Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
defacto
Υφηγητής


Εγγραφή: 09 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 17

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 10, 2010 11:45 am    Θέμα δημοσίευσης: ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

Καμια φορα σκεφτομαι ποσο χαμηλα εχω πεσει...
επισης σκεφτομαι ποσο διαφορετικα θα ηταν τα πραγματα αν ειχα κανει καποια πραγματα διαφορετικα...ισως τωρα δε θα εκανα αυτα που εκανα..
Γιατι εφτασα σε αυτο το σημειο;
Νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου, το επικεντρο μου...
Αναλωνομαι ψαχνωντας να ικανοποιησω τις σεξουαλικες μου ορμες μεσα απο διαδικτυακες γνωριμιες που μου φερνουν τελικα μεγαλη απογοητευση...
Συνεχιζω να μαζευω σκουπιδια...τωρα κολλαω και με τις μπλουζες των αλλων ανθρωπων...
Προχθες η μαμα πεταξε παλι μια σακουλα με σκουπιδια...
Αλλα μηπως τελικα αυτα δεν εχουν σημασια;
Μηπως ειναι αλλου το θεμα; Μηπως αλλου ειναι η ριζα του προβληματος;
Ξερω οτι υπαρχουν χειροτερα, ξερω οτι δεν πρεπει να παραπονιεμαι, δε μου αρεσει να το κανω εξαλλου, αλλα περασα ενα μηνα μεσα στην ζεστη και την πιεση, με ψυχαναγκασμους, πιεση, δουλειες για το σπιτι που με δυσκολεψαν, και ατελειωτες ωρες στο ιντερνετ προσπαθωντας να κανω νεες γνωριμιες με σκοπο κυριως το σεξ.Το απολυτο τιποτα.Ενας ολοκληρος μηνας χαμενος στη διαδικτυακη αναζητηση γεματη απορριψεις, απογοητευσεις, νευρα κτλ.
Ναι λοιπον εφτασα σε αυτο το σημειο, να παρακαλαω και για σεξ...να το αναζηταω σαν τρελος...
Λενε οτι οταν ψαχνεις κατι πολυ δε σου καθεται..λενε επισης ομως οτι οποιος ψαχνει βρισκει...
Ζηλευω πολυ τους αλλους...αυτους που ειναι πιο ωραιοι απο μενα και εχουν πιο ωραια σωματα...αυτη η ζηλεια ειναι αφορητη...
Νιωθω κενος..
Προσπαθω καθε μερα να φανταστω τον εαυτο μου σε μια δουλεια, και σκεφτομαι συνεχεια τι θα μπορουσα να κανω, τι μου ταιριαζει, τι οχι, που, με ποιους κτλ
Τι ηθελα κ εγω να διαλεξω τη δημοσιογραφια...το πιο περιεργο, το πιο...δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω επαγγελμα...το πιο φλου θα ελεγα οσο κι αν δε μου αρεσει αυτη λεξη...
Πως ειναι να διαπιστωνεις οτι υπαρχουν τοσα ατομα τελικα εκει εξω με τα οποια δεν ταιριαζεις..; Τελικα τι ειναι η κοινωνια μας; Οι μεν με τους μεν και οι δε με τους δε; Ομαδες που εχουν κοινα μεταξυ τους; Και εγω που ανηκω; Με ποιους ανηκω; Σε ποιους πρεπει να δινω σημασια και πως μπορω να απορριπτω καποιον με απολυτη βεβαιοτητα σαν να ηταν σκουπιδι; Πως μπορω να περιφρονω καποιες ομαδες ανθρωπων σαν να μην υπαρχουν; Πως μπορω να κανω σα να μην υπαρχουν;
Ποσο ποναει οταν σε απορριπτουν...
Ποσο ποναει οταν απορριπτεις...
Ποσο φοβαμαι που θα μεγαλωσω και δε θα ειμαι πια...νεος και που δε θα μπορω να κανω καποια πραγματα...ποσο φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να ζησω καποια πραγματα που λενε οτι πρεπει να τα ζεις σε συγκεκριμενη ηλικια...
Ποσο φοβαμαι τα απωθημενα...
Ποσο τραγικα εγωιστικο και ακουγεται καμια φορα το μου αρεσει/δε μου αρεσει και το με αφορα/δε με αφορα...
Ειναι ολα τελικα θεμα γουστου;
Ειναι τελικα η ζωη ο μικροκοσμος μας;
Γιατι επαναλαμβανω τα ιδια λαθη ξανα; Αλλα και παλι, ποιος μου λεει τι ειναι σωστο και τι λαθος, και αν αυτα που κανω τελικα ειναι οντως λαθη;
Ποιος μπορει να μου πει με σιγουρια ποιος ειναι ο δρομος μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 13, 2010 7:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σου προτείνω το βιβλίο του Έκχαρτ Τόλε '' Η δύναμη του τώρα''. Ίσως σε βοηθήσει. Για μένα, αυτές είναι εντελει οι ριζικές λύσεις. Μια υπερβατική κοσμοαντίληψη που να σε κάνει να μην παίρνεις τα πράγματα τόσο σοβαρά.
Για το γνωστό θέμα που έχεις ξαναθίξει βεβαια, καταλληλότερος θα είναι να σου πει ο ειδικός που επισκέπτεσαι.
Για τα ραντεβού από το ιντερνετ και για την αναζήτηση σου σεξ, νομίζω οτι δεν πρέπει να έχεις ενοχές. Είναι απόλυτα λογικό και φυσικό. Όσο για το αν είναι κάποιος ωραίος ή όχι όλα αυτά είναι σχετικά και υποκειμενικά. Άλλωστε, αν οι ''ωραίες'' γυναίκες, είναι δύσκολες ή έχουν υπερβολικά στανταρς, υπάρχουν πάντα και οι λιγότερο ωραίες που μπορεί να έχουν άλλα χαρίσματα. Ναι, ψάχνοντας, και θα προσθέσω αναπροσαρμόζοντας τα στανταρς σου, ρίχνοντας τις απαιτήσεις, κάποια στιγμή βρίσκεις.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lorenzo
Λέκτωρ


