Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ταχύτητα του φωτός
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 07, 2012 11:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Εννοείς εκεί όπου έχει και ολόκληρο section σχετικά με περιπτώσεις ταχυτήτων ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ από αυτή του φωτός;


Ακριβώς αυτό λέω. Αυτή τη σελίδα που λέει τις εξαιρέσεις. εκεί που λέει ότι σε όλες αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει παρατηρηθεί να μεταφέρεται οποιοδήποτε είδος πληροφορίας γρηγοροτερα από την ταχύτητα του φωτός. επίσης στο section: upper limit speeds εξηγεί γιατί δεν μπορεί κανένα σώμα να ταξιδέψει γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
gianiss έγραψε:
skakos έγραψε:
Το παράδοξο EPR το γνωρίζεις;



Εγώ το γνωρίζω, εσύ το γνωρίζεις?

Αν το γνωρίζεις, πιστεύεις στην ακρίβεια των μετρήσεων, και την εξασφάλιση του ζεύγους των σωματιδίων σε μεγάλη απόσταση?

Όσο για τα αποτελέσματα του “opera”, κατά την γνώμη μου είναι .... οπερέτα


Τι εννοείς; Δεν υπάρχει το EPR;
Τι εννοείς λέγοντας "πιστεύεις στην ακρίβεια των μετρήσεων;";

Και αν η γνώμη σου αρκεί για να ακυρώσει ένα πείραμα, τότε τι καθόμαστε και συζητάμε;


Τι εννοείς με την ερώτηση
«Δεν υπάρχει EPR» ?
Μιλάμε για μια θεωριτική συνέπεια της κβαντικής απροσδιοριστίας.
Για αυτό σε ρώτησα αν το έχεις καταλάβει σωστά.

Δεν είναι τόσο εύκολο να πιστοποιηθεί η ορθότητα αυτής της «υπόθεσης» , γιατί για υπόθεση πρόκειται.
Υπάρχει πρόβλημα με την αξιοπιστία των επιχειρούμενων μετρήσεων.

Το ίδιο ισχύει με το αποτέλεσμα των μετρήσεων «opera»

Αυτό πιστεύω εγώ, και ΔΕΝ είμαι ο μοναδικός.
Αν ψάξεις καλύτερα, (και τις δυο περιπτώσεις) θα καταλάβεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 9:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μίλησε κι η επιστημονική αυθεντία! Laughing


Μίλησε και αυτός που ξέρει να διακρίνει τους φαύλους κύκλους μπαίνοντας σε αυτούς και περιστρεφόμενος γύρω από τον εαυτό του, ψάχνοντας να βρει την άκρη του κύκλου από την οποία θα βγει έξω. Laughing Laughing Laughing

Πότε Νεοφώτιστε (στην φιλοσοφία) κατάφερες να αναγνωρίσεις μία φαυλοκυκλική λογική;;;;;;

Η αναφορά στο συγκεκριμένο παράδοξο δεν είναι τίποτα άλλο από θεωρίες που κάποιοι έγραψαν για να πουλήσουν και ήδη είναι γνωστό ότι πρόκειται για ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τυχαίο το γεγονός ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείτε πλέον με τις σχετικές ανοησίες καθώς διέκριναν ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχετικότητα στην κίνηση του ηλεκτρονίου και μετρήθηκε μάλιστα ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ήδη η ταχύτητα αυτού με αποτέλεσμα η θεώρηση ότι μπορεί να βρίσκεται σε δύο θέσεις ταυτόχρονα να δείχνει ότι βρίσκεται στην φαντασία... να πούμε του Νεοφώτιστου;;;;;; ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.


