Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ελλήνων Εκκλησία! Πάντα στα δύσκολα..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 7:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εγω ναι, λεω, λογικο θα το εβρισκα* και αρα το πιθανολογω... εσυ θα πεις; ειναι πιθανο ή αποκλειεται;

*χωρις, βεβαια, νικητες και χαμενους.. αλλα οπως το εξηγω στην παρενθεση που εκοψες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2014 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ξανακάνεις το ίδιο λάθος για 4η φορά!

1)Δεν έχεις βιώσει ούτε το δράμα των Μεσσολογιτών, ούτε το δράμα του Ιησού και όμως επιτρέπεις στον εαυτό σου να βγάζει προκατελλειμένα συμπεράσματα και να κάνεις συγκρίσεις τις οποίες ποτέ δεν μπορείς να ελέγξεις.
Μιλάς "ευχολογικά" και όχι λογικά ή αντικειμενικά, πόσο μάλλον φιλοσοφικά.
Είναι ή δεν είναι ανοησία αυτό;

2)Συνεχίζεις εμμέσως πλην σαφώς, να ισχυρίζεσαι ότι ο Θεός, έγινε άνθρωπος, αλλά έκανε μια συνηθισμένη θυσία. Φέρνεις δηλαδή τον Θεό στο μέτρο που εσύ επιθυμείς.
Αν συνέβαινε αυτό Ιωάννη, τότε ο Θεός δεν θα είχε λόγο να γίνει άνθρωπος.
Η θυσία του Θεού ως υιού του ανθρώπου, όφειλε να είναι ανυπέρβλητη. Και ήταν ανυπέρβλητη:
Τόσο από την ηθική της (διότι ένας εντελώς αναμάρτητος, ένας τέλειος ηθικά άνθρωπος, συκοφαντείται, καταδικάζεται, βασανίζεται και θανατώνεται), όσο και από την φυσική της διάσταση (ο άνθρωπος Ιησούς, βιώνει την τέλεια εγκατάλειψη, και την βιώνει 100% όσο ποτέ κανένας άλλος, στην προσευχή της Γεσθημανής, όταν μπροστά στην άβυσσο της εγκατάλλειψης τρέχουν από την αγωνία του χοντρές σταγόνες ιδρώτα και αίματος. Είναι η στιγμή που παύει να είναι θεός και γίνεται ένας άνθρωπος που βιώνει την μοναξιά, όπως ποτέ δεν την βίωσε και δεν θα την βιώσει κανένας. Το ίδιο επαναλαμβάνεται και με τους ανθρώπους που ζήσανε μαζί του επί 3+ χρόνια, τους μαθητές του, τον είδαν να διδάσκει, να θαυματοποιεί, να είναι απόλυτα αθώος και ενάρετος, να μεταμορφώνεται σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια στο όρος θαβώρ, να ανασταίνει τον φίλο τους Λάζαρο, να.., να.., να.. και όμως τον προδίδουν και τον εγκαταλείπουν, χωρίς καμία, ελάχιστη ανδρεία και υπόνοια αυτοθυσίας)
κλπ, κλπ, κλπ.
Είναι δηλαδή τόσο συγκλονιστικά τραγικό το βίωμα (όχι η τελική πράξη της σταύρωσης, αλλά όλο το βίωμα) που είναι αδύνατο να το αντέξει οποιοσδήποτε από εμάς θα ήταν στη θέση Του.

Κατάλαβες τώρα γιατί είναι επιπόλαιες, προκατελλειμένες και ανόητες οι "προσεγγίσεις" σου;



1) Δηλαδή εσύ ,που δεν τα βίωσες ,μπορείς να βγάζεις προκατειλημμένα συμπεράσματα , ο άλλος που λέει αυτό που δε σε συμφέρει δε μπορεί.
Μπράβο λογική,θεο-λογική!

2)Και οι Μεσολογγίτες αθώοι ήταν κι εγκαταλειμμένοι.Και μάλιστα θυσίασαν και τα παιδιά τους ,όχι μόνο τον εαυτό τους όπως ο Χριστός.Άρα η θυσία τους είναι ανώτερη.Βλέπεις που βιάστηκες να μιλήσεις για "ανοησία"; Ρώτα πρώτα,δεν τα ξέρεις όλα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2014 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Παράθεση:

1)Η ερώτηση μου δεν ήταν θεολογική , αλλά λογική και αναφέρεται στη “αξία” των βιωμάτων που συχνά εσύ “προτάσεις” , σαν απόδειξη της ορθότητας της δογματικής πίστης σου.


2)Σε σένα, τα δικά σου βιώματα, αποκαλύπτουν την δύναμη του Ιησού (αυτό τουλάχιστον πιστεύεις εσύ), στον αρχαίο πρόγονό σου (αν είσαι Έλληνας στο “νου”) τα δικά του βιώματα επιβεβαίωναν την δύναμη του Δία ή της Αθηνάς (ανάλογα ποια θεότητα τον προστάτευε) .


