Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

η κιβωτός
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 29, 2004 6:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: η κιβωτός Απάντηση με Συμπερίληψη

Άν είχατε πειστεί, πως ήσασταν απ'τους αθώους του κόσμου τούτου, ενός κόσμου που ίσως οδεύει προς τη καταστροφή και κάποιος σας έλεγε πως υπάρχει μιά κιβωτός που μπορεί να σας πάρει μαζί και να σωθείτε τουλάχιστον εσείς, θα το κάνατε;
Σε ανύποπτο χρόνο και χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν, είχα γράψει για το θέμα, τους παρακάτω στίχους:



η κιβωτός

Ποιά κιβωτός;
Μακριά από με η προστυχιά των Νώε
η αθωότης των
και κείνη η κολυγιά με τον Θεό
δε μου αρέσουν

Ποιά κιβωτός;
Εδώ στη πλώρη των Σοδόμων
μαζί με τους ενόχους
θα σωθώ η θα καώ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
AFONYAS
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 444
Τόπος: Στην άδεια των Ελλήνων πόλη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 29, 2004 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Georgemaus
Αρκετα καλη ερωτηση για να βαλει καποιον να προβληματιστει & να “συζητησει” αρκετα σοβαρα με την συνειδηση του………….
Η απαντηση μου δεν εχει να κανει με καμμια “Θρησκευτικη Κιβωτο” & ουτε πιστευω σε αυτο το “πακετο υπηρεσιων” ετσι οπως μας το εχουν σερβιρει…..!!!
Μαλλον δεν θα δεχομουν,παραχωροντας τη θεση μου σε καποιο ατομο που θα εκρινα καταλληλοτερο απο εμενα να μεταφερει & να μεταλαμπαδευσει τις οποιες γνωσεις & αρχες ειναι θετικες(κατα την σχετικη κριση μου) στη νεα γενια….Η εαν δεν ειναι δυνατο να βρω καποιο τετοιο ατομο που να πληρει τις προυποθεσεις αυτες τοτε σιγουρα θα εβαζα στη θεση μου ενα παιδι…..
Καλυτερα να σωσεις ενα αβεβαιο μελλον απο βεβαιη εξαφανιση παρα να το καταδικασεις χωριs καν να του παρεχεις την ευκαιρεια…..
_________________
Γνωρισα τον ανθρωπο & αγαπησα τα ζωα …..

Στα πιο σπουδαία πράγματα στάθηκαν δάσκαλοί μας, τα ζώα. Η αράχνη μας δίδαξε υφαντική, το χελιδόνι την οικοδομική, το αηδόνι και ο κύκνος το τραγούδι.


Δημόκριτος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 29, 2004 10:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μου φαίνετε πως διακατέχομαι από έλλειψη κατανόησης σήμερα!!
Αν πίστευα ότι είμαι αθώος και ότι οι άλλοι δεν είναι φυσικά και θα πηδούσα μέσα άνευ δεύτερης σκέψης με την προϋπόθεση ότι αυτό σώζει. Κάτι άλλο όμως νομίζω ότι υπονοεί η ερώτηση. Την απόλυτη μοναξιά που φαίνετε να συνοδεύει το νόημα της λέξης Αιωνιότητα ίσως; Κανείς δεν την θέλει αυτήν αυτό είναι σίγουρο. Τι να κάνεις μόνος σου ολόκληρη αιωνιότητα;;; Είναι ένας γρίφος πώς να το κάνουμε.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
john
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 767
Τόπος: ΧΩρΑ Της λΗΘης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 29, 2004 10:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

wraia.. an sou elega oti auth th stigmh eimaste o kathenas mas se ena karabi pou odeuei pros to agnwsto kai pros to proorismo tou ..pou einai na bouliaxei ...kai sigoura tha bouliaxei tha sou fenotan katholou sxetiko me auto pou eipes...???

kai auto pou sou lew de to xw pei egw alla o kazantzakhs..

