Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

"Πιστευεις στη ζωη πριν το θανατο;"
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τι λετε ;
Ναι !
78%
 78%  [ 11 ]
Οχι !
7%
 7%  [ 1 ]
Δεν Ξερω !
0%
 0%  [ 0 ]
Το Ψαχνω !
7%
 7%  [ 1 ]
Με Προβληματιζεις !
7%
 7%  [ 1 ]
Μου Βαζεις Δυσκολα !
0%
 0%  [ 0 ]
Δεν Απαντω !
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 14

Συγγραφέας Μήνυμα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 3:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Yδάτινη,
ποιά είναι η αλήθεια ή μιά αλήθεια του εαυτού μας?


Vag-el, δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε για κάτι το οποίο να βαφτίζεται ως αλήθεια αντικειμενική...
Τί θα μπορούσε να είναι απόλυτα αλήθεια... κ τί ψέμα...?

Η αλήθεια του εαυτού μας... ναι.. είναι κάτι που πλήσιάζει σε αυτό που με ρωτάς...
Αν μπορέσουμε να δούμε μέσα μας κ να κατανοήσουμε ποιοι είμαστε κ τι θέλουμε... να έχουμε επίγνωση... ναι.. είναι μια αλήθεια σημαντική για μένα...

Όμως, αισθάνομαι ότι με ρωτάς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο... Ποιος είναι αυτός..??


Skεφτηκα κάποια πράγματα όταν διάβαζα το προηγούμενο σου πόστ,γι αυτο σε ρώτησα,
Σημασία όμως έχει τελικά ποιόν πιστεύεις στη ζωή σου,και ποιος αληθινά θα ειναι αυτος που δε θα σε προδώσει..........χμ?
δε ξέρω κατα πόσο αναζητούμε την αλήθεια,ιδιαίτερα για τους αλλους όταν είμαστε ανίκανοι να δείξουμε κατανόηση ....
Δε ξέρω σκέφτομαι πολλά για το Σεβασμό το τελευταίο καιρό.


Υ.Γ νομίζω πως και αστυνομικοι την αλήθεια ψάχνουν,αλλα σου κόβουν την ελευθερία σου.


Όσον αφορά την αλήθεια του εαυτού... την αυτοσυνειδήση, ή πες το ελευθερία.. ή αγάπη... η κατανόηση είναι αρχή... Χωρίς εκείνη... δεν υπάρχει τπτ...
Ο καθένας μπορεί να γνωρίσει τον άλλον... όσο ακριβώς γνωρίζει τον εαυτό του...

Τί θα σήμαινε κάποιος να σε προδώσει...? Πώς σου φαίνεται η άποψη πως κανείς δεν μπορεί να σε πειράξει.. αν δεν το επιλέξεις πρώτος...?

Τί πράγματα σκέφτηκες... ? Αν θελήσεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε μπορείς να το κάνεις ελεύθερα!
Κάτι μου λέει ότι μιλάς για κάτι άλλο.... κ όχι για αυτό που λέω εγώ...

Και γώ αυτο πιστεύω ,δεν εννοούμε τα ίδια πράγματα.

Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι,αλλα τα παρουσιάζεις πολύ απλοποιημένα ,
Περνούν χρόνια ,ανάμεσα σε δεσμούς ανθρώπων και πάλι εχω συναντήσει ανθρώπους που δε γνωριζαν τόσο όσο νόμιζαν ο ένας τον άλλον.

Δυσκόλεψα πολύ τις έννοιες με την λέξη ''προδώσει''?Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί τρόποι ωστε να προδώσεις,δές το σαν να ήταν δεδομένο εξ αρχής πως η φιλία θα σταματήσει κάποια στιγμή.Η αν δεν ήταν δεδομένο,παρουσιάστηκε στη πορεία μιάς φιλίας.
Οι περισσότεροι άνθρωποι,όταν ζορίζονται στην κούραση μιάς σχέσης η της πορείας της αν έχει δυσκολίες,φεύγουν επειδή δεν αντέχουν αλλο ,
ξέρεις δεν ειναι όλα Αγια πάντοτε.


Χμ....
Δεν διαφωνούμε ξέρεις.... Το θέμα το μπερδεύει αυτό που θα 'θελες να πεις, αλλά δεν λες ακριβώς... Πάμε από την αρχή..??

