Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αλέξη Τσίπρα, πάρε θέση!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 4:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Αλέξη Τσίπρα, πάρε θέση! Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κείμενο που θα ακολουθήσει απευθύνεται στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα, καθώς εκτιμώ πως αποτελεί την πιο αξιοπρεπή και ορθολογική επιλογή για τις επικείμενες εκλογές και γνώμη μου είναι πως η πίεση και η κριτική -όπως βέβαια και οι προτάσεις- έχουν νόημα όταν απευθύνονται στους ανθρώπους που έχουν πράγματα να δώσουν. Έτσι τους δίνεται η ευκαιρία να βελτιωθούν και να διορθώσουν παραλείψεις ή λάθη.
Είπα όμως παραπάνω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ του Τσίπρα είναι η καταλληλότερη επιλογή για τις εκλογές. Αυτό προκύπτει εκτιμώ εύκολα με την εις άτοπον απαγωγή:
Με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ δεν θα ασχοληθώ φυσικά, ούτε θα επιχειρηματολογήσω εναντίον τους, καθώς εκτιμώ πως μόνος αρμόδιος να ασχοληθεί στο εξής μαζί τους είναι η Ελληνική δικαιοσύνη. Εκείνη θα πρέπει να διερευνήσει για ΠΟΙΝΙΚΕΣ ευθύνες τους σχετικά με όσα έπραξαν τα τελευταία χρόνια.
Ο Κουβέλης, που παρουσιάζεται και προωθείται -από το σύστημα κατα την ταπεινή μου γνώμη- ως αριστερός δημοκρατικός, αφενός με τις επιλογές στελέχωσης του κόμματός του, αφετέρου με τον ''ξύλινο'' και επιμελημένα ''ουδέτερο'' και ''αποστασιοποιημένο'' λόγο του (μιλά για να μιλάει χωρίς ποτέ να παίρνει σαφή θέση για τίποτα) έχει καταστήσει εμφανέστατο ότι διευθύνει ένα καθαρά συστημικό κόμμα, που μάλιστα φαίνεται να φλερτάρει σκανδαλοδώς με το ΠΑΣΟΚ (ενδεχόμενο μετεκλογικής συνεργασίας αφησε ανοιχτό ο κ.Μαργαρίτης σε τηλεοπτική εκπομπή, αποσαφηνίζοντας εκείνο που ήδη γνωρίζαμε, αλλά δεν θέλαμε να το πιστέψουμε...!)
Το ΛΑΟΣ και ο Καρατζαφέρης έχουν πάψει να πείθουν πια, μετά τις ασυνέπειες και τις κωλοτούμπες του πρόσφατου παρελθόντος.
Το ΚΚΕ, άχρωμο, ξύλινο, απόμακρο, περι άλλων τυρβάζει ως επι το πλείστον, λες και κατοικεί σε ένα παράλληλο σύμπαν.
Έτσι, οι μόνες επιλογές που μένουν για τον ψηφοφόρο είναι Τσίπρας και Καμένος.
Χωρίς να έχω κάτι αρνητικό να καταλογήσω στον Καμένο, και εκτιμώντας τον επιθετικό αντίλογο του στο μνημόνιο από τα έδρανα της βουλής τον τελευταιο καιρό, θα έλεγα οτι τον βλέπω με αρκετή συμπάθεια, τέτοια που να τον καθιστά σαφώς την 2η επιλογή μου.
Ωστόσο, πρώτη επιλογή παραμένει ο Αλέξης Τσίπρας λόγω του αταθερού και συνεπή αντιπολιτευτικού του λόγου στο μνημόνιο και το ΔΝΤ από την πρώτη στιγμή. Του δυναμισμού του στην εκφορά αυτού του λόγου, αλλά και παρελθοντικών δράσεων και στάσεων -εναντίωσης σε καθεστωτικού τύπου συμφέροντα- που έχουν καταδείξει πως αποτελεί αντισυστημικό πόλο και πιθανό φορέα αληθινής αλλαγής.
Υπάρχει όμως ένα επίμαχο σημείο στην πολιτική Τσίπρα και ΣΥΡΙΖΑ, που είναι η ''αχίλλειος πτέρνα'' του κόμματος στα μάτια του ώριμου και ορθολογιστή ψηφοφόρου.
Είναι η στάση του κόμματος στο θέμα των λαθρομεταναστάτων.
