Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΤΟ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΒΛΕΜΜΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 6:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:

ΈΛΑ ΡΕ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ!!!
Ποιός είσαι ρε μάγκα που απαιτείς και το σεβασμό??
Το μόνο που θα πάρεις είναι τα @ΡΧΙΔΙ@ μου ΓΕΛΟΙΕ, ε ΓΕΛΟΙΕ!!!


Κοίτα το ξέρω ότι δε σέβεσαι κανέναν και τίποτα ούτε τον ίδιο σου τον εαυτό.
Αλλωστε αυτό είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό σας σωστα;;
Να μην σέβεστε τίποτα και κανέναν ούτε καν τους ίδιους τους γονείς σας.
Και μετα με αυτη τη συμπεριφορα να βρίζεις τους πάντες θέλεις να μας πουλήσεις και γνώμη;;;
Tι γνώμη μπορεί να έχει κάποιος και κατά πόσο μπορεί αυτή η γνώμη να γίνει σεβαστή απο κάποιον που δεν σέβεται κανέναν και βρίζει σαν τον χειρότερο αλήτη.
Πάντως όσο περισσότερο βρίζεις τόσο περισσότερο αποδυκνύεις την αλητεία σου.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα το γύρισες ξαφνικά στον πληθυντικό ευγενείας για να δείξεις πόσο αντίθετα αριστοκράτης είσαι εσύ??
Μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:
Τώρα το γύρισες ξαφνικά στον πληθυντικό ευγενείας για να δείξεις πόσο αντίθετα αριστοκράτης είσαι??
Μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη!


Το μόνο που σου ζητώ είναι να μην βρίζεις.
Να εκθέτεις τις απόψεις σου χωρίς να βρίζεις.
Οταν μιλώ για σεβασμό ομιλώ για σεβασμό του άλλου ως ανθρώπινη προσωπικότητα και ως συνανθρώπου που έχει το δικαίωμα να έχει τις δικές του απόψεις και ιδέες όσο κι αν εσένα δεν σου αρέσουν αυτές οι ιδέες.
Πρέπει να εξηγώ τώρα και τι σημαίνει σεβασμός;;
Και αυτό ακόμη το έχετε ξεχάσει;;;
To μόνο που ζητώ είναι κοσμιότητα και ευγενική ανταλλαγή απόψεων.
Εγώ ποτέ δεν έχω βρίσει.
Μπορει κάποιες φορές να ξέφυγα απο την κοσμιότητα όπως ειναι φυσιολογικό για όλους αλλά ποτέ δεν έβρισα.
Μπορείς να καταλάβεις αυτά που λέω η όχι;;
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν υπάρχει σέβας σήμερα

_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

” Ο σίγουρος τρόπος για να διαφθείρεις την Νεολαία είναι να της μάθεις να νιώθει μεγαλύτερο σεβασμό για αυτούς που σκέφτονται ίδια παρα αυτους που σκέφτονται διαφορετικά “

TO ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ζήτημα είναι αν υπήρχε παλιά σέβας, αλλά σέβας όχι φόβος. Γιατί είναι το παρελθόν εξιδανικευμένο; (θα ανοίξω ένα θέμα τέτοιο κάποια στιγμή)
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
Bonnot έγραψε:
Τώρα το γύρισες ξαφνικά στον πληθυντικό ευγενείας για να δείξεις πόσο αντίθετα αριστοκράτης είσαι??
Μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη!


Το μόνο που σου ζητώ είναι να μην βρίζεις.
Να εκθέτεις τις απόψεις σου χωρίς να βρίζεις.
Οταν μιλώ για σεβασμό ομιλώ για σεβασμό του άλλου ως ανθρώπινη προσωπικότητα και ως συνανθρώπου που έχει το δικαίωμα να έχει τις δικές του απόψεις και ιδέες όσο κι αν εσένα δεν σου αρέσουν αυτές οι ιδέες.
Πρέπει να εξηγώ τώρα και τι σημαίνει σεβασμός;;
Και αυτό ακόμη το έχετε ξεχάσει;;;
To μόνο που ζητώ είναι κοσμιότητα και ευγενική ανταλλαγή απόψεων.
Εγώ ποτέ δεν έχω βρίσει.
Μπορει κάποιες φορές να ξέφυγα απο την κοσμιότητα όπως ειναι φυσιολογικό για όλους αλλά ποτέ δεν έβρισα.
Μπορείς να καταλάβεις αυτά που λέω η όχι;;
Δεν με ενδιαφέρουν φίλε μου οι ψευτοσοβαροφάνειες.
Γιατί μας πειράζουν οι ακραίες φράσεις και όχι οι μαλακίες που πετάει ο καθένας εδώ μέσα.
Γι' αυτό λοιπόν μιλάω για ψευτοσοβαροφάνεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 8:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
” Ο σίγουρος τρόπος για να διαφθείρεις την Νεολαία είναι να της μάθεις να νιώθει μεγαλύτερο σεβασμό για αυτούς που σκέφτονται ίδια παρα αυτους που σκέφτονται διαφορετικά “
Γιατί εσύ θεωρείς τον εαυτό σου ότι σκέφτεται κάτι διαφορετικό??
Ό,τι λέει ο μέσος έλληνας αναπαράγεις. Αυτό δεν σου λέω όλη την ώρα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 04, 2013 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bonnot έγραψε:

Δεν με ενδιαφέρουν φίλε μου οι ψευτοσοβαροφάνειες.
Γιατί μας πειράζουν οι ακραίες φράσεις και όχι οι μαλακίες που πετάει ο καθένας εδώ μέσα.
Γι' αυτό λοιπόν μιλάω για ψευτοσοβαροφάνεια.


Oι μαλακίες που πετάει ο καθένας εδώ μέσα είναι η αποψη του ,αυτό προσπαθώ κι εγώ να σου εξηγήσω.
Για μένα είναι μαλακίες αυτά που πετάς εσύ,για σένα είναι μαλακίες αυτά που πετώ εγώ για τον άλλο είναι μαλακίες αυτά που πετάμε κι οι δυό μας.
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγησω και δεν καταλαβαίνεις.
Ο κάθένας έχει τις ιδέες και τις απόψεις του που για τον άλλο είναι μαλακίες.
Αν αρχίσουμε να βρίζουμε ο καθένας τον άλλο γιατί θεωρούμε τις απόψεις του μαλακίες και τις δικές μας το απαυγασμα της γνώσης που θα καταλήξουμε;;
Kαι με ποιό κριτήριο εσύ κρίνεις τις απόψεις των άλλων ως μαλακίες και τις δικές σου ως σωστές;;
Στο ξανάγραψα στο τελευταίο θέμα που άνοιξες ,μαλλον έχεις υπερεκτιμήσει τον εαυτό σου και τις γνώσεις σου και έχεις υποβιβάσει όλους τους άλλους που δεν συμφωνούν με σένα σε μαλάκες.
Αυτό αν δεν το γνωρίζεις ονομάζεται ΦΑΣΙΣΜΟΣ.
Εχεις καταντήσει χειρότερος απο αυτά που ειρωνέυεσαι και πρέπει να το αντιληφθείς πρίν σε πάρει κι άλλο η κατηφόρα.
Εγώ δεν έχω κανένα λόγο να ασχολούμαι μαζί σου θα μπορούσα να μην ξαναασχοληθώ με σένα και να τελειώσει η υπόθεη.
Ομως για κάποιο λόγο μου φαίνεσαι καλό παιδί που όμως έχει παρερμηνεύσει πολλά πράγματα και δείχνει να φοβάται τους πάντες και τα παντα και να αντιδρά με θυμό και οργή.
Προσπάθησε να τιθασεύσεις τον θυμό σου και να μετριάσεις λίγο τον εγωισμό σου και τον ναρκισσισμό σου.
Και όχι φίλε δεν είναι σοβαροφάνεια να σέβεσαι τον άλλο και τις απόψεις του.
Είναι ενδειξη πολιτισμού ευγένειας και ήθους
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 05, 2013 1:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:
Bonnot έγραψε:

Δεν με ενδιαφέρουν φίλε μου οι ψευτοσοβαροφάνειες.
Γιατί μας πειράζουν οι ακραίες φράσεις και όχι οι μαλακίες που πετάει ο καθένας εδώ μέσα.
Γι' αυτό λοιπόν μιλάω για ψευτοσοβαροφάνεια.


