Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Άσιμος... Ο τελευταίος των μοϊκανών
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Toni
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 23, 2005 9:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Άσιμος... Ο τελευταίος των μοϊκανών Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσιμος.

Είπε θέλω να ζήσω έτσι και έζησε έτσι.Τον λέγανε αλήτη και τον κλείνανε στα κρατητήρια γιατί ήθελε να ζει ελεύθερος.Ήταν επικίνδυνος λέει για την κοινωνία κι ας μην πείραζε άνθρωπο.Έμεινε μόνος του να παλεύει για την ελευθερία των ανθρώπων... ...τι κρίμα.

Σήμερα τον ακούνε κάτι σχολιαρόπαιδα έτσι γιατί είναι μόδα κι ας μην ξέρουν ότι αυτός έκανε μάγκα τον Παπανωνσταντίνου που τα 'κονομάει καλά ο άσχετος.

Διαβάστε ρε σεις λίγο τους στίχους του, διαβάστε και το βιβλίο του μήπως και σηκωθείτε από το κρεβάτι σας και καταφέρουμε τίποτα.Πάρτε παράδειγμα πως ζήσαν αυθεντικά μερικοί άνθρωποι τη ζωή τους αψηφώντας και νικώντας το θάνατο.

Ο επόμενος ήταν ο Παύλος...

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Persefoni
Αναπληρωτής

Τόπος: Κρήτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 23, 2005 2:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό που είπε ο Νικόλας δεν μπορούν να το χωρέσουν εύκολα οι εγκέφαλοι των ανθρώπων...Κανένα δεν θ' αφήσω εμένα να κερνάει...
Περίμενε πολλά απ' τους ανθρώπους δυστυχώς, όμως απέκτησε συνοδοιπόρους και αυτό λέει πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris
Καθηγητής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 23, 2005 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορώ να πω αρκετά πράγματα για τον Νικόλα...Για αυτή την ψυχή που παραμένει δυστηχώς terra incognita για πολλές "μηχανές" (τι προτότυπο ε; άραγε έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί συμβαίνει μεγάλες μορφές να παραμένουν ακόμα και σήμερα terra incognita; ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ άλλο παράδειγμα). Θα προτιμήσω όμως να μιλήσουν τα ίδια τα αποφθέγματα-στιχάκια του και να σιωπήσω εγώ...

"Μάθε,αν δεν το ξέρεις, πως κι εσύ, αν το θέλεις,
κι εσύ τα καταφέρνεις,κι εσύ το μπορείς
να διαθλάσεις τον κόσμο."

"Στην πιο σκληρή σου φάμπρικα με πέταξες ζωή, εγώ που σ' ερωτεύτηκα απ' όλους πιο πολύ".

"Εγώ δεν έχω πανώ. Εγώ δεν έχω πομπό. Εγώ είμαι πανώ. Εγώ είμαι πομπός. Πομπός που δεν πιάνεται εύκολα. Πανώ που δε διακρίνεται εύκολα. Είμαι μάζα και είμαι ένας, είμαι ένας και είμαι μάζα. Σεις ίσως νιώσετε. 'Γώ δε θα νιώσω λεύτερος ποτέ. Λευτεριά είναι κι αυτή βόλεμα. Προς βόλεμα δε στέργω."

"Ώριμα; Μα πότε θα 'ναι ώριμα; Πότε υπήρξαν ώριμα; Κάντο λοιπόν, άδραξε τη στιγμή και κάντο τώρα για πάντα και ποτέ. Αύριο; Μα δεν υπάρχει αύριο! Θα 'χεις πεθάνει αύριο! Αύριο η φλόγα σβήνει!..."

"Μα δε μπορώ,το ποτάμι ξεχειλίζει,είναι πολλά αυτά που καίνε, πολλά αυτά που λείπουν. Θέλω περισσότερο αέρα. Περισσότερο χώρο. Αποσυντίθεμαι. Έχω και εγώ ανάγκες, δε μπορώ άλλο.Ο χώρος που ζητώ δεν έχει σχέση με το οικόπεδο. Δεν το θέλω το οικόπεδο. Δεν το θέλω το ψυγείο, το αυτοκίνητο, τη γκόμενα, τον πράκτορά σας, τη εταιρεία σας. Να ζήσω θέλω. Να ζήσω και να ζήσουμε μαζί λεύτεροι κι ανθρώπινοι."

