Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 11:19 am    Θέμα δημοσίευσης: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Δεν είμαι της "σχολής της προστατευμένης γυάλας". Είμαι κατά κάποιον τρόπο, ρεαλιστής στη φιλοσοφία μου, και δεν μου κάνει εντύπωση η σαβούρα, γιατί έμαθα να ζω με αυτή σε όλα τα επίπεδα. Γιατί το ίντερνετ να διαφέρει, αφού οι ίδιοι άνθρωποι είναι που δημιουργούν και την συμβατική πραγματικότητα και την "εικονική" πραγματικότητα του διαδικτύου.

Όσοι γκρινιάζουν για το μπάχαλο -στο οποίο συμμετέχουν κατά τα άλλα...- είναι ακόμα στο εφηβικό στάδιο, για να μην πω παιδικό. Είναι ακόμα ανώριμοι. Δεν τους λυπάμαι, δεν λυπάμαι ποτέ κανέναν, ούτε έχω κάτι εναντίον κανενός. Προσωπικά νομίζω θα βοηθούσε το φόρουμ ένα mod "ignore user", ώστε να μη βλέπω καν μπροστά μου τις δημοσιεύσεις χρηστών που εγώ επιλέγω. Αλλά κι αυτό, θα βοηθούσε μεν τους χρήστες, αλλά όχι το φόρουμ -- το φόρουμ παραμένει ο καθρέφτης της κοινωνίας που οι χρήστες του ζουν. Κι αυτόν τον καθρέφτη τον χρειαζόμαστε.

Θα έπρεπε να βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας, και να υπερασπιστούμε με κάθε ευκαιρία το "δικαίωμα" της αθυροστομίας, της βρισιάς, και το "δικαίωμα της παρανομίας". Η προπαγάνδα έχει αποθρασυνθεί και ζούμε σε μία κοινωνία που βρίσκεται ήδη κάτω από τα πλέον επικίνδυνα πυρά που γνώρισε ποτέ η ανθρώπινη κοινωνία. Το μόνο που μένει σε μια κοινωνία για να αμυνθεί απέναντι σε αυτούς που παίζουν το νόμο στα δάχτυλα και θέλουν να την αλώσουν μέσα από τα τείχη, είναι να γίνει ηθελημένα παράνομη απέναντι στο νόμο αυτό, και να επιστρέψει προς τις αρχαίες βασικές συλλογικές πολιτιστικές αξίες, το ήθος, το έθος, γιατί οι πραγματικές πηγές πηγές του δικαίου προς τα εκεί είναι. Πάψτε να είστε ηλίθιοι, μη μασάτε όσα σας πουλάνε, αντισταθείτε, φτύστε, βρίστε ρε κερατάδες αλλά μάθετε επιτέλους να το κάνετε καλά. Όχι να βρίζεστε σαν τα παιδαρέλια. Είστε παιδαρέλια ανώριμα που τίποτα δεν πήρατε χαμπάρι ακόμα, και σας σέρνει ο καθένας κερατάς από τη μύτη. Δεν αξίζει ακόμα την ελευθερία αυτός που την εκμεταλλεύεται για να τη βγει στον διπλανό του. Κι όπως είπα, μην ανησυχείτε, δε σας λυπάμαι καθόλου.


