Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΑΓΩΝΑΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: ΑΓΩΝΑΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Δείτε παρακαλώ το πρώτο βίντεο, η αν έχετε περισσότερο χρόνο περισσότερα από τον σύνδεσμο που ακολουθεί :

http://sidi7081.blogspot.com/p/blog-page_22.html


Αυτή παλεύει με τον τρόπο της.
Εμείς με ποιον τρόπο δίνουμε ,αν δίνουμε κάποιους αγώνες !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 11:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η κυρία είναι μιά ελλιπούς γιά δημοσιογράφο μορφώσεως καί κυρίως, αξιοπιστίας υπηρέτρια διαφόρων αφεντάδων, από τόν παναθηναϊκό καί τόν μιλόσεβιτς, μέχρι σήμερα τό ''κ''κ.ε.

δέν νομίζω ότι δίνει κάποιον αγώνα περισσότερο τού νά προωθήση τά συμφέροντα τού κόμματος μέ τό οποίο συνεργάζεται σήμερα, καί, φυσικά, δέν διαθέτει κανενός είδους επαγγελματισμό, αφού, από τό νά ''εκφωνή'' απλώς περιέπεσε στό νά ''ξεφωνίζη''.

χαίρομαι πού βλέπω ότι αυτού τού είδους τά σαθρά υπολείμματα τών δεκαρικολόγων τού παρελθόντος υπό τήν πίεση καί τών γεγονότων περιπίπτουν μέ όλο καί μεγαλείτερη ταχύτητα σέ καλάθους μή αξιοποιησίμων αχρήστων.
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 11:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή για σένα κανείς δεν είναι πλήρους μορφώσεως, κανείς δεν ανήκει στον πνευματικό κόσμο... Δεν κατεβαίνεις λίγο απ' το καλάμι να δεις τα πράγματα από πιο κοντά;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κατέβα πρώτα εσύ (γιά τήν κ. κανέλλη δέν συζητιέται κάν), καί βλέπουμε.

όσο γιά τό ''πλήρους μορφώσεως'', εννοείται ότι είναι εντελώς σχετικό - αφορά στό ''τί πλασσάρεις''.

γιά μένα, αφού βρισκόμαστε καί στή ''φιλοσοφία'', τό πνεύμα δέν υφίσταται κάν, κι έτσι, θέμα πνευματικότητος δέν υπάρχει επίσης.

άν σού απαντώ, είναι διότι προφανώς τέτοιο θέμα υφίσταται γιά σένα - εξ ού καί εκστασιάζεσαι μέ τά μανιφέστα τής λιάνας ή τού στέλιου.
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 12:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προτιμώ να εκστασιάζομαι από τέτοια μανιφέστα παρά να ναρκώνομαι από υπεροπτικές κριτικές.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τό πόσο ''υπεροπτικό'' βρίσκει κανείς κάτι, εξαρτάται αποκλειστικά από τό ''από πόσο χαμηλά τό κοιτάζει''.


πύργε, σέ εκτιμώ γιά αρκετά (όχι γιά όλα), καί δέν επιθυμώ αντιπαράθεση περαιτέρω, αλλά, φυσικά, δέν στερούμαι ούτε εξυπνάδας, ούτε κι ευρηματικότητος, άν η αντιπαράθεση μού χρειασθή γιά κάποιες στιγμές ανίας.


κατά τά λοιπά, έγραψα τή γνώμη μου, δηλαδή μιά ''κρίση'', κι όχι κάποια ''κριτική'' (οι έννοιες διαφέρουν όπως θά πρέπη νά ξέρης) ' η κ. κανέλλη ήταν αγαπημένο παιδί ενός κατεστημένου, καί εξακολουθεί νά είναι τό ίδιο (απλώς, πρόκειται γιά κατεστημένο μέ διαφορετικό προσωπείο).
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε shaman θα επιθυμούσα να επεκταθείς και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου .
Εμείς τι κάνουμε ,δίνουμε κάποιους αγώνες , πνευματικούς ,υλιστικούς , επιστημονικούς, φιλοσοφικούς , ….,σε ομαδικό ,η σε ατομικό επίπεδο ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 2:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman έγραψε:
τό πόσο ''υπεροπτικό'' βρίσκει κανείς κάτι, εξαρτάται αποκλειστικά από τό ''από πόσο χαμηλά τό κοιτάζει''.