"Τα ζώα μπορεί να φωνάζουνε και να πλακώνονται στις μπουνιές. Ποτέ όμως δε χρησιμοποιούν τη σπιουνιά,τους μπάτσους ή άλλα συγγενή ζώα για να λύσουν τις προσωπικές τους διαφορές, πράγμα που συνηθίζεται στην κοινωνία των ανθρώπων που δεν είναι δυστυχώς ζώα. Η κοινωνία των ανθρώπων είναι σιχαμερή. Η κοινωνία των γυναικών το ίδιο. Ζήτω η κοινωνία των παιδιών και των ζώων. Όχι όλων. Αυτών που δεν έχουν αποκτήσει ακόμα ανθρώπινες συνήθειες."

"Θέλεις να πατάς σταθερά. Σ' αρέσουν οι ρηχές θάλασσες. Σ' αρέσει να γυρνάς τον κόσμο, αλλά πάντα στα ρηχά. Εμένα μ' αρέσουν οι βαθιές θάλασσες. Κι ας μην γυρνώ τον κόσμο. Κι ας με νομίζεις κολλημένο στο ίδιο αυτό σημείο. Δεν υπάρχει σύμπαν. Υπάρχουν μόνο στιγμές. Συμπαντικές στιγμές. Αν φτάσεις στην ακινησία μπορείς παντού να ταξιδέψεις. Εγώ δε χρειάζομαι τον κόσμο, κακώς έχεις νομίσει. Για μένα δεν υπάρχει κόσμος. Χρειάζομαι απλά να δημιουργώ κόσμους."

"Ρώτησε κάποιος κάποτε."Παλάβωσες Νικόλα; Γυρίζεις γύρω-γύρω το άγαλμα της πλατείας, κι επιταχύνεις το ρυθμό, κι έχουν περάσει ώρες;".Εγώ απάντησα τότε αυτό: "Όλοι, ο καθένας, η καθεμιά, κάνετε κύκλους, παρόλο που πάτε ευθεία. Γυρίζετε σα σβούρες και δεν παίρνετε χαμπάρι. Προκειμένου να κάνω κύκλους, εγώ μπαίνω μέσα στον κύκλο και τον αντιμετωπίζω. Παρόλο που βρίσκομαι ακόμα στην περιφέρεια. Θα φτάσω και στο κέντρο."

«Κάποτε θα με διαβάσεις ίσως, θ’ ακούσεις τα τραγούδια μου, θα με κατανοήσεις. Αλλά δε θα ‘μαι πια εγώ. Θα ‘ναι αυτή η μάσκα που φορούν στους πεθαμένους. Όσους τους χρησιμοποιούν μετά το θάνατό τους, όταν οι ίδιοι δεν υπάρχουν».

Υπάρχουν αρκετά ακόμη...Όχι ότι έχει σημασία αλλά να πώ οτί δεν ασπάζομαι όλα όσα έχει πεί ο Άσιμος. Αλλά μου αρέσει η κυνική του σκέψη. Τον παρομοίαζαν κι'όλας με τον Διογένη τον Κυνικό. Ε εντάξει λίγο αστείο μου φαίνεται. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα Very Happy
Sotiris
Καθηγητής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 23, 2005 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συνέντευξη 11-5-1987 στην Ελευθεροτυπία
στο Γιώργο Βιδάλη 10 μήνες πριν φύγει.

“Είμαι πληνθέτης. Όπου οι άλλοι τοποθετούν συν και λέγονται συνθέτες, εγώ τοποθετώ πλην”.

Τον Άσιμο, που ζει μόνος του σαν σύγχρονος Διογένης σ’ ένα πιθάρι-δωμάτιο 2Χ3, τον συναντήσαμε στο μαγαζί που έχει φτιάξει τα τελευταία χρόνια μπροστά από το “σπίτι” του (βιβλία, αφίσες, παιχνίδια), στην οδό Καλλιδρομίου, στα Εξάρχεια. Δυο μέρες πριν μας είχε φέρει στην εφημερίδα τη μουσική πραμάτεια του, κρατώντας επίσης μαζί του μια απόχη με τον πλανήτη (μια υδρόγειο σφαίρα) που προσπαθεί από καιρό…να σώσει.
Χειμαρρώδης, αχαλιναγώγητος στη συζήτηση, με λογοπαίγνια, χιουμοριστικούς αφορισμούς και εκλάμψεις, τα βάζει με όλους και με όλα. Μη τον πάρετε στα σοβαρά αλλά ούτε και στα αστεία. Αφουγκραστείτε τον. Κι αν φαίνεται ανεξέλεγκτος στην κουβέντα, την οποία άνοιξε μόνος του πριν καν ακούσει το πρώτο ερώτημα...

