Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αν υπάρχει θεός, γιατί αφήνει τα παιδιά να πεθαίνουν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
j_pap
Πρύτανης

Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
να εξαλείψουν αυτήν την κατάσταση

Μήπως προτείνονται και μέθοδοι «juggernaut» (πασιφισμός);
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:
Ο Θεός σύμφωνα με την χριστιανική θεολογία έδωσε ελεύθερη βούληση στον στον άνθρωπο να επιλεγει ανάμεσα στο καλο και στο κακό αν και εγώ θα το έλεγα ανάμεσα στον εγωισμό και τον αλτρουισμό.Στα ματια του θεού όλοι είναι συνυπεύθυνοι για αυτήν την κατάσταση.

Όσοι λοιπόν θεωρούν τους εαυτούς χριστιανούς αλλα και οι ανθρωπιστές άθεοι ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα να εξαλείψουν αυτήν την κατάσταση.Τουλάχιστον στο βαθμό που μπορεί ο καθένας.
Ας αλλάξουμε το υπάρχον σύστημα η ας το κάνουμε πιο ανθρώπινο,δικαιολογίες δεν υπάρχουν κατά την γνώμη μου.

Κάνεις λάθος.
Ο θεός σύμφωνα με την παλαιά διαθήκη και τον Ιουδαϊκό νόμο – που ΔΕΝ τροποποίησε ο Ιησούς – ορίζει πως ο θεός αποδίδει την δικαιοσύνη του σε όσους δεν τον αγαπούν, τιμωρώντας εδώ στην γη, είτε τους ίδιους είτε τα παιδιά τους, και τα παιδιά των παιδιών τους μέχρι τρίτης και τετάρτης γενιάς.

Κατά την παλαιά διαθήκη δηλαδή και τον χριστιανισμό, τα παιδιά που γεννιούνται με προβλήματα υγείας ή νοημοσύνης, είναι τιμωρία του θεού για αμαρτήματα που διέπραξαν οι πρόγονοι τους.

Πόσο δίκαιο είναι αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Ο θεός σύμφωνα με την παλαιά διαθήκη και τον Ιουδαϊκό νόμο – που ΔΕΝ τροποποίησε ο Ιησούς – ορίζει πως ο θεός αποδίδει την δικαιοσύνη του σε όσους δεν τον αγαπούν, τιμωρώντας εδώ στην γη, είτε τους ίδιους είτε τα παιδιά τους, και τα παιδιά των παιδιών τους μέχρι τρίτης και τετάρτης γενιάς.

Κατά την παλαιά διαθήκη δηλαδή και τον χριστιανισμό, τα παιδιά που γεννιούνται με προβλήματα υγείας ή νοημοσύνης, είναι τιμωρία του θεού για αμαρτήματα που διέπραξαν οι πρόγονοι τους.
Ποιός σου το 'πε αυτό;;;;;;
ecofan
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
ecofan έγραψε:
Ο Θεός σύμφωνα με την χριστιανική θεολογία έδωσε ελεύθερη βούληση στον στον άνθρωπο να επιλεγει ανάμεσα στο καλο και στο κακό αν και εγώ θα το έλεγα ανάμεσα στον εγωισμό και τον αλτρουισμό.Στα ματια του θεού όλοι είναι συνυπεύθυνοι για αυτήν την κατάσταση.

Όσοι λοιπόν θεωρούν τους εαυτούς χριστιανούς αλλα και οι ανθρωπιστές άθεοι ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα να εξαλείψουν αυτήν την κατάσταση.Τουλάχιστον στο βαθμό που μπορεί ο καθένας.
Ας αλλάξουμε το υπάρχον σύστημα η ας το κάνουμε πιο ανθρώπινο,δικαιολογίες δεν υπάρχουν κατά την γνώμη μου.

Κάνεις λάθος.

