Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Παττακός Στυλιανός 100 ετών σήμερα.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 17, 2012 6:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Είναι θέμα Ροής.


Laughing Laughing

Bugman έλα να υπερασπιστείς τη θεωρία σου.
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 09, 2013 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

να κάνω λίγο τον Τζόλυ Ροτζερ,

....δεν καταλαβαίνω...και γιατί στο μνημείο που υπαρχει ΣΗΜΕΡΑ στο Πολυτεχνείο υπαρχουν τα ονόματα νεκρών του Β΄παγκοσμίου πολέμου?? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Clement Duval
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 866

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 09, 2013 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA έγραψε:
να κάνω λίγο τον Τζόλυ Ροτζερ,

....δεν καταλαβαίνω...και γιατί στο μνημείο που υπαρχει ΣΗΜΕΡΑ στο Πολυτεχνείο υπαρχουν τα ονόματα νεκρών του Β΄παγκοσμίου πολέμου?? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Confused Question Exclamation
Ό,τι να 'ναι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 09, 2013 8:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Οτινάνες ξαναχτυπά!
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Clement Duval
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 866

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 09, 2013 9:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πράγματι....τόσο καιρό ήταν ανενεργό το θέμα...πετάχτηκες να πεις ό,τι να ΄ναι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συνεντευξη του Στυλιανου Παττακου στην Εσπρεσο

Το ραντεβού μας είχε κλειστεί στην Ανάβυσσο (στο ξενοδοχείο «Καλυψώ»), όπου κάθε καλοκαίρι εδώ και δεκαοκτώ χρόνια παραθερίζει μαζί με τη σύζυγό του. Η συνάντηση με ένα από τα πρόσωπα πού έγραψαν αρκετές σελίδες της Νεοελληνικής Ιστορίας διήρκησε κοντά στις δύο ώρες. Ο ταξίαρχος τεθωρακισμένων (ιππικού παλαιότερα) Παττακός, που φέρει πια το βαθμό του απλού στρατιώτη, κατέβηκε από το δωμάτιό του στις 7.30 !
«Καλωσορίσατε. Πάρτε ένα καφεδάκι και να τα πούμε». Η φωνή του είναι μπάσα και βραχνή. Ο άλλοτε πανίσχυρος άνδρας της επταετίας έχει λυγίσει από τα χρόνια. Φοράει πουκάμισο, παντελόνι καλό «διά την φωτογράφισιν» και πέδιλα. Χαιρετάει τον κόσμο που του χτυπάει φιλικά την πλάτη. Ασπάζεται τις κυρίες σταυρωτά. «Βλέπετε, με αγαπούν. Ολα αυτά περί χούντας είναι απλά ψεύδη. Παρεδώσαμεν χρέος μηδέν και ανεργία μηδέν. Πήγαμε φως και δρόμους στα χωριά. Δώσαμε δάνεια στα νοικοκυριά και στους φοιτητές. Κάναμε σχολεία και εκκλησίες. Τώρα όλα κάθε χρόνο χειροτερεύουν. Δεν τον αντιλαμβάνεστε και εσείς; Τότε “Ελλάς Ελλήνων χριστιανών”, τώρα... “Ελλάς αλλοδαπών ληστών”».

Το μόνο λάθος που παραδέχεται πως έκανε η εθνοσωτήριος ήταν ότι «Κρατήσαμεν απομονωμένους τουςς κομμουνιστάς περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Οταν είχαν γίνει ακίνδυνοι πλέον διά την πατρίδα, θα έπρεπε να τους είχαμε αφήσει ελεύθερους». Τα παχιά, λευκά του φρύδια καλύπτουν τα μικρά του μάτια, που με δυσκολία βλέπουν. Οι ρυτίδες γύρω απ’ αυτά μαρτυρούν τον καιρό που πέρασε κι άφησε τα σημάδια του.

