Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ένωση Άθεων: Από τον Μηχανιστικό στο Διαλεκτικό Υλισμό
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 94, 95, 96  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι, αυτό με τον Άρη μου το έλεγε ένας φίλος προχτές και δεν τον πίστευα!

One-way ticket to Mars λοιπόν, για να δούμε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάτσε, άλλο δεν είναι η αιτιοκρατία, και άλλο η αιτιότητα, ή κάνω λάθος;

Αλλά ας μην το κάνουμε βερμπαλιστικό και φιλολογικό το θέμα.

Εγώ εννοώ τη λογική συνέπεια αιτία-αποτέλεσμα. Πως αυτή ΔΕΝ μπορεί να εξηγήσει την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του κόσμου. Όσον αφορά τον κόσμο, αυτή φαίνεται πως μπορεί να την εξηγήσει, μέχρις στιγμής τουλάχιστον.

Τι έχεις να πεις για όλα αυτά;


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την mark στις Παρ Μάϊ 10, 2013 12:12 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
gianiss έγραψε:

Αυτά που παίζονται είναι παιχνίδια πολιτικοοικονομικά και όχι λογικής.


άλλο ένα εξέχων και τρέχον παράδειγμα για να εμπεδώσεις Laughing

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=154237&highlight=#154237

το άρθρο

http://www.tovima.gr/science/physics-space/article/?aid=511503
78.000 άνθρωποι θέλουν να πάνε στον… αγύριστο
«Συνωστισμός» για το ταξίδι χωρίς επιστροφή σε μια βάση στον Αρη


λέει ότι έχουν στόχο τους 500.000 υποψήφιους για τον "αγύριστο"
πιστεύεις ότι τους αναζητούν στα τρελάδικα ?
προφανώς αναζητούν υποψήφιους που ενώ κατέχουν την κοινή λογική εντούτοις δεν δεσμεύονται από αυτήν και αυτή θα είναι και η ειδωποιός διαφορά. Δεν είναι η κοινή λογική όλα τα λεφτά μην επιμένεις Very Happy


gianiss έγραψε:

Κάποια εξήγηση θα υπάρχει
Δεν μπορεί

Τα πάντα εν σοφία εποίησε.


.




ίσως δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς πολύ

ο Mark έχει φροντίσει :

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=143901&highlight=paraconsistent#143901


mark έγραψε:
gianiss έγραψε:
Το “κοστούμι” του αγνωστικιστή δεν μου πάει.
Γενικά δεν μου πάνε – και ούτε μου αρέσουν - τα κοστούμια και οι ετικέτες.

Ούτε εμένα μου πάνε οι ταμπέλες, και επειδή είχα την υποψία ότι ούτε εσένα σου αρέσουνε, γι'αυτό ήμουνα προσεκτικός να χρησιμοποιήσω την έκφραση "θα μπορούσαμε να πούμε". Μικρό το κακό.
gianiss έγραψε:

Ακούω κάθε λογικό επιχείρημα. ....

Τώρα, σχετικά με αυτό που λες για τη λογική σκέψη. Σκεπτόμενοι απολύτως λογικά, πιστεύω ότι καταλήγουμε απαραίτητα στο συμπέρασμα ότι ο κόσμος μας δε μπορεί να εξηγηθεί ΜΟΝΟ με τη λογική. Μια βασική "ιδιότητα" της λογικής είναι η αιτιότητα. Ότι για να υπάρχει κάτι, υπάρχει κάτι άλλο πριν από αυτό. Για να εξηγήσουμε ένα αποτέλεσμα, αρκεί να βρούμε την αιτία που το προκαλεί. Αυτό δουλεύει θαυμάσια, αλλά φαίνεται ότι καταρρέει όταν πάμε να το εφαρμόσουμε στο πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος εξαρχής, πόσο μάλλον το γιατί, για την αιτία του δηλαδή. Είναι ακριβώς εκεί που πατάνε οι θρήσκοι και οι μεταφυσιολόγοι για να μιλήσουνε για πίστη οι πρώτοι και για φανταστικούς κόσμους/μεταφυσική οι δεύτεροι. Συμφωνώ μαζί τους στο ότι η επιστήμη, η οποία βασίζεται στη λογική, δε μπορεί να εξηγήσει τα πάντα. Διαφωνώ όμως κάθετα που αποδίδουν το ανεξήγητο κομμάτι σε θέματα πίστης και μεταφυσικής.