Θαυμάστε ιδεολογία.
Ούτε στο indymedia δε γραφωνται τετοια πράγματα.
Θαυμαστε συντονιστή.
Θαυμαστε ήθος.
ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΒΡΙΖΕΤΕ ΟΛΟΙ.
ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΡΙΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ,ΦΤΥΣΤΕ,ΒΡΙΣΤΕ,ΡΙΞΤΕ ΡΟΧΑΛΕ.
ΜΗ ΛΥΠΑΣΤΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ.
ΒΡΙΣΤΕ ΒΡΙΣΤΕ ΒΡΙΣΤΕ.
ΜΕΓΑΛΕ BONNOT ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕ ΔΑΣΚΑΛΕ
ΜΑΘΕ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΕΣΥ.
ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΗΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥ.
ΒΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΣΩΝΑ.
ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΒΡΙΣΤΕ ΤΟΝ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΕΣ ,ΒΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΙΕΡΟ ΕΧΕΙ.
ΒΡΙΣΤΕ ΤΟΝ ,ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΑΣ...ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠ' ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΒΡΙΖΟΥΝΕ ΤΑ ΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΕΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΝΙΚΗΣ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΒΙΑΣΜΕΝΩΝ ΑΠ' ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΣΑΣ ΦΤΩΧΟΔΙΑΒΟΛΩΝ!!!!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΑΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 2:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
iason έγραψε:
Δεν είμαι της "σχολής της προστατευμένης γυάλας". Είμαι κατά κάποιον τρόπο, ρεαλιστής στη φιλοσοφία μου, και δεν μου κάνει εντύπωση η σαβούρα, γιατί έμαθα να ζω με αυτή σε όλα τα επίπεδα. Γιατί το ίντερνετ να διαφέρει, αφού οι ίδιοι άνθρωποι είναι που δημιουργούν και την συμβατική πραγματικότητα και την "εικονική" πραγματικότητα του διαδικτύου.

Όσοι γκρινιάζουν για το μπάχαλο -στο οποίο συμμετέχουν κατά τα άλλα...- είναι ακόμα στο εφηβικό στάδιο, για να μην πω παιδικό. Είναι ακόμα ανώριμοι. Δεν τους λυπάμαι, δεν λυπάμαι ποτέ κανέναν, ούτε έχω κάτι εναντίον κανενός. Προσωπικά νομίζω θα βοηθούσε το φόρουμ ένα mod "ignore user", ώστε να μη βλέπω καν μπροστά μου τις δημοσιεύσεις χρηστών που εγώ επιλέγω. Αλλά κι αυτό, θα βοηθούσε μεν τους χρήστες, αλλά όχι το φόρουμ -- το φόρουμ παραμένει ο καθρέφτης της κοινωνίας που οι χρήστες του ζουν. Κι αυτόν τον καθρέφτη τον χρειαζόμαστε.

Θα έπρεπε να βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας, και να υπερασπιστούμε με κάθε ευκαιρία το "δικαίωμα" της αθυροστομίας, της βρισιάς, και το "δικαίωμα της παρανομίας". Η προπαγάνδα έχει αποθρασυνθεί και ζούμε σε μία κοινωνία που βρίσκεται ήδη κάτω από τα πλέον επικίνδυνα πυρά που γνώρισε ποτέ η ανθρώπινη κοινωνία. Το μόνο που μένει σε μια κοινωνία για να αμυνθεί απέναντι σε αυτούς που παίζουν το νόμο στα δάχτυλα και θέλουν να την αλώσουν μέσα από τα τείχη, είναι να γίνει ηθελημένα παράνομη απέναντι στο νόμο αυτό, και να επιστρέψει προς τις αρχαίες βασικές συλλογικές πολιτιστικές αξίες, το ήθος, το έθος, γιατί οι πραγματικές πηγές πηγές του δικαίου προς τα εκεί είναι. Πάψτε να είστε ηλίθιοι, μη μασάτε όσα σας πουλάνε, αντισταθείτε, φτύστε, βρίστε ρε κερατάδες αλλά μάθετε επιτέλους να το κάνετε καλά. Όχι να βρίζεστε σαν τα παιδαρέλια. Είστε παιδαρέλια ανώριμα που τίποτα δεν πήρατε χαμπάρι ακόμα, και σας σέρνει ο καθένας κερατάς από τη μύτη. Δεν αξίζει ακόμα την ελευθερία αυτός που την εκμεταλλεύεται για να τη βγει στον διπλανό του. Κι όπως είπα, μην ανησυχείτε, δε σας λυπάμαι καθόλου.


