Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η απόρριψη της αιτιακής αναγκαιότητας και οι συνέπειές της
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 32, 33, 34  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 18, 2013 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Αν η έννοια της “απόλυτης αλήθειας” νοείται διαφορετικά από τους δυο μας, θα πει πως , ή εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά της με την “σχετική αλήθεια” , ή εγώ δεν έχω την ικανότητα να σου δείξω αυτή την τεράστια διαφορά.


Υπάρχει και τρίτο ενδεχόμενο, εσύ να μην έχεις καταλάβει, και εγώ να μην μπορώ να σου εξηγήσω! Απορώ πώς δεν το σκέφτηκες. Πάντως αυτό δείχνει πόσο απόλυτος είσαι ότι έχεις δίκιο, συνεπώς έρχεσαι στα λόγια μου, είτε στη μία περίπτωση που εσύ έχεις δίκιο, είτε στην άλλη που έχω εγώ! Smile

gianiss έγραψε:

Τι νόημα θα είχε βρε συ η συνέχιση μιας τέτοιας συζήτηση , όταν η αυτή η βασική έννοια δεν είναι κατανοητή.

Όσες φορές θα σου επαναλαμβάνω πως “απόλυτο” είναι αυτό που ισχύει ΠΑΝΤΑ, ΠΑΝΤΟΥ και υπό ΟΛΕΣ τις συνθήκες και όρους, ανεξάρτητα ακόμη και αν υπάρχει παρατηρητής να επιβεβαιώσει την ύπαρξή του, εσύ θα επανέρχεσαι και θα με ρωτάς για μυθικά πρόσωπα , φαντασιώσεις, γεγονότα ιστορικά πραγματικά ή φανταστικά και δεν ξέρω τι άλλο σου περάσει από το νού .

Κάθε μια ξεχωριστή περίπτωση μπορεί να είναι ή να μην είναι αλήθεια .
Αν είναι αλήθεια θα είναι “σχετική”
Η δική σου “ιστορία” - κάθε μία στιγμή της – μπορεί να είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ και αληθινή αλλά όμως ανεπανάληπτη, δεν θα ισχύει παντού και πάντα.
Έτσι θα είναι μια “σχετική αλήθεια” που αφορά εσένα σε συγκεκριμένο χώρο και χρόνο , όχι ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ.

Τι να κουβεντιάσουμε πάνω σε αυτό ?


Τελοσπάντων, ας αφήσουμε προς το παρόν την έννοια της απόλυτης αλήθειας και ας μιλήσουμε για αντικειμενικότητα. Εγώ λέω πως όταν μια άποψη είναι αντικειμενική, τότε αυτή είναι και σωστή και πως όλες οι άλλες απόψεις είναι αναγκαστικά λάθος. Συμφωνείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 18, 2013 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark


Υπάρχει και τρίτο ενδεχόμενο, εσύ να μην έχεις καταλάβει, και εγώ να μην μπορώ να σου εξηγήσω! Απορώ πώς δεν το σκέφτηκες.


Τα ενδεχόμενα είναι πολλά.
Δεν έχω χρόνο να αναφέρομαι σε..... “πάν” ενδεχόμενο.
Έτσι και αλλιώς, ποιο το όφελος η αναφορά μου σε αυτά, όταν εξ αντικειμένου υπάρχει διαφορά αντίληψης στην βασική τους έννοια ?

Παράθεση:

Πάντως αυτό δείχνει πόσο απόλυτος είσαι ότι έχεις δίκιο, συνεπώς έρχεσαι στα λόγια μου, είτε στη μία περίπτωση που εσύ έχεις δίκιο, είτε στην άλλη που έχω εγώ! 





Για ένα μόνο πράγμα είμαι απόλυτος βρε συ, και στο έχω αναφέρει.
Μην μπερδεύεις μιά υπαρκτή διαπίστωση – της διαφωνίας μας σε ένα νόημα - με την απόλυτη γνώμη.
Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.



Παράθεση:
Τελοσπάντων, ας αφήσουμε προς το παρόν την έννοια της απόλυτης αλήθειας και ας μιλήσουμε για αντικειμενικότητα. Εγώ λέω πως όταν μια άποψη είναι αντικειμενική, τότε αυτή είναι και σωστή και πως όλες οι άλλες απόψεις είναι αναγκαστικά λάθος. Συμφωνείς;



Αυτό εξαρτάται.
Αν πράγματι είναι αντικειμενική , και τα δεδομένα που στηρίχτηκε σωστά χωρίς λογικά άλματα.
.Τότε ναι! , είναι σωστή

Υπάρχουν και τα σοφίσματα ή τα παράδοξα.
Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις (αρκετές), όπου μια άποψη φαίνεται “αντικειμενικά” σωστή.
Μπορεί όμως να στηρίζεται σε λάθος κοινή παραδοχή.

