Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το ΜΕΓΑ διλημμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 51, 52, 53  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:


skapaneas


Υπαρχει "κατι" επειδη υπαρχει αυτος που το σκεφτεται



Για παραδειγμα, οι διαφορες θεωριες οι επιστημονικες ειναι αδυνατο να υπαρξουν αν δεν υπαρχει αυτος που τις (πρωτο)σκεφτεται

Η Θεωρια της Σχετικοτητας υπαρχει, γιατι υπηρξε ο Αϊνσταϊν που τη σκεφτηκε
Η Ηλεκτρομαγνητικη Θεωρια υπαρχει, γιατι υπηρξε ο Μαξουελ που τη σκεφτηκε
Το Ιντερνετ υπαρχει, γιατι υπηρξε αυτος που το (πρωτο)σκεφτηκε ( για στρατιωτικους σκοπους απ΄οτι γνωριζω )

Και άλλα πολλα παραδειγματα



Τι σχέση έχουν αυτά που λες εσύ για το “κάτι” ?
Πως παρασύρεσαι σε σοφίσματα, παραλογισμούς και τέτοιες αρλούμπες ?

Επαναλαμβάνω πως το “κάτι” υπάρχει αναμφισβήτητα, και η ύπαρξη του επιβεβαιώνεται κατά τρόπο απόλυτο, από αυτόν που θέτει το ερώτημα, “υπάρχω”?.
Αν υπάρχει αυτός – και είναι σίγουρο πως υπάρχει – τότε αυτομάτως επιβεβαιώνεται η ύπαρξης του “κάτι”, και τίθεται εκτός λογικής δια παντός, το “τίποτα”

Φίλε μου λυπάμαι αλά προφανώς ΔΕΝ έχεις ανεπτυγμένο εγκέφαλο ικανό να σε οδηγήσει σε μια λογική κρίση.

Είναι χαμένος χρόνος, μια λογική κουβέντα μαζί σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas
έγραψε:
skakos
έγραψε:
Hi Skapaneas!!! Very Happy

Idea

Γεια σου και σενα φιλε μου !

Και μια και εμφανιστηκες εδω, θα ηθελα την αποψη σου πανω στη θεση αυτη που διαμορφωθηκε στην πορεια της συζτητησης.

Υπαρχει "κατι" επειδη υπαρχει αυτος που το σκεφτεται

Η θεση αυτη φαινεται να αληθευει στην πραγματικοτητα
Ειναι δηλαδη αυταποδεικτη
Αν και δεν μπορει να γινει δεκτη απο την επιστημονικη κοινοτητα
Γιατι δεν βασιζεται σε αποδειξεις συμβατικου τυπου, προερχομενες απο πειραματικες επαληθευσεις
Ειναι δηλαδη μια αληθεια φιλοσοφικου τυπου που εκπορευεται απ' ευθειας απο την πραγματικοτητα

Για παραδειγμα, οι διαφορες θεωριες οι επιστημονικες ειναι αδυνατο να υπαρξουν αν δεν υπαρχει αυτος που τις (πρωτο)σκεφτεται

Η Θεωρια της Σχετικοτητας υπαρχει, γιατι υπηρξε ο Αϊνσταϊν που τη σκεφτηκε
Η Ηλεκτρομαγνητικη Θεωρια υπαρχει, γιατι υπηρξε ο Μαξουελ που τη σκεφτηκε
Το Ιντερνετ υπαρχει, γιατι υπηρξε αυτος που το (πρωτο)σκεφτηκε ( για στρατιωτικους σκοπους απ΄οτι γνωριζω )

Και άλλα πολλα παραδειγματα

Εν ολιγοις το ζητημα της υπαρξης ενος πραγματος, ξεκιναει απο τη σκεψη
Και το νοημον ον που συλλαμβανει την πρωτη ιδεα, ωθειται να διαμορφωσει τις καταλληλες συνθηκες, ωστε αυτη η αρχικη ιδεα να λαβει σαρκα και οστα "προσαρμοζομενη" στην πραγματικοτητα που ειναι διαθεσιμη στον σκεπτομενο ανθρωπο

Αυτη η οργανωση της διαδικασιας πραγματωσης μιας ιδεας ειναι που αποκαλουμε τελικα ή ειναι αυτη η οποια τελικα οδηγει στην Επιστημη

Τι λες μεχρι εδω ;