Αυτο το θέμα εκτιμώ πως ο Αλέξης Τσίπρας δεν το έχει ''δουλέψει'' αρκετά και ίσως να καταστεί επικίνδυνο για εκείνον και το κόμμα του.
Το καταρέων δικομματικό κατεστημένο, με την αρωγή και τον ΜΜΕ, μπροστά στην αριστερή στροφή του εκλογικού σώματος βρήκε τους λαθρομετανάστες ως απο μηχανής Θεό για να πετάξει τη μπάλα στην εξέδρα, μεταφέροντας τη συζήτηση από τα θέματα του μνημονίου και της οικονομικής πολιτικής, σε ένα άλλο θέμα.
Ηταν ένα έξυπνο επικοινωνιακό τρικ (λες και λαθρομετανάστε δεν υπήρχαν το 2005 ούτε το 2006, ούτε το 2009 που εκανε κυβέρνηση ο Παπανδρέου, ούτε τον Γενάρη του 12, ούτε τον Φλεβάρη του 12. Οι λαθρομετανάστες δεν υπήρχαν ως τότε. Εμφανίστηκαν ξαφνικά τον Μάρτη του 12, μόλις ετέθη επί τάπητος το θέμα των εκλογών. .....ΤΥΧΑΙΟ;;;
Laughing )
Είναι προφανές λοιπόν οτι η ανάσυρση στην επικαιρότητα του θέματος των λαθρομεταναστών είναι ένα επικοινωνιακό τρικ των 2 συστημικών κομμάτων για να αναχαιτίσουν την στροφή προς τα αριστερά του εκλογικού σώματος.
Ωστόσο, το ζήτημα των λαθρομεταναστών ΥΠΑΡΧΕΙ (ασχέτως αν ως τώρα δεν το έθιγε η ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ) και αυτό θα πρέπει ο κύριος Τσίπρας ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙ!
Το ζήτημα υπάρχει και είναι φλέγον για τους κατοίκους του κέντρου της Αθήνας. ΥΠονομεύει την καθημερινότητα τους, ασχημαίνει την πόλη τους.
Πρέπει λοιπόν ο κύριος Τσίπρας να διατυπώσει ΥΠΕΥΘΥΝΗ, ΕΝΤΙΜΗ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ πρόταση για αυτό το ζήτημα. Πρόταση που να μην μένει σε ανθρωπιστικά και αντιρατσιστικα συνθήματα, αλλα να απαντά και στην άλλη πλευρά, στον Έλληνα πολίτη και να σέβεται και να προστατεύει και τα δικά του δικαιώματα, να δίνει ελπίδα και αισιοδοξία και για το δικό του αύριο.
Αυτό είναι το πρώτο σημείο που θα πρέπει να σταθεί ο κύριος Τσίπρας και να δώσει σαφείς απαντήσεις.Επειδή αυτό είναι το σημείο στο οποίο ''χολαίνει''.
Από κει και πέρα υπάρχουν βέβαια και όλα τα άλλα φλέγοντα θέματα, στα οποία βέβαια η στάση του Αλέξη Τσίπρα, είναι ήδη σε μεγάλο βαθμό ορθή και πειστική, ωστόσο θα θίξω κάποια και από αυτά, τουλάχιστον ως προς τις λεπτομέρειες τους:
Δεύτερο, θέμα λοιπόν, είνα κάποιες πολύ σοβαρές λεπτομέρεις της οικονομικής πολιτικής.
Πάνω σε αυτές θα πρέπει ο Αλέξης Τσίπρας να ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ
1. Ότι θα αποσύρει τα πρόσφατα χαράτσια για τα ακίνητα -τουλάχιστον πρώτης κατοικίας- και τα λοιπά (αλληλεγύης, επιτηδεύματος κλπ)
επαναλαμβάνω θα πρεπει να ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ
2. Να δεσμευτέι για μείωση του ΦΠΑ από το 23% στο 15%, ώστε να επανεκκινηθεί η οικονομία.
3. Μείωση των δαπανών του διεφθαρμένου κράτους, και αυξηση δαπανών για την υγεία.
4. Όχι άλλες οριζόντιες περικοπές.
5. Επιστροφή του αφορολογήτου στις 12.000 ετησιο εισόδημα και αυξήσεις στη φορολογία μόνο για τα υψηλά εισοδήματα.
6. Προστασία του εισοδήματος χαμηλοσυνταξιούχων και χαμηλόμισθων από οποιαδήποτε άλλη περικοπή.

