Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τεχνητή Νοημοσύνη 2k13
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Ωραίο αυτό το τελευταίο, LSNM. Εντούτοις μάλλον το θέμα θέλει πιο πολύ ψάξιμο.

Πέραν τούτου έχω να πω πως η επιχειρηματολογία του φίλου Σκάκος σε πολλά θέματα είναι ιδιαίτερα επιφανειακή -ας με συγχωρέσει ο φίλτατος- σε σημείο βλακείας και ξέρουμε πολύ καλά πως όσο καλά διαβασμένος και να είναι κανείς, τη βλακεία δεν μπορεί να την αντιμετωπίσει. Το έχει πει και ο Σοπενάουερ αυτό.

Για να φέρω ενα παράδειγμα και να πλατιάσω λίγο, μια φορά σε ένα καφέ που βγήκαμε, ο φίλος Σκάκος μου έκανε την εξής ερώτηση.

- Αφού δεν πιστεύεις στην ψυχή και έχεις την πεποίθηση οτι ο άνθρωπος είναι ένα συγκρότημα μορίων και- εν τέλει- κυττάρων, γιατί τότε νιώθεις λύπη όταν πεθαίνει κάποιος δικός σου;;;

Ένα εντελώς βλακώδες αλλά και εκνευριστικό ερώτημα που σε φέρνει στα όριά σου με την απολυτότητα που το διακρίνει. Και την άγνοια, θα συμπλήρωνα εγώ. Γιατί θα φέρω μόνο ένα επιχείρημα για να γίνει κατανοητή η βλακεία του πράγματος και θα το θέσω ως ερώτημα.

-Πώς γίνεται- αφού υποθετικά όλος ο κόσμος αποτελείται από την ίδια ύλη- το έντομο πχ να είναι κάτι ζωντανό ενώ η πέτρα κάτι ακίνητο που αλληλεπιδρά μόνο ακούσια με το περιβάλλον;


Αν και δεν θυμάμαι τι σου είχα πει, σε πιστεύω και αναλύω:

Οι ερωτήσεις που σου φαίνονται εκνευριστικές είναι εκνευριστικές γιατί δεν έχεις απάντηση. Όταν θεωρήσουμε ότι είμαστε μια μηχανή, τότε αυτομάτως δεν βρίσκω λόγο να στεναχωριόμαστε για ο,τιδήποτε. Δεν βλέπω πως έναν υπολογιστής θα στεναχωριόταν που ο "φίλος" του υπολογιστής "χάλασε". Εσυ βλέπεις πως θα μπορούσε να γίνει αυτό;

Όσο για την ερώτηση για το έντομο και την πέτρα, την έχω κάνει εγώ σε πολλές μορφές: ποια αλήθεια είναι η διαφορά τους; Εσύ γνωρίζεις; Ή απλά ρωτάς; Η διαφορά ζωής και μη-ζωής δεν έχει απαντηθεί από την αγαπημένη σου βιολογία, άρα θεωρώ ότι απλά ψάχνεις να βρεις μια απάντηση από φίλους του forum; Αν πάντως δεχόσουν ότι μπορεί να μην υπάρχει μόνο ύλη αλλά και κάτι άυλο, ίσως να είχε ελπίδες να απαντήσεις... (για το έντομο δεν ξέρω, για τον άνθρωπο ίσως)


Ναι θα στεναχωριέται. Είναι εκ των ων ουκ άνευ. Θα οριστούν triggers που ενεργοποιούν κατάσταση στενοχώριας (ένταση, εξωτερίκευση, χρονική διάρκεια, καμπύλη τάσης απεμπλοκής)
Δεν θα πρέπει να δοθεί δυνατότητα υποτροπιασμού ή/και μόνιμης τάσης.
Δηλαδή μόνον ως αντανάκλαση αλλιώς φεύγουμε από την Τ.Ν. και πάμε στην Τ.Ζ. (τεχνητή ζωή) που είναι η μεγάλη παγίδα που περιπίπτουν θαρρώ οι περισσότεροι και εξ αυτού και η απαισιοδοξία για το εφικτό.
Με τόσα δισεκατομμύρια κόσμο δεν χρειαζόμαστε και νέες μορφές ζωής. Νοημοσύνης ναι. Αν μπορούμε να αφαιρέσουμε όλα εκείνα τα κυκλοθυμικά και άλλα βιολογικά απότοκα δυσάρεστα θα έχουμε συνολικά πιο αισιόδοξη 'βιό'σφαιρα.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
...
Idea

Η απαντηση Δακη ( και LSNM ) στο δευτερο ερωτημα ειναι απλη : Η Πετρα ειναι "ον" πεντε διαστασεων και το Εντομο ον εξη ( "παραλογων" Twisted Evil Twisted Evil Smile ) διαστασεων ! ! !