Πόσο δίκαιο είναι αυτό?
giannis,δεν έχω ανοίξει ένα βιβλίο θεολογίας στην ζωή μου αλλα νομίζω ότι η Παλαιά Διαθήκη έρχεται σε αντιπαράθεση σε λίγα πράγματα με την Καινή.Βεβαια δεν έχω ιδέα για να είμαι ειλικρινής αλλα δεν νομίζω ότι συμβαδίζει το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" με το "γυρνα το αριστερό μάγουλο";;
Επιστροφή στην κορυφή
j_pap
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 7:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

O λαός προώθησε κάποια φράση που αόριστα σαν παροιμία είχαν γενικεύσει για όλους «περί κληρονομιάς αμαρτίας τέκνων από τους γονείς:« οι πατέρες έφαγον όμφακα καὶ οι οδόντες των τέκνων εγομφίασαν» η οποία φράση δεν ήταν του νόμου αλλά αυθαίρετη.
Η φράση «“εγὼ γάρ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, αποδιδοὺς αμαρτίας πατέρων επὶ τέκνα, έως τρίτης καὶ τετάρτης γενεάς τοις μισούσί με”» αναφέρεται μόνο στους μισούντας τον Θεό. Για τους λοιπούς ισχύει το παρακάτω με δύο περιπτώσεις. Στη μία έχουμε οταν το παιδί ζει εφάμαρτα και στην άλλη όταν το παιδί διαφωνήσει με την αμαρτωλή πλευρά του γονέα και σεβαστεί την ηθική ζωή.

Παλαιά Διαθήκη Ιεζεκιήλ 18, 2
τί υμίν η παραβολὴ αύτη εν τοις υιοίς Ισραὴλ λέγοντες· οι πατέρες έφαγον όμφακα καὶ οι οδόντες τών τέκνων εγομφίασαν; 3 ζω εγώ, λέγει Κύριος, εὰν γένηται έτι λεγομένη η παραβολὴ αύτη εν τω Ισραήλ· 4 ότι πάσαι αι ψυχαὶ εμαί εισίν, όν τρόπον η ψυχὴ του πατρός, ούτως καὶ η ψυχὴ τού υιού, εμαί εισιν· η ψυχὴ η αμαρτάνουσα, αύτη «αποθανείται». - 5 Ο δὲ άνθρωπος ός έσται δίκαιος, ο ποιών κρίμα καὶ δικαιοσύνην, ..., ζωή ζήσεται, λέγει Κύριος.
(A) - 10 Καὶ εὰν γεννήση υιὸν λοιμὸν(κακοποιό) ἐκχέοντα αἷμα καὶ ποιοῦντα ἁμαρτήματα, 11 ἐν τῇ ὁδῷ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ τοῦ δικαίου οὐκ ἐπορεύθη, ἀλλὰ..., ούτος ζωή ου ζήσεται, πάσας τὰς ανομίας ταύτας εποίησε, ... τὸ αίμα αυτού επ᾿ αυτὸν έσται. (Β) - 14 Εὰν δὲ γεννήση υιόν, καὶ ίδῃ πάσας τὰς αμαρτίας του πατρὸς αυτού, άς εποίησε, καὶ φοβηθή καὶ μὴ ποιήση κατ᾿ αυτάς, ...ου τελευτήσει εν αδικίαις πατρὸς αυτού, ζωή ζήσεται. ... επιστράφητε καὶ αποστρέψατε εκ πασών των ασεβειών υμών, καὶ ουκ έσονται υμίν εις κόλασιν αδικίας. 31 απορρίψατε αφ᾿ εαυτών πάσας τὰς ασεβείας υμών, άς ησεβήσατε εις εμὲ καὶ ποιήσατε εαυτοίς καρδίαν καινὴν καὶ πνεύμα καινόν· καὶ ινατί αποθνήσκετε, οίκος Ισραήλ; 32 διότι ου θέλω τὸν θάνατον του αποθνήσκοντος, λέγει Κύριος.
ecofan
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 7:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap,η Παλαιά και η Καινή διαθήκη είναι απόλυτα συμβατές όπως λέει ο giannis;;;
Δεν έχω καταλάβει αν η χριστιανική διδασκαλία έρχεται σε αντίθεση με τον ιουδαϊκό νομο.Η ερώτηση μου είναι γενικότερη,δεν έχει να κάνει μονο με τα προηγούμενα.
Επιστροφή στην κορυφή
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:
gianiss έγραψε:
ecofan έγραψε:

Κάνεις λάθος.

