Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

... προς τους φιλοσοφούντες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 18, 2011 3:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"..σιγά τώρα ποιός ασχολείται με τίς παπαριές του από τον βύθουλα "μανταμσουσού"-α φ χ α μ ..'
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2011 9:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

προς
αφχαμ , μπακμαν
ενταύθα


να , λοιπόν που μ ε τ ά τρεις μήνες από την την δημοσιευμένη πρόσκληση-πρόκληση του ποιητή δημ. ιατρόπουλου , που μετέφερα στο στο ποστ αυτό, για την αφύπνιση του πνευματικού κόσμου αρχίζει , έστω και καθυστερημένα , "κάτι" να κινείται ...

σπεύδω να προσθέσω , διαδικτυακά αστέρια μου :
- να μη γίνετε , μανταμουσουσούδες , γελοίοι και αρχίσετε πάλι τα "και ποιός είναι ο μπέης " και "ποιός είναι ο κασιμάτης " και " ποιός είνα ο θεοδωράκης" .
- το διευκρινίζω : όχι , δεν ισχυρίζομαι οτι ενεργοποιούνται επειδή διάβασαν τον ιατρόπουλο και μην αρχίσετε πάλι τις σαχλαμάρες .
απλά σημειώνω οτι ο "ποιητής" (και δεν εννοώ συγκεκριμένα τον ιατρόπουλο ) πρώτος αφουγκράζεται - οσμίζεται στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα του καιρού του ...
-και βέβαια είναι προς κρίση το δεύτερο πρόσωπο που χρησιμοποιεί ο ιατρόπουλος ( ε μ ε ι ς οι πνευματικοί , οι διανοούμενοι ...) . κι εγώ συγκεκριμένα τον βρίσκω υπερβολικό , υπερόπτη και καθόλου μετριόφρονα ...

"...Αφύπνιση» πανεπιστημιακών την Τρίτη στα Προπύλαια

Πρωτοβουλία για την «αφύπνιση της κοινωνίας ενάντια στα μέτρα που λαμβάνονται ερήμην μας» οργανώνει το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το οποίο με κεντρικό σύνθημα Ο πνευματικός κόσμος ενάντια στην κρίση καλεί σε εκδήλωση στα Προπύλαια την Τρίτη στις 19:00.
Θα μιλήσουν ο πρύτανης του Ιδρύματος Θεοδόσης Πελεγρίνης, ο Μίκης Θεοδωράκης, οι πανεπιστημιακοί Γιώργος Κασιμάτης, Γιώργος Κατρούγκαλος, Νότης Μαριάς, Κώστας Μπέης και Κώστας Χρυσόγονος.

Η εκδήλωση αποφασίστηκε στην τελευταία συνάντηση των πρυτάνεων των πανεπιστημίων στην Θεσσαλονίκη, όπου και εκδόθηκε ψήφισμα διαμαρτυρίας, κυρίως για τα μέτρα που λαμβάνονται στην Παιδεία και την ανώτατη εκπαίδευση στη χώρα.

Στην επιστολή που έστειλε στους εκπροσώπους των κοινωνικών φορέων ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Θ. Πελεγρίνης αναφέρεται χαρακτηριστικά:
«Εδώ και μήνες η ελληνική κοινωνία έχει βουλιάξει όχι μόνο στο χάος της οικονομικής εξαθλίωσης αλλά και στο σκοτάδι της άγνοιας για το τι συμβαίνει πράγματι στους κόλπους της, καθώς και για το τι απεργάζονται εκείνοι που είτε με την ψήφο του ελληνικού λαού, είτε ύστερα από πρόσκληση της ελληνικής πολιτείας εμφανίζονται ως σωτήρες της.
Ο πνευματικός κόσμος της χώρας έχει χρέος να αναλάβει την πρωτοβουλία να οδηγήσει την κοινωνία έξω από το αδιέξοδο στο οποίο οδηγείται, αν δεν έχει ήδη καταλήξει σε αυτό ...».
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2011 8:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

έτσι έτσι , πιτσουνάκια μου , "αστέρια" του φόρουμ

αναπάντητες οι παπαριές σας ,
του α φ χ α μ
με την συνεπικουρία του μ π α κ μ α ν ,
του τύπου ".. η μεταπολεμική ποίηση ( και οι ποιητές , προφανώς ) είναι για το π έ ο ς .."
δεν έμειναν ..