Αναλαμβάνω την ευθύνη να μου κάνει μήνυση όλος ο ελληνικός λαός, αν υπάρχει.

Γιατί;

Έχω σκοπό να διαλύσω το έθνος, μπας κι αποκτήσει συνείδηση.

Γιατί βγάζεις τα τραγούδια σου σε κασέτες σαν αυτοπαραγωγός; Δεν τα βρίσκεις με τις εταιρίες;

Με στήνουν, με κοροϊδεύουν. Όλοι κοιτάνε να φάνε το ζουμί από μένα. Γι’ αυτό όλα, ακόμα κι ο μοναδικός δίσκος που έχω βγάλει με σήμα το βουβάλι, δική μου παραγωγή είναι. Τον έδωσα για εκμετάλλευση στο υποκατάστημά μου στη “Μίνως”.
Μπορεί να μην έχω μία αλλά έχω μέγιστη σοφία και στο εξής εγώ θα κυβερνώ το χρήμα. Γιατί εγώ ξέρω που θα το δώσω κι έχω σκοπό στο πρόγραμμά μου να ξαναφτιάξω τις αρχαίες μου τριήρεις και να βάλω κωπηλάτες τα πρεζάκια κι όλους τους ψυχοφαρμακωμένους. Τους δε ψυχίατρους θα τους πετάξω στη θάλασσα σαν σαβούρα.

Είσαι περιθωριακός; Αισθάνεσαι λίγο Διογένης, όπως αυτός της κασέτας σου;

Κατ’ αρχήν δεν υπάρχει περιθώριο. Το ‘χει φάει ο…πράσινος πετροφάγος, που θα φάει και το γιο μου το Διονύση, που εκμεταλλεύεται το περιθώριο. Ό,τι λέω το ‘χω κάνει. Έχω γίνει ο ίδιος ο Διογένης. Όχι μονάχα στα λόγια μα στην πράξη και στο είναι. Κι ο Μέγας Αλέξανδρος υπήρξε μπούφος! Θα τον είχα κι αυτόν κωπηλάτη στις αρχαίες μου τριήρεις, αν μπορούσε να λύσει το Γόρδιο Δεσμό με την ψυχή του κι όχι με το σπαθί του. Ένα από τα αρχαία μου ονόματα είναι Πέπλος, Μυστήριος και Γρίφος. Είμαι ο Γόρδιος Δεσμός σας. Πολεμήστε να με λύσετε, αλλά με την ψυχή σας και την καρδιά σας κι όχι με το σπαθί σας.

Να μιλήσουμε για ταυτότητα των τρ…

Ταυτότητα τώρα έχω βγάλει, τώρα έγινα Έλλην υπήκοος. Μου την είχαν πάρει. Την βλέπεις; Άνευ θρησκεύματος (τη δείχνει). Αυτό που πιστεύω είναι το αρχαίο δωδεκάθεο των Ελλήνων.

Τι αμφισβητείς, τι ψάχνεις μέσα από τα τραγούδια σου;

Γυρεύω “ανυπότακτες ματιές”, όπως λέω σ’ ένα απ’ αυτά.

Ακούγονται στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση;

Πολεμάω μ’ έναν άνθρωπο που είναι μεγάλος μου εχθρός, τον άνθρωπο που ελέγχει τα δίκτυα. Αλλά όταν τον βρήκα στο δρόμο, κατάλαβα ότι είναι γεννημένος μπούφος κι όχι μπούφος μέσα στον μπούφο όπως είμαι εγώ. Είναι ένας απλός δημόσιος υπάλληλος κι όταν τον ρώτησα γιατί μ’ απαγορεύεις και του μίλαγα για τον άνθρωπο που ελέγχει τα δίκτυα αυτός κατάλαβε λάθος και νόμιζε ότι εννοούσα το τερματοφύλακα της Εθνικής, που έφαγε γκολ εκείνη τη στιγμή…Δεν αφήνουν τραγούδια μου στο ραδιόφωνο όπως το “Καταρρέω”, ο “Σάλιαγκας” ή το “Βενσερέμος” που λέει ο Παπακωνσταντίνου.