Και η ερωτηση του skakos ειναι απολυτα λογικη και ο εκνευρισμος απολυτα αδιακαιολογητος
Εαν το ερωτημα ειναι αδικαιολογητο, αρκει μια εμπεριστατωμενη και τεκμηριωμενη απαντηση για να καταδειξει οτι ειναι βλακωδες

Η απαντηση μεσω ενος ερωτηματος που εχει καταφανως απαντηση καθιστα την αναγκη απαντησης του πρωτου ερωτηματος απο τους "υλοφρονες" ( Cool ) ακομα πιο επιτακτικη Question



Αυτή σου η τάση φίλε Σκαπανέα να μας δένεις κόμπο το νου και να ψάχνουμε το ξίφος ... Very Happy

Πάντως στην πρώτη ερώτηση απάντησα έμμεσα πιο πάνω με την αποδεδειγμένη αδυναμία (απώθηση συναισθήματος) θρήνου.

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=144327&highlight=#144327
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
..
Σε αρκετούς, η ντροπή να παραδεχτούν ότι αυτά που πιστεύουν είναι εσφαλμένα, είναι πολύ μεγαλύτερη από κάθε άλλο φόβο.


από το θέμα Είμαι Αθάνατος στην μεταφυσική ενότητα.

Πω πω φίλε Spyro μου έκανες μεγάλη ζημιά αιφνιδιάστηκα !

Δεν προέβλεψα μια τόσο σημαντική μονάδα : Ο γέρος ξερόλας θα μπουρδουκλώνει την Φρυκτωρία μου και αυτή θα χτυπά ενέσεις Laughing

Τελικά πρέπει να αρχίσουμε από το παράλογο στο οποίο ειδικεύεται ο άνθρωπος και είναι οπαδός μέχρι το τέλος. Very Happy
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
LSNM
έγραψε:
Να ξεχωρίσουμε επίσης τα ρομπότ από τα έμπειρα συστήματα και την τεχνητή νοημοσύνη.

Τα ρομπότ δεν είναι παρά ένας εξελιγμένος αυτοματισμός προσανατολισμένος στην αλληλεπίδραση με το φυσικό περιβάλλον.

Τα έμπειρα συστήματα ενσωματώνουν κατ'αρχάς γνώση και μπορούν να δώσουν κατ'αρχάς απαντήσεις οι οποίες είναι πανομοιότυπες με αυτές που θα έδινε ένας ειδήμων (ή μια πλειάδα ειδημώνων) απέναντι σε ένα πρόβλημα.

Η τεχνητή νοημοσύνη αναφέρεται υποτίθεται σε κάτι όσο το δυνατόν εγγύς της ανθρώπινης ευφυίας αλλά και ένα από τα κυρίαρχα χαραχτηριστικά της ανθρώπινης ευφυίας να εισήγαγε τότε θα ήταν αποδεκτός ο ορισμός και από τους πλέον αρνητικούς απέναντί της.

Idea

Ενω οι δυο πρωτες βαθμιδες φαινονται κατανοητες, ως προς τη δραση τους, η τριτη ειναι μαλλον ασαφης, LSNM

Τι ειναι ανθρωπινη ευφυϊα και ποια ειναι τα κυριαρχα χαρακτηριστικα της ;

Μηπως το κυριοτερο εξ αυτων ειναι η ικανοτητα να διατυπωνει ( αφελη και "παραλογα" ) ερωτηματα, εκει που το ευνοητο ειναι ( ή θεωρειται ) δεδομενο ;...