opote an suhdhtopoihseis oti auth h barka ...standar mprosta ths tha brei mia fourtouna ...toso sunath pou de tha exei pithanothtes na xefugei apo auth ... tote tha arxiseis na paizeis me auth th barka panw sta kumata ...dixws na se endiaferei /...to pio duskolo shmeio vevea einai h sunhdhtopoihsh tou oti h barka exei xekinhsei kai bouliazei
_________________
λενε πως η φιλοσοφια ξεκιναει με την αμφισβητηση ,,,ομως δεν βλεπω ποτε κανεναν να αμφισβητει τον ιδιο του τον εαυτο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 30, 2004 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ouliathi ennoeitai oti s autin tin kivoto pou simainei ainiotita mono esi mporeis n aneveis kai ara anagkastika sinepagetai monaksia.telika tha mpeis xoris deuteri skepsi i oxi?o telikos grifos einai autos.<<kaneis de tin thelei autin auto einai sigouro>>.se paradeiso ftiagmeno mono gia kapoion(monos tou me to simpan) einai sigouro les oti autos tha autoktonisei?gia na meinoume stin apo kei paradosi,tha ksanakanoume panta to idio lathos me ton adam pou i sxesi me ton theo de tou arkouse kai thelise na min einai monos,pragma pou odigise stin ptosi stin teliki?kai gia ti pragma?gia kati pou opos leei o john einai outos i allos xameno apo xeri.ola auta pou exoume tha ta xasoume.an einai sigouro oti kaneis de thelei tin aioniotita tote eimaste gia lipisi oloi.
opote me ton oro oti auti i kivotos odigei sti sotiria kai den einai lompiko pronomio pou odigei apla stin epiviosi tote opoiosdipote me mialo nomizo tha pidiksei mesa me ti mia,afou eutixos tetoia kivotos iparxei gia ton kathena sta metra tou nomizo.
eilikrina de katalavaino georgemaus kai afonya,afou esas dialeksane na valoune giati na kanete tou kefaliou sas kai na to paiksete eksipnoteroi oti <<oxi ego ksero kalitera poion na valo>> i <<oxi pao sti laspi kalitera>>.me tin proipothesi oti den einai i kivotos autonon pou katastrepsane ton planiti panta.i moni eksigisi s auto to eidos simperiforas pou vrisko einai i gnomi oti autos pou ta kanei nomizei oti ta kserei ola.kai ara apla den einai etoimos akoma gia to taksidaki.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AFONYAS
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 444
Τόπος: Στην άδεια των Ελλήνων πόλη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 30, 2004 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΝΕΙΣ
Η απαντηση μου βασιζεται στο σκεπτικο κατασκευης της σωσσιβιας λεμβου & οχι στο αιωνιο ταξειδι προς το αγνωστο, και στο δεδομενο οτι θα υπαρχουν & αλλα ατομα (αλλιως μιλαμε για φερετρο με ζωντανο-νεκρο που απλα αντι να πεθανει μαζι με τους υπολοιπους θα πεθανει μονος του & λιγο αργοτερα απο τους υπολοιπους εχωντας σαν παρηγορια καποιο ημερολογιο που ενδεχομμενος να γραψει….)
Ποιος λοιπον ο σκοπος αυτου του ταξειδιου ? ποιο το ενδιαφερον ? ποια η ελπιδα ?
Που ειναι το νοημα εαν σωθει τελικα μονο ενα ατομο? (μετα τι γινεται…θα εχει τη δυνατοτητα παραγωγης κλωνων ???)
Στο κατω κατω ετσι οπως θετεις την επιλογη μας απο καποια αλλα ατομα που υποτιθεται πως γνωριζουν τον εαυτο μας καλυτερα απο εμας, & επιβαλλεις την αποδοχη της επιλογης τους, τοτε δεν με ενδιαφερει να σωθω απο ατομα που δεν σεβονται την γνωμη μου γιατι σιγουρα κατοπιν αυτου σκοπευουν να με χρησιμοποιησουν οπως αυτοι κρινουν ……Δεν υποφερω απο ελλειψη αρχηγων,καθοδηγητων,”θεων”, δεκα στον παρα, απο ελλειψη σε απλους ονειροπολους,τιμιους,αξιοπιστους,(ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ) στερουμαι & νομιζω αυτο ειναι & το ζητουμενο στην θεματικη αυτη.(ποια τα κριτηρια για αυτη την επιλογη)
Σε ρωτω τοτε κατι απλο….ποιος ο σκοπος υπαρξης του ανθρωπου εαν δεν ελπιζει σε κατι ?
ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ & ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι ειναι ετοιμος & καταλληλος για αυτο το ταξειδι ???
Ποια τα κριτηρια για αυτο τον χαρακτηρισμο ???
Να σε ρωτησω κατι ακομη,πες μου σε παρακαλω υπαρχει τελειοτερος ανθρωπος απο ενα μωρο ???
Ειναι αναλαθητο,αναμαρτητο,ακακο,ολιγαρκες,& εχει ολο το μελλον μπροστα του για να γαλουχηθει με τα οποια μετρα & σταθμα της (περισσοτερες φορες κοντοθφαλμης & ολιγομυαλης ) κοινωνιας μας……
ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ να σωθω ΕΑΝ μπορω να ορισω καποιο αλλο ατομο αντ εμου,χαρακτηρισε με εγωιστη & ξερολα .