3)Έτσι καταλήγουμε πως είναι θέμα “δογματικής πίστης” και τίποτε άλλο .
Μην κατηγορείς λοιπόν τους άλλους για αυτά που “πιστεύουν” και αρκέσου σε αυτά που εσύ εκ γενετής πιστεύεις, και είναι αυτά που σου έμαθαν να “πιστεύεις” , δεν τα επέλεξες εσύ γνωρίζοντας τα “δογματικά πιστεύω” των άλλων.

4)Μην μου πεις πως γεννήθηκες Βουδιστής και μετά από σοβαρή μελέτη της βίβλου , έγινες ορθόδοξος ?
Μην καταδεχθείς το ψέμα , χάριν ενός ιερού σκοπού.
Όχι αυτά εδώ, σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .


1)Η πίστη μου δεν είναι ιδεολογική, όπως η δική σου.
Κάποτε, όταν ήμουν νέος και πίστευα στον σοσιαλισμό και στην μη ύπαρξη του Θεού, είχα ιδεολογική πίστη. Πίστευα, όπως κάνεις και εσύ, απλά σε ένα πλαίσιο δογμάτων και μάλιστα ένοιωθα σπουδαίος γιαυτό.
Όμως μεγάλωσα. Τώρα είμαι πιο παράξενος και απαιτητικός. Λιγότερο αφελής και ευκολόπιστος. Δεν με αγγίζει πια, δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια ωραία ιδέα, μια άποψη, ένα ιδεολόγημα.
Θέλω περισσότερα. Θέλω πλέον να δω ζωή μέσα από αυτήν την ιδέα. Να την νοιώσω στο πετσί μου, να την αισθανθώ, να τη βλέπω να ενσαρκώνεται και σε μένα και στους ανθρώπους γύρω μου.
Αυτό το βρήκα μόνο στον Χριστιανισμό.

2)Και στον αρχαίο πρόγονο και στον αλλόθρησκο την δύναμη του Ιησού αποδεικνύουν. Απλά τόσο ο πρόγονος, όσο και ο αλλόθρησκος, δεν ξέρουν τον Θεό τόσο καλά όσο τον ξέρουν οι Χριστιανοί. Αλλιώς γνωρίζεις εσύ τον χαρακτήρα των γονιών σου, αλλιώς ένας ξάδερφός ή γείτονάς σου. Αυτή είναι όλη η ουσία και για τον λόγο αυτό σου ζήτησα να δοκιμάσεις να υιοθετήσεις έναν χαρακτήρα με ειλικρίνεια, ώστε να δεις και να ελέγξεις αυτό που σου γράφω.

3)Δεν καταλήγουμε, καταλήγεις.
Πότε κατηγόρησα κάποιον για αυτά που πιστεύει;
Εσύ κατηγορείς συνεχώς και μάλιστα τους στολίζεις και με τα πιο χυδαία επίθετα, όσους δεν είναι ομόπιστοί σου.

4)Εκ γενετής, έμαθα να πιστεύω εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύω τώρα. Ως νήπιο και παιδί και νέος, πίστευα ακριβώς αυτά που πιστεύεις εσύ. Αυτά μου έμαθαν οι γονέις μου, αυτά πίστευα και τα έβλεπα λογικά. Στο (1) έδωσα μια σύντομη περιγραφή της πορείας μου.
Πιο πάνω όμως έχω παραθέσει και τον Κλαους Κενεθ και τον Γέροντα Σωφρόνιο, οι οποίοι απαντούν με τη ζωή τους ξεκάθαρα στην απορία σου.


1.Θεωρείς πως με το σχόλιο αυτό απαντάς στο ερώτημα που σου έθεσα, γιατί τα δικά σου “βιώματα” επιβεβαιώνουν την δική σου δογματική πίστη , ενώ τα βιώματα των ανθρώπων του δάσους είναι ψευδαισθήσεις / φαντασιώσεις ?

2.Και αυτός που αποφασίζει πως ξέρει καλά τον θεό, κρίνοντας άσχετους τους άλλους, είσαι εσύ ? Σου δόθηκε άνωθεν η χάρις της ευθυκρισίας? Μα τόση εγωιστική αλαζονεία ?

3.Πότε κατηγόρησες? Αυτό κάνεις κατ εξακολούθηση , και κατά συρροή . Προφανώς το παλούκι που έχεις στο μάτι σου δεν το βλέπεις.

4. Δηλαδή τι έμαθες εκ γενετής? Δεν ήταν χριστιανοί οι γονείς σου? Τι ήταν? Μουσουλμάνοι ή Βουδιστές ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2014 1:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
εγω ναι, λεω, λογικο θα το εβρισκα* και αρα το πιθανολογω... εσυ θα πεις; ειναι πιθανο ή αποκλειεται;

*χωρις, βεβαια, νικητες και χαμενους.. αλλα οπως το εξηγω στην παρενθεση που εκοψες



Να έχουν όλοι δίκαιο πάνω σε τι?

Αναγνωρίζω σε κάθε άνθρωπο , το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται όπως αυτός θέλει, αρκεί να μην βλάπτει τους συνανθρώπους του .
Αυτό ναι!

