Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ελλήνων Εκκλησία! Πάντα στα δύσκολα..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 27, 28, 29  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 9:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea


Κατά Ματθαίον (26, 47-56)
Κατά Μάρκον (14, 43-52)
Κατά Λουκάν (22, 47-53)




Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Μα σου ζήτησα να μου περιγράψεις την ιστορία της ….. υποτιθέμενης «προδοσίας» δια του «φιλιού» με δικά σου λόγια., και εσύ με παραπέμπεις δεν ξέρω που , λες και έχω καιρό να το ψάξω.

Δεν έχω χρόνο και δεν ανοίγω παραπομπές.

Λοιπόν εγώ θα σου πω την ιστορία όπως την θυμάμαι πρόχειρα, και είναι η ιστορία του γιάννη - όπως την ξέρω εγώ - και με δικά μου λόγια , με τα λόγια του γιάννη.

Άκου!

Πήγε ο Ιησούς με τους μαθητές του σε ένα κήπο , πέραν του χειμάρρου των Κέρδων, όπου σύχναζαν ο Ιησούς και οι μαθητές του, και βέβαια αυτό το γνώριζε και ο Ιούδας (όπως όλοι οι άλλοι) γιατί εκεί πήγαινα πολλές φορές όλοι τους μαζί με τον Ιησού.
Ο Ιούδας λοιπόν μαζί με ένα άγημα στρατιωτών που του έδωσαν οι αρχιερείς και υπηρέτες Φαρισαίων , έρχεται προς τον κήπο, με δαυλούς , φανάρια και όπλα.

Ο Ιησούς που σαν παντογνώστης γνώριζε αυτά που θα συνέβαιναν εις βάρος του , βγήκε μόνος του από τον κήπο και ρωτά το άγημα και το τσούρμο.

«Ποιόν ψάχνεται βρε παιδιά»?

Αυτοί του απαντούν

« τον Ιησού τον Ναζωραίο»

και ο Ιησούς τους απαντά.

« Εγώ είμαι αυτός»

Εκεί κοντά μαζί τους , στεκόταν και ο Ιούδας που τον πρόδωσε.

‘Όταν λοιπόν ο Ιησούς τους είπε
«Εγώ είμαι αυτός που ζητάτε»

….αυτοί (το άγημα και το τσούρμο) οπισθοχώρησαν , και έπεσαν κάτω στο χώμα.

Ο Ιησούς τότε τους ρωτά ξανά.
« Σας ρώτησα Ποιον ψάχνεται» ?

Αυτοί του απαντούν
«Τον Ιησού τον Ναζωραίο»
Τους απαντά πάλι ο Ιησούς

«Μα σας το είπα ήδη, εγώ είμαι αυτός που ζητάτε . Αν εμένα ζητάτε αφήσετε τους υπόλοιπους να φύγουν»

Έτσι το απόσπασμα συνέλαβε τον Ιησού και τον πήγαν στον Άννα.

Αυτά λεει ο γιαννης, και αυτά που λες εσύ για φιλιά και εναγκαλισμούς, είναι άλλου παπά βαγγέλιο.

Ούτε φιλιά ούτε εναγκαλισμούς του Ιησού με τον φουκαρά τον αδικοχαμένο μαθητή «προδότη» Ιούδα , το θύμα μιας στημένης πλεκτάνης.




.


Idea

Οχι gianiss, ζητησες το εδαφιο του συγκεκριμενου γεγονοτος ...
Kι αν δεν το θυμαμαι να προxωρησω στην εξιστοριση ...

gianiss
έγραψε:
Σε ποιο εδάφιο της Α.Γ αναφέρεται ο τρόπος που τον κατέδειξε / πρόδωσε φιλώντας τον?
Αν δεν το θυμάσαι ακριβώς , μπορείς να το πεις με δικά σου λόγια , πως περιγράφεται αυτή η ..... “προδοσία”?



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea


Κατά Ματθαίον (26, 47-56)
Κατά Μάρκον (14, 43-52)
Κατά Λουκάν (22, 47-53)




Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Μα σου ζήτησα να μου περιγράψεις την ιστορία της ….. υποτιθέμενης «προδοσίας» δια του «φιλιού» με δικά σου λόγια., και εσύ με παραπέμπεις δεν ξέρω που , λες και έχω καιρό να το ψάξω.

Δεν έχω χρόνο και δεν ανοίγω παραπομπές.

