Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ας ξεχάσουμε τους νεκρούς
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 04, 2010 9:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
steppenwolf έγραψε:
Τωρα για όλα τα υπόλοιπα, θα πω ότι είναι και θέμα κοσμοαντίληψης του καθενός. Αλλιώς μπορεί να το δει ένας άθεος, ένας χριστιανός, ένας Ινδουιστής ή βουδιστής.
Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι εξαιρετικά δύσκολο..


Όλοι περίπου την ίδια κοσμοαντίληψη έχουν για τον θάνατο, οι θρησκευτικές διαφορές είναι καθαρά υποκριτικές. Ο χριστιανός για παράδειγμα μας λένε σύμφωνα με την θρησκεία του οτι δέν φοβάται τον θάνατο διότι θα ζήσει στην συνέχεια την αιώνια ζωή στην αγκαλιά του Τζεσούα, άν βρείτε στην προσωπική σας ζωή κανέναν χριστιανό που πραγματικά να σκέφτεται έτσι εγώ γίνομαι πατριάρχης.
Περισσότερο είναι θέμα γονιδίων θα έλεγα παρά θρησκείας, εμείς οι Έλληνες για παράδειγμα έχουμε κατα βάθος την ίδια αντίληψη για τον θάνατο με αυτή των προγόνων μας που τον είχαν παρομοιάσει με τον σκοτεινό ¶δη, το βασίλειο του Πλούτωνα με φύλακα τον Κέρβερο.


Θα διαφωνήσω. Ο πιστός Χριστιανός, ο εκ πεποιθήσεως Ινδουιστής ή Βουδιστής , ακόμα και ο Επικούρειος θα πω, μπορεί να προσεγγίζουν τον θάνατο πολύ πιο ψύχραιμα από κάποιον που δεν έχει σχέση με αυτές τις κοσμοαντιλήψεις.
Πολύ περισσότερο στο χαμό αγαπημένων προσώπων, έχω δει με τα μάτια μου Χριστιανούς σχεδόν να βρίσκονται σε αγαλίαση που ο άνθρωπος τους πήγε στον παράδεισο,
αλλά θα προσθέσω και ένα βιβλίο του Όσσο ή του Κατανέντα (αν πεσεις στο καταλληλο) μπορεί να είναι το καλύτερο ψυχολογικό φάρμακο για να αντιμετωπίσεις ένα τέτοιο γεγονός.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 04, 2010 11:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:

Πολύ περισσότερο στο χαμό αγαπημένων προσώπων, έχω δει με τα μάτια μου Χριστιανούς σχεδόν να βρίσκονται σε αγαλίαση που ο άνθρωπος τους πήγε στον παράδεισο,



Αν είχε υποφέρει πριν πεθάνει,αυτό θα το ένιωθαν όλοι.Αν πάλι,όχι,θα ήταν πολύ παράξενο για την ποιότητα της αγάπης τους.Όταν φεύγει οριστικά κάποιος που αγαπάς,το λιγότερο που νιώθεις είναι ότι σου λείπει κι αυτό απέχει πολύ απ' την αγαλλίαση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Κρίτων
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 632

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 05, 2010 6:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Πολύ περισσότερο στο χαμό αγαπημένων προσώπων, έχω δει με τα μάτια μου Χριστιανούς σχεδόν να βρίσκονται σε αγαλίαση που ο άνθρωπος τους πήγε στον παράδεισο


Και εγώ που ζώ μόνιμα ανάμεσα σε χριστιανούς μερικοί εξ'αυτών φανατισμένοι γιατί δέν έχω δεί ποτέ τέτοιο πράγμα? Μεμονωμένες περιπτώσεις υπάρχουν παντού, εξαρτάται πάντοτε απο το ποιόν των ανθρώπων, τα γονίδια, την ψυχοσύνθεση όχι την θρησκεία.
Τους ίδιους ανθρώπους ίσως και άθεους να τους έβλεπες να κρατούν την ίδια στάση να μή τους ενοχλεί δηλαδή έντονα ο θάνατος αγαπημένων ανθρώπων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skeptomenh gynaika
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 891