Εγγραφή: 29 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: kriti

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 08, 2010 3:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάθε παθιασμένη ζωή είναι ταυτόχρονα πραγμάτωση και ανατροπή, δηλαδή μια εξαίσια απογοήτευση όταν συμβαίνει εκείνο που δεν το λαχταρούσαμε και γινόμαστε ευαίσθητοι δεκτες όλων αυτών που καθιστούν την ζωή πλούσια, φλογερή, μεθυστική.

Η καταστροφή της αυταπάτης είναι πάντα μια πόρτα ανοιχτή σε θαύματα.
Με άλλα λόγια, ίσως να μην παύουμε ποτέ να ταλαντευόμαστε ανάμεσα σε δύο βασικές στάσεις:
Την στάση του εισαγγελέα που καταδικάζει τη ζωή επειδή την αξιολογεί παίρνοντας σαν βάση μια ουτοπία ή μια προκατειλημμένη ιδέα [ ο παράδεισος, το ευτυχισμένο αύριο, η ευτυχία] και
την στάση του δικηγόρου που την υποστηρίζει κα την εκθειάζει με όλες του τις δυνάμεις τόσο με τις πίκρες όσο και με τις χαρές της, είτε τον πλειγώνει άγρια είτε τον χαϊδεύει γλυκά.

Κι' όταν ο κατήγορος αναφωνεί:

ΕΞΑΠΑΤΗΘΗΚΑ

ο συνήγορος απαντά:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ.

Αέναη ευφορία.
Πασκάλ Μπρυκνέρ

Wink
_________________
Μόνο μια λάμψη ο άνθρωπος¨ κι αν είδες είδες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
esoteriki_dynami
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 17 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 17, 2011 2:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

defacto,
κατ' εμε οι προβληματισμοί σου οφειλονται στο οτι δεν εχεις τον ελεγχο της ζωης σου, των αποφασεων σου. Δεν ακολουθεις δλδ τα συναισθηματα σου - και τα παραβλεπεις.
Ετσι αισθανεσαι ανικανοποιητος, και προσπαθεις να βρεις ΄τι λειπει'.

Το κλειδι και οι απαντησεις ειναι μεσα μας, αρκει εμεις να δωσουμε χρονο στον εαυτο μας και με αναλυτικη σκεψη να τις εντοπισουμε και να τις ακολουθησουμε.
_________________
http://esoteriki-dynami.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 14, 2011 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

defacto,


αν η ζωή σε έφερε στο να έχεις πέσει χαμηλά,
δε θα κοίτζες με λαχτάρα τον ουρανό.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 17 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 24, 2011 5:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: α Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα σου προτεινα να διαβασεις καποιο βιβλιο ψυχολογιας .Υπαρχουν τοσα και τοσα στα βιβλιοπωλεια.