Δεν είπα ποτέ ότι δυο άνθρωποι γνωρίζουν ο ένας τον άλλον κ είναι δεδομένο.. Δεν αναφέρθηκα στις διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά εξήγησα πόσο σημαντικό νιώθω πως είναι να προσανατολιστεί κάποιος στη γνώση του εαυτού... Είπα επίσης πως κανείς δεν μπορεί να γνωρίσει κάποιον περισσότερο από όσο γνωρίζει τον εαυτό του... (Για αυτό κ τα προβλήματα κ οι δυσκολίες στις διαπροσωπικές σχέσεις που αναφέρεις)
Δηλ.. πριν προχωρήσει κάποιος στην αγάπη... πρέπει να είναι έτοιμος... να υπάρχουν προϋποθέσεις.. Να έχει δουλέψει πρώτα με τον εαυτό του... Να έχει κατανοήσει...
Να υπάρχει φροντίδα με ευθύνη κ γνώση (η ανταπόκρισή μου στις ανάγκες του άλλου με ενδιαφέρον που ξεφεύγει από τα πλαίσια του εαυτού μου για να μπορέσω να δω το άλλο άτομο με τα δικά του κριτήρια), σεβασμός (έχω επίγνωση της ατομικότητας του άλλου κ φροντίζω να αναπτυχθεί κ να μεγαλώσει όπως είναι) κ.α...
Δεν ανέπτυξα όμως... τι πιστεύω σχετικά με την επίτευξη της γνώσης του εαυτού κ αν τη θεωρώ δεδομένη, εύκολη ή ακόμα κ εφικτή...

Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ...

Πάμε να δούμε κ πού είναι η απλοποίηση..??


Ξεκινάω απο την τελευταία σου ερώτηση,
το βλέπεις είπα πολύ απλό το να διεισδύσεις στον εαυτό σου,ή στονεαυτο τόυ άλλου,αυτο εννοούσα.
Γίνεται δε διαφωνώ,αλλα ορισμένα πράγματα ειναι πιο μπερδεμένα,ιδιαίτερες περιπτώσης προσωπικότητας,ψυχοσύνθεση αρρώστου,περιστατικά απο ατυχήματα,οπότε και δυσκολεέυει.

...Είπες πως ο καθένας μπορεί να γνωρίσει τον άλλον,όσο και τον ευατό του,και όχι το αντίθετο.
Δε κατάλαβα γιατι το είπες αυτο είτε απο τη μία πλευρά είτε απο την άλλη.

Επίσης,ανέφερες πως κανένας δε μπορεί να σε πειράξει αν δε το επιλέξεις πρώτος.Σίγουρα θα έχεις στο μυαλό σου τον ονειρεμένο κόσμο του Σεβασμού και της Αγάπης.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 7:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι gianiss, άκου τον που σου λέει. Ξέρεις αυτός ποιο είναι το νόημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΛΑ.Ο.Σ.
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 28 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 1241
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 7:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μήνυμα διεγράφη από τη διαχείριση λόγω υβριστικών και νομικώς μεμπτού περιεχομένου
_________________
Mr. Green Laughing opyλgos βλέχει βλέχει...
LaughingMr. Green κλατάς ομπλέλα;;;
Mr. Green Laughingγλήγολα μέσα μην βλαχείς και μας αλλωστήσεις τζάνεμ...
Laughing Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 8:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
1) Μια απόφαση που σε κάνει δούλο είναι κι αυτή ανελεύθερη,αφού κανείς δε θέλει τη δυστυχία του,εκτός κι αν είναι "άρρωστος",δηλαδή ανελεύθερος.

2)Η διαφορά της ποσότητας κάνει και τη διαφορά του ενός προβλήματος απ' τ' άλλο.

Idea

Και τα δυο αποτελουν τη δικη σου αποψη στο καθε θεμα και σταματαμε εδω



ΕνοτηταΤωνΠαντων
Ον Εστι Γιγνεσθαι
Μια Ειναι Η Απολυτη Αληθεια : Η Αληθεια Ειναι Αδαμας Πολυεδρος
Ο ανθρωπος παντοτε ανακαλυπτει αυτα που θεωρει οτι υπαρχουν και πειραματιζεται γι' αυτα !
4986 5082 5282
Ζωη = Θεος <=> Ουδεις Ανθρωπος Αθεος
Μονο Ο Συνειρμικος Λογισμος Οδηγει Στην Αληθεια

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 9:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Yδάτινη,
ποιά είναι η αλήθεια ή μιά αλήθεια του εαυτού μας?


Vag-el, δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε για κάτι το οποίο να βαφτίζεται ως αλήθεια αντικειμενική...
Τί θα μπορούσε να είναι απόλυτα αλήθεια... κ τί ψέμα...?

Η αλήθεια του εαυτού μας... ναι.. είναι κάτι που πλήσιάζει σε αυτό που με ρωτάς...
Αν μπορέσουμε να δούμε μέσα μας κ να κατανοήσουμε ποιοι είμαστε κ τι θέλουμε... να έχουμε επίγνωση... ναι.. είναι μια αλήθεια σημαντική για μένα...