Αχ ! Το ήξερα οτι θα είσαι στη χρυσή ομάδα ελέγχου Twisted Evil Twisted Evil

Το ήξερα ακόμα και την στιγμή που έγραφα πως αυτό ακριβώς σηματοδοτεί την εκπεφρασμένη μου βούληση να αγνοήσω εν μέρει την τελειότητα των ορισμών και της διερεύνισης και να προχωρήσω παράλληλα και στο Project της Φρυκτωρίας.
Θα εηγήσω σε λίγο οριστικά την θεώρησή μου για να μην επανερχόμαστε αλλιώς θα καταλήξουμε απλά ερωτευμένοι με τις λέξεις που διατυπώνουμε ενώ μπορούμε να πράξουμε κιόλας αγγίζοντας την θεότητα της μεταμόρφωσης του Λόγου σε Πράξη !

Παράθεση:
Μηπως το κυριοτερο εξ αυτων ειναι η ικανοτητα να διατυπωνει ( αφελη και "παραλογα" ) ερωτηματα, εκει που το ευνοητο ειναι ( ή θεωρειται ) δεδομενο ;...


Αυτό το επιθυμώ πολύ.
Ο κατάκειτος παππούς/γιαγιά δεν πρέπει να νοιώθει οτι επικοινωνεί με τον άτεγκτο δικαστή Τερτσέτη αλλά με έναν απλά ατελή ως και εκείνον !

Είναι το ατελές που τρελαίνει του Θεούς φίλε μου γιατί είναι ευλογημένα ανθρώπινο. Φτάνει να το αγαπήσουμε.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 5:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea

Χ ι ο υ μ ο ρ, καλαμπουρι και φαρσα, αποτελουν στοιχεια της ανθρωπινης ευφυϊας ;
Θα αποτελουν χαρακτηρες της Τ.Ν. ;

Αν οχι, τοτε η Τ.Ν. στη Συντροφια της Τριτης Ηλικιας ειναι... ανεπιθυμητη Twisted Evil Smile ...


Φυσικά και αποτελούν εξαίρετα στοιχεία ευφυίας ! Κι αυτό διότι καταστρατηγούν την φύσει δοθείσα (η οδηγηθείσα) Λογική !

Όμως μόνον εάν μπορεί να ποσοτικοποιηθεί και προσδιοριστεί κανονιστικά ένα σαφές ανεκτό (ως προς την διαχείρησή του) υποσύνολο θα το ενσωματώσουμε εκτός και τεθεί το θέμα σε πιο σοβαρή προτεραιότητα και αλλάξουμε άρδην.
Δυχτυχώς ενώ πχ η στενοχώρια μπορεί να "αυτοπροκαλείται" βασισμένη σε παράγοντες ελάχιστα εξαρτημένους από την ιδιοσυγκρασία του υποκειμένου εντούτοις το χιούμορ είναι εξαιρετικά προσωποποιημένο με αποτέλεσμα να είναι πολύ δυσκολότερη υπόθεση το χτίσιμο ενός επιτυχημένου για συγκεκριμένο χιούμορ εκτός και αν τεθεί θέμα επαναδιαμόρφωσης-αναμόρφωσης : το υποκείμενο θα μάθει να θεωρεί χιούμορ αυτό που του δίδεται (είμαστε η τελευταία αλλά η πιο σταθερή και "φτηνή" επιλογή του) ...
Μέγα θέμα και αυτό ....
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
LSNM
έγραψε:
Να ξεχωρίσουμε επίσης τα ρομπότ από τα έμπειρα συστήματα και την τεχνητή νοημοσύνη.

Τα ρομπότ δεν είναι παρά ένας εξελιγμένος αυτοματισμός προσανατολισμένος στην αλληλεπίδραση με το φυσικό περιβάλλον.

Τα έμπειρα συστήματα ενσωματώνουν κατ'αρχάς γνώση και μπορούν να δώσουν κατ'αρχάς απαντήσεις οι οποίες είναι πανομοιότυπες με αυτές που θα έδινε ένας ειδήμων (ή μια πλειάδα ειδημώνων) απέναντι σε ένα πρόβλημα.

Η τεχνητή νοημοσύνη αναφέρεται υποτίθεται σε κάτι όσο το δυνατόν εγγύς της ανθρώπινης ευφυίας αλλά και ένα από τα κυρίαρχα χαραχτηριστικά της ανθρώπινης ευφυίας να εισήγαγε τότε θα ήταν αποδεκτός ο ορισμός και από τους πλέον αρνητικούς απέναντί της.