το ποστ θα κλείσει μ΄αυτη την απάντησή μ ο υ και με την δική σας αδυναμία , προκειμένου να μην συνεχίσει να γίνεστε περίγελοι , να αρθρώσετε να λόγο σχετικά ..

άντε , και σ άλλα με υγεία



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2011 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜINUETO
¨ηθελα να μην απογοητευτώ και να μην απογοητεύσω τη ζωή.......



΄Τα λόγια και οι λέξεις,αφορμή οδηγούν και σκέπτονται,
συγγραφής κειμήλια θα είναι κάπου,
καθαρογραμμένες φράσεις ταλαιπωρημένων ανθρώπων,
που μάταια και ίσως όχι τόσο δειλά προσπάθησαν
να εκφραστούν τυχαία ώστε να φαίνονται....


το είναι οδηγεί να φαίνεσαι,
κάπου,
σε οδηγεί αν αδικείσαι να μιλάς,
και αν κερδίζεις να περηφανεύεσαι με λόγια...

είτε μένεις σε βίλλες με πισίνες είτε σε κατώγια,
και η κοινωνία σε οδηγεί να μονολογείς αψηφώντας,
κινδύνους ,
γιατι η κοινωνία οδήγησε τους ποιητές....

και είναι σύνολο υφαντικής τελετουργίας
που υποφέρουν όπως υποφέρει και εκείνη,
και δημιουργούν όπως και αυτή,'


ή κοινωνία χωλένει και όχι οι ποιητές,
η κοινωνία πνευματικά κατατρώγεται για να προυπαντίσει
το Πνεύμα το καθάριο,
να ευλογήσει όλο το κόσμο ωστε εν συναρτήσει να οδηγεί,
σε τόπο Αγιο,
και όλων τις αμαρτίες να σβήσει


είμαι καλύτερος εγω.......
δεν υπάρχω όμως χωρίς εσένα ....

δεν υπάρχω και σαν καλύτερος,
χωρίς εσένα παντα θα χωλένω.....





επειδή εισαι η ιδέα μου,είσαι η καρδιά μου που χτυπά,
είσαι η εμπνευση για δημιουργία καινούργια,
που οδηγεί........


κι όσο χωλένεις θα πονάω κι εγώ,
κι όσο πονάω θα σου δίνω ζωή,



να εύχομαι σε σπορά ,να εύχομαι στη μπόρα για ν ανθίσουν ,
όλα τα άνθη της ζωής μας,
καθε λουλούδι η οσμή,
καθε πλατεία η μουσική,
και κάθε σπίτι θεική όψη.....
όλοι να έχουν την ευχή ,
το χώμα να μη ματώσει,
απο φονιάδων απειλή.....

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2011 9:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

βαγγελάκι , φιλοσοφικέ ποιητή


εντάξει , σέβομαι τις ευαισθησίες σου και τα ποιματάκια σου αλλά ..

.. τώρα τι ρόλο παίζεις , του αβανταδόρικου κολαούζου για να μην παραμένει η προηγούμενη απάντησή μου η τελευταία του ποστ ;



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2011 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

IANOS,

θα σε καλούσα στο να σκεφθείς τι λέγεις,
δεν υπάρχει απο εμένα καμία τέτοια πρόθεση....


και όταν μιλάς για Ποιήματα ,τουλάχιστον τα δικά μου ποιήματα να μην τα υποβιβάζεις ανεξαρτήτως της αρέσκειάς σου.