«Η χώρα βρισκόταν σε κίνδυνο. Αν δεν επενέβαινε ο στρατός την 21η Απριλίου, δεν θα ζούσατε. Οι κομμουνιστές θα είχαν σφάξει τους δικούς σας. Δεν θα είχατε γεννηθεί». Θυμάται με κάθε λεπτομέρεια ημερομηνίες και γεγονότα. Πριν τη επταετία υπήρξε υπόδειγμα αφοσιωμένου αξιωματικού. Εχει τιμηθεί με τρία αριστεία ανδρείας, δεκαπέντε παράσημα και επτά πολεμικούς σταυρούς. «Εφυγα να πολεμήσω κατά των Γερμανών λίγο μετά το γάμο μου. Ενας από τους θείους της γυναίκας μου ήταν αξιωματικός στη βασιλική φρουρά και με ρώτησε αν ήθελα να με κρατήσει εδώ. Φυσικά, αρνήθηκα. Ημουν νέος, 28 ετών. Δεν μπορούσα να αφήσω τους ηλικιωμένους να πολεμούν, και εγώ να κάθομαι εδώ και να χαϊδεύω τη σύζυγό μου. Σε όλη μου τη ζωή υπήρξα ευπατρίδης και χριστιανός. Το αποτέλεσμα ήταν να με καταδικάσουν σε θάνατο, έπειτα σε ισόβια και σήμερα να θεωρούμαι νεκρός για το επίσημο κράτος. Αυτή τη στιγμή ομιλείτε με ένα φάντασμα» λέει και ξεσπάει σε γέλια.

Είναι ευδιάθετος, διαθέτει χιούμορ και φαίνεται πως αντιμετωπίζει τη ζωή παλικαρίσια. «Ζω από τα βιβλία μου. Η φυλακή μού έκανε και ένα καλό: αφοσιώθηκα στη συγγραφή. Διάβασα πολύ και μπόρεσα να καταγράψω τα γεγονότα. Δεν έχω ιατρική περίθαλψη ούτε σύνταξη. Η σύζυγός μου, η κυρία Παττακού, αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα υγείας. Περπατάει με “Πι”, αλλά πιστεύω πως θα ξεπεραστούν», εξηγεί και συνοφρυώνεται για λίγο. Η όψη του γλυκαίνει ξανά μόλις η συζήτηση μεταφέρεται στις δύο κόρες του, τα πέντε εγγόνια του και τα δύο δισέγγονά του. «Τα παιδιά είναι ευλογία. Στα εγγόνια μου μιλάω ως παππούς, οικογενειακά και χριστιανικά. Τους λέω ιστορίες και παραμύθια. Δεν μπορώ να τους μιλάω για πολιτική. Είναι ακόμη πολύ μικρά. Με τις κόρες μου και τους γαμπρούς μου μιλάμε για πολιτική, αλλά δεν με ακούνε».

Θεωρεί πως η Ελλάδα κυβερνάται από πολιτικούς που δεν την αγαπάνε. «Αυτοί τους οποίους ψηφίζετε είναι απάτριδες. Υμνεί ο πρωθυπουργός τον Φλωράκη ότι έδωκε πολλά στην πατρίδα και πήρε λίγα. Ποια λίγα, βρε; Εμάζεψε 28.000 ελληνόπουλα από την αγκαλιά της μάνας τους και τα πήγε στην Τασκένδη και έκανε το χωριό Μπελογιάννη. Πηγαίνει σήμερα ο Καραμανλής και κάνει μουσεία με λεφτά του ελληνικού λαού» λέει και βαριαναστενάζει. Κατά τη γνώμη του, άξιος πολιτικός είναι ο Στέλιος Παπαθεμελής. «Δεν ξέρω γιατί έφυγε από τη Νέα Δημοκρατία, αλλά καλά έκανε. Είναι τίμιος άνθρωπος και χριστιανός. Ελπίζω να ξαναφανεί στην πολιτική σκηνή της χώρας.

