Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΡΤ - Άντε γεια!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 12:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Bonnot έγραψε:
skakos έγραψε:
Επιτέλους έκλεισε αυτός ο βόθρος. 2900 αργόσχολοι πήγαν σπίτια τους. Όλη η Ελλάδα σύσσωμη ανακουφίζεται! Πανηγύρια στους δρόμους! Μια νέα μέρα ξημερώνει με τα πρώτα δείγματα απολύσεων στο Δημόσιο Τομέα που τόσα χρόνια προστατεύονταν από μια μυστηριώδη δύναμη. Ανεξαρτήτως των πιθανών σκοπιμοτήτων της στιγμής και των ευθυνών και των κυβερνώντων για την κατάντια της ΕΡΤ, δεν μπορεί κανείς παρά να χαίρεται με τέτοια νέα! Σε τελική ανάλυση, αν ένα νομικό πρόσωπο δεν αποδίδει αυτά που πρέπει τότε κλείνει. Τόσο απλά. Γιατί δηλαδή να προστατεύεται επ' άπειρον;

ΥΓ. Και ναι, ξέρω ότι δεν ήταν και οι 2900 αργόσχολοι. Ήταν οι 2890. Και ναι, υπήρχαν και καλά πράγματα στην ΕΡΤ - Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Τρίτο Πρόγραμμα. Ένα διαμάντι μέσα σε ένα βόθρο. Μακάρι από όλη την ΕΡΤ να ανοίξει πάλι ΜΟΝΟ αυτό! Αλλά δεν μπορούμε να έχουμε τις εξαιρέσεις σαν δικαιολογία πάντα!
Φίλε skakos εδώ με βρίσκεις ΚΑΘΕΤΑ και ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ και ΔΙΑΓΩΝΙΑ αντίθετο...



Bonnot έγραψε:
Ayrton Senna έγραψε:
Laughing Laughing Laughing αχαχχαχαχα για τους βολεμένους μιλάς
γατί ρε ηλίθιε, όσοι έχουν μια δουλίτσα σήμερα είναι...οι βολεμένοι???


Σου έχουν πει ότι είσαι απλά ένα ανάγωγο παιδαρέλι ή πρέπει να με βάλεις σε περαιτέρω διαδικασία να σου το αποδείξω.
Θα ήταν τιμητικό να ήσουν αλήτης γιατί θα είχες προηγουμένως μεγαλώσει.
Αλλά δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος και από ότι φαίνεται απευθύνεσαι στους ομοίους σου εμφανώς ευγενικότερα (στοιχειώδες αγελαίο ένστικτο)
Οι χαρακτηρισμοί ιδιαίτερα όταν προέρχονται από "Παγκάλους" μού είναι παντελώς αδιάφοροι.
Επί του προκειμένου έχεις κάτι να απαντήσεις??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
ναι troian,

έχεις δίκιο....πήγαινε να επιχειρηματολογήσεις σε εκείνους που έχουν 2 πτυχία, και μόλις και μετα βίας σήμερα, ο μισθός τους αγγίζει τα 600 ευρώ/μήνα...

http://www.sigmalive.com/news/greece/50182

http://www.zougla.gr/politiki/article/sti-vouli-egrafo-gia-tous-mis8ous-stin-ert

αυτά όμως μπορείς να τα βρεις και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που πάντα εμποδίζουμε κάθε είδους εξυγίανση...δεν καταλαβαίνω γιατί εμμένουμε στο γεγονός της απόλυτης ανισορροπίας...
πριν απο λίγες ημέρες υποστήριζα το θέμα της ισορροπίας μεταξύ των ανθρώπων ανάλογα της παιδείας τους και της θέσης τους στην κοινωνία...δεν είχε προβάλει κανείς σας ενστάσεις...
ιδου η Ρόδος, ιδού και το πήδημα λοιπόν...

αλλά ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε μότο 100 ετών όπως 'εαμ, ελας, μελιγαλάς' ή πάκηδες για να μας στηρίξουν....δεν μπορούμε να είμαστε πιο....δημιουργικοι και λιγότερο προβλέψιμοι??

senna,
κρίνεις τους ανθρώπους απο προηγούμενες αναρτήσεις τους και τους κατηγοριοποιείς -αν αντιλαμβάνομαι- αναλόγως? τελικά όσο 'ουδέτεροι' και αν είμαστε, δεν αντέχουμε να μην μπούμε στον άτιμο τον πειρασμό της ταμπελοποίησης ανθρώπων χμ?