Ο λόγος που σου απαντώ ,όχι αυστηρά ,είναι επειδή κατανοώ τη συγχύσή σου που δηλώνει πως κάποιες φορές έχει όντως συμβεί το Αναθέτω απο πάνω ενός άλλου πόστ.Οπότε και εν μέρει δικαιολογώ τη στάση σου,αλλα όχι πως ισχύει και για εμένα ,το να σκεφθώ με τέτοιο αισχρό τρόπο.
Δε μου το επιτρέπει ούτε η αξιοπρέπειά μου ούτε και η Ποίηση που εκπροσωπώ γράφοντάς την.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 30, 2011 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ianosianos έγραψε:
βαγγελάκι , φιλοσοφικέ ποιητή


εντάξει , σέβομαι τις ευαισθησίες σου και τα ποιματάκια σου αλλά ..

.. τώρα τι ρόλο παίζεις , του αβανταδόρικου κολαούζου για να μην παραμένει η προηγούμενη απάντησή μου η τελευταία του ποστ ;



.



Ιανέ

προσκυνώ μεγαλείο.

Είσαι μεγάλος

Τρισμέγιστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 02, 2011 2:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ianosianos έγραψε:
προς
αφχαμ , μπακμαν
ενταύθα


να , λοιπόν που μ ε τ ά τρεις μήνες από την την δημοσιευμένη πρόσκληση-πρόκληση του ποιητή δημ. ιατρόπουλου , που μετέφερα στο στο ποστ αυτό, για την αφύπνιση του πνευματικού κόσμου αρχίζει , έστω και καθυστερημένα , "κάτι" να κινείται ...

σπεύδω να προσθέσω , διαδικτυακά αστέρια μου :
- να μη γίνετε , μανταμουσουσούδες , γελοίοι και αρχίσετε πάλι τα "και ποιός είναι ο μπέης " και "ποιός είναι ο κασιμάτης " και " ποιός είνα ο θεοδωράκης" .
- το διευκρινίζω : όχι , δεν ισχυρίζομαι οτι ενεργοποιούνται επειδή διάβασαν τον ιατρόπουλο και μην αρχίσετε πάλι τις σαχλαμάρες .
απλά σημειώνω οτι ο "ποιητής" (και δεν εννοώ συγκεκριμένα τον ιατρόπουλο ) πρώτος αφουγκράζεται - οσμίζεται στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα του καιρού του ...
-και βέβαια είναι προς κρίση το δεύτερο πρόσωπο που χρησιμοποιεί ο ιατρόπουλος ( ε μ ε ι ς οι πνευματικοί , οι διανοούμενοι ...) . κι εγώ συγκεκριμένα τον βρίσκω υπερβολικό , υπερόπτη και καθόλου μετριόφρονα ...

"...Αφύπνιση» πανεπιστημιακών την Τρίτη στα Προπύλαια

Πρωτοβουλία για την «αφύπνιση της κοινωνίας ενάντια στα μέτρα που λαμβάνονται ερήμην μας» οργανώνει το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το οποίο με κεντρικό σύνθημα Ο πνευματικός κόσμος ενάντια στην κρίση καλεί σε εκδήλωση στα Προπύλαια την Τρίτη στις 19:00.
Θα μιλήσουν ο πρύτανης του Ιδρύματος Θεοδόσης Πελεγρίνης, ο Μίκης Θεοδωράκης, οι πανεπιστημιακοί Γιώργος Κασιμάτης, Γιώργος Κατρούγκαλος, Νότης Μαριάς, Κώστας Μπέης και Κώστας Χρυσόγονος.

Η εκδήλωση αποφασίστηκε στην τελευταία συνάντηση των πρυτάνεων των πανεπιστημίων στην Θεσσαλονίκη, όπου και εκδόθηκε ψήφισμα διαμαρτυρίας, κυρίως για τα μέτρα που λαμβάνονται στην Παιδεία και την ανώτατη εκπαίδευση στη χώρα.