Πόσο δίκαιο είναι αυτό?
giannis,δεν έχω ανοίξει ένα βιβλίο θεολογίας στην ζωή μου αλλα νομίζω ότι η Παλαιά Διαθήκη έρχεται σε αντιπαράθεση σε λίγα πράγματα με την Καινή.Βεβαια δεν έχω ιδέα για να είμαι ειλικρινής αλλα δεν νομίζω ότι συμβαδίζει το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" με το "γυρνα το αριστερό μάγουλο";;
Ακόμη και κάποιος που δεν έχει διαβάσει την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη καταλαβαίνει ότι κάτι τέτοιο που ισχυρίζεται ο gianiss είναι τελείως άκυρο!
j_pap
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 25, 2012 10:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:
j_pap,η Παλαιά και η Καινή διαθήκη είναι απόλυτα συμβατές όπως λέει ο giannis;;;
Δεν έχω καταλάβει αν η χριστιανική διδασκαλία έρχεται σε αντίθεση με τον ιουδαϊκό νομο.Η ερώτηση μου είναι γενικότερη,δεν έχει να κάνει μονο με τα προηγούμενα.

Τόσο ο Χρόνος όσο και το επίπεδο αφύπνισης κάθε ψυχής, δεν αποτελούν έμπόδιο για την εφαρμογή της Π.Δ.
Δεν αποτελεί η Π.Δ. ένα Ιστορικό βιβλίο αλλά διαχρονικά καλείται άλλοτε να σωφρονίσει τόσο κάθε ψυχή που πρέπει να ξεκινήσει την λίστα των βασικών εντολών, και την έννοια του Θεού Πατέρα, κι άλλοτε να καλύψει τις παλινδρομίσεις σε επίπεδα μεταξύ Καινοδιαθηκικού και Παλαιοδιαθηκικού χώρου αφυπνίσεων.
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:

Φίλε μου είναι απόλυτα σαφές τι λέει ο Ιουδαϊκός νόμος πάνω σε αυτό το θέμα.
Και αυτός ο “νόμος” βρίσκει σύμφωνο και τον Ιησού, που όχι μόνο δεν τον άλλαξε, αλλά υπάρχει και αναφορά στην καινή διαθήκη (στο κατά Γιάννη βαγγέλιο) που επιβεβαιώνει τον νόμο.

Βάση λοιπόν αυτού του Εβραίικου νόμου που τον υιοθετεί και ο Ιησούς, ο θεός τιμωρεί για αμαρτήματα γονέων τα τέκνα τους μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς.

Μιλάμε για την “δικαιοσύνη του Γιαχβέ” που είναι και χριστιανική δικαιοσύνη.

Φυσικό είναι στην σημερινή κοινωνία αυτός ο νόμος να φαίνεται απο τους περισσότερους άδικος, και κάποιοι να προσπαθούν με σοφίσματα να του αλλάξουν το νόημα.

Λένε δηλαδή κάποιοι, πως ο θεός τιμωρεί “μόνο” αυτούς που τον μισούν.

Βλακείες στο τετράγωνο.
Και τι φταίνε τα τρισέγγονα αν ο προπάππος τους μισούσε τον θεό?
Γιατί δεν τιμωρούσε ο θεός τον προπάππο τους, και όχι παιδιά , που δεν έχουν ακόμα γεννηθεί για να τον μισήσουν?

Θα ήταν άδικο για αυτά να τον μισήσουν μετά, αν τα είχε γεννήσει τυφλά, ή παραπληγικά?

Θα έπρεπε να δείξουν καρτερία?
Ποια τα παιδιά?