Να βιώνουν όλοι την ίδια αλήθεια, αλλά με διαφορετικό τρόπο, πως μπορεί να επιβεβαιωθεί αυτό, όταν οι ίδιοι δεν δέχονται πως βιώνουν την ίδια αλήθεια?

Το άλλο με την αλληγορία ....
Τι θα πει “αλληγορικά” ?
“Αλληγορικό” είναι το επινόημα που προσαρμόζει κάθε φαντασίωση σε ένα αποδεκτό πλαίσιο ερμηνείας.

Έτσι η βίβλος είναι “αλληγορικά” γραμμένη, το ίδιο – για κάποιους – και η Οδύσσεια (του Ομήρου)

Όταν η “λογική” ερμηνεία οδηγεί σε μη αρεστό νόημα , επινοείται η αλληγορία

Δες το παράδειγμα της συκιάς ,που δεν καρποφόρησε – εκτός εποχής – προς τέρψιν του Ιησού , και ο Ιησούς την ξέρανε απο την ρίζα.

Η βίβλος αναφέρει αυτό , σαν πραγματικό γεγονός .
Οι χριστιανοί – ο λαός , το πλήθος που το άκουσε - , το κατάλαβε σαν πραγματικό γεγονός και το θεώρησε σαν άλλο ένα θαύμα του Ιησού.
Οι θεολόγοι που το σκέφτηκαν , κατάλαβαν πως αυτό προσβάλει την δικαιοσύνη , την σοφία, και την παντογνωσία του Ιησού, έτσι για να ξεπεράσουν το πρόβλημα , ονόμασαν την περιγραφή αλληγορική

Κάνοντας λάστιχο τις ερμηνείες , όλα βολεύονται

Ξέχνα λοιπόν το δίκαιο και ψάξε για το ηθικό.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2014 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν διαφωνω οτι για καποιους η ουσια του ζητηματος περιορίζεται στο να εχουν αδικο οι αλλοι... γιαυτο και το εξαιρεσα εξ αρχης, για να μην μακρυγορουμε...

μιλοντας για αλληγορια, προφανως αναφερομαι σε αποσυμβολισμο αναλογο εκεινου που χρησιμοποιειται σε μυθους... αρα αφου οι κυριολεξιες αφορουν αλλη περιπτωση..
θα μου πεις ευθεως, αν βρισκεις οτι υπαρχει ή οτι δεν υπαρχει η πιθανοτητα να προσεγγιζουν ολες οι θρησκειες το ιδιο ζητημα, με ενδεχομενως διαφορετικο συμβολισμο η καθε μια ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 11, 2014 9:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
δεν διαφωνω οτι για καποιους η ουσια του ζητηματος περιορίζεται στο να εχουν αδικο οι αλλοι... γιαυτο και το εξαιρεσα εξ αρχης, για να μην μακρυγορουμε...

μιλοντας για αλληγορια, προφανως αναφερομαι σε αποσυμβολισμο αναλογο εκεινου που χρησιμοποιειται σε μυθους... αρα αφου οι κυριολεξιες αφορουν αλλη περιπτωση..
θα μου πεις ευθεως, αν βρισκεις οτι υπαρχει ή οτι δεν υπαρχει η πιθανοτητα να προσεγγιζουν ολες οι θρησκειες το ιδιο ζητημα, με ενδεχομενως διαφορετικο συμβολισμο η καθε μια ?



Η αδυναμία του πρωτόγονου ανθρώπου να αντιμετωπίσει τα φυσικά φαινόμενα που αποκάλυπταν στα μάτια του δυνάμεις τεράστιες για τα δικά του μέτρα , τον έκανε να θεοποιήσει αυτές τις δυνάμεις .
Στην ουσία δηλαδή η αιτία δημιουργίας της “ιδέας” μιας ανώτερης για τα μέτρα του ανθρώπου δύναμης , είναι η ίδια για όλες τις κοινωνίες των ανθρώπων διαχρονικά.
Οι θεότητες όμως δεν ήταν οι ίδιες , και ούτε και τώρα είναι.

Στην συνέχεια ο πρωτόγονος όταν απέκτησε πλήρη συνείδηση του θανάτου και την οριστική εξαφάνιση του “Εγώ” του, στράφηκε στην ιδέα της μετενσάρκωση ,και της μετά θάνατο συνέχισης της ζωής , ...”πλάθοντας” καινούργιες “ανώτερες” θεότητες.

Ναί ! Οι ανάγκες που οδήγησαν τον άνθρωπο να δημιουργήσεις τους θεούς του , είναι οι ίδιες , οι θεοί είναι διαφορετικοί .

Οι θεοί που δημιουργούν οι ανάγκες του ανθρώπου , είναι “εγωιστικοί” θεοί, αντίγραφα των ανθρώπινων χαρακτήρων , άλλα ανώτερα και θαυμαστά , άλλα κατώτερα και φοβερά, και δεν έχουν καμία λογική βάση.
Θεοί με “λογική” βάση , δεν είναι “προσωπικοί θεοί” , και βεβαίως δεν είναι καλοί ή κακοί, δίκαιοι ή άδικοι, και ούτε ασχολούνται με τους ανθρώπους ελέγχοντας – παράδειγμα – αν έχεις πιστοποιητικό γάμου, για να γαμήσεις. .
Αυτά είναι ανθρώπινα προβλήματα όχι των θεών.
\
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 12, 2014 5:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:
Παράθεση:

1)Η ερώτηση μου δεν ήταν θεολογική , αλλά λογική και αναφέρεται στη “αξία” των βιωμάτων που συχνά εσύ “προτάσεις” , σαν απόδειξη της ορθότητας της δογματικής πίστης σου.


