Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τρομοκρατία
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 17, 2014 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Τρομοκρατία Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Συλλάβανε τον Μαζιώτη και ήμουν μπροστά.
Ήμασταν με τον Στέλιο και τα παιδιά μας στο σουβλατζίδικο και αυτός ο άθλιος άνθρωπος πυροβολούσε επάνω μας.
Και τον συλλάβανε!!!
Γιατί? Για να τον αφήσουν πάλι μετά από 18 μήνες μετά από απαίτηση των Ροζ κολλητών του που έχουν λέει αγωνία για την τήρηση των δικονομικών κανόνων και των ανθρώπινων δικαιωμάτων του?
Θα κόστιζε πολύ στο κράτος μια σφαίρα για να τελειώνουμε?
Δεν αξίζει σε τέτοια βεβαιωμένα αποβράσματα που παριστάνουν τους "λαϊκούς αγωνιστές" για να εκδηλώσουν τις χειρότερες πλευρές της ανθρώπινης φύσης, ούτε δίκη ούτε δικαιοσύνη.
Μόνο η επιστροφή της ψυχής τους στον Δημιουργό, για επισκευή και επανατοποθέτηση στο κατάλληλο για την περίπτωσή τους σώμα!



Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

xaίρομαι που είστε ζωντανοί.......... Smile

δεν έχω σχόλια να κάνω,απλώς μπήκα για να γράψω την ανακούφισή μου
τους χαιρετισμούς μου
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 6:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
eleonora

Συλλάβανε τον Μαζιώτη και ήμουν μπροστά. 
Ήμασταν με τον Στέλιο και τα παιδιά μας στο σουβλατζίδικο και αυτός ο άθλιος άνθρωπος πυροβολούσε επάνω μας. 
Και τον συλλάβανε!!! 



Βρε τους μασκαράδες τους μπάτσους......

Ακούς να τον συλλάβουν , μόνο και μόνο γιατί ο άθλιος σας πυροβολούσε.
Ευτυχώς που δεν ήξερε καλό σημάδι να λες.

Εμ ήρθατε και εσείς στην Ελλάδα ....
Δεν ακούτε mega στην αλλοδαπή?

Τι υποδοχή και αυτή θεέ μου.....

Καλώς ορίσατε !!!

Υ.Γ

Φαντάζομαι την τρομάρα σας.
Πλάκα πλάκα , εγώ στη θέση σας , θα χεστεί πάνω μου.
Θαυμάζω τη γενναιότητα σου καλή μου Ελεονόρα.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 2:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρομοκρατία Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Θα κόστιζε πολύ στο κράτος μια σφαίρα για να τελειώνουμε?

Στο κράτος ίσως όχι, στην κοινωνία και τα άτομά της αρκετά.

Στο ζήτημα περί τρομοκρατίας τώρα πραγματικά η ατομική τρομοκρατία δεν έχει τίποτα το επαναστατικό να προσφέρει στην κοινωνία το αντίθετο μάλιστα, συντήρηση και οπισθοδρόμηση.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 19, 2014 12:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρομοκρατία Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Συλλάβανε τον Μαζιώτη και ήμουν μπροστά.
Ήμασταν με τον Στέλιο και τα παιδιά μας στο σουβλατζίδικο και αυτός ο άθλιος άνθρωπος πυροβολούσε επάνω μας.
Και τον συλλάβανε!!!
Γιατί? Για να τον αφήσουν πάλι μετά από 18 μήνες μετά από απαίτηση των Ροζ κολλητών του που έχουν λέει αγωνία για την τήρηση των δικονομικών κανόνων και των ανθρώπινων δικαιωμάτων του?
Θα κόστιζε πολύ στο κράτος μια σφαίρα για να τελειώνουμε?
Δεν αξίζει σε τέτοια βεβαιωμένα αποβράσματα που παριστάνουν τους "λαϊκούς αγωνιστές" για να εκδηλώσουν τις χειρότερες πλευρές της ανθρώπινης φύσης, ούτε δίκη ούτε δικαιοσύνη.
Μόνο η επιστροφή της ψυχής τους στον Δημιουργό, για επισκευή και επανατοποθέτηση στο κατάλληλο για την περίπτωσή τους σώμα!