Τι μπούρδα- ηθική είναι αυτή?
Επιστροφή στην κορυφή
ecofan
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:

Τόσο ο Χρόνος όσο και το επίπεδο αφύπνισης κάθε ψυχής, δεν αποτελούν έμπόδιο για την εφαρμογή της Π.Δ.
Δεν αποτελεί η Π.Δ. ένα Ιστορικό βιβλίο αλλά διαχρονικά καλείται άλλοτε να σωφρονίσει τόσο κάθε ψυχή που πρέπει να ξεκινήσει την λίστα των βασικών εντολών, και την έννοια του Θεού Πατέρα, κι άλλοτε να καλύψει τις παλινδρομίσεις σε επίπεδα μεταξύ Καινοδιαθηκικού και Παλαιοδιαθηκικού χώρου αφυπνίσεων.
ενταξει j_pap,καλή η τριπλά σου,την δέχομαι.
Επιστροφή στην κορυφή
j_pap
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 1:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
ecofan έγραψε:

Και αυτός ο “νόμος” βρίσκει σύμφωνο και τον Ιησού, που όχι μόνο δεν τον άλλαξε, αλλά υπάρχει και αναφορά στην καινή διαθήκη (στο κατά Γιάννη βαγγέλιο) που επιβεβαιώνει τον νόμο.

Βάση λοιπόν αυτού του Εβραίικου νόμου που τον υιοθετεί και ο Ιησούς, ο θεός τιμωρεί για αμαρτήματα γονέων τα τέκνα τους μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς.

Φυσικό είναι στην σημερινή κοινωνία αυτός ο νόμος να φαίνεται απο τους περισσότερους άδικος, και κάποιοι να προσπαθούν με σοφίσματα να του αλλάξουν το νόημα.

Βλακείες στο τετράγωνο.
Γιατί δεν τιμωρούσε ο θεός τον προπάππο τους, και όχι παιδιά , που δεν έχουν ακόμα γεννηθεί για να τον μισήσουν?

Θα ήταν άδικο για αυτά να τον μισήσουν μετά, αν τα είχε γεννήσει τυφλά, ή παραπληγικά?

Ποια τα παιδιά?

Πρέπει να δεις πάλι τα (Α) και (Β) σε ερυθρό ως άνω κείμενα.

καθώς και το:
« 4 ότι πάσαι αι ψυχαὶ εμαί εισίν (εγώ θα αποφασίσω γι' αυτήν κι όχι η αμαρτία του γονέα), όν τρόπον η ψυχὴ του πατρός, ούτως καὶ η ψυχὴ τού υιού, εμαί εισιν (υπό την δική μου επίβλεψη είναι. Δεν υφίσταται μηχανοκρατία)· η ψυχὴ η αμαρτάνουσα, αύτη «αποθανείται». - 5 Ο δὲ άνθρωπος ός έσται δίκαιος, ο ποιών κρίμα καὶ δικαιοσύνην, ..., ζωή ζήσεται, λέγει Κύριος.
j_pap
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 3:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:
j_pap έγραψε:

... j_pap ...η τριπλά σου...

Θα γεννούσε αμηχανία τέτοιο κίνητρο κάποιων πτυχών της πίστης ως προς το λατρευτικό μέρος της ψυχής. Θα είχα απωλέσει την αυθεντικότητα στην οποία διακινδυνεύω πολλά.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την j_pap στις Πεμ Απρ 26, 2012 5:53 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
gianiss έγραψε:
ecofan έγραψε:

Βλακείες στο τετράγωνο.

Ποια τα παιδιά?

Πρέπει να δεις πάλι τα (Α) και (Β) σε ερυθρό ως άνω κείμενα.

καθώς και το:
« 4 ότι πάσαι αι ψυχαὶ εμαί εισίν (εγώ θα αποφασίσω γι' αυτήν κι όχι η αμαρτία του γονέα), όν τρόπον η ψυχὴ του πατρός, ούτως καὶ η ψυχὴ τού υιού, εμαί εισιν (υπό την δική μου επίβλεψη είναι. Δεν υφίσταται μηχανοκρατία)· η ψυχὴ η αμαρτάνουσα, αύτη «αποθανείται». - 5 Ο δὲ άνθρωπος ός έσται δίκαιος, ο ποιών κρίμα καὶ δικαιοσύνην, ..., ζωή ζήσεται, λέγει Κύριος.