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

Idea

Και λαβε υπ΄οψη skakos οτι καθε φορα που μιλας, εδω εδω ή αλλου, αποδεικνυεις χωρις αποδειξεις οτι υπαρχεις Smile
Δηλαδη δια του λογου, τουλαχιστον, αποδεικνυεις την υπαρξη σου Exclamation




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Δευ Δεκ 31, 2012 4:47 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το γνωστό δίλημμα..:
Τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε ή τα κατασκευάζουμε;
Razz
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Το γνωστό δίλημμα..:
Τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε ή τα κατασκευάζουμε;
Razz


ορθά !
αν μπορεί να δοθεί με απόλυτη βεβαιότητα απάντηση σε αυτό τότε θα δικαιωθεί ή όχι η επιμονή του φίλου giannis σε κάποια σημεία όπως φευγαλέα την έχω παρατηρήσει με δέος για την βεβαιότητα (νομίζω έναντι φίλου Opyrgou)
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
..
Idea

Και λαβε υπ΄οψη skakos οτι καθε φορα που μιλας, εδω εδω ή αλλου, αποδεικνυεις χωρις αποδειξεις οτι υπαρχεις Smile
Δηλαδη δια τιου λογου, τουλαχιστον, αποδεικνυεις την υπαρξη σου Exclamation
...


Δυστυχώς σκέφτομαι πως πρέπει να αφήσουμε μία πιθανότητα να μπορεί να δειχθεί πως αυτό δεν είναι παρά απλά ευσεβής πόθος.
Κάποιος τους τελευταίους μήνες δεν μπορούσε να επικοινωνήσει παρά μετρημένα στα δάχτυλα δύσκολα "μηνύματα"
Η αμηχανία των "ζώντων" έμπροσθεν σε τέτοια ανυπαρξία μαχόμενη τις ολοζώντανές τους μνήμες της ύπαρξης ήταν σχεδόν απόκοσμη ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Παράθεση:


skapaneas


Υπαρχει "κατι" επειδη υπαρχει αυτος που το σκεφτεται



Για παραδειγμα, οι διαφορες θεωριες οι επιστημονικες ειναι αδυνατο να υπαρξουν αν δεν υπαρχει αυτος που τις (πρωτο)σκεφτεται

Η Θεωρια της Σχετικοτητας υπαρχει, γιατι υπηρξε ο Αϊνσταϊν που τη σκεφτηκε
Η Ηλεκτρομαγνητικη Θεωρια υπαρχει, γιατι υπηρξε ο Μαξουελ που τη σκεφτηκε
Το Ιντερνετ υπαρχει, γιατι υπηρξε αυτος που το (πρωτο)σκεφτηκε ( για στρατιωτικους σκοπους απ΄οτι γνωριζω )

Και άλλα πολλα παραδειγματα



Τι σχέση έχουν αυτά που λες εσύ για το “κάτι” ?
Πως παρασύρεσαι σε σοφίσματα, παραλογισμούς και τέτοιες αρλούμπες ?

Επαναλαμβάνω πως το “κάτι” υπάρχει αναμφισβήτητα, και η ύπαρξη του επιβεβαιώνεται κατά τρόπο απόλυτο, από αυτόν που θέτει το ερώτημα, “υπάρχω”?.
Αν υπάρχει αυτός – και είναι σίγουρο πως υπάρχει – τότε αυτομάτως επιβεβαιώνεται η ύπαρξης του “κάτι”, και τίθεται εκτός λογικής δια παντός, το “τίποτα”

Φίλε μου λυπάμαι αλά προφανώς ΔΕΝ έχεις ανεπτυγμένο εγκέφαλο ικανό να σε οδηγήσει σε μια λογική κρίση.

Είναι χαμένος χρόνος, μια λογική κουβέντα μαζί σου.

Idea


Τι ακριβως ειναι αυτο που κατα τη γνωμη σου μου διαφευγει ;

Γιατι δεν λες ποιες ειναι οι ιδιοτητες του "κατι" ;

Ποσες φορες και με ποσους τροπους να το ρωτησω ;

Ωραια λοιπον : υπαρχεις εσυ, υπαρχει "κατι" !