Σταματάει για λίγο. Ρίχνει μια ματιά στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου. «Να, μας βλέπει και η κυρία Παττακού». Το ακουστικό βαρηκοΐας σφυρίζει ενοχλητικά μέσα στο αφτί του. «Αμάν και αυτό!» λέει βαρυγκωμώντας και το κρατάει με το ρυτιδιασμένο του χέρι προκειμένου να σταματήσει ο θόρυβος. «Είμαστε μαζί από παιδιά» σημειώνει, καθώς ρίχνει το θολό του βλέμμα προς τη θάλασσα και περιγράφει το πώς γνώρισε τη γυναίκα της ζωής του. «Τότε υπηρετούσα κοντά στα σύνορα και κατέβαινα στην Αθήνα για εκπαίδευση. Ωραία χρόνια...» θυμάται αναπολώντας το παρελθόν. «Ημασταν νέοι και περνούσαμε καλά. Τότε έφερα ακόμη το βαθμό του υπίλαρχου και είχαμε κάνει μια ομάδα ορκισμένων εργένηδων. Ετυχε λοιπόν να κατέβω στην Αθήνα και να βρεθώ με έναν ξάδελφό μου, οδοντίατρο. Πιάσαμε κουβέντα και με ρωτούσε πότε θα νοικοκυρευτώ. Του έλεγα πως μια χαρά ήμουν εργένης και τότε γύρισε, με κοίταξε και μου είπε: “Ρε κερατά, εγώ θα σε παντρέψω”. Πήγαμε βόλτα σε ένα ζαχαροπλαστείο στην Πανεπιστημίου και εκεί πρωτοείδα την κυρία Παττακού. Ηταν καλλονή. Επρόκειτο για έρωτα κεραυνοβόλο».

Η κατάκτηση της αγαπημένης του όμως δεν ήταν εύκολη υπόθεση, κατά τα λεγόμενα του ίδιου. «Κανονίσαμε να ξαναβρεθούμε. Πέρασα από το σπίτι της να την πάρω, αλλά δυστυχώς βγήκε η υπηρεσία στην πόρτα και μου είπε: “Το κορίτσι δεν σας θέλει, κύριε”. Στενοχωρήθηκα. Πήγα στην Ομόνοια, πήρα ένα μπουκέτο λουλούδια και της τα έστειλα με ένα μπιλιετάκι που έγραφε: “Με συγχωρείτε αν σας στεναχώρησα. Δεν το ήθελα. Να σας έχει ο Θεός καλά”. Την επόμενη με αναζήτησε. Μετά από έξι μήνες παντρευτήκαμε και από τότε είμαστε μαζί. Με στήριξε σε όλες μου τις στιγμές. Ακόμη και όταν ήμουν στη φυλακή, ήταν δίπλα μου». Συγκινείται και συνεχίζει: «Επιτρεπόταν να με βλέπει μόνο αυτή και τα παιδιά μου. Οταν με αντίκριζαν πίσω από τα κάγκελα έκλαιγαν και εγώ τους έλεγα ψέματα πως θα βγω, για να τους δίνω κουράγιο». Βγάζει από την τσέπη του το δερμάτινο πορτοφόλι του και μας δείχνει όλο καμάρι το ανάγλυφο άλογο και τον ιππέα που βρίσκεται επάνω του.

«Ο στρατός είναι όλη μου η ζωή. Εχω επιθυμήσει αρκετές στιγμές. Από όταν ήμουν μαθητής στο Δημοτικό ήξερα πως θα γινόμουν στρατιωτικός. Ο δάσκαλος έλεγε συνεχώς μέσα στην τάξη: “Ο Στυλιανός θα γίνει αξιωματικός”. Ημουν πολύ δραστήριος και καλός στη γυμναστική».

Τα παιδικά χρόνια του δικτάτορα Παττακού ήταν δύσκολα. «Πείνα και των γονέων, παιδί μου. Μεγάλωσα σε μια οικογένεια με άλλα έξι αδέλφια. Δύσκολοι καιροί. Οταν πήγα να περάσω από εξετάσεις στη σχολή Ευελπίδων, με έκοψαν από ιατρικό λάθος. Νόμιζαν πως ήμουν φυματικός. Τόσο αδύνατος ήμουν». Ο νεαρός Στυλιανός όμως δεν εγκατέλειψε το όνειρό του. «Τελικά, κατετάγην στο ιππικό και έδειξα περίσσια ανδρεία. Ετσι προχώρησα τάχιστα στην ιεραρχία». Τη συζήτησή μας διακόπτει ένας παλιός του φαντάρος.
- Στρατηγέ, με θυμάστε; Είμαι ο Σκουρολιάκος. Υπηρέτησα στο Γουδί.