η συντριπτικη πλειοψηφία του λαού, είναι υπερ της λύσης αυτής, άρα μην κωφεύετε γιατί έτσι βολεύει...χρονια τώρα ΟΛΟΙ συζητούσαμε για την βρώμικη έρτ και τα πάρτυ που έδινε...σήμερα όμως κάνουμε στροφή 180 μοιρών και τα ξεχνάμε στον βωμό της κομματικής μας ταυτότητας...τελικά είμαστε λαός με πολύ μικρή μνήμη...

είναι ένας βασικος λόγος για τον οποίο δεν βλέπω ιδιαίτερη ανάπτυξη για την χώρα αυτή...
Καλά....εσείς είστε ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ στους κοινωνικούς αγώνες....αλλά δεν πειράζει...δείχνετε σε ποιο στρατόπεδο έχετε στρατευτεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 3:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μιλάς για την ύπαρξη στρατοπέδων....εσύ σε ποιό στρατόπεδο είσαι όπυργε?
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tanysipteros
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 706

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:


ΥΓ. Και ναι, υπήρχαν και καλά πράγματα στην ΕΡΤ - Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Τρίτο Πρόγραμμα.


Συμμερίζομαι την θλίψη σου, skakos...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tanysipteros
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 706

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
skakos έγραψε:
Επιτέλους έκλεισε αυτός ο βόθρος. 2900 αργόσχολοι πήγαν σπίτια τους. Όλη η Ελλάδα σύσσωμη ανακουφίζεται! Πανηγύρια στους δρόμους! Μια νέα μέρα ξημερώνει με τα πρώτα δείγματα απολύσεων στο Δημόσιο Τομέα που τόσα χρόνια προστατεύονταν από μια μυστηριώδη δύναμη. Ανεξαρτήτως των πιθανών σκοπιμοτήτων της στιγμής και των ευθυνών και των κυβερνώντων για την κατάντια της ΕΡΤ, δεν μπορεί κανείς παρά να χαίρεται με τέτοια νέα! Σε τελική ανάλυση, αν ένα νομικό πρόσωπο δεν αποδίδει αυτά που πρέπει τότε κλείνει. Τόσο απλά. Γιατί δηλαδή να προστατεύεται επ' άπειρον;

ΥΓ. Και ναι, ξέρω ότι δεν ήταν και οι 2900 αργόσχολοι. Ήταν οι 2890. Και ναι, υπήρχαν και καλά πράγματα στην ΕΡΤ - Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Τρίτο Πρόγραμμα. Ένα διαμάντι μέσα σε ένα βόθρο. Μακάρι από όλη την ΕΡΤ να ανοίξει πάλι ΜΟΝΟ αυτό! Αλλά δεν μπορούμε να έχουμε τις εξαιρέσεις σαν δικαιολογία πάντα!
Φίλε skakos εδώ με βρίσκεις ΚΑΘΕΤΑ και ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ και ΔΙΑΓΩΝΙΑ αντίθετο... όχι τόσο για το ότι έκλεισε μια τηλεόραση (που μόλις τους έκλεισε την τηλεόραση βγήκε ο κόσμος στους δρόμους, για τους μισθούς, τις συντάξεις όμως....) αλλά όσον αφορά τους εργαζόμενους, γιατί πιπιλίζεις και συ την ίδια καραμέλα των κυβερνητικών κάθε φορά που επιδιώκουν να ξεκληρίσουν μια κοινωνική ομάδα, "είναι λαμόγια", "είναι αργόσχολοι", "ανεπρόκοποι"...
Και σ' αυτήν την κοινωνική ομάδα είναι κάπως διαφορετικό, γιατί κι αν ακόμα είναι σύμφωνα με την παγκαλική κυνικότητα οι 2890 αργόσχολοι και η ΕΡΤ άντρο διαφθοράς, ποιός το έκανε έτσι???
Το να βγαίνουν λοιπόν αυτοί που το κάνανε άντρο διαφθοράς και φέρανε τους μισθούς των 3.000 - 4.000 ευρώ για δημοσιογράφους κομματικών γραφείων και να ρίχνουν τις ευθύνες στους εργαζόμενους, είναι το άκρον άωτον του παραλογισμού.