Ε, και λοιπον ;

Αρκει αυτο ;

Και πως επιβεβαιωνεται η υπαρξη του "κατι" κατα τροπο αδιαμφισβητητο απο αυτον που ρωταει ;

Μονο και μονο επειδη διατυπωνει το ερωτημα : " Υπαρχω ; "

Και ποια ειναι η αποδειξη της υπαρξης του "κατι", τη σοβαροτητα της οποιας δεν αναγνωριζω, οπως ειπες καπου νωριτερα ;

Επειδη καποιος δηλαδη αναρωτιεται " υπαρχω ; ", και χωρις να δωσει καμια τεκμηριωμενη απαντηση οτι οντως υπαρχει, καταληγει στο "ευλογο" συμπερασμα : δεν μπορει, αφου αναρωτμαι αν υπαρχω, σιγουρα υπαρχει "κατι".

Αυτο δε λες ;

Συμφωνα με τη λογικη σου, οι αποδειξεις ειναι σοβαρες οταν επιβεβαιωνονται απο την Επιστημη ;

Ποιες ειναι οι ατρανταχτες επιστημονικες αποδειξεις του οτι αυτος που διατυπωνει το ερωτημα " υπαρχω ; " οντως υπαρχει ;


Παρε τα ερωτηματα ενα ενα και απαντησε τα, χωρις περιττα σχολια

Κι αν δουμε οτι διαφωνουμε, συμφωνουμε στη διαφωνια μας, και ληγει η Ιστορια




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο φίλος rakis κάπου είχε γράψει "να αφήνεσαι να γοητευτείς" ....
Μαγική κουβέντα ...
Όποιος δεν αφήνει περιθώρια να εκπλαγεί, να έχει αμφιβολία, να διαψευστεί, να συνειδητοποιήσει οτι απλά του έλλειπε ένας κρίκος από μια αλυσίδα που ξεπερνούσε την τσέπη του κλπ κλπ κλπ τότε απλά νομίζω παρουσιάζει το βιβλίο του απλά με έλλειψη δημοσιογραφικής προβολής.

Ενίσταμαι φίλε giannis διότι από την μια εύχεσαι σε αρκετά σημεία Καλή Χρονιά και από την άλλη χρονιάρες μέρες μάλιστα προσβάλλεις βάναυσα τον φίλο Skapanea.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την LSNM στις Δευ Δεκ 31, 2012 4:58 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros
έγραψε:
Το γνωστό δίλημμα..:
Τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε ή τα κατασκευάζουμε;
Razz

Idea

Αυτο μονο η Επιστημη μπορει να το απαντησει αδιαμφησβητητα
Διατυπωνοντας πρωτα μια ( τουλαχιστον ) Σχετικη Θεωρια και σχεδιαζοντας μια σειρα πειραματων, θα καταληξει στην απαντηση
Και στη "λυση" του διλημματος Twisted Evil

Και με την ευκαιρια Σπυρο, υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις οτι τα μαθηματικα οντως υπαρχουν ; Rolling Eyes Cool Smile




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 5:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

LSNM
έγραψε:
Ο φίλος rakis κάπου είχε γράψει "να αφήνεσαι να γοητευτείς" ....
Μαγική κουβέντα ...
Όποιος δεν αφήνει περιθώρια να εκπλαγεί, να έχει αμφιβολία, να διαψευστεί, να συνειδητοποιήσει οτι απλά του έλλειπε ένας κρίκος από μια αλυσίδα που ξεπερνούσε την τσέπη του κλπ κλπ κλπ τότε απλά νομίζω παρουσιάζει το βιβλίο του απλά με έλλειψη δημοσιογραφικής προβολής.

Ενίσταμαι φίλε giannis διότι από την μια εύχεσαι σε αρκετά σημεία Καλή Χρονιά και από την άλλη χρονιάρες μέρες μάλιστα προσβάλλεις βάναυσα τον φίλο Skapanea.

Idea

Και θα προσθεσω σε οσα λες που τα προσυπογραφω LSNM οτι οποιος σκεφτεται λογικα δεν εχει πολλα περιθωρια να εκπλαγει και κατα συνεπεια να γοητευτει
Λογικη ειναι και η Φυση σε ολες ( ;;; ) τις επι μερους εκφανσεις της που καταληγουν στο θανατο

Οποιος ομως χρησιμοποιει τη λογικη πριν απο τη λογικη ( φυσικη ) εκβαση των πραγματων αυτος οντως γοητευεται που ανακαλυπτει το αγνωστο




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Επειδη καποιος δηλαδη αναρωτιεται " υπαρχω ; ", και χωρις να δωσει καμια τεκμηριωμενη απαντηση οτι οντως υπαρχει, καταληγει στο "ευλογο" συμπερασμα : δεν μπορει, αφου αναρωτμαι αν υπαρχω, σιγουρα υπαρχει "κατι".