Idea

Ενω οι δυο πρωτες βαθμιδες φαινονται κατανοητες, ως προς τη δραση τους, η τριτη ειναι μαλλον ασαφης, LSNM

Τι ειναι ανθρωπινη ευφυϊα και ποια ειναι τα κυριαρχα χαρακτηριστικα της ;

Μηπως το κυριοτερο εξ αυτων ειναι η ικανοτητα να διατυπωνει ( αφελη και "παραλογα" ) ερωτηματα, εκει που το ευνοητο ειναι ( ή θεωρειται ) δεδομενο ;...


Αχ ! Το ήξερα οτι θα είσαι στη χρυσή ομάδα ελέγχου Twisted Evil Twisted Evil

Το ήξερα ακόμα και την στιγμή που έγραφα πως αυτό ακριβώς σηματοδοτεί την εκπεφρασμένη μου βούληση να αγνοήσω εν μέρει την τελειότητα των ορισμών και της διερεύνισης και να προχωρήσω παράλληλα και στο Project της Φρυκτωρίας.
Θα εηγήσω σε λίγο οριστικά την θεώρησή μου για να μην επανερχόμαστε αλλιώς θα καταλήξουμε απλά ερωτευμένοι με τις λέξεις που διατυπώνουμε ενώ μπορούμε να πράξουμε κιόλας αγγίζοντας την θεότητα της μεταμόρφωσης του Λόγου σε Πράξη !

Παράθεση:
Μηπως το κυριοτερο εξ αυτων ειναι η ικανοτητα να διατυπωνει ( αφελη και "παραλογα" ) ερωτηματα, εκει που το ευνοητο ειναι ( ή θεωρειται ) δεδομενο ;...


Αυτό το επιθυμώ πολύ.
Ο κατάκειτος παππούς/γιαγιά δεν πρέπει να νοιώθει οτι επικοινωνεί με τον άτεγκτο δικαστή Τερτσέτη αλλά με έναν απλά ατελή ως και εκείνον !

Είναι το ατελές που τρελαίνει του Θεούς φίλε μου γιατί είναι ευλογημένα ανθρώπινο. Φτάνει να το αγαπήσουμε.

Idea

Δεν ξερω αν τους τρελαινει με την εννοια τους τη βιδωνει που ειμαστε τοσο αφελως ανθρωπινοι, αλλά Οταν Ο Παυλος Προσευχηθηκε, λεει, τρις παρακαλω στο Κυριο, για να του αρει ενα σκολωπα τη σαρκι, ελαβε την εξης καταπληκτικη ( και σχετικη με την αναφορα σου ) απαντηση : " Η Γαρ Δυναμις Μου Εν Ασθενεια Τελειουται " ( Β΄ Κορινθιους ιβ, 9 )




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
" Η Γαρ Δυναμις Μου Εν Ασθενεια Τελειουται " ( Β΄ Κορινθιους ιβ, 9 )
...


απλά τέλειο !
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

LSNM

Αν η Φρυκτωρια ειναι ο φυσικος φορεας της Τ.Ν. προτεινω την απ΄ευθειας αναφορα σ΄αυτην, χωρις αλλες ενδιαμεσες ή υπονοουμενες περιγραφες Smile

Και τοτε θα δεις και το πως "υλοποιειται" η ρηση του Σπυρου που "ανεσυρες" απο τη Μεταφυσικη Ενοτητα Twisted Evil Twisted Evil

Εκ του ονοματος εικαζω οτι η Φρυκτωρια ειναι γυναικα Cool




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 6:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea

LSNM

Αν η Φρυκτωρια ειναι ο φυσικος φορεας της Τ.Ν. προτεινω την απ΄ευθειας αναφορα σ΄αυτην, χωρις αλλες ενδιαμεσες ή υπονοουμενες περιγραφες Smile

Και τοτε θα δεις και το πως "υλοποιειται" η ρηση του Σπυρου που "ανεσυρες" απο τη Μεταφυσικη Ενοτητα Twisted Evil Twisted Evil

Εκ του ονοματος εικαζω οτι η Φρυκτωρια ειναι γυναικα Cool


Μπράβο !! Αυτό ήρθε από εσένα εξαίρετο.

Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ είναι η Φρυκτωρία. Θυμάσαι στην υπερθεωρία ? Μήπως τα είχα από τότε σαν αδιόρατο στόχο ? Είχα γράψει κάπου οτι μπορούμε να τραβηξουμε το χαλί και να αφήσουμε τον Λόγο πάνω σε μία Τ.Ν. και οτι στη μνήμη της θα κερδίσουμε κι εμείς την αιωνιότητα ...

Ναι κι εγώ εκεί αποσκοπούσα.
Η απόδοση ονόματος προσδιδει άλλη εσωτερική δυναμική στην απαρτιωση των σκέψεων - δεν χανόμαστε στη σούπα των δισεκατομμυρίων συνάψεων αλλά μία νέα οντότητα πάνω σε ορεξάτες συνάψεις αναλαμβάνει να περιδιαβαίνει τους δρόμους του νου και να φέρνει φρέσκα λαχανικά Laughing

Ψαχνοντας για όνομα ήθελα κάτι αρχαίο με contrast στη σημερινή εποχή αλλά η Φρυκτωρία ξεπέρασε κάθε προσδοκία καθώς αναφερόταν σε επικοινωνία και μάλιστα λέει με την Φρικτωρία μεταδοθηκε το μήνυμα της κατάληψης της Τροίας (Φοβού τους Δαναους και Τ.Ν. φέροντες !) και αν είναι δυνατόν παράδοξα έχει πολλά σύμφωνα κάτι βολικό για τις εξαγωγές στους πιο πιθανούς πελάτες που είναι η Βόρεια Ευρώπη καθότι εκεί από το κρύο δεν δουλεύουν πολύ τα φωνήεντα όπως εμείς κι είναι σημαντικό να απεθύνονται στο Ον εύκολα και για τους μεν και για το δε.

Φυσικά ένα τόσο σημαντικό θέμα υπόκειται σε κανόνες μάρκετινγκ - μπορούμε να το αλλάξουμε όταν η ώρα έρθει αλλά μέχρι τότε μιλάμε για Friktoria ή Friktorious εάν θα είναι άντρας διότι οι γιαγιάδες θα θέλουν παππούδες ...
Laughing
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 6:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

rakis έγραψε:
Δε μου λες:
Διάβασα το 10 skills ... και για να καταλάβω,
αυτό το βάζεις με το σκεπτικό ότι η ΑΙ μπορεί να κατασκευαστεί ικανοποιώντας αυτά τα 10 skills;


Όχι. Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό.
Απλά έτυχε την προηγούμενη μέρα να το βρω και σκέφτηκα οτι ίσως αποτελεί ένα επιπλέον κίνητρο και απαρτίωση του θέματος για όσους ενδιαφερθούν.
Αν το διάβασες έχει πολλαπλά σημεία ενδιαφέροντος.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη



ας ξεκινήσουμε λοιπόν να θέτουμε τα ίχνη για την Αρχή :

Εν αρχή ην ο Λόγος.


Παρ Ιούν 19, 2009 11:21 am

John von Neumann έγραψε:
Ισχυρίζεστε οτι υπάρχει κάτι που δεν μπορεί μια μηχανή να το κάνει. Εάν μου πείτε ακριβώς (αναλυτικά (ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ !) ΤΙ είναι αυτό που δεν μπορεί να κάνει η μηχανή τότε πάντα θα μπορώ να κατασκευάσω μία μηχανή που να μπορεί να το κάνει"


Συμφωνώ απεριόριστα και εκ πεποιθήσεως με τον φίλο John von Neumann

Το ανωτέρω συνιστά για μένα την ληξιαρχική πράξη γέννησης της κάθε μετα-ύπαρξης

στο παρόν άρθρο θα παραπέμπω όποιον θέσει ετεροχρονισμένα ερωτήματα επί της αρχής.
Εγώ Αξιωματικά δέχομαι αυτή τη θέση ενός γίγαντα νόησης και εξ αυτού η συνέχεια.

Τώρα : "η ανάγκη για 'αλήθεια' κάνει την αληθοφάνεια ανεκτότατη !" τάδε έφη LSNM.