Υπάρχουν διάφορα είδη μουσικής στα τραγούδια σου. Πως τα συνδυάζεις όλα αυτά;

Όλες οι μουσικές είναι ένα κι ένας καλλιτέχνης όταν είναι τίμιος και καθαρός έχει δικαίωμα να περνάει μ’ οποιαδήποτε μουσική θέλει - αν μπορεί και να τη φτιάξει - μηνύματα στον κόσμο. Απλώς δεν έχω τα μέσα να τα κάνω όπως θέλω.

Έχεις τόσα όργανα, τόσους μουσικούς σ’ αυτά. Τους πληρώνεις ή έρχονται αφιλοκερδώς;

Τους έχω πληρώσει και με το παραπάνω εκτός από δύο τρεις που είναι εντάξει παιδιά, έρχονται αφιλοκερδώς, όπως π.χ. ο Θύμιος Παπαδόπουλος. Μια τέτοια παραγωγή σε λεφτά, άσε τον κόπο και την υπερεργασία, την πληρώνω δέκα φορές παραπάνω από οποιαδήποτε εταιρία. Δεν εξαπάτησα κανένα, ό,τι έχω πει το έχω κάνει.

Επιβιώνεις με τη μουσική; Πως τη βγάζεις;

Με εκατομμύρια χαμαλίκια από άλλες δουλειές. Μέχρι φούσκες για τα πιτσιρίκια πουλάω.

Στους στίχους σου υπάρχει σαρκασμός αλλά και τρυφερότητα. Πέρα από την εξουσία υπάρχει κι ο έρωτας. Πως συνδυάζεται στην ψυχοσύνθεσή σου;

Δεν βρέθηκε ποτέ καμιά γυναίκα να μ’ αγαπήσει κι ούτε να μου κάνει καμιά δουλειά.

Τι δουλειά;

Ένα αυγό τηγανητό, ας πούμε. Μ’ έχουν εκβιάσει όλες μέχρι θανάτου. Γιατί όλες είναι σκλάβες γεννημένες, προτιμάνε τα χαρέμια. Γι’ αυτό παν απ’ τη μια με τους παπάδες και την άλλη με τους δερβισάδες. Είναι πουλημένες, ειδικά οι φεμινίστριες.

Γιατί ειδικά οι φεμινίστριες;

Όταν πήγα το ’81 να κάνω κατάληψη στο Άγιον Όρος είχα μαζί μου 15 φεμινίστριες. Αυτές πήγαν με τους καλόγερους και μένα κόντεψαν να με σκοτώσουν.

Σ’ ενοχλεί ότι είσαι άγνωστος στο ευρύ κοινό;…Άσημος εμπορικά;

Είμαι ο πιο εμπορικός απ’ όλους. Αν υπάρχει μια συνωμοσία γύρω μου, είναι γιατί φοβούνται τη δύναμή μου. Όλοι είναι βολεμένοι και με νομίζουν ίδιο μ’ αυτούς, μπας και τους φάω τη θέση. Η συνέντευξη που δίνω δεν απευθύνεται σε κομπλεξικούς. Δεν θα φάω τη θέση κανενός. Τον πλανήτη προσπαθώ να ελευθερώσω. Να διαλύσω όλες τις πολεμικές βιομηχανίες, να γκρεμίσω τα τρελάδικα και να κάνω τις εκκλησίες μαγειρεία.

Εκτός από κριτική κάνεις και αυτοκριτική;

Πάντα αυτοσαρκάζομαι. Όταν με λέω μπούφο, πατάτα, σκόρδο και κρεμμύδι. Όταν με λέω γυναίκα, αλλά ποτέ γυναικωτό. Τον εαυτό μου τον έχω αυτοκρίνει όσο κανένας άλλος.