πύργε, σέ εκτιμώ γιά αρκετά (όχι γιά όλα), καί δέν επιθυμώ αντιπαράθεση περαιτέρω, αλλά, φυσικά, δέν στερούμαι ούτε εξυπνάδας, ούτε κι ευρηματικότητος, άν η αντιπαράθεση μού χρειασθή γιά κάποιες στιγμές ανίας.


κατά τά λοιπά, έγραψα τή γνώμη μου, δηλαδή μιά ''κρίση'', κι όχι κάποια ''κριτική'' (οι έννοιες διαφέρουν όπως θά πρέπη νά ξέρης) ' η κ. κανέλλη ήταν αγαπημένο παιδί ενός κατεστημένου, καί εξακολουθεί νά είναι τό ίδιο (απλώς, πρόκειται γιά κατεστημένο μέ διαφορετικό προσωπείο).
Προφανώς και το "υπεροπτικό" είναι υπεροπτικό αν το κοιτάει κανείς από χαμηλά, φίλε μου. Διαφορετικά, αν το κοιτάει από ψηλά, είναι πιο υπεροπτικός ακόμα και από το "υπεροπτικό".

Μ' αρέσει όμως που όταν δεν μπορείς να "χτυπήσεις" τα λεγόμενα κάποιου, "χτυπάς" τον ίδιο, είτε είναι η Κανέλλη αυτή είτε είναι ο Μάινας. Xτύπημα κάτω από τη μέση δεν λέγεται αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 3:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δέν χτύπησα καθόλου κάτω από τή μέση, πύργε ' στήν κ. κανέλλη καταλογίζω τό ότι ήταν δεξιά εκφωνήτρια, μέ σαφή τόν πολιτικό της προσανατολισμό στή δεκαετία τού '80, εν συνεχεία τήν εγνωρίσαμε από εκπομπές όπως ''φηλά τά χέρια'' (μιλούσε η ίδια περίπου στά τρία τέταρτα από τή μία ώρα τής εκπομπής, αφήνοντας αμίλητο τόν υποτιθεμένως προβαλλόμενο), καί επίσης στήν πρώτη έκδοση τού ''ομιλείτε ελληνικά'' (όπου η γλωσσική της πενία γινόταν καταφανής σέ σχέση μέ τό περιεχόμενο τής εκπομπής), εν συνεχεία σάν υπεύθυνο δημοσίων σχέσεων τού ΠΑΟ (φυσικός της χώρος καί δραστηριότης), καί, εν συνεχεία, εκδότιδα τού περιοδικού ''(ν)έμεσις'' (σόρρυ, άς μήν προσβάλλω όμως κάι τό ρήμα ''εμέσσω'' καί τό ουοσιαστικό ''έμεσις'' μέ τή σύγκριση !), στό οποίο προωθούσε τόν πιό ανυπόστατο ιστορικά εθνικισμό - ποιός ξεχνά κατά τήν κρίση του΄κοσσυφοπεδίου τό περίφημο ''κάτω τά χέρια απ' τή σερβία''.
στό μεταξύ, εξυφαινόταν τό προξενιό μέ τήν άλλη μέντορα τής συντήρησης, τήν κ. παπαρρήγα, δεινή υποστηρίκτρια τού κ. μιλόσεβιτς (''εκλεγμένου από τό σερβικό λαό''), καί αυτό πού σήμερα βλέπουμε - δηλαδή, μία αναιδή καί φωνακλού τύπισσα, πού θά μπορούσε νά χαρακτηρισθή γραφική, άν δέν ήταν επικίνδυνη γιά τό νευρικό σύστημα τού συζητητού της.