Oι μαλακίες που πετάει ο καθένας εδώ μέσα είναι η αποψη του ,αυτό προσπαθώ κι εγώ να σου εξηγήσω.
Για μένα είναι μαλακίες αυτά που πετάς εσύ,για σένα είναι μαλακίες αυτά που πετώ εγώ για τον άλλο είναι μαλακίες αυτά που πετάμε κι οι δυό μας.
Αυτό προσπαθώ να σου εξηγησω και δεν καταλαβαίνεις.
Ο κάθένας έχει τις ιδέες και τις απόψεις του που για τον άλλο είναι μαλακίες.
Αν αρχίσουμε να βρίζουμε ο καθένας τον άλλο γιατί θεωρούμε τις απόψεις του μαλακίες και τις δικές μας το απαυγασμα της γνώσης που θα καταλήξουμε;;
Kαι με ποιό κριτήριο εσύ κρίνεις τις απόψεις των άλλων ως μαλακίες και τις δικές σου ως σωστές;;
Στο ξανάγραψα στο τελευταίο θέμα που άνοιξες ,μαλλον έχεις υπερεκτιμήσει τον εαυτό σου και τις γνώσεις σου και έχεις υποβιβάσει όλους τους άλλους που δεν συμφωνούν με σένα σε μαλάκες.
Αυτό αν δεν το γνωρίζεις ονομάζεται ΦΑΣΙΣΜΟΣ.
Εχεις καταντήσει χειρότερος απο αυτά που ειρωνέυεσαι και πρέπει να το αντιληφθείς πρίν σε πάρει κι άλλο η κατηφόρα.
Εγώ δεν έχω κανένα λόγο να ασχολούμαι μαζί σου θα μπορούσα να μην ξαναασχοληθώ με σένα και να τελειώσει η υπόθεη.
Ομως για κάποιο λόγο μου φαίνεσαι καλό παιδί που όμως έχει παρερμηνεύσει πολλά πράγματα και δείχνει να φοβάται τους πάντες και τα παντα και να αντιδρά με θυμό και οργή.
Προσπάθησε να τιθασεύσεις τον θυμό σου και να μετριάσεις λίγο τον εγωισμό σου και τον ναρκισσισμό σου.
Και όχι φίλε δεν είναι σοβαροφάνεια να σέβεσαι τον άλλο και τις απόψεις του.
Είναι ενδειξη πολιτισμού ευγένειας και ήθους
Όχι φίλε μου, δεν σου τα 'πανε καλά.
Μην παγιδεύεσαι σε αυτό το αυτάρεσκο και νωθρό "ο καθένας έχει την άποψή του". Είναι το οχυρό πίσω από τον οποίο τρέχουν να καλυφθούν όλοι όσοι δεν μπορούν να αναπτύξουν τις απόψεις του και δεν έχουν αξιόπιστα επιχειρήματα να τις στηρίξουν.
Γιατί όπως έλεγε ο φιλόσοφος του 18ου αι. Τζορτζ Μπέρκλευ, πολλοί έχουν άποψη αλλά λίγοι σκέπτονται.

Εσύ λοιπόν δεν γνωρίζεις τι δείχνει αυτό.
Σοβαροφάνεια είναι να σε πειράζουν οι ακραίες φράσεις και όχι οι μαλακίες που πετάει ο καθένας εδώ μέσα. Σοβαροφάνεια και ψευτοκαθωσπρεπισμός.
Αυτά μας έφαγαν στην Ελλάδα.
Και το τι φαίνομαι στον κάθε κλασσικό μαλάκα έλληνα εδώ μέσα, το έχω γραμμένο στα παλαιότερα των υποδημάτων μου (για να μην πω τιποτε άλλο)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 05, 2013 2:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...για κοιτα που ο γιαλαντζί θλιβερός, αληταράς, αναρχικός απαιτεί και φιμωση των απόψεων....

https://www.youtube.com/watch?v=nfldqU8W1WU
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bonnot
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 980

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 05, 2013 5:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον κώλο θα σου φιμώσω εσένα μωρή τσόκαρο!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 05, 2013 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δικό ΜΟΥ ειναι το θέμα, στο οποίο μπαίνεις και αποπατώνεις....

αει χάσου...μυρμηγκάκι... Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gidi
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 214

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 05, 2013 5:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing τα βλεπεις τα συμπτώματα του εγωισμού? Razz ... πανε πακέτο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 05, 2013 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

jollyroger,

άσε τα συμπτώματα του εγωισμού...

αν ερχόμουν ν΄αποπατώνω κάθε μέρα στην πόρτα σου, προφανώς θα με ευχαριστούσες και θα προσπαθουσες να δαμάσεις τον εγωισμό σου, δίνοντάς μου και χαρτί υγείας ρε μπαγάσα?? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center