Όμως, αισθάνομαι ότι με ρωτάς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο... Ποιος είναι αυτός..??


Skεφτηκα κάποια πράγματα όταν διάβαζα το προηγούμενο σου πόστ,γι αυτο σε ρώτησα,
Σημασία όμως έχει τελικά ποιόν πιστεύεις στη ζωή σου,και ποιος αληθινά θα ειναι αυτος που δε θα σε προδώσει..........χμ?
δε ξέρω κατα πόσο αναζητούμε την αλήθεια,ιδιαίτερα για τους αλλους όταν είμαστε ανίκανοι να δείξουμε κατανόηση ....
Δε ξέρω σκέφτομαι πολλά για το Σεβασμό το τελευταίο καιρό.


Υ.Γ νομίζω πως και αστυνομικοι την αλήθεια ψάχνουν,αλλα σου κόβουν την ελευθερία σου.


Όσον αφορά την αλήθεια του εαυτού... την αυτοσυνειδήση, ή πες το ελευθερία.. ή αγάπη... η κατανόηση είναι αρχή... Χωρίς εκείνη... δεν υπάρχει τπτ...
Ο καθένας μπορεί να γνωρίσει τον άλλον... όσο ακριβώς γνωρίζει τον εαυτό του...

Τί θα σήμαινε κάποιος να σε προδώσει...? Πώς σου φαίνεται η άποψη πως κανείς δεν μπορεί να σε πειράξει.. αν δεν το επιλέξεις πρώτος...?

Τί πράγματα σκέφτηκες... ? Αν θελήσεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε μπορείς να το κάνεις ελεύθερα!
Κάτι μου λέει ότι μιλάς για κάτι άλλο.... κ όχι για αυτό που λέω εγώ...

Και γώ αυτο πιστεύω ,δεν εννοούμε τα ίδια πράγματα.

Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι,αλλα τα παρουσιάζεις πολύ απλοποιημένα ,
Περνούν χρόνια ,ανάμεσα σε δεσμούς ανθρώπων και πάλι εχω συναντήσει ανθρώπους που δε γνωριζαν τόσο όσο νόμιζαν ο ένας τον άλλον.

Δυσκόλεψα πολύ τις έννοιες με την λέξη ''προδώσει''?Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί τρόποι ωστε να προδώσεις,δές το σαν να ήταν δεδομένο εξ αρχής πως η φιλία θα σταματήσει κάποια στιγμή.Η αν δεν ήταν δεδομένο,παρουσιάστηκε στη πορεία μιάς φιλίας.
Οι περισσότεροι άνθρωποι,όταν ζορίζονται στην κούραση μιάς σχέσης η της πορείας της αν έχει δυσκολίες,φεύγουν επειδή δεν αντέχουν αλλο ,
ξέρεις δεν ειναι όλα Αγια πάντοτε.


Χμ....
Δεν διαφωνούμε ξέρεις.... Το θέμα το μπερδεύει αυτό που θα 'θελες να πεις, αλλά δεν λες ακριβώς... Πάμε από την αρχή..??

Δεν είπα ποτέ ότι δυο άνθρωποι γνωρίζουν ο ένας τον άλλον κ είναι δεδομένο.. Δεν αναφέρθηκα στις διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά εξήγησα πόσο σημαντικό νιώθω πως είναι να προσανατολιστεί κάποιος στη γνώση του εαυτού... Είπα επίσης πως κανείς δεν μπορεί να γνωρίσει κάποιον περισσότερο από όσο γνωρίζει τον εαυτό του... (Για αυτό κ τα προβλήματα κ οι δυσκολίες στις διαπροσωπικές σχέσεις που αναφέρεις)
Δηλ.. πριν προχωρήσει κάποιος στην αγάπη... πρέπει να είναι έτοιμος... να υπάρχουν προϋποθέσεις.. Να έχει δουλέψει πρώτα με τον εαυτό του... Να έχει κατανοήσει...
Να υπάρχει φροντίδα με ευθύνη κ γνώση (η ανταπόκρισή μου στις ανάγκες του άλλου με ενδιαφέρον που ξεφεύγει από τα πλαίσια του εαυτού μου για να μπορέσω να δω το άλλο άτομο με τα δικά του κριτήρια), σεβασμός (έχω επίγνωση της ατομικότητας του άλλου κ φροντίζω να αναπτυχθεί κ να μεγαλώσει όπως είναι) κ.α...
Δεν ανέπτυξα όμως... τι πιστεύω σχετικά με την επίτευξη της γνώσης του εαυτού κ αν τη θεωρώ δεδομένη, εύκολη ή ακόμα κ εφικτή...

Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ...

Πάμε να δούμε κ πού είναι η απλοποίηση..??


Ξεκινάω απο την τελευταία σου ερώτηση,
το βλέπεις είπα πολύ απλό το να διεισδύσεις στον εαυτό σου,ή στονεαυτο τόυ άλλου,αυτο εννοούσα.
Γίνεται δε διαφωνώ,αλλα ορισμένα πράγματα ειναι πιο μπερδεμένα,ιδιαίτερες περιπτώσης προσωπικότητας,ψυχοσύνθεση αρρώστου,περιστατικά απο ατυχήματα,οπότε και δυσκολεέυει.

...Είπες πως ο καθένας μπορεί να γνωρίσει τον άλλον,όσο και τον ευατό του,και όχι το αντίθετο.
Δε κατάλαβα γιατι το είπες αυτο είτε απο τη μία πλευρά είτε απο την άλλη.

Επίσης,ανέφερες πως κανένας δε μπορεί να σε πειράξει αν δε το επιλέξεις πρώτος.Σίγουρα θα έχεις στο μυαλό σου τον ονειρεμένο κόσμο του Σεβασμού και της Αγάπης.


Vag-el... ας τα πάρουμε ένα ένα....

Από πού συμπέρανες πως το βλέπω απλό το να διεισδύει κάποιος στον εαυτό του ή στον άλλον..??
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 9:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είπες:
Τί θα σήμαινε κάποιος να σε προδώσει...? Πώς σου φαίνεται η άποψη πως κανείς δεν μπορεί να σε πειράξει.. αν δεν το επιλέξεις πρώτος...?

έτσι όπως το είπες συμπέρανα πως το θεωρείς απλό.
απο τηνάλλη πλευρά αν το εξετάσουμε πιο αναλυτικά,΄σίγουρα δεν επιλέγεις το να θέλεις να σε πειράζουν.
Εαν το θελήσεις θα θεωρηθεί εσκεμμένο.
Εαν δε το θελήσεις και συμβεί ,θεωρείται απο ατύχημα εως εσκεμμένο ως προς αυτον που το επέλεξε να ενοχλήσει.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την vag_el στις Τετ Φεβ 29, 2012 9:58 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
...


Επειδή όπως σου έγραψα, δεν αναφέρθηκα σε αυτό, για αυτό ακριβώς το λόγο κ σε ρωτώ... Δεν είπα ποτέ πως είναι εύκολο... ή απλό.. Είπα πως είναι απαραίτητο να προσαναταλιστούμε προς τα κει..
Αν ρωτούσες τη γνώμη μου θα έλεγα το αντίθετο! Αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε για να κατανοήσουμε τι θέλει να πει ο καθένας... ε..?
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω δε μπορώ πάντως να κατανοήσω ακόμη,το πως ενώ συμφωνησα με όσα εξ αρχής έγραψες,βρεθήκαμε τελικά να μπερδευτουμε .

Αν το ξεκινήσουμε όπως είπες εξ αρχής.


Η παντελής έλλειψη αγάπης οδηγεί τον άνθρωπο στη μοναξιά, την απομόνωση κ την απελπισία. Θεωρίες για την αγάπη υπάρχουν πολλές.. μια κ τη θεωρούμε αυτονόητη. Είναι όμως..? Ή χρειάζεται προσπάθεια κ επίγνωση..? Κ αν ναι, γιατί κανείς δεν μαθαίνει κανέναν πως η αγάπη είναι τέχνη, είναι δράση κ όχι δεδομένη…?

παρακάτω λές.

]Έτσι αυτές οι κρυμμένες επιθυμίες μπορεί να εκφραστούν συμβολοποιημένες μέσα από διάφορα συμπτώματα ή καταστάσεις άγχους, ή ακόμα με αρχαϊκούς μηχανισμούς άμυνας, όπως δια μέσου της τέχνης, του χιούμορ, των ονείρων.. κλπ.. Ακόμα κ μέσω της απαξίωσης, που σημαίνει φόβος για τις απογοητεύσεις της ζωής.