Θαυμάστε ιδεολογία.
Ούτε στο indymedia δε γραφωνται τετοια πράγματα.
Θαυμαστε συντονιστή.
Θαυμαστε ήθος.
ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΒΡΙΖΕΤΕ ΟΛΟΙ.
ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΡΙΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ,ΦΤΥΣΤΕ,ΒΡΙΣΤΕ,ΡΙΞΤΕ ΡΟΧΑΛΕ.
ΜΗ ΛΥΠΑΣΤΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ.
ΒΡΙΣΤΕ ΒΡΙΣΤΕ ΒΡΙΣΤΕ.
ΜΕΓΑΛΕ BONNOT ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕ ΔΑΣΚΑΛΕ
ΜΑΘΕ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΕΣΥ.
ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΗΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥ.
ΒΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΣΩΝΑ.
ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΒΡΙΣΤΕ ΤΟΝ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΕΣ ,ΒΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΙΕΡΟ ΕΧΕΙ.
ΒΡΙΣΤΕ ΤΟΝ ,ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ.


Ο καθένας από εμάς, έχει την δική του αίσθηση εσωτερικής δικαιοσύνης, όπου με ποικίλους τρόπους αντιλαμβανόμαστε το μέγεθος των αδικιών και αναλόγως εκδηλώνουμε την τάση για να αποκαταστήσουμε τις αδικίες αυτές.

Σε κάποιους ανθρώπους, οι πρακτικές αυτές φαντάζουν μετριοπαθείς και σε άλλες περιπτώσεις θεωρούνται ακραίες...

Είναι γεγονός πως οι νόμοι της πολιτείας, είναι ο αληθινός διαιτητής των συγκρουόμενων αντιλήψεων και απόψεων των ανθρώπων...Γι΄αυτό και ο Σωκράτης επισήμανε διαρκώς την ανάγκη να ακολουθούμε και να σεβόμαστε τους νόμους της πολιτείας, ακόμη και αν διαφωνούμε με αυτούς...Ασφαλώς και οι νόμοι της πολιτείας δεν θεωρούνται τέλειοι και αλάνθαστοι! Ειδικά μάλιστα όταν αυτοί δημιουργούνται και ψηφίζονται από το κοινοβούλιο το οποίο έχει δεχθεί, ουκ ολίγες φορές, επικρίσεις για την σοβαρότητα και την διαφάνεια που διέπουν την καθολική λειτουργία του. Ειδικά μάλιστα στην σύγχρονη εποχή που η ένδοξη στο παρελθόν χώρα και λαός μας, αποτελεί σήμερα μια μικρή επαρχία οργανωμένων τραπεζικών και κολλοσίαιων πολυεθνικών εταιρειών.

Αυτό που έχει σημασία αγαπητέ φίλε είναι να εξυπηρετείτε πάντοτε η δημοκρατία και οι καθημερινές ανάγκες του πλειοψηφούντος λαού. Αυτό είναι ο καλός νόμος...Δεν είναι τόσο για να ενσαρκώνει την απόλυτη ηθική και το απόλυτο καλό. Αλλά να φροντίζει για την ειρηνική συνύπαρξη και αρμονία του κόσμου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 3:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
ΣΑΛΤΑ ΡΕ Π*ΥΣΤΑΚΙ ΝΑ Γ@ΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΠΩΣΕΙΣ ΚΑΝΑΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΞΑΛΑΦΡΩΣΕΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΤΕ ΕΝΑ Γ@ΜΗΜΕΝΟ Π*ΥΣΤΟΣΟΓΟ.......


ΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΠΟΥ ΣΕ ΜΑΘΑΝΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΑΝΑΡΧΟΣΚΟΥΠΙΔΕ ;;;TI ΗΘΟΣ ,ΤΙ ΠΑΙΔΕΙΑ.ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την SARUMAN στις Πεμ Ιούν 27, 2013 9:48 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 3:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
ΚΛΑΣ έγραψε:



Ο καθένας από εμάς, έχει την δική του αίσθηση εσωτερικής δικαιοσύνης, όπου με ποικίλους τρόπους αντιλαμβανόμαστε το μέγεθος των αδικιών και αναλόγως εκδηλώνουμε την τάση για να αποκαταστήσουμε τις αδικίες αυτές.

Σε κάποιους ανθρώπους, οι πρακτικές αυτές φαντάζουν μετριοπαθείς και σε άλλες περιπτώσεις θεωρούνται ακραίες...