Υπαρχει & η αλλη εκδοχη, κατα την οποια επιβιβαζονται καμποσοι στην σωσσιβια λεμβο & κατοπιν καλουνται ολοι μαζι να επιβιωσουν & να δημιουργησουν προσμενωντας ενα καλυτερο αυριο(ελπιδα)….

Georgemaus Βαλε ενα χερακι επεξηγhσης γιατι αρχιζουμε να γινομαστε κουβαρι νομιζω.. Question
_________________
Γνωρισα τον ανθρωπο & αγαπησα τα ζωα …..

Στα πιο σπουδαία πράγματα στάθηκαν δάσκαλοί μας, τα ζώα. Η αράχνη μας δίδαξε υφαντική, το χελιδόνι την οικοδομική, το αηδόνι και ο κύκνος το τραγούδι.


Δημόκριτος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 1:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aύριο Afonya γιατί σήμερα ήμουν Αθήνα και μόλις ήρθα... δεκα το βράδυ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 1:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nai pira eidiki periptosi alla prin erthei o georgemaus na mas taktopoiisei as doume pou tha vgoume.to endiaferon tou taksidiou isos einai to idio to taksidi esto kai monos kai xoris elpida an poume oti einai.me to skeptiko sou afonya giati na katsei diladi na pethanei ligo noritera anti na anevei kai na gnorisei alla pragmata?an i zoi me allous anthropous einai o,ti kalitero,nomizo oti o thanatos einai prosopiki ipothesi kai den allazei tipota an se peritrigirizoun alloi.vevea an stin kivoto iparxoun alloi kai ara elpida gia to eidos de to sizitao kan oti tha anevena.
fonya meres pou einai tha dextikes kapoio doro.s auton pou sto ekane
eipes oti de sevetai ti gnomi sou kai oti sou epivallei tin epilogi tou Shocked ?apla to ennoousa oti opos kai na xei,tixaio(doro) i moira(anoteros nous pou odigei ta gegonota opos ston noe),sou dinetai i eukairia na sotheis kai gia mena einai apisteuto lathos na tin arnitheis.ego eidika pou pistevo oti tipota den einai tixaio...
iparxei teleiotero plasma apo moro kai auto einai ena eleuthero statheropoiimeno moro.kanonika nomizo oti apo moro pou gennietai o anthropos tha eprepe na ginetai kaliteros me to xrono kai oxi xeiroteros,allo an simvainei to antitheto.omos kai moro na valeis pali stin tixi tha prakseis afou de ksereis me apoliti sigouria oti den esoses ena mikro xitleraki i oti autoi pou logika tha to megalosoun stin kivoto de tha to mathoun opos theloun kai san pollous i athootita tha xathei kai pali.
pos na allakseis etsi xoris apoliti sigouria to mellon,pes mou poios einai etoimos na parei tetoia riska.afou loipon oudeis katallilos na anevei alla pio poli oudeis na dialeksei poios tha anevei,afou an iparxei katallilos na dialeksei autos einai etoimos n anevei,dexesai to doro opos thelise i moira i tixi i opoios allos thes.
o geogemaus pou apla de tha anevaine perimeno na mou pei pou einai to noima na meinei na katsrafei anti na anevei na paei isos stin diki tou ithaki,efoson ksexorizei auton pou exei to dilima os athoo ap tous ipoloipous "amartolous"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AFONYAS
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 444
Τόπος: Στην άδεια των Ελλήνων πόλη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 6:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Georgemaus
Μου δινεις την εντυπωση πως η Αθηνα ειναι κατι μεταξυ καταναγκαστικων εργων και καταρας για σενα , καταλαβα σωστα ? (Δεν εισαι μονος σου μην ανησυχεις ,την ιδια γνωμη εχω & εγω ετσι οπως καταντησε) λογω ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ !!! Very Happy
kaneis
Νομιζω οτι δεν γινεται να συγκρινουμε τα δυο αυτα “δωρα”, το ενα ειναι δωρο στιγμης & θυμησης και το αλλο ειναι “δωρο ζωης” η θανατου περιτυλιγμενο με παρα πολλες υποχρεωσεις τοσο ατομικες οσο & ανθρωπο-κοινωνικο-ιστορικο-πολιτιστικου τεραστιου βαρους & μεγεθους…κλπ-κλπ
Τωρα οσο για το ερωτημα πως θα προτιμουσα να πεθανω στην συγκεκριμμενη περιπτωση (νομιζω οτι αυτο εννοεις) , μαλλον μαζι με τους αγαπημενουσ μου ανθρωπους οπως & προσπαθω να ζω…
Ασε που θα καναμε και καλο παρτυ αποχαιρετισμου !!!!

