Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ναι, σκοτώνουμε μωρά. Ναι, ο Θεός έχει "πεθάνει"..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 27, 28, 29  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2012 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
__
Βεβαίως αναγνωρίζω και συμφωνώ, πως η πλειονότητα των ανθρώπων έχει ανάγκη πίστης σε μια ανώτερη δύναμη.
Άλλωστε είμαι αυτός που διατύπωσε στο φόρουμ την άποψη, πως η ανάγκη αυτή είναι ενσωματωμένη στο ανθρώπινο γονιδίωμα , και αποτελεί το σοφότερο εξελικτικό αντιστάθμισμα της φύσης, στην ραγδαία αύξηση του ανθρώπινου εγκεφάλου, και ουσιαστικά έσωσε το ανθρώπινο είδος από την εξαφάνιση.

Η ραγδαία αύξηση των εγκεφαλικών κυττάρων, οδήγησε τον άνθρωπο στην επίγνωση του θανάτου και η γνώση του θανάτου, στην εξαφάνιση του “εγώ” του.
Αυτό θα είχε καταστροφικές συνέπειες στην επιβίωση του είδους.
Χρειαζόταν λοιπόν να υπάρχει ένα νόημα και μια ελπίδα στον άνθρωπο.__


Εξαίρετη παράθεση.
Κάπως έτσι ειπώθηκε το οτι κι αν δεν υπήρχε θεός θα έπρεπε να φτιάξουμε έναν - ευφυολόγημα του Βολταίρου παρακαταθήκη πίστης και αθείας.
Τι όμορφες εποχές τότε.

Η αλήθεια είναι πως παρέλειψα κάτι πραγματιστικό σε αυτά που είπα.
Τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις θρησκείες και εν προκειμένω τις άγνωστες συνέπειες είτε στις διατυπώσεις (τις μεταγενέστερες από τον 'ιδρυτή' Ιησού) είτε σε κρίσιμες αποφάσεις ή/και διαπλοκές με την τότε εξουσία προκειμένου για την διαιώνιση-εξάπλωση υπό τον ίσκιο των Ιουδαίων (οι οποίοι είτε αντιμάχονταν είτε και προωθούσαν τον Χριστιανισμό κατά μία δολοπλόκα εκδοχή)
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2012 2:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Εξαίρετη παράθεση.
Κάπως έτσι ειπώθηκε το οτι κι αν δεν υπήρχε θεός θα έπρεπε να φτιάξουμε έναν - ευφυολόγημα του Βολταίρου παρακαταθήκη πίστης και αθείας.
Τι όμορφες εποχές τότε.


Το ίδιο εύστοχη , και ποιο ουσιαστική θα έλεγα , ήταν και η άποψη του Μαρξ πως “η θρησκεία είναι το όπιο του λαού”.

Βεβαίως συμφωνώ 100% με τον Βολταίρο.
Πράγματι αν δεν υπάρχει θεός, θα έπρεπε να τον δημιουργήσουμε,

Ρητορική βέβαια η υπόθεση “αν” , μια και ο άνθρωπος είχε προ πολλού οδηγηθεί σε αυτή την ανάγκη .
Δημιούργησε μάλιστα τον θεό του – στην τελευταία έκδοσή του - ίδια με τα μούτρα του, εκδικητικό και ζηλόφθονο.

Ούνα φάτσα , ούνα ράτσα όπως θα έλεγαν και οι γείτονες μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 29, 2012 9:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λίγο περίεργο όμως αυτό που λες. Μπορούμε να φανταστούμε ότι ο Θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας μας. Και γιατί να μην πούμε το ίδιο και για τη Λογική στην οποία τόσο πολύ πιστεύουμε; (και μάλιστα πολύ λιγότεροι πιστεύουν στη Λογική από το Θεό, τι πρέπει να μας κάνει αυτό να συμπεράνουμεWink
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 1:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί απλούστατα.
Η λογική είναι μια εγκεφαλική λειτουργία, απότοκος γόνιμης σκέψης και κρίσης.
Επομένως λογικόν ον , είναι αυτό που έχει την εγκεφαλική ικανότητα κριτικής σκέψης.
Αν υπάρχει λοιπόν ο σκεπτόμενος εγκέφαλος, ο άνθρωπος σαν λογικό ον υπάρχει, ενώ δεν ισχύει το ίδιο για τον θεό.


