Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφικά βιντεοπαιχνίδια (ναι, υπάρχουν!)

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2012 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Φιλοσοφικά βιντεοπαιχνίδια (ναι, υπάρχουν!) Απάντηση με Συμπερίληψη

Ίσως πολλοί από εσάς να μην παίζετε βιντεοπαιχνίδια. Ίσως κάποιοι να τα θεωρείτε παιχνιδάκια για παιδιά ή να θεωρείτε πως δεν έχουν καθόλου βάθος, πως δεν σε κάνουν να σκέφτεσαι, πως σε αποχαυνώνουν και σε χαζεύουν, πως δεν σου προσφέρουν τίποτα.

Αν αναγνωρίζεται τον εαυτό σας στο παραπάνω, διαφωνώ κάθετα μαζί σας.

Θεωρώ τα βιντεοπαιχνίδια μια νέα μορφή τέχνης, όχι λιγότερο σημαντική από τις καλές τέχνες, ίσως μάλιστα και σημαντικότερη λόγω της διαδραστικότητάς της και του μοναδικού τρόπου με τον οποίο το κοινό από θεατής μετατρέπεται σε ενεργό κομμάτι της δημιουργίας.

Σίγουρα υπάρχουν παιχνίδια ρηχά και χαζά, αλλά το ίδιο και βιβλία, και ταινίες, και πίνακες ζωγραφικής και τραγούδια.

Εδώ όμως, θα ήθελα να σας παρουσιάσω μερικά βιντεοπαιχνίδια με πραγματικό βάθος. Ευελπιστώ πως θα σας κάνουν να σκεφτείτε, να συγκινηθείτε ίσως, αλλά, πάνω από όλα, να φιλοσοφήσετε.

Όλα τα παιχνίδια που παρουσιάζω εδώ μπορείτε να τα παίξετε στον browser κατ' ευθείαν, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσετε τίποτα, παίζουν σε οποιονδήποτε υπολογιστή, όσο παλιός κι αν είναι, και, το κυριότερο, το κάθε ένα θα σας πάρει μόνο μερικά λεπτά να το τελειώσετε.

Ποιός ξέρει, ίσως σε αυτά τα λίγα λεπτά που θα αφιερώσετε σε κάποιο από αυτά τα παιχνίδια να πάρετε περισσότερα από όσα θα παίρνατε σε πολλές ώρες ασχολούμενοι με κάτι άλλο.

Ξεκινάμε λοιπόν:




One chance

Είσαι ένας επιστήμονας που μόλις ανακάλυψε τη θεραπεία για τον καρκίνο. Εξ'αιτίας σου όμως, σε έξι μέρες όλη η ζωή στη Γη θα εξαφανιστεί. Και εδώ καλείσαι να κάνεις τις επιλογές σου, και να αντιμετωπίσεις τις συνέπειές τους. Θα περάσεις τις τελευταίες μέρες της ζωής στη Γη με την οικογένειά σου; Θα αφήσεις τη γυναίκα και το παιδί σου μόνες τους σε μια απελπισμένη, ίσως μάλιστα και μάταια, προσπάθεια να σώσεις τον κόσμο; Ή απλώς θα τα θεωρήσεις όλα μάταια και θα διασκεδάσεις; Και όσο θα βλέπεις τις συνέπειες των επιλογών σου, θα αρχίσεις να αναρρωτιέσαι. Μήπως ήρθε η ώρα να τα παρατήσεις και να δεχτείς το αναπόφευκτο; Μήπως μπορούσες να κάνεις κάτι καλύτερα; Μήπως, τελικά, έκανες τις λάθος επιλογές; Ό,τι και να κάνεις τελικά, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα μετανοιώσεις τις επιλογές σου. Γιατί στο τέλος θα καταλάβεις πως δεν μπορείς να αλλάξεις όσα έκανες. Στο τέλος θα δεις πως όντως είχες μόνο μια ευκαιρία.







Every day the same dream

Σηκώνεσαι, πας στη δουλειά, τρως, κοιμάσαι, και πάλι από την αρχή. Πού και που ξεσκάς λιγάκι σε απολαύσεις που σου δίνουν την ψευδαίσθηση της ελευθερίας αλλά απλώς σε προετοιμάζουν για τη συνέχεια της ρουτίνας. Σκέψου λίγο την κάθε σου μέρα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που πηγαίνοντας στη δουλειά σου προτίμησες να αργήσεις για να σταματήσεις να δεις ένα φύλλο που πέφτει, να χαϊδέψεις ένα ζώο, ή να πας σε ένα ήρεμο, ήσυχο μέρος;
Μήπως τελικά βλέπεις κι εσύ κάθε μέρα το ίδιο όνειρο;







Small worlds

Στην αρχή δεν θα καταλάβεις τι παίζεις. Θα είσαι μόνος σου σε ένα άγνωστο μέρος, προσπαθώντας να ξεκαθαρίζεις την εικόνα που βλέπεις. Όσο όμως περισσότερο παίζεις, όσο περισσότερα ανακαλύπτεις για το πού είσαι και τι συνέβη εκεί, αρχίζεις σιγά σιγά να βλέπεις την ιστορία ενός ολόκληρου κόσμου. Ίσως του δικού μας κόσμου.