Η απάντηση του Παττακού έχει αρκετή δόση χιούμορ. «Θύμισε μου. Σε τιμώρησα;» Παραδέχεται πως υπήρξε αυστηρός, αλλά δίκαιος. «Ηθελα να υπάρχει τάξις και πειθαρχία». Το ίδιο εφάρμοζε πάντα και στην προσωπική του ζωή. «Ο πεθερός μου μου έλεγε πολλές φορές: “Βρε Στυλιανέ, τις κόρες σου φαντάρους θα τις κάνεις;” Τελικά, οι κόρες μου σήμερα με ευγνωμονούν που ήμουν τόσο αυστηρός».

Ρίχνει μια ματιά προς την παραλία. «Είναι παράδεισος. Μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα μείνω εδώ. Ξέρετε, ξυπνάω πολύ νωρίς. Κατεβαίνω στην παραλία, κάνω δεκαπέντε περιπάτους κατά μήκος της ακτής, μερικές ασκήσεις σουηδικής γυμναστικής και έπειτα κολυμπάω. Μένω για λίγα λεπτά στον ήλιο. Εχω καρκίνωμα στο δέρμα και απαγορεύεται να είμαι εκτεθειμένος. Επειτα πίνω το καφεδάκι μου, συζητώ με φίλους και ασχολούμαι με τα βιβλία μου».

Η ώρα έχει περάσει. Ενα ελαφρύ αεράκι μάς χτυπάει στην πλάτη. «Μήπως να πηγαίναμε;» λέει. «Ηταν ωραία η παρέα σας. Να ευχηθούμε και καλή τύχη στην ομάδα μπάσκετ του Παναγιώτη Γιαννάκη. Πάντα μου άρεσε ο αθλητισμός. Επαιζα κι εγώ ποδόσφαιρο στα νιάτα μου. Αυτά τα παιδιά μάς κάνουν περήφανους». Πριν αποχωρήσει για το δωμάτιό του, μας χαιρετάει διά θερμής χειραψίας και σταυροφιλήματος. «Να φιληθούμε κιόλας. Και μην ξεχνάτε: οι κουζουλοί την έκαναν ελεύθερη την Κρήτη!»
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Clement Duval
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 866

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 3:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Clement Duval έγραψε:
ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ!!!!!!!!!
ωστε θεωρείς ιερούς τους ταφους?? Twisted Evil να το εχουμε στα υποψην....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 4:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμπαθώ τον Παττακό...για την παλικαριά του, να συζητάει τα πάντα χωρίς φόβο. Για το θέμα της συμμετοχής του στο στρατιωτικό κίνημα της 21ης Απριλίου όμως δεν έχω γνώμη. Το αν έχασε ή όχι η δημοκρατία από αυτό το κίνημα είναι συζητήσιμο! Το ενδιαφέρον είναι να δει κανείς τα σημερινά γεγονότα, όπως το αντίστοιχο του γουώτεργκεϊτ από τα γουϊκιλικς μέχρι το ξεμπρόστιασμα της NSA, καθώς και την συνολική εικόνα, το θέατρο των ανταγωνισμών, τότε και τώρα.
Να σημειώσουμε δηλαδή τα συμβάντα που οδήγησαν τον Παττακό και του δικούς του για το κίνημά τους. Όπως επίσης και τα συμβάντα που σήμερα βλέπουμε στην Αίγυπτο, με τον στρατό να παίρνει έναν σωτήριο ρόλο, όπου τα μεγάλα δημοκρατικά κράτη να σιωπούν. Υπάρχουν ομοιότητες; Και σε όλα αυτά τι ρόλο έχει η οικονομική κρίση (τότε πετρελαϊκή κρίση)...;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Clement Duval
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 866

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 4:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Συμπαθώ τον Παττακό...
ΑΛΙΜΟΝΟ...
Εσύ ΧΟΥΝΤΟΣΚΑΤΟ Καρρά και να μην συμπαθούσες τον Παττακό???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γράφω αυτό που αισθάνομαι...όπως γράφεις και εσύ αυτό που αισθάνεσαι....Που είναι το πρόβλημά σου και πρέπει να θεωρείς "σκατό" τον άλλο;
Πώς λένε Opyrge αυτόν που δεν δέχεται κανέναν διαφορετικό, και μάλιστα προσπαθεί να το δείξει με κάθε τρόπο; Γιατί αυτό δείχνεις εδώ.
Εγώ δεν θα σε κοροϊδέψω αν γράψεις πόσο μισείς τον Παττακό, ότι αντιπροσωπεύει το κακό στον τόπο σου. Μπορείς να υποστηρίξεις πως και ότι έγιναν σαράντα χρόνια μετά ήταν δάχτυλος του Παττακού. Δικό σου θέμα αυτό! Δεν θα σε στολίσω με επίθετα...Οφείλω να σεβαστώ την γνώμη σου. Όχι να την ασπαστώ! Έχεις όμως ξεχωρίσει αυτά τα δύο μέσα σου; Μπορείς να σεβαστείς τη γνώμη εκείνη που δεν ασπάζεσαι;