Παράθεση:

(και μάλιστα πολύ λιγότεροι πιστεύουν στη Λογική από το Θεό, τι πρέπει να μας κάνει αυτό να συμπεράνουμε


Μα είναι φως φανάρι το συμπέρασμα που ζητάς.
Η πλειοψηφία των ανθρώπων ΔΕΝ έχει δική του ικανότητα κρίσης, δεν μπορεί δηλαδή να σκεφτεί κάτι διαφορετικό από αυτό που του υπέβαλαν σε νηπιακή ηλικία.

Που είναι το δύσκολο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Γιατί απλούστατα.
Η λογική είναι μια εγκεφαλική λειτουργία, απότοκος γόνιμης σκέψης και κρίσης.
Επομένως λογικόν ον , είναι αυτό που έχει την εγκεφαλική ικανότητα κριτικής σκέψης.
Και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης προιόντα της λογικής ήταν!
Ποιά εγκεφαλική λειτουργία λοιπόν είναι η λογική;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
gianiss έγραψε:
Γιατί απλούστατα.
Η λογική είναι μια εγκεφαλική λειτουργία, απότοκος γόνιμης σκέψης και κρίσης.
Επομένως λογικόν ον , είναι αυτό που έχει την εγκεφαλική ικανότητα κριτικής σκέψης.
Και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης προιόντα της λογικής ήταν!
Ποιά εγκεφαλική λειτουργία λοιπόν είναι η λογική;



Της λογικής του παραλόγου !!
(ο σκακος και ο φίλος μου σκαπανέας – ειδικά αυτός – το γνωρίζουν καλά αυτό το σπορ, ... αυτούς ερωτήσατε)

Συνήθως οι φύλακες αυτών των ευγενών ιδρυμάτων που εσύ ανέφερες, το παίζουν “επί γης θεοί”.
Η Γυάρος για παράδειγμα χρησιμοποιήθηκε σαν καθαρτήριο των πεπλανημένων αναρχοκομουνιστών.

Αν κατάλαβες κατάλαβες.
Αλλά μάλλον δεν κατάλαβες, αν κρίνω από την άσχετη “εξυπνάδα” που πέταξες.

Η απάντησή μου στον “σκακος” δεν σχετίζετε με τη λογική των ανθρωπίνων πράξεων, αλλά με την λογική της “ιδέας του θεού”, και απαντά σε δική του ερώτηση.

Όλα φίλε μου, είναι θέμα ... βίδας και .... βύσματος.

/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες το σχόλιό μου.
Για σένα μπορεί να είναι "της λογικής του παραλόγου", για κάποιους άλλους όμως είναι ακόμη και σήμερα απολύτως λογικό.
Ολόκληροι επιστήμονες επιστρατεύτηκαν γι' αυτό το σκοπό.
Γι' αυτό λοιπόν είναι άκυρο αυτό που λες ότι "η λογική είναι απότοκος γόνιμης σκέψης και κρίσης."
Και παρακολουθώ πολύ καλά τι συζητάτε με τον skakos και πάνω σ' αυτό σχολίασα κι εγώ... Ότι προφανώς κι έχει δίκιο που λέει "γιατί να μην πούμε το ίδιο και για τη Λογική στην οποία τόσο πολύ πιστεύουμε;"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 6:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες το σχόλιό μου.
Για σένα μπορεί να είναι "της λογικής του παραλόγου", για κάποιους άλλους όμως είναι ακόμη και σήμερα απολύτως λογικό.
Ολόκληροι επιστήμονες επιστρατεύτηκαν γι' αυτό το σκοπό.
Γι' αυτό λοιπόν είναι άκυρο αυτό που λες ότι "η λογική είναι απότοκος γόνιμης σκέψης και κρίσης."
Και παρακολουθώ πολύ καλά τι συζητάτε με τον skakos και πάνω σ' αυτό σχολίασα κι εγώ... Ότι προφανώς κι έχει δίκιο που λέει "γιατί να μην πούμε το ίδιο και για τη Λογική στην οποία τόσο πολύ πιστεύουμε;"