2)Σε σένα, τα δικά σου βιώματα, αποκαλύπτουν την δύναμη του Ιησού (αυτό τουλάχιστον πιστεύεις εσύ), στον αρχαίο πρόγονό σου (αν είσαι Έλληνας στο “νου”) τα δικά του βιώματα επιβεβαίωναν την δύναμη του Δία ή της Αθηνάς (ανάλογα ποια θεότητα τον προστάτευε) .


3)Έτσι καταλήγουμε πως είναι θέμα “δογματικής πίστης” και τίποτε άλλο .
Μην κατηγορείς λοιπόν τους άλλους για αυτά που “πιστεύουν” και αρκέσου σε αυτά που εσύ εκ γενετής πιστεύεις, και είναι αυτά που σου έμαθαν να “πιστεύεις” , δεν τα επέλεξες εσύ γνωρίζοντας τα “δογματικά πιστεύω” των άλλων.

4)Μην μου πεις πως γεννήθηκες Βουδιστής και μετά από σοβαρή μελέτη της βίβλου , έγινες ορθόδοξος ?
Μην καταδεχθείς το ψέμα , χάριν ενός ιερού σκοπού.
Όχι αυτά εδώ, σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .


1)Η πίστη μου δεν είναι ιδεολογική, όπως η δική σου.
Κάποτε, όταν ήμουν νέος και πίστευα στον σοσιαλισμό και στην μη ύπαρξη του Θεού, είχα ιδεολογική πίστη. Πίστευα, όπως κάνεις και εσύ, απλά σε ένα πλαίσιο δογμάτων και μάλιστα ένοιωθα σπουδαίος γιαυτό.
Όμως μεγάλωσα. Τώρα είμαι πιο παράξενος και απαιτητικός. Λιγότερο αφελής και ευκολόπιστος. Δεν με αγγίζει πια, δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια ωραία ιδέα, μια άποψη, ένα ιδεολόγημα.
Θέλω περισσότερα. Θέλω πλέον να δω ζωή μέσα από αυτήν την ιδέα. Να την νοιώσω στο πετσί μου, να την αισθανθώ, να τη βλέπω να ενσαρκώνεται και σε μένα και στους ανθρώπους γύρω μου.
Αυτό το βρήκα μόνο στον Χριστιανισμό.

2)Και στον αρχαίο πρόγονο και στον αλλόθρησκο την δύναμη του Ιησού αποδεικνύουν. Απλά τόσο ο πρόγονος, όσο και ο αλλόθρησκος, δεν ξέρουν τον Θεό τόσο καλά όσο τον ξέρουν οι Χριστιανοί. Αλλιώς γνωρίζεις εσύ τον χαρακτήρα των γονιών σου, αλλιώς ένας ξάδερφός ή γείτονάς σου. Αυτή είναι όλη η ουσία και για τον λόγο αυτό σου ζήτησα να δοκιμάσεις να υιοθετήσεις έναν χαρακτήρα με ειλικρίνεια, ώστε να δεις και να ελέγξεις αυτό που σου γράφω.

3)Δεν καταλήγουμε, καταλήγεις.
Πότε κατηγόρησα κάποιον για αυτά που πιστεύει;
Εσύ κατηγορείς συνεχώς και μάλιστα τους στολίζεις και με τα πιο χυδαία επίθετα, όσους δεν είναι ομόπιστοί σου.

4)Εκ γενετής, έμαθα να πιστεύω εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύω τώρα. Ως νήπιο και παιδί και νέος, πίστευα ακριβώς αυτά που πιστεύεις εσύ. Αυτά μου έμαθαν οι γονέις μου, αυτά πίστευα και τα έβλεπα λογικά. Στο (1) έδωσα μια σύντομη περιγραφή της πορείας μου.
Πιο πάνω όμως έχω παραθέσει και τον Κλαους Κενεθ και τον Γέροντα Σωφρόνιο, οι οποίοι απαντούν με τη ζωή τους ξεκάθαρα στην απορία σου.


1.Θεωρείς πως με το σχόλιο αυτό απαντάς στο ερώτημα που σου έθεσα, γιατί τα δικά σου “βιώματα” επιβεβαιώνουν την δική σου δογματική πίστη , ενώ τα βιώματα των ανθρώπων του δάσους είναι ψευδαισθήσεις / φαντασιώσεις ?

2.Και αυτός που αποφασίζει πως ξέρει καλά τον θεό, κρίνοντας άσχετους τους άλλους, είσαι εσύ ? Σου δόθηκε άνωθεν η χάρις της ευθυκρισίας? Μα τόση εγωιστική αλαζονεία ?