Γιατί όπως έγραφε κάπου σωστά:

"Δεν είναι οι μεγαλοδημοσιογράφοι -φορείς της κρατικής προπαγάνδας και σκοταδισμού, μπουκωμένοι από τους παχυλούς μισθούς τους- που αξίζουν την αλληλεγγύη μας. Είναι οι υπόλοιποι, χιλιάδες εργαζόμενοι τεχνικοί, διοικητικοί που ναι, πολλοί από αυτούς βρέθηκαν στους δρόμους σε κοινούς αγώνες με την υπόλοιπη κοινωνία, είναι η αντίσταση στον ολοκληρωτισμό που αξίζει να μας θέσει αλληλέγγυους και αλληλέγγυες σε οποιοδήποτε αγώνα ενάντια στην εμπορευματοποίηση και την διαγραφή της ζωής μας. Είναι τελικά η υπεράσπιση της έννοιας της δημόσιας χρήσης αγαθών και υπηρεσιών όταν βλέπουμε να γίνονται βορρά στα συμφέροντα του κεφαλαίου και των αφεντικών, νομιμοποιώντας έτσι τον κυβερνητικό ολοκληρωτισμό και τον εκφασισμό της κοινωνίας.

Δεν είναι αντιφατικό στις συνειδήσεις των αγωνιζόμενων ανθρώπων, να αρνηθούμε την ενσωμάτωση και την οικειοποίηση του κοινωνικού κανιβαλισμού, τον οποίο εδώ και χρόνια εκφράζει η λεηλατημένη κοινωνία μας. Σήμερα είναι οι πάνω από 2.656 εργαζόμενοι της ΕΡΤ, αύριο θα είναι οι 3.000 στα ΕΛΤΑ, το Σεπτέμβρη θα είναι οι πάνω από 6.000 εκπαιδευτικοί που θεωρούνται "άχρηστοι" στα σχολεία μας ενώ στην πραγματικότητα αυτά θα λειτουργήσουν χωρίς δασκάλους και καθηγητές!

Στην τελική είμαστε όλοι μας όσοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα χαρακτηριστούμε ως "άχρηστοι-ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ", στην παραγωγική διαδικασία, και οι πιο "τυχεροί" από μας, θα πεταχτούμε στα σκουπίδια των επιδοτούμενων 5μηνων προγραμμάτων, χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα, αλλά και χωρίς μισθό και ασφάλιση! Οι υπόλοιποι, θα αρκεστούμε στα 360 ευρώ του επιδόματος ανεργίας -για όσο υπάρχει ακόμα- και μόνο για 450 μέρες!"


ΕΣΥ ΠΑΡΕ ΔΡΟΜΟ!!!

ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΕΡΤ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ, ΝΕΟΤΑΞΙΤΗ ΨΕΥΤΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΗ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
skakos έγραψε:
Επιτέλους έκλεισε αυτός ο βόθρος. 2900 αργόσχολοι πήγαν σπίτια τους.
ΥΓ. Και ναι, ξέρω ότι δεν ήταν και οι 2900 αργόσχολοι. Ήταν οι 2890.



skakos έγραψε:
Όποιος βάζει σε κατηγορίες ανθρώπους με τόση ευκολία δεν έχει συνήθως δίκιο...


Είπα ήδη για τις εξαιρέσεις της ΕΡΤ. Δεν τις διάβασες; Στο πρώτο πρώτο post μου είναι. Ωστόσο έγραψα επίσης ότι οι εξαιρέσεις αυτές δεν μπορούν να δικαιολογήσουν το μη κλείσιμο της ΕΡΤ.

Ό,τι δεν καταλαβαίνεις με ρωτάς. Εδώ είμαι.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
skakos έγραψε:
troian έγραψε:
skakos έγραψε:
Σε τελική ανάλυση, αν ένα νομικό πρόσωπο δεν αποδίδει αυτά που πρέπει τότε κλείνει. Τόσο απλά. Γιατί δηλαδή να προστατεύεται επ' άπειρον;
Η ΕΡΤ δηλαδή μπαίνει μέσα; για δώστε επίσημα ή και ανεπίσημα αλλά έγκυρα στοιχεία;


Πλάκα κάνεις ή αλήθεια θέλεις στοιχεία για να πεισθείς ότι έπρεπε να κλείσει;
σοβαρά, άμα υπάρχει κανένας ισολογισμός τίποτα έσοδα-έξοδα θα βοηθούσε.