Γιατί απλούστατα φίλε μου, είναι ο νούς μας που σκέπτεται και θέτει το ερώτημα “υπάρχω”?
Και η λογική μας αποφαίνεται, πως αφού είμαι εγώ που θέτω το ερώτημα, τότε είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος πως υπάρχω.
Αυτά βέβαια άν έχεις την απαιτούμενη λογική και κριτική σκέψη.

Τα άλλα που λέτε εσύ , ο σκακός και ο σκαπανέας , είναι παραλογισμοί ή φαντασιοπληξίες.

Η μόνη απόλυτη γνώση που κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να έχει και να αποφανθεί με 100% σιγουριά, είναι η δική του ύπαρξη.

Ποιος μπορεί να μιλήσει με την ίδια σιγουριά για τον θεό , εκτός από έναν σαλταρισμένο?

Μα τόσο φανατίλα έχετε και δεν μπορείτε να σκεφτείτε ούτε μια στιγμή λογικά?

Αμάν

/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 30, 2012 6:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο νους μας όμως φίλε μου δεν είναι πάντα λογικός.
Αυτό προσπαθώ να σου πω.
Μην μένεις ακόμα στον Descartes. Υπάρχει και συνέχεια.
Λογικά δεν μπορείς να μιλήσεις ούτε για την ίδια τη λογική.

Υ.Γ. Και μίλησε τώρα ο gianiss ο μη-φανατίλας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 11:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Ο νους μας όμως φίλε μου δεν είναι πάντα λογικός.
Αυτό προσπαθώ να σου πω.
Μην μένεις ακόμα στον Descartes. Υπάρχει και συνέχεια.
Λογικά δεν μπορείς να μιλήσεις ούτε για την ίδια τη λογική.

Υ.Γ. Και μίλησε τώρα ο gianiss ο μη-φανατίλας!



Μα εγώ φίλε μου μιλώ για ανθρώπους που έχουν νου, κρίση, και κοινή λογική.

ΔΕΝ μιλώ για άτομα με μειωμένη αντίληψη.
Αυτοί ζουν στον .... κόσμο τους.
Δεν απορούν γιατί δεν έχουν την ικανότητα να εννοούν.
Αυτοί δεν θέτουν ερωτήματα υπαρξιακά, και αυτό δεν είναι υποχρεωτικά κακό, τουναντίον μάλιστα.

Είναι όμως ένα άλλο θέμα.

Η κουβέντα γίνεται για το αν η κοινή λογική επιβεβαιώνει την ύπαρξη του “κάτι”, μέσω της επιβεβαιωμένης ύπαρξης του ιδίου του ανθρώπου.


/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 2:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα εγώ δεν μιλάω για το αποτέλεσμα, αλλά για το αίτιο. Δεν μιλάω δηλ. για ανθρώπους αλλά για την ίδια τη λογική. Και η λογική δεν είναι πάντα... λογική.
Αυτό προσπαθώ να σου πω.
Με άλλα λόγια, αυτός που έχει όπως λες νου, κρίση και κοινή λογική δεν είναι αναγκαστικά λογικός.
Και όπως έλεγε ένα ωραίο σύνθημα σε έναν τοίχο, «η "κοινή λογική" δεν έχει λογική.»
Και αυτό απαντάει και στο παρακάτω περί κοινής λογικής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 3:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ μιλώ την ανθρώπινη λογική – την μόνη λογική που γνωρίζω - αν και θα μπορούσε να είναι και ... διασυμπαντική,

Και βεβαίως μιλώ για το αίτιο και το αποτέλεσμα της λειτουργίας του ανθρώπινου νου, που αντιλαμβάνεται το κόσμο και διερωτάται αν ότι βλέπει και αισθάνεται με τις 5 αισθήσεις του, υπάρχει ?, τα φαντάζεται?, και αν τελικά τελικά , υπάρχει το “κάτι”?

