Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ελλήνων Εκκλησία! Πάντα στα δύσκολα..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι να αποδείξω στον Ιωάννη ρε γιανηςς;
Ότι ο Θεάνθρωπος έχει και την θεϊκή και την ανθρώπινη φύση;
Και ότι στο πάθος και την σταύρωση μπήκε ως 100% άνθρωπος;

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις; ότι ο Θεάνθρωπος έχει μόνο θεϊκή φύση (οπότε κακώς τον λέμε θεάνθρωπο) και σταυρώνεται και πεθαίνει ως Θεός;

Στο ξανάγραψα πριν λίγο σε άλλο νήμα: είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία πρέπει να καταργηθεί. Τα παιδιά φαίνεται ότι πάνε και έρχονται χωρίς να μαθαίνουν ούτε τη διαφορά του Θεού από τον Θεάνθρωπο (και ίσως τον άνθρωπο..). Ας κάνουν καλύτερα μερικές ώρες παραπάνω μαθηματικά. Τουλάχιστον, στον κόσμο των μαθηματικών αποδεικνύεται ότι ο Θεός υπάρχει.. Cool
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 4:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
αρα συμφωνεις .......



Άρες μάρες κουκουνάρες .....

Ποια “λογική” ρε σύ συμφωνώ? .
Δεν υπάρχει “λογική” στην “πίστη”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 4:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Τι να αποδείξω στον Ιωάννη ρε γιανηςς;
Ότι ο Θεάνθρωπος έχει και την θεϊκή και την ανθρώπινη φύση;
Και ότι στο πάθος και την σταύρωση μπήκε ως 100% άνθρωπος;

Εσύ δηλαδή τι πιστεύεις; ότι ο Θεάνθρωπος έχει μόνο θεϊκή φύση (οπότε κακώς τον λέμε θεάνθρωπο) και σταυρώνεται και πεθαίνει ως Θεός;

Στο ξανάγραψα πριν λίγο σε άλλο νήμα: είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία πρέπει να καταργηθεί. Τα παιδιά φαίνεται ότι πάνε και έρχονται χωρίς να μαθαίνουν ούτε τη διαφορά του Θεού από τον Θεάνθρωπο (και ίσως τον άνθρωπο..). Ας κάνουν καλύτερα μερικές ώρες παραπάνω μαθηματικά. Τουλάχιστον, στον κόσμο των μαθηματικών αποδεικνύεται ότι ο Θεός υπάρχει.. Cool


Τι να “πιστέψω” ρε συ, την δική σου δογματική “πίστη” ?
Έχεις πολύ χιούμορ φίλε μου.

Αυτό που συνέστησα στον νεοφώτιστο, ήταν να μην ζητά (λογικές) αποδείξεις από ένα δογματικά πιστό σαν εσένα , γιατί τέτοιες αποδείξεις δεν υπάρχουν , μια και δεν υπάρχει “λογική” στην “πίστη”
Αν αναζητούσαν λογική εξήγηση οι καθολικοί από τους ορθόδοξους, να τους πουν δηλαδή, γιατί το “πνεύμα” δεν εκπορεύεται και από τον Ιησού, αν και ομοούσιος τους πατρός, αλλά μόνο από τον πατέρα και οι ορθόδοξοι είχαν τέτοια “λογική” εξήγηση , αλλά δεν την έδιναν , αυτό θα ήταν μεγάλη “πουστιά” από όλους τους ορθόδοξους γιατί θα ήθελαν να “σωθούν” μόνο αυτοί και όχι οι καθολικοί, που θα “πίστευαν” λάθος.

Οι καθολικοί δεν ζητούν μια τέτοια “λογική” εξήγηση, γιατί ξέρουν πως είναι θέμα “πίστης” και όχι “λογικής” , οι δε ορθόδοξοι δεν τους εξηγούν στους καθολικούς το “λογικό” λάθος τους, γιατί και αυτοί γνωρίζουν πως δεν μπορούν να τους εξηγήσουν “λογικά” αυτό που και εσύ (σαν ορθόδοξος) “πιστεύεις”

Όλα τα άλλα που λες είναι δικές σου μισαλλόδοξες βλακείες.
Τόσα ξέρεις , τόσα λες.
Λες και μπόρεσες ποτέ να κάνεις την υπέρβαση , να εξετάσεις και κάτι διαφορετικό από αυτό που στο κατηχητικό σου υπέβαλαν ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ιωάννη, συνεχώς ταπεινώνεσαι.