Μπορείς επίσης να μην το παίζεις μέγας δικαστής και να μην δικάζεις άτομα, όπως και ο Παττακός, για τα οποία έχει αποφανθεί η δικαιοσύνη και έχουν πληρώσει γι΄αυτό; Θα ήθελες για παράδειγμα ένα δολοφόνος που έκατσε όσα χρόνια του χρέωσαν στην φυλακή να αντιμετωπίζεται μετά ως δολοφόνος; Τότε τι ρόλο έχει η όποια ποινή αν και μετά το πέρας αυτής συνεχίζει κάποιος να χρωστάει;....

Αλλά πες μου πώς είναι δυνατόν ένα άτομο που μας λέει ότι δεν ψηφίζει, δηλαδή ένα άτομο που απορρίπτει ένα δικαίωμα για το οποίο έχει χυθεί αίμα για να το έχουμε, να κάνει τον δικαστή, να ξέρει το σωστό και το λάθος; Με απλά λόγια διατηρείς μια στέρηση στα πολιτικά σου δικαιώματα (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) και αυτό δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να κρίνεις πολιτικά κάποιον. Όπως κατηγορίες για κάποιον που έχει δικαστεί γι΄αυτές δεν ευσταθούν....
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 5:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Συμπαθώ τον Παττακό...για την παλικαριά του, να συζητάει τα πάντα χωρίς φόβο. Για το θέμα της συμμετοχής του στο στρατιωτικό κίνημα της 21ης Απριλίου όμως δεν έχω γνώμη. Το αν έχασε ή όχι η δημοκρατία από αυτό το κίνημα είναι συζητήσιμο! Το ενδιαφέρον είναι να δει κανείς τα σημερινά γεγονότα, όπως το αντίστοιχο του γουώτεργκεϊτ από τα γουϊκιλικς μέχρι το ξεμπρόστιασμα της NSA, καθώς και την συνολική εικόνα, το θέατρο των ανταγωνισμών, τότε και τώρα.
Να σημειώσουμε δηλαδή τα συμβάντα που οδήγησαν τον Παττακό και του δικούς του για το κίνημά τους. Όπως επίσης και τα συμβάντα που σήμερα βλέπουμε στην Αίγυπτο, με τον στρατό να παίρνει έναν σωτήριο ρόλο, όπου τα μεγάλα δημοκρατικά κράτη να σιωπούν. Υπάρχουν ομοιότητες; Και σε όλα αυτά τι ρόλο έχει η οικονομική κρίση (τότε πετρελαϊκή κρίση)...;