Λοιπόν εγώ θα σου πω την ιστορία όπως την θυμάμαι πρόχειρα, και είναι η ιστορία του γιάννη - όπως την ξέρω εγώ - και με δικά μου λόγια , με τα λόγια του γιάννη.

Άκου!

Πήγε ο Ιησούς με τους μαθητές του σε ένα κήπο , πέραν του χειμάρρου των Κέρδων, όπου σύχναζαν ο Ιησούς και οι μαθητές του, και βέβαια αυτό το γνώριζε και ο Ιούδας (όπως όλοι οι άλλοι) γιατί εκεί πήγαινα πολλές φορές όλοι τους μαζί με τον Ιησού.
Ο Ιούδας λοιπόν μαζί με ένα άγημα στρατιωτών που του έδωσαν οι αρχιερείς και υπηρέτες Φαρισαίων , έρχεται προς τον κήπο, με δαυλούς , φανάρια και όπλα.

Ο Ιησούς που σαν παντογνώστης γνώριζε αυτά που θα συνέβαιναν εις βάρος του , βγήκε μόνος του από τον κήπο και ρωτά το άγημα και το τσούρμο.

«Ποιόν ψάχνεται βρε παιδιά»?

Αυτοί του απαντούν

« τον Ιησού τον Ναζωραίο»

και ο Ιησούς τους απαντά.

« Εγώ είμαι αυτός»

Εκεί κοντά μαζί τους , στεκόταν και ο Ιούδας που τον πρόδωσε.

‘Όταν λοιπόν ο Ιησούς τους είπε
«Εγώ είμαι αυτός που ζητάτε»

….αυτοί (το άγημα και το τσούρμο) οπισθοχώρησαν , και έπεσαν κάτω στο χώμα.

Ο Ιησούς τότε τους ρωτά ξανά.
« Σας ρώτησα Ποιον ψάχνεται» ?

Αυτοί του απαντούν
«Τον Ιησού τον Ναζωραίο»
Τους απαντά πάλι ο Ιησούς

«Μα σας το είπα ήδη, εγώ είμαι αυτός που ζητάτε . Αν εμένα ζητάτε αφήσετε τους υπόλοιπους να φύγουν»

Έτσι το απόσπασμα συνέλαβε τον Ιησού και τον πήγαν στον Άννα.

Αυτά λεει ο γιαννης, και αυτά που λες εσύ για φιλιά και εναγκαλισμούς, είναι άλλου παπά βαγγέλιο.

Ούτε φιλιά ούτε εναγκαλισμούς του Ιησού με τον φουκαρά τον αδικοχαμένο μαθητή «προδότη» Ιούδα , το θύμα μιας στημένης πλεκτάνης.




.


Idea

Οχι gianiss, ζητησες το εδαφιο του συγκεκριμενου γεγονοτος ...
Kι αν δεν το θυμαμαι να προxωρησω στην εξιστοριση ...

gianiss
έγραψε:
Σε ποιο εδάφιο της Α.Γ αναφέρεται ο τρόπος που τον κατέδειξε / πρόδωσε φιλώντας τον?
Αν δεν το θυμάσαι ακριβώς , μπορείς να το πεις με δικά σου λόγια , πως περιγράφεται αυτή η ..... “προδοσία”?



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει



Η αλήθεια είναι η εξής

Σε ρώτησα που τεκμαίρεται πως ο Ιούδας πρόδωσε τον Ιησού φιλώντας τον.

Μου απαντάς, “στην Αγία Γραφή”

Σου ζήτησα να μου πεις την ιστορία με δικά σου λόγια,
Αντ΄αυτού μου υπέδειξες 3 παραπομπές

Αντίθετα εγώ σου ανέφερα την δική μου ιστορία, όπως την θυμόμουν όταν την διάβαζα κάποια χρόνια πριν, και με έκπληξη διαπίστωσα τότε, πως δεν αναφέρει λέξη για φιλιά και εναγκαλισμούς όπως μας έλεγαν σαν παιδιά και ούτε προκύπτει σαφής ένδειξη προδοσίας, πέραν της υπόδειξης της τοποθεσίας που ήταν έτσι και αλλιώς γνωστή, γιατί πήγαινε συχνά εκεί ο Ιησούς με τους μαθητές του όπως αναφέρετο.