Δεν τα είπα ακριβώς έτσι.
Στην λογική παίζει μεγάλο ρόλο η σειρά των συλλογισμών, για να αποφεύγονται αυθαίρετα συμπεράσματα.

Όταν κάποιος αναρωτιέται “υπάρχω”? , η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λογική απάντηση που θα μπορούσε να δώσει είναι
“βεβαίως υπάρχω”
“Γιατί”?
“πως είμαι τόσο σίγουρος πως υπάρχω”?

“Υπάρχω γιατί υπάρχει ο νους μου, που θέτει το ερώτημα, αν υπάρχω!”

Σε ερωτώ λοιπόν
Εσύ υπάρχεις?
Υπάρχουν αμφιβολίες / σκέψεις , πως πιθανόν να μην υπάρχεις , και η υπόθεση της δικής σου τάχα ύπαρξης είναι δική σου ψευδαίσθηση?

Ακόμη όμως φίλε μου και αν εσύ θεωρήσεις πως τάχα έχεις ψευδαισθήσεις, πάλυ και αυτό θα επιβεβαιώνει ότι πράγματι υπάρχεις?
Ποιος τάχατες θέτει το ερώτημα και ποιος λες, αποφαίνεται πως είναι μια ψευδαίσθηση?

Το καταλαβαίνεις αυτό?
Αν ναι! πάμε στην συνέχεια, για το πως συνδέεται το δικού σου “υπάρχω” με την ύπαρξη του “κάτι”

Αν για τό κάθε λογικό ον που θέτει το ερώτημα της δικής του ύπαρξης, η απάντηση είναι θετική, “ναι υπάρχω” , που οδηγεί αυτό?

Μπορείς να το καταλάβεις?

Αν εσύ , για παράδειγμα, είσαι απόλυτα σίγουρος πως υπάρχεις, τότε επιβεβαιώνεται ΑΠΟΛΥΤΑ πως υπάρχει και το “κάτι”.
Γιατί?
Γιατί απλούστατα για σένα , εσύ είσαι το “κάτι”.

Θα συνεχίσω στην γενικευμένη λογική απόδειξη του “κάτι”, μετά και αφου βεβαιωθώ πως κατάλαβες την λογική του συλλογισμού μου, και αφού ακούσω πιθανές ενστάσεις σου, για να μην χάνω τον χρόνο σου αναίτια.


/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 11:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Παράθεση:
Όταν κάποιος αναρωτιέται “υπάρχω”? , η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λογική απάντηση που θα μπορούσε να δώσει είναι
“βεβαίως υπάρχω”
“Γιατί”?
“πως είμαι τόσο σίγουρος πως υπάρχω”?

“Υπάρχω γιατί υπάρχει ο νους μου, που θέτει το ερώτημα, αν υπάρχω!”


Αυτος ο καποιος προφανως πρεπει να ειναι λογικος
Και να εχει επιγνωση του εαυτου του
Ενα νηπιο, ενας "τρελος", ενας υπολογιστης, μπορουν να πουν το ρημα και απαντηση να μη δωσουν
Ή τουλαχιστον να μη δωσουν αυτην που λες με απολυτη βεβαιοτητα πως θα δωσει ο καποιος

Και αυτο αποτελει προϋποθεση στη Θεωρια του "κατι"

Με αυτη την προϋποθεση, δινω την απαντηση : υπαρχω γιατι υπαρχει ο νους μου

Δηλαδη αλλο ο νους μου και αλλο εγω ;
Εχω μεν αυτογνωσια για να απαντησω "καταφατικα", αλλά βασιζω την απαντηση μου σε κατι αλλο διαφορετικο απο το ΕΓΩ ;
Ή Εγω ταυτιζομαι με το νου μου, ο οποιος και διατυπωνει το ερωτημα ;

Οπως και να 'χει ομως, απαντηση αμεση δεν δινεται στο αν υπαρχω
Απλα "εικαζω" οτι : εφ' οσον ρωταει ο νους μου αν υπαρχω, αρα υπαρχω
Και αυτο αποτελει αξιωμα

Και το αξιωμα δεν ειναι αποδειξη

Βεβαιως εχεις δικαιωμα να θεσεις ο,τι αξιωμα θελεις στη θεωρια σου, στη Θεωρια του "κατι"
Αλλά γνωριζε η εισαγωγη ενος αξιωματος δεν αποτελει αποδεικτικη διαδικασια, ουτε στη λογικη


Παράθεση:
Σε ερωτώ λοιπόν
Εσύ υπάρχεις?
Υπάρχουν αμφιβολίες / σκέψεις , πως πιθανόν να μην υπάρχεις , και η υπόθεση της δικής σου τάχα ύπαρξης είναι δική σου ψευδαίσθηση?