Όχι δεν έχω ρε συ. ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ. Απλά είμαι μαλάκας και χωρίς λόγο ξύπνησα το πρωί και είπα να κλείσει. Έτσι. Για χαβαλέ. Και γιατί είμαι μαλάκας, το είπα αυτό; Ναι ναι. Έτσι απλά. Αύριο μπορεί να πω για το ΜΕΓΚΑ ή για τον ΑΝΤ1. Είμαι με τις μέρες μου. Δεν είναι ότι έχω ακούσει καμία ιστορία για την ΕΡΤ, για τα κομματόσκυλα που δουλεύουν εκεί, για τους μισθούς που παίρνουν ή δεν είναι ότι έχω δει ότι δεν έχει πρόγραμμα σοβαρό και βάζει συνέχεια επαναλήψεις το οποίο μάλιστα πληρώνω εγώ με τη ΔΕΗ. Όχι. Καμία σχέση. Απλά είμαι ένας μαλάκας που θέλει χωρίς λόγο να κλείσει ένα αξιόλογο κανάλι που βγάζει χρήματα με τον κόπο του... εεεε, εννοώ με τον κόπο ΜΟΥ.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
skakos έγραψε:
Επιτέλους έκλεισε αυτός ο βόθρος. 2900 αργόσχολοι πήγαν σπίτια τους. Όλη η Ελλάδα σύσσωμη ανακουφίζεται! Πανηγύρια στους δρόμους! Μια νέα μέρα ξημερώνει με τα πρώτα δείγματα απολύσεων στο Δημόσιο Τομέα που τόσα χρόνια προστατεύονταν από μια μυστηριώδη δύναμη. Ανεξαρτήτως των πιθανών σκοπιμοτήτων της στιγμής και των ευθυνών και των κυβερνώντων για την κατάντια της ΕΡΤ, δεν μπορεί κανείς παρά να χαίρεται με τέτοια νέα! Σε τελική ανάλυση, αν ένα νομικό πρόσωπο δεν αποδίδει αυτά που πρέπει τότε κλείνει. Τόσο απλά. Γιατί δηλαδή να προστατεύεται επ' άπειρον;

ΥΓ. Και ναι, ξέρω ότι δεν ήταν και οι 2900 αργόσχολοι. Ήταν οι 2890. Και ναι, υπήρχαν και καλά πράγματα στην ΕΡΤ - Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Τρίτο Πρόγραμμα. Ένα διαμάντι μέσα σε ένα βόθρο. Μακάρι από όλη την ΕΡΤ να ανοίξει πάλι ΜΟΝΟ αυτό! Αλλά δεν μπορούμε να έχουμε τις εξαιρέσεις σαν δικαιολογία πάντα!


skakos έγραψε:
Όποιος βάζει σε κατηγορίες ανθρώπους με τόση ευκολία δεν έχει συνήθως δίκιο...


Σκάκος πιστεύω να κατάλαβες τώρα γιατί είναι πολύ εύκολο να κάνουμε κριτική στους άλλους αλλα παρα παρα πολύ δύσκολο να αναμορφώσουμε τον εαυτό μας.


Απάντησα (βλ. πιο πάνω). Μην βιάζεσαι να κρίνεις τι λέει ο άλλος.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΡΤ - Άντε γεια! Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
kaneis έγραψε:
skakos έγραψε:
Επιτέλους έκλεισε αυτός ο βόθρος. 2900 αργόσχολοι πήγαν σπίτια τους.
ΥΓ. Και ναι, ξέρω ότι δεν ήταν και οι 2900 αργόσχολοι. Ήταν οι 2890.



skakos έγραψε:
Όποιος βάζει σε κατηγορίες ανθρώπους με τόση ευκολία δεν έχει συνήθως δίκιο...



Θα μείωνα πολύ την οξυδερκή αυτή παρατήρηση εάν έβαζα οποιαδήποτε φατσούλα/smylley
άψογη.


Απάντησα (βλ. πιο πάνω). Πόσες φορές πρέπει να γράψω κάτι; Ένας διαβάζει κάτι λάθος και μετά ΟΛΟΙ παίρνουν τη μαλακία που είπε και την επαναλαμβάνουν; Μικρογραφία της κοινωνίας έλεγε ο Afham. Και πόσο δίκιο είχε...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
έχει δρόμο ακόμα Saruman - μικρός είναι.