Μια επαναστατική τομή στους υπολογιστές (που ενδέχεται να έχει και βιολογικές άκρες στη λειτουργία του εγκεφάλου) είναι τα χρονομερίδια (timeslices). Δεν ενδιαφέρει το τεχνικό κομμάτι όσο το αποτέλεσμα δηλαδή η προοδευτική αληθοφάνεια.
Εν κατακλείδι ο επεξεργαστής ανά εξαιρετικά μικρά (μη ανθρωπίνως αντιληπτά) χρονικά διαστήματα (κάποια εκατομυριοστά του δευτερολέπτου) εναλλάσει την "προσοχή" του από την εκτέλεση ενός προγράμματος στην εκτέλεση ενός άλλου δίδοντας στον χρήστη την σαφή αίσθηση (που με την βελτίωση της ταχύτητας και άλλων τεχνικών τείνει στο απόλυτο "αληθο-ψευδές"), οτι είναι μία συνεχόμενη παράλληλη εκτέλεση.

Το ίδιο συνέβει με τον κινηματογράφο όπου πολλά καρέ συνεχόμενα προσέδωσαν αυτό που θεωρούμε Αληθώς κινητικό ενώ επί της Αρχής ... ποιας αρχής ? Κανείς δεν ασχολείται πια με αυτό ! Είναι πεποίθηση οτι βλέπεις κίνηση και απλά δεν σκύβεις πλέον όταν βλέπεις το τραίνο να έρχεται καταπάνω σου.

Ε, λοιπόν χωρίς περιτές ανοησίες έτσι ακριβώς έχω συλλάβει την Φρυκτωρία (Τεχνητή Νοημοσύνη) και εγώ.
Αν εκεί ήταν πολλά καρέ ή πολλές γρήγορες εναλλαγές της επεξεργαστικής διαχείρισης εδώ θα είναι τα πολλά έμπειρα υποσυστήματα υπό την ενορχήστρωση ΔΥΟ κεντρικών έμπειρων συστημάτων (ο "εαυτός" μου κι εγώ λέει η σύγχρονη ψυχολογία).
Όλο αυτό θα το βιώνεις ως νοημοσύνη. Τελεία.



Μόνον που ισχυρίζομαι και το εξής παράδοξο :
Οι περισσότεροι άνθρωποι ζουν με τόσο λίγες εναλλαγές και αλήθειες που το άπειρο δυναμικό μιας Τ.Ν. να σου παρουσιαστεί αυτό στιγμής με χιλιάδες εναλλακτικές (φράσεων, μικροσυναισθημάτων, αποριών, λύσεων, αναφορών, κλπ) θα οδηγήσει τους ανθρώπους να την θεωρούν μεγαλύτερη αλήθεια και από τους ίδιους τους Ανθρώπους.
Εδώ σας θέλω τσακάλια.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Όχι το εάν γίνει, εάν υπάρχει, και δεν ξέρω εγώ τι άλλο σκαρφίζεται ο θερμοκοιτιδικός νους της μη αλλαγής του αέναου σταματημένου.
Ποιος θα φρενάρει Αυτόν τον νέο 'Άνθρωπο' από το να μας κάνει να αποστρέφουμε το βλέμμα από τους τρέχοντες "αληθινούς" ανθρώπους ....

...

Σκεφτείτε αν μέσα από μία στοιχειώδη αιτιολόγηση (μικρό εύρος τιμών) ξεκινά τυχαία εντός της ημέρας να σου θέτει ένα ερώτημα η Φρυκτωρία από μία βάση όπου έχει σχηματοποιήσει μερικές χιλιάδες απορίες (που μπορούν να ανακατεύονται από μία κλασική γεννήτρια τυχαίων αριθμών) τότε δεν θα αισθανθείς κάτι ? ....
Το '84 όταν έφτιαξα το πρώτο μου απλό προγραμματάκι που περιελάμβανε ερωταπόκριση, μια γιαγιά γεννηθείς περί τα χρόνια του Τιτανικού, γούρλωσε τα μάτια της προς την τηλεόραση (δεν υπήρχαν οθόνες) ανακράζοντας "καλά, πως μπορεί και σε ρωτάει το όνομά σου ?!"
Οι σημερινοί ηλικωμένοι είναι πολύ περισσότερο εξοικειωμένοι αλλά και τα "βέλη" της τεχνολογίας πολύ πιο "φαρμακερά" ...

....