Σε τι πιστεύεις;

Στη γενεσιουργό αιτία που τη θυμήθηκε κι εκείνος ο Παρμενίδης που είχε πει: “Εν το παν”. Όλα τα γενεαλογικά δέντρα Εβραίων, Πόντιων, Θιβετιανών, Ινδών, όλες οι θρησκείες, ανατολικές και δυτικές, βόρειες και νότιες, που βασίζονται όμως σε γενεαλογικά δέντρα και σε φοβερή αλληλεγγύη, προσπαθούσαν να βρουν τον έναν, τον ελευθερωτή. Είτε Χριστός λεγόταν, είτε Βέγγος. Αλλά είμαι πιο αρχαίος απ’ αυτούς, γιατί ξέρω ότι το σύμπαν είναι μια τελεία, η οποία γίνεται γραμμή. Γι’ αυτό μια τελεία να τελειώνει, μία γραμμή τα ξαναρχίζει. Η γενεσιουργός αιτία δεν είναι καν η Εύα, ούτε ο Αδάμ. Γιατί υπήρξαν κότες κι όχι ελευθερωτές.

Υπάρχουν κάποιοι σημαντικοί άνθρωποι που σε επηρέασαν;

Προσπάθησα να καταλάβω τον Ηράκλειτο, τον Διογένη, τον Παρμενίδη, τον Οιδίποδα, τον Διγενή Ακρίτα.

Κι ο πατέρας του αναρχισμού ο Μπακούνιν;

Μπακούνιν, Μαρξ, Λένιν είναι μούμιες, όπως όλοι οι αρχαίοι Αιγύπτιοι Φαραώ.

Αυτά που ονειρεύεσαι τα έχεις ποτέ βιώσει;

Έχω γίνει γήπεδο και παίξανε όλοι στο κορμί μου και στο είναι όλα τα παιχνίδια των αιώνων, αλλά η πνοή μου θα γενεί το ηφαίστειο της βροχής. Κι έχω μια τελευταία επιθυμία. Γιατί ένα πολέμαρχος πάντα την έχει: Αν με σκοτώσει κάποιος, γιατί δεν πρόκειται να σκοτωθώ μονάχος, ούτε ν’ αυτοκτονήσω, όπως προσπάθησαν μερικοί να με δηλητηριάσουν πληρώνοντας τους απατεώνες γιατρούς τους, θέλω να με ξεχάσετε όλοι. Κι ούτε ποτέ ν’ αναφέρετε το όνομά μου, γιατί δεν θέλω καμία στρέβλωση και καμία δολοφονία στο όνομά μου.

Νιώθεις ριγμένος, ξένος με τους συνανθρώπους σου;

Σε εκατό μαγαζιά έχω δουλέψει και δεν έχω πάρει φράγκο. Έχω τρέξει σε εκδηλώσεις για τον κάθε κυνηγημένο κι αδικημένο και δεν έχω ακούσει καλή κουβέντα. Τώρα ο εαυτός μου αγωνίζεται να θεραπεύσει τις τελευταίες του πληγές που έχουν μείνει.
Πάντως, εξακολουθώ να λέω ή η κοινωνία θα προσαρμοστεί σε μένα ή εγώ σ’ αυτήν!

Nα'σαι καλά Toni για την πρωτοβουλία που πήρες και άνοιξες το topic...

More will follow hopefully...
Toni
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 8:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στη συνέντευξη λέει πως δεν πρόκειται να αυτοκτονήσει.Πιστεύω πως δεν το εννοεί και το λέει ειρωνικά αφού μέσα από τα τραγούδια του πολλές φορές ο ίδιος είχε προφητεύσει το θανατό του και μάλιστα τον τρόπο που θα ερχόταν αυτός.Κρέμασμα.Δύο ή τρείς απόπειρες αυτοκτονίας είχε κάνει με τον ίδιο τρόπο αλλά την μάχη κέρδιζε ο θάνατος.Θα σε πάρω όταν θέλω εγώ του λεγε.Τελικά τον πόλεμο τον κέρδισε ο Νικόλας.

Νομίζω πως κάπως έτσι ζούσαν και οι αρχαίοι φιλόσοφοι που τους επαινούμε.Απλά αυτός έζησε σε άλλη αποχή θέλοντας να παραμείνει άνθρωπος.Αυτό και μόνο δεν άρεσε στον κόσμο.Πως είναι δυνατόν ένας ραακένδυτος και κουρελιασμένος άνθρωπος να μας κάνει μαθήματα για την ζωή.Δεν γνώριζαν όμως πως αυτοί ήταν η μόνη αιτία για την κατάστασή του.Ούτε τώρα το γνωρίζουν.