Μου αρέσουν πάντα τα πατερναλιστικού τύπου σχόλιο. Δείχνουν πόσο κενός είναι ο άλλος σε επιχειρήματα. Cool
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
κι αφού περί skakou,

ο skakos κάνει το μεγάλο άλμα στις Συζητησεις για θέματα Laughing

η αμέσως προηγούμενη φορά ήταν στις 20 Απριλίου με το θέμα :

Τι ΠΟΔΙ έχετε; Laughing

πιο πριν 8 Απριλίου
Κένεντυ: Τον σκότωσαν για τα UFO; Laughing Laughing

15 Μαρτίου
skakos vs. Δάκης: Δημιουργισμός ή Εξέλιξη;

όπου (υβριδικώς) όρισε τους συμμετέχοντες (είναι το δόγμα Δημοκρατία αλά καρτ) :
Συμμετέχοντες: skakos, Δάκης
μη απολυμένοι της ΕΡΤ θα'ταν Laughing Laughing Laughing


και 28 Απριλίου
filosofia.gr - Ποιος το πληρώνει;
όπου με τα δύο χθεσινά του εντελώς νέας κοπής θέματα στο συζητήσεις για θέματα προφανώς δίνει απάντηση στο ερώτημά του πια Laughing Laughing Laughing Laughing

Παράθεση:
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει

απλά καμιά φορά αργεί ο καταραμένος να σηκωθεί Laughing


Είσαι αρκετά μικρός (πνευματικά) για να με κρίνεις αναφορά με την ποιότητα των θεμάτων που βάζω.

Τα τελευταία θέματα που έχω βάλει είναι τα...

Ένωση Άθεων: Από τον Μηχανιστικό στο Διαλεκτικό Υλισμό
Επιστήμη και Ηθική: Η ανάγκη για έναν ισχυρότερο δεσμό

Φυσικά δεν τα βρίσκεις σοβαρά. Και είσαι τόσο αστείος ώστε να βρίσκεις θέματα που έβαλα με ξεκάθαρη δόση χιούμορ στην κατηγορία Θέματα για να κάνεις και σχόλια για το πόσο σοβαρός είμαι. Smile Αυτά είναι. Και όσον αφορά το θέμα τον Δάκη, είχαμε ξεκινήσει debate ένας-προς-ένας και εξ' ου και ο τίτλος. Αν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα καλό είναι να απέχεις. Όσο για τα άλλα θέματα που επέλεξες να γράψεις, δεν κατανοώ τι θέμα έχεις.

Αν ασχολείσαι μαζί μου και με το τι κάνω, με τιμάς. Συνέχισε το. Έχεις πολύ πράγμα να αναλύσεις. Ίσως σε προσλάβω και για βιογράφο μου. Ίσως αν ανοίξεις ένα θέμα για τα θέματα που γράφω να ήταν καλύτερα; Τι λες; Να είσαι καλά σε κάθε περίπτωση! Cool Laughing
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
μερικές φορές λόγω μεγάλης μου ηλιθιότητας επιτρέπω στον εαυτό μου να εκνευριστεί που μας περνάνε τα πιτσιρίκια για βόδια Laughing
μετά όμως το διασκεδάζω σκεπτόμενος :
τι θα ήταν η ζωή εν τη απουσία του ρήματος "μεγαλώνω" ? Laughing Laughing Laughing Razz


Κρατώ το πρώτο που είπες. Γιατί εκνευρίστηκες; Τι σε χάλασε; Ξέρεις συνήθως εκνευρίζεται κάποιος όταν έχει άδικο και απλά δεν θέλει να το παραδεχθεί. Το ξέρω γιατί έχω περάσει από αυτή τη φάση. Όταν ήμουν 8 χρονών.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
MARIA έγραψε:

senna,
η συντριπτικη πλειοψηφία του λαού, είναι υπερ της λύσης αυτής, άρα μην κωφεύετε γιατί έτσι βολεύει...χρονια τώρα ΟΛΟΙ συζητούσαμε για την βρώμικη έρτ και τα πάρτυ που έδινε...σήμερα όμως κάνουμε στροφή 180 μοιρών και τα ξεχνάμε στον βωμό της κομματικής μας ταυτότητας...τελικά είμαστε λαός με πολύ μικρή μνήμη...


Σου φάνηκε ότι δεν είμαι υπέρ του κλεισίματος της ΕΡΤ ?