Εχω την εντύπωση πως θεωρείς ότι λές μιά αλήθεια,για την αγάπη,και μετα απο λίγο την έχεις ξεπεράσει ή ισχυρίζεσαι κάτι άλλο απο αυτο που προείπες.
Συγκεκριμένα δε μπορει να θεωρείς την αγάπη ,τέχνη,και παράλληλα να τη θεωρείς απηρχηωμένη.
Δε ξέρω ,με μπέρδεψες λίγο
Θέλεις να μου το εξηγήσεις μήπως και κατανοήσω κάτι που δεν κατάλαβα.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ
έγραψε:
1) Μια απόφαση που σε κάνει δούλο είναι κι αυτή ανελεύθερη,αφού κανείς δε θέλει τη δυστυχία του,εκτός κι αν είναι "άρρωστος",δηλαδή ανελεύθερος.

2)Η διαφορά της ποσότητας κάνει και τη διαφορά του ενός προβλήματος απ' τ' άλλο.

Idea

Και τα δυο αποτελουν τη δικη σου αποψη στο καθε θεμα και σταματαμε εδω





Κρίμα που δε σχολιάζεις περαιτέρω! Είχε ενδιαφέρον!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 10:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Εγω δε μπορώ πάντως να κατανοήσω ακόμη,το πως ενώ συμφωνησα με όσα εξ αρχής έγραψες,βρεθήκαμε τελικά να μπερδευτουμε .

Αν το ξεκινήσουμε όπως είπες εξ αρχής.


Η παντελής έλλειψη αγάπης οδηγεί τον άνθρωπο στη μοναξιά, την απομόνωση κ την απελπισία. Θεωρίες για την αγάπη υπάρχουν πολλές.. μια κ τη θεωρούμε αυτονόητη. Είναι όμως..? Ή χρειάζεται προσπάθεια κ επίγνωση..? Κ αν ναι, γιατί κανείς δεν μαθαίνει κανέναν πως η αγάπη είναι τέχνη, είναι δράση κ όχι δεδομένη…?

παρακάτω λές.

]Έτσι αυτές οι κρυμμένες επιθυμίες μπορεί να εκφραστούν συμβολοποιημένες μέσα από διάφορα συμπτώματα ή καταστάσεις άγχους, ή ακόμα με αρχαϊκούς μηχανισμούς άμυνας, όπως δια μέσου της τέχνης, του χιούμορ, των ονείρων.. κλπ.. Ακόμα κ μέσω της απαξίωσης, που σημαίνει φόβος για τις απογοητεύσεις της ζωής.

Εχω την εντύπωση πως θεωρείς ότι λές μιά αλήθεια,για την αγάπη,και μετα απο λίγο την έχεις ξεπεράσει ή ισχυρίζεσαι κάτι άλλο απο αυτο που προείπες.
Συγκεκριμένα δε μπορει να θεωρείς την αγάπη ,τέχνη,και παράλληλα να τη θεωρείς απηρχηωμένη.
Δε ξέρω ,με μπέρδεψες λίγο
Θέλεις να μου το εξηγήσεις μήπως και κατανοήσω κάτι που δεν κατάλαβα.


Ωραια vag-el!!

Έγραψες δύο διαφορετικές παραγράφους...

Στην πρώτη, αναφέρομαι στην αγάπη. Χρησιμοποιώ τη λέξη τέχνη γιατί πιστεύω πως αν θέλουμε να μάθουμε να αγαπάμε θα πρέπει να ασχοληθούμε με τέτοιο τρόπο, όπως με την εκμάθηση μια τέχνης.. Δηλ, να ξεκινήσουμε από την κατανόηση της θεωρίας κ μετά να προχωρήσουμε στην πρακτική… Κ όταν αυτά συμβούν… προχωρούμε στην κατάκτηση αυτής της τέχνης… Η λέξη μου άρεσε, γιατί όπως είναι σημαντική για τον καλλιτέχνη η τέχνη του, κ ασχολείται καθημερινά, έτσι πρέπει να είναι σημαντική κ η αγάπη για τους ανθρώπους κ να δουλεύουν σκληρά για εκείνη….

Στη δεύτερη παράγραφο που παραθέτεις… αναφέρω την τέχνη ως μέσο έκφρασης.. Όπως κ λειτουργεί δηλ..
Ένας ιδιαίτερος κ δημιουργικός τρόπος έκφρασης συναισθημάτων, απωθημένων επιθυμιών, φόβων κλπ….
Αφορά την αυτογνωσία κ πόσο σημαντικό νιώθω πως είναι να δούμε κ να κατανοήσουμε με λέξεις αυτά τα συναισθήματα...

Δηλ, η κάθε παράγραφος μιλάει για δύο διαφορετικά θέματα… κ η λέξη τέχνη χρησιμοποιείται για να εκφράσει κάτι διαφορετικό…
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 11:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Είπες:
Τί θα σήμαινε κάποιος να σε προδώσει...? Πώς σου φαίνεται η άποψη πως κανείς δεν μπορεί να σε πειράξει.. αν δεν το επιλέξεις πρώτος...?