Περιμενω να πεταχτει Ο Iason λεγωντας πως επανω στην σωσσιβια λεμβο ( η Κιβωτο ) θα τρωγαμε φρεσκα ψαρια & γλαροσουπα –κατι σαν υδατινο κοσμο δηλαδη (ταινια με τον Κεβιν λυκοχορευτη & γοργονο πιαστη)

Πως εννοεις το “σταθεροποιημενο μωρο” ? Η μονη απαντηση που μου ερχεται ειναι η φασκιωμμενο η βιδωμενο !!! γιατι συνειδησιακα σταθεροποιημενο μωρο το βλεπω κομματι δυσκολο…..εκτος απο τον Ηρωδη μονο εσυ μπορεις να μου δωσεις απαντηση …
Πιστευω οτι ο ανθρωπος γεννιεται τελειος & κατοπιν τον χαλαει η “πιατσα”,προσφεροντας του αρχες που δεν γνωριζε & που πρεπει να ασπαστει για να μην γινει “κοινωνικο αποβλητο “, απο την ωρα που εμαθε το παιδι το νομο της βαρυτητας αρχισε να πεφτει πιο συχνα & περιεκοψε αρκετα τις αναρριχησεις του γιατι γνωρισε το φοβο…..!!! εαν ομως μαθαινωντας του να “ζει με τους κανονες “
Σιγα σιγα το κανουμε να ξεχωριζει το καλο απο το κακο (οπως εμεις τα ερμηνευουμε) & εαν καπου παραστρατησει να το Χιτλερακι η το Λενινακι η το καθε ΤΣΟΓΛΑΝΑΚΙ (με την Ελληνικη εννοια της Τουρκικης λεξης) .
Να σου δωσω μια αλλη απαντηση, εαν ειχα την δυνατοτητα να σωσω και καποιους αλλους ανθρωπους μαζι με τον εαυτο μου τοτε σιγουρα θα δεχομουν την επιβιβαση σε αυτη την σωσσιβια λεμβο …… Cool
_________________
Γνωρισα τον ανθρωπο & αγαπησα τα ζωα …..

Στα πιο σπουδαία πράγματα στάθηκαν δάσκαλοί μας, τα ζώα. Η αράχνη μας δίδαξε υφαντική, το χελιδόνι την οικοδομική, το αηδόνι και ο κύκνος το τραγούδι.