Συμφωνω μαζί σου φίλε BUGMAN
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 10:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι δεν εκφράζω κάτι διαφορετικό από αυτό που εκφράζουν και οι περισσότεροι, και για το λόγο αυτό SARUMAN συμφωνείς. Δυστυχώς άτομα σαν τον Opyrgo πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να ξεπεράσουν τον εγωισμό τους και να συμφωνήσουν, χωρίς να νομίζουν πως συμφωνούν στα πάντα, άρα να μην συμφωνούν, δηλαδή καλύτερα να διαφωνούν...για να είναι φυλαγμένοι, να μην παρεξηγηθούν.
Δεν μπορεί να διανοηθεί ο Opyrgos ότι μπορούν δυο άτομα να συμφωνούν σε ένα θέμα ενώ να διαφωνούν σε άλλα! Έχει το σύνδρομο του Προκρούστη και αυτό μάλλον το απέκτησε εκεί στο Indymedia..(κάποτε τσέκαρα ένα IP από εκεί που έβγαινε ο Opyrgos...). Δεν είναι τυχαίο που πετάει άρθρα και περιμένει απαντήσεις...Δουλειά του είναι και εμείς του προσφέρουμε υλικό!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SARUMAN
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Απρ 2013
Δημοσιεύσεις: 1729
Τόπος: THE WHITE CITY OF THE KINGS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Νομίζω ότι δεν εκφράζω κάτι διαφορετικό από αυτό που εκφράζουν και οι περισσότεροι, και για το λόγο αυτό SARUMAN συμφωνείς. Δυστυχώς άτομα σαν τον Opyrgo πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να ξεπεράσουν τον εγωισμό τους και να συμφωνήσουν, χωρίς να νομίζουν πως συμφωνούν στα πάντα, άρα να μην συμφωνούν, δηλαδή καλύτερα να διαφωνούν...για να είναι φυλαγμένοι, να μην παρεξηγηθούν.
Δεν μπορεί να διανοηθεί ο Opyrgos ότι μπορούν δυο άτομα να συμφωνούν σε ένα θέμα ενώ να διαφωνούν σε άλλα! Έχει το σύνδρομο του Προκρούστη και αυτό μάλλον το απέκτησε εκεί στο Indymedia..(κάποτε τσέκαρα ένα IP από εκεί που έβγαινε ο Opyrgos...). Δεν είναι τυχαίο που πετάει άρθρα και περιμένει απαντήσεις...Δουλειά του είναι και εμείς του προσφέρουμε υλικό!


Οπως τα λες είναι φίλε bugman.
Δε μπορει να συμφωνουμε σε όλα.
Σε κάποια συμφωνούμε σε κάποια διαφωνούμε.
Αλλίμονο αν επειδή διαφωνήσουμε σε ένα θέμα να αρχισουμε να αλληλοβριζώμαστε ,αλλίμονο.
Το δύσκολο το ωραιό και το σημαντικό είναι να διατηρείς τη φιλία σου με άτομα με τα οποία διαφωνείς.
Εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα.
Γιατί εντάξει ,με ατομα με τα οποία συμφωνείς δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ομως με τα διαφωνούντα ατομα είναι που αξίζει να παραμένεις φίλος.
Εσύ είσαι πάντα ευγενικός και γλυκός με όλους.
Νομίζω ότι θα ήσουν πολύ καλός συντονιστής και μακάρι να ξαναγίνεις.
Οσο για τον οπυργο εγώ νομίζω ότι κατά βάθος είναι καλό παιδί.
Για καποιο λόγο όμως που εγώ δε ξέρω του έχουν δημιουργηθεί πολλά ψυχωτικά συμπλέγματα και ανισορροπίες.
Αυτα τα ψυχωτικα συμπλέγματα του δημιουργούν αδικαιολογητο θυμό και οργή και έτσι ξεσπάει επι δικαίων και αδίκων.
Η αλλαζονεία είναι πιστεύω ενα προκάλλυμα για να κρυψει τον ενδότερο φοβο ότι κανείς δε του αποδίδει το σεβασμο που αυτός θα ήθελε.
Και μέσα σ όλα εμπλεξε και με τους αναρχικούς .
Ηταν στραβο το κλιμα το έφαγε κι ο γαιδαρος και αποστραβωσε.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχε καμμια προστασία και προσοχη απο τους γονείς του .
Οταν οι γονείς αφήνουν τα παιδια τους ασύδοτα και δεν ασχολουνται καθόλου με αυτά ,αυτα είναι τα αποτελέσματα.
_________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας
http://www.youtube.com/watch?v=ZIMoQHpvFQQ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 10, 2013 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SARUMAN έγραψε:

Οταν οι γονείς αφήνουν τα παιδια τους ασύδοτα και δεν ασχολουνται καθόλου με αυτά ,αυτα είναι τα αποτελέσματα.


Δεν υπονοώ τίποτα για τον Duval, αλλά τι να προλάβουν και οι σημερινοί γονείς;
Αυτοί και αν έχουν χάσει την μπάλα..

Εδώ ολόκληρη γενιά της "αλλαγής" που πριν μερικά χρόνια έδινε στα "σοσιαλιστικά" κόμματα 60%, αρχίζει να ψηφίζει δαγκωτό χρυσή αυγή!

Πράγματα που πριν μερικούς μήνες μας φαίνονταν απίστευτα, τα ζούμε ήδη..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center