Τέλος, το τρίτο θέμα είναι, να εξαγγείλει την αρση της βουλευτικής ασυλίας και αλλαγή του νόμου περι ευθύνης υπουργών.

Αυτές ειναι οι κινήσεις που περιμένω να δω αυριο κιόλας από τον Αλέξη ΤΣίπρα (και εκτιμώ και κάθε ορθολογικά σκεπτόμενος ψηφοφόρος μαζί με μένα) για να πειστώ πως πράγματι υπάρχει ελπίδα για αυτή τη χώρα..
Ελπίζω να τα δω, σύντομα...!
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 5:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ(αν γίνει κυβέρνηση) για την οικονομία;;
Πως θα προσελκύσει επενδύσεις,πως θα αναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο,πως θα εξαφανίσει την διαφθορά που ανέρχεται στο 8% του ΑΕΠ,πως θα μετασχηματίσει τον δημόσιο τομέα ώστε να γίνει πιο αποδοτικός και αλλα πολλά;;
Έχω ψάξει στο διαδίκτυο και δεν έχω βρει σχετικές πληροφορίες.

Τα ρωτάω αυτά γιατί μου έχει περάσει πολλές φορες από το μυαλό να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ αλλα δυστυχώς εκτος από γενικολογίες δεν βρήκα τίποτα.Δεν λέω,καλο χρυσό παιδί ο Αλέξης αλλα από λαϊκισμό και αοριστολογίες έχουμε χορτάσει και ήταν αυτά που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση.Πρέπει να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί και καχύποπτοι με τους πολιτικούς μας από εδώ και πέρα.Ακόμα και με αυτούς που δεν κυβέρνησαν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 5:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να που οδηγήθηκε ο λαός!!!

Είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα σύγχυσης,, αυτό το αλαφρό προσπέρασμα της πολιτικοιδεολογίας.


...........
Τι Παπάγος, τι Πλαστήρας !!!!!.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ(αν γίνει κυβέρνηση) για την οικονομία;;
Πως θα προσελκύσει επενδύσεις,πως θα αναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο,πως θα εξαφανίσει την διαφθορά που ανέρχεται στο 8% του ΑΕΠ,πως θα μετασχηματίσει τον δημόσιο τομέα ώστε να γίνει πιο αποδοτικός και αλλα πολλά;;
Έχω ψάξει στο διαδίκτυο και δεν έχω βρει σχετικές πληροφορίες.

Τα ρωτάω αυτά γιατί μου έχει περάσει πολλές φορες από το μυαλό να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ αλλα δυστυχώς εκτος από γενικολογίες δεν βρήκα τίποτα.Δεν λέω,καλο χρυσό παιδί ο Αλέξης αλλα από λαϊκισμό και αοριστολογίες έχουμε χορτάσει και ήταν αυτά που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση.Πρέπει να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί και καχύποπτοι με τους πολιτικούς μας από εδώ και πέρα.Ακόμα και με αυτούς που δεν κυβέρνησαν.



φίλε μου, ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ στο κόμμα του Τσίπρα για να μπορώ να απαντήσω υπεύθυνα. Είμαι απλά ένας συμπαθών που μάλλον θα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ (αφήνω και μια πιθανότητα 10-20% ανοιχτό τοενδεχόμενο να ψηφίσω τελικά Καμένο, αν δεν δώΘει από τον Τσίπρα πειστική για μένα απάντηση σχετικά με το θέμα των μεταναστών, και αν με πεισει ο Καμένος οτι δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να συνεργαστεί με την ΝΔ μετεκλογικά).
Ωστόσο, εκείνο που γνωρίζω - από τις θέσεις του Τσίπρα σε συζητήσεις στη βουλή και σε τηλεοπτικές εκπομπές - είναι ότι :
α) Δεν δέχεται το μνημόνιο.
β) Θεωρεί ότι τα μετρα του μνημονίου ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΦΕΣΗ στην οικονομία
γ) Θεωρεί οργανομένο σχέδιο υπονόμευσης της οικονομίας της είσοδο στο ΔΝΤ
δ) Αναγνωρίζει ότι η μή τήρηση του μνημονίου ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ούτε απαραίτητη επιστροφή στη δραχή, ούτε έξοδο από την Ευρωπαική ένωση (αυτά είναι μπαρούφες που χρησιμοποιεί για να κινδυνολογεί και να τρομάζει τον κόσμο η ΣΑΜΑΡΟΒΕΝΙΖΕΛΙΚΗ πολιτική που αποτελεί την συνέχεια της πολιτικής Παπανδρέου)
ε) Είχε δηλώσει στο παρελθόν οτι μπορούμε να διαπραγματευτούμε περίοδο χάριτος 5 ετών και μετά να αρχίσουμε να αποπληρώνουμε τα χρέη - ή όσα από αυτά αναγνωρίσουμε...
και επίσης συμφωνώ για το θέμα των γερμανικών αποζημιώσεων.
Γενικά, αυτές οι θέσεις εμένα με καλύπτουν. Θα προτιμούσα βέβαια να προχωρήσει και περισσότερο σε λεπτομέρειες σαν αυτές που παρέθεσα στο αρχικό μου κείμενο-ή αν το έχει κάνει να τις ''επικοινωνήσει'' καλύτερα ώστε να ακουστούν ευρέως...
και βέβαια, να πάρει θέση στο θέμα των λαθρομεταναστών.