έτσι όπως το είπες συμπέρανα πως το θεωρείς απλό.
απο τηνάλλη πλευρά αν το εξετάσουμε πιο αναλυτικά,΄σίγουρα δεν επιλέγεις το να θέλεις να σε πειράζουν.
Εαν το θελήσεις θα θεωρηθεί εσκεμμένο.
Εαν δε το θελήσεις και συμβεί ,θεωρείται απο ατύχημα εως εσκεμμένο ως προς αυτον που το επέλεξε να ενοχλήσει.


Ας δούμε λίγο κ αυτό.... (τώρα το είδα..Smile )

Πριν σου πω για αυτό, θα 'θελα να σου εξηγήσω πως τπτ δεν θεωρώ τόσο απλό με τη χροιά της ευκολίας όπως το εννοούμε εδώ... (γιατί το απλό ίσως είναι κ το πιο δύσκολο) κ ναι.. θα ήταν πολύ όμορφο να ειναι... Πολλές φορές εύχομαι να ήταν πιο εύκολα... ή αλλιώς, να μπορούσα όλα αυτά που σκέφτομαι να τα κάνω άμεσα πράξη...

Σκέψου... Υπάρχουν πράγματα που πριν μερικά χρόνια σε ενοχλούσαν πολύ... αλλά σήμερα δεν σε αγγίζουν...??
Γιατί..??
Γιατί άλλαξε η οπτική σου... Άλλαξε ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι... Γιατί πήγες λίγο πιο κει...(σταμάτησες να ταυτίζεσαι) κ τα άφησες σε αυτούς που ανήκουν...

Αυτό που εννοώ λοιπόν είναι πως ό,τι μας ενοχλεί, είναι γιατί εμείς έχουμε βρει ένα σημείο ταύτισης κ η ενόχληση τελικά, ίσως πηγάζει από τον ίδιο μας τον εαυτό...

Κάθε τι που συμβαίνει έχει σίγουρα πάνω από μία οπτική..

Χμμ.... Θα σου πω ένα παράδειγμα... Η σύντροφός σου πχ.. η οποία ζήλεψε, χωρίς λόγο κατά τη γνώμη σου, σού επιτίθεται... Θυμώνει κ σε προσβάλλει...
Εσύ, έχεις τουλάχιστον δύο επιλογές…
1. Θυμώνεις κ εσύ γιατί ενεργοποιείται η άμυνά σου κ της επιτίθεσαι αντίστοιχα… Γεμίζεις συναισθήματα αρνητικά.. Νιώθεις πως δεν σε καταλαβαίνει κ απογοητεύεσαι… με αποτέλεσμα να κλειστείς στον εαυτό σου...
2. Κατανοείς πως εκείνη τη στιγμή την έχει καταλάβει ανασφάλεια, καθαρά για προσωπικούς της λόγους, κ ουσιαστικά δεν αφορά το πρόσωπό σου η επίθεση αλλά τους φόβους της. Περιμένεις να ηρεμήσει, ενώ εσύ παραμένεις ήρεμος κ διαυγής, την πλησιάζεις για να μιλήσετε για όλα αυτά κ να τη βοηθήσεις....

Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν, εμείς επιλέγουμε κατα κάποιο τρόπο τι θα μας ενοχλήσει κ με ποιο τρόπο θα το χειριστούμε...

Αυτό εννοούσα... Smile
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Εγω δε μπορώ πάντως να κατανοήσω ακόμη,το πως ενώ συμφωνησα με όσα εξ αρχής έγραψες,βρεθήκαμε τελικά να μπερδευτουμε .

Αν το ξεκινήσουμε όπως είπες εξ αρχής.


Η παντελής έλλειψη αγάπης οδηγεί τον άνθρωπο στη μοναξιά, την απομόνωση κ την απελπισία. Θεωρίες για την αγάπη υπάρχουν πολλές.. μια κ τη θεωρούμε αυτονόητη. Είναι όμως..? Ή χρειάζεται προσπάθεια κ επίγνωση..? Κ αν ναι, γιατί κανείς δεν μαθαίνει κανέναν πως η αγάπη είναι τέχνη, είναι δράση κ όχι δεδομένη…?

παρακάτω λές.

]Έτσι αυτές οι κρυμμένες επιθυμίες μπορεί να εκφραστούν συμβολοποιημένες μέσα από διάφορα συμπτώματα ή καταστάσεις άγχους, ή ακόμα με αρχαϊκούς μηχανισμούς άμυνας, όπως δια μέσου της τέχνης, του χιούμορ, των ονείρων.. κλπ.. Ακόμα κ μέσω της απαξίωσης, που σημαίνει φόβος για τις απογοητεύσεις της ζωής.