Παράθεση:
Απόδειξε πρώτα ότι ένας θεάνθρωπος πεθαίνει και υποφέρει στη θεϊκή του φύση κι ύστερα απόδοσε χαρακτηρισμούς.


Εσύ πιστεύεις ότι ισχυρίζομαι πως η θεϊκή φύση πεθαίνει και υποφέρει.
ΔΕΝ πιστεύουμε το ίδιο πράγμα. Είσαι Λάθος.

Η ανθρώπινη φύση πεθαίνει και υποφέρει Ιωάννη.
Γιατί δεν έγραψες: "απέδειξε πρώτα ότι ο θεάνθρωπος υπέφερε και πέθανε στην ανθρώπινη φύση του και ύστερα απόδοσε χαρακτηρισμούς" ;
Διότι, αυτό δεν χρειάζεται απόδειξη. Είναι δεδομένο.

Εσύ όμως πιστεύεις ότι ο θεάνθρωπος έχει μόνο θεϊκή φύση. Τότε γιατί τον λές θεάνθρωπο;

Πόσο πιο χαμηλά Ιωάννη, πόσο πιο χαμηλά..;



Δε γίνεται να συζητήσουμε ήρεμα χωρίς χαρακτηρισμούς;Καταλαβαίνω ότι η θρησκεία συνδέεται με την προσωπική αυτοεικόνα του κάθε πιστού ώστε να προσβάλλεται εύκολα αλλά μην ξεχνάς ότι εσύ θέλησες να συμμετέχεις σ' έναν φιλοσοφικό διάλογο ,όπου συζητιούνται τα πάντα.

Δε λέω ότι ο θεάνθρωπος έχει μόνο θεϊκή φύση αλλά ότι η θεϊκή φύση δεν παθαίνει τίποτα κι επειδή η ανθρώπινη φύση του Υιού ήταν προσωρινή,είναι λογικό επακόλουθο ότι η θυσία του ήταν προσωρινή και ασήμαντη σε σχέση πάντα με την αιώνια και ύψιστη θεϊκή ουσία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 5:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
αρα συμφωνεις .......



Άρες μάρες κουκουνάρες .....

Ποια “λογική” ρε σύ συμφωνώ? .
Δεν υπάρχει “λογική” στην “πίστη”

.
αρα μια χαρα καταλαβαινομασταν πριν, που δεν απαντησες

(στο απο που προκυπτει η πιστη οτι η λογικη στην οποια αναφερεσαι οφειλει να "αποδιδει", για την ερευνα τετοιου ειδους θεματων )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:



Τι να σου ... αποδείξει λέει..... ?

Αυτά είναι θεολογικά θέματα .
Σε τέτοια θέματα , δεν “χωρά” η λογική, αλά η πίστη.

Σε λίγο θα ζητήσεις να σου αποδείξει γιατί το “πνεύμα” εκπορεύεται μόνο εκ του πατρός, ή γιατί ο πατήρ κρύβει από τον Ιησού την ημέρα που θα τον στείλει να κρίνει τελικά όλους τους ζωντανούς και τους αποθαμένους.

Αυτά ρε σύ είναι θεολογικά θέματα που ούτε οι ίδιοι χριστιανοί δεν συμφωνούν (γιατί λείπει η λογική)



.


Ναι,αλλά εδώ μας λένε ότι είμαστε ανόητοι επειδή έχουμε λογικές αντιρρήσεις.Κάπως πρέπει ν' απαντήσουμε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 06, 2014 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
spyros έγραψε:
Ιωάννη, συνεχώς ταπεινώνεσαι.

