Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΡΗΤΟΡΙΚΗ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Quechua
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 4:20 am    Θέμα δημοσίευσης: ΡΗΤΟΡΙΚΗ Απάντηση με Συμπερίληψη

Γνωρίζετε κάποια καλά βιβλία(είτε ελληνικά, είτε ξενόγλωσσα) για την ανάπτυξη ρητορικής ικανότητας και πειθούς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Ένα σύνηθες λάθος της τρέχουσας χρονικά αντίληψης, είναι ότι η ανάπτυξη μιας δεξιότητας γίνεται μέσω μιας εξειδικευμένης εκπαίδευσης' ή και με την απλή ανάγνωση κάποιων σχετικών εμπορικών βιβλίων.
Στο συγκεκριμένο ζήτημα όπου αναφέρεται το ερώτημα θα συνιστούσα την ανάγνωση καλής λογοτεχνίας αρχικά, αρχαίας γραμματείας στη συνέχεια και κάποιων φωτισμένων προσεγγιστών της σημαντικής κατόπιν.
Μπορείς να ξεκινήσεις με Ντοστογιέφκι, Τολστόϊ, Καζαντζάκη, Νόλα, Μπουκόβσκι, κλπ.
Ακολουθούν ο Ισοκράτης, ο Λυσίας, ο Θουκυδίδης, ο Ηρόδοτος και παντού και πάντοτε ο Όμηρος. Η δυνατότητα κατανόησης έστω και σχετικά του πρωτότυπου, αποτελεί σοβαρή βοήθεια.
Μετά από αυτό μπορείς να συνεχίσεις με Λεκατσά, Τσόμσκι, Λιαντίνη, Τσάτσο (Κωνσταντίνο) και Λακόφ.
Και φυσικά, έπεται άπειρη, απίστευτη και απολαυστική συνέχεια' την οποία θα είσαι πλέον σε θέση να βρεις εξ ιδίων...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 7:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos...
πιστεύεις ότι τον έπεισες;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Bugman, κάπου στα 14 μου είχα την φιλοδοξία να κυβερνήσω τον κόσμο' και έψαχνα τα σχετικά βοηθήματα.
Βρήκα λοιπόν σε έναν πάγκο κάπου στην Πανεπιστημίου ένα βιβλίο με τίτλο "Μαζική Ψυχολογία".
Φυσικά, δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτε τότε' και δεν μπορώ να πω ότι κοντά 45 χρόνια μετά έχω πλήρη αντίληψη του περιεχομένου του.
Μου πρόσφερε όμως αυτήν ακριβώς την γνώση:
Ότι δεν είναι δυνατή η άνοδος σε μια κορυφή - ή έστω στο μέσον της πλαγιάς - εάν δεν ξεκινήσεις να πορεύεσαι και εν ανάγκη να σκαρφαλώνεις.
Και ότι τα αναγκαία βοηθήματα δεν είναι απαραίτητο να αγοραστούν έτοιμα από κάποιο κατάστημα.
Οι παλαιόθεν πρόγονοί μας τα κατασκεύαζαν με τα χεράκια τους από φυσικά υλικά.
Και το απολάμβαναν περισσότερο...

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Quechua
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλτατε Chaos, όσον αφορά την ευγλωττία, το πλούσιο λεξιλόγιο και το πλήθος των δομημένων επιχειρημάτων, ο τρόπος που προτείνεις είναι ο άρτιος κι εκείνος που σε βάθος χρόνου είναι ολοκληρωμένος. Αν και προέρχομαι από το πεδίο των θετικών επιστημών, πράγμα που απ' τα νεανικά μου χρόνια με έκανε να αντιπαθώ την θεωρητικολογία και τη φλυαρία, προσπαθώ να αναπληρώσω εδώ και λίγα χρόνια το κενό που άφησαν εκείνες οι συναισθηματικά ορμώμενες, απόλυτες νεανικές μου επιλογές.

Η ρητορική ικανότητα όμως απαιτεί κι άλλες πιο σύνθετες ικανότητες. Οι έρευνες πλέον έχουν καταλήξει ότι στην προφορική επικοινωνία, είναι ήσσονος σημασίας το περιεχόμενο του λόγου. Μέγιστο ειδικό βάρος έχουν ο τρόπος της παρουσίασης του λόγου, κυρίως μέσω της γλώσσας του σώματος, αλλά και της φωνητικής τονικότητας.

