Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

A.BadiouΗ κρίση του καπιταλισμού και η ιδέα του κομμουνισμού
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Σας άγγιξε το κείμενο;
Ναι
50%
 50%  [ 5 ]
Όχι
50%
 50%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 10

Συγγραφέας Μήνυμα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 18, 2011 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεώργιε,

επειδή σε συμπαθώ και το γνωρίζεις,
μην το εκμεταλευεσαι νοητικώς.....

αν ήσουν άλλος θα σε είχα ήδη βρίσει....

εν πάσει περιπτώσει ποιητή,


Ο άνθρωπος δύναται εκ φύσεως και λόγω ελευθερίας,
να πράξει ως προς την Περιουσία του καθως είπες σοφα,
και δίχως μέτρο αν μπορεί.
Αν δηλαδη καταφέρνει απο μόνος του η φτιάχνοντας κοινότητες με άλλους να πλουτίσει πρέπει να επιτρέπεται.
Κατανοείς πολύ καλά λοιπόν οτι στη σημερινή κοινωνία αυτο δεν ειναι εφικτο.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 8:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
vag_el έγραψε:
Κι εμείς στην Ευρώπη τί έχουμε τώρα?

Δε συμβαίνει αυτο που είπες σωστά Γιώργο?

Εννοώ στο Κράτος δε πηγαίνουν όλα?


Εμείς μπορούμε να δημιουργήσουμε στο μέτρο του δυνατού ο καθένας με την εργασία του περί-ουσία. Αυτό το απαγορεύει ο κομμουνισμός.
Στο μέτρο του δυνατού δεν θα μπορέσεις να δημιουργήσεις (σημαντική) περί-ουσία. Αυτό δεν σου το επιτρέπει ο καπιταλισμός. Στον καπιταλισμό ένας απλός εργαζόμενος δεν μπορεί να παράγει πολύ περισσότερα από ότι καταναλώνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 8:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πραγματικά Opyrge δεν λες τίποτα!
Γιατί δικαιολογείς μια κατάσταση δίνοντας ένα επίθετο, εδώ "απλός", στον εργαζόμενο. Έτσι τι είναι αυτό που τον εργαζόμενο δεν τον κάνει απλό; Όπως το έγραψες αυτός που μπορεί να παράγει περισσότερα απ' όσα καταναλώνει δεν είναι απλός εργαζόμενος! Έτσι το "απλός" με την "αδυναμία να παράγει κανείς περισσότερα απ' όσα καταναλώνει" είναι απλά μια σύμβαση, ότι έτσι θα το λέμε και όχι μια απόδειξη, ότι έτσι συμβαίνει. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι για μερικούς είναι δύσκολο να τα βγάλουν τα πέρα, και αυτοί με το καιρό πολλαπλασιάζονται...καθώς η ανεργία βαράει καμπανάκι. Έτσι ουσιαστικά ο εργαζόμενος δεν έρχεται σε δίλημμα αν θα μείνει απλός ή κάτι παραπάνω...αλλά αν θα αποσυρθεί προς την ανεργία!
O πόκΑΑς όμως αναφέρεται στην ατομική ενέργεια, χωρίς να βάλει την θέση του ανθρώπου στη κοινωνία, με βάσει το περιουσία, ότι η επιδίωξη του πλουτισμού δεν είναι απαγορευτική, όπως στον κομμουνισμό. Νομίζω ότι στον κομμουνισμό η ατομική ενέργεια αναγκαστικά πρέπει να προσβλέπει σε ανύψωση της θέσης της κοινωνίας, και με τη σειρά του το άτομο θα επιβραβευθεί για αυτή τη προσφορά, ηθικά. Ο πλουτισμός δηλαδή δεν πάει στο άτομο αλλά στο κράτος. Το κράτος δεν φέρεται κάπως στον πολίτη, το κράτος είναι ο πολίτης. Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα και μειονέκτημα ταυτόχρονα. Πλεονέκτημα γιατί ο επιβραβευμένος χαίρεται για την προσφορά του στους κοινούς του ανθρώπους, και μειονέκτημα γιατί η εξέλιξη της κοινωνίας δεν μπορεί να σχεδιαστεί από πάνω προς τα κάτω, άρα δεν μπορεί να λειτουργήσει βάσει οργανωμένων σχεδίων, και έτσι θα εμφανίσει αδυναμίες εκεί που δεν θα βρίσκονται ικανά για επιβράβευση άτομα. Και για το λόγο αυτό δεν κράτησε ο Κομμουνισμός. Φυσικά σε κάθε περίπτωση μπορεί κανείς να στρέψει τις ευθύνες σε άτομα, ονομαστικά, αλλά αυτό που μετράει εδώ είναι να δούμε το ζήτημα της εξέλιξης ως κοινό ζήτημα τόσο του κράτους όσο και του πολίτη. Όπως και το κράτος θέλει περισσότερα, έτσι θέλει περισσότερα και ο πολίτης. Το να θέλεις περισσότερα δεν σε κάνει ληστή κατ΄ανάγκη, μπορείς να γίνεις όμως! Έτσι τα καπιταλιστικά κράτη φέρονται ως επί το πλείστον ληστρικά. Δεν περιμένουν να συμβούν τα πράγματα, αλλά τα πάνε εκεί που θέλουν, προετοιμάζοντας τις καταστάσεις, και περιμένοντας να ωριμάσουν. Κάπως έτσι φθάσαμε στο μνημόνιο. Το ΔΝΤ ήταν παρόν και έδρασε μόλις ωρίμασε στην Ελλάδα το πρόβλημα δανεισμού. Μπορούμε να μιλάμε για τον ΓΑΠ, ονομαστικά, αλλά αυτό δεν αλλάζει την πρακτική, που θα υπήρχε έτσι και αλλιώς ακόμα και η Παπαρήγα να ήταν πρωθυπουργός!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 8:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί, εσύ με τόσες λέξεις που έγραψες λες πραγματικά κάτι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 3:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χρειάζεται να συμφωνήσω;...απαιτείται κάποια συγκατάβαση, κάποια σύμβαση;
είναι αυτό που είναι...βλέπεις αυτό που μπορείς να δεις!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 3:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