The end of us

Είσαι ένας αστεροειδής που τρέχει ελεύθερος στο διάστημα. Κάποια στιγμή, ένας άλλος αστεροειδής έρχεται κοντά σου για παρέα. Αυτό είναι αρκετό σε αυτό το παιχνίδι για να σου δείξει τη φιλία, ίσως και τον έρωτα, καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής σου. Και οι πράξεις σου στο παιχνίδι αποκτούν πραγματικό νόημα όταν κάτσεις και τις σκεφτείς. Γιατί μαζεύεις τα αστέρια; Θα μπορέσεις να προστατεύσεις τον σύντροφό σου από τους κινδύνους για να δεχτείς εσύ τα χτυπήματα; Και τελικά, θα επιλέξεις να είσαι εκείνος που θα μείνει μόνος στο τέλος, ή εκείνος που θυσιάζεται για να δώσει λίγο παραπάνω χρόνο στον άλλον;







Today I die

Βλέπω πως πολλοί από εδώ ασχολούνται με την ποίηση. Έχω λοιπόν να σας προτείνω να δώσετε μια ευκαιρία σε αυτό το παιχνίδι. Είναι ό,τι πιο κοντινό υπάρχει σε διαδραστικό ποίημα, και θεωρώ πως αξίζει πραγματικά να το δοκιμάσετε. Ίσως να δυσκολευτείτε λίγο στην αρχή να καταλάβετε πώς λειτουργεί, αλλά μόλις μπείτε στη λογική του, θα δείτε πως είναι πραγματικά πανέξυπνο.







Walk or die

Δεν υπάρχουν πολλά να πω εδώ. Περπατάς ή πεθαίνεις. Πόση ώρα θα περπατήσεις; Και κυρίως, τι ακριβώς θα περνά από το μυαλό σου περνώντας από όλα αυτά τα υπέροχα μέρη και ακούγοντας τους όμορφους ήχους τους; Μήπως από αυτό το σχεδόν παιχνίδι πήρες περισσότερα από όσα νομίζεις; Όταν μετά από πέντε λεπτά αρχίζεις να αναρρωτιέσαι "γιατί περπατάω ακόμα;" αλλά δεν αφήνεις το πλήκτρο του περπατήματος, καταλαβαίνεις πως πίσω από την απλότητα του παιχνιδιού κρύβονται πάρα πολλά, που απλώς περιμένουν εσένα να τα ανακαλύψεις. Γιατί, τελικά, το ανθρωπάκι που περπατά στην οθόνη δεν είναι μια μάζα από πίξελ. Είσαι εσύ ο ίδιος.





Αυτά για την ώρα. Ελπίζω να σας άρεσαν και να σας έκαναν να σκεφτείτε λίγο κάποια πράγματα. Αν δεν τα κατάφεραν, ελπίζω τουλάχιστον αυτά τα λίγα λεπτά να περάσατε καλά και να μην πήγαν χαμένα.

Όποτε έχω περισσότερα θα τα παραθέσω.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος ο Νεώτερος
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: Θεσσαλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2012 10:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το πρώτο πολύ καταθλιπτικό πάντως αλλά πραγματικά σε βάζουν σε σκέψη..!
_________________
ἔστ' ἦμαρ ὅτε Φοίβος πάλιν ελεύσεται καὶ ες αεί ἔσσεται-Προγόνους στεφάνου(Να στεφανώνεις τους προγόνους σου)-Θνήσκε υπέρ πατρίδος(Να πεθάνεις για την πατρίδα σου)-Θεούς σέβου(Να σέβεσαι τους θεούς)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2012 11:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλέξανδρος ο Νεώτερος έγραψε:
Το πρώτο πολύ καταθλιπτικό πάντως αλλά πραγματικά σε βάζουν σε σκέψη..!


Όταν το τελείωσα, μετά το σκεφτόμουν όλη μέρα, και ακόμα το σκέφτομαι. Δεν ξέρω, αλλά το πήρα πολύ στα σοβαρά το συγκεκριμένο, και με έκανε να σκεφτώ πολλά.

Μπορώ και θέλω πολύ να το ξαναπαίξω για να δω τι θα γίνει αν πάρω άλλες αποφάσεις, αλλά θα προσπαθήσω να μην το κάνω. Φοβάμαι πως αν το κάνω, όλες οι σκέψεις και οι προβληματισμοί που μου προκάλεσε θα πάνε στράφι και θα χαθεί όλο το νόημα.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλέξανδρος ο Νεώτερος
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: Θεσσαλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2012 2:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain έγραψε:
Αλέξανδρος ο Νεώτερος έγραψε:
Το πρώτο πολύ καταθλιπτικό πάντως αλλά πραγματικά σε βάζουν σε σκέψη..!