Οπότε η αναζήτησή μου, στρέφεται προς έναν ολοκληρωμένο τρόπο ανάπτυξης της ρητορικής ικανότητας. Γιατί ο στόχος μου, δεν είναι να γίνω μια δυνατή πένα, αλλά ένας δυνατός συνομιλητής. Δεν ψάχνω το χάπι της ρητορικής ικανότητας. Ψάχνω το δρόμο κι ας είναι μακρύς και δύσκολος.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Αν ως πιο έμπειρος έχεις να μου προτείνεις κάποιον πιο συγκεκριμμένο δρόμο θα σου ήμουν ευγνώμων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Μέγιστο ειδικό βάρος έχουν ο τρόπος της παρουσίασης του λόγου, κυρίως μέσω της γλώσσας του σώματος, αλλά και της φωνητικής τονικότητας.


Έχεις δοκιμάσει να μελετήσεις την τέχνη της ηθοποιΐας; Γιατί η αδερφή μου που είναι ηθοποιός ακριβώς αυτά μάθαινε στη σχολή. Ωστόσο μπορείς να το πας και κομμάτι κομμάτι, μέσω της μελέτης της ποίησης ή/και της πεζογραφίας για καλύτερη σύνθεση και χρήση του λόγου, μουσική και ορθοφωνία για καλύτερο ρυθμό και τονικότητα στον προφορικό λόγο, και παντομίμα και χορό για τη γλώσσα του σώματος.

Αν και νομίζω πως η παρατήρηση όντως θα βοηθήσει πάρα πολύ, οπότε και θα σου πρότεινα να παρατηρήσεις προσεκτικά τους ηθοποιούς στις ταινίες και σειρές την ώρα που βγάζουν κάποιο λόγο παθιασμένα (δες π.χ. την ταινία "Network", το "Great Dictator" του Τσάρλι Τσάπλιν, ή το επεισόδιο "He's Alive" της σειράς "The Twilight Zone"), αλλά και βίντεο από ομιλίες πολιτικών, Ελλήνων και ξένων, ειδικά όσων είχαν και μεγάλη επιρροή. Μη φοβάσαι να μελετήσεις ακόμα και πως μίλαγε ο Χίτλερ.

Δεν ξέρω και πολλά όμως, οπότε μπορεί να λέω σαχλαμάρες. Μου φαίνεται ωστόσο πως αυτά που προσφέρει η μελέτη όσων ανέφερα δείχνουν να ταιριάζουν με όσα ζητάς να μάθεις.

Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο. Wink
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Quechua
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 05 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 06, 2012 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain θα γραφτώ στον ρητορικό όμιλο του πανεπιστημίου. Πολύ πιθανόν να γραφτώ και στο θεατρικό όμιλο. Μελέτη της πεζογραφίας κάνω και προσπαθώ να κάνω ακόμα περισσότερο. Της ποίησης όχι τόσο κι αυτό είναι ένα θέμα που χρειάζεται να δουλέψω. Ενδιαφέρουσες οι ιδέες σου για τη μουσική/ορθοφωνία και την παντομίμα. Πολύ πιθανόν να τις εντάξω κι αυτές στο πρόγραμμα.

Όσον αφορά βίντεο, μέχρι τώρα εστίαζα σε ομιλίες αμερικανών προέδρων (Κλίντον, Ομπάμα) καθώς αντιλαμβανόμουν έντονα ρητορικά στοιχεία σε αυτούς. Αλλά έχεις δίκιο και οι ταινίες μπορούν να προσφέρουν σε αυτόν τον τομέα. Θα δω το Network που προτείνεις, την ομιλία του Τσάπλιν στο Great Dictator την βλέπω κάθε τόσο και κάθε φορά προσπαθώ να μάθω κάτι καινούργιο.

Το υπόδειγμα που προτείνεις είναι αρκετά ολοκληρωμένο και πάνω κάτω έτσι σκοπεύω να κινηθώ. Υποθέτω κάποια πιο εξειδικευμένα στοιχεία θα τα μάθω στην πράξη και προχωρώντας όπως ανέφερε και ο Chaos.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 06, 2012 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορείς επίσης να διαβάσεις και το "Ερειστική Διαλεκτική", του Άρθουρ Σοπενάουερ. Μεταξύ τεχνασμάτων και μπόλικης ειρωνίας μπορεί να σού μείνει και κάτι θετικό.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 06, 2012 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Μπορείς επίσης να διαβάσεις και το "Ερειστική Διαλεκτική", του Άρθουρ Σοπενάουερ. Μεταξύ τεχνασμάτων και μπόλικης ειρωνίας μπορεί να σού μείνει και κάτι θετικό.


free here
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ξένα έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center