αυτά όλα, πύργε, συνιστούν απάντηση άντ αργκουμέντουμ πρός τόν αυθόρμητο, καί όχι επίθεση άντ χόμινεμ, όπως εσύ μού επιρρίπτεις. όσο γιά τόν κ. μάινα, έγραψα τήν θέση μου στο οικείο θέμα. άν θά ήθελα νά στραφώ άντ χόμινεμ, μήν αμφιβάλλεις ότι τό μπορώ εξ ίσου, καί η κ. κανέλλη είναι διάτρητη σέ τέτοιου είδους κριτική.

αγαπητέ αυθόρμητε, συγγνώμην, αλλά μάχη αυτή τήστιγμή δίνουν εκατομμύρια έλληνες χωρίςβήμα, συχνά μέ διαφορετικές αντιλήψεις ' άλλοι δίνουν μάχη στά χαρακώματα, άλλοι δίνουν τήν πιό σιωπηρή καί οδυνηρή μάχη, εκείνη δηλαδή τού νά κρατήσουν όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους σέ μιά συνοχή αλληλοπροστασίας, δίνοντας δουλειά ακόμη καί μέ προσωπική τους θυσία καί κόστος, προσφέροντας από αυτά πού καί οι ίδιοι άυριο πιθανόν θά στερηθούν, κρατώντας, εν πάση περιπτώσει, ανθρώπους δίπλα τους, κι όχι τηλεοπτικά λόγια, λόγια, λόγια !

άλλωστε, γιά τούς τελευταίους αυτούς ανθρώπους δέν ενδιαφέρονται ούτε τά κανάλια, κι ούτε κάν τό ''φιλοσοφία τζί άρ'', αφού, ως γνωστόν, αυτοί εκπέμπουν μηνύματα - ενώ εδώ, αρεσκόμεθα μάλλον στά ''συνθήματα'' ...
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 6:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman έγραψε:


αγαπητέ αυθόρμητε, συγγνώμην, αλλά μάχη αυτή τήστιγμή δίνουν εκατομμύρια έλληνες χωρίςβήμα, συχνά μέ διαφορετικές αντιλήψεις ' άλλοι δίνουν μάχη στά χαρακώματα, άλλοι δίνουν τήν πιό σιωπηρή καί οδυνηρή μάχη, εκείνη δηλαδή τού νά κρατήσουν όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους σέ μιά συνοχή αλληλοπροστασίας, δίνοντας δουλειά ακόμη καί μέ προσωπική τους θυσία καί κόστος, προσφέροντας από αυτά πού καί οι ίδιοι άυριο πιθανόν θά στερηθούν, κρατώντας, εν πάση περιπτώσει, ανθρώπους δίπλα τους, κι όχι τηλεοπτικά λόγια, λόγια, λόγια !

άλλωστε, γιά τούς τελευταίους αυτούς ανθρώπους δέν ενδιαφέρονται ούτε τά κανάλια, κι ούτε κάν τό ''φιλοσοφία τζί άρ'', αφού, ως γνωστόν, αυτοί εκπέμπουν μηνύματα - ενώ εδώ, αρεσκόμεθα μάλλον στά ''συνθήματα'' ...




Κατά την γνώμη σου λοιπόν ,εδώ κουβεντιάζουμε μάλλον θεωρητικά .
Θεωρητικά κουβεντιάζουμε .
Μπορεί όμως να μπούνε στην συζήτηση και άτομα που έχουνε αγωνιστεί στα χαρακώματα ,με βιώματα προσωπικών θυσιών ,που δώσανε μάχη σε πραγματικούς αγώνες …,

Αν βέβαια δεν συμβεί ,τότε θα χαθεί το θέμα .
Προσωπικά δίνω έμπρακτα αγώνα και μάχες καθημερινής επιβίωσης και μετά βίας κατορθώνω να στέκομαι στα πόδια σε μία χώρα που τρώει τα παιδιά της .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
shaman
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 790
Τόπος: ΑΘΗΝΑΙ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εγώ πάλιαπό τήνπλευρά μου μπορεί :