Τέλος πάντων, για την ιστορία, γνωρίζεις την περιγραφή που εγώ αναφέρομαι?
Είναι σωστή ή την θυμάμαι λάθος?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Η αλήθεια είναι η εξής

Σε ρώτησα που τεκμαίρεται πως ο Ιούδας πρόδωσε τον Ιησού φιλώντας τον.

Μου απαντάς, “στην Αγία Γραφή”

Σου ζήτησα να μου πεις την ιστορία με δικά σου λόγια,
Αντ΄αυτού μου υπέδειξες 3 παραπομπές

Αντίθετα εγώ σου ανέφερα την δική μου ιστορία, όπως την θυμόμουν όταν την διάβαζα κάποια χρόνια πριν, και με έκπληξη διαπίστωσα τότε, πως δεν αναφέρει λέξη για φιλιά και εναγκαλισμούς όπως μας έλεγαν σαν παιδιά και ούτε προκύπτει σαφής ένδειξη προδοσίας, πέραν της υπόδειξης της τοποθεσίας που ήταν έτσι και αλλιώς γνωστή, γιατί πήγαινε συχνά εκεί ο Ιησούς με τους μαθητές του όπως αναφέρετο.

Τέλος πάντων, για την ιστορία, γνωρίζεις την περιγραφή που εγώ αναφέρομαι?
Είναι σωστή ή την θυμάμαι λάθος?


.

Idea

gianiss

Στα παρακατω εδαφια παρουσιαζεται αναγλυφα η προδοσια του Ιουδα

Στην πρωτη διπλη ομαδα εχουμε την συνενοηση του Ιουδα με τους αρχιερεις για την παραδοση του Ιησου και την αμοιβη που ελαβε

Στη δευτερη διπλη ομαδα εχουμε την εκτελεση του πληρωμενου εργου


Λουκας 22, 3-6
3 Εἰσῆλθε δὲ ὁ σατανᾶς εἰς ᾿Ιούδαν τὸν ἐπικαλούμενον ᾿Ισκαριώτην, ὄντα ἐκ τοῦ ἀριθμοῦ τῶν δώδεκα,
4 καὶ ἀπελθὼν συνελάλησε τοῖς ἀρχιερεῦσι καὶ γραμματεῦσι καὶ στρατηγοῖς τὸ πῶς αὐτὸν παραδῶ αὐτοῖς.
5 καὶ ἐχάρησαν, καὶ συνέθεντο αὐτῷ ἀργύρια δοῦναι·
6 καὶ ἐξωμολόγησε, καὶ ἐζήτει εὐκαιρίαν τοῦ παραδοῦναι αὐτὸν αὐτοῖς ἄτερ ὄχλου.

Ματθαιος 26, 14-16
14 Τότε πορευθεὶς εἷς τῶν δώδεκα, ὁ λεγόμενος ᾿Ιούδας ᾿Ισκαριώτης, πρὸς τοὺς ἀρχιερεῖς εἶπε·
15 τί θέλετέ μοι δοῦναι, καὶ ἐγὼ ὑμῖν παραδώσω αὐτόν; οἱ δὲ ἔστησαν αὐτῷ τριάκοντα ἀργύρια.
16 καὶ ἀπὸ τότε ἐζήτει εὐκαιρίαν ἵνα αὐτὸν παραδῷ.



Λουκάς 22, 47-53
47 ῎Ετι δὲ αὐτοῦ λαλοῦντος ἰδοὺ ὄχλος, καὶ ὁ λεγόμενος ᾿Ιούδας, εἷς τῶν δώδεκα, προῆγεν αὐτούς, καὶ ἤγγισε τῷ ᾿Ιησοῦ φιλῆσαι αὐτόν· τοῦτο γὰρ σημεῖον δεδώκει αὐτοῖς· ὃν ἂν φιλήσω, αὐτός ἐστιν.
48 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς εἶπεν αὐτῷ· ᾿Ιούδα, φιλήματι τὸν υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου παραδίδως;
49 ἰδόντες δὲ οἱ περὶ αὐτὸν τὸ ἐσόμενον εἶπον αὐτῷ· Κύριε, εἰ πατάξομεν ἐν μαχαίρᾳ;
50 καὶ ἐπάταξεν εἷς τις ἐξ αὐτῶν τὸν δοῦλον τοῦ ἀρχιερέως καὶ ἀφεῖλεν αὐτοῦ τὸ οὖς τὸ δεξιόν.
51 ἀποκριθεὶς δὲ ὁ ᾿Ιησοῦς εἶπεν· ἐᾶτε ἕως τούτου· καὶ ἁψάμενος τοῦ ὠτίου αὐτοῦ ἰάσατο αὐτόν.
52 εἶπε δὲ ὁ ᾿Ιησοῦς πρὸς τοὺς παραγενομένους ἐπ᾿ αὐτὸν ἀρχιερεῖς καὶ στρατηγοὺς τοῦ ἱεροῦ καὶ πρεσβυτέρους· ὡς ἐπὶ λῃστὴν ἐξεληλύθατε μετὰ μαχαιρῶν καὶ ξύλων. 53 καθ᾿ ἡμέραν ὄντος μου μεθ᾿ ὑμῶν ἐν τῷ ἱερῷ οὐκ ἐξετείνατε τὰς χεῖρας ἐπ᾿ ἐμέ. ἀλλ᾿ αὕτη ἐστὶν ὑμῶν ἡ ὥρα καὶ ἡ ἐξουσία τοῦ σκότους.