Φίλε μου, εγώ αναφέρθηκα αν κατάλαβες – και πιστεύω πως κατάλαβες – σε μια από τις δέκα εντολές.

Τιςδέκα εντολές, σύμφωνα και με την χριστιανική θρησκεία, έδωσε ο ίδιος ο θεός (Γιαχβέ) στο Μωυσή στο όρος Σινά.

Εγώ δηλαδή αναφέρθηκα σε νόμο του χριστιανοεβραίικου συντάγματος και εσύ αναφέρεσαι σε .... αστικό δίκαιο?

Δες τι παραγγέλλει ο Γιαχβέ ( ο θεός και των χριστιανών ) αμέσως μετά την αναγγελία της βασικής ηθικής νομοθεσίας του, για όσους δεν υπακούσουν (οχι μόνο μισήσουν ) αυτούς τους “συνταγματικούς νόμους” δηλαδή τις δέκα εντολές .

Εάν δεν ακούσης και δεν υπακούσης εις την φωνήν Κυρίου του Θεού σου, ώστε να φυλάττης και να εφαρμόζης όλας τας εντολάς αυτού, τας οποίας εγώ σήμερον σου δίδω, θα έλθουν και θα ξεσπάσουν εναντίον σου όλαι αυταί αι κατάραι. Θα είσαι κατηραμένος εις την πόλιν και στον αγρόν. Κατηραμέναι θα είναι αι αποθήκαι σου και τα περισσεύματά σου. Κατηραμένα τα παιδιά σου και τα προϊόντα των αγρών σου, αι αγέλαι των βοδιών σου και τα ποίμνια των προβάτων σου. Κατηραμένος θα είσαι συ, όταν εισέρχεσαι και όταν θα εξέρχεσαι από το σπίτι σου, από την πατρίδα σου, από παντού. Θα στείλη εναντίον σου ο Κυριος την φτώχειαν, την μεγάλην πείναν, την φθοράν εις όλα επί των οποίων θα βάλης το χέρι σου, μέχρις ότου σε εξολοθρεύση, μέχρις ότου σε καταστρέψη συντόμως δι' όλας τας πονηρίας σου, επειδή με εγκατέλιπες, θα είπη ο Θεός. Ο Κυριος θα κολλήση επάνω σου αρρώστιες που φέρουν τον θάνατον, μέχρις ότου σε εξολοθρεύση μέσα εις την χώραν, προς την οποίαν πορεύεσαι τώρα να την κληρονομήσης. Θα σε κτυπήση ο Κυριος με εξαντλητικήν αδυναμίαν, με πυρετόν και ρίγος και φαγούραν και ελονοσίαν και κιτρίνισμα. Ολαι αυταί αι ασθένειαι θα σε καταδιώξουν, μέχρις ότου σε εξολοθρεύσουν.
....................................................................................................
....................................................................................................

Ο Κυριος θα σε κτυπήση με τας πληγάς της Αιγύπτου στο δέρμα σου, με αγρίαν ψώραν και με φαγούραν, ώστε να μη ημπορής να εύρης θεραπείαν. Θα σε κτυπήση ο Κυριος με παράλυσιν, με τύφλωσιν και φρενοβλάβειαν. Εις το καταμεσήμερον θα ψηλαφής, δια να εύρης διάφορα αντικείμενα, όπως ψηλαφή ο τυφλός στο σκότος, και δεν θα κατευοδοθούν αι προσπάθειαί σου.
........................................................................................................