Δημόκριτος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
AFONYAS
Πρύτανης


Εγγραφή: 14 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 444
Τόπος: Στην άδεια των Ελλήνων πόλη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 6:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι μου ηρθε να συμπληρωσω στο ποιημα του Georgemaus ??? :….”Ενα καραβι παλιο σαπιοκαραβο με κατι ναυτες τρελλους πειρατες,σηκωνει αγκυρα αυριο χαραμα ,υπαρχουν θεσεις αν θελεις κενες…..ο παπαγαλος θα λεει τους ξεφυγαμε….κλπ-κλπ Βασιλης Παπακωνσταντινου Very Happy Exclamation
_________________
Γνωρισα τον ανθρωπο & αγαπησα τα ζωα …..

Στα πιο σπουδαία πράγματα στάθηκαν δάσκαλοί μας, τα ζώα. Η αράχνη μας δίδαξε υφαντική, το χελιδόνι την οικοδομική, το αηδόνι και ο κύκνος το τραγούδι.


Δημόκριτος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 11:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα θέλετε νάρθω εγώ να τακτοποιήσω τη συζήτηση; Με δουλεύετε ρε; Εγώ κάτι στίχους είχα γράψει σ'ένα χαρτί, τους πέταξα σε μιά γωνιά, τους είχα εντελώς ξεχασμένους και σκαλίζοντας τα χαρτιά μου τους βρήκα. Μου έκαναν εντύπωση ξαναδιαβάζοντάς τους και τους έβαλα εδώ μέσα προσπαθώντας να βρω και γω άκρη γιατί τους έγραψα...

Πάντως πολύ εντύπωση και κει πιστεύωοτι είναι όλο το ζουμί, θα πρέπει να περιέχουν οι στίχοι:

μακριά από με η προστυχιά των Νώε
η αθωότης των
και κείνη η κολυγιά με τον Θεό
δε μου αρέσουν...

εδώ πιστεύω πως κρύβεται όλο το ζουμί. Καμμιά φορά αυτή η αίσθηση αθωότητας από πολλούς από μας, καταντάει εκνευριστική. Μειώνει την ευθύνη απέναντι στο κόσμο. Δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για τα κακά τούτου του κόσμου, είναι άλλοι...οι κακοί! Και εφ'όσον δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι γι'αυτό το κόσμο, δεν συμμετέχουμε πουθενά! Για μας το καλύτερο θα ήταν μιά κιβωτός! Ναι κάτι τέτοιο αξίζει για την αφεντιά μας...να φύγουμε οι ωραίοι αθώοι απ'αυτό το κόσμο, να εξαφανιστούμε από τη σκληρή πραγματικότητα...
Η κιβωτός μπορεί να είναι και μιά ψευδαίσθηση. Μπορεί να είναι και μιά μεταφυσική ψευδαίσθηση. Ο παράδεισος ας πούμε. Η κιβωτός μπορεί να είναι και μιά μάταια αναμονή που παράγει αδράνεια...
Ναι τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα η κιβωτός δεν είναι τίποτ'άλλο παρα έλειψη ευθύνης, αδυναμία, σιωπή...