Ματθαιος 26, 47-50
47 Καὶ ἔτι αὐτοῦ λαλοῦντος ἰδοὺ ᾿Ιούδας εἷς τῶν δώδεκα ἦλθε, καὶ μετ᾿ αὐτοῦ ὄχλος πολὺς μετὰ μαχαιρῶν καὶ ξύλων ἀπὸ τῶν ἀρχιερέων καὶ πρεσβυτέρων τοῦ λαοῦ.
48 ὁ δὲ παραδιδοὺς αὐτὸν ἔδωκεν αὐτοῖς σημεῖον λέγων· ὃν ἂν φιλήσω, αὐτός ἐστι· κρατήσατε αὐτόν.
49 καὶ εὐθέως προσελθὼν τῷ ᾿Ιησοῦ εἶπε· χαῖρε, ραββί, καὶ κατεφίλησεν αὐτόν.
50 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς εἶπεν αὐτῷ· ἑταῖρε, ἐφ᾿ ᾧ πάρει. τότε προσελθόντες ἐπέβαλον τὰς χεῖρας ἐπὶ τὸν ᾿Ιησοῦν καὶ ἐκράτησαν αὐτόν.



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 7:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτές είναι οι περιγραφές που μας δίδαξαν από μικρά παιδιά του δημοτικού, και τις δεχτήκαμε σαν αλήθεια.
Έτσι όταν μετά από χρόνια διάβασα τυχαία την άλλη εκδοχή , σκέφτηκα , “τον φουκαρά τον Ιούδα τι του φόρτωσαν”.

Γνωρίζεις την ιστορία που ανέφερα ?
Αν ναι!
Είναι έτσι ακριβώς όπως την περιγράφω - με δικά μου λόγια βέβαια – ή δεν την θυμάμαι καλά και αποδίδω λάθος το βασικό νόημα της , ενώ αυτή που γνωρίζεις - η γνήσια - τα λέει αλλιώς?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια απορία.
Ο Ιησούς για χρόνια περιδιάβαινε τον τόπο του, διδάσκοντας, κάνοντας θαύματα, φίλους και εχθρούς.
Ήταν γνωστός πια όταν ήρθε η ώρα.
Προς τι η μαρτυρία του Ιούδα, για να συλληφθεί κάποιος που τον ήξεραν και οι πέτρες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vasana
έγραψε:
Μια απορία.
Ο Ιησούς για χρόνια περιδιάβαινε τον τόπο του, διδάσκοντας, κάνοντας θαύματα, φίλους και εχθρούς.
Ήταν γνωστός πια όταν ήρθε η ώρα.
Προς τι η μαρτυρία του Ιούδα, για να συλληφθεί κάποιος που τον ήξεραν και οι πέτρες;

Idea

Vasana

Χωρις να θεωρω οτι απαντω στο ερωτημα σου, ωστοσο " απαντω " με μια ερωτηση :
"Ολοι" γνωριζουμε στις ( χαλια ) μερες μας ποιοι ειναι οι συνηθεις υποπτοι του συστηματος . . .
Γιατι κανείς δεν βαζει χερι πανω τους ;



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Αυτές είναι οι περιγραφές που μας δίδαξαν από μικρά παιδιά του δημοτικού, και τις δεχτήκαμε σαν αλήθεια.
Έτσι όταν μετά από χρόνια διάβασα τυχαία την άλλη εκδοχή , σκέφτηκα , “τον φουκαρά τον Ιούδα τι του φόρτωσαν”.