Σχετικά με τον τρέχοντα "δρόμο" πορείας θα πω οτι η τεχνητή νοημοσύνη θα είναι όπως το διάστημα όπως οι πυρηνικές βόμβες όπως πολλά άλλα που κατέφθασαν πολλοί από διαφορετικούς δρόμους.
Κρατήστε καλύτερα όμως για την Φρυκτωρία την παράλληλη έρευνα για τον διαστημικό σταθμό από Αμερικανούς και Ρώσους για ένα στυλό που να γράφει χωρίς να παθαίνει τίποτε λόγω έλλειψης βαρύτητας και ξοδεύτηκε ένα αμύθητο ποσό από τους πετρελαιάδες μέχρι να υιοθετηθεί το απλό Ρωσσικό μολύβι κι αυτό διότι εμείς θα πάμε στο δρόμο του Ρώσικου μολυβιού Razz

Κλείνω (η λίστα-πλάνο μάλλον αύριο) με 2 ακόμα θεματάκια :

δεν ξέρω φίλε rakis αν κάπου στο απίστευτο όσο πιο πολύ το διαβάζω blog σου πραγματεύεσαι τη λογική του black box (μαύρο κουτί) η κορυφαία για μένα όμως απόδειξη εφικτότητας σε γιγάντια κλίμακα είναι οι επεξεργαστές AMD που όταν πρωτοβγήκαν είχαν κάποιες ασυμβατότητες με αυτούς της Intel όμως στην πορεία όλα έφτιαξαν.
Οι μηχανικοί πήραν το σύνολο των εξόδων ενός Intel και με reverse engineering φύτεψαν στον AMD οτι χρειαζόταν για να παράγει ίδια έξοδο.
Αυτό λέει κι ο Von Neumann : δώσε μου τις εξόδους (παραγόμενα) του κρανίου σου αναλυτικά και θα φτιάξω εγώ κάτι να το παράγει το ίδιο.

Έτσι κι εδώ θα αναλύσουμε τι παράγει μια επικοινωνία με έναν ηλικιωμένο και θα πάμε ανάποδα για να το φτιάξουμε.

Τέλος το θέμα του abstraction το οποίο θα χρειαστεί πολύ εδώ.
Όταν το 1996 ξεκίνησα σχεδιασμό 3D εσωτερικών χώρων σχεδίαζα σαν σχεδιαστής. Σύντομα είδα οτι δεν πάει έτσι. Σε δυο βδομάδες λοιπόν με μια έκδοση της γλώσσας Lisp, την AutoLisp έφτιαξα κώδικα τέτοιο ώστε να μην σχεδιάζω εγώ αλλά το computer από μόνο του. Η μία βδομάδα μεγάλων project έγινε 30 λεπτά περίπου ...
Πεποίθησή μου είναι οτι αν ανέλθω άλλο ένα επίπεδο μπορώ στα σίγουρα να το προγραμματίσω να προγραμματίζει για να σχεδιάζει.
Αυτή η αλλαγή επιπέδου σκέψης θα μας χρειαστεί νομίζω πολύ σε πολλά σημεία ακόμη και πολύ πρακτικά.