Τώρα για την τελευταία σου παράγραφο που μιλάς για καχυποψία προς τους πολιτικούς κλπ, θα συμφωνήσω μεν, μαζί σου, ωστόσο θα σου επισημάνω ότι δεν είναι ορθολογικό να βάζεις στην ίδια μοίρα, να βλέπεις δηλαδή με ίδια καχυποψία εκείνους που κυβέρνησαν και ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ στην πράξη ότι είναι αναξιόπιστοι, με εκείνους που δεν έχουν κυβερνήσει και συνεπώς, απλώς ΕΙΚΑΖΕΙΣ/ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ότι ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ αποδειχθούν εντέλει αναξιόπιστοι.
Είναι προφανής η διαφορά.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλε steppenwolf,αυτά που έγραψες τα έχω διαβάσει και εγώ και συμφωνώ απόλυτα!!!

Το πρόβλημα όμως είναι ακριβώς αυτό,ότι τα προανεφερθέντα δεν είναι παρα γενικολογίες.Δεν αποτελούν συγκεκριμένη και δομημένη επιχειρηματολογία ενός πολιτικού η κόμματος που διαθέτει αυτό που χρειάζεται για να βγάλει την Ελλάδα από μια από τις χειρότερες κρίσεις της ιστορίας της.

Ένα τέτοιος πολιτικός είναι απαραίτητο να διαθέτει ρεαλισμό,να διατηρεί επαφή με την κοινωνία και τις ανάγκες της,γενικές και ειδικές γνώσεις της οικονομίας.

Δεν αρκεί απλά κάποιος να ασκεί κριτική στις κυβερνήσεις η να ομιλεί στο όνομα του λαου.Εκτος από κοινωνικός οραματιστής ένας ηγέτης πρέπει να προτείνει και ρεαλιστικά σχέδια μεταρρυθμίσεων της χώρας.

Και έχεις δίκιο,δεν είναι σωστό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.Όμως από εδώ και έπειτα οποιος ζητάει την ψήφο μας θα πρέπει να σκυλιάσει για να μας πείσει ότι την αξίζει.Και εμενα προσωπικά δεν με πείθει κανένας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 8:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμένα δεν με πείθει κανένα κόμμα! Γιατί το πρόβλημα από μόνο του λέει "Σύγκρουση με τις αιτίες του κακού"...και αυτές οι αιτίες βρίσκονται στο ίδιο στο σύστημα και ειδικότερα σε εκείνους που το στηρίζουν, και σε αυτό δεν μπορώ να αφαιρέσω τον ευρύτερο δημόσιο φορέα. Μια κυβέρνηση σήμερα απλά δεν μπορεί να κυβερνήσει. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε.
Απόδειξη είναι ότι δεν έχουμε πρωθυπουργό εκλεγμένο!
Ποιος κυβερνάει αυτή τη χώρα και ποια είναι η μητρική του γλώσσα;