Για να κατανοήσουμε τον προβληματισμό, τι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις με την τρομοκρατία;

Επίσης, όντως ήσουν εκεί ή βρήκες το κείμενο από αλλού και το παραθέτεις ως σχόλιο π.χ.;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 20, 2014 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα. Ο eleonora δεν απάντησε, υποθέτουμε ότι ήταν λοιπόν μπροστά.

Εντυπωσιακή η παρουσίαση της σύλληψης στα κανάλια! Λες βρε παιδί μου και η όλη επιχείριση στήθηκε για το σόου, αν δηλαδή στήνονταν για το θέαμα δεν θα στήνονταν καλύτερα. Ένας άνθρωπος με πιστόλι να κινείται σχετικά γρήγορα, χωρίς να πυροβολεί ή να χτυπά κανένα, και ντούπα-ντούπα μουσική δράσης από πίσω, και οι δημοσιογράφοι να βογγάνε διαρκώς τη λέξη "αρχιτρομοκράτης".

Όταν λήστευαν μια τράπεζα ήταν δύο πελάτες μέσα με πολλά λεφτά που πήγαν για κατάθεση, και προφανώς για να γλιτώσουν τους έδωσαν τα λεφτά οπότε ο Μαζιώτης με την παρέα του φώναξαν δυνατά να ακούσουν όλοι "δεν παίρνουμε τα δικά σας λεφτά αλλά της τράπεζας"! Τώρα μας λέει ο eleonora "πυροβολούσε επάνω μας". Από τα διαθέσιμα βίντεο από πουθενά δεν φαίνεται ότι ο Μαζιώτης πυροβολούσε στον κόσμο. Αντιθέτως ακόμα και όταν βρέθηκε μπροστά στους αστυνομικούς πυροβόλησε στον αέρα, και υπάρχουν μάρτυρες ότι οι αστυνομικοί πυροβολούσαν διαρκώς στον αέρα και όχι ο Μαζιώτης. Σε μια καλοστημένη επιχείρηση πανικού μέρα μεσημέρι μέσα στον πολύ κόσμο, είναι πολύ πιθανό ότι δεν τραυματίστηκε ο αστυνομικός που λένε, ψέμμα κι αυτό για να δοθεί τροφή στο μηντιακό σασπένς.

Αφού ο eleonora συσκέφθηκε με τον εαυτό του, αποφάσισε ότι έχει το δικαίωμα να κρίνει αν περιττεύει η δικαιοσύνη, και αφού τόσες σφαίρες ξοδεύτηκαν δεν θα κόστιζε στο κράτος μία παραπάνω για να τελειώνουμε με τον "τρομοκράτη". Παρακαλώ κάποιος να μου εξηγήσει ρε διάολε ποιος είναι ο τρομοκράτης, ο Μαζιώτης ή ο eleonora.

Ας του αναγνωρίσουμε το ελαφρυντικό της ψυχικής ταραχής, γιατί ένας "άθλιος άνθρωπος" τόλμησε μία ωραία πρωΐα να εισβάλει στην καθημερινή του εικονική πραγματικότητα και να την ταράξει τρέχοντας να ξεφύγει από τους δηλωμένους διώκτες του. Όμως, σκέφτομαι, εάν θα πρέπει να του αναγνωρίσουμε το δικαίωμα να έρχεται σε ένα φιλοσοφικό φόρουμ που υποτίθεται διέπεται από αξίες ηθικές και ανθρωπιστικές να μας υποδείξει ποιος πρέπει να ζήσει και ποιος όχι!

Η βλακεία έχει βαρέσει κόκκινο σε αυτή τη χώρα με αιχμή του δόρατος τα μέσα μαζικής εξηλιθίωσης στα δάχτυλα κοινωνικών χειρουργών που έχουν γίνει μαέστροι στον χειρισμό της μαζικής ψυχολογίας. Προκαλώ όποιον νομίζει ότι του έχει μείνει κουκούτσι μυαλό στη γκλάβα του, να έρθει να συζητήσουμε επιτέλους για την Τρομοκρατία σε μια κουβέντα έξω από τα δόντια όμως.