Εχω την εντύπωση πως θεωρείς ότι λές μιά αλήθεια,για την αγάπη,και μετα απο λίγο την έχεις ξεπεράσει ή ισχυρίζεσαι κάτι άλλο απο αυτο που προείπες.
Συγκεκριμένα δε μπορει να θεωρείς την αγάπη ,τέχνη,και παράλληλα να τη θεωρείς απηρχηωμένη.
Δε ξέρω ,με μπέρδεψες λίγο
Θέλεις να μου το εξηγήσεις μήπως και κατανοήσω κάτι που δεν κατάλαβα.


Ωραια vag-el!!

Έγραψες δύο διαφορετικές παραγράφους...

Στην πρώτη, αναφέρομαι στην αγάπη. Χρησιμοποιώ τη λέξη τέχνη γιατί πιστεύω πως αν θέλουμε να μάθουμε να αγαπάμε θα πρέπει να ασχοληθούμε με τέτοιο τρόπο, όπως με την εκμάθηση μια τέχνης.. Δηλ, να ξεκινήσουμε από την κατανόηση της θεωρίας κ μετά να προχωρήσουμε στην πρακτική… Κ όταν αυτά συμβούν… προχωρούμε στην κατάκτηση αυτής της τέχνης… Η λέξη μου άρεσε, γιατί όπως είναι σημαντική για τον καλλιτέχνη η τέχνη του, κ ασχολείται καθημερινά, έτσι πρέπει να είναι σημαντική κ η αγάπη για τους ανθρώπους κ να δουλεύουν σκληρά για εκείνη….

Στη δεύτερη παράγραφο που παραθέτεις… αναφέρω την τέχνη ως μέσο έκφρασης.. Όπως κ λειτουργεί δηλ..
Ένας ιδιαίτερος κ δημιουργικός τρόπος έκφρασης συναισθημάτων, απωθημένων επιθυμιών, φόβων κλπ….
Αφορά την αυτογνωσία κ πόσο σημαντικό νιώθω πως είναι να δούμε κ να κατανοήσουμε με λέξεις αυτά τα συναισθήματα...

Δηλ, η κάθε παράγραφος μιλάει για δύο διαφορετικά θέματα… κ η λέξη τέχνη χρησιμοποιείται για να εκφράσει κάτι διαφορετικό…


Εντάξει Υδάτινη,

κατάλαβα σε γενικές γραμμές ,ότι υπάρχει στο μυαλό σου ,η σχέση τέχνης-αγάπης,ως μέσα έκφρασης και ανέλκυσης συναισθημάτων που πηγάζουν .....απο....
κλπ
Σε σχέση τώρα,με τις εκφράσεις της τέχνης ,που πηγάζουν απο συμπτώματα,όπως είπες φόβου,χιούμορ,ονείρων,
τι σχέση θα μπορούσε να συνδέσει την αντικειμενική αλήθεια αυτών,
και κατα πόσο ένας άνθρωπος ,θα μπορούσε να γνωρίζει αν στ αλήθεια τα όνερια ειναι αληθινά η ψεύτικα,αν το χιούμορ ειναι αληθινό η ψεύτικο
.
Για την πλήρη επίγνωση του εαυτού μας θα πρέπει να γνωρίζουμε την αληθινή όψη του εαυτού μας.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Υδάτινη...
Πρύτανης


Εγγραφή: 25 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 116
Τόπος: Υγρός...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 11:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Εντάξει Υδάτινη,

κατάλαβα σε γενικές γραμμές ,ότι υπάρχει στο μυαλό σου ,η σχέση τέχνης-αγάπης,ως μέσα έκφρασης και ανέλκυσης συναισθημάτων που πηγάζουν .....απο....
κλπ
Σε σχέση τώρα,με τις εκφράσεις της τέχνης ,που πηγάζουν απο συμπτώματα,όπως είπες φόβου,χιούμορ,ονείρων,
τι σχέση θα μπορούσε να συνδέσει την αντικειμενική αλήθεια αυτών,
και κατα πόσο ένας άνθρωπος ,θα μπορούσε να γνωρίζει αν στ αλήθεια τα όνερια ειναι αληθινά η ψεύτικα,αν το χιούμορ ειναι αληθινό η ψεύτικο
.
Για την πλήρη επίγνωση του εαυτού μας θα πρέπει να γνωρίζουμε την αληθινή όψη του εαυτού μας.