Είχαμε εξετάσει – παλαιότερα – εδώ στο φόρουμ , την εξής πρόταση.

“όλες οι αλήθειες είναι γνωστές”

Λογικά φαίνεται λάθος , αλλά κατά την γνώμη μου είναι σωστή και εξήγησα (τότε) το γιατί


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΑΚΟΥΝΑ-ΜΑΤΑΤΑ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 18, 2013 11:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Παράθεση:
Ε τώρα τα μπερδεύεις. Τι σχέση έχει το νόημα που δίνει κάποιος σε έναν ήχο, με το αν ο ήχος παράγεται πραγματικά; Και η πηγή του ήχουν δεν είναι το αισθητήριο όργανο (αυτί) αλλά κάτι έξω από αυτό.


Δεν καταλαβαίνω πώς τα μπερδεύω. Ο ήχος, αν δεν έχει το σωστό αποδέκτη (όργανο του ωτός) δεν υφίσταται. Το ότι κάποια εκατομμύρια μόρια συγκρούονται μεταξύ τους δεν έχει να κάνει με την υπαρξη ή όχι ήχου ή θορύβου, που είναι καθαρά υποκειμενικό συστατικό της αισθητηριακής αντίληψης των οργανισμών που φέρουν το συγκεκριμένο όργανο και που είναι και λειτουργικό.




Ο ήχος είναι η ερμηνεία των ηχητικών κυμάτων που γίνονται αντιληπτά μέσω των αυτιών. Ο ήχος δεν είναι η παραποίηση των ηχητικών κυμάτων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΑΚΟΥΝΑ-ΜΑΤΑΤΑ
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 16 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 18, 2013 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
mark έγραψε:
Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Γι αυτό και ανήκει στην σχετική "αλήθεια" του ατόμου.


Η σχετική αλήθεια του ατόμου είναι μια πλάνη.


Γιατί υπάρχει απόλυτη αλήθεια;



Τη κάνεις να υφίσταται όταν λες ότι κάτι ανήκει στη σχετική αλήθεια του ατόμου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 2:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
mark


Υπάρχει και τρίτο ενδεχόμενο, εσύ να μην έχεις καταλάβει, και εγώ να μην μπορώ να σου εξηγήσω! Απορώ πώς δεν το σκέφτηκες.


Τα ενδεχόμενα είναι πολλά.
Δεν έχω χρόνο να αναφέρομαι σε..... “πάν” ενδεχόμενο.
Έτσι και αλλιώς, ποιο το όφελος η αναφορά μου σε αυτά, όταν εξ αντικειμένου υπάρχει διαφορά αντίληψης στην βασική τους έννοια ?

Παράθεση:

Πάντως αυτό δείχνει πόσο απόλυτος είσαι ότι έχεις δίκιο, συνεπώς έρχεσαι στα λόγια μου, είτε στη μία περίπτωση που εσύ έχεις δίκιο, είτε στην άλλη που έχω εγώ! 





Για ένα μόνο πράγμα είμαι απόλυτος βρε συ, και στο έχω αναφέρει.
Μην μπερδεύεις μιά υπαρκτή διαπίστωση – της διαφωνίας μας σε ένα νόημα - με την απόλυτη γνώμη.
Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.



Παράθεση:
Τελοσπάντων, ας αφήσουμε προς το παρόν την έννοια της απόλυτης αλήθειας και ας μιλήσουμε για αντικειμενικότητα. Εγώ λέω πως όταν μια άποψη είναι αντικειμενική, τότε αυτή είναι και σωστή και πως όλες οι άλλες απόψεις είναι αναγκαστικά λάθος. Συμφωνείς;



Αυτό εξαρτάται.
Αν πράγματι είναι αντικειμενική , και τα δεδομένα που στηρίχτηκε σωστά χωρίς λογικά άλματα.
.Τότε ναι! , είναι σωστή

Υπάρχουν και τα σοφίσματα ή τα παράδοξα.
Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις (αρκετές), όπου μια άποψη φαίνεται “αντικειμενικά” σωστή.
Μπορεί όμως να στηρίζεται σε λάθος κοινή παραδοχή.

Είχαμε εξετάσει – παλαιότερα – εδώ στο φόρουμ , την εξής πρόταση.