- νά είμαι ανώτερος νεοδιωρισμένος δημόσιος υπάλληλος, καί νά πίνω τό αίμα τού λαού επικαλούμενος μάλιστα τίς θυσίες καί τούς αγώνες του εκ τού ασφαλούς.
- ή νά είμαι θύμα τών περιστάσεων, απολυμένος καί νά προσπαθώ νά τά φέρω βόλτα
- ή νά είμαι έλληνας τού εξωτερικού, πού κουνάει τό κεφάλι του μέ όσα βλέπει νά συμβαίνουν στήν ελλάδα τά τελευταία πολλά χρόνια.
- ή νά είμαι συντηρητικός καί κεϋνσιανικών απόψεων κεφαλαιοκράτης πού αποδίδει ιδιαίτερη σημασία στήν προστασία τών θε΄σεων εργασίας στίς επιχειρήσεις του.
- ή ... ή ... ή ...

τί σημασία έχει όμως τί είμαι εγώ, ή τί έχω νά κομίσω ; εδώ, δέν έχω νά κομίσω παρά μόνον τήν ''δυνατότητα τού 'μικρού' ανθρώπου στόν βουβό αγώνα'', ή, μέ άλλα λόγια, ''τήν ευθύνη τού 'μικρού' ανθρώπου στή μεγαλοσύνη του''.

πού (?) νά ακουσθούν όμως αυτού τού είδους οι σιωπές πού επικαλούμαι ... τίς καλύπτουν οι υλακές τής κ. κανέλλη στή βουλή καί στά κανάλια ...
_________________
κόγξ όμ πάξ κι απάνω τούρλα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 26, 2011 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η συγκεκριμένη παρουσιαστρια/δημοσιογραφος/εκδοτρια/βουλευτης/σχολιαστρια όπως και αρκετοί άλλοι όμοιοί της όταν υπερασπίζονται τη δικτατορία του προλεταριάτου εν έτει 2011 γίνονται ρεζίλι ό,τι και να πουν, γιατί αυτό είναι το ζητούμενο των λόγων τους: η ιδεολογία του κομμουνισμού. Ανήκουν σε ένα σταλινικό κόμμα που έχει σαν ιδανικό τη Βόρεια Κορέα. Υπερασπίζονται το δικαίωμα για βασικό μισθό ανειδίκευτου εργάτη τα 1500 ευρώ τη στιγμή που στις δικές τους επιχειρήσεις πληρώνουν υπαλλήλους με 600 ευρώ.

Με τέτοιο λαϊκισμό και "υπεράσπιση" του προλεταριάτου μόνο σατιρική θεατρική παράσταση μπορεί να στηθεί και όχι δημόσιος διάλογος. Άσε που δε νομίζω και οι ίδιοι να πιστεύουν ενδόμυχα ότι είναι δυνατόν να γίνει η Ελλάδα Βόρεια Κορέα, απλώς πουλάνε ένα προϊόν. Όπως πουλάει και ο Καρατζαφέρης ότι η Ελλάδα μπορεί να γίνει Ιράν. Το θέμα είναι ποιός τους πιστεύει και ποιός πάει και τους ψηφίζει στην εποχή της πληροφορίας και της πολιτισμικής σύγκλισης.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