Παράθεση:
Απόδειξε πρώτα ότι ένας θεάνθρωπος πεθαίνει και υποφέρει στη θεϊκή του φύση κι ύστερα απόδοσε χαρακτηρισμούς.


Εσύ πιστεύεις ότι ισχυρίζομαι πως η θεϊκή φύση πεθαίνει και υποφέρει.
ΔΕΝ πιστεύουμε το ίδιο πράγμα. Είσαι Λάθος.

Η ανθρώπινη φύση πεθαίνει και υποφέρει Ιωάννη.
Γιατί δεν έγραψες: "απέδειξε πρώτα ότι ο θεάνθρωπος υπέφερε και πέθανε στην ανθρώπινη φύση του και ύστερα απόδοσε χαρακτηρισμούς" ;
Διότι, αυτό δεν χρειάζεται απόδειξη. Είναι δεδομένο.

Εσύ όμως πιστεύεις ότι ο θεάνθρωπος έχει μόνο θεϊκή φύση. Τότε γιατί τον λές θεάνθρωπο;

Πόσο πιο χαμηλά Ιωάννη, πόσο πιο χαμηλά..;



Δε γίνεται να συζητήσουμε ήρεμα χωρίς χαρακτηρισμούς;Καταλαβαίνω ότι η θρησκεία συνδέεται με την προσωπική αυτοεικόνα του κάθε πιστού ώστε να προσβάλλεται εύκολα αλλά μην ξεχνάς ότι εσύ θέλησες να συμμετέχεις σ' έναν φιλοσοφικό διάλογο ,όπου συζητιούνται τα πάντα.


Ακριβώς το ίδιο λέω και εγώ.
Όταν απειλείται η πίστη σου (όπως και του γιανηςς) αρχίζετε τις κολοτούμπες. Ο άλλος (γιανηςς) από το θεάνθρωπος πετάχτηκε "ακαριαία" στην "εκπόρευση του αγίου πνεύματος"!
Γιανάκηςς, άνοιξε κανένα βιβλίο θρησκευτικών του λυκείου αγόρι μου και θα απαντηθούν οι απορίες σου.


Παράθεση:

Δε λέω ότι ο θεάνθρωπος έχει μόνο θεϊκή φύση αλλά ότι η θεϊκή φύση δεν παθαίνει τίποτα κι επειδή η ανθρώπινη φύση του Υιού ήταν προσωρινή,είναι λογικό επακόλουθο ότι η θυσία του ήταν προσωρινή και ασήμαντη σε σχέση πάντα με την αιώνια και ύψιστη θεϊκή ουσία.


Όσο ασήμαντη είναι η επίγεια ζωή, μπροστά στην αιώνια ζωή.
Η αναλογία είναι ίδια και τώρα συμφωνώ.

Όμως, η θυσία του Χριστού ως υιού του ανθρώπου, είναι η μεγαλύτερη θυσία που έχει κάνει ποτέ οποιοσδήποτε υιός του ανθρώπου.
Με ανθρώπινα δηλαδή κριτήρια η θυσία είναι ανυπέρβλητη. Αυτό γράφει και ο γέροντας Σωφρόνιος.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 07, 2014 7:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:

Ακριβώς το ίδιο λέω και εγώ.
Όταν απειλείται η πίστη σου (όπως και του γιανηςς) αρχίζετε τις κολοτούμπες.


Εσύ προσβάλλεσαι και νομίζεις ότι απειλείσαι,εγώ απλά αποθέτω την άποψή μου.Χαρακτηρισμούς περί ανοησίας δεν έκανα,άρα δε λέμε το ίδιο πράγμα.

spyros έγραψε:

Όσο ασήμαντη είναι η επίγεια ζωή, μπροστά στην αιώνια ζωή.
Η αναλογία είναι ίδια και τώρα συμφωνώ.

Όμως, η θυσία του Χριστού ως υιού του ανθρώπου, είναι η μεγαλύτερη θυσία που έχει κάνει ποτέ οποιοσδήποτε υιός του ανθρώπου.
Με ανθρώπινα δηλαδή κριτήρια η θυσία είναι ανυπέρβλητη. Αυτό γράφει και ο γέροντας Σωφρόνιος.



