Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η απόρριψη της αιτιακής αναγκαιότητας και οι συνέπειές της
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 32, 33, 34
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

προσπαθω ακομα να καταλαβω, πως ξερεις οτι αυτα που δεν καταλαβαίνεις, ειναι επειδη δεν ξερω εγω τι μου γινεται κι οχι εσύ...

στο ιδιο θεμα με αλλα λόγια, εστίασα και παραπάνω...

το μονο που βλεπω να "απαντας", ειναι να μου φορτώνεις αυτά που εχείς πει εσύ (!) Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 8:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
προσπαθω ακομα να καταλαβω, πως ξερεις οτι αυτα που δεν καταλαβαίνεις, ειναι επειδη δεν ξερω εγω τι μου γινεται κι οχι εσύ...

στο ιδιο θεμα με αλλα λόγια, εστίασα και παραπάνω...

το μονο που βλεπω να "απαντας", ειναι να μου φορτώνεις αυτά που εχείς πει εσύ (!) Shocked




Τι σχέση έχουν αυτά που λες με την ροή της κουβέντας μας.

Επαναλαμβάνω.
Βάλε στη σειρά από την αρχή αυτήν εδώ την κουβέντα μας .
Δες τι σου έχω πεί και τι εσύ απαντάς.
Τι σε ρωτώ και τι με ρωτάς

Δεν υπάρχει κάποια λογική σειρά σε αυτά που λες.

Δεν έχει νόημα φίλε μου, η συνέχιση μιας κουβέντα , με ασυνάρτητες “ατάκες”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 8:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
(αχχα ψαρωσα προς στιγμη οτι ειδα να παραδεχεσαι κατι!..)


και τοτε ρε γιαννη, γιατι υπαρχουν οι σχετικές διατυπώσεις?




Χαχαχα!!
Κάτι θες να πεις , αλλά δεν ξέρεις πως να το πεις

Διατύπωσε βρε συ, μια δομημένη δική σου άποψη, και αν είναι λογικά διατυπωμένη , να συμφωνήσω.

Για δοκίμασε....


.
εδω μου δηλωνεις οτι αν η αποψη μου σου φανει παραλογη, θα την απορριψεις ως παραλογη?

συνεπαγεται αυτο οτι υπαρχουν παραλογες αποψεις που δυνανται να διατυπώνονται καθως επισης οτι γνωρίζεις υπεράνω πασας αμφισβήτησης ποιές ειναι αυτές ;

δεν μοιαζει λογικο να ρωταω να μου εξηγησεις τις μεθοδους που φτανεις σε αυτη την υπερανω πασας αμφισβητησεως βεβαιοτητα? δεν συμφωνεις οτι παρατηρείται ενα θεμα "αυθεντίας" εδω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 20, 2013 11:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πότε έκανα εγώ αυτό που λες ποιο κάτω?
“μου δηλωνεις οτι αν η αποψη μου σου φανει παραλογη, θα την απορριψεις ως παραλογη”
“συνεπαγεται αυτο οτι υπαρχουν παραλογες αποψεις που δυνανται να διατυπώνονται καθως επισης οτι γνωρίζεις υπεράνω πασας αμφισβήτησης ποιές ειναι αυτές ?”


Εγώ απλά σε προέτρεψα
“Διατύπωσε βρε συ, μια δομημένη δική σου άποψη, και αν είναι λογικά διατυπωμένη , να συμφωνήσω.”


Αυτό θα πει, ότι απλά σου πρότεινα, να διατυπώσεις μια δική σου άποψη , και αν αυτή είναι λογικά διατυπωμένη, να συμφωνήσω μαζί σου.
Κάθε μια λογικά τεκμηριωμένη άποψη, ελέγχεται για λογικά σφάλματα στις προτάσεις και στα συμπεράσματα.

Αυτή η διαδικασία δεν είναι αυθαίρετη και μονομερής, αλλά συλλογική, με βάση την κοινή λογική , που δεν είναι δικό μου εφεύρημα, αλά κοινό γνώρισμα για κάθε νοήμων και ευφυές οργανισμό οποιασδήποτε μορφής και όψης.

Παράλογες απόψεις βεβαίως υπάρχουν.
Κάποιες είναι εκ προθέσεως διατυπωμένες για κάποιο σκοπό, άλλες διατυπώνονται άσκοπα, από παράλογες ή διαταραγμένες προσωπικότητες .

Μην το κουράζεις βρε συ το θέμα.
Δεν είναι για κάποιον που δεν μπορεί να επιβεβαιώσει απόλυτα την ύπαρξή του , όπως εσύ με διαβεβαίωνες πριν κάποιο καιρό.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 32, 33, 34
Σελίδα 34 από 34

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center