shaman έγραψε:
δέν χτύπησα καθόλου κάτω από τή μέση, πύργε ' στήν κ. κανέλλη καταλογίζω τό ότι ήταν δεξιά εκφωνήτρια, μέ σαφή τόν πολιτικό της προσανατολισμό στή δεκαετία τού '80, εν συνεχεία τήν εγνωρίσαμε από εκπομπές όπως ''φηλά τά χέρια'' (μιλούσε η ίδια περίπου στά τρία τέταρτα από τή μία ώρα τής εκπομπής, αφήνοντας αμίλητο τόν υποτιθεμένως προβαλλόμενο), καί επίσης στήν πρώτη έκδοση τού ''ομιλείτε ελληνικά'' (όπου η γλωσσική της πενία γινόταν καταφανής σέ σχέση μέ τό περιεχόμενο τής εκπομπής), εν συνεχεία σάν υπεύθυνο δημοσίων σχέσεων τού ΠΑΟ (φυσικός της χώρος καί δραστηριότης), καί, εν συνεχεία, εκδότιδα τού περιοδικού ''(ν)έμεσις'' (σόρρυ, άς μήν προσβάλλω όμως κάι τό ρήμα ''εμέσσω'' καί τό ουοσιαστικό ''έμεσις'' μέ τή σύγκριση !), στό οποίο προωθούσε τόν πιό ανυπόστατο ιστορικά εθνικισμό - ποιός ξεχνά κατά τήν κρίση του΄κοσσυφοπεδίου τό περίφημο ''κάτω τά χέρια απ' τή σερβία''.
στό μεταξύ, εξυφαινόταν τό προξενιό μέ τήν άλλη μέντορα τής συντήρησης, τήν κ. παπαρρήγα, δεινή υποστηρίκτρια τού κ. μιλόσεβιτς (''εκλεγμένου από τό σερβικό λαό''), καί αυτό πού σήμερα βλέπουμε - δηλαδή, μία αναιδή καί φωνακλού τύπισσα, πού θά μπορούσε νά χαρακτηρισθή γραφική, άν δέν ήταν επικίνδυνη γιά τό νευρικό σύστημα τού συζητητού της.

αυτά όλα, πύργε, συνιστούν απάντηση άντ αργκουμέντουμ πρός τόν αυθόρμητο, καί όχι επίθεση άντ χόμινεμ, όπως εσύ μού επιρρίπτεις. όσο γιά τόν κ. μάινα, έγραψα τήν θέση μου στο οικείο θέμα. άν θά ήθελα νά στραφώ άντ χόμινεμ, μήν αμφιβάλλεις ότι τό μπορώ εξ ίσου, καί η κ. κανέλλη είναι διάτρητη σέ τέτοιου είδους κριτική.

αγαπητέ αυθόρμητε, συγγνώμην, αλλά μάχη αυτή τήστιγμή δίνουν εκατομμύρια έλληνες χωρίςβήμα, συχνά μέ διαφορετικές αντιλήψεις ' άλλοι δίνουν μάχη στά χαρακώματα, άλλοι δίνουν τήν πιό σιωπηρή καί οδυνηρή μάχη, εκείνη δηλαδή τού νά κρατήσουν όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους σέ μιά συνοχή αλληλοπροστασίας, δίνοντας δουλειά ακόμη καί μέ προσωπική τους θυσία καί κόστος, προσφέροντας από αυτά πού καί οι ίδιοι άυριο πιθανόν θά στερηθούν, κρατώντας, εν πάση περιπτώσει, ανθρώπους δίπλα τους, κι όχι τηλεοπτικά λόγια, λόγια, λόγια !

άλλωστε, γιά τούς τελευταίους αυτούς ανθρώπους δέν ενδιαφέρονται ούτε τά κανάλια, κι ούτε κάν τό ''φιλοσοφία τζί άρ'', αφού, ως γνωστόν, αυτοί εκπέμπουν μηνύματα - ενώ εδώ, αρεσκόμεθα μάλλον στά ''συνθήματα'' ...
Λες ότι δεν χτυπάς κάτω από τη μέση αλλά το κάνεις. Γιατί; Διότι αντί να ασχοληθείς με τα επιχειρήματα της Κανέλλη, τί λέει δηλαδή η Κανέλλη, στρέφεσαι κατά του προσώπου της. Τι ήταν η Κανέλλη, τι έκανε τη δεκαετία του '80 κτλ. Αυτό λέγεται χτύπημα κάτω από τη μέση και που σηκώνει μάλιστα μέχρι αποβολή. Και στο κάτω - κάτω την έχω ακούσει την ίδια να λέει ότι δεν αρνείται αυτό της το παρελθόν, και ότι αν δεν αλλάζουν οι άνθρωποι, αν δεν κάνουν ένα βήμα μπροστά, τί νόημα έχει η πρόοδος; Να γεννιόμαστε, να μας κρεμάνε και μια ταμπέλα... σαν τα βόδια. Ο άνθρωπος είναι κριτικό ον. Πρέπει να προχωράει. Και θεωρεί ότι προχώρησε σαν άνθρωπος ευρισκόμενη αυτά τα χρόνια στους κόλπους του Κομμουνιστικού Κόμματος. Άρα, άνθρακες ο θυσαυρός της κριτικής σου.