Παράτα το στρατό το προβατοποιείο
και ας μας έχουνε για το τρελοκομείο
Για μια χαζή πατρίδα οπλίζουν τους λαούς
δεν κάνει η ιεραρχία για τους αναρχικούς

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
afham
Διαχειριστής

Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν ενδιαφέρουσα προσωπικότητα στα πλαίσια της κοινωνικής ζωής και φαινόμενο που σπάνια συναντάς. Παρολαυτά για να επαναφέρω κάποιες ισορροπίες δεν είναι δυνατό να προσδώσουμε στον Ασιμο κάποια επιστημονική υπόσταση. Ηταν άνθρωπος της τέχνης και ως τέτοιος ήταν ικανός να επηρεάσει κυρίως το συναίσθημα μιας ομάδας ανθρώπων. Και όντως τα λόγια του εκεί αποσκοπούν, στο συναίσθημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Toni
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η διαφορά είναι πως δεν εξέφραζε τα πιστεύω του μόνο μέσα από την τέχνη του αλλά κυρίως μέσα από τη ζωή του.
Γιατί να μην του προσδώσουμε επιστημονική υπόσταση δεν το καταλαβαίνω;

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
afham
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαθέτεις κάποιο επιστημονικό πόνημά του ώστε να μπορώ να κρίνω; Κάποιο βιβλίο, κάποιο άρθρο, κάτι τελωσπάντων όπου αναφέρεται η επιστημονική του θεωρία για κάποιο συγκεκριμένο θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sotiris
Καθηγητής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

O Άσιμος ήταν ικανός να επιρεάσει το συναίσθημα όλων των ανθρώπων, μόνο αν αυτοί καταλαβαίναν έστω και λίγα από αυτά που έλεγε ο Νικόλας, και βγάζαν αυτές τις φανταχτερές μάσκες που φόραγαν. Μια προσπάθεια έστω. Αλλά μάταιος κόπος...Και όσο ο Άσιμος το συνειδητοποιούσε αυτό τόσο μεγάλωνε και η πίκρα του.

Επιστημονική υπόσταση; Γιατί μπλέκεστε εκεί; Γιατί πρέπει να του προσδώσουμε επιστημονική υπόσταση δηλαδή, δεν το καταλαβαίνω; Γιατί πρέπει να του κολλήσουμε ταμπέλα; Δεν νομίζω οτί ήθελε κάτι τέτοιο ο Νικόλας. Δεν μπορούμε απλά να αφουγκραστούμε τα λόγια του; Eξάλου το λέει και το τραγούδι του...

"Όλοι δηλώνετε ιδιότητα
Καταναλώνετε ποσότητα
Και μου στερείτε τον ήλιο.
Κι εγώ δεν έχω καν ταυτότητα
Κι αν είμαι μια μηδαμηνότητα
Φτιάχνω δικό μου βασίλειο"

Θα ήθελα να μεταφέρω και άλλο ένα τραγούδι του Άσιμου...

Η Επανάσταση Αποδείχτηκε Ένα Όνειρο

Είπαμε πως θα καταργήσουμε τα σύνορα
Είπαμε
Είπαμε πως θα διαλύσουμε το κράτος
Κι αφήσαμε τους εαυτούς
Τους ίδιους μας
Μές στο γλοιώδικο περίβλημά τους

Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο
Μια βολεμένη και ευφυής δικαιολογία
Διατηρούμε την εσώτερη τη βρόμα μας
Με επαναστατική φρασεολογία

Τα θλιβερά δεν σπάσαν τα καλούπια μας
Υποχθονιακές ψυχρές προκαταλήψεις
Υπουλα βράζεις μέσα μας
Αρρώστια μας
Αγκομαχάς
Για δε το λες να μας αφήσεις

Μια ξοφλημένη και ευφυής δικαιολογία
Διατηρούμε την εσώτερη μιζέρια μας
Με επαναστατική φρασεολογία

Δύσκολο μονοπάτι
Σε τραβήξαμε
Ατέλειωτο και δε σε ξεπερνάμε
Ατέλειωτο
Μας μπόλιασες βουβό μ απογοήτευση
Κι ίσως ν αξίζει μόνο που τολμάμε

Σαν ξεχασμένα να τελειώσουν παραμύθια
Παρά τα τόσα όνειρα μας που συντρίφτηκαν
Μες στα συντρίμμια ολοκληρώνεσαι αλήθεια

Με επαναστατική φ ρ α σ ε ο λ ο γ ί α .