3.Πότε κατηγόρησες? Αυτό κάνεις κατ εξακολούθηση , και κατά συρροή . Προφανώς το παλούκι που έχεις στο μάτι σου δεν το βλέπεις.

4. Δηλαδή τι έμαθες εκ γενετής? Δεν ήταν χριστιανοί οι γονείς σου? Τι ήταν? Μουσουλμάνοι ή Βουδιστές ?


1 & 2) Φυσικά και απάντησα ξεκάθαρα. Η μοναδική Αλήθεια είναι ο Χριστός. Και όλα τα βιώματα των μη Χριστιανών προέρχονται κατά την δική Του παραχώρηση. Δεν μπορεί ρε γιανηςς να υπάρχει και Χριστός και Βούδας και Σίβα, πως να το κάνουμε. Άρα κάποιος λέει αλήθεια, βλέπει την αλήθεια και οι άλλοι νομίζουν ότι βλέπουν την αλήθεια. Απλά πράγματα.
Αν σε ενδιαφέρει, δεν σου μένει παρά να το ελέγξεις, αντί να αναλώνεσαι σε ερωτηματικά (γιατί εσύ και όχι αυτός..κλπ).
Ακολούθα την συμβουλή μου και έσε τις βαρετές επαναλαμβανόμενες απορίες..
Σπύρος προς γιανηςς έγραψε:
Με ρωτάς πράγματα που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να απαντηθούν σε εσένα, εκτός αν δεχτείς εθελοντικά, να προσποιηθείς τον μουσουλμάνο, ή μάρτυρα του ιεχωβά, ή προτεστάντη, ή ρωμαιοκαθολικό, ή ινδουϊστή και θελήσεις να κάνεις έναν ειλικρινή διάλογο μαζί μου. Ειλικρινής σημαίνει ότι θα τοποθετηθείς με σεβασμό και συνέπεια σε αυτό που θα υιοθετήσεις εθελοντικά να προσποιηθείς.
Αν το κάνεις, θα καταλάβεις και θα πάρεις και τις απαντήσεις που ζητάς.


3) Αντε καλά.

4)Δηλαδή, ή Χριστιανοί ή μουσουλμάνοι ή βουδιστές υπάρχουν;
Εσύ τι από τα τρία είσαι; Laughing
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 12, 2014 8:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:
Παράθεση:

1)Η ερώτηση μου δεν ήταν θεολογική , αλλά λογική και αναφέρεται στη “αξία” των βιωμάτων που συχνά εσύ “προτάσεις” , σαν απόδειξη της ορθότητας της δογματικής πίστης σου.


2)Σε σένα, τα δικά σου βιώματα, αποκαλύπτουν την δύναμη του Ιησού (αυτό τουλάχιστον πιστεύεις εσύ), στον αρχαίο πρόγονό σου (αν είσαι Έλληνας στο “νου”) τα δικά του βιώματα επιβεβαίωναν την δύναμη του Δία ή της Αθηνάς (ανάλογα ποια θεότητα τον προστάτευε) .


3)Έτσι καταλήγουμε πως είναι θέμα “δογματικής πίστης” και τίποτε άλλο .
Μην κατηγορείς λοιπόν τους άλλους για αυτά που “πιστεύουν” και αρκέσου σε αυτά που εσύ εκ γενετής πιστεύεις, και είναι αυτά που σου έμαθαν να “πιστεύεις” , δεν τα επέλεξες εσύ γνωρίζοντας τα “δογματικά πιστεύω” των άλλων.

4)Μην μου πεις πως γεννήθηκες Βουδιστής και μετά από σοβαρή μελέτη της βίβλου , έγινες ορθόδοξος ?
Μην καταδεχθείς το ψέμα , χάριν ενός ιερού σκοπού.
Όχι αυτά εδώ, σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .


1)Η πίστη μου δεν είναι ιδεολογική, όπως η δική σου.
Κάποτε, όταν ήμουν νέος και πίστευα στον σοσιαλισμό και στην μη ύπαρξη του Θεού, είχα ιδεολογική πίστη. Πίστευα, όπως κάνεις και εσύ, απλά σε ένα πλαίσιο δογμάτων και μάλιστα ένοιωθα σπουδαίος γιαυτό.
Όμως μεγάλωσα. Τώρα είμαι πιο παράξενος και απαιτητικός. Λιγότερο αφελής και ευκολόπιστος. Δεν με αγγίζει πια, δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια ωραία ιδέα, μια άποψη, ένα ιδεολόγημα.
Θέλω περισσότερα. Θέλω πλέον να δω ζωή μέσα από αυτήν την ιδέα. Να την νοιώσω στο πετσί μου, να την αισθανθώ, να τη βλέπω να ενσαρκώνεται και σε μένα και στους ανθρώπους γύρω μου.
Αυτό το βρήκα μόνο στον Χριστιανισμό.