οπυργος,

σε κόβω για καπιταλιστή κι ας λές προοδευτικές λέξεις.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 5:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
πόκΑΑς έγραψε:
vag_el έγραψε:
Κι εμείς στην Ευρώπη τί έχουμε τώρα?

Δε συμβαίνει αυτο που είπες σωστά Γιώργο?

Εννοώ στο Κράτος δε πηγαίνουν όλα?


Εμείς μπορούμε να δημιουργήσουμε στο μέτρο του δυνατού ο καθένας με την εργασία του περί-ουσία. Αυτό το απαγορεύει ο κομμουνισμός.
Στο μέτρο του δυνατού δεν θα μπορέσεις να δημιουργήσεις (σημαντική) περί-ουσία. Αυτό δεν σου το επιτρέπει ο καπιταλισμός. Στον καπιταλισμό ένας απλός εργαζόμενος δεν μπορεί να παράγει πολύ περισσότερα από ότι καταναλώνει.


Σημαντική περι-ουσία με την έννοια να τρώνε και τα εγγόνια από τα δισέγγονα όχι. Σημαντική όμως κρίνοντας την αφετηρία σου ναι.

Είμαι στα 21 τελειώνοντας τη φανταρική θητεία. Ξεκινώ 2 δουλειές κάνοντας σκληρή οικονομία (καθόλου περιττά έξοδα) για δέκα έτη. Συλλέγω τόσα χρήματα ώστε να μπορώ να ξεκινήσω κάτι δικό μου, ένα γυράδικο στη γερμανία λόγου χάριν. Σε 20 χρόνια έχω εκατονταπλασιάσει το κεφάλαιο.

Ο Ωνάσσης, ο Μέγας αυτός, δεν είχε ούτε δακάρα στο ξεκίνημα του. Laughing
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ENNOIOYLHS
Λέκτωρ


Εγγραφή: 16 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 34

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
opyrgos έγραψε:
πόκΑΑς έγραψε:
vag_el έγραψε:
Κι εμείς στην Ευρώπη τί έχουμε τώρα?

Δε συμβαίνει αυτο που είπες σωστά Γιώργο?

Εννοώ στο Κράτος δε πηγαίνουν όλα?


Εμείς μπορούμε να δημιουργήσουμε στο μέτρο του δυνατού ο καθένας με την εργασία του περί-ουσία. Αυτό το απαγορεύει ο κομμουνισμός.
Στο μέτρο του δυνατού δεν θα μπορέσεις να δημιουργήσεις (σημαντική) περί-ουσία. Αυτό δεν σου το επιτρέπει ο καπιταλισμός. Στον καπιταλισμό ένας απλός εργαζόμενος δεν μπορεί να παράγει πολύ περισσότερα από ότι καταναλώνει.


Σημαντική περι-ουσία με την έννοια να τρώνε και τα εγγόνια από τα δισέγγονα όχι. Σημαντική όμως κρίνοντας την αφετηρία σου ναι.

Είμαι στα 21 τελειώνοντας τη φανταρική θητεία. Ξεκινώ 2 δουλειές κάνοντας σκληρή οικονομία (καθόλου περιττά έξοδα) για δέκα έτη. Συλλέγω τόσα χρήματα ώστε να μπορώ να ξεκινήσω κάτι δικό μου, ένα γυράδικο στη γερμανία λόγου χάριν. Σε 20 χρόνια έχω εκατονταπλασιάσει το κεφάλαιο.