Ακόμη όμως φίλε μου και αν εσύ θεωρήσεις πως τάχα έχεις ψευδαισθήσεις, πάλυ και αυτό θα επιβεβαιώνει ότι πράγματι υπάρχεις?
Ποιος τάχατες θέτει το ερώτημα και ποιος λες, αποφαίνεται πως είναι μια ψευδαίσθηση?

Το καταλαβαίνεις αυτό?


Και παλι με ολα αυτα τα διαδοχικα ερωτηματα που θετεις και απαντας ( για λογαριασμο μου ), χρησιμοποιεις και παλι την ιδια ( αξιωματικα ) Λογικη : επειδη ρωταω, εγω ή νους μου, αρα υπαρχω
Και επαναλαμβανω : Το αξιωμα δεν αποτελει αποδειξη, αλλά "αυθαιρεσια"
Οσο κι αν φαινεται οτι επικυρωνεται απο την πραγματικοτητα


Παράθεση:
Αν ναι! πάμε στην συνέχεια, για το πως συνδέεται το δικού σου “υπάρχω” με την ύπαρξη του “κάτι”

Αν για τό κάθε λογικό ον που θέτει το ερώτημα της δικής του ύπαρξης, η απάντηση είναι θετική, “ναι υπάρχω” , που οδηγεί αυτό?

Μπορείς να το καταλάβεις?

Αν εσύ , για παράδειγμα, είσαι απόλυτα σίγουρος πως υπάρχεις, τότε επιβεβαιώνεται ΑΠΟΛΥΤΑ πως υπάρχει και το “κάτι”.
Γιατί?
Γιατί απλούστατα για σένα , εσύ είσαι το “κάτι”.


Επειδη ρωταω λοιπον αρα υπαρχω
Και που οδηγει αυτο ;
Στην αξιωματικη παραδοχη οτι υπαρχω
Πουθενα αλλού

Τωρα γιατι να ονομασω αυτο το Εγω ( που υπαρχω) "κατι" δεν το βρισκω λογικο και αναγκαιο

Αυτη η γενικευση του εγω ως "κατι" φαινεται λιγο "υποπτη"
Και υποκρυπτει την προθεση προς κατι αλλο
Δηλαδη αν το εγω, που ειναι εγω και τιποτα αλλο, το μερικοποιησω ως "κατι", ανοιγω την πορτα για να βγαλω ( λογικα ) συμπερασματα άλλα

Και βεβαιως ειναι δικαιωμα σου να το πραξεις
Αλλά αποτελει αξιωμα
Ενα νεο αξιωμα
Διοτι το εγω ειναι εγω
Και δεν χωραει τιποτα αλλο
Και ειναι τοσο μεγαλο ωστε δεν μπορει να ειναι "κατι" απο μονο του
Αν το καταστησεις "κατι", τοτε αυτο σημαινει οτι εισαγεις ενα νεο αξιωμα
Και αυτο δεν αποτελει αποδειξη


Πριν προχωρησεις λοιπον, καλο θα ειναι να ξεκαθαρισουμε αν αυτα που επισημαινω τα δεχεσαι ως λογικα αξιωματα ( που επαναλαμβανω ειναι δικαιωμα σου να τα εισαγεις) ή οχι !




ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 01, 2013 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Αν δεν υπαρχει το μηδεν, καθως λες, τοτε για τι πραγμα μιλας και λες οτι δεν υπαρχει ; ; ;
Λες δηλαδη οτι δεν υπαρχει το ανυπαρκτο ;



Η φαντασία του ανθρώπου έπλασε το μηδέν ως την αντίθετη αρχή απ' το Είναι. Λογικά,όμως,το μηδέν δεν υπάρχει,αφού εξ ορισμού δεν μπορεί να είναι κάτι. Και επιστημονικά ,επίσης,το απόλυτο κενό ούτε έχει ανακαλυφθεί ούτε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο,αφού αν υπήρχε, ο κόσμος θα είχε καταρρεύσει σ' αυτό αμέσως μετά απ' την πρώτη του στιγμή.



skapaneas έγραψε:
Σε "αντιδιαστολη" με το παραλογο, το αυθορμητο αποτελει "παρεκλιση" απο τη λογικη του χωρου ( του όποιου χωρου ) χωρις μεσολαβηση της βουλησης.