2)Και στον αρχαίο πρόγονο και στον αλλόθρησκο την δύναμη του Ιησού αποδεικνύουν. Απλά τόσο ο πρόγονος, όσο και ο αλλόθρησκος, δεν ξέρουν τον Θεό τόσο καλά όσο τον ξέρουν οι Χριστιανοί. Αλλιώς γνωρίζεις εσύ τον χαρακτήρα των γονιών σου, αλλιώς ένας ξάδερφός ή γείτονάς σου. Αυτή είναι όλη η ουσία και για τον λόγο αυτό σου ζήτησα να δοκιμάσεις να υιοθετήσεις έναν χαρακτήρα με ειλικρίνεια, ώστε να δεις και να ελέγξεις αυτό που σου γράφω.

3)Δεν καταλήγουμε, καταλήγεις.
Πότε κατηγόρησα κάποιον για αυτά που πιστεύει;
Εσύ κατηγορείς συνεχώς και μάλιστα τους στολίζεις και με τα πιο χυδαία επίθετα, όσους δεν είναι ομόπιστοί σου.

4)Εκ γενετής, έμαθα να πιστεύω εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύω τώρα. Ως νήπιο και παιδί και νέος, πίστευα ακριβώς αυτά που πιστεύεις εσύ. Αυτά μου έμαθαν οι γονέις μου, αυτά πίστευα και τα έβλεπα λογικά. Στο (1) έδωσα μια σύντομη περιγραφή της πορείας μου.
Πιο πάνω όμως έχω παραθέσει και τον Κλαους Κενεθ και τον Γέροντα Σωφρόνιο, οι οποίοι απαντούν με τη ζωή τους ξεκάθαρα στην απορία σου.


1.Θεωρείς πως με το σχόλιο αυτό απαντάς στο ερώτημα που σου έθεσα, γιατί τα δικά σου “βιώματα” επιβεβαιώνουν την δική σου δογματική πίστη , ενώ τα βιώματα των ανθρώπων του δάσους είναι ψευδαισθήσεις / φαντασιώσεις ?

2.Και αυτός που αποφασίζει πως ξέρει καλά τον θεό, κρίνοντας άσχετους τους άλλους, είσαι εσύ ? Σου δόθηκε άνωθεν η χάρις της ευθυκρισίας? Μα τόση εγωιστική αλαζονεία ?

3.Πότε κατηγόρησες? Αυτό κάνεις κατ εξακολούθηση , και κατά συρροή . Προφανώς το παλούκι που έχεις στο μάτι σου δεν το βλέπεις.

4. Δηλαδή τι έμαθες εκ γενετής? Δεν ήταν χριστιανοί οι γονείς σου? Τι ήταν? Μουσουλμάνοι ή Βουδιστές ?


1 & 2) Φυσικά και απάντησα ξεκάθαρα. Η μοναδική Αλήθεια είναι ο Χριστός. Και όλα τα βιώματα των μη Χριστιανών προέρχονται κατά την δική Του παραχώρηση. Δεν μπορεί ρε γιανηςς να υπάρχει και Χριστός και Βούδας και Σίβα, πως να το κάνουμε. Άρα κάποιος λέει αλήθεια, βλέπει την αλήθεια και οι άλλοι νομίζουν ότι βλέπουν την αλήθεια. Απλά πράγματα.
Αν σε ενδιαφέρει, δεν σου μένει παρά να το ελέγξεις, αντί να αναλώνεσαι σε ερωτηματικά (γιατί εσύ και όχι αυτός..κλπ).
Ακολούθα την συμβουλή μου και έσε τις βαρετές επαναλαμβανόμενες απορίες..
Σπύρος προς γιανηςς έγραψε:
Με ρωτάς πράγματα που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να απαντηθούν σε εσένα, εκτός αν δεχτείς εθελοντικά, να προσποιηθείς τον μουσουλμάνο, ή μάρτυρα του ιεχωβά, ή προτεστάντη, ή ρωμαιοκαθολικό, ή ινδουϊστή και θελήσεις να κάνεις έναν ειλικρινή διάλογο μαζί μου. Ειλικρινής σημαίνει ότι θα τοποθετηθείς με σεβασμό και συνέπεια σε αυτό που θα υιοθετήσεις εθελοντικά να προσποιηθείς.
Αν το κάνεις, θα καταλάβεις και θα πάρεις και τις απαντήσεις που ζητάς.


3) Αντε καλά.

4)Δηλαδή, ή Χριστιανοί ή μουσουλμάνοι ή βουδιστές υπάρχουν;
Εσύ τι από τα τρία είσαι; Laughing




1&2.
Τι λες βρε σπύρο?
Καταλαβαίνεις τι αυθαίρετες απόψεις λες.

Δεν καταλαβαίνεις βρε καλέ μου άνθρωπε , πως υπάρχουν χιλιάδες Βουδιστές “επιστήμονες” του δικού σου βεληνεκούς , που και αυτοί με καμάρι θα ισχυριστούν πως κατέχουν την μόνη αλήθεια και πως εσύ λες μπούρδες?

Αν εσύ λες πως αυτοί λένε μπούδρες και το ίδιο λένε και αυτοί για σένα και ανάλογα λένε οι μουσουλμάνοι και για τον έναν και για τον άλλον από τους δυό σας, γιατί να μην υποθέσει κάποιος άλος πως τελικά όλοι σας λέτε μπούρδες.