Πιστεύω ότι είναι καιρός η επιστήμη να μεταλλαχτεί και να εισάγει το παράλογο στα θεμέλιά της. Για την καλύτερη, να μην πω την απόλυτη, εξήγηση του κόσμου μας. Κάτι όπως επιχειρεί να κάνει η ασυνεπής λογική (paraconsistent logic).

gianiss έγραψε:

Έχω κάνει πειράματα υποβολής με υπνωτισμό πολύ εντυπωσιακά.

Γνωρίζω πειράματα υποβολής με ραδιοκύματα , για το έλεγχο της ανθρώπινης συμπεριφοράς, που είναι τρομακτικά.

!

Ε για πες τα. Μην τα κρατάς για σένα μόνο, δεν είναι δίκαιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α γεια σου γιε μου! Αυτό ακριβώς έψαχνα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing
τα τέκνα σου (με και χωρίς εισαγωγικά) έχουν ξεφύγει από τα χέρια σου Laughing Laughing

κοίτα να φανείς ντούρος στην επόμενη ευκαιρία που θα σου δώσει η λεγάμενη Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Laughing Laughing
τα τέκνα σου (με και χωρίς εισαγωγικά) έχουν ξεφύγει από τα χέρια σου Laughing Laughing


Ε άντε, μπράβο!

Υμείς δ’ έσεσθε πολλώ κάρρονες

"Εμείς όμως θα γίνουμε πολύ καλύτεροί σας"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Σε ποιο λογικο πλαισιο θελεις να απαντησω ;

Το φασμα της νοημοσυνης μου περιλαμβανει αρκετα ειδη λογικης και ετσι δεν ξερω ποιο απο ολα ειναι συμβατο με τη δικη σου νοημοσυνη



Ουάουουου!!!

Έμεινα εμβρόντητος
Όχι τόσο με το πλήθος των “κουστουμιών” των λογικών σου επιλογών, που από μόνο του εντυπωσιάζει εμένα τον αδαή και πτωχόν που ΜΟΝΟ ένα λογικό .... ιμάτιον φέρω χειμώνα καλοκαίρι, αλλά με αυτή καθεαυτή την ορθότητα και την σαφήνεια των λογικών συνειρμών σου.
Θα σχολιάσω ΜΟΝΟ από το “παράδειγμα” σου, τις τρείς πρώτες γραμμές , το απαύγασμα του τρόπου που σκέφτεσαι
Δεν έχω χρόνο απεριόριστο, να απαντήσω σε όλα

Δες τι γράφεις


Παράθεση:
Στο 1. λες : κάτι που έχει μια αιτία , ΔΕΝ μπορεί να προηγηθεί της αιτίας του 
Αρα δεν μπορει να προηγειται η αιτια του αποτελεσματος 
Ωστοσο δεχεσαι ταυτοχρονα και οτι ο κοσμος υπαρχει χωρις αιτια 



Στο έχω επισημάνει πολλές φορές , και συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις το ίδιο ακριβώς λογικό λάθος.
Αρχικά νόμιζα πως αυτό γινόταν εσκεμμένα, γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ κάτι άλλο.
Τελικά διαπιστώνω πως δεν υπάρχει δόλος από μέρους σου, αλλά έλλειμμα λογικής.
ΔΕΝ εξηγείται αλλιώς.
Θα επαναλάβω ξανά το λάθος σου.
Από λάθος κατανόησης μια απλής υπερκείμενης πρότασης , καταλήγεις σε λάθος συμπέρασμα, και το δράμα είναι πως χρησιμοποιείς το λάθος συμπέρασμα για να διατυπώσεις μια δική σου “λάθος” διαπίστωση.

Δες βήμα βήμα το λάθος σου

Στην πρότασή μου
“κάτι που έχει αιτία, ΔΕΝ μπορεί να προηγηθεί της αιτίας του”

Εσύ συμπεραίνεις....