Για να προλάβω εξυπνάδες ηλιθίων, δεν είμαι συνήγορος κανενός Μαζιώτη, δεν τον γνωρίζω, δεν έχω καμία σχέση, και διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτό που κάνει, για λόγους που θα αναφερθούν εάν κρίνω σκόπιμο από την ποιότητα της συζήτησης που ίσως ακολουθήσει.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 21, 2014 12:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περί τρομοκρατίας:
Το ότι κάποιος ενεργεί ως τρομοκράτης δεν σημαίνει ότι είναι τρομοκράτης. Έχουμε δυστυχώς πέσει στο κόλπο των τρομοΣυριζαίων, και των πέριξ αυτών, οι οποίοι αρέσκονται σε εικόνες οκτωβριανής επανάστασης. Αμφιβάλω αν αυτή η επιλογή θα δικαιώσει ποτέ τον Σύριζα, ως ορθή επιλογή. Πέσαμε όμως στο κόλπο τους γιατί συνέχεια γίνεται αναφορά στο ουσιαστικό "τρομοκράτης".

Τρομοκράτης δεν γίνεται κανείς από το τίποτα. Η τρομοκρατία είναι μια μορφή πάλης μιας ομάδας εθνικής ή άλλης που έχει φανερούς εκπροσώπους και απτές επιδιώξεις. Το 1821 για παράδειγμα οι ήρωες της επανάστασης ήταν επώνυμοι. Στην Ουκρανία οι αυτονομιστές είναι επώνυμοι. Ο παλαιστίνιος που ζώνεται με δυναμίτες είναι επώνυμος. Δεν έχει σημασία να κρίνουμε τον τρόπο δράσης ή και το εύρος αυτής, ή ακόμα αν περιλαμβάνει "αθώους" πολίτες. Σημασία έχει ότι οι φανεροί "τρομοκράτες" ή "επαναστάτες" έχουν ορμητήριο δυσπρόσιτο για τους εχθρούς τους, και εκεί σηκώνουν την σημαία τους. Ο αγώνας τους δηλαδή έχει νόημα εφόσον υπάρχουν οι σημαίες. Το θέμα το σημαιών πολλοί δεν το σκέφτονται, το αφήνουν στο φλου. Σηκώνει κανείς μια σημαία όταν κυριαρχεί. Μια "τρομοκρατική" ενέργεια, μια επανάσταση σκοπό έχει την διατήρηση της σημαίας, της κυριαρχίας χτυπώντας εκείνους που φέρουν άλλη σημαία, "άλλων συμφερόντων".
Οι τρομοκράτες τύπου Ματζιώτη ασχολούνται με το πώς θα χτυπήσουν τα "άλλα συμφέροντα" χωρίς να έχουν σηκώσει δική τους σημαία (ή θεωρούν το ίδιο με μια φωτογραφία σημαίας και μια δημοσίευση μανιφέστου, ενώ η σημαία δηλώνει κατοχή περιοχής), χωρίς να εκπροσωπούν μια μεγάλη εθνική ή άλλη ομάδα (πολύ βασικό αυτό), χωρίς να καθορίσουν απτές επιδιώξεις. Η επιδίωξη δεν αναφέρεται στο στόχο κάθε επιμέρους ενέργειας αλλά στο τι βγαίνει από όλες αυτές τις ενέργειες προς όφελος του κόσμου που εκπροσωπεί το "ένοπλο" τμήμα της "επανάστασης". Ουδεμία απτή επιδίωξη έχουμε από τον αγώνα του Ματζιώτη και λοιπόν τρομοκρατών, πέρα από το ότι διέμεναν ως αστοί με τα χρήματα που απαλλοτρίωναν, κοινώς έκλεβαν, από τράπεζες. Ουσιαστικά ο εχθρός τους είναι οι τράπεζες, ως ο μόνιμος στόχος και δευτερευόντως κάνουν ηχηρές παρουσίες αλλά ανούσιες όπως οι πυροβολισμοί έξω από την οικία του Γερμανού πρεσβευτή.

Γιατί δεν έκαναν ποτέ μια πράξη "αυτοκτονίας"; Δηλαδή να πάνε να φάνε τον Σαμαρά ή τον Βενιζέλο...για "παραδειγματισμό", χωρίς να νοιάζονται αν τους πιάσουν; Γιατί απλούστατα αυτές οι ενέργειες είναι αντίθετες με το βασικό σκεπτικό τους...να δικαιολογούν τις ληστείες στους οικείους τους. Σε μια χούφτα ατόμων δηλαδή που με πάθος και καρτερία ασκούν τους συνωμοτικούς κανόνες, νιώθοντας όπως οι επαναστάτες. Δεν είναι όμως επαναστάτης εκείνος που ασκεί συνωμοτικούς κανόνες. Είναι επαναστάτης εκείνος που εκπροσωπεί μια εθνική ή άλλη ομάδα για να εξασφαλίσει την ζωή της από την πίεση που ασκεί μια κυρίαρχη ομάδα.