Γιατί υποχρεωτικά κάποιος πρέπει να λέει αλήθεια .
Από που προκύπτει ένα τέτοιο “λογικό” συμπέρασμα ?

Δεν έχεις καμία σχέση με την λογική ρε συ.
Αλλά ξέχασα , τι σχέση μπορεί να έχει ένας “πιστός” με την λογική?

3.Καλά κρασιά να λες.....

4.Όχι ρε συ δεν υπάρχουν μόνο “ή Χριστιανοί ή μουσουλμάνοι ή βουδιστές” .
Υπάρχουν και χειρότεροι.
Υπάρχουν και “σπύροι” , που είναι και οι πολυπληθέστεροι .....
..... δυστυχώς για την ανθρωπότητα



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 13, 2014 3:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με ρώτησες απάντησα. Εσύ για παράδειγμα τι πιστεύεις; υπάρχει βούδας ή σίβα, ή όλοι αυτοί βίωναν τον απακατι;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2014 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε μανία με την “πίστη” μου!!!!
Όσες φορές και να στο πω, αδυνατείς να δεχθείς πως υπάρχουν “άπιστοι” , γιατί εσύ είσαι εγκλωβισμένος στα δογματικά σου “πιστεύω”.

Ένας “ερευνητή” της αλήθειας , .... “ακυρώνεται” αν είναι “πιστός” .

Όσο για τα “βιώματα” , είναι προσωπικές εμπειρίες , τυχαία γεγονότα , ή ψευδείς αισθήσεις γεγονότων, ή συνδυασμός γεγονότων και ψευδαισθήσεων , που η προκατάληψη ή η πίστης του ατόμου, τα συνδέει με υπερβατικά όντα, ή ενέργειες μεταφυσικές , ή δράσεις φανταστικές, που επιβεβαιώνουν την “πίστη” , τις κρυφές φοβίες, ή προσδοκίες του υποκειμένου ατόμου.

Τέτοιες “βιωματικές” αναφορές , υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν όσο υπάρχουν άτομα που πιστεύουν σε “μεταφυσικά φαινόμενα” και “υπερβατικές οντότητες” , κατα βάση άτομα προληπτικά , άτομα που “πιστεύουν” σε “μάγια” , “ξόρκια” και θαύματα .
“Βιώματα” αναφέρονται διαχρονικά από άτομα οποιασδήποτε πίστης σε θεό ή θεούς , ή δαίμονες , νεράιδες, εξωτικά , καλικάντζαρους, στοιχεία , και “στοιχειά” της φύσης , που επιβεβαιώνουν και πιστοποιούν για κάθε ένα άτομο ξεχωριστά, την αλήθεια της δικής του πίστης.

Είναι εγωιστική αλαζονεία από μέρους σου , η αυτόκλητη ανακήρυξη σου , ως μοναδικού έγκυρου κριτή πιστοποίησης της αλήθειας των δικών σου βιωμάτων και απαξίωσης των άλλων όλων.

Η δική σου “λογική” , επιβεβαιώνει την άποψη, πως όλα τα βιώματα είναι ψευδαισθήσεις ή λάθος ερμηνείες φυσικών γεγονότων .
Την “λογική” αυτή εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί είσαι “πιστός” και λογικά....... "ευνουχισμένος".


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2014 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ολα αυτά που γράφεις είναι αυτά που εσύ πιστεύεις ότι πραγματικά έζησαν αυτοί οι άνθρωποι. Προφανώς τόσοι άνθρωποι πιστεύουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύεις εσύ.
Και μην ψεύδεσαι συνεχώς: ποτέ σου δεν τα ερέυνησες. Ποτέ σου δεν βρέθηκες κοντά σε έναν τέτοιο άνθρωπο ώστε να γνωρίσεις σε βάθος την εμπειρία του ή να την επαναλάβεις και να την εξετάσεις στο μικροσκόπιο. Μόνο αν την επαναλάμβανες πολλές φορές και πάντα υπο αυστηρά προσαρμοζόμενες συνθήκες θα μπορούσες να ισχυριστείς ότι είσαι ερευνητής και διαπίστωσες αυτό και αυτό.
Όμως δεν το έκανες και το ξέρεις.
Άρα, σου αρέσει να πιστεύεις ότι δήθεν είσαι ερευνητής και ότι δήθεν ερέυνησες και ότι δήθεν όλοι αυτοί είναι βλάκες και εσύ είσαι έξυπνος, αλλά το ξέρεις ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα αλλά μια ψυχολογική σου ανάγκη.
Έχεις ανάγκη να νοιώθεις έξυπνος και πρέπει να ψάξεις γιατί είναι τόσο έντονα σε εσένα αυτή η ανάγκη (ίσως κάποια έντονη απόρριψη, ή μια διαδοχική σειρά απορρίψεων στη ζωή σου).
Εν πάσει περιπτώσει, είναι ανόητο να πιστέυεις σε ότι σου υπαγορεύει μόνο το μυαλό σου και να απορρίπτεις δογματικά και αναπόδεικτα αυτά που πιστεύουν άλλοι άνθρωποι και τα οποία είναι αποτέλεσμα και νοητικής και βιωματικής διεργασίας.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2014 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Είναι εγωιστική αλαζονεία από μέρους σου , η αυτόκλητη ανακήρυξη σου , ως μοναδικού έγκυρου κριτή πιστοποίησης της αλήθειας των δικών σου βιωμάτων και απαξίωσης των άλλων όλων.