“άρα δεν μπορεί να προηγείται η αιτία του αποτελέσματος”


Σε ερωτώ....
Με ποια από τις “πολλές λογικές” σου οδηγηθηκες σε αυτό το συμπέρασμα?
Πως από την δική μου πρόταση, προκύπτει το δικό σου συμπέρασμα?
Για πες γιατί έχω χάσει τον μπούσουλα με αυτά που λες.

Στην συνέχεια επισημένεις , και με νόημα μάλιστα να με παγίδευσεις.


“Ωστόσο δέχεσαι ταυτόχρονα και οτι ο κόσμος υπάρχει χωρίς αιτία”



Κατ αρχήν , αυτό δεν το ανέφερα καθόλου εδώ, το έχουμε κουβεντιάσει μαζί αλλού, και σου απέδειξα με την “κοινή λογική” (την ίδια από τότε γιατί ΜΟΝΟ αυτή έχω) την ορθότητα του συλλογισμού μου , και μετά από άσκοπες και άστοχες παρατηρήσεις σου , δέχτηκες την ορθότητα του συλλογισμού μου.
Σωστά?

Δεύτερον
Στο σημερινό παράδειγμα Νο1 που σε κάλεσα να πάρεις εσύ θέση , αναφέρω....
“κάτι που έχει αιτία, ΔΕΝ μπορεί να προηγείται της αιτίας του”

Αναφέρομαι λοιπόν ΣΑΦΩΣ σε “κάτι” που ΟΡΙΣΑ οτί “έχει αιτία” , και που στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι η πηγή που εξέπεμψε την ακτίνα φωτός η οποία επιστρέφει στην πηγή της πριν την εκπέμψει διατρέχοντας όλο το σύμπαν.
ΔΕΝ είπα πως οτιδήποτε ή ΟΛΑ , έχουν μια αιτία.
Είπα και αναφέρθηκα σαφέστατα σε “κάτι” που εξ αρχής ορίζουμε πως έχει μιαν “αιτία”.

Έχεις άραγε την ικανότητα με μία – οποιαδήποτε – από τις λογικές σου , να διακρίνεις την τεράστια διαφορά της πρότασης μου όπως σαφώς είναι διατυπωμένη, και πως η διαστρέβλωσή της μπορεί να επιδράσει στην ορθότητα ενός συμπεράσματος?

Το οξύμωρο στο “παράδοξο skakos” – πέραν του παραλογισμού – είναι πως δεχόμαστε αρχικά στο συλλογισμό ότι η πηγή εκπέμπει την ακτίνα που διατρέχει όλο το σύμπαν και επιστρέφει στην πηγή της ΠΡΙΝ ΚΑΝ την εκπέμψει.
Δηλαδή της αρλούμπας το κάγκελο,
Αναιρούμε οι ίδιοι, αυτό που αρχικά δεχτήκαμε σαν υπόθεση
Η λογική των νηπίων.

Τι να κουβεντιάσουμε φίλε μου με τον τρόπο που σκέφτεσαι?
Να λέμε αερολογίες έτσι κουβέντα να γίνεται?

Έχεις κανένα άλλο κουστούμι λογικής ?
Αν ναι, φόρα το και απάντησε ξανά στα τρία θέματα λογικής που σε ρώτησα.
Τις απαντήσεις σου αυτές θα τις σχολιάσω “ξανά” με την δική μου “κοινή λογική” την μοναδική που έχω ο φτωχός το πνεύματι,

Όχι! Όχι!!
Δεν το λέω για να μου δόσεις κάποια από τα πολλά δικά σου ιμάτια λογικής.
Μου αρκεί αυτό που έχω.


! ! ! Idea

Δεν αμφιβαλλω φιλε μου οτι μονο να σχολιαζεις ξερεις
Αποψη και θεση δικη σου και πρωτοτυπη αδυνατεις να εκφρασεις

Στα τρια ερωτηματα που αναφερεσαι ο εισηγητης ειναι αλλος ( στα δυο ο skakos )
Και συ ζητας "απαντηση" στα δικα σου τα σχολια επ΄ αυτων
Αρμοδιος να σου απαντησει ειναι ο εισηγητης των θεματων

Θεσε θεμα δικο σου προσωπικο σε ανεξαρτητη συζητηση με δικη σου εισηγηση
και χωρις αναφορες σε αλλους ουτε και επιστημονες και τοτε "καλεσε" με να παρω
θεση αν θελω

Ακομα και στην παραπανω συστημικη αντιφαση του τροπου σκεψης σου που επισημαινω,
αντι να "καταρριψεις" λογικα και με σαφηνεια το 1ο συμπερασμα μου
με "καλεις" να σου πω πως εγω κατεληξα σε αυτο για να σχολιασεις μετα οπως παντα και ανευ ουσιας
Οχι φιλε μου !
Μεχρις εδω.