Και κάτι ακόμα για να γελάσουμε λίγο:

«Δε θεωρώ κανέναν σύντροφό μου. Τους καθαίρεσα όλους. Δε μπορεί να είναι σύντροφος κάποιος που η ταυτότητά του γράφει «χριστιανός ορθόδοξος». Δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω πώς είναι δυνατόν μία γυναίκα που έχασε άντρα και πατέρα στον Εμφύλιο να κάθεται να ακούει κηρύγματα κάθε Κυριακή στην εκκλησία από έναν παπά που κάνει έρωτα με το μικρόφωνο. Ξέρεις ποια είναι η τελευταία μου επιθυμία; Να μου δώσουν τον Άγιο Παντελεήμονα – το ναό της Αχαρνών – να τον κάνω καφωδείο. Έχει υπέροχη ακουστική.» Laughing Laughing Laughing
afham
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 6:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι αυτό ακριβώς λέω. Μιλάμε για τέχνη. Απλά το διευκρινίζω γιατί μέχρι σήμερα σπάνια αναφέρεται κάποιο όνομα σε αυτή την ενότητα του forum που δεν ανήκει ή ανήκε σε κάποια επιστημονική κοινότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2005 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρά τα τόσα όνειρα μας που συντρίφτηκαν
Μες στα συντρίμμια ολοκληρώνεσαι αλήθεια...

Από τις δυνατότερες κουβέντες... την 'επανάσταση' την τραγούδησε με τον Παπακωνσταντίνου, τουλάχιστον έτσι την έχω, πραγματικά επαναστατικό τραγούδι! χωρίς μουσικίστικα τετρίπια, γυμνό, στεγνο, ωμό, κυνικό, αληθινό.

Συμφωνώ ότι ήταν περισσότερο καλλιτέχνης, όχι φιλόσοφος. Ωστόσο θα πρέπει να του αναγνωρίσουμε και κάποια φιλοσοφική αξία. Από κείνο το είδος που μπορεί να έχει κάποιος χωρίς να έχει βγάλει πανεπιστήμια ή να έχει κάνει επιστημονικές εργασίες. Φυσικά πρόκειται για μια 'ωμή φιλοσοφία" της ίδια της ζωής, για το Πανεπιστήμιο της Ζωής όπου τα πτυχία περιττεύουν.
Άσιμοι μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι. Κι ας μην ήταν και φιλόσοφοι. Κι ας είναι και ενοχλητικοί - ποικιλοτρόπως ενοχλητικοί...
Toni
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 25, 2005 8:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπορεί να μη θέλουμε να τον πούμε φιλόσοφο ξέρετε το γιατί;

Γιατί δεν φιλοσόφισε απλά έζησε την άλήθεια που ψάχνουν οι φιλόσοφοι.

Νίτσε Φρίντριχ
(1844 - 1900)
Επιστροφή στην κορυφή
Persefoni
Αναπληρωτής

Τόπος: Κρήτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 26, 2005 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλοι οι φιλόσοφοι είναι ενοχλητικοί παίδες!!!
Όταν δε είναι και επαναστάτες....
Επιστροφή στην κορυφή
Ouliathis
Πρύτανης

Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 8:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

«Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο
Μια ξοφλημένη και ευφυής δικαιολογία
Με επαναστατική φρασεολογία»

Δηλαδή τώρα σταματήσαμε να το εννοούμε αυτό φιλοσοφία και το μετονομάζουμε σε τέχνη; Σαν να φιάχνεις μια καρέκλα ας πούμε; Εκεί φτάσαμε;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
lifeb
Νεοφώτιστος

Τόπος: salonika

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 10:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κόψε τόνα, κόψε τάλλο
κόψε τούτο, κόψε κείνο
κόψε, κόψε, κόψε,
… δεν υπάρχει τίποτα να κόψεις
Τότε από τι ν’ αποκοπείς.
Σίσυφος…
Φτάνεις ως το τέρμα.
Και ξανά απ’ την αρχή.
Είναι το ίδιο τέρμα;
Η ίδια αρχή;
ίσως κάποτε νοιώσω τη διαφορά.
Θάχω τη δύναμη;
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 1 από 7

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center