Αυταί δε αι τιμωρίαι θα είναι σημάδια και καταπληκτικά γεγονότα, όχι μόνον δια σέ, αλλά και δια τους απογόνους σου πάντοτε, ένεκα του γεγονότος ότι συ δεν ελάτρευσες Κυριον τον Θεόν σου με χαράν και με ευγνώμονα καρδίαν δι' όλα τα αναρίθμητα αγαθά που σου έδωκε. Θα γίνης ευτελής δούλος στους εχθρούς σου, τους οποίους θα στείλη ο Κυριος εναντίον σου· θα πεινάς, θα διψάς, θα είσαι γυμνός, θα στερήσαι από όλα· ο δε εχθρός σου θα θέση γύρω από τον τράχηλόν σου σιδερένιον κρίκον, μέχρις ότου σε εξολοθρεύση. Ο Κυριος θα οδηγήση εναντίον σου από μακράν, από τα άκρα της γης, έθνος ορμητικόν και ταχύ ωσάν τον αετόν, έθνος του οποίου δεν θα εννοής την γλώσσαν· λαόν αναίσχυντον και αδιάντροπον, ο οποίος δεν θα σεβασθή τον γέροντα και δεν θα λυπηθή το παιδί. Αυτός θα καταφάγη αυτά, που θα γεννούν τα ζώα σου, θα καταφάγη τα προϊόντα της γης σου, και δεν θα αφήση δια σε σιτάρι, οίνον, έλαιον, τα κοπάδια των βοών σου και τα ποίμνια των προβάτων σου, μέχρις ότου σε καταστρέψη, και σε εξοντώση από τας πόλεις σου, μέχρις ότου κρημνισθούν τα υψηλά και τα οχυρά τείχη, επί των οποίων συ είχες πεποίθησιν, εις όλην την έκτασιν της χώρας σου. Θα σε βασανίση και θα σε ταλαιπωρήση εις όλας τας πόλεις, τας οποίας σου έδωσεν ο Θεός.

Δεν χρειάζεται να σου αναφέρω που αναφέρονται αυτά, γιατί εσύ σαν καλός Μουσουλμάνος, ή Χριστιανός ή Εβραίος, θα πρέπει να γνωρίζεις, μια και θεωρώ πως ερευνάς τα γραφάς, και δεν πιστεύεις ότι σου πλασάρουν χωρίς να το ερευνήσεις.

Υπ' όψιν, και αυτές οι κατάρες είναι θεόπνευστες, δηλαδή μιλά ο ίδιος ο θεός και τις αποκαλύπτει.
Επιστροφή στην κορυφή
j_pap
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 5:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όντως πολύ ωραίο το παρατιθέμενο!
Πώς κι έτσι; Δεν το περίμενα ποτέ και δεν το πρόσεξα...
Θα το βρω και σε γνήσιο κείμενο.

ΥΓ
(Αν και βέβαια ολισθαίνει ανεπαίσθητα εκτός του θέματος, δεν παύει να είναι ἐνα κατά πολύ ωφέλιμο και ευεργετικά απειλητικό μήνυμα, θεραπεία για την σκληρυνθείσα καρδία μας.)
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 26, 2012 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

j_pap έγραψε:
Όντως πολύ ωραίο το παρατιθέμενο!
Πώς κι έτσι; Δεν το περίμενα ποτέ και δεν το πρόσεξα...
Θα το βρω και σε γνήσιο κείμενο.

ΥΓ
(Αν και βέβαια ολισθαίνει ανεπαίσθητα εκτός του θέματος, δεν παύει να είναι ἐνα κατά πολύ ωφέλιμο και ευεργετικά απειλητικό μήνυμα, θεραπεία για την σκληρυνθείσα καρδία μας.)

Που κολλά το “πως κι έτσι” ?

Ερευνώ πριν σχολιάσω κάτι, δεν είμαι προκατειλημμένος, και δεν φέρω δογματικές παρωπίδες.

Σχετικά με τα αποσπάσματα, για να μην ψάχνεις πολύ, είναι από το δευτερονόμιο.
Θα γνωρίζεις βέβαια πως θεωρείται και απο τους χριστιανούς, αλήθεια εξ αποκαλύψεως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 4 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center