Κι αν σου αρκει η ανυπαρκτη και ανυποστατη "κοινη" λογικη σου, τοτε μεινε σ΄αυτην και πορεψου συνεπως
Κι οταν η "κοινη" λογικη σου αποκτησει υποσταση με "ονοματεπωνυμο" ( αρχες, κανονες, αξιωματα, θεωρηματα ) τα ξαναλεμε



Το Φως Ειναι Ο Λογος Του Συμπαντος
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
Αναζητησε Την Αληθεια, Εμβαπτισε Την Στο Λογο Του Θεου Και Βιωσε Την. Και Αληθεια ειναι Αυτο Που Ζεις !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 12:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
Laughing Laughing
κοίτα να φανείς ντούρος στην επόμενη ευκαιρία που θα σου δώσει η λεγάμενη Very Happy


Πού καιρός για έρωτες φίλε μου, υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ayrton Senna έγραψε:
gianiss έγραψε:

Αυτά που παίζονται είναι παιχνίδια πολιτικοοικονομικά και όχι λογικής.


άλλο ένα εξέχων και τρέχον παράδειγμα για να εμπεδώσεις Laughing

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=154237&highlight=#154237

το άρθρο

http://www.tovima.gr/science/physics-space/article/?aid=511503
78.000 άνθρωποι θέλουν να πάνε στον… αγύριστο
«Συνωστισμός» για το ταξίδι χωρίς επιστροφή σε μια βάση στον Αρη


λέει ότι έχουν στόχο τους 500.000 υποψήφιους για τον "αγύριστο"
πιστεύεις ότι τους αναζητούν στα τρελάδικα ?
προφανώς αναζητούν υποψήφιους που ενώ κατέχουν την κοινή λογική εντούτοις δεν δεσμεύονται από αυτήν και αυτή θα είναι και η ειδωποιός διαφορά. Δεν είναι η κοινή λογική όλα τα λεφτά μην επιμένεις Very Happy


gianiss έγραψε:

Κάποια εξήγηση θα υπάρχει
Δεν μπορεί

Τα πάντα εν σοφία εποίησε.


.





Τι μου λες!!
Υπάρχει βάση στον Άρη?

Θα είναι μάλλον μυστική , ή νηστική ?

Και εγώ που υπολόγιζα πως θα χρειαστούν - τουλάχιστον – 20 χρόνια , για να πατήσει ο πρώτος άνθρωπος εκεί
Μα το έλεγε ο Γαλιλαίος εδώ και 500 χρόνια πως υπήρχε ήδη έτοιμη υποδομή με αρδευτικά, κανάλια, θάλασσες κλπ κλπ, αλλά αυτοί οι συνωμότες οι επιστήμονες τα κρατούν όλα αυτά μυστικά.

Γι πες βρε !
Έχεις στοιχεία για το κόστος με πτήση αλε ρε τουρ , ( να μπορέσουμε να επιστρέψουμε αν δεν μας αρέσει)

Με πτήση Ολυμπιακής ή Παν Αμέρικα?

Μα και τόσο πλήθος – 500.000 νομάτους, - θα μπορέσει να τους διαχειριστεί η Ολυμπιακή?
Χμ!!!

Υ.Γ
Δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη των θέσεών σου, γιατί δεν ανοίγω παραπομπές.
Έχω αγανακτήσει με την νοοτροπία που για να καταλάβεις τι ορίζει ένας νόμος, πρέπει να κατεβάσεις τόμου φύλλων , και να ανατρέξεις στο τάδε άρθρο τάδε παράγραφο του τάδε ΦΕΚ , που θα σε παραπέμψει σε ένα άλλο και παράλο και και και....