Τι εννοείς;



Νομίζεις πως ο ίδιος έχει καταλαβαίνει τι λεει, ή για ποιο θέμα μιλάμε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 08, 2012 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα,

απ' όσο γνωρίζω οι υπεύθυνοι του αμφιλεγόμενου πειράματος (όπερα) παραιτήθηκαν επειδή διαπίστωσαν ότι δεν έλαβαν υπ'όψιν κάποιες παραμέτρους με αποτέλεσμα οι μετρήσεις να ξεφύγουν απειροελάχιστα μεν, ικανά δε ώστε να αναταράξουν όλη την επιστημονική κοινότητα των φυσικών.
(Καμία σχέση δηλαδή με τους πολιτικούς μας που παρότι διαπιστώνουν ότι έριχναν συστηματικά και συνειδητά επί 30 χρόνια το καράβι στην ξέρα, όχι μόνο δεν παραιτούνται αλλά διεκδικούν θρασύτατα και την ψήφο μας).

Όσον αφορά την ταχύτητα του φωτός μπορεί να είναι μυστήριο η σταθερότητά της ως το άνω όριο των ταχυτήτων, αλλά χωρίς αυτό παραβιάζεται η αιτιότητα που υπογείως κυριαρχεί στο σύμπαν: όλα όσα συμβαίνουν έχουν ένα αίτιο.

Τέλος, όσον αφορά το EPR παράδοξο, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το δούμε όπως βλέπανε οι πρόγονοί μας τα παράδοξα του Ζήνων· πιθανόν στο μέλλον πιο ισχυρές μαθηματικές θεωρίες (όπως έγινε στο παρελθόν με τις γεωμετρικές προόδους και τα απειροσύνολα του Καντορ για τον Ζήνων) να μας βοηθήσουν να διαφωτιστούμε.
Δηλαδή το κάθε "παράδοξο" -κατά τη γνώμη μου- οφείλεται στους περιορισμούς της επικαιρικής (μαθηματικής) γλώσσας και μια "επέκτασή της" θα μπορούσε να το απαλείψει.

Καλή και Αγία Μεγάλη Εβδομάδα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skakos έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μίλησε κι η επιστημονική αυθεντία! Laughing


Μίλησε και αυτός που ξέρει να διακρίνει τους φαύλους κύκλους μπαίνοντας σε αυτούς και περιστρεφόμενος γύρω από τον εαυτό του, ψάχνοντας να βρει την άκρη του κύκλου από την οποία θα βγει έξω. Laughing Laughing Laughing

Πότε Νεοφώτιστε (στην φιλοσοφία) κατάφερες να αναγνωρίσεις μία φαυλοκυκλική λογική;;;;;;

Η αναφορά στο συγκεκριμένο παράδοξο δεν είναι τίποτα άλλο από θεωρίες που κάποιοι έγραψαν για να πουλήσουν και ήδη είναι γνωστό ότι πρόκειται για ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τυχαίο το γεγονός ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείτε πλέον με τις σχετικές ανοησίες καθώς διέκριναν ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχετικότητα στην κίνηση του ηλεκτρονίου και μετρήθηκε μάλιστα ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ήδη η ταχύτητα αυτού με αποτέλεσμα η θεώρηση ότι μπορεί να βρίσκεται σε δύο θέσεις ταυτόχρονα να δείχνει ότι βρίσκεται στην φαντασία... να πούμε του Νεοφώτιστου;;;;;; ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.


Τι εννοείς;


Νομίζεις πως ο ίδιος έχει καταλαβαίνει τι λεει, ή για ποιο θέμα μιλάμε?

Γιάννη που κουκιά σπέρνεις... αν σου φέρω ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι το φως ΔΕΝ ΕΧΕΙ σταθερή ταχύτητα και όπως θεωρήθηκε(διδάχθηκα ότι ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ σταθερή) εσύ θα έχεις τα κότσια για να παραδεχθείς ότι σε έχει κυριεύσει η έπαρση και θεωρείς τον εαυτό σου παντογνώστη όπως ο ΜΟΝΙΜΩΣ νεοφώτιστος στην φιλοσοφία;;;;;

Μερικές φορές μικρές λέξεις οριζουν ΠΛΗΡΗ ΝΟΗΜΑΤΑ. Η λέξη ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ...σταθερή η ταχύτητα του φωτός ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ βιβλία φυσικής και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο που να λέει ότι ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ και όπως νομίζουν κάτι σοφιστάκια της κακιάς ώρας που προασπαθούν να προσδώσουν αναξιοπιστία σε όσα λέω.