Ούτε με ανθρώπινα κριτήρια ήταν ανυπέρβλητη,αφού υποτίθεται ο Ιησούς δεν ήταν μόνο άνθρωπος,άρα δεν έχει νόημα η σύγκριση με ανθρώπους:είναι εκ των προτέρων άνιση.

Επιπλέον υπήρξαν και χειρότεροι τρόποι θανάτου σε ανθρώπους που θυσιάστηκαν για ένα σκοπό:να σου τρώει τα σωθικά για μέρες η πείνα και να θυσιάζεις και τα ίδια τα παιδιά σου για την ελευθερία των άλλων,π.χ. οι Μεσολογγίτες. Είναι πιο δύσκολο απ' το να θυσιάζεις μόνο τον εαυτό σου. Ο Σωφρόνιος δεν υπήρξε γονέας και δεν ξέρει.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 07, 2014 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξανακάνεις το ίδιο λάθος για 4η φορά!

1)Δεν έχεις βιώσει ούτε το δράμα των Μεσσολογιτών, ούτε το δράμα του Ιησού και όμως επιτρέπεις στον εαυτό σου να βγάζει προκατελλειμένα συμπεράσματα και να κάνεις συγκρίσεις τις οποίες ποτέ δεν μπορείς να ελέγξεις.
Μιλάς "ευχολογικά" και όχι λογικά ή αντικειμενικά, πόσο μάλλον φιλοσοφικά.
Είναι ή δεν είναι ανοησία αυτό;

2)Συνεχίζεις εμμέσως πλην σαφώς, να ισχυρίζεσαι ότι ο Θεός, έγινε άνθρωπος, αλλά έκανε μια συνηθισμένη θυσία. Φέρνεις δηλαδή τον Θεό στο μέτρο που εσύ επιθυμείς.
Αν συνέβαινε αυτό Ιωάννη, τότε ο Θεός δεν θα είχε λόγο να γίνει άνθρωπος.
Η θυσία του Θεού ως υιού του ανθρώπου, όφειλε να είναι ανυπέρβλητη. Και ήταν ανυπέρβλητη:
Τόσο από την ηθική της (διότι ένας εντελώς αναμάρτητος, ένας τέλειος ηθικά άνθρωπος, συκοφαντείται, καταδικάζεται, βασανίζεται και θανατώνεται), όσο και από την φυσική της διάσταση (ο άνθρωπος Ιησούς, βιώνει την τέλεια εγκατάλειψη, και την βιώνει 100% όσο ποτέ κανένας άλλος, στην προσευχή της Γεσθημανής, όταν μπροστά στην άβυσσο της εγκατάλλειψης τρέχουν από την αγωνία του χοντρές σταγόνες ιδρώτα και αίματος. Είναι η στιγμή που παύει να είναι θεός και γίνεται ένας άνθρωπος που βιώνει την μοναξιά, όπως ποτέ δεν την βίωσε και δεν θα την βιώσει κανένας. Το ίδιο επαναλαμβάνεται και με τους ανθρώπους που ζήσανε μαζί του επί 3+ χρόνια, τους μαθητές του, τον είδαν να διδάσκει, να θαυματοποιεί, να είναι απόλυτα αθώος και ενάρετος, να μεταμορφώνεται σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια στο όρος θαβώρ, να ανασταίνει τον φίλο τους Λάζαρο, να.., να.., να.. και όμως τον προδίδουν και τον εγκαταλείπουν, χωρίς καμία, ελάχιστη ανδρεία και υπόνοια αυτοθυσίας)
κλπ, κλπ, κλπ.
Είναι δηλαδή τόσο συγκλονιστικά τραγικό το βίωμα (όχι η τελική πράξη της σταύρωσης, αλλά όλο το βίωμα) που είναι αδύνατο να το αντέξει οποιοσδήποτε από εμάς θα ήταν στη θέση Του.