Έτσι διαβάζω μόνο ότι βλέπω.
Πέραν αυτών το χάος



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα φτιάξουν βάση ρε συ, θα φτιάξουνε!!!!

Και περιμένουν εθελοντές, τι λες, πάμε;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Εγώ εννοώ τη λογική συνέπεια αιτία-αποτέλεσμα. Πως αυτή ΔΕΝ μπορεί να εξηγήσει την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του κόσμου. Όσον αφορά τον κόσμο, αυτή φαίνεται πως μπορεί να την εξηγήσει, μέχρις στιγμής τουλάχιστον.

Τι έχεις να πεις για όλα αυτά;


Αν ρωτάς εμένα τα έχω αναφέρει και μάλιστα σε πολλές σελίδες κάπου στο φόρουμ.

Όσον αφορά την εξήγηση του κόσμου , δεν κατάλαβα σε ποια λογική συνέπια και εξήγηση του κόσμου αναφέρεσαι ?
Υπάρχει εξήγηση της “πρώτης αιτίας” στην λογική που αναφέρεσαι.

Μια και όπως κατάλαβα μιλάς στη λογική αιτία-αποτέλεσμα


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
mark έγραψε:

Εγώ εννοώ τη λογική συνέπεια αιτία-αποτέλεσμα. Πως αυτή ΔΕΝ μπορεί να εξηγήσει την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του κόσμου. Όσον αφορά τον κόσμο, αυτή φαίνεται πως μπορεί να την εξηγήσει, μέχρις στιγμής τουλάχιστον.

Τι έχεις να πεις για όλα αυτά;


Αν ρωτάς εμένα τα έχω αναφέρει και μάλιστα σε πολλές σελίδες κάπου στο φόρουμ.

Όσον αφορά την εξήγηση του κόσμου , δεν κατάλαβα σε ποια λογική συνέπια και εξήγηση του κόσμου αναφέρεσαι ?
Υπάρχει εξήγηση της “πρώτης αιτίας” στην λογική που αναφέρεσαι.

Μια και όπως κατάλαβα μιλάς στη λογική αιτία-αποτέλεσμα


.


Λοιπόν, για μια και τελευταία φορά...

Η λογική της αιτιότητας, δηλαδή, αίτιο->αποτέλεσμα ΔΕΝ εξηγεί την δημιουργία του κόσμου. Αυτό το πιστεύω, και όχι μόνο το πιστεύω, δηλαδή ότι εκφράζω μια υποκειμενική άποψη, έτσι είναι τα πράγματα, είναι μια απόλυτη αντικειμενική αλήθεια, εκτός εμού ή οποιουδήποτε άλλου.

ΤΕΛΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Θα φτιάξουν βάση ρε συ, θα φτιάξουνε!!!!

Και περιμένουν εθελοντές, τι λες, πάμε;;;




Θα πήγαινα χωρίς αμφιβολία – δεν κάνω τώρα χιούμορ – αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει (εποίκιση) τα επόμενα 50 χρόνια

Είναι πολλά τα έρμα τα προβλήματα (και δεν αναφέρομαι με την πιθανή σύγκρουση σε ένα χρόνο του Αρη με ένα κομήτη)



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει (εποίκιση) τα επόμενα 50 χρόνια

.


ααα μα δε παίζεσαι !
διάβασε ξανά το άρθρο - είναι οριστικό - σε 10 χρόνια έχει αποίκους και μάλιστα πολυτελείας (αλλιώς πως θα πηγαίνανε)

http://www.tovima.gr/science/physics-space/article/?aid=511503
78.000 άνθρωποι θέλουν να πάνε στον… αγύριστο
«Συνωστισμός» για το ταξίδι χωρίς επιστροφή σε μια βάση στον Αρη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ayrton Senna
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 2218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 10, 2013 1:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για αιτήσεις και προσόντα εδώ : (δεν πας τελευταία στιγμή - θα λήξει σε 1-2 χρόνια η επιλογή)

http://mars-one.com/en/faq-en/21-faq-selection/251-do-i-qualify-to-apply
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 43, 44, 45 ... 94, 95, 96  Επόμενο
Σελίδα 44 από 96

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center