Στην επιστολή που έστειλε στους εκπροσώπους των κοινωνικών φορέων ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Θ. Πελεγρίνης αναφέρεται χαρακτηριστικά:
«Εδώ και μήνες η ελληνική κοινωνία έχει βουλιάξει όχι μόνο στο χάος της οικονομικής εξαθλίωσης αλλά και στο σκοτάδι της άγνοιας για το τι συμβαίνει πράγματι στους κόλπους της, καθώς και για το τι απεργάζονται εκείνοι που είτε με την ψήφο του ελληνικού λαού, είτε ύστερα από πρόσκληση της ελληνικής πολιτείας εμφανίζονται ως σωτήρες της.
Ο πνευματικός κόσμος της χώρας έχει χρέος να αναλάβει την πρωτοβουλία να οδηγήσει την κοινωνία έξω από το αδιέξοδο στο οποίο οδηγείται, αν δεν έχει ήδη καταλήξει σε αυτό ...».


Να που ο Δημητρης Ιατρόπουλος ( και ο θ ε μ α τ ο γ ρ ά φ ο ς που ποσταρησε την έκκλησή του στη www.filosofia.gr ) δικαιώνεται .

Μετά τους ανωτέρω πανεπιστημιακούς και τον Μίκη Θεοδωράκη ,
δραματική έκκληση προς όλες τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου να παραμερίσουν τις ιδιοτέλειες και τους υπολογισμούς και να αναλάβουν στο ακέραιο τις ευθύνες τους, απευθύνουν 32 άνθρωποι των Γραμμάτων, των Τεχνών και της Επιστήμης.

Με κείμενο που φέρει τον τίτλο "Τολμήστε", οι 32 συνυπογράφοντες επισημαίνουν -μεταξύ άλλων- ότι "όσοι αγνοούν προκλητικά τα σημεία των καιρών και επιμένουν να επενδύουν στην κατάρρευση, με οδηγό το προσωπικό και κομματικό συμφέρον, θα χρεωθούν στο ακέραιο την καταστροφή της χώρας".

"Ο τόπος χρειάζεται μία ηγεσία ευθύνης και εθνικής ανασυγκρότησης που, σε συνεργασία με τους Ευρωπαίους εταίρους μας, θα κάνει τα απαραίτητα για τη σωτηρία", υπογραμμίζουν και εκτιμούν ότι η κατάσταση έχει φθάσει στο απροχώρητο και μόνο συντονισμένες ενέργειες, βασισμένες σε ένα νέο πνεύμα ομοψυχίας, μπορούν να αποτρέψουν πλέον την καταστροφή".

Μεταξύ εκείνων που συνυπογράφουν το κείμενο είναι η Κ ι κ ή Δ η μ ο υ λ ά , ο Διονύσης Σαββόπουλος, ο Μένης Κουμανταρέας, ο Αλέκος Φασιανός, ο Απόστολος Δοξιάδης και ο Νίκος Αλεβιζάτος.

Οι υπογράφοντες αναλυτικά:

Θανάσης Βαλτινός, Κ ι κ ή Δ η μ ο υ λ ά , Απόστολος Δοξιάδης, Τάκης Θεοδωρόπουλος, Αθηνά Κακούρη, Μένης Κουμανταρέας, Γιάννης Κουνέλης, Πέτρος Μάρκαρης, Τάσος Μπουλμέτης, Βασίλης Παπαβασιλείου, Διονύσης Σαββόπουλος, Γιώργος Σκαμπαρδώνης, Αλέκος Φασιανός, Νίκος Αλεβιζάτος, Νάσος Βαγενάς,Γιάννης Βούλγαρης, Γιώργης Γιατρομανωλάκης, Άγγελος Δεληβοριάς, Γιώργος Δερτιλής, Αρίστος Δοξιάδης, Ορέστης Καλογήρου, Στάθης Καλύβας, Βάσω Κιντή, Ανδρέας Κούρκουλας, Νίκος Μουζέλης, Χαράλαμπος Μουτσόπουλος, Γιώργος Παγουλάτος, Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου, Παύλος Σούρλας, Γιάννης Στουρνάρας, Σταύρος Τσακυράκης, Χαρίδημος Τσούκας.