Γνωρίζεις την ιστορία που ανέφερα ?
Αν ναι!
Είναι έτσι ακριβώς όπως την περιγράφω - με δικά μου λόγια βέβαια – ή δεν την θυμάμαι καλά και αποδίδω λάθος το βασικό νόημα της , ενώ αυτή που γνωρίζεις - η γνήσια - τα λέει αλλιώς?

.

Idea

Οχι gianiss δεν γνωριζω την παραλλαγη που λες οτι κατεχεις...

Αλλά η πρωτοτυπη και η αυθεντικη καταγραφη και μαρτυρια-ντοκουμεντο ειναι αυτη της Αγιας Γραφης



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 8:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, όμως απάντησες σε άλλη ερώτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Αυτές είναι οι περιγραφές που μας δίδαξαν από μικρά παιδιά του δημοτικού, και τις δεχτήκαμε σαν αλήθεια.
Έτσι όταν μετά από χρόνια διάβασα τυχαία την άλλη εκδοχή , σκέφτηκα , “τον φουκαρά τον Ιούδα τι του φόρτωσαν”.

Γνωρίζεις την ιστορία που ανέφερα ?
Αν ναι!
Είναι έτσι ακριβώς όπως την περιγράφω - με δικά μου λόγια βέβαια – ή δεν την θυμάμαι καλά και αποδίδω λάθος το βασικό νόημα της , ενώ αυτή που γνωρίζεις - η γνήσια - τα λέει αλλιώς?

.

Idea

Οχι gianiss δεν γνωριζω την παραλλαγη που λες οτι κατεχεις...

Αλλά η πρωτοτυπη και η αυθεντικη καταγραφη και μαρτυρια-ντοκουμεντο ειναι αυτη της Αγιας Γραφης



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει


Αδιάβαστο σε βρίσκω σκαπανέα

Διαβάζεις επιλεκτικά την Κ.Δ ?

Το βαγγέλιο του Ιωάννη δεν το θεωρείς αξιόπιστο?

Διάβασε την αναφορά του για αυτήν την ιστορία και πες αν αυτα που περιγράφω είναι λάθος.

Ο Φαρισαϊσμός είναι, ή δεν είναι αμάρτημα, κατά τα .... γραφάς?

Ουέ ! Ουέ !.....

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2013 10:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Αυτές είναι οι περιγραφές που μας δίδαξαν από μικρά παιδιά του δημοτικού, και τις δεχτήκαμε σαν αλήθεια.
Έτσι όταν μετά από χρόνια διάβασα τυχαία την άλλη εκδοχή , σκέφτηκα , “τον φουκαρά τον Ιούδα τι του φόρτωσαν”.

Γνωρίζεις την ιστορία που ανέφερα ?
Αν ναι!
Είναι έτσι ακριβώς όπως την περιγράφω - με δικά μου λόγια βέβαια – ή δεν την θυμάμαι καλά και αποδίδω λάθος το βασικό νόημα της , ενώ αυτή που γνωρίζεις - η γνήσια - τα λέει αλλιώς?

.

Idea

Οχι gianiss δεν γνωριζω την παραλλαγη που λες οτι κατεχεις...

Αλλά η πρωτοτυπη και η αυθεντικη καταγραφη και μαρτυρια-ντοκουμεντο ειναι αυτη της Αγιας Γραφης



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει


Αδιάβαστο σε βρίσκω σκαπανέα

Διαβάζεις επιλεκτικά την Κ.Δ ?

Το βαγγέλιο του Ιωάννη δεν το θεωρείς αξιόπιστο?

Διάβασε την αναφορά του για αυτήν την ιστορία και πες αν αυτα που περιγράφω είναι λάθος.

Ο Φαρισαϊσμός είναι, ή δεν είναι αμάρτημα, κατά τα .... γραφάς?

Ουέ ! Ουέ !.....

.

Idea

Εσυ δεν ειχες χρονο για ψαξιμο και σου παρουσιασα και παραπομπες και εδαφια...

Κανε και εσυ το ιδιο για να στηριξεις αυτα που λες...

Αν θελεις ...