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 05, 2010 10:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.youtube.com/watch?v=Li1tLXdNvXI&feature=related
_________________
Σημειο+Ευθεια=Ερωτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 09, 2010 8:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο άνθρωπος απΆ τη στιγμή που γεννιέται εξοικειώνεται πολύ πιο εύκολα με το φυσικό παρά με το υπερφυσικό, με το υλικό παρά με το άυλο, με το ορατό παρά με το αόρατο, με το αισθητό παρά με το υπεραισθητό. Απολαμβάνει τον ήλιο, τη θάλασσα, τη φύση κι οτιδήποτε μπορεί να δει και να νιώσει στην ΤΩΡΙΝΗ ζωή. Σχετίζεται πολύ πιο εύκολα με ανθρώπους που έχουν σάρκα και οστά παρά με τις άυλες και αόρατες «ψυχές» τους. Το να δει κανείς (για να το πω σύντομα, μα όχι περιεκτικά) με άλλα μάτια τη ζωή και τον κόσμο, ώστε να εξοικειωθεί με το υπερβατικό, είναι σαν να προσπαθεί να γυρίσει τα πάνω κάτω, ή καλύτερα... τα κάτω πάνω. Smile Το τι συναντάμε στον άλλο κόσμο (αν θα πάμε) είναι πολύ αδύναμη ιδέα για να μας κάνει να αντέξουμε στη σκέψη του τι χάνουμε από τον τωρινό κόσμο (που σίγουρα θΆ αφήσουμε). Η ιδέα της απώλειας εδώ, σΆ αυτή τη ζωή, φαντάζει αδυσώπητα πραγματική!

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να μιλήσω για τους «βαθιά θρησκευόμενους» ή τους «ψαγμένους πιστούς», αλλά τα παραπάνω ισχύουν σίγουρα πολύ περισσότερο για την μεγάλη πλειοψηφία των πιστών. Ακόμα και το πάσχα η μηχανική τήρηση του εθιμοτυπικού - αν δεν έχει αρχίσει να ξεφτίζει κι αυτό- υπερνικά κάθε «βαθιά περισυλλογή» για τη ζωή και την «ανάσταση». ΓιΆ αυτό και όταν φτάνει η στιγμή να αποχαιρετίσουν τους δικούς τους η ιδέα της απώλειας βαραίνει χίλιες φορές περισσότερο μέσα τους από κάθε μεταφυσική παρηγοριά, αφού η τελευταία παραμένει το ίδιο απρόσιτη όπως και πριν, άσχετα αν δηλώνουν πως την πιστεύουν. Έτσι, η πίστη τους αυτή καταλήγει σε μία ενστικτώδη κι απέλπιδα προσπάθεια να αντισταθμίσουν την οδύνη τους.

Και το ξέρουν!
Κάτι μου λέει πως δεν είναι και λίγοι αυτοί που κατά βάθος... το ξέρουν.
Και δεν είναι τυχαίο - ίσα ίσα, είναι πολύ φυσικό - που οι άνθρωποι νιώθουν ότι καλύτερο φάρμακο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο χρόνος και η συμπαράσταση από φίλους, συγγενείς... Γιατί αν το μόνο που είχαν για να στηριχτούν ήταν κάποιο υπερβατικό δεκανίκι.......