Η ταχύτητα του φωτός εργαστηριακά μετρήθηκε πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που είναι η θεωρητικά αποδεκτή ως σταθερή.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ στις Δευ Απρ 09, 2012 1:00 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ θα βρείτε μερικές μέθοδες υπολογισμού της ταχύτητας του φωτός:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%86%CF%89%CF%84%CF%8C%CF%82

ΥΠΑΡΧΟΥΝ και άλλες θεωρίες που μέτρησαν την ταχύτητα του φωτός εργαστηριακά ακόμη μεγαλύτερη. ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ να ψάξετε παντογνώστες μου Γιάννη και Νεοφώτιστε;;; Καλά ο Γιάννης είναι νέος στον χώρο αλλά εσύ Νεοφώτιστε τα είχες δει αυτά γιατί τα έχουμε ξανασυζητήσει.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ στις Δευ Απρ 09, 2012 12:59 pm, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και επειδή σας αρέσουν οι σοφιστικές ανοησίες... δείτε την αναφορά στην ταχύτητα που πέτυχαν οι επιστήμονες αυτοί και ΞΕΧΑΣΤΕ την σοφιστική ανοησία του ""φτάνω πριν ξεκινήσω" το οποίο στην φιλοσοφία δεν έχει λογική υπόσταση.

http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews42.html
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέλος σε ένα κεφάλαιο της ΝΕΑΣ φιλοσοφίας που ονομάζω συμπαντική φιλοσοφία τεκμηριώνεται το γιατί το φως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να έχει σταθερή ταχύτητα. Στο παρελθόν παρουσίασα τα σχετικά εδάφια αλλά επειδή δεν έγιναν αποδεκτά ΑΠΑΞΙΩ σήμερα να τα συζητήσω εκ νέου μαζί σας. Θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ να σας γυρίσω την πλάτη γιατί δεν έχει νόημα να συζητάς με ανθρώπους που φτύνουν την γνώση που δεν κατανοούν νομίζοντες ότι έπιασαν την γνώση από τα αρχ..ια αν και στην πραγμαατικότητα αρχ..ια γνώση έπιασαν.

Θυμίζω το "ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ" και αυτό το αναφέρω για τους ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ερευνητές που δεν ικανοποιούνται από την πρώτη σοφιστική ανοησία που θα συναντήσουν αναζητώντας την ΓΝΩΣΗ.

Η φιλοσοφία αυτή θα αναπτυχθεί στο μέλλον και τότε θα παρουσιαστεί από καθηγητές φιλοσοφίας τεκμηριώμενη ΠΛΗΡΩΣ με επιστημονικές τεκμηριώσεις μερικές εκ των οποίων μπορεί να είναι κάποιες ΝΕΕΣ ανακαλύψεις καθώς σήμερα η τεκμηρίωση δεν είναι στον βαθμό που θα είναι αδιαμφισβήτητη αν και επιστημονικά κρίνεται ΠΛΗΡΩΣ επαρκής ήδη.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 1:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Και επειδή σας αρέσουν οι σοφιστικές ανοησίες... δείτε την αναφορά στην ταχύτητα που πέτυχαν οι επιστήμονες αυτοί και ΞΕΧΑΣΤΕ την σοφιστική ανοησία του ""φτάνω πριν ξεκινήσω" το οποίο στην φιλοσοφία δεν έχει λογική υπόσταση.

http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews42.html



Η σοφιστική ανοησία που προσάπτεις σε άλλους ενυπάρχει στο άρθρο που παραπέμπεις.Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις απ' ό,τι φαίνεται.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 8:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Και επειδή σας αρέσουν οι σοφιστικές ανοησίες... δείτε την αναφορά στην ταχύτητα που πέτυχαν οι επιστήμονες αυτοί και ΞΕΧΑΣΤΕ την σοφιστική ανοησία του ""φτάνω πριν ξεκινήσω" το οποίο στην φιλοσοφία δεν έχει λογική υπόσταση.

http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews42.html



Η σοφιστική ανοησία που προσάπτεις σε άλλους ενυπάρχει στο άρθρο που παραπέμπεις.Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις απ' ό,τι φαίνεται.


Δεν είμαστε ίδιοι αγαπητέ μου. Η σοφιστική ανοησία είναι η παραδοχή του να βρίσκεσαι εσύ πχ σε δύο μέρη ταυτόχρονα. Πέρα από τις ανοησίες ορισμένα άρθρα μπορούν να σου παρέχουν ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΕΣ πληροφορίες. ΟΛΕΣ οι έρευνες παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες παρά το γεγονός ότι μερικές φορές κάποια κολεγιόπαιδα δεν κατάφεραν να ερμηνεύσουν σωστά τα αποτελέσματα. Είναι καλό σε μία έρευνα να μελετάς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ και μετά τα συμπεράσματα τα οποία έτσι μπορεί να τα κατάλαβεις παρά να παπαγαλίσεις πχ το ποιηματάκι του εκάαστοτε κόματος είτε αυτό λέγεται ΝΔ, είτε λέγεται ΠΑΣΟΚ, είτε λέγεται ΚΚΕ είτε λέγεται πχ κόμμα ανεύθυνων πολιτών.

Η πληροφορία είναι η παρασκευή κύματος φωτός που κινήθηκε με πολλαπλάσια ταχύτητα από την θεωρούμενη σταθερή. Αφού μιλάμε για κύμα φωτός είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι μιλάμε για σύνολο σωματιδίων φωτός διαφορετικά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να οριστεί κύμα. Ακόμη και τα μαγνητικά κύματα φέρουν κίνηση ύλης ηλεκτρονίων και άρα κάθε αντίρρηση επί της αναφοράς μου θα είναι μία άρνηση ανθρώπου ΑΣΧΕΤΟΥ επί του αντικειμένου αλλά και αφιλοσόφητου βεβαίως και όχι απλά Νεοφώτιστου στην φιλοσοφία.

Επίσης αναφέρονται και άλλες επιτυχίες ερευνητών που κατάφεραν να παράγουν κίνηση σωματιδίων φωτός ή άλλα σωματίδια με ταχύτητα μεγαλύτερη από την θεωρούμενη σταθερή η οποία μετρήθηκε διαφορετική ανάλογα με την μέθοδο μέτρησης.

ΚΑΤΑΝΟΩ ότι ορισμένοι είστε αρχάριοι ως στοχαστές και ΑΣΧΕΤΟΙ σχετικά με την επιστημονική έρευνα και τους κανόνες τεκμηρίωσης ως αξιόπιστης αυτής. Αν βρεθεί κάποιος στοχαστής που θα μετέχει αληθινά επικοδομιτικά θα φροντίσω να προσθέσω και άλλα επί του θέματος και ίσως επί της συμπαντικής φιλοσοφίας την οποία αγνοούν μερικοί όπως αγνοούν και τον νου εντός της κεφαλής καθώς τον μηδενίζουν με την παραδοχή των μηδενιστικών φιλοσοφιών που ασπάζονται.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 10:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 10, 2012 9:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να και η Λουκά του χριστιανισμού!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 10, 2012 9:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ έγραψε:
Και επειδή σας αρέσουν οι σοφιστικές ανοησίες... δείτε την αναφορά στην ταχύτητα που πέτυχαν οι επιστήμονες αυτοί και ΞΕΧΑΣΤΕ την σοφιστική ανοησία του ""φτάνω πριν ξεκινήσω" το οποίο στην φιλοσοφία δεν έχει λογική υπόσταση.

http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews42.html



Η σοφιστική ανοησία που προσάπτεις σε άλλους ενυπάρχει στο άρθρο που παραπέμπεις.Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις απ' ό,τι φαίνεται.


Δεν είμαστε ίδιοι αγαπητέ μου. Η σοφιστική ανοησία είναι η παραδοχή του να βρίσκεσαι εσύ πχ σε δύο μέρη ταυτόχρονα. Πέρα από τις ανοησίες ορισμένα άρθρα μπορούν να σου παρέχουν ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΕΣ πληροφορίες. ΟΛΕΣ οι έρευνες παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες παρά το γεγονός ότι μερικές φορές κάποια κολεγιόπαιδα δεν κατάφεραν να ερμηνεύσουν σωστά τα αποτελέσματα. Είναι καλό σε μία έρευνα να μελετάς ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ και μετά τα συμπεράσματα τα οποία έτσι μπορεί να τα κατάλαβεις παρά να παπαγαλίσεις πχ το ποιηματάκι του εκάαστοτε κόματος είτε αυτό λέγεται ΝΔ, είτε λέγεται ΠΑΣΟΚ, είτε λέγεται ΚΚΕ είτε λέγεται πχ κόμμα ανεύθυνων πολιτών.

Η πληροφορία είναι η παρασκευή κύματος φωτός που κινήθηκε με πολλαπλάσια ταχύτητα από την θεωρούμενη σταθερή. Αφού μιλάμε για κύμα φωτός είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι μιλάμε για σύνολο σωματιδίων φωτός διαφορετικά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να οριστεί κύμα. Ακόμη και τα μαγνητικά κύματα φέρουν κίνηση ύλης ηλεκτρονίων και άρα κάθε αντίρρηση επί της αναφοράς μου θα είναι μία άρνηση ανθρώπου ΑΣΧΕΤΟΥ επί του αντικειμένου αλλά και αφιλοσόφητου βεβαίως και όχι απλά Νεοφώτιστου στην φιλοσοφία.

Επίσης αναφέρονται και άλλες επιτυχίες ερευνητών που κατάφεραν να παράγουν κίνηση σωματιδίων φωτός ή άλλα σωματίδια με ταχύτητα μεγαλύτερη από την θεωρούμενη σταθερή η οποία μετρήθηκε διαφορετική ανάλογα με την μέθοδο μέτρησης.

ΚΑΤΑΝΟΩ ότι ορισμένοι είστε αρχάριοι ως στοχαστές και ΑΣΧΕΤΟΙ σχετικά με την επιστημονική έρευνα και τους κανόνες τεκμηρίωσης ως αξιόπιστης αυτής. Αν βρεθεί κάποιος στοχαστής που θα μετέχει αληθινά επικοδομιτικά θα φροντίσω να προσθέσω και άλλα επί του θέματος και ίσως επί της συμπαντικής φιλοσοφίας την οποία αγνοούν μερικοί όπως αγνοούν και τον νου εντός της κεφαλής καθώς τον μηδενίζουν με την παραδοχή των μηδενιστικών φιλοσοφιών που ασπάζονται.



Φυσικά και δεν είμαστε ίδιοι,εσύ δεν καταλαβαίνεις ούτε αυτά που δημοσιεύεις.Στο άρθρο που ανέβασες ότι η ταχύτητα του φωτός μπορεί να ξεπεραστεί δηλώνεται ξεκάθαρα πως μια απ' τις συνέπειες είναι η παραδοχή ότι "εάν οι μετρήσεις αυτές είναι σωστές, το φως θα φτάσει στον προορισμό του, πριν ξεκινήσει καν το ταξίδι του! ",κάτι που απορρίπτεις.

Τελικά συμφωνείς ή όχι με το άρθρο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 10, 2012 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 10, 2012 11:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΩΧ! Κατάλαβα τι σοβαρή ιστοσελίδα θα 'ναι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 2 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center