Λυπάμαι έχουμε πρόβλημα συννενόησης και είμαστε και μόνον τόσο λίγοι.

Ή μήπως πρέπει να είμαι δεξιός για να συμφωνώ αλλιώς η συμφωνία μου δεν μετράει ? Να σου δώσω μια παραπομπή μήπως ? (που έκανε γαργάρα ο bonnot - κάν΄το κι εσύ γραγάρα ελεύθερα - θα ανακαλύψουμε πόση διαφορετικότητα υφίσταται εδώ μέσα τελικά παρά τα υποτιθέμενα αλληλοχτυπήματα τα ρούχα μαζί που πλύθηκαν κι έχουνε γίνει μπλε Μαριγάκι ποσες φορές τα λέτε στο τηλέφωνο με όσους σε βρίζουν ? Ο Βούρος νέος διευθυντής θεάτρου ? )

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=159685&highlight=#159685


Εσύ πάντα συμφωνείς με ό,τι λέω αλλά κατά τα άλλα εκνευρίζεσαι που δεν σε κατανοούμε... Όπως και στην άλλη συζήτηση για την έκτρωση και το σύνδρομο Down και την "έξυπνη" ιστορία του σοφού που μιλάει για θανάτωση μικρών παιδιών που είπες...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
MARIA έγραψε:
ναι troian,

έχεις δίκιο....πήγαινε να επιχειρηματολογήσεις σε εκείνους που έχουν 2 πτυχία, και μόλις και μετα βίας σήμερα, ο μισθός τους αγγίζει τα 600 ευρώ/μήνα...

http://www.sigmalive.com/news/greece/50182

http://www.zougla.gr/politiki/article/sti-vouli-egrafo-gia-tous-mis8ous-stin-ert

αυτά όμως μπορείς να τα βρεις και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που πάντα εμποδίζουμε κάθε είδους εξυγίανση...δεν καταλαβαίνω γιατί εμμένουμε στο γεγονός της απόλυτης ανισορροπίας...
πριν απο λίγες ημέρες υποστήριζα το θέμα της ισορροπίας μεταξύ των ανθρώπων ανάλογα της παιδείας τους και της θέσης τους στην κοινωνία...δεν είχε προβάλει κανείς σας ενστάσεις...
ιδου η Ρόδος, ιδού και το πήδημα λοιπόν...

αλλά ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να χρησιμοποιούμε μότο 100 ετών όπως 'εαμ, ελας, μελιγαλάς' ή πάκηδες για να μας στηρίξουν....δεν μπορούμε να είμαστε πιο....δημιουργικοι και λιγότερο προβλέψιμοι??

senna,
κρίνεις τους ανθρώπους απο προηγούμενες αναρτήσεις τους και τους κατηγοριοποιείς -αν αντιλαμβάνομαι- αναλόγως? τελικά όσο 'ουδέτεροι' και αν είμαστε, δεν αντέχουμε να μην μπούμε στον άτιμο τον πειρασμό της ταμπελοποίησης ανθρώπων χμ?

η συντριπτικη πλειοψηφία του λαού, είναι υπερ της λύσης αυτής, άρα μην κωφεύετε γιατί έτσι βολεύει...χρονια τώρα ΟΛΟΙ συζητούσαμε για την βρώμικη έρτ και τα πάρτυ που έδινε...σήμερα όμως κάνουμε στροφή 180 μοιρών και τα ξεχνάμε στον βωμό της κομματικής μας ταυτότητας...τελικά είμαστε λαός με πολύ μικρή μνήμη...

είναι ένας βασικος λόγος για τον οποίο δεν βλέπω ιδιαίτερη ανάπτυξη για την χώρα αυτή...


Μαρία μην με αναγκάζεις να σου υπενθυμίζω δικά σου λόγια!!!!!!
ΜΕ ΡΕΓΟΥΛΑ.
Αντε εσύ να πείς στον πατέρα με δύο η τρία παιδιά που δούλευε στην ΕΡΤ με μισθό 1000 ευρω το μήνα ότι αύριο δεν θα έχει να ταίσει τα παιδιά του.
Είπαμε με ρέγουλα.