Τότε, λοιπόν, γιατί συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων (σε ποσοστά που ξεπερνούν εκείνα πολλών άλλων ομόθρησκων λαών) δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι; Δε νομίζω να οφείλεται στο ότι αγαπάνε περισσότερο από τους άλλους τον χριστούλη κι εφαρμόζουν με πάθος τις διδαχές του, ούτε στο ότι έχουν έντονες μεταφυσικές ανησυχίες, αλλά γιατί η ορθοδοξία θεωρείται "χαρακτηριστικό της εθνικής ταυτότητας", "παράγοντας συνοχής και διατήρησης του έθνους". Δυστυχώς, πάντα υπάρχουν κι αυτοί που θα σου πετάξουν στη μούρη ότι αν δεν είσαι ορθόδοξος... σχεδόν δεν είσαι και Έλληνας!!! Έτσι, λοιπόν, μεγάλωσαν, έτσι τα έμαθαν, έτσι τους τα είπαν, έτσι κάνουν όλοι και κανείς δεν έχει όρεξη να φανεί «αιρετικός» και «περίεργος». Όσο πιο μικρή κι ανασφαλής είναι μια χώρα, τόσο πιο πολύ τείνει να ενισχύσει την συνοχή της μέσω της ομοιογενοποίησης. Τα κοινά έθιμα και τελετουργικά, οι κοινή θρησκευτική λατρεία, η κοινή μυθολογία, ενισχύει την αίσθηση του ανήκειν, η οποία πριμοδοτεί περισσότερο μια εξαρτησιακή και αγελαία συνοχή, παρά την ουσιαστική εσωτερική βελτίωση του καθενός ή κάποια "εξοικείωση με το επέκεινα".


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την antanion στις Δευ Αύγ 09, 2010 11:05 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antanion
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 503

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 09, 2010 8:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κρίτων έγραψε:
steppenwolf έγραψε:
Τωρα για όλα τα υπόλοιπα, θα πω ότι είναι και θέμα κοσμοαντίληψης του καθενός. Αλλιώς μπορεί να το δει ένας άθεος, ένας χριστιανός, ένας Ινδουιστής ή βουδιστής.
Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι εξαιρετικά δύσκολο..


Όλοι περίπου την ίδια κοσμοαντίληψη έχουν για τον θάνατο, οι θρησκευτικές διαφορές είναι καθαρά υποκριτικές. Ο χριστιανός για παράδειγμα μας λένε σύμφωνα με την θρησκεία του οτι δέν φοβάται τον θάνατο διότι θα ζήσει στην συνέχεια την αιώνια ζωή στην αγκαλιά του Τζεσούα, άν βρείτε στην προσωπική σας ζωή κανέναν χριστιανό που πραγματικά να σκέφτεται έτσι εγώ γίνομαι πατριάρχης.


Σήμερα, o μήνας έχει εννιά ε;

Καλή βδομάδα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 09, 2010 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

antanion έγραψε:
Ο άνθρωπος απΆ τη στιγμή που γεννιέται εξοικειώνεται πολύ πιο εύκολα με το φυσικό παρά με το υπερφυσικό, με το υλικό παρά με το άυλο, με το ορατό παρά με το αόρατο, με το αισθητό παρά με το υπεραισθητό. Απολαμβάνει τον ήλιο, τη θάλασσα, τη φύση κι οτιδήποτε μπορεί να δει και να νιώσει στην ΤΩΡΙΝΗ ζωή. Σχετίζεται πολύ πιο εύκολα με ανθρώπους που έχουν σάρκα και οστά παρά με τις άυλες και αόρατες «ψυχές» τους. Το να δει κανείς (για να το πω σύντομα, μα όχι περιεκτικά) με άλλα μάτια τη ζωή και τον κόσμο, ώστε να εξοικειωθεί με το υπερβατικό, είναι σαν να προσπαθεί να γυρίσει τα πάνω κάτω, ή καλύτερα... τα κάτω πάνω. Smile Το τι συναντάμε στον άλλο κόσμο (αν θα πάμε) είναι πολύ αδύναμη ιδέα για να μας κάνει να αντέξουμε στη σκέψη του τι χάνουμε από τον τωρινό κόσμο (που σίγουρα θΆ αφήσουμε). Η ιδέα της απώλειας εδώ, σΆ αυτή τη ζωή, φαντάζει αδυσώπητα πραγματική!

