Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Django Unchained

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Django Unchained Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=weKNVNSG-vk

Απόσπασμα από την πρόσφατη ταινία Django, του Ταραντίνο.

Ο καλός γιατρός προσπάθησε πολύ και τελικά κατάφερε να αγοράσει την σκλάβα μαύρη υπηρέτρια, γυναίκα του επίσης μαύρου και φίλου του Django, από τον πλούσιο τεξανό ρατσιστή. Ενώ ήταν να την αγοράσει σχεδόν τσάμπα, καθώς δεν είχε πει πως ήταν γυναίκα του Django, ο τεξανός κάπως το έμαθε και ζήτησε τα πολλαπλάσια, με την απειλή όπλου, αφού δεν του άρεσε που ο γιατρός πήγε να τον κοροϊδέψει. Περικυκλωμένοι καθώς ήτανε, κάνουν να φύγουν από την έπαυλη:

===============

-Πάμε. Έλα.
-Ένα λεπτό, γιατρέ!
-Τι;
-Έχουμε ένα έθιμο εδώ στο Νότο, όταν κλείνουν μια συμφωνία τα δύο μέρη, να δίνουν τα χέρια. Αποτελεί ένδειξη καλής πίστης.
-Δεν είμαι απ' το Νότο.
-Είστε όμως στο σπίτι μου, γιατρέ, γι' αυτό πολύ φοβάμαι ότι θα επιμείνω.
-Να επιμείνετε; Σε τι; Να σας δώσω το χέρι; Τότε κι εγώ φοβάμαι ότι θα επιμείνω για το αντίθετο.
-Ξέρετε τι πιστεύω ότι είστε;
-Τι πιστεύετε ότι είμαι; Όχι, δεν ξέρω.
-Νομίζω ότι είστε αποτυχημένος.
-Κι εγώ πιστεύω ότι είστε ένας αβυσσαλέος νικητής.
-Παρόλα αυτά εδώ στην επαρχία Τσίκασο, μια συμφωνία δεν ισχύει αν τα μέρη δεν σφίξουν τα χέρια. Και μετά απ' όλη αυτήν την ασήμαντη χαρτούρα δεν σφίξατε το χέρι μου. Και αν δεν σφίξετε το χέρι μου, θα πετάξετε 12.000 δολάρια.
-Δε νομίζω.
-Κύριε Μπουτς, αν προσπαθήσει να φύγει, πριν ο κύριος μου δώσει το χέρι..."καθάρισέ" την.
-Θέλετε πραγματικά να σας σφίξω το χέρι;
-Επιμένω.
-Αν επιμένετε.

(Μπαμ!! - Βγάζει ένα πιστόλι καλά κρυμμένο στο μανίκι του, τον πυροβολεί στην καρδιά και τον σκοτώνει)

(Γυρίζει και λέει στον έντρομο και έκπληκτο Django)
-Συγγνώμη. Δεν μπορούσα ν' αντισταθώ.

===============

Μόλις είχε υπογράψει την θανατική καταδίκη, τόσο την δικιά του, όσο του Django και της γυναίκας του. Και ο,τι με τόσο κόπο και προσπάθεια είχε χτίσει, καταστράφηκε μονομιάς. Ο εκνευρισμός του υπερίσχυσε εις βάρος του. Ο συναισθηματισμός του τον κατέβαλλε. Η λογική έδωσε τόπο στο συναίσθημα. Και τον οδήγησε στον θάνατο. Ικανοποιήθηκε τουλάχιστον, τόσο αυτός, όσο και οι θεατές της ταινίας, γιατί η αλήθεια είναι πως ο τεξανός ήταν ένα κάθαρμα, εριστικότατος, δεν έστρωνε με τίποτα, δεν έπαιρνε από λόγια. Καλά του έκανε, κάποιος έπρεπε να απαλλάξει τον κόσμο από αυτόν τον άνθρωπο, αλλά βέβαια, κανείς δεν θα ήθελε να είναι στη θέση του γιατρού, μετά το φονικό, ίσως και πριν.

Μου θύμισε το σκηνικό Κασιδιάρη-Κανέλη, αλλά και άλλα παρόμοια, και είπα να το γράψω. Υπάρχει διαφορά βέβαια εδώ σε σχέση με την ταινία, γιατί δεν υπήρξε θάνατος, οπότε και τα δύο μέρη έχουν ακόμα μια (μικρή) ελπίδα εξιλέωσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 3:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου θυμίζεις ένα τρομερό κείμενο του Søren Kierkegaard που είχα διαβάσει και που αναφερόταν στο τρομερό ΕΙΤΕ-ΕΙΤΕ. Τα διλήμματα που έχουμε στη ζωή μας και τα οποία μας καθορίζουν όσο τίποτα άλλο. Είτε να κάνω αυτό, Είτε το άλλο... ΕΙΤΕ-ΕΙΤΕ... Όσο ασήμαντο μας φαίνεται, άλλο τρόσο τρομερό πραγματικά είναι...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 3:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Καλα ειναι τα κειμενα για διαβασμα

Καλυτερες ειναι οι ταινιες που ζωγραφιζουν τα διλημματα

Το καλλιστο ομως ολων ειναι να μη βρεθειν ποτέ κανείς μπροστα σε τετοιο αδιεξοδο γιατι το χαος χασκει να τον καταπιει και αν... αντεξει



καλη ειναι η θεωρια και η πραξη αλλά το βιωμα αφραγιζει τη ζωη
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 20, 2013 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Mark το έργο προσφέρεται για πολλούς συμβολισμούς Cool
Ειδικά σε σχέση με τα τρέχοντα ιστορικής εμβέλειας πολιτικά γεγονότα ... Razz
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 24, 2013 10:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρε συ τον Κουβέλη που θα τον συντεριάξουμε στον Django ?
_________________
”Οι φασίστες του μέλλοντος θα είναι οι αντιφασίστες” . Τσώρτσιλ

http://dwpl.deviantart.com/art/LENIN2-172844451
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 24, 2013 11:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Ρε συ τον Κουβέλη που θα τον συντεριάξουμε στον Django ?


Ο Κουβέλης στον Django δεν χωρεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center