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2013 9:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vasana έγραψε:
Μια απορία.
Ο Ιησούς για χρόνια περιδιάβαινε τον τόπο του, διδάσκοντας, κάνοντας θαύματα, φίλους και εχθρούς.
Ήταν γνωστός πια όταν ήρθε η ώρα.
Προς τι η μαρτυρία του Ιούδα, για να συλληφθεί κάποιος που τον ήξεραν και οι πέτρες;


Ακριβώς, επειδή ήταν γνωστός και δημοφιλής η σύλληψη δεν έπρεπε να γίνει δημοσία, για να αποφευχθούν οι ανεξέλεγκτες αντιδράσεις.
Ο Ιούδας ήταν από τους λίγους που ήξερε που θα ήταν εκείνο το βράδυ.
Απλά τους οδήγησε στον τόπο.

Άλλωστε δεν ήταν δυνατόν το απόσπασμα να αρχίσει να ψάχνει στα περίχωρα της Ιερουσαλήμ χτυπώντας τις πόρτες μέσα στα μεσάνυχτα.
Θα προκαλούσε μεγαλύτερη αναστάτωση και το ενδεχόμενο να "διαφύγει" ο στόχος.
Έπρεπε να πάει αθόρυβα και γρήγορα κατευθείαν στο στόχο.
Χρειαζόταν λοιπόν τον πιο αξιόπιστο οδηγό..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2013 11:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αμφισβητώ απλά τον εναγκαλισμό και το φιλί του Ιούδα.
Το να υποδείξει κάποιος στις αρχές ασφαλείας ενός τόπου, το χώρο και το χρόνο προσέλευσης κάποιου γνωστού καταζητούμενου το καταλαβαίνω.
Ο εναγκαλισμός και ο ασπασμός σε τι χρειαζόταν;
Το μόνο που προσθέτει αυτή η διήγηση είναι να επιτείνει την οργή του καλού πιστού, που ήδη έχει καταπιεί τα μύρια όσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2013 12:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote]
skapanes

Οχι gianiss δεν γνωριζω την παραλλαγη που λες οτι κατεχεις...

Αλλά η πρωτοτυπη και η αυθεντικη καταγραφη και μαρτυρια-ντοκουμεντο ειναι αυτη της Αγιας Γραφης



[/quote]

Δεν έχεις παρα να διαβάσεις την ιστορία που αναφέρει ο Ιωάννης .
Εκει αναφέρονται ΟΛΑ αυτά που εγώ είπα, και τίποτε περισσότερο από αυτά.

Ο Ιωάννης ΔΕΝ αναφέρει τίποτα για φιλί και εναγκαλισμό.

Μάλιστα ο Ιωάννης σε μια αναφορά του ποιο πρίν - στον μυστικό δείπνο - , αφήνει να εννοηθεί πως την ιδέα της προδοσίας μάλλον την υπέβαλε ο ίδιος ο Ιησούς στον Ιούδα, λέγοντας πως από την στιγμή που τον υπέδειξε ο Ιησούς ως προδότη, μπήκε ο διάβολος μέσα του (στον Ιούδα) και πήγε και κανόνισε την προδοσία.

Αυτά λέει ο Ιωάννης , ο συγγραφέας και της αποκάλυψης αν έχεις υπ όψιν σου

Στην προκειμένη περίπτωση δηλαδή ο Ιούδας χρησιμοποιήθηκε, για να ολοκληρωθεί το “έργο” .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2013 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vasana έγραψε:
Αμφισβητώ απλά τον εναγκαλισμό και το φιλί του Ιούδα.
Το να υποδείξει κάποιος στις αρχές ασφαλείας ενός τόπου, το χώρο και το χρόνο προσέλευσης κάποιου γνωστού καταζητούμενου το καταλαβαίνω.
Ο εναγκαλισμός και ο ασπασμός σε τι χρειαζόταν;
Το μόνο που προσθέτει αυτή η διήγηση είναι να επιτείνει την οργή του καλού πιστού, που ήδη έχει καταπιεί τα μύρια όσα.


Α, ναι, άλλοι το αναφέρουν, άλλοι όχι, ίσως για να δώσουν έμφαση στην πράξη της προδοσίας.

Συμφωνώ μαζί σου ότι θεολογικά δεν προσφέρει απολύτως τίποτα είτε έγινε το φίλημα είτε όχι.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2013 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Παράθεση:

skapanes

Οχι gianiss δεν γνωριζω την παραλλαγη που λες οτι κατεχεις...