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να μιλήσω για τους «βαθιά θρησκευόμενους» ή τους «ψαγμένους πιστούς», αλλά τα παραπάνω ισχύουν σίγουρα πολύ περισσότερο για την μεγάλη πλειοψηφία των πιστών. Ακόμα και το πάσχα η μηχανική τήρηση του εθιμοτυπικού - αν δεν έχει αρχίσει να ξεφτίζει κι αυτό- υπερνικά κάθε «βαθιά περισυλλογή» για τη ζωή και την «ανάσταση». ΓιΆ αυτό και όταν φτάνει η στιγμή να αποχαιρετίσουν τους δικούς τους η ιδέα της απώλειας βαραίνει χίλιες φορές περισσότερο μέσα τους από κάθε μεταφυσική παρηγοριά, αφού η τελευταία παραμένει το ίδιο απρόσιτη όπως και πριν, άσχετα αν δηλώνουν πως την πιστεύουν. Έτσι, η πίστη τους αυτή καταλήγει σε μία ενστικτώδη κι απέλπιδα προσπάθεια να αντισταθμίσουν την οδύνη τους.

Και το ξέρουν!
Κάτι μου λέει πως δεν είναι και λίγοι αυτοί που κατά βάθος... το ξέρουν.
Και δεν είναι τυχαίο - ίσα ίσα, είναι πολύ φυσικό - που οι άνθρωποι νιώθουν ότι καλύτερο φάρμακο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο χρόνος και η συμπαράσταση από φίλους, συγγενείς... Γιατί αν το μόνο που είχαν για να στηριχτούν ήταν κάποιο υπερβατικό δεκανίκι.......

Τότε, λοιπόν, γιατί συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων (σε ποσοστά που ξεπερνούν εκείνα πολλών άλλων ομόθρησκων λαών) δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι; Δε νομίζω να οφείλεται στο ότι αγαπάνε περισσότερο από τους άλλους τον χριστούλη κι εφαρμόζουν με πάθος τις διδαχές του, ούτε στο ότι έχουν έντονες μεταφυσικές ανησυχίες, αλλά γιατί η ορθοδοξία θεωρείται "χαρακτηριστικό της εθνικής ταυτότητας", "παράγοντας συνοχής και διατήρησης του έθνους". Δυστυχώς, πάντα υπάρχουν κι αυτοί που θα σου πετάξουν στη μούρη ότι αν δεν είσαι ορθόδοξος... σχεδόν δεν είσαι και Έλληνας!!! Έτσι, λοιπόν, μεγάλωσαν, έτσι τα έμαθαν, έτσι τους τα είπαν, έτσι κάνουν όλοι και κανείς δεν έχει όρεξη να φανεί «αιρετικός» και «περίεργος». Όσο πιο μικρή κι ανασφαλής είναι μια χώρα, τόσο πιο πολύ τείνει να ενισχύσει την συνοχή της μέσω της ομοιογενοποίησης. Τα κοινά έθιμα και τελετουργικά, οι κοινή θρησκευτική λατρεία, η κοινή μυθολογία, ενισχύει την αίσθηση του ανήκειν, η οποία πριμοδοτεί περισσότερο μια εξαρτησιακή και αγελαία συνοχή, παρά την ουσιαστική εσωτερική βελτίωση του καθενός ή κάποια "εξοικείωση με το επέκεινα".



γεια σου antanion! ωραια τα πες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραίο το κείμενό σου, Μεφιστοφελή. Πυκνογραμμένο και κατανοητό. Πέρα από τη σημείωση που θα έκανα λέγοντας πως πρέπει να ξεχωρίζουμε τη λογική από το ένστικτο (τα ζώα δε δρουν λογικά), κατά τα τα άλλα συμφωνώ αρκετά με τα γραφόμενά σου. Και κυρίως με την απόφαση του ανθρώπου να αναζητήσει σε άλλους κόσμους την ευτυχία, μια ευτυχία που δεν μπορεί να βρει στη γη.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center