Κατάλαβες τώρα γιατί είναι επιπόλαιες, προκατελλειμένες και ανόητες οι "προσεγγίσεις" σου;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

Ακριβώς το ίδιο λέω και εγώ. 
Όταν απειλείται η πίστη σου (όπως και του γιανηςς) αρχίζετε τις κολοτούμπες. Ο άλλος (γιανηςς) από το θεάνθρωπος πετάχτηκε "ακαριαία" στην "εκπόρευση του αγίου πνεύματος"! 


Η δική μου “πίστη” δεν ...... απειλείται .
Εγώ είμαι “άπιστος”, τι να απειληθεί?
Εσύ σαν “πιστός” καλείσαι ( από το νεοφώτιστο , όχι απο μένα) να εξηγήσεις “λογικά” αυτά που “πιστεύεις” .
Αυτό λοιπόν που επεσήμανα στον νεοφώτιστο, είναι να μην ζητά “λογική” εξήγηση στις θεολογικές δογματικές απόψεις σου, καθώς δεν υπάρχει λογική στην πίστη.

Εγώ δεν ασχολούμαι με θέματα θεολογίας.

Δεν με ενδιαφέρει , το ποιος στέλνει το “πνεύμα” , ή γιατί δεν γνώριζε ο “ομοούσιος του πατρός” πότε θα γίνει η “κρίση” , ενώ γνωρίζει ο πατέρας , ή και αυτό που με ρωτάς τώρα , αν δηλαδή ο Ιησούς πέθανε σαν άνθρωπος ή σαν θεός.
Αυτά είναι θέματα που απασχολούν τους “πιστούς” χριστιανούς , που ακόμα και οι ίδιοι δεν συμφωνούν μεταξύ τους και ο καθένας τους “πιστεύει” ότι τον ..... “φωτίσει” ο θεός .

Μην μου πεις πως εσύ δέχεσαι τις απόψεις των χριστιανών Ιεχωβάδων , αυτών των “πεπλανημένων αιρετικών” ?
Για τους Ιεχωβάδες , ο “πεπλανημένος αιρετικός” είσαι εσύ και αυτοί καμαρώνουν, ως οι μόνοι γνήσιοι χριστιανοί – όπως ακριβώς καμαρώνεις εσύ για τα δικά σου “πιστεύω”.

Η πλάκα είναι, πως και αυτοί έχουν βιώματα, που κατά παράξενο τρόπο επιβεβαιώνουν – έτσι λένε , όπως και εσύ - την ορθότητα της πίστης τους (όπως συμβαίνει τώρα και με του Ιάπωνες Βουδιστές, και συνέβαινε και με τους αρχαίους Έλληνες , μα το Δία )

Γιατί τα δικά σου βιώματα να είναι τα σωστά και όχι τα τόσα άλλα διαφορετικά των λαών ανά τους αιώνες, που φανέρωναν και τότε , την αλήθεια σε τόσους πεπλανημένους?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ξέρω ότι δεν είσαι ακόμα έτοιμος να αλλαξοπιστήσεις.

Με ρωτάς πράγματα που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να απαντηθούν σε εσένα, εκτός αν δεχτείς εθελοντικά, να προσποιηθείς τον μουσουλμάνο, ή μάρτυρα του ιεχωβά, ή προτεστάντη, ή ρωμαιοκαθολικό, ή ινδουϊστή και θελήσεις να κάνεις έναν ειλικρινή διάλογο μαζί μου. Ειλικρινής σημαίνει ότι θα τοποθετηθείς με σεβασμό και συνέπεια σε αυτό που θα υιοθετήσεις εθελοντικά να προσποιηθείς.
Αν το κάνεις, θα καταλάβεις και θα πάρεις και τις απαντήσεις που ζητάς.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 2:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιαννη.. να εχουν ολοι τους δικιο, αποκλειεται;

(οχι εκεινοι που κατηγορουν αλλους οτι εχουν αδικο.. αλλα αυτοι που μιλανε θετικα... ρωταω δηλαδη, αν θεωρεις πιθανο το ενδεχομενο να προσεγγιζουν αλληγορικα ολοι το ιδιο πραγμα και αρα να εχουν ολοι ταυτοχρονα δικιο)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Το ξέρω ότι δεν είσαι ακόμα έτοιμος να αλλαξοπιστήσεις.