“όλες οι αλήθειες είναι γνωστές”

Λογικά φαίνεται λάθος , αλλά κατά την γνώμη μου είναι σωστή και εξήγησα (τότε) το γιατί


.


Μα δεν είναι μια αντικειμενική άποψη, εξ' ορισμού της, σωστή;

Αν μια αντικειμενική άποψη "φαίνεται" σωστή, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι, τότε χάνει την αντικειμενικότητα της.

ΥΓ

Ρε γιάννη, τι θα κάνουμε με σένα βρε; Πολύ συχνά συμβαίνει το εξής.

Λες κάτι σαν: "Αυτό που σας λέω είναι το σωστό, το λογικό, δικό σας το πρόβλημα αν δεν μπορείτε να το δεχτείτε."

Και εγώ σου λέω: "Εεεεπ, απόλυτος!"

Και μετά εσύ απαντάς: "Όχι, λάθος κάνεις, μια σχετική άποψη εξέφρασα."

Ρεεε, θα μας τρελάνεις;;; χαχαχα Smile

Τι θα γίνει επιτέλους;;; Θα δείξεις συνέπεια στα λόγια σου; Όταν γίνεσαι απόλυτος, θα το παραδεχτείς; Δεν είναι κακό...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark


Αν μια αντικειμενική άποψη "φαίνεται" σωστή, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι, τότε χάνει την αντικειμενικότητα της. 


..... τότε αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων λάθος.

Παράθεση:
Ρε γιάννη, τι θα κάνουμε με σένα βρε; Πολύ συχνά συμβαίνει το εξής. 
Λες κάτι σαν: "Αυτό που σας λέω είναι το σωστό, το λογικό, δικό σας το πρόβλημα αν δεν μπορείτε να το δεχτείτε." 


Δεν “λέω κάτι σαν” , αλά την άποψή μου, που εκείνη την δεδομένη στιγμή θεωρώ και σωστή.
Αν ήμουν δικηγόρος , πολιτικός, κληρικός, καιροσκόπος τυχοδιώκτης , ανισότροπος κλπ κλπ ενδεχομένως να υπερασπιζόμουν μια άποψη, που θα γνώριζα εξ αρχής πως είναι λάθος.

Παράθεση:
Και εγώ σου λέω: "Εεεεπ, απόλυτος!" 


Και εγώ θα σου επαναλαμβάνω και θα σου λέω ξανά, και ξανά - μέχρι να το καταλάβεις -, ότι κάθε άποψη που διατυπώνει ο οποιοσδήποτε , είναι ΠΑΝΤΑ “σχετική”.

Με το να το υποστηρίζω , δεν θα πει πως είναι απόλυτο.
Το κατάλαβες?
Αμφιβάλω!!!!

Παράθεση:
Και μετά εσύ απαντάς: "Όχι, λάθος κάνεις, μια σχετική άποψη εξέφρασα." 



Εμ! Τι να κάνω αν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις , πως κάθε άποψη είναι “σχετικά” σωστή ή λάθος?

Παράθεση:

Ρεεε, θα μας τρελάνεις;;; χαχαχα  




Να μιά "τρελή" νοοτροπία.
Ο “ένας” εκλαμβάνει τον εαυτό του σαν “πλήθος” .
Έτσι θεωρεί αυτονόητα πως λέει το σωστό, εκπροσωπώντας ερήμην , τους πάντες

Παράθεση:

Τι θα γίνει επιτέλους;;; Θα δείξεις συνέπεια στα λόγια σου; Όταν γίνεσαι απόλυτος, θα το παραδεχτείς; Δεν είναι κακό...





Έχω γίνει μονότονος, επαναλαμβάνοντας συνεχώς τα ίδια και τα ίδια , και με κατηγορείς για ασυνέπεια?

Βρε συ!
Εγώ φταίω , αν άλλα σου λέω και άλλα καταλαβαίνεις?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 2:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

λες δηλαδη οτι παρολο που σκεφτεσαι σχετικά, σου βγαίνουν απόλυτες διατυπώσεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 3:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
λες δηλαδη οτι παρολο που σκεφτεσαι σχετικά, σου βγαίνουν απόλυτες διατυπώσεις?



Λέω δηλαδή πως ναι!!
Έτσι είναι , αν έτσι νομίζεις πως είπα ότι είναι . .....


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

(αχχα ψαρωσα προς στιγμη οτι ειδα να παραδεχεσαι κατι!..)