Στην Ελληνική δημοκρατία πρέπει να ισχύει ο σεβασμός στις αποφάσεις μιας δημοκρατικής εκλεγμένης κυβέρνησης. Δεν θα έχουμε δημοκρατία αν δεν έχουμε σωστή εκλογή. Οι τρομοκράτες ουδέποτε παρενόχλησαν εκλογές, άρα σεβάστηκαν την δημοκρατική εκλογή. Να γιατί λοιπόν δεν υπάρχουν πραγματικοί τρομοκράτες και αυτούς που λιμπίζονται οι τρομοΣυρυζαίοι είναι άτομα που θέλουν να ζουν με συνωμοτικούς κανόνες, από γούστο. Ή από βλακεία.

Και γιατί είναι βλακεία να θες να ζήσεις επικίνδυνα, να έχεις το παιδί σου σε ξένα χέρια, να κρύβεσαι για να μην σε πιάσουν, γιατί κύρια συμμετέχεις και οργανώνεις ληστείες; Γιατί άμα ήταν εξυπνάδα θα το έκαναν όλοι! Ουσιαστικά τρομοκράτης δεν γίνεται κανείς βάσει του πόσο μυαλό έχει αλλά επειδή "εξωθήθηκε" εκεί, αναγκάστηκε, πιέστηκε. Πόσο πιέστηκε ο Ματζιώτης; Από ποια ηλικία; Αν σήμερα τα πράγματα είναι οικονομικά δέκα φορές πιο δύσκολα τότε θα έπρεπε να δεκαπλασιαστούν τα κρούσματα τρομοκρατία, να βγουν δέκα Ματζιώτες. Όμως δεν βγαίνουν γιατί μπορεί να υπάρχει πίεση αλλά υπάρχουν άνθρωποι που βοηθούν ο ένας τον άλλο. Γιατί δεν βοήθησε κανείς τον Ματζιώτη και τον άφησε να "τρομοκρατεί"...πλουτίζοντας από ληστείες; Οι μόνοι που του στάθηκαν ήταν οι τρόμοΣυριζαίοι, οι ρομαντικοί παππούδες...που ξέρουν ό,τι δεν ξέρει κανένας μας....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 21, 2014 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρομοκρατία Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:

Για να κατανοήσουμε τον προβληματισμό, τι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις με την τρομοκρατία;


Μάλλον γιατί ο eleonora τρομοκρατήθηκε! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 7:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δυστυχώς, οι "ευαίσθητες" έννοιες καθορίζονται από τους πολιτικούς, αντί των φιλολόγων και των φιλοσόφων.

Εγώ και πολλοί άλλοι αισθάνομαι τρομοκρατημένος, όχι από τον κάθε Μαζιώτη, αλλά από το Ελληνικό κράτος.
Και μπορώ πολύ εύκολα να αποδείξω ότι το Ελληνικό κράτος λειτουργεί ως τρομοκράτης.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Μπορώ να το καταγγείλω και μέσα από μια σοβαρή δίκη να στείλω στη φυλακή τον πρωθυπουργό ή πρώην πρωθυπουργούς και κάποιους υπουργούς;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ουδεμία απτή επιδίωξη έχουμε από τον αγώνα του Ματζιώτη και λοιπόν τρομοκρατών, πέρα από το ότι διέμεναν ως αστοί με τα χρήματα που απαλλοτρίωναν, κοινώς έκλεβαν ... αυτές οι ενέργειες είναι αντίθετες με το βασικό σκεπτικό τους...να δικαιολογούν τις ληστείες στους οικείους τους

Θα πρότεινα να ασχοληθείς λοιπόν με την πάρτη σου, με τη δική σου μπάζα, και να αφήσεις τον Μπαζιώτη γιατί δεν είναι για τα δόντια σου.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 11:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Και μπορώ πολύ εύκολα να αποδείξω ότι το Ελληνικό κράτος λειτουργεί ως τρομοκράτης.