Δώσε ένα παράδειγμα "αυθορμήτου",το οποίο είναι εκτός λογικής.Υπάρχει; Αν όχι,τότε το παράλογο δεν υπάρχει,υπάρχουν μόνο διαφορετικά σημαινόμενα ,τα σημαίνοντα (οι λογικοί κανόνες) είναι δεδομένα,ούτε στο αυθόρμητο υπόκεινται ούτε στη βούληση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 01, 2013 9:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Αν δεν υπαρχει το μηδεν, καθως λες, τοτε για τι πραγμα μιλας και λες οτι δεν υπαρχει ; ; ;
Λες δηλαδη οτι δεν υπαρχει το ανυπαρκτο ;



Η φαντασία του ανθρώπου έπλασε το μηδέν ως την αντίθετη αρχή απ' το Είναι. Λογικά,όμως,το μηδέν δεν υπάρχει,αφού εξ ορισμού δεν μπορεί να είναι κάτι. Και επιστημονικά ,επίσης,το απόλυτο κενό ούτε έχει ανακαλυφθεί ούτε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο,αφού αν υπήρχε, ο κόσμος θα είχε καταρρεύσει σ' αυτό αμέσως μετά απ' την πρώτη του στιγμή.



skapaneas έγραψε:
Σε "αντιδιαστολη" με το παραλογο, το αυθορμητο αποτελει "παρεκλιση" απο τη λογικη του χωρου ( του όποιου χωρου ) χωρις μεσολαβηση της βουλησης.



Δώσε ένα παράδειγμα "αυθορμήτου",το οποίο είναι εκτός λογικής.Υπάρχει; Αν όχι,τότε το παράλογο δεν υπάρχει,υπάρχουν μόνο διαφορετικά σημαινόμενα ,τα σημαίνοντα (οι λογικοί κανόνες) είναι δεδομένα,ούτε στο αυθόρμητο υπόκεινται ούτε στη βούληση.

Idea

Σχετικα με το πρωτο σημειο
Η φαντασια του ανθρωπου πλαθει το μηδεν
Η λογικη δεν αναγνωριζει το φανταστικο αυτο δημιουργημα ως εξ ορισμου μη δυναμενο να ειναι
Στην πραγματικοτητα δεν υφισταται αυτο που η φαντασια πλαθει και η λογικη απορριπτει

Αναμιγνυεις τρια διαφορετικα πεδια για να συνθεσεις μια απαντηση
Αλλο η λογικη ( λογος )
Αλλο η φαντασια ( εικονα )
Αλλο η πραγματικοτητα ( υλη )

Θα ηθελα μια απαντηση σε ενα μονο πεδιο ή σε καθε πεδιο ξεχωριστα


Σχετικα με το δευτερο σημειο, αναφερω ενα πραγματικο γεγονος, αναρτημενο στο forum : http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=144148#144148

Αν οι Πακιστανοι γνωριζαν την εκβαση θα ηταν παραλογη η ενεργεια τους
Μη γνωριζοντας ομως την εκβαση ενηργησαν αυθορμητα και χωρις λογικη αξιολογηση των ενδεχομενων για να παρουν τα μετρα τους
Το αποτελεσμα χαρακτηριζεται ως αυτοθυσια απο μας



ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282 5427
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια
Ο Ανθρωπος Ειναι Το Ον Που Νοει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 01, 2013 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλα τα πεδία συνηγορούν ότι το μηδέν δεν υπάρχει.

Η αυτοθυσία είναι μια λογική ενέργεια,αφού έχει σκοπό και μέσα για την πραγματοποίηση του σκοπού. Αν ήταν παράλογη,δε θα είχε κανένα νόημα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 01, 2013 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
...
Επειδη ρωταω λοιπον αρα υπαρχω
Και που οδηγει αυτο ;
Στην αξιωματικη παραδοχη οτι υπαρχω
Πουθενα αλλού...


LSNM έγραψε:
..."η ανάγκη για 'αλήθεια' κάνει την αληθοφάνεια ανεκτότατη !" τάδε έφη LSNM....


«Ήμουν πριν άνθρωπος που ονειρεύτηκε ότι ήταν πεταλούδα ή μήπως είμαι τώρα πεταλούδα που ονειρεύεται ότι είναι άνθρωπος;» - Τσουάνγκ Τζου
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 51, 52, 53  Επόμενο
Σελίδα 8 από 53

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center