Υ.Σ
Αν και τα καλυτερα απο ολα ειναι αυτα τα βιβλια που βοηθησαν κι εμενα,του Ιωαννη Τσατσαρη.Βρες τον στο google.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2011 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ντεφάκτο μην ανησυχείς για τίποτα. Όλα αυτά που νιώθεις είναι φυσιολογικά. Και μόνο η ειλικρίνειά σου να τα καταθέσεις ενώπιον αγνώστων και να κάνεις κατάθεση ψυχής σε ένα φόρουμ δείχνει άτομο ισορροπημένο και ανοιχτόκαρδο. Δεν ξέρω αν θα το τολμούσε αυτό άλλος.
Μην ζηλεύεις αυτούς που είναι κούκλοι και κορμάρες. Απ' αυτούς την έχουν πατήσει οι γυναίκες. Για παράδειγμα, ο Μάρλον Μπράντο την έβγαλε μια ζωή στα ψυχιατρεία κι αν τον έβλεπαν οι κυρίες και ξεροκατούραγαν. Τόσο μυαλό έχουν. Μην παίρνεις και πολύ τις γυναίκες στα σοβαρά. Η αγάπη και η κατανόηση δεν συμβαδίζουν με την ερωτική επιτυχία. Μπορεί να αγαπιέστε πολύ με μία αλλά στο σεξ να μην είστε ικανοποιημένοι. Και με μία που δεν νιώθεις και δεν νιώθει τίποτα, να σε κάνει στο σεξ να ξετρελλαθείς. Το καλό σεξ δεν είναι δείγμα αλληλοκατανόησης αλλά χημείας. Η χημεία πηγάζει από τον αυθορμητισμό το δικό σου, νασαι ο εαυτός σου κι ας μην αρέσεις. Αφού το παιχνίδι είναι χαζό. Ένας άντρας θα μπορούσε να πάει και με τη θεία του αν είναι κουκλάρα, αλλά μια γυναίκα θα σου πει ότι για να πάει με κάποιον θα πρέπει πρώτα να νιώσει κάτι τάχα, ενώ θα είναι πρόθυμη να παντρευτεί κι έναν που δεν χωνεύει για να κάνει σπάσιμο σε κάποια άλλη.
Μη μασάς. Δεν αγαπάμε αυτήν που έχουμε απέναντί μας, αλλά την εικόνα που έχουμε σχηματίσει για αυτήν και την ακουμπάμε πάνω της άσχετα αν θα ταιριάξει. Όπως έλεγε και ο Νίτσε, αγαπάμε τις κλίσεις μας κι όχι το αντικείμενο προς το οποίο κλίνουν. Μην νομίζει ότι αν πηδήξεις κουκλάρα θα'χεις πετύχει κάτι, αφού τα κουκλιά τα πηδάνε κάτι γέροι με BMW και μπιγιαντίνι. Και γιατί να βρει ένα κούκλο που να΄ναι φτωχός μια γυναίκα; Για να την κερνάει φραπέ στα έβερεστ; Αφού σήμερα οι τσέπες μετράνε κι όχι η νοημοσύνη. Δούλεμα αυτές, δούλεμα και συ. Μην πιστεύεις στην ποιότητα που σου πουλάνε. Ζήσε αυθόρμητα και σε όποιον αρέσεις. Δεν χρειάζεται να είσαι ο Αλέν Ντελόν ούτε θα καταλάβεις και κανείς ποιος πράγματι ήσουν. Μην απογοητεύεσαι , δεν πέφτεις χαμηλά επειδή ψάχνεις γυναίκα από το ίντερνετ. Και οι άλλες που τους γνώρισαν σε σαλόνια έκαναν έναν ξενέρωτο γάμο στο κτήμα Νάσιουτζικ.
Καμία μην παρακαλάς για σεξ. Δηλαδή μόνο να πάρεις έχεις; Αυτή δεν θα πάρει τίποτα. Δηλαδή να έχεις και ενοχές που είσαι άντρας; Εκεί μας έχει φτάσει η σημερινή εποχή των ριάλιτυ και του ζάπινγκ. Ο καθένας βουτηγμένος στο κινητό του και στη ματαιοδοξία του. Είσαι μια χαρά. Μη μασάς τίποτα και μην αφήσεις κανέναν και καμία να σε μειώσει. ΄Την καλοσύνη και την υποχώριση την βλέπουν για αδυναμία ώστε να σε σκίσουν περισσότερο. Και στο τέλος παντρεύονται έναν που τις δέρνει και εκεί δεν μιλάνε καθόλου. Για αυτές κάθεσαι και σκας; Μην παίρνεις τίποτα στα σοβαρά. Το πιο σοβαρό είσαι συ ο ίδιος και κανένας άλλος.....
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την stefstath στις Δευ Ιούν 13, 2011 12:54 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2011 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ντεφάκτο, προχώρα και μη φοβάσαι. Όπως λέει κι ο διαχειριστής: ο γιαλός είναι στραβός.

Ίσως να στεναχώρισα κάποιες ....αλλά είδατε που έχουμε φτάσει. Κάποτε σας πειράζαμε στο δρόμο και δε δίνατε σημασία. Τώρα που κανένας δεν σας πειράζει πλέον λέτε ότι δεν υπάρχουν πια άντρες. Ε..λοιπόν δεν είμαστε οι ψυχαναλυτές σας ούτε οι νοσοκόμοι σας.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την stefstath στις Δευ Ιούν 13, 2011 12:49 am, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2011 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Cool Cool Laughing
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την stefstath στις Δευ Ιούν 13, 2011 12:31 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center