Ιδου , λοιπόν , πόσο γελοίοι είστε
α φ χ α μ και μ π α κ μ α ν

μανταμσουσούδες !!!!

( άκου , " η μεταπολεμική λογοτεχνία-ποίηση είναι ..για το πέος "






.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 02, 2011 2:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και ο τρελός του ψυχιατρείου συμφωνεί πως το χαρτί τουαλέτας τον βολεύει...αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη ianosianos ότι δεν είναι τρελός...Ομοίως η κα Δημουλά μπορεί να υπογράφει μια πρωτοβουλία, αλλά αυτό δεν αλλάζει την υποκειμενική άποψη εκείνου που υποστηρίζει ότι η ποίησή της είναι. ..για το πέος.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά της αξίας ως υποκειμενικής κρίσης με την αξία που αποτελεί ήθος, άρα αντικειμενική αξία, όπως για παράδειγμα η αξία της ζωής, τότε απλά δεν κάνουμε χωριό...και κάθε νέα συζήτηση επί του θέματος θα είναι χαμένη!
Για σένα το βουνό μπορεί να έχει μεγαλύτερη αξία από τη θάλασσα..και να προτιμάς τις διακοπές σου να τις περνάς στο βουνό, αυτή είναι προτίμηση. Το να θέλεις ένα καθαρό περιβάλλον (κάτι που αγγίζει όλους μας) δεν είναι προτίμηση αλλά ήθος που έχεις εσύ και οι περισσότεροι στο κόσμο, αν όχι όλοι, δηλαδή είναι μια αντικειμενική αξία.
Η κα Δημουλά είναι άνθρωπος και για αυτό αξίζει να κάνει τέχνη, οι άνθρωποι κάνουν τέχνη και αυτό αποτελεί επίσης μια αντικειμενική αξία. Το ότι κάποιος δεν προτιμάει την τέχνη της Δημουλάς, δηλαδή την απαξιώνει σε σχέση με τη δουλειά άλλων, σημαίνει ότι έχει προτίμηση και αυτό είναι υποκειμενική αξία.
Αν λοιπόν τώρα έμαθες τι σημαίνει αντικειμενική αξία (ήθος) και τι υποκειμενική αξία (προτίμηση)...λύσαμε το πρόβλημα της παρεξήγησης. Επιπροσθέτως γίνεται κάποιος να είναι ανήθικος, να είναι αντίθετος με αυτό που καλούμε αντικειμενική αξία, αλλά δεν υπάρχει αντίθετο της προτίμησης, γιατί απλούστατα η προτίμηση έχει τον χαρακτήρα του διαφορετικού, και το αρνητικό της είναι η μη προτίμηση, δηλαδή η αδιαφορία. Αν δεν έχεις ακούσει τον "Μπάμπη τον Έτσι" τότε δεν έχεις καμία προτίμηση γι' αυτόν, σου είναι αδιάφορος. Για κάτι που δεν μας είναι αδιάφορο έχουμε ένα βαθμό προτίμησης, συγκριτικά πάντα με κάτι άλλο που το φέρνουμε ως μέτρο σύγκρισης και τελικά μας ενδιαφέρει να δείξουμε την ισότητα ή την ανισότητα που προκύπτει. Οι αντικειμενικές αξίες δεν έχουν μέτρο σύγκρισης, και προσδιορίζουν την λεγόμενη ηθική του συνόλου. Η ηθική του συνόλου περιορίζεται χρονικά και τοπικά ως προς το σύνολο των αξιών που περιλαμβάνει. Για παράδειγμα στην Νότιο Αμερική χίλια χρόνια πριν το να θυσίαζες την ζωή κάποιου ως προσφορά στους Θεούς ήταν ηθικό, αποτελούσε μια αντικειμενική αξία. Έτσι λοιπόν οι αντικειμενικές αξίες δεν είναι απόλυτες αξίες. Απόλυτες λοιπόν αξίες είναι εκείνες που όλοι οι άνθρωποι οπουδήποτε και οποτεδήποτε υποστηρίζουν, και το αντίθετο δεν κάνει τον άνθρωπο ανήθικο αλλά απάνθρωπο, μη άνθρωπο. Το να σκοτώσει κανείς ένα παιδί επειδή τον ενοχλούσε ή το να αφαιρέσει κανείς τη ζωή κάποιου γιατί δεν του άρεσε η φάτσα του, είναι εγκληματικό, είναι απάνθρωπο...όχι απλά ανήθικο. Δυστυχώς υπάρχουν νόμοι που επιδιώκουν το απάνθρωπο ως απάντηση για δεδομένα ζητήματα, κύρια εγκλήματα αλλά και καμία φορά απλά συμβάντα...όπως το να κόψουν το χέρι κάποιου γιατί έκλεψε πέντε ριάλια (σε αραβική χώρα).