Και δηλαδή αν τα κανάλια και το ''φιλοσοφία τζί άρ'' δεν ενδιαφέρεται για κάποιους ανθρώπους, αυτοί δεν είναι σπουδαίοι;!!!
Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 2:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πίσω από τις ανώνυμες τοποθετήσεις ,μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε και βεβαίως τις επίκαιρες απόψεις που διαμόρφωσε η συνείδηση του καθενός από εμάς .
Προσωπικά έχω μία τάση να γράφω για αυτήν την αλήθεια που όλοι μας βιώνουμε στην χώρα μας.
Διαπιστώνω ,ότι δεν θέλουμε να βιώνουμε μία αλήθεια ,αλλά αυτήν που προσωπικά μας συμφέρει και όχι αυτήν που συμφέρει την πλειοψηφία του ελληνικού λαού.
Δηλαδή φιλοσοφούμε ανάλογα με το εγώ και όχι ανάλογα με το εμείς ,ατομικά πρωτίστως και ομαδικά άμα θυμηθούμε .
Αυτό εισπράττω από τα μηνύματα που διάβασα μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα.
Τόσο δύσκολο είναι να έχουμε κοινή αντίληψη τουλάχιστον για τα πολιτικά θέματα !!!
Αδυνατώ να συνειδητοποιήσω ακόμη ,ότι η πλειονότητα του ελληνικού λαού είναι ακόμη πολωμένη στα δύο μεγάλα κόμματα .
Έχω την αίσθηση, ότι και αύριο να γινότανε εθνικές εκλογές , θα ψήφιζε η πλειοψηφία των ελλήνων ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα.
Αυτό που με δυσκολεύει στην συνειδητοποιήσω αυτήν την πραγματικότητα , είναι η λογική με την οποία η πλειοψηφία των ελλήνων ψηφίζει πανελλαδικά ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα .
Δεν είναι άραγε αυτή των κεκτημένων !!!
Εδώ υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ,διότι η πλειοψηφία των ελλήνων είναι φτωχοί άνθρωποι και θα έπρεπε να ψηφίζουνε με αποκλειστικό παράγοντα την οικονομική τους πραγματική κατάσταση.
Όμως …,
Συμβαίνει κάτι το αλλόκοτο , το αδιανόητο .
Ψηφίζει ο φτωχός ,ο οικονομικά αδύναμος Έλλην ,καπιταλιστικά κόμματα .
Μπορεί να προσπαθήσει κάποιος να μου εξηγήσει παρακαλώ ,αυτήν την συμπεριφορά και τον τρόπο σκέψης της λαϊκής μάζας !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 2:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μπορώ να προσπαθήσω νομίζω.. Razz

παρατηρώ οτι και εγώ όπως και όσοι μπορώ να παρατηρήσω, κάνουμε το εξής:
"Προσωπικά έχω μία τάση να γράφω για αυτήν την αλήθεια που όλοι μας βιώνουμε στην χώρα μας. "

εστιαζόμαστε στους άλλους αντί για τον εαυτό μας...


νομίζω οτι εξηγεί το ίδιο θέμα, απο άλλη οπτική γωνία ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε τα γραφόμενά μας στο forum...

τα ίδια συναισθήματα συμβαίνουν διαβάζοντας τα δικά μας γραφόμενα, και των άλλων;

αν τα βλέπουμε ίδια, και δεν είμαστε ίδιοι με αυτούς που "εστιαζόμαστε", δεν θα πρεπε να μας προκαλούν την ίδια εντύπωση, τα δικά μας γραφόμενα, με τον συνομιλητών; έστω με των συνομιλητών που θεωρούμε οτι συμφωνούμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center