Εγώ κατ΄ αρχήν θα ήθελα κάποιος να μού αποδείξει τα εξής δύο:
α) ότι το ελληνικό κράτος είναι ελληνικό, και
β) ότι είναι κράτος.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

As υποθέσουμε ότι οι τρομοκράτες είναι επαναστατική μειοψηφία.Αν ο εχθρός είναι κι εχθρός όλης της κοινωνίας,θα είχαν γίνει ήρωες στις παραδόσεις του λαού.Άρα ο λαός δεν τους νιώθει ως ήρωες.
Βέβαια,υπάρχει κι η περίπτωση ο λαός να είναι όχλος και να νοιάζεται μόνο για την πάρτη του,οπότε καμιά επανάσταση δεν τον σώζει.

Άρα η τρομοκρατία δεν έχει ούτε ηθική ούτε λαϊκή νομιμοποίηση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 10:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Iason.
Τα περί της "μπάζας" μου δεν με αγγίζουν. Ασφαλώς και θα ασχοληθώ με την "μπάζα" μου...Διαφορετικά πρέπει να κλέβω για να ζήσω! Εκτός και αν περιμένω το ένδοξο ΚΚΕ να μου κόψει ένα μισθό..όταν έρθει στην εξουσία, έτσι για πλάκα δηλαδή!

Λοιπόν αυτό το εγγυημένο ελάχιστο εισόδημα θα αναβαθμίσει τη Δημοκρατία μας. Έχει φυσικά σημασία το ποσόν και πώς κανείς θα ασκεί το δικαίωμα να πάρει αυτό το επίδομα, αλλά εδώ συζητώ μόνο την ιδέα. Το να βάζει ένα τέτοιο επίδομα μια Δημοκρατία ασφαλώς στέλνει μηνύματα. Και αυτά αγγίζουν και τους τρομοκράτες. Οι τρομοκράτες δεν μπορούν να εγγυηθούν καλύτερη διακυβέρνηση, ούτε μπορούν να δείξουν το πώς αντιλαμβάνονται το δίκαιο, και πώς θα προσδιορίσουν το ποιος είναι πλούσιος, το επίπεδο π,χ, της φτώχειας, όπως και δεν έχουν ουδεμία ιδέα για το πώς θα βγει χρήμα για να χρηματοδοτήσουν την "επανάσταση", όπως π.χ. ο Κάστρο. Να σημειώσω ότι η Κούβα στηρίχθηκε στο πρωτογενή τομέα, και πως αν αύριο, έρχονταν μια επανάσταση και έβαζε άλλους στη φυλακή γιατί πλούτισαν παράνομα και έκανε διώξεις, θα έμενε με άτομα σαφώς κατώτερα σε δυναμική για να φέρουν πλούτο. Θα αναγκάζονταν να γυρίσει το κόσμο σε συνθήκες αγροτικής "ανάπτυξης" με κάρα και άλογα. Θα ανέβαζαν το κόστος παραγωγής, επιστρέφοντας σε "παραδοσιακές" πρακτικές οι οποίες θα έριχναν το βιοτικό επίπεδο...σε σημείο να αυξηθεί η θνησιμότητα. Φυσικά αν αυτό το έκαναν αριστεροί, δεν θα είχαν πρόβλημα να φέρουν το μισό Πακιστάν...να βοηθήσει στη συγκομιδή.
Στο φινάλε όμως τι είχε ο κόσμος και τι θα πάρει, από την "επανάσταση", φίλε μου; Σε αυτό πονηρέ Iason μπορείς να απαντήσεις (συγνώμη για το ύφος μου, αλλά ξέρω ότι δεν σε πειράζει, δεν είσαι παιδάκι, όπως δεν είμαι και εγώ και ας μου τη λες για την μπάζα μου...).