Με ρωτάς πράγματα που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να απαντηθούν σε εσένα, εκτός αν δεχτείς εθελοντικά, να προσποιηθείς τον μουσουλμάνο, ή μάρτυρα του ιεχωβά, ή προτεστάντη, ή ρωμαιοκαθολικό, ή ινδουϊστή και θελήσεις να κάνεις έναν ειλικρινή διάλογο μαζί μου. Ειλικρινής σημαίνει ότι θα τοποθετηθείς με σεβασμό και συνέπεια σε αυτό που θα υιοθετήσεις εθελοντικά να προσποιηθείς.
Αν το κάνεις, θα καταλάβεις και θα πάρεις και τις απαντήσεις που ζητάς.


Η ερώτηση μου δεν ήταν θεολογική , αλλά λογική και αναφέρεται στη “αξία” των βιωμάτων που συχνά εσύ “προτάσεις” , σαν απόδειξη της ορθότητας της δογματικής πίστης σου.

Για ποιο λόγο να προσποιηθώ τον “πιστό” μιάς οποιασδήποτε θρησκείας?
Εκτός από το ότι δεν είμαι “πιστός” , δεν καταλαβαίνω , τι σχέση έχει ένα “δόγμα” , οποιοδήποτε “δόγμα”, με αυτό που ο κάθε “πιστός” βιώνει?

Σε σένα, τα δικά σου βιώματα, αποκαλύπτουν την δύναμη του Ιησού (αυτό τουλάχιστον πιστεύεις εσύ), στον αρχαίο πρόγονό σου (αν είσαι Έλληνας στο “νου”) τα δικά του βιώματα επιβεβαίωναν την δύναμη του Δία ή της Αθηνάς (ανάλογα ποια θεότητα τον προστάτευε) .

Γιατί τα δικά σου βιώματα να είναι ποιο αληθινά, από τα βιώματα όλων των άλλων αλλόθρησκων, άλλων περιοχών ανα τους αιώνες?
Αν τα βιώματα των άλλων είναι ψευδή , γιατί να μην είναι και τα δικά σου?
Ούτε εσύ , ούτε κανένας από όλους τους άλλους, μπορεί να αποδείξει με λογικά επιχειρήματα , την ορθότητα των δικών του βιωμάτων .
Μην μου πείς πως εσύ μπορείς?

Γιατί λοιπόν τα επικαλείσαι ως απόδειξη της δικής σου πίστης?

Καμία αξία δεν έχουν φίλε μου για τους άλλους , πέραν από σένα που τα βιώνεις , γιατί απλούστατα , δεν είναι αληθινά , εσύ τα κάνεις αληθινά , ο νούς σου τα βιώνει ως αληθή .
Το ίδιο και όλοι οι άλλοι με τα δικά τους.

Έτσι καταλήγουμε πως είναι θέμα “δογματικής πίστης” και τίποτε άλλο .
Μην κατηγορείς λοιπόν τους άλλους για αυτά που “πιστεύουν” και αρκέσου σε αυτά που εσύ εκ γενετής πιστεύεις, και είναι αυτά που σου έμαθαν να “πιστεύεις” , δεν τα επέλεξες εσύ γνωρίζοντας τα “δογματικά πιστεύω” των άλλων.

Μην μου πεις πως γεννήθηκες Βουδιστής και μετά από σοβαρή μελέτη της βίβλου , έγινες ορθόδοξος ?
Μην καταδεχθείς το ψέμα , χάριν ενός ιερού σκοπού.
Όχι αυτά εδώ, σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 5:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
γιαννη.. να εχουν ολοι τους δικιο, αποκλειεται;



Να βγούνε όλοι νικητές , και να έχουν χάσει οι άλλοι ?

Λες????


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 7:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:

1)Η ερώτηση μου δεν ήταν θεολογική , αλλά λογική και αναφέρεται στη “αξία” των βιωμάτων που συχνά εσύ “προτάσεις” , σαν απόδειξη της ορθότητας της δογματικής πίστης σου.