Τέλος πάντων σχετικά με την τέχνη της κα Δημουλάς, δεν συζητάμε για μια απάνθρωπη τέχνη...που κακοποιεί κάθε έννοια για όλους και για πάντα, και απόδειξη αυτού είναι ότι υπάρχουν αρκετοί που την επευφημούν. Ασφαλώς δεν θεωρούμε ανήθικη την τέχνη της. Άρα κάποιοι εδώ εξέφρασαν την άποψή τους ως το τι αξίζει για τους ίδιους η τέχνη της, δηλαδή την προτίμησή τους.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2011 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

bugman,


σε χαίρομαι,

συνέχεια η λογική σου και η σκέψη σου είναι αναπτυσόμενες και ενπνέουσες.


ισως να μη συμφωνώ με όλες σου τις απόψεις,κι αυτο ειναι ανθρώπινο ,αλλα η γενική σου Ανθρώπινη στάση με κάνει να θέλω να διαβάζω ότι γράφεις.


Υ.γ φιλια στην Όμορφη Πρέβεζα
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2011 2:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
bugman,


σε χαίρομαι,

συνέχεια η λογική σου και η σκέψη σου είναι αναπτυσόμενες και ενπνέουσες.


ισως να μη συμφωνώ με όλες σου τις απόψεις,κι αυτο ειναι ανθρώπινο ,αλλα η γενική σου Ανθρώπινη στάση με κάνει να θέλω να διαβάζω ότι γράφεις.


Υ.γ φιλια στην Όμορφη Πρέβεζα



βαγγελάκι , φιλοσοφικέ ποιητή


παρ τ αυγό και κουρεψ΄το


kala krasa



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2011 10:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ianosianos,

άσχετα απ' την ποίηση της Δημουλά,η έκκληση των 32 είναι για τα μπάζα.Κουβαλάει νερό στο μύλο του ΠΑΣΟΚ για συναίνεση.

ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ;ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΕΔΩ;


Απορώ πώς δεν αντέδρασες καθόλου σ' αυτή τη συμμορία των διανοουμένων της θολούρας.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 04, 2011 11:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Uverture No2 op1
Πελαγοδρομούσες ,
κι ήμουν εκεί να ησυχάζω την ερημιά',

περπατούσες,
κι έτρεχα΄να σώσω ότι στα χέρια σου κρατούσες,

νυχτωμένα,
απογοήτευσες την οπτασία μου,

διάβημα
απήγειλες στο νού'


αναριχούσες φράσεις,
μελωδικής κραυγής στο στόμα,

και μιά ψυχή να βγαίνει απο τα χείλη σου'

ότι μου είπες εδω κι εκεί τώρα...
σκορπισμένο,'

μέσα στα είδωλα ,σε νότα τραγουδιού
να καθρεφτίζει,

νερό που κοίταξες ,το πρόσωπο που είδες,
καθαρό,'

κι απήγγειλες κατηγορία που τρομάζει,
ποίημα κακοφτιαγμένο,

που θάλασσες αρμενίζει φωναχτά
μες της νυχτιάς συνήθεια,

νεύματα του πλοιάρχου νοερά,
κι ένα βαγόνι στη προκυμαία
απο κάποιο ,παμπάλαιο τρένο....