Αλλά η πρωτοτυπη και η αυθεντικη καταγραφη και μαρτυρια-ντοκουμεντο ειναι αυτη της Αγιας Γραφης





Δεν έχεις παρα να διαβάσεις την ιστορία που αναφέρει ο Ιωάννης .
Εκει αναφέρονται ΟΛΑ αυτά που εγώ είπα, και τίποτε περισσότερο από αυτά.

Ο Ιωάννης ΔΕΝ αναφέρει τίποτα για φιλί και εναγκαλισμό.

Μάλιστα ο Ιωάννης σε μια αναφορά του ποιο πρίν - στον μυστικό δείπνο - , αφήνει να εννοηθεί πως την ιδέα της προδοσίας μάλλον την υπέβαλε ο ίδιος ο Ιησούς στον Ιούδα, λέγοντας πως από την στιγμή που τον υπέδειξε ο Ιησούς ως προδότη, μπήκε ο διάβολος μέσα του (στον Ιούδα) και πήγε και κανόνισε την προδοσία.

Αυτά λέει ο Ιωάννης , ο συγγραφέας και της αποκάλυψης αν έχεις υπ όψιν σου

Στην προκειμένη περίπτωση δηλαδή ο Ιούδας χρησιμοποιήθηκε, για να ολοκληρωθεί το “έργο” .

Idea

Κατ΄αρχας gianiss να σημειωσω κατι που ισως σου διαφευγει
Ο Ευαγγελιστης Ιωαννης συνεγραψε τελευταιος το ευαγγελιο του και σε προχωρημενη ηλικια
Ο σκοπος του δεν ηταν απλα η καταγραφη των βιωματων του και της ζωης και της δρασης του Ιησου Χριστο, αλλα η συμπληρωση των ηδη υπαρχοντων Ευαγγελιων Του Ματθαιου, Του Λουκα και Του Μαρκου.
Πολλα πραγματα λοιπον τα παρουσιαζει με καποια ειδικη ιδιαιτεροτητα
Αυτα πληροφοριακα

Τωρα στις αναφορες που με παραπεμπεις οντως εχεις δικιο, ως προς αυτα που αναγραφονται στο κειμενο του Ευαγγελιστη Ιωαννη
Τοσο για τα δρωμενα το βραδυ της συλληψης του Ιησου Χριστου οσο και νωριτερα στη διαρκεια του Μυστικου Δειπνου
Αναφερομαι παντα στο κειμενο βεβαια και οχι στις προσωπικες σου εκτιμησεις

Στο κεφαλαιο ομως 11 του Ευαγγελιου του, ο Ιωαννης, κανει μια πολυ σπουδαια καταγραφη - επισημανση που απορω που σου διεφυγε
Δεν θελω να πιστεψω οτι διαβασες τα κεφαλαια του Ιωαννη εκλεκτικα, [ οπως με λοιδωρησες καπου παραπανω οτι πραττω εγω με τους Ιερους Ευαγγελιστες καταγγελοντας με συγχρονως και για φαρισαϊσμο ], μονο και μονο για να αντλησεις αποσπασματικα επιχειρηματα που θα μπορουσαν να στηριξουν τις παγιωμενες αθεες αποψεις σου για το Χριστιανισμο
Επομενως και αυτο το κεφαλαιο ασφαλως και το "οιδες" . . .