2)Σε σένα, τα δικά σου βιώματα, αποκαλύπτουν την δύναμη του Ιησού (αυτό τουλάχιστον πιστεύεις εσύ), στον αρχαίο πρόγονό σου (αν είσαι Έλληνας στο “νου”) τα δικά του βιώματα επιβεβαίωναν την δύναμη του Δία ή της Αθηνάς (ανάλογα ποια θεότητα τον προστάτευε) .


3)Έτσι καταλήγουμε πως είναι θέμα “δογματικής πίστης” και τίποτε άλλο .
Μην κατηγορείς λοιπόν τους άλλους για αυτά που “πιστεύουν” και αρκέσου σε αυτά που εσύ εκ γενετής πιστεύεις, και είναι αυτά που σου έμαθαν να “πιστεύεις” , δεν τα επέλεξες εσύ γνωρίζοντας τα “δογματικά πιστεύω” των άλλων.

4)Μην μου πεις πως γεννήθηκες Βουδιστής και μετά από σοβαρή μελέτη της βίβλου , έγινες ορθόδοξος ?
Μην καταδεχθείς το ψέμα , χάριν ενός ιερού σκοπού.
Όχι αυτά εδώ, σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .


1)Η πίστη μου δεν είναι ιδεολογική, όπως η δική σου.
Κάποτε, όταν ήμουν νέος και πίστευα στον σοσιαλισμό και στην μη ύπαρξη του Θεού, είχα ιδεολογική πίστη. Πίστευα, όπως κάνεις και εσύ, απλά σε ένα πλαίσιο δογμάτων και μάλιστα ένοιωθα σπουδαίος γιαυτό.
Όμως μεγάλωσα. Τώρα είμαι πιο παράξενος και απαιτητικός. Λιγότερο αφελής και ευκολόπιστος. Δεν με αγγίζει πια, δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια ωραία ιδέα, μια άποψη, ένα ιδεολόγημα.
Θέλω περισσότερα. Θέλω πλέον να δω ζωή μέσα από αυτήν την ιδέα. Να την νοιώσω στο πετσί μου, να την αισθανθώ, να τη βλέπω να ενσαρκώνεται και σε μένα και στους ανθρώπους γύρω μου.
Αυτό το βρήκα μόνο στον Χριστιανισμό.

2)Και στον αρχαίο πρόγονο και στον αλλόθρησκο την δύναμη του Ιησού αποδεικνύουν. Απλά τόσο ο πρόγονος, όσο και ο αλλόθρησκος, δεν ξέρουν τον Θεό τόσο καλά όσο τον ξέρουν οι Χριστιανοί. Αλλιώς γνωρίζεις εσύ τον χαρακτήρα των γονιών σου, αλλιώς ένας ξάδερφός ή γείτονάς σου. Αυτή είναι όλη η ουσία και για τον λόγο αυτό σου ζήτησα να δοκιμάσεις να υιοθετήσεις έναν χαρακτήρα με ειλικρίνεια, ώστε να δεις και να ελέγξεις αυτό που σου γράφω.

3)Δεν καταλήγουμε, καταλήγεις.
Πότε κατηγόρησα κάποιον για αυτά που πιστεύει;
Εσύ κατηγορείς συνεχώς και μάλιστα τους στολίζεις και με τα πιο χυδαία επίθετα, όσους δεν είναι ομόπιστοί σου.

4)Εκ γενετής, έμαθα να πιστεύω εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύω τώρα. Ως νήπιο και παιδί και νέος, πίστευα ακριβώς αυτά που πιστεύεις εσύ. Αυτά μου έμαθαν οι γονέις μου, αυτά πίστευα και τα έβλεπα λογικά. Στο (1) έδωσα μια σύντομη περιγραφή της πορείας μου.
Πιο πάνω όμως έχω παραθέσει και τον Κλαους Κενεθ και τον Γέροντα Σωφρόνιο, οι οποίοι απαντούν με τη ζωή τους ξεκάθαρα στην απορία σου.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την spyros στις Παρ Αύγ 08, 2014 7:36 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο
Σελίδα 26 από 29

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center