Τι να κάνει ο καημένος ο Καμένος, όταν του πουν Μέρκελ και Σαρκοζί.."τράβα να παραγγείλεις κανένα καφέ και σου έχουμε έτοιμο αυτό που θα υπογράψεις". Τι θα πει ο Τσίπρας περισσότερο; Δηλαδή έχουμε δυο μέτωπα...το ένα προς το λαό που το κάθε κόμμα έχει έναν ιδιαίτερο λόγο, μια δική του αισθητική, άρα αποσκοπεί στους δικούς του...για να πείσει και το άλλα είναι προς τους δανειστές μας, αυτό της συγκατάβασης και της υποταγής, όπου εκεί ο λόγος είναι ξεκάθαρος και απλός για να μην υπάρχουν παρανοήσεις!
Ο Κωλοτούμπας, δήθεν, Καρατζαφέρης έδρασε όπως καταλάβαινε και από αυτή την δράση βγήκαν μερικά αποτελέσματα. Έδωσε χρόνο με το μνημόνιο ένα για ανασύνταξη αλλά δεν έδωσε και τα σώβρακα με το μνημόνιο δύο ποντάροντας ότι όσοι ταχθούν υπέρ θα τους φάει το μαύρο σκοτάδι. Και αυτό θα γίνει για τα κόμματα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Και επειδή θα υπάρχει πλειάδα κομμάτων, άρα επιλογών, και επειδή θα υπάρχει λίστα άρα χαμηλό ενδιαφέρον των υποψήφιων για να τρέξουν για το κόμμα και την πάρτη τους, τα ποσοστά θα είναι για τα παλιά κόμματα χαμηλότερα απ΄όσο έπαιρναν. Στο πάτο θα γίνει πάλι οικουμενική, και κατά τη γνώμη μου πάλι με το ίδιο πρόσωπο πρωθυπουργό, απλά εδώ μπορεί να συμμετέχει και ο Σαμαράς σε κάποιο υπουργείο, και άλλοι αρχηγοί, ώστε να δείξουν ότι αυτή η κυβέρνηση έχει περισσότερο κύρος! Η ιδέα δηλαδή είναι να νομιμοποιηθεί η όποια κυβέρνηση με νωπή εντολή. Θα πέσει δηλαδή και το τελευταίο ανάχωμα για εκείνους που υπερασπίζονταν την ιδέα ότι η κυβέρνηση αυτή δεν νομιμοποιείται για να πάρει μεγάλες αποφάσεις!
Το τι θα ακούσουμε από τα κόμματα δεν λέγεται..Θα πούνε τόσα ψέματα που θα νομίζουμε ότι μιλάνε για μια διαστημική Ελλάδα. Ξεκίνησε για παράδειγμα η ΝΔ με υποσχέσεις περί κουρέματος δανείων! Δεν το έχουν όμως εξετάσει σε βάθος! Έριξαν μια χαζομάρα και ήδη έχουν πιάσει μια καλή ψαριά! Ψάρι που πιάστηκε στο αγκίστρι δεν γλιτώνει...
Προτείνω να γράφουμε σε αυτή τη θεματική...όποια μπαρούφα ακούσουμε και να τη συζητάμε για να δείξουμε γιατί είναι μπαρούφα...και να υπολογίζουμε και τις ψαριές...ποια κορόιδα πιάστηκαν....όχι τίποτα άλλο αλλά να μην πιαστεί και κανένας από δω...συμπεριλαμβανόμενο σε εμάς και τον Opyrgo...λίγο αταχτούλης αλλά τον έχουμε συνηθίσει...και θα μας στεναχωρήσει το όποιο πάθημά του!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 10:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εμ, του την βάζεις όμως κι εσυ τη φυτιλιά.....

το βλέπω να γίνεται καλοκαιρινό το θεματάκι όπου ναναι Laughing
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 11:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
εμ, του την βάζεις όμως κι εσυ τη φυτιλιά.....

το βλέπω να γίνεται καλοκαιρινό το θεματάκι όπου ναναι Laughing


Επειδή ξέρω ότι δεν θα κρατηθεί..τον προετοιμάζω, όπως στο μπιλιάρδο πρέπει να υπολογίζεις στην χαμένη καραμπόλα να μην αφήσεις την μπίλια σου σε ευνοϊκή θέση για τον άλλο!
Άσε που δεν περιμένω να γράψει τη γνώμη του! Είναι υψηλού επιπέδου (άφαντου για μας εδώ) για να μας κάνει κοινωνούς των ιδεών του!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 29, 2012 11:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ενημερωτικα: υπαρχουν κι αλλα κομματα εκτος βουλης

η ψηφος ειναι εκχωρηση εξουσιας

μπλακ χιουμορ: στα στρατοπεδα κρατησης μεταναστων θελουμε θαλαμους αεριων. φτου... φτου... μακρυα απο μας
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 30, 2012 10:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Εμένα δεν με πείθει κανένα κόμμα!
Λογικό μου φαίνεται... γιατί για να σε πείσει κανείς πρέπει να έχεις την ικανότητα της λογικής επεξεργασίας των δεδομένων που προβάλλονται.
_________________
"Mόνην τε ὀρθὴν πολιτείαν εἶναι τὴν ἐν κόσμῳ."
― Διογένης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 30, 2012 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Bugman έγραψε:
Εμένα δεν με πείθει κανένα κόμμα!
Λογικό μου φαίνεται... γιατί για να σε πείσει κανείς πρέπει να έχεις την ικανότητα της λογικής επεξεργασίας των δεδομένων που προβάλλονται.

Άρα εσένα θα σε έχουν πείσει θες να πεις;
Για προχώρα στο παρασύνθημα; Πώς βλέπουμε τη κατάσταση; Για πείσε το κόσμο!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
epiktitos
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 550
Τόπος: όσο αυτός πού καταλαμβάνω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 30, 2012 4:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σαν σήμερα στις 30/03/1952 εκτελέστηκε ο Νίκος Μπελογιάννης παραθέτω το άρθρο του Δημήτρη Μυ από το ποντίκι : Επιστροφή στο μέλλον με πέντε αποσπάσματα από το βιβλίο του Νίκου Μπελογιάννη // το ξένο κεφάλαιο στην Ελλάδα // Ο λαός που ξεχνά είναι καταδικασμένος να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος

Απόσπασμα πρώτο: «Ο Πάγκαλος (συνονόματος και παππούς του σημερινού) γκρέμισε κάθε εμπόδιο που βαζε μπροστά του η εθνική αξιοπρέπεια, πέταξε κάθε ηθικό φράχτη και με συνενόχους τους ξένους τοκογλύφους ρήμαξε τα οικονομικά του κράτους, καταλήστεψε το λαό και ρεζίλεψε τη χώρα με την τυχοδιωκτική του πολιτική. Ανέβηκε στην εξουσία με την υποστήριξη του τραπεζικού κεφαλαίου κι όλων των πολιτικάντηδων με σκοπό να πνίξει το λαϊκό κίνημα. (…) Ο πρόδρομος αυτός του Μεταξά ο γελοίος δικτατορίσκος της ρεμούλας συνέχισε τους μεγάλους έρωτες του Μιχαλακόπουλου (πολιτικός του μεσοπολέμου) με τους ξένους τοκογλύφους και μάλιστα τους ξεπέρασε. Τώρα που σα δικτάτορας δεν είχε να δώσει λόγο σε κανένα έβαλε μπροστά το ανοιχτό ξεπούλημα της χώρας στους ξένους κεφαλαιούχους και σε συνεργασία με τους λωποδύτες υπουργούς του και ντόπιους τυχοδιώκτες το έριξαν στη ρεμούλα και τις ληστείες. Πολλά κοινωνικά κατακάθια της εποχής εκείνης κοιμήθηκαν ξεβράκωτοι κι αδέκαροι και ξύπνησαν εκατομμυριούχοι. Γκανιάν όμως ήρθε ο δικτάτορας με την προκομμένη τη συμβία του.

»Ο πάγκαλος, όπως και ο Μιχαλακόπουλος το χε καημό αν πέρναγε έστω μια μέρα χωρίς να υπογράψουνε μια σύμβαση με ξένη εταιρεία ή τράπεζα. Πρώτα- πρώτα επικύρωσε και πήρε το δάνειο των ελληνικών σιδηροδρόμων που είχε συμφωνήσει ο Μιχαλακόπουλος (…) ο πραγματικός τόκος ανέβηκε στο τοκογλυφικό επίπεδο των 9%. Το δάνειο έγινε δια την κατασκευή και ενίσχυση σιδηροδρομικών γραμμών και τη προμήθεια σιδηροδρομικού υλικού. Θα έφτιαχναν καθώς λέγανε 350 χιλιόμετρα σιδηροδρομικές γραμμές, αλλά μόλις πήραν τα λεφτά στα χέρια τους Πάγκαλος και Σια ούτε τις είδε ούτε τις άκουσε κανείς τις καινούργιες τούτες τις γραμμές.
»Αλλη σύμβαση του Μιχαλακόπουλου που επικύρωσε ο Πάγκαλος είναι το «δάνειο υδρεύσεως». Τούτο μας το δωσε η εταιρεία Ulen & Co της Νέας Υόρκης μαζί με την Τράπεζα Αθηνών. Το ονομαστικό του κεφάλαιο ήταν 10.000.000 δολάρια κι έδωσαν από 5 η κάθε μια. Το δάνειο όμως εκδόθηκε στο 85% και έτσι πήραμε 8,5 εκ δολάρια (με την υποχρέωση να ξεπληρώσουμε 10!!!). Ολα τα έξοδα τα ανέλαβε το ελληνικό κράτος κι ακόμα έδωσε κι αμοιβή στην εταιρεία και τους ντόπιους συνεταίρους της 1.200.000 δολάρια και 240.000 για έξοδα που έγιναν στην Αμερική. Ο πραγματικός τόκος άγγιξε το 10% σε εποχή που τα κεφάλαια αφθονούσαν. Αφού λοιπόν δάνεισαν τον εαυτό τους οι ντόπιοι και οι ξένοι τραπεζίτες άρχισαν τα έργα που και αυτά με τη σύμβαση μπήκαν υποθήκη στο όνομά τους για εγγύηση.

Κοντά στ άλλα οι Αθηναίοι_ Πειραιώτες κλπ υποχρεώθηκαν να πληρώσουν νερό δυο χρόνια πριν έρθει στα σπίτια τους και όταν τέλειωσαν τα έργα την εκμετάλλευση και τη διεύθυνσή τους θα την αναλάμβανε η ΑΕΕ υδάτων που ιδρύθηκε από την ίδια την ulen και που καταδικαστήκαμε να την έχουμε στις πλάτες μας ίσαμε να σβηστεί ολόκληρο το δάνειο με τα τοκοχρεολύσια , δηλαδή 27 χρόνια».