Πάρε το εγγυημένο εισόδημα και άλλαξε ζωή. Πρέπει να δουλεύουμε όχι για να ζήσουμε αλλά για να κερδίσουμε. Αυτό βγαίνει ως ιδέα από το εγγυημένο εισόδημα. Δεν είναι αιχμάλωτος του εργοδότη ο εργαζόμενος, αλλά συμμέτοχος στα κέρδη. Δουλεύουμε για να κερδίζουμε, για την μπάζα Iason...Αυτό το εγγυημένο εισόδημα θα πάει τους μισθούς στο διπλάσιο μαζί με την απόδοση. Γιατί και ο εργοδότης θα λέει στον κάθε τεμπελάκο..."'Ασε μεγάλε, πήγαινε σπίτι πάρε τα 200 ευρώ να πίνεις φραπεδάκι με μόνιμη παρακολούθηση της ΝΕΡΙΤ...να δουλέψει κανείς σοβαρά εδώ". Και επιπλέον όσοι δουλεύουν δεν θα φορτώνονται τον κάθε άνεργο...και ο άνεργος θα έχει το εισόδημά του για να νιώθει και εκείνος πως δεν είναι ένα τίποτα...

Αυτή είναι η Δημοκρατία..και αυτή πολεμάει ο Μαζιώτης και η Ρούπα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 10:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σιγά τη δημοκρατία! Αφού σ' έκανε άνεργο ,τώρα σου δίνει "εγγυημένο εισόδημα". Μη λες τέτοια,Bugman,γιατί σε λίγο θα υποστηρίζω τον Μαζιώτη!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγνώμη αλλά δεν μπορείς να κοροϊδεύεις ένα θεσμό που βοηθάει εκείνον που δεν έχει εισοδήματα. Δεν είναι πολιτικό το ζήτημα, δηλαδή μια διευθέτηση πόρων, αν και περιλαμβάνει και αυτό. Είναι πρωτίστως όπως έδειξα ένας τρόπος να αντιληφθεί κανείς το λόγο που πρέπει να εργάζεται. Και αυτός ο λόγος ξεφεύγει από το "εργάζομαι για το ψωμάκι μου".
Εργάζομαι λοιπόν για το κέρδος. Όμως σήμερα πολλά πράγματα τα απολαμβάνουμε δωρεών, όπως επίσης εργάζονται πολλά άτομα δωρεάν...συνεισφέροντας σε λύσεις για κοινά προβλήματα. Έτσι ξεκίνησε ο εθελοντισμός ως ένα κίνημα συσπείρωσης και δυστυχώς κατέληξε όπως το ΠΑΜΕ, σε ένα μέτωπο πίεσης.....για συντεχνιακά οφέλη.

Και είμαι σίγουρος πως οι αντιρρήσεις σου στην ιδέα του εγγυημένου εισοδήματος έχουν να κάνουν με συντεχνιακά ζητήματα.

Ο λόγος να μείνει άνεργος κάποιος δεν είναι "προσωπικός" (αν και μπορεί να είναι κάποιες φορές, αυτές είναι ασήμαντες), αλλά απτός...δηλαδή έκλεισε η δουλειά, ή δεν πληρώθηκε ή έγινε ένα συμβάν που δεν μπορεί να συνεχιστεί η όποια συνεργασία. Βεβαίως οι πολιτικές αποφάσεις παίζουν ένα ρόλο, αλλά δεν εξειδικεύεται αυτός σε μια πραγματική διάλυση συνεργασίας, αλλά γενικεύεται ως προς την τάση να δημιουργούνται περισσότεροι άνεργοι. Παράλληλα όμως με το αίτιο αυτό παίζουν και άλλα, και μάλιστα υπάρχουν θετικά στοιχεία που δύναται να μας φέρουν πίσω...Όπως όταν κάποιος προσπαθεί να πετύχει στις εξετάσεις, δεν γνωρίζει σε ποιο βαθμό βρίσκονται όσοι συμμετέχουν, και τελικά μετράει ο συσχετισμός με την απόδοσή τους, έτσι και στο αίτιο της ανεργίας παίζει η ανάδειξη μια άλλης αγοράς από εκείνη που κερδίζεις με συνέπεια να μείνεις πίσω ή και να χάσεις τη δουλειά σου. Έτσι το τι τελικά θα σου συμβεί δεν μπορεί να καθοριστεί από σένα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις σωστές ενέργειες, ώστε να έχεις τη δικαιολογία ότι έκανες το καλύτερο.
Στη περίπτωση λοιπόν του εγγυημένου ελάχιστου εισοδήματος, η ενέργεια κρίνεται θετική, ανεξάρτητα από το αν αύριο..."καταποντιστεί" η Ελλάδα ή όχι!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center