Καλά και εσύ άντε στους 2,000,000 άνεργους του ιδιωτικού τομέα που τόσο καιρό πλήρωναν αυτόν τον πατέρα, να τους πεις τα ίδια. Αν είναι να κάνεις εντύπωση κάνε το εντυπωσιακά! Cool
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 15, 2013 4:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
MARIA έγραψε:
ΣΑΡΟΥΜΑΝ,

το 'με τη ρέγουλα' ξέρεις πολυ καλά σε ποιές αναρτήσεις απευθύνονταν... συμφωνούσες άλλωστε πανηγυρικά και εσύ κατά καιρούς...τώρα ηρέμησες για τους δικούς σου λόγους

όλοι αυτοί έχουν πολύ λίπος σε διαβεβαιώ...

εσύ έχεις να πεις κάτι για τις οικογένειες που έδώ και δύο ή τρια χρόνια έχουν θέμα επιβίωσης ή για τους ανθρώπους που έχουν αυτοκτονήσει και για τους οποίους δεν εγινε ποτέ αναφορά από τους δημοσιογράφους της ερτ??
δεν παρατήρησες ποτέ ότι η έρτ ήταν η φωνή της εκάστοτε κυβέρνησης (και έχουμε και το θράσσος να εμπέζουμε την Τουρκία για αυτό)...
'διάβασες' στις μεταδόσεις τους αλληλεγγύη για τους συνέλληνες??
γνωρίζεις ότι όλες οι τοποθετήσεις ήταν ένα κομματικό πλυντήριο??

εν πάση περιπτώσει, όταν κανείς βρίσκεται στον ιδιωτικο τομέα και χάνει την δουλειά του, σκύβει το κεφάλι μην έχοντας κάτι άλλο να κάνει...στην περίπτωση αυτή όμως μιλάμε για δημόσιο που μεταφραζεται στο 'εσύ με έβαλες, και σου απαγορεύεται να με διώξεις'...

εκείνοι οι άνθρωποι, λειτουργούσαν για το σύστημα και δεν έφερναν στην δημοσιότητα καυτά θέματα που αφορούσαν στον λαό...είχαν αποκλεισει κόμματα ενώ θα έπρεπε βάσει νόμου να τους δίνουν τον λόγο...
Είχαν δηλαδή παρανόμως κάνει φέις κοντρολ σε 1.5 έλληνες....
λυπάμαι, αλλά δεν θα μπορέσω να κλάψω ΣΑΡΟΥΜΑΝ, ενώ προσπάθησα να βρω πολλές δικαιολογίες γι αυτό....


Μαρία προσπάθησε να σκεφτείς με ψυχραιμία κι όχι με θυμό.
Το γεγονος ότι υπάρχουν οικογένειες που εδώ και τρία η περισσότερα χρόνια έχουν θέμα επιβίωσης σημαίνει ότι πρέπει να δημιουργούνται συνεχώς νέες οικογένειες με θέμα επιβίωσης η το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι αυτοκτόνησαν σημανει ότι πρεπει να αυτοκτονήσουν κι άλλοι;;;
Δηλαδη αυτή είναι τώρα μια υγιής αντίδραση;;;
Aφου αυτοκτόνησαν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δε πα να αυτοκτονήσουν κι όλοι οι δημοσιοι!!!!!!!!!!!
Η μήπως πιστεύεις ότι όλοι οσοι δούλευαν στην ΕΡΤ είχαν τους μισθούς της ΣΤΑΗ Η ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ.
Λες ότι τωρα ηρέμησα.
Ναι όντως.
Επαψα να σκέφτομαι με θυμό όπως εσύ αλλά με λογική.
Αν μαρία για κάποιους μπορείς να κλαίς ενώ για κάποιους άλλους όχι ,οι οποίοι είναι ακριβώς στην ίδια μοίρα με τους πρώτους τότε έχεις κάποιο πρόβλημα στο να ζυγίζεις σωστά τις καταστάσεις.


Δεν σου λέει για "όλους". Σου λέει για ένα κανάλι που ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ τίποτα αναφορικά με τους απολυμένους του ιδιωτικού τομέα! Για ένα κανάλι που τόσο καιρό ήταν ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ και όλοι το ΑΠΕΧΘΑΝΟΝΤΟΥΣΑΝ γιατί δεν έλεγε την αλήθεια για το Μνημόνιο! Και τώρα ξαφνικά όλοι το αγαπάτε! Αυτά είναι όμως. Οι μάζες πάντα έχουν περίεργες αντιδράσεις... Αρκεί να ξέρεις να τις χειραγωγείς.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Επόμενο
Σελίδα 3 από 20

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center