δηλαδη πχ σαν να λεμε: " υπαρχω ; " ---> " δεν μπορω να ξερω, και αν νομιζα οτι ηξερα, αυτο θα ηταν ενδειξη εγωιστικης αλαζονείας " ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2014 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyrosΟλα αυτά που γράφεις είναι αυτά που εσύ πιστεύεις ότι πραγματικά έζησαν αυτοί οι άνθρωποι. Προφανώς τόσοι άνθρωποι πιστεύουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύεις εσύ. 



Αναφέρομαι σε αυτά που λένε ότι βιώνουν οι άλλοι , και δέχομαι καλόπιστα , πως ο καθένας λέει την αλήθεια , όπως τουλάχιστον αυτός την βίωσε .
Έτσι δέχθηκα εξ αρχής και την δική σου αφήγηση.
Δέχτηκα δηλαδή εξ αρχής, πως αυτά που περιέγραψες τα “πιστεύεις” ότι πράγματι έγιναν.
Τα πραγματικά γεγονότα είπα , πως είναι λάθος , όχι πως λες ψέμματα.

Αν κατάλαβες, έρευνα κάνω της αξιοπιστίας των δικών σου βιωμάτων , θέτοντάς σου , λογικά ερωτήματα .
Η έρευνα της αλήθειας δεν στηρίζεται σε παραλογισμούς.

Επαναλαμβάνω !
Αντίστοιχα με τα δικά σου βιώματα – όχι ακριβώς τα ίδια- έχουν και είχα, όλοι οι πιστοί , σε οποιαδήποτε θεότητα, ή σε δαίμονες, ξωτικά , καλικαντζαράκια, νεράιδες και άλλα παράξενα φανταστικά όντα.

Γιατί εσύ με τα δικά σου βιώματά , “βιώνεις” την αλήθεια του Ιησού -όπως λες- και όχι ο αρχαίος πρόγονός σου , που εκείνος βίωνε, με τον δικό του ανάλογο τρόπο, τον τζαναμπέτη Δία - με τα πολλά εξώγαμα - και μέσω των δικών του αδιάψευστων βιωμάτων του , επιβεβαίωνε τους τότε δύσπιστους επικριτές του , για την δική του ακλόνητη αλήθεια προς τους δώδεκα θεούς?

Ήταν ή δεν ήταν , εκείνα των αρχαίων τα βιώματα ,της ίδιας αξιοπιστίας με τα δικά σου?

Είναι τα σημερινά βιώματα των ανθρώπων των δασών του Αμαζονίου , κατώτερης αξίας από τα δικά σου?


Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει και θα αποφασίσει το σωστό και το λάθος, και πως αποδεικνύεται η ορθότητας της κρίσης του?

Έχεις εσύ αυτό το χάρισμα?
...... Πόθεν έσχες ?

Υ.Γ.
Έρευνα κάνουμε της αλήθειας των βιωμάτων των πιστών του “δόγματος σπύρος” , συγκριτικά με τα βιώματα των πιστών , όλων των άλλων δοξασιών και δογμάτων ανά τους αιώνες ,

Επιστημονική έρευνα δηλαδή, καθότι η “λογική” είναι η κορυφαία των επιστημών.

..... Εν αρχή ην ο λόγος .....



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2014 7:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
Παράθεση:
Είναι εγωιστική αλαζονεία από μέρους σου , η αυτόκλητη ανακήρυξη σου , ως μοναδικού έγκυρου κριτή πιστοποίησης της αλήθειας των δικών σου βιωμάτων και απαξίωσης των άλλων όλων.

δηλαδη πχ σαν να λεμε: " υπαρχω ; " ---> " δεν μπορω να ξερω, και αν νομιζα οτι ηξερα, αυτο θα ηταν ενδειξη εγωιστικης αλαζονείας " ?



Μάθε να ρωτάς σωστά και επι του θέματος , αν θες να παίρνεις απάντηση .




.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 14, 2014 9:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
Παράθεση:
Είναι εγωιστική αλαζονεία από μέρους σου , η αυτόκλητη ανακήρυξη σου , ως μοναδικού έγκυρου κριτή πιστοποίησης της αλήθειας των δικών σου βιωμάτων και απαξίωσης των άλλων όλων.

δηλαδη πχ σαν να λεμε: " υπαρχω ; " ---> " δεν μπορω να ξερω, και αν νομιζα οτι ηξερα, αυτο θα ηταν ενδειξη εγωιστικης αλαζονείας " ?



Μάθε να ρωτάς σωστά και επι του θέματος , αν θες να παίρνεις απάντηση .




.
εξαιρετικη υποκριτικη Mr. Green Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Επόμενο
Σελίδα 27 από 29

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center