Ο άνθρωπος τελικά που έχει την ικανότητα να θέσει αυτά τα ερωτήματα , υποστηρίζω, πως έχει και την ικανότητα να τα απαντήσει.
Αυτό τουλάχιστον υποστήριζα μέχρι σήμερα.

Σήμερα κατάλαβα πως η απάντηση δεν είναι αυτονόητη για όλους, όπως για παράδειγμα εσύ, δεν φαίνεται να είσαι σίγουρος αν πράγματι υπάρχεις.

Υπάρχεις άραγε?

Αν δεν υπάρχεις ποιος είναι αυτός που πληκτρολογεί αυτά τα παιδαριώδη σοφίσματα που θέτεις?
Το “τίποτα” , το “μηδέν” , το μη “υπαρκτό” ?

Σταματώ εδώ, μια και δεν έχει νόημα η επικοινωνία με το “τίποτα”

Όποιος μπορεί να καταλάβει , θα έχει ήδη καταλάβει!!!

Καλή χρονιά!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 31, 2012 6:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μ' αρέσει όταν κόβεις απότομα της συζήτηση με... «δηλώσεις Τύπου», δείχνει πόσο φοβάσαι τη διαλεκτική συζήτηση, μήπως και ανατραπούν αυτά στα οποία πιστεύεις περισσότερο τυφλά απ' ό,τι φαίνεται από ένα τυφλό ποίμνιο το θεό του.

Δεν πειράζει. Εγώ θα συνεχίσω.
Λέω κάτι πολύ απλό και κοινότοπο, αλλά ακόμη και αυτό το "παιδαριώδες" φοβάσαι ότι μπορεί να ανατρέψει τα δογματικά πιστεύω σου.
Κάθε ένας που όπως λες έχει την ικανότητα να εννοεί, να αντιλαμβάνεται το κόσμο και να διερωτάται αν ότι βλέπει και αισθάνεται με τις 5 αισθήσεις του υπάρχει, ΔΕΝ είναι αναγκαστικά λογικός. Όλος ο κόσμος το κάνει αυτό και όμως δεν είναι όλος ο κόσμος λογικός.
Η μία και απόλυτη λογική ΔΕΝ υπάρχει.
Αυτό το πολύ απλό που λεω είναι που για σένα φαντάζει ταινία επιστημονικής φαντασίας.

Όσο για το ότι με τις 5 αισθήσεις σου μπορείς να αντιληφθείς όλα τα πράγματα, αν υπάρχει το "κάτι" και οποιοδήποτε "κάτι" ή και αντίστροφα ό,τι δεν αντιλαμβάνεσαι με τις 5 αισθήσεις σου δεν υπάρχει, είναι πλέον μια ανοησία πρώτου μεγέθους.
Όπως έλεγε κάποιος, η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη της απουσίας.

Υ.Γ. Και σου ξαναλέω, μην κολλάς ακόμα στον Descartes.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 02, 2013 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Μ' αρέσει όταν κόβεις απότομα της συζήτηση με... «δηλώσεις Τύπου», δείχνει πόσο φοβάσαι τη διαλεκτική συζήτηση, μήπως και ανατραπούν αυτά στα οποία πιστεύεις περισσότερο τυφλά απ' ό,τι φαίνεται από ένα τυφλό ποίμνιο το θεό του.

