φίλε σκαπανέα
Είναι πάντα χαρά μου και τιμή μου να συνομιλώ μαζί σου.

την οποια οσο και αν νομιζεις οτι ξεχασα την κραταω
Και να που παιζει το ρολο της

Η πρόταση μου ισχύει.
Σε σέβομαι και σε αγαπώ γιατί είσαι απο τα λίγα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άτομα με τα οποία μπορώ να συνδιαλέγωμαι.

skapaneas έγραψε:

Επι του θεματος τωρα

Φιλε SARUMAN η προταση σου για καταλυση της δημοκρατιας με βρισκει καθετα αντιθετο ετσι οπως τη διατυπωνεις, με την επεμβαση δηλαδη του στρατου με τις απροσδιοριστες, ασαφεις και υποπτες συνεπειες αυτης της εκχωρησης εξουσιας εστω και προσωρινα σε ουτονς

Δεκτόν.
Πρέπει όμως κι εσύ να καταλάβεις ότι σε τέτοιες συνθήκες το να ζητάς εγγυήσεις σταθερότητας είναι άτοπο και ουτοπικό.
Οι λύσεις δεν είναι πολλές και θα σου δείξω παρακάτω γιατί η λύση που προτείνω είναι η μόνη ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ.
Μακάρι να υπήρχαν άλλες.

skapaneas έγραψε:

Α
Ενεργοποιηση του αρθρου 35 του συνταγματος παραγραφος 2 ( γ, β )
2.
ΚατΆ εξαίρεση ( στο συνολο των πραξεων του προεδρου της δημοκρατιας ) δεν απαιτείται προσυπογραφή ( απο αρμοδιο κυβερνητικο οργανο ) για τις ακόλουθες πράξεις:
α) ....................
β) την ανάθεση διερευνητικής εντολής σύμφωνα με το άρθρο 37 παράγραφοι 2, 3 και 4,
γ) τη διάλυση της Βουλής κατά το άρθρο 32 παράγραφος 4 και κατά το άρθρο 41 παράγραφος 1, αν δεν την προσυπογράψει ο Πρωθυπουργός, και κατά το άρθρο 53 παράγραφος 1, αν δεν την προσυπογράψει το Υπουργικό Συμβούλιο

δ)....................
ε)....................

Με βαση αυτο το αρθρο ο προεδρος της δημοκρατιας μπορει να ενεργησει περα και πανω απο το οποιοδηποτε κυβερνητικο οργανο
Μπορει επομενως να διαλυσει τη βουλη
Και να αναθεσει τη διερευνηση σχηματισμου κυβερνησης σε οποιον κρινει ( υποθετω )

Πόσα κατάπτυστα νομοσχέδια ψηφίστηκαν μέχρι τώρα;;;
Πόσες φορές το συμβούλιο της επικρατείας απέρριψε τα ψηφισθέντα νομοσχέδια ως αντισυνταγματικά και άρα τη βουλη που τα ψήφισε ως πραξικοπηματική ;;;
Πόσες φορές πέρασαν νομοσχέδια τα οποία παρέδιδαν τη χώρα σε ξένη δυναμη ,τα οποία κανονικά σύμφωνα με το σύνταγμα έπρεπε να περάσουν ,λόγω της κρισιμότητας των ζητηματων με 180 βουλευτές και πέρασαν ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ με σχετική πλειοψηφία;;;
Αν δεν κάνω λάθος το σύνταγμα λέει ότι καθήκον του προέδρου της δημοκρατίας είναι να προασπίζεται και να διαφυλάτει την ευρυθμη λειτουργία του συντάγματος.
ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΗΘΗΚΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ;;;
TI EKANE O ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΟΤΑΝ ΟΛΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΡΑΥΓΑΖΑΝ ΌΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΚΑΤΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΡΑ ΠΡΑΞIΚΟΠΙΜΑΤΙΚΑ;;
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΜΙΛΑΣ ΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΣΤΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΑ;;;
ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ;;;
ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ;;;
TIΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

skapaneas έγραψε:

Β
Για να μπορεσει ο προεδρος της δημοκρατιας να ενεργοποιησει το αρθρο 35 [ 2 ( γ, β ) ] του συνταγματος, καθ΄υπερβαση παντοτε της οποιασδηποτε κυβερνησης, πρεπει να διαθετει "νωπη λαϊκη εντολη"
Αυτη η εντολη μπορει να εξσφαλιστει μονο με δημοψηφισμα
Και επειδη η αποφαση για δημοψηφισμα περναει μεσα απο τα κυβερνητικα οργανα τα οποια θελει να υπερβει, η διενεργεια του δημοψηφισματος πεφτει στα χερια του λαου
Δηλαδη σε μη κυβερνητικα οργανα

Με βαση λοιπον το γεγονος οτι αυτος που πληττεται κατα κυριο και μοναδικο λογο ειναι ο λαος, του οποιου το βιοτικο επιπεδο με τροπο χυδαιο, απροκαλυπτο, βαρβαρο, βορβορωδη και απιστευτα προσχεδιασμενο με επιστημονικο, συστηματικο και διεθνως συνομωτικο τροπο συνεχως καταβαραθρωνεται, ο μονος γνησιος σε αυτες τις εκτακτες κοινωνικες συνθηκες εκπροσωπος του λαου ειναι οι ενωσεις καταναλωτων

Οι ενωσεις λοιπον καταναλωτων σε ολη τη χωρα αναλαμβανουν, μεσα απο ενα κεντρικο σχεδιασμο του επισημου και ανωτατου οργανου τους που εδρευει στην Αθηνα, τη διενεργεια δημοψηφισματος για την ενεργοποιηση απο τον προεδρο της δημοκρατιας του αρθρου 35 [ 2 ( γ, β ) ] του συνταγματος

Το δημοψηφισμα αυτο, εκτος απο τον κεντρικο του στοχο που ειναι η ενεργοποιηση του αρθρου 35 [ 2 ( γ, β ) ] του συνταγματος, στοχο εχει και τη συλλογη υπογραφων των πολιτων που συμφωνουν και θελουν και απαιτουν αυτη τη συνταγματικα κατοχυρωμενη πραξη του προεδρου της δημοκρατιας, των οποιων τα στοιχεια καταχωρουνται σε "βαση δεδομενων" του ανωτατου οργανου των ενωσεων καταναλωτων, ωστε να ειναι διαθεσιμα στον προεδρο της δημοκρατιας ως βεβαιωμενο συνολικο πληθος ατομων που απσιτουν τη συνταγματικη ενεργοποιηση του για το καλο της χωρας

Μα τι λές φίλε μου;;
Μπορεί η ένωση κατανωλωτών να προκαλέσει δημοψήφισμα;;;
Που το είδες αυτό γραμμένο;;
Αλλα ακόμη και να τα καταφερει, ο πρόεδρος της δημοκρατιας έχει το δικαίωμα να το χαρακτηρισει αντισυνταγματικό και άρα να μη γινει τίποτα.
Σου θυμίζω ότι συλλογές υπογραφών ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΛΛΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ.
Ξέρεις που πήγαν;;
Στο κάλαθο των αχρήστων.
Ολα αυτά δε γίνωνται για ένα και μόνο λόγο φίλε μου που δεν εννοείς να τον καταλάβεις.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ.
ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Τα παρακάτω δε τα σχολιάζω γιατί εφόσον δεν πρόκειται ποτέ να συμβούν αυτά που είπες μέχρι τώρα δεν έχει νόημα.
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
ΞΕΧΝΑ ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.
ΞΕΧΝΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΑΝΩΛΩΤΩΝ.
Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ.
ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΥΘΕΙ ,Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΙΦΘΕΙ
ΚΑΙ ΑΤΙΜΩΘΕΙ ΑΡΑ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΟΠΩς ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΟΡΘΟΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΚΥΡΩΘΕΙ.
Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΑΑ ΧΟΥΝΤΑ.
Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ.
ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΤΕ ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΕΣ.
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ.
ΗΔΗ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΑ.
Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΚΙ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΛΕΒΩΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ ΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ.
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center