Ο Ωνάσσης, ο Μέγας αυτός, δεν είχε ούτε δακάρα στο ξεκίνημα του. Laughing


Very Happy Αυτό μου θύμισε την κρυφή γοητεία της Μπουρζουαζίας, ένα βιβλίο του μακαρίτη του Ραφαηλίδη φίλε μου.
_________________
CAN YOU SMELLLL WHAT THE ROCK IS COOKING...(THE PEOPLE'S CHAMPION)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
Είμαι στα 21 τελειώνοντας τη φανταρική θητεία. Ξεκινώ 2 δουλειές κάνοντας σκληρή οικονομία (καθόλου περιττά έξοδα) για δέκα έτη. Συλλέγω τόσα χρήματα ώστε να μπορώ να ξεκινήσω κάτι δικό μου, ένα γυράδικο στη γερμανία λόγου χάριν. Σε 20 χρόνια έχω εκατονταπλασιάσει το κεφάλαιο.
Ωραίο σενάριο ταινίας για τη δεκαετία του '30 στην Αμερική!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 6:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
χρειάζεται να συμφωνήσω;...απαιτείται κάποια συγκατάβαση, κάποια σύμβαση;
είναι αυτό που είναι...βλέπεις αυτό που μπορείς να δεις!
Το ίδιο ισχύει και για σένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
πόκΑΑς
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: Το Αιώνιον Ποθητόν της Ανθρωπότις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 19, 2011 10:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
πόκΑΑς έγραψε:
Είμαι στα 21 τελειώνοντας τη φανταρική θητεία. Ξεκινώ 2 δουλειές κάνοντας σκληρή οικονομία (καθόλου περιττά έξοδα) για δέκα έτη. Συλλέγω τόσα χρήματα ώστε να μπορώ να ξεκινήσω κάτι δικό μου, ένα γυράδικο στη γερμανία λόγου χάριν. Σε 20 χρόνια έχω εκατονταπλασιάσει το κεφάλαιο.
Ωραίο σενάριο ταινίας για τη δεκαετία του '30 στην Αμερική!


Που όμως έγινε πραγματικότητα από αναρίθμητους συμπατριώτες εδώ στην Γερμανία, κάτι που συνεχίζει βέβαια να γίνετε.
_________________


pol gt
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 3:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Bugman έγραψε:
χρειάζεται να συμφωνήσω;...απαιτείται κάποια συγκατάβαση, κάποια σύμβαση;
είναι αυτό που είναι...βλέπεις αυτό που μπορείς να δεις!
Το ίδιο ισχύει και για σένα.

τελικά συμφώνησες...πως μπορούμε να διαφωνούμε!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 9:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πόκΑΑς έγραψε:
opyrgos έγραψε:
πόκΑΑς έγραψε:
Είμαι στα 21 τελειώνοντας τη φανταρική θητεία. Ξεκινώ 2 δουλειές κάνοντας σκληρή οικονομία (καθόλου περιττά έξοδα) για δέκα έτη. Συλλέγω τόσα χρήματα ώστε να μπορώ να ξεκινήσω κάτι δικό μου, ένα γυράδικο στη γερμανία λόγου χάριν. Σε 20 χρόνια έχω εκατονταπλασιάσει το κεφάλαιο.
Ωραίο σενάριο ταινίας για τη δεκαετία του '30 στην Αμερική!


Που όμως έγινε πραγματικότητα από αναρίθμητους συμπατριώτες εδώ στην Γερμανία, κάτι που συνεχίζει βέβαια να γίνετε.
Είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Έχει αποδειχτεί χιλιάδες φορές ότι ένας απλός εργαζόμενος, δηλαδή ένας εργαζόμενος που δεν απολαμβάνει κανένα προνόμιο, δεν μπορεί να παράγει πολύ περισσότερα απ' ότι καταναλώνει. Αυτό πραγματικά θα του ήταν αδύνατο. Κατά συνέπεια, αν υπάρχουν στη σημερινή κοινωνία άτομα που κερδίζουν πολύ μεγάλα ποσά, αυτό, δεν οφείλεται καθόλου στην εργασία τους, αλλά στα προνόμιά τους, δηλαδή σε μια αδικία νομικά θεμελιωμένη που τους επιτρέπει να τα κερδίζουν. Και επειδή ό,τι δεν κερδίζεται απ' τη δική τους εργασία αποκτάται απ' την εργασία του άλλου, μπορούμε να πούμε ότι όλα αυτά τα κέρδη είναι κλοπές που γίνονται από προνομιούχα άτομα εις βάρος της συλλογικής εργασίας, κάτω απ' την ευλογία και την προστασία του κράτους. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός. Ο rakis είχε παραθέσει σε ένα άλλο θέμα ένα link για ένα αποκαλυπτικό on-line παιχνίδι που αποδεικνύει αυτό ακριβώς που λέμε.
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=3229


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Κυρ Μάρ 20, 2011 10:06 am, επεξεργάσθηκε 5 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 9:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
opyrgos έγραψε:
Bugman έγραψε:
χρειάζεται να συμφωνήσω;...απαιτείται κάποια συγκατάβαση, κάποια σύμβαση;
είναι αυτό που είναι...βλέπεις αυτό που μπορείς να δεις!
Το ίδιο ισχύει και για σένα.

τελικά συμφώνησες...πως μπορούμε να διαφωνούμε!
Δεν κάνω συμφωνίες με βλαμμένα άτομα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2011 2:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

να γιατί δεν θα τα βρεις ποτέ με τον εαυτό σου!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Σελίδα 5 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center