Είναι γεγονός πως οι νόμοι της πολιτείας, είναι ο αληθινός διαιτητής των συγκρουόμενων αντιλήψεων και απόψεων των ανθρώπων...Γι΄αυτό και ο Σωκράτης επισήμανε διαρκώς την ανάγκη να ακολουθούμε και να σεβόμαστε τους νόμους της πολιτείας, ακόμη και αν διαφωνούμε με αυτούς...Ασφαλώς και οι νόμοι της πολιτείας δεν θεωρούνται τέλειοι και αλάνθαστοι! Ειδικά μάλιστα όταν αυτοί δημιουργούνται και ψηφίζονται από το κοινοβούλιο το οποίο έχει δεχθεί, ουκ ολίγες φορές, επικρίσεις για την σοβαρότητα και την διαφάνεια που διέπουν την καθολική λειτουργία του. Ειδικά μάλιστα στην σύγχρονη εποχή που η ένδοξη στο παρελθόν χώρα και λαός μας, αποτελεί σήμερα μια μικρή επαρχία οργανωμένων τραπεζικών και κολλοσίαιων πολυεθνικών εταιρειών.

Αυτό που έχει σημασία αγαπητέ φίλε είναι να εξυπηρετείτε πάντοτε η δημοκρατία και οι καθημερινές ανάγκες του πλειοψηφούντος λαού. Αυτό είναι ο καλός νόμος...Δεν είναι τόσο για να ενσαρκώνει την απόλυτη ηθική και το απόλυτο καλό. Αλλά να φροντίζει για την ειρηνική συνύπαρξη και αρμονία του κόσμου.


Βλέπεις πουθενα εδω μέσα σεβασμό στους νόμους της πολιτείας;;;
ME AYTO ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΆ;;
ΣΩΠΑ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ....
ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ....ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ!!!!

ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
SARUMAN έγραψε:
ΚΛΑΣ έγραψε:



Ο καθένας από εμάς, έχει την δική του αίσθηση εσωτερικής δικαιοσύνης, όπου με ποικίλους τρόπους αντιλαμβανόμαστε το μέγεθος των αδικιών και αναλόγως εκδηλώνουμε την τάση για να αποκαταστήσουμε τις αδικίες αυτές.

Σε κάποιους ανθρώπους, οι πρακτικές αυτές φαντάζουν μετριοπαθείς και σε άλλες περιπτώσεις θεωρούνται ακραίες...

Είναι γεγονός πως οι νόμοι της πολιτείας, είναι ο αληθινός διαιτητής των συγκρουόμενων αντιλήψεων και απόψεων των ανθρώπων...Γι΄αυτό και ο Σωκράτης επισήμανε διαρκώς την ανάγκη να ακολουθούμε και να σεβόμαστε τους νόμους της πολιτείας, ακόμη και αν διαφωνούμε με αυτούς...Ασφαλώς και οι νόμοι της πολιτείας δεν θεωρούνται τέλειοι και αλάνθαστοι! Ειδικά μάλιστα όταν αυτοί δημιουργούνται και ψηφίζονται από το κοινοβούλιο το οποίο έχει δεχθεί, ουκ ολίγες φορές, επικρίσεις για την σοβαρότητα και την διαφάνεια που διέπουν την καθολική λειτουργία του. Ειδικά μάλιστα στην σύγχρονη εποχή που η ένδοξη στο παρελθόν χώρα και λαός μας, αποτελεί σήμερα μια μικρή επαρχία οργανωμένων τραπεζικών και κολλοσίαιων πολυεθνικών εταιρειών.

Αυτό που έχει σημασία αγαπητέ φίλε είναι να εξυπηρετείτε πάντοτε η δημοκρατία και οι καθημερινές ανάγκες του πλειοψηφούντος λαού. Αυτό είναι ο καλός νόμος...Δεν είναι τόσο για να ενσαρκώνει την απόλυτη ηθική και το απόλυτο καλό. Αλλά να φροντίζει για την ειρηνική συνύπαρξη και αρμονία του κόσμου.


Βλέπεις πουθενα εδω μέσα σεβασμό στους νόμους της πολιτείας;;;
ME AYTO ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΆ;;
ΣΩΠΑ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ....
ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ....ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ!!!!

ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ..


ΕΥΤΥΧΩΣ
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 25, 2013 7:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

EYTYXΩΣ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center