Όταν το τελείωσα, μετά το σκεφτόμουν όλη μέρα, και ακόμα το σκέφτομαι. Δεν ξέρω, αλλά το πήρα πολύ στα σοβαρά το συγκεκριμένο, και με έκανε να σκεφτώ πολλά.

Μπορώ και θέλω πολύ να το ξαναπαίξω για να δω τι θα γίνει αν πάρω άλλες αποφάσεις, αλλά θα προσπαθήσω να μην το κάνω. Φοβάμαι πως αν το κάνω, όλες οι σκέψεις και οι προβληματισμοί που μου προκάλεσε θα πάνε στράφι και θα χαθεί όλο το νόημα.


Eγώ προσωπικά δεν κρατήθηκα έπαιξα άλλες 3 φορές και σε καμία δεν κατάφερα να επιζήσω ούτε εγώ ούτε η οικογένεια.
_________________
ἔστ' ἦμαρ ὅτε Φοίβος πάλιν ελεύσεται καὶ ες αεί ἔσσεται-Προγόνους στεφάνου(Να στεφανώνεις τους προγόνους σου)-Θνήσκε υπέρ πατρίδος(Να πεθάνεις για την πατρίδα σου)-Θεούς σέβου(Να σέβεσαι τους θεούς)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 09, 2012 12:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου κεντρίσατε το ενδιαφέρον για το πρώτο παιχνίδι, 'ευκαιρία'. Έκανα την εγγραφή αλλά δεν μπορώ να μπω στο παιχνίδι. Λόγω ασχετοσύνης, πρώτη φορά θα προσπαθήσω να παίξω, μπορεί κάποιος να μου πει, πως μπορώ να μπω και αν μπώ, τι κουμπιά θα πρέπει να πατάω; ή υπάρχουν πολλαπλές επιλογές που μπορώ να κάνω με τον κέρσορα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αλέξανδρος ο Νεώτερος
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: Θεσσαλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 09, 2012 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ έγραψε:
Μου κεντρίσατε το ενδιαφέρον για το πρώτο παιχνίδι, 'ευκαιρία'. Έκανα την εγγραφή αλλά δεν μπορώ να μπω στο παιχνίδι. Λόγω ασχετοσύνης, πρώτη φορά θα προσπαθήσω να παίξω, μπορεί κάποιος να μου πει, πως μπορώ να μπω και αν μπώ, τι κουμπιά θα πρέπει να πατάω; ή υπάρχουν πολλαπλές επιλογές που μπορώ να κάνω με τον κέρσορα;


περίμενε να κάνει Load πάτα Play, τα κουμπιά για το παιχνίδι είναι τα βελάκια
και το Space .
_________________
ἔστ' ἦμαρ ὅτε Φοίβος πάλιν ελεύσεται καὶ ες αεί ἔσσεται-Προγόνους στεφάνου(Να στεφανώνεις τους προγόνους σου)-Θνήσκε υπέρ πατρίδος(Να πεθάνεις για την πατρίδα σου)-Θεούς σέβου(Να σέβεσαι τους θεούς)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 09, 2012 4:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν βλέπεις τίποτα πέρα από μια πορτοκαλί οθόνη, ίσως να μην έχεις τη σωστή έκδοση του Flash και να χρειάζεται update. Αν χρησιμοποιείς Firefox πήγαινε Εργαλεία --> Πρόσθετα, και εκεί πάτα "Έλεγχος για το αν είναι ενημερωμένες οι πρόσθετες λειτουργίες σας".
Κάποια Flash games γενικά το κάνουν αυτό.
Ελπίζω να βοήθησα. Όταν μου το έκανε εμένα αυτό μου βγήκε λίγο η πίστη να το φτιάξω ώστε να παίζει.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 637

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 11, 2012 8:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σας ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
13scarfare13
Καθηγητής


Εγγραφή: 21 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 60
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 22, 2012 6:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφικά βιντεοπαιχνίδια (ναι, υπάρχουν!) Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain έγραψε:
Ίσως πολλοί από εσάς να μην παίζετε βιντεοπαιχνίδια. Ίσως


Today I die

Βλέπω πως πολλοί από εδώ ασχολούνται με την ποίηση. Έχω λοιπόν να σας προτείνω να δώσετε μια ευκαιρία σε αυτό το παιχνίδι. Είναι ό,τι πιο κοντινό υπάρχει σε διαδραστικό ποίημα, και θεωρώ πως αξίζει πραγματικά να το δοκιμάσετε. Ίσως να δυσκολευτείτε λίγο στην αρχή να καταλάβετε πώς λειτουργεί, αλλά μόλις μπείτε στη λογική του, θα δείτε πως είναι πραγματικά πανέξυπνο.






το today i die μου αρεσε περισσοτερο απ' ολα, και το same dream every day ωραιο ηταν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center