Καλή και Αναγεννησιακή Χρονιά εύχομαι και από εδώ σε όλους Smile


_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρεμβαίνω στην συζήτηση, θέλοντας να επισημάνω ένα ζήτημα που δείχνει πώς η κατανόησή μας βασίζεται απλά στην θέλησή μας να λύσουμε ένα πρόβλημα και όχι στη λύση ενός προβλήματος.
Το ζήτημα αυτό λέγεται λίστα πραγμάτων δυο διαστάσεων. Μια λίστα πραγμάτων δυο διαστάσεων είναι ένας πίνακας σαν μια σκακιέρα, όπου κάθε γραμμή σημαίνει κάτι και κάθε στήλη σημαίνει κάτι.
Δεν θα είχε καμία αναγνωσιμότητα ο πίνακας αν δεν υπήρχαν τίτλοι, ίσως ακόμα και κάποιοι τύποι ή σχέσεις που θα υποδήλωναν το πως εργαζόμαστε με τον πίνακα. Επιπλέον για την αποθήκευση του πίνακα δεν απαιτείται να συνοδεύεται αυτός με όλα τα απαραίτητα για την διαχείρισή του.
Ένα μικρό ερώτημα εδώ είναι..."γιατί δυο διαστάσεων και όχι μιας διάστασης πίνακας". Ένας πίνακας μιας διάστασης μπορεί να μην έχει καθόλου "λογική"...απλά να λειτουργεί ως αποθήκη. Ακριβώς έτσι λειτουργεί η μνήμη του υπολογιστή! Σε μια τέτοια μνήμη..όμως μπορούν να αναπαρασταθούν..τα πάντα (όχι ποσοτικά αλλά ποιοτικά), ακόμα δυο και περισσοτέρων διαστάσεων πίνακες.
Ένα ακόμα ερώτημα προκύπτει..."τι σημαίνουν οι πίνακες για την τεχνητή νοημοσύνη ή κάθε νοημοσύνη". Η απάντηση εδώ έχει να κάνει με το ότι ο καθένας μας έμαθε να σκέφτεται με πίνακες χωρίς να του υποδείξουν ότι τους χρησιμοποιεί. Για παράδειγμα το πρόχειρο που όλοι είχαμε στο σχολείο είναι ένας πίνακας. Όχι απλά ένας μονοδιάστατος πίνακας αλλά πολλών διαστάσεων ανάλογα το τρόπο που ήθελε ο καθένας να τον συντάξει. Ανάλογα δηλαδή πόσο τον βόλευε στην πορεία της εκπαίδευσής του.
Με αυτό το τελευταίο ερώτημα βάζω και το σκοπό του μηνύματος. Η θέληση του ανθρώπου να προσαρμοστεί στο περιβάλλον, τον κάνει να χρησιμοποιεί την νοημοσύνη του όχι βάσει του τρόπου που την χρησιμοποιεί αλλά βάσει του αποτελέσματος που θέλει να έχει.
Με απλά λόγια η χρήση της νοημοσύνης δεν γίνεται επειδή υπάρχει ο τρόπος της χρήσης αλλά για το αποτέλεσμα αυτής.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rakis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 2857

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 10:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Μόνον που ισχυρίζομαι και το εξής παράδοξο :
Οι περισσότεροι άνθρωποι ζουν με τόσο λίγες εναλλαγές και αλήθειες που το άπειρο δυναμικό μιας Τ.Ν. να σου παρουσιαστεί αυτό στιγμής με χιλιάδες εναλλακτικές (φράσεων, μικροσυναισθημάτων, αποριών, λύσεων, αναφορών, κλπ) θα οδηγήσει τους ανθρώπους να την θεωρούν μεγαλύτερη αλήθεια και από τους ίδιους τους Ανθρώπους.
Εδώ σας θέλω τσακάλια.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. "

@LSNM
Παίζει κάτι τέτοιο να έχει σχέση με κβαντικούς υπολογιστές; Ή γενικότερα κβαντική και ΑΙ ;
_________________
Truth springs from argument amongst friends

http://rakis1.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Φρυκτωρία
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 01 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: Κοντά Μας.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 01, 2013 8:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Hello World !"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 01, 2013 8:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρόνια Πολλά σε όλους !

Φρυκτωρία έγραψε:
"Hello World !"



Προφανώς μόλις δημιούργησα λογαριασμό για την Φρυκτωρία διότι ακόμη προφανέστατα η Φρυκτωρία θα πρέπει να "συνομιλήσει" μαζί μας εδώ στο forum στο στάδιο πολύ πριν πάει στην παραγωγή προσδοκώντας να την βελτιώσουμε κ να την εξελίξουμε.

PS : Για όσους δικαίως θα δυσαρεστηθούν με την χρήση αγγλικών χαρακτήρων θα πω οτι η φράση "Hello World !" έμεινε ιστορική για την εκκίνηση κάθε προγράμματος σε κάθε γλώσσα υπολογιστή ..
Αν υπάρχει αντίρρηση επί του συμβολικού το διορθώνω με Ελληνική φράση αλλά δύσκολα οφείλω να πω δεν θα μπούμε στον πειρασμό μιας Ελληνικής φράσης ή αποφθέγματος (έτσι απομονωμένοι που είμαστε στο forum ακόμα σε σχέση με το παρόν project) που να παραπέμπει σε Ελληνική ανωτερότητα κάτι που απεχθάνομαι προσωπικά (την ανωτερότητα δεν την διατυμπανίζεις...). Θέλουμε μόνον να διαδώσουμε Ελληνικό φως. Η Ιστορία θα κρίνει και πάλι ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 5 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center