και τοτε ρε γιαννη, γιατι υπαρχουν οι σχετικές διατυπώσεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
(αχχα ψαρωσα προς στιγμη οτι ειδα να παραδεχεσαι κατι!..)


και τοτε ρε γιαννη, γιατι υπαρχουν οι σχετικές διατυπώσεις?




Χαχαχα!!
Κάτι θες να πεις , αλλά δεν ξέρεις πως να το πεις

Διατύπωσε βρε συ, μια δομημένη δική σου άποψη, και αν είναι λογικά διατυπωμένη , να συμφωνήσω.

Για δοκίμασε....


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

.

“τα πάντα είναι σχετικά” .....
..... είπε κάποιος

Τι μας λες τώρα ρε ..... μεγάλε?
Ο Αϊνστάιν είσαι?

Και καλά δεν μας λες ,
...... πως είσαι τόσο ..... “απόλυτα” σίγουρος, ότι τα πάντα είναι ..... “σχετικά” ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 6:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
(αχχα ψαρωσα προς στιγμη οτι ειδα να παραδεχεσαι κατι!..)


και τοτε ρε γιαννη, γιατι υπαρχουν οι σχετικές διατυπώσεις?




Χαχαχα!!
Κάτι θες να πεις , αλλά δεν ξέρεις πως να το πεις

Διατύπωσε βρε συ, μια δομημένη δική σου άποψη, και αν είναι λογικά διατυπωμένη , να συμφωνήσω.

Για δοκίμασε....


.
θελεις να αναλυσεις λιγο τις λοιπες (πλεον της λογικης) μεθοδους, μεσω των οποιων διατυπώνονται αποψεις, για να καταλαβω τι μπορει να εννοείς?

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την JollyRoger στις Τρι Νοέ 19, 2013 7:13 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 7:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
(αχχα ψαρωσα προς στιγμη οτι ειδα να παραδεχεσαι κατι!..)


και τοτε ρε γιαννη, γιατι υπαρχουν οι σχετικές διατυπώσεις?




Χαχαχα!!
Κάτι θες να πεις , αλλά δεν ξέρεις πως να το πεις

Διατύπωσε βρε συ, μια δομημένη δική σου άποψη, και αν είναι λογικά διατυπωμένη , να συμφωνήσω.

Για δοκίμασε....


.
θελεις να αναλυσεις λιγο τις λοιπες (πλεον της λογικης) μεθοδους που παραγουν ερωτησεις/απαντήσεις, για να καταλαβω τι μπορει να εννοείς?


Μου ζητάς να αναλύσω άλλες – πλέον λογικής – μεθόδους?
Εραστής του παραλόγου εεε?

Αυτό που μου ζητάς στην ουσία φίλε μου, είναι να σε βοηθήσω να εννοήσεις το παράλογο.

Το παράλογο δεν νοείται ......
..... βιώνεται....
...... με ουσίες ...
.... ή πνευματική μαστούρα

Γνωρίζεις σε τί αναφέρομαι έτσι?

Υ.Γ
Επαναλαμβάνω την πρόταση μου
Διατύπωσε πρώτα , μια σωστά δομημένη δική σου άποψη, που να είναι και λογικά διατυπωμένη, για να κάνουμε κουβέντα.

Σου βάζω δύσκολα εεε?
Σε καταλαβαίνω βρε σύ!
Δεν επιμένω.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 7:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κατσε δε μου τα λες καλα...

εσυ δηλωσες οτι μπορει κανεις να διατυπωνει εκτος απο λογικες αποψεις, και κατι αλλο...

πως προέκυψα να ειμαι εγώ ο γνωστης του παραλογου..?. Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 19, 2013 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
κατσε δε μου τα λες καλα...

εσυ δηλωσες οτι μπορει κανεις να διατυπωνει εκτος απο λογικες αποψεις, και κατι αλλο...

πως προέκυψα να ειμαι εγώ ο γνωστης του παραλογου..?. Shocked



Εγώ δεν στα λέω καλά ή εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται?
Που κολλάνε αυτά που με ρωτάς?

Άλλα ακούς, άλλα λες , άλλα ρωτάς!!!!

'Έχω υπομονή , αρκεί να μιλάς συγκροτημένα

Βάλτα σε μια σειρά .
Γράψε μου , τι ακριβώς σου έχω πει, τι εσύ έχεις πει , τι σε έχω ρωτήσει και τελικά τι εσύ ρωτάς και θα σου απαντήσω.

Με την ησυχία σου
Μην πιέζεσαι .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 32, 33, 34  Επόμενο
Σελίδα 33 από 34

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center