νοιάστηκα τη μορφή σου κι έκαμα να φύγω,
γιατι οι λάμψεις εφυγαν πρώτα,

απο τα μάτια σου που έσταζαν ομορφιά,
κάποτε,

κι η ρίγη στο κορμί εσώπασε γλυκά ,
μάλωνε,

και ο άνεμος κόπαζε,

και η Αμφιτρίτη γέλαγε αδιάφορα που σε είδε,
στην ανηφοριά,

να παλεύεις ,να πολεμάς,
και πόναγε ,τις πληγές σου μάλαζε τρυφερά,
και φώναζε,'


των άλλων τα λάθη κοίτα αγράμματε,
των άλλων....

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ianosianos
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 98

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2011 12:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ianosianos,

άσχετα απ' την ποίηση της Δημουλά,η έκκληση των 32 είναι για τα μπάζα.Κουβαλάει νερό στο μύλο του ΠΑΣΟΚ για συναίνεση.

ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ;ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΕΔΩ;


Απορώ πώς δεν αντέδρασες καθόλου σ' αυτή τη συμμορία των διανοουμένων της θολούρας.



Συμφωνώ απολύτως μαζί σου , Νεοφώτιστε

για ναμαι ειλικρινής όταν είδα τις δηλώσεις του απόστολου δοξιάδη στην τιβι και διάβασα τόσο το κείμενο ολόκληρο όσον και τις δηλώσεις των περισσοτέρων των υπογραφόντων έφριξα , έβαλα την ουρά στα σκέλια ευελπιστώντας να μην το παρατηρήσειθ κανείς , να περάσει στο ντούκου...

ειλικρινά , μόνο απ τον γιαννάκη τον στουρνάρα ( ξέρεις αυτός ηταν ο σύμβουλος του σημιτη που μπουγάδιαζε τα ψεύτικα στοιχεία για να μπούμε στην ονε το 2000 ) περίμενα να "λέει" τια δικά του...μαύροι όμως όλοι τους ...

επι του "θέματος" τώρα , του ποστ : κοίτα πλάκα !!!
ενώ περίμενα τον α φ χ μ α ν και τον μ π α κ μ α ν να μου την πέσουν δ ι κ α ι ο λ ο γ η μ ε να , " α υ τ ο ύ ς τους πνευματικούς ανθρώπους περίμενες ! " , ή από άγνοια - τόσο τους κόβει - ή από το οτι η θέση τους ταυτίζεται απόλυτα με την των υπογραφόντων δεν αντέδρασαν , όπως δικαιολογημένα ε σ ύ , άφησαν το πράγμα να περάσει έτσι ...

εδώ και τόσο καιρό τους κράζω και τώρα που έχουν έρεισμα να μου την πούνε κάνουν την πάπια ...

χάσανε την μπάλα ...

εν παση περιπτωσει απευθυνόμενος σε σένα Νεοφώτιστε , οφείλω να ομολογήσω οτι μ έφερες σε δύσκολη θέση- παναθεμά σε - με την παρατηρητικότητά σου , έχεις δίκιο ... μεα κουλπα

φιλικά


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2011 2:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι καθόλου δύσκολη η θέση σου,το ηθικό σου ανάστημα είναι υψηλό,όχι σαν τους 32 που 32 να 'ναι οι ώρες τους! (με οργή και λύπη το λέω,γιατί μ' αρέσει κι εμένα η Δημουλά,γαμώ το κέρατό της)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 10 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center