Η σχετικη καταγραφη Του Ευαγγελιστη Ιωαννη ειναι η παρακατω

Ιωαννης ια, 47-57
47 Συνήγαγον οὖν οἱ ἀρχιερεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι συνέδριον καὶ ἔλεγον· τί ποιοῦμεν, ὅτι οὗτος ὁ ἄνθρωπος πολλὰ σημεῖα ποιεῖ;
48 ἐὰν ἀφῶμεν αὐτὸν οὕτω, πάντες πιστεύσουσιν εἰς αὐτόν, καὶ ἐλεύσονται οἱ Ρωμαῖοι καὶ ἀροῦσιν ἡμῶν καὶ τὸν τόπον καὶ τὸ ἔθνος.
49 εἷς δέ τις ἐξ αὐτῶν Καϊάφας, ἀρχιερεὺς ὢν τοῦ ἐνιαυτοῦ ἐκείνου, εἶπεν αὐτοῖς· ὑμεῖς οὐκ οἴδατε οὐδέν,
50 οὐδὲ διαλογίζεσθε ὅτι συμφέρει ἡμῖν ἵνα εἷς ἄνθρωπος ἀποθάνῃ ὑπὲρ τοῦ λαοῦ καὶ μὴ ὅλον τὸ ἔθνος ἀπόληται.
51 τοῦτο δὲ ἀφ' ἑαυτοῦ οὐκ εἶπεν, ἀλλὰ ἀρχιερεὺς ὢν τοῦ ἐνιαυτοῦ ἐκείνου προεφήτευσεν ὅτι ἔμελλεν ὁ ᾿Ιησοῦς ἀποθνήσκειν ὑπὲρ τοῦ ἔθνους,
52 καὶ οὐχ ὑπὲρ τοῦ ἔθνους μόνον, ἀλλ' ἵνα καὶ τὰ τέκνα τοῦ Θεοῦ τὰ διεσκορπισμένα συναγάγῃ εἰς ἕν.
53 ἀπ' ἐκείνης οὖν τῆς ἡμέρας συνεβουλεύσαντο ἵνα ἀποκτείνωσιν αὐτόν.
54 ᾿Ιησοῦς οὖν οὐκέτι παρρησίᾳ περιεπάτει ἐν τοῖς ᾿Ιουδαίοις, ἀλλὰ ἀπῆλθεν ἐκεῖθεν εἰς τὴν χώραν ἐγγὺς τῆς ἐρήμου, εἰς ᾿Εφραὶμ λεγομένην πόλιν, κἀκεῖ διέτριβε μετὰ τῶν μαθητῶν αὐτοῦ.
55 ἦν δὲ ἐγγὺς τὸ πάσχα τῶν ᾿Ιουδαίων, καὶ ἀνέβησαν πολλοὶ εἰς ῾Ιεροσόλυμα ἐκ τῆς χώρας πρὸ τοῦ πάσχα ἵνα ἁγνίσωσιν ἑαυτούς.
56 ἐζήτουν οὖν τὸν ᾿Ιησοῦν καὶ ἔλεγον μετ' ἀλλήλων ἐν τῷ ἱερῷ ἑστηκότες· τί δοκεῖ ὑμῖν, ὅτι οὐ μὴ ἔλθῃ εἰς τὴν ἑορτήν;
57 δεδώκεισαν δὲ καὶ οἱ ἀρχιερεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι ἐντολὴν ἵνα ἐάν τις γνῷ ποῦ ἐστι, μηνύσῃ, ὅπως πιάσωσιν αὐτόν.

Στους στιχους αυτους φαινεται αναγλυφα ο μηχανισμος που λειτουργησε, πολυ πριν απο τα δρωμενα στα οποια εστιαζεις, με σκοπο την εξολοθρευση του Ιησου
Και μαλιστα φαινεται πληρως και το σκεπτικο με το οποιο ενηργησαν οι αρχοντες των Ιουδαιων για να πετυχουν το σκοπο τους
Και το αποκορυφωμα ολων αυτων ειναι στο στιχο 57, οπου εκει καταγραφεται ρητα οτι δοθηκε εντολη πραγματικη για να βρεθει ο καταδοτης που θα συντελουσε στην επιτευξη του σκοπου τους

Ποιος αλλος λοιπον θα ηταν καταλληλος, αν οχι ενας απο το αμεσο περιβαλλον του Ιησου ;
Και αυτος ηταν ο Ιουδας, οπως μας πληροφορουν οι αλλοι Ευαγγελιστες
Ο οποιος πηγε αυτοβουλα και τα συμφωνησε ολα με τους εβραιους αρχοντες εναντι αδρας αμοιβης
Ποιος τον αναγκασε να προσφερθει για πληρωμενος καταδοτης ;

Επομενως η ( εκ του πονηρου ; ) εκτιμηση σου οτι ο Χριστος ηταν αυτος που εξωθησε τον Ιουδα σε αυτη του την πραξη, ειναι μαλλον βεβιασμενη
Η κινηση του Χριστου δεν εκανε τιποτα αλλο απο το να επιτρεψει στα πραγματα να κυλησουν οπως ηταν προσχεδιασμενο απο τον Ιουδα και τους Αρχιερεις των Ιουδαιων
Και επαναλαμβανω και τονιζω οτι, κανείς δεν αναγκασε τον Ιουδα να προδωσει ως πληρωμενος καταδοτης το Δασκαλο του
Η επιλογη ηταν απολυτα δικη του



Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 27, 28, 29  Επόμενο
Σελίδα 3 από 29

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center