Οι Νώε -για να δούμε και την βιβλική διάσταση του θέματος- μέχρι τον κατακλυσμό, δεν συμμετείχαν πουθενά. Δεν κοίταζαν να αλλάξουν τίποτα. Δεν ειδοποίησαν κανέναν! Έχοντας συνάψει μιά μυστική συμφωνία με τον Θεό, έχοντας διαγράψει αυτό το κόσμο, έκαναν ό,τι χειρότερο. Έφτιαξαν το καράβι για να σώσουν μονάχα το τομάρι τους. Κι αυτό ακριβώς, το να σώσουν μονάχα το τομάρι τους, το διδάσκουν αιώνες ολάκερους σα φωτεινό παράδειγμα! Τι έχουμε λοιπόν εδώ; Έχουμε μιά ομάδα φιλοτομαριστών (τους Νωε) και έναν άσπλαχνο Θεό, που συνάπτει μιά μυστική συμφωνία μαζί τους... Θα τους καταστρέψω όλους! λέει λοιπόν αυτός ο άσπλαχνος Θεός εκτό από σας! Και σεις δε πρέπει να ειδοποιήσετε κανέναν. Πρέπει να σωθείτε μονάχα εσείς!
Ναι είναι η εβραίϊκη κουλτούρα σ'όλο της το μεγαλείο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 2:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει και μια διάσταση ακόμα στο θέμα! Το σκεπτικό "εγώ είμαι με τον αναγνωρισμένο Θεό και είμαι αποδεκτός από τον σεβάσμιο εκπρόσωπό του, καθώς ακολουθώ τους κανόνες και τις συμβουλές αυτού, και έτσι ανήκω στην ομάδα του, άρα είμαι ξεχωριστός και θα συνεχίσω να είμαι όσο οι αμέτοχοι συμπολίτες μου δεν ενεργούν στην κατεύθυνση της υποταγής στην ομάδα του σεβάσμιου ...αρχηγού"
Ή με απλά λόγια ο Νώε δεν θα έκανε συμμαχία με τον Θεό αν δεν υπήρχαν πριν κάποιοι που γύρισαν την πλάτη σε αυτόν - ή έτσι το κατάλαβε...! Πάντα θα υπάρχουν οι αντιεξουσιαστές, οι ανένταχτοι, αυτοί που θα γυρνάνε την πλάτη στους αρχηγούς, στο ρεύμα δηλαδή. Εν τέλει αυτοί οι ανένταχτοι οριοθετούν τους ενταγμένους στην κοινωνία.

Έτσι georgemaus το στοιχάκι σου φανερώνει την τριάδα Ηγεσία, Υποταχτικοί και Ανένταχτοι, με τους τελευταίους να παρουσιάζονται δια της απουσίας τους από το στοιχάκι.(το στοιχάκι το λέει πάντα ένας ανένταχτος)

Η αλλαγή λοιπόν που προτείνω είναι η παρακάτω (ρεμπέτικο):

Η Τυχερή Κιβωτός

Σαράντα Νώε προσπαθούν
το κόσμο τους να αλλάξουν.
Το καλό τους θέλουν να φρονούν,
το κακό τους θέλουν να πατάξουν!

Ποιός θα είναι ο αρχηγός
Ποιός θα έχει πρώτη γνώμη;
Ας τους μαζέψει η Κιβωτός,
ας τους πετάξει σε σαράντα όρη!

Τριάντα νά 'νε οι Κατακλυσμοί
δεν ξεβρωμίζουνε τον κόσμο όλο!
Ας μας μαζέψουνε σε Κιβωτό
να φθάσουμε στον Βόρειο Πόλο.


(οι ανένταχτοι)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

georgemaus exoume to mitho tou deukaliona kati xilieties prin ton antigrapsoun sta metra tous oi evraioi(os sinithos).me tin ennoia tis figis ap tin pragmatikotita exei kalos o logos sou,alla me tin ennoia tis figis ap tin katastrofi exei allios.makari kiolas na itan oi evraioi laos pou adranouse kai de simeteixe pouthena de nomizeis?
tha sou po kai mia alli ekdoxi:na prospatheis na allakseis tin pragmatikotita den einai prospatheia figis ap autin?kai akoma alli mia:i kivotos to skeftesai oti mporei na exei ti morfi enos kipellou koneiou i enos staurou?giati mou fenetai oti kai o xristos,pera ap ta somatika pathi,eixe peripou to idio dilima,n anevei stin kivoto pou esone tin psixi tou,olomonaxos, i na emene me tous anthropous protimontas etsi to anthropino meros tou.to idio o sokratis tha mporouse na meinei na dra mesa stin pragmatikotita opos ekane sti zoi tou alla de to ekane,profanos giati auto itan antitheto pros autin tin idia ti drasi pou eixe analavei.etsi to na aneveis stin kivoto mporei na einai paradeigma gia tous allous kai xrisimotero para na meineis.kai autes einai epiloges sti zoi olon kai oxi mono enos anthropou.
iparxoun polles paralages.i aisthisi tis athootitas mporei na einai aitio drasis ston eksoteriko kosmo afou ston esoteriko nomizo oti ola einai teleia.etsi i adraneia mporei na einai apotelesma aisthisis mi athootitas.kai an sti zoi simfonoume oti prepei na niothoume ipefthinoi gia ton dipla,sto thanato,i allios katastrofi,to mono gia to opoio eimaste ipefthinoi einai o eautos mas.ekei thes de thes eisai monos sou.den einai thema mistikis simfonias,einai thema tis fisis sou os atomou.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Oτι θα δω και τον Βugman ποιητή και μάλιστα αλα Βαμβακάρη δε το περίμενα! Συνέχισε Bugman, που ξέρεις...