Σταματώ στην τελευταία σου πρόταση.. Εκεί είναι το θέμα τελικά... Αυτό είπα κ εγώ Vag-el...
Όλες οι απαντήσεις κρύβονται εκεί.... μέσα μας...
_________________
Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 11:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το μυστικό εδώ είναι να μην γίνεσαι δούλους των πρότερων ιδεών σου. Πολλές φορές τα λάθη μας φέρνουν όχι μόνο στεναχώρια αλλά μας προετοιμάζουν για περισσότερα λάθη. Αν λοιπόν κάποιος θέλει, πραγματικά θέλει, να ξεφύγει από την αλυσίδα αυτή τότε το προτιμότερο είναι να αλλάξει τις συνθήκες, αλλαγή εργασίας, οικίας ή ακόμα και περιοχής, άρα με όλα τα προηγούμενα.
Πράγματι η σκληρότερη απόφαση είναι πολλές φορές και η καλύτερη. Η επιμονή σε μια ζωή που φέρνει δυστυχία δεν οδηγεί μακριά. Επανεξετάζουμε μεν την οπτική μας, αλλά χωρίς να λέμε ψέματα, γιατί τα αισθήματα δεν μπορούν να αλλάξουν οπτική. Η σκέψη δηλαδή δεν αρκεί για να πείσουμε τον εαυτό μας πως το μαύρο είναι άσπρο. Η διέξοδος βρίσκεται εφόσον κινηθούμε, εφόσον αλλάξουμε τις συνθήκες στις οποίες έχουμε βρεθεί. Αυτή όμως η κίνηση απαιτεί θάρρος, κάτι για το οποίο πολλές φορές δεν είμαστε προετοιμασμένοι, με συνέπεια να πέφτουμε στη παγίδα της αναβολής, ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε αλλά το αφήνουμε για άλλη φορά! Έτσι η πρόταση εδώ είναι να προετοιμάζουμε τον εαυτό μας με κινήσεις που ενώ δεν στοχεύουν σε αλλαγή συνθηκών δίνουν ανάταση ψυχής, και αυτό γίνεται με την ψυχαγωγία. Ό,τι αγαπάει ο καθένας μπορεί να τον ψυχαγωγήσει. Εφόσον λοιπόν η ψυχή αναπτερώνεται ο άνθρωπος παίρνει θάρρος και κάνει το βήμα της αλλαγής.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 29, 2012 11:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υδάτινη... έγραψε:
vag_el έγραψε:
Εντάξει Υδάτινη,

κατάλαβα σε γενικές γραμμές ,ότι υπάρχει στο μυαλό σου ,η σχέση τέχνης-αγάπης,ως μέσα έκφρασης και ανέλκυσης συναισθημάτων που πηγάζουν .....απο....
κλπ
Σε σχέση τώρα,με τις εκφράσεις της τέχνης ,που πηγάζουν απο συμπτώματα,όπως είπες φόβου,χιούμορ,ονείρων,
τι σχέση θα μπορούσε να συνδέσει την αντικειμενική αλήθεια αυτών,
και κατα πόσο ένας άνθρωπος ,θα μπορούσε να γνωρίζει αν στ αλήθεια τα όνερια ειναι αληθινά η ψεύτικα,αν το χιούμορ ειναι αληθινό η ψεύτικο
.
Για την πλήρη επίγνωση του εαυτού μας θα πρέπει να γνωρίζουμε την αληθινή όψη του εαυτού μας.


Σταματώ στην τελευταία σου πρόταση.. Εκεί είναι το θέμα τελικά... Αυτό είπα κ εγώ Vag-el...
Όλες οι απαντήσεις κρύβονται εκεί.... μέσα μας...


Γι αυτο συμφώνησα εξ αρχής μαζί σου.
Σε σχέση όμως με τους άλλους,και απευθύνομαι σε σχέσεις είτε φιλίας,είτε Γνωστικού περιεχομένου,είτε σχέσεις Καθηγητή -μαθητη,τουτοιοτρόπως σε άλλων ειδών σχέσεις, ποιά θα ειναι η αληθινή μοίρα αυτών αλλλα και σε σχέση με τη σχέση που έχουμε με το επάγγελμά μας,
ποιά θα πρέπει λοιπόν να ειναι η στάση μας,
Μιά ειλικρινής σχέση ως προς τα συναισθήματά μας,σχέση ψεύτική ως προς τα συναισθήματα,αλλα με προοπτική διαφορετικότητας -αλλαγής πορείας,και άλλους τέτοιους φόβους που μπορούν να προέρχονται απο τη
σχετικότητα της γνώσης στους άλλους ανθρώπους.
Αλήθεια.....ποιά ειναι η
πραγματικότητα.?

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Επόμενο
Σελίδα 20 από 23

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center