Δεν πειράζει. Εγώ θα συνεχίσω.
Λέω κάτι πολύ απλό και κοινότοπο, αλλά ακόμη και αυτό το "παιδαριώδες" φοβάσαι ότι μπορεί να ανατρέψει τα δογματικά πιστεύω σου.
Κάθε ένας που όπως λες έχει την ικανότητα να εννοεί, να αντιλαμβάνεται το κόσμο και να διερωτάται αν ότι βλέπει και αισθάνεται με τις 5 αισθήσεις του υπάρχει, ΔΕΝ είναι αναγκαστικά λογικός. Όλος ο κόσμος το κάνει αυτό και όμως δεν είναι όλος ο κόσμος λογικός.
Η μία και απόλυτη λογική ΔΕΝ υπάρχει.
Αυτό το πολύ απλό που λεω είναι που για σένα φαντάζει ταινία επιστημονικής φαντασίας.

Όσο για το ότι με τις 5 αισθήσεις σου μπορείς να αντιληφθείς όλα τα πράγματα, αν υπάρχει το "κάτι" και οποιοδήποτε "κάτι" ή και αντίστροφα ό,τι δεν αντιλαμβάνεσαι με τις 5 αισθήσεις σου δεν υπάρχει, είναι πλέον μια ανοησία πρώτου μεγέθους.
Όπως έλεγε κάποιος, η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη της απουσίας.

Υ.Γ. Και σου ξαναλέω, μην κολλάς ακόμα στον Descartes.



Φίλε μου δεν κολλάω ΠΟΤΕ σε απόψεις τρίτων.
Τις ακούω ή τις διαβάζω , όσες με ενδιαφέρουν, και τις σκέφτομαι, δεν τις ασπάζομαι ως έχουν.

Όταν κουβεντιάζω ένα θέμα, λεω την ΔΙΚΗ μου γνώμη , και είμαι σε θέση να την στηρίξω .

Στην προκειμένη περίπτωση δεν φαίνεται να έχεις κατανοήσει για ποιο θέμα μιλάμε.

Η αναφορά μου στις 5 αισθήσεις , έγινε τυπικά για να προσδιορίσει την «υπόθεση» της ύπαρξης του «κάτι» όχι για να την αποδείξει.
Οι πληροφορίες των 5 αισθήσεων είναι ΠΑΝΤΑ σχετικές, και η αλήθειά τους ελέγχεται.

Η μόνη απόλυτη αλήθεια για κάθε νοήμων ων , που αποκτά επίγνωση του «εγώ» και του «εκείνο», είναι η αδιαφιλονίκητη πιστοποίηση της δικής του ύπαρξης, που ΑΜΕΣΑ αποδεικνύει – για το άτομο – τη ύπαρξη του «κάτι»

Αν εσύ μπορείς να οδηγηθείς σε διαφορετικό συμπέρασμα , πες το , και δείξε μου πως οδηγήθηκες σε αυτό το συμπέρασμα.
Δεν χρειάζεται να μου πεις πως υπάρχουν διαφορετικές λογικές.

Αυτό το ξέρω!
Παραλογισμοί υπάρχουν πολλοί


/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2013 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βαριέμαι απίστευτα να διαβάζω γενικότητες και πόσο μάλλον να λεω κι εγώ τέτοιες... λες και είμαστε μια ωραία παρέα που πίνουμε τσάι!
Καταλαβαίνω απόλυτα για τι πράγμα μιλάτε και το σχόλιό μου ήταν ενισχυτικό στον προβληματισμό του skakos με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα.

skakos έγραψε:
Λίγο περίεργο όμως αυτό που λες. Μπορούμε να φανταστούμε ότι ο Θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας μας. Και γιατί να μην πούμε το ίδιο και για τη Λογική στην οποία τόσο πολύ πιστεύουμε; (και μάλιστα πολύ λιγότεροι πιστεύουν στη Λογική από το Θεό, τι πρέπει να μας κάνει αυτό να συμπεράνουμε;)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 27, 28, 29  Επόμενο
Σελίδα 28 από 29

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center