Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Νέος Στη Φιλοσοφία

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Rodius
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 08 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Νέος Στη Φιλοσοφία Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σας είμαι 17 χρονών και μ'αρέσει πολύ η φιλοσοφία, λατρεύω το ομώνυμο
μάθημα που κάνουμε στο Λύκειο (σκληροπυρηνικός θεωρητικός) αν και κακογραμμένο το βιβλίο είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Για να μπω στο ψητό
σκέφτομαι να σπουδάσω σε Φ.Π.Ψ. Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.
Το οποίο το βρίσκω ενδιαφέρον τμήμα. Όσον αφορά την φιλοσοφική σκέψη ποιά βιβλία μου προτείνεται να διαβάσω για να διευρύνω τους φιλοσοφικούς ορίζοντες μου; (κάτι light αρχικά).

Υ.Γ. Φοβερή Ιστοσελίδα!
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 5:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος Στη Φιλοσοφία Απάντηση με Συμπερίληψη

Rodius έγραψε:
Γεια σας είμαι 17 χρονών και μ'αρέσει πολύ η φιλοσοφία, λατρεύω το ομώνυμο
μάθημα που κάνουμε στο Λύκειο (σκληροπυρηνικός θεωρητικός) αν και κακογραμμένο το βιβλίο είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Για να μπω στο ψητό
σκέφτομαι να σπουδάσω σε Φ.Π.Ψ. Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.
Το οποίο το βρίσκω ενδιαφέρον τμήμα. Όσον αφορά την φιλοσοφική σκέψη ποιά βιβλία μου προτείνεται να διαβάσω για να διευρύνω τους φιλοσοφικούς ορίζοντες μου; (κάτι light αρχικά).

Υ.Γ. Φοβερή Ιστοσελίδα!
Ευχαριστώ!


Καλώς ήρθες αγαπητέ μου.

Και μένα με συναρπάζει η σκέψη, που είναι αποτέλεσμα της παρατήρησης. Ο άνθρωπος ως παρατηρητής βλέπει, επεξεργάζεται, κατανοεί σχέσεις και καταλήγει σε συμπεράσματα. Η χαρά του συμπεράσματος, δεν συγκρίνεται με άλλη χαρά.

Συμπέρασμα κάποιος θα κάνει, το θέμα είναι, θα είναι σωστό ή λάθος; Η φιλοσοφία λοιπόν έχει συμπεράσματα ανθρώπων, αλλά είναι σωστά ή λάθος; ας πούμε η φράση του΄Καζαντζάκη 'Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος', είναι σωστή ή λάθος;

Για να μπορεί κάποιας να διακρίνει, να ξεχωρίζει το σωστό από το λάθος, θα πρέπει να έχει λογική, θα πρέπει να έχει άξονα λογικής. Στο κτίσιμο αυτού του άξονα, βοηθάνε τα μαθηματικά, η μαθηματική σκέψη.
Γι αυτό, αν αγαπάς της φιλοσοφία, γίνε μαθηματικός. Cool

Προτάσεις για βιβλία.
Πυθαγόρα, και το δικό μου. Wink
_________________
Όλοι μαζί μπορούμε.
Αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα, προϊόντα που ο κωδικός τους αρχίζει με 520.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αποσπερνός
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 224

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2013 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα τα βιβλία έγιναν πανάκριβα που βρίσκει κανείς φιλοσοφικά φτηνά ;
Κάποιος που να ξέρει εισαγωγικά κυρίως ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 05, 2013 2:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέος Στη Φιλοσοφία Απάντηση με Συμπερίληψη

Rodius έγραψε:
Γεια σας είμαι 17 χρονών και μ'αρέσει πολύ η φιλοσοφία, λατρεύω το ομώνυμο
μάθημα που κάνουμε στο Λύκειο (σκληροπυρηνικός θεωρητικός) αν και κακογραμμένο το βιβλίο είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Για να μπω στο ψητό
σκέφτομαι να σπουδάσω σε Φ.Π.Ψ. Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.
Το οποίο το βρίσκω ενδιαφέρον τμήμα. Όσον αφορά την φιλοσοφική σκέψη ποιά βιβλία μου προτείνεται να διαβάσω για να διευρύνω τους φιλοσοφικούς ορίζοντες μου; (κάτι light αρχικά).

Υ.Γ. Φοβερή Ιστοσελίδα!
Ευχαριστώ!


Αν σου αρέσει κάτι, ΜΗΝ το σπουδάσεις.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 17, 2013 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αποσπερνός έγραψε:
Τώρα τα βιβλία έγιναν πανάκριβα που βρίσκει κανείς φιλοσοφικά φτηνά ;
Κάποιος που να ξέρει εισαγωγικά κυρίως ;
Εγώ ξέρω.
Εισαγωγή στη συνθετική ψυχοθεραπεία των Kenneth R. Evans και Maria C. Gilbert
Είναι ό,τι πρέπει για σένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αποσπερνός
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 224

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 17, 2013 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πας πολύ καλά opyrgo
http://www.mixanitouxronou.gr/blog/2011/09/13/227-pavlof
http://www.youtube.com/watch?v=_Lv_vd30s5s

απαραίτητη διευκρίνιση προς όλους :
δεν περιμένω κανένα ευχαριστώ από κανέναν για την επιχειρούμενη εξημέρωση η οποία οδεύει σε θετικό αποτέλεσμα.
απλά χαρείτε την συζήτηση πλέον χωρίς τα γνωστά απαράδεκτα φαινόμενα.-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 19, 2013 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τον π*ύλο να περιμένεις μόνο.
Αν και απ' ό,τι βλέπω, κατάλαβες ότι είναι προτιμότερο να φύγεις νωρίτερα, ένδοξος και υπερήφανος Δον Κιχώτης!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center