Οδυσσέα τα γκρίκλις καλύτερα να ήταν αρκούδες!

Το να προσπαθείς να αλλάξεις τη πραγματικότητα δεν είναι προσπάθεια φυγής απ'αυτήν! Από που κι ως που τέτοιο συμπέρασμα; Απλά προσπαθείς να αλλάξεις την υφιστάμενη πραγματικότητα με μιά άλλη πραγματικότητα...

Αλλά μήπως και ο χριστιανισμός δεν επιβάλει με το τρόπο του την έννοια της κιβωτού και μήπως δεν προωθεί τους φιλοτομαριστές; (έστω και σε λάθος δρόμοWink Σωθείτε εσείς! λέει...Σώστε τη ψυχή σας! Κερδίστε την αιώνια θέση στο παράδεισο! Μη βάζετε δύναμη σ'αυτό το κόσμο, αυτός ο κόσμος ανήκει στους πλούσιους, τους δυνατούς, τους δημιουργικούς δεν έχετε καμμιά θέση εδώ. Η θέση σας είναι στη κιβωτό της παραδείσου, η κιβωτός είναι η αιώνια ζωή, σώστε το τομάρι σας, χάστε αυτή τη ζωή, τι είναι μιά ζωούλα πρόσκαιρη μπροστά στην αιωνιότητα;
Αυτό εδώ ακριβώς, παράγει αίσθηση αθωότητας.

Δώσαμε όμως πολλές έννοιες στην κιβωτό και θα χαθούμε.
Κιβωτό λέγοντας, εννοούμε αυτή την επικίνδυνη αίσθηση της αθωότητας μας, με όλα τα συμπαρομαρτούντα αυτής της αίσθησης.
Ναι κιβωτό ας πούμε οτι είναι η αίσθηση, η η ψευδαίσθηση της αθωότητας.
Και εν τέλει κατα πόσο αθώοι είμαστε;
ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥΤΗΣ ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΕ ΑΘΩΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΟΥΣ. ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΑΘΩΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΘΩΟΙ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΝΩΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ; ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΘΩΟΙ ΟΙ ΝΩΕ;

(Θα διαφωνήσω με την γνώμη του Φονιά, οτι τα παιδιά γεννιούνται αθώα. Εγώ πιστεύω οτι δεν γεννιώμαστε αθώοι... η αθωότητα κερδίζεται μέσα από τη ζωή)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 31, 2004 9:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Georgemaus: Το ίδιο ερώτημα θα σου θέσω πιο απλά. Ένας μαύρος κύβος εφάπτεται με έναν λευκό. Τι χρώμα έχει το χώρισμα;(τι είναι αυτό τελικά που διαχωρίζει τους κύβους μεταξύ τους, και είναι το ίδιο που διαχωρίζει τους ΝΩΕ από τους άλλουςWink

Τα παιδιά είναι αθώα....διότι δεν έχουν συναίσθηση του τι είναι καλό και τι κακό΄και δεν θέλουν να επιβάλουν τις απόψεις τους αλλά να τις δοκιμάσουν. Όπως λέει και το ρεμπέτικο οι ΝΩΕ ψάχνουν το καλό και το κακό, και ψάχνοντας νιώθουν την ανάγκη να το επιβάλουν. "