Απόσπασμα Δεύτερο: «Η περίοδος 1931-32 είναι αρκετά δραματική για το λαό και την Ελλάδα. Η κρίση από 'να μέρος κι η πολιτική των φαυλοκρατικών κυβερνήσεων από τ΄ άλλο, ερήμωσαν πάλι τη χώρα. Τα καπνά κι η σταφίδα έμεναν απούλητα, μαζί με τις εξαγωγές πέφτουν κι οι εισαγωγές. Οι αγρότες πεινούν, οι εργάτες μένουν άνεργοι, όλοι οι εργαζόμενοι βρίσκονται σε απόγνωση. Οι μόνοι που απολαμβάνουν μακάρια τη ζωή τους και αδιαφορούν για την τραγική αυτή κατάσταση είναι – εκτός από τους νεόπλουτους που δημιούργησε η κυβέρνηση Βενιζέλου – οι ξένοι και ντόπιοι ομολογιούχοι, που μέχρι το 1932 έπαιρναν στο ακέραιο το τοκοχρεολύσιο.
Με την αφαίμαξη όμως αυτή, ο προϋπολογισμός του 1931-1932 θα 'κλεινε με 1 δις έλλειμμα. Σε έσοδα 8.200 εκατομμυρίων έπρεπε να πάρουν οι ομολογιούχοι 4.400, δηλαδή τα 54%, την προηγούμενη χρονιά είχαν πάρει τα 40%. Για να πληρωθούν τώρα σε χρυσό, δεν αρκούσε το κάλυμμα της τράπεζας και δημιουργόταν άμεσος κίνδυνος να μείνει ο λαός χωρίς ψωμί, γιατί το περισσότερο στάρι εκείνο τον καιρό ερχόταν απ΄ έξω. Η πληρωμή, λοιπόν, του τοκοχρεολύσιου θα ΄ταν εγκληματική παραφροσύνη. Εντούτοις, το Σεπτέμβρη του '31 η κυβέρνηση ανακοίνωσε επίσημα ότι τα τοκομερίδια των ομολογιούχων θα πληρωθούν στο ακέραιο και σε χρυσό. Και για να το πετύχει άρχισε να παίρνει μέτρα, που στρέφονταν κατά του λαού. Στις 8 του Οκτώβρη, γιορτή της Αγίας Πελαγίας, έγινε η δραχμοποίηση των καταθέσεων σε συνάλλαγμα, για να «προστατευθεί» το εθνικό νόμισμα και στην ουσία για να πληρωθούν οι ομολογιούχοι. Με το μέτρο της δραχμοποίησης ληστεύτηκαν χιλιάδες κόσμου και κέρδισε η Εθνοτράπεζα εκατοντάδες εκατομμύρια, ενώ ο τορπιλισμός της δραχμής συνεχιζόταν στη μαύρη αγορά του συναλλάγματος με πρωταγωνιστές τον Μαρή κι άλλα πρωτοπαλίκαρα του Κόμματος των Φιλελευθέρων.
Εκείνον ακριβώς τον καιρό άρχισε να ξεσπάει απειλητική η λαϊκή αντίδραση. Το προλεταριάτο και οι υπάλληλοι παλεύουν ακούραστα μ΄ απεργίες για το ψωμί τους, οι επαγγελματίες κινητοποιούνται κι οι αγρότες κάνουν ομαδικές καθόδους στις πόλεις»
Απόσπασμα τρίτο: «Ο Βενιζέλος μυρίστηκε τον κίνδυνο και επιχείρησε να βγει από το αδιέξοδο. Το Γενάρη του ΄32 απευθύνθηκε στις μεγάλες δυνάμεις και στο ΔΟΕ και παρακαλούσε να του δώσουν πεντάχρονη αναστολή στα χρεολύσια και 50 εκατομμύρια δολάρια για να συμπληρωθούν τα παραγωγικά έργα. Ο υπουργός των Εξωτερικών στην οικουμενική είχε χαρακτηρίσει το ΔΟΕ «απλούν τεχνικόν σώμα», αλλά ένας οργανισμός που κρατάει στα χέρια του τη ζωή ενός ολόκληρου λαού και οι πρωθυπουργοί πέφτουν στα πόδια του και τον παρακαλούν, δεν είναι καθόλου «απλούν τεχνικόν σώμα», αλλά υπέρτατος, κυρίαρχος και παντοδύναμος αφέντης της χώρας μας. Επίσης ο Βενιζέλος ζήτησε να 'ρθει στην Ελλάδα κι αντιπρόσωπος της δημοσιονομικής επιτροπής της ΚΤΕ (σ.σ. Κοινωνία των Εθνών) για να κάνει «επιτόπιον έρευνα» και να διαπιστώσει σε πόσο κρίσιμη οικονομική κατάσταση βρισκόταν η χώρα. Στο τέλος τους έδινε την υπόσχεση ότι με το δάνειο που θα του ΄διναν, θα πλήρωνε και τους τόκους των εξωτερικών δανείων».
Απόσπασμα τέταρτο: Μπροστά σ΄ αυτή την απελπιστική κατάσταση ξεκινάει ο ίδιος ο Βενιζέλος και πηγαίνει στη Γενεύη. Κάνει μια δραματική έκκληση στο συμβούλιο της ΚΤΕ, αλλ΄ αυτό περιορίζεται μόνο να λάβει σε υπό σημείωσιν τη γνώμη της δημοσιονομικής επιτροπής και παραπέμπει πάλι την ελληνική κυβέρνηση στους ομολογιούχους. Για καινούργιο δάνειο ούτε συζήτηση δεν μπορούσε να γίνει. Εν τω μεταξύ η κατάσταση τραβάει όλο και στο χειρότερο. Στις 25 του Μάρτη γίνεται μια μεγάλη σύσκεψη υπό την προεδρία του Προέδρου της Δημοκρατίας και με σκοπό να μελετηθεί η οικονομική κατάσταση και τα μέτρα που πρέπει να παρθούν. Ανάμεσα στους συσκεπτόμενους βρίσκονται πολλοί υπεύθυνοι για το κατάντημα του τόπου. Οι καταχρήσεις, η κερδοσκοπία και οι ρεμούλες γίνονται το πιο συνηθισμένο φαινόμενο. Η διαφθορά κι η ηθική εξαχρείωση της κυβερνητικής κλίκας φτάνει στο κατακόρυφο. Νόθεψαν ακόμα και το κινίνο, πράξη αρκετά χαρακτηριστική για τη σαπίλα που βασίλευε ανάμεσα στην παράταξη που κυβερνούσε τη χώρα».
Απόσπασμα πέμπτο: «Οι εκλογές του Ιούνη του '35 φανερώνουν ότι οι λαϊκές μάζες αρχίζουν να χειραφετούνται πια από την επιρροή των πλουτοκρατικών κομμάτων και να προσανατολίζονται προς τ΄ αριστερά. Η κατάσταση αυτή αρχίζει να καταντάει αρκετά επικίνδυνη για την ντόπια πλουτοκρατία και πολύ επιζήμια για τους ξένους κεφαλαιούχους, που θα επιθυμούσαν να ασχολιέται ο ελληνικός λαός με τα «ειρηνικά» του έργα και να μην καταγίνεται τόσο πολύ στην πολιτική. Και τότε όλοι οι αντιδραστικοί πλουτοκρατικοί κύκλοι του εσωτερικού και του εξωτερικού, με πρώτη την Εθνοτράπεζα, με τις συμβουλές και την έγκριση του Βενιζέλου, με την ανοχή των ψευτοδημοκρατικών κομμάτων και με τις ευλογίες και τα χειροκροτήματα των ομολογιούχων, άρχισαν να κηρύχνουν την πολιτική της «συμφιλίωσης».
Όργανο για την πραγματοποίησή της θα ΄ταν ο δεύτερος Γεώργιος Γκλίξμπουργκ, που τον τάιζε δώδεκα ολόκληρα χρόνια ο Χάμπρο. Φτάνει να 'ρχόταν ο βασιλιάς για να αγαπηθούν βενιζελικοί και αντιβενιζελικοί και να ζήσει ο λαός ευτυχισμένος.
Επειδή, όμως, ο λαός με μια μεγαλειώδη συγκέντρωση των αντιφασιστικών δημοκρατικών του δυνάμεων έδειξε την ακλόνητη διάθεσή του να υπερασπίσει τις δημοκρατικές του ελευθερίες, ανάλαβε να κανονίσει τα περαιτέρω αυτοχειροτονηθείς σε αντιβασιλιά Γ. Κονδύλης, με το διαβόητο δημοψήφισμα που οργάνωσε το Νοέμβρη του '35.
Κι έτσι η Ελλάδα απόχτησε πάλι βασιλιά και σε λίγο και «εθνικό» κυβερνήτη, οι ομολογιούχοι εξασφάλισαν, όπως θα δούμε, το ποσοστό που ζητούσαν και τον ελληνικό λαό ανάλαβε να τον επαναφέρει στα ειρηνικά του έργα ο Μανιαδάκης»


Ολόκληρο το άρθρο εδώ http://topontiki.gr/article/32981
_________________
//Ο ΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ,Ο ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΣ//
//ΑΣΤΟΧΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΩΔΗ .
ΟΙ ΕΠΑΙΝΟΙ ΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ //
Ω ύβρις, ύβρις! Μελετών το άπειρον
εχάραξα παν αίσθημα διάπυρον
πάσαν μου την καρδίαν εις τον πάπυρον
τούτον...»
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 30, 2012 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 30, 2012 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλές οι επιλογές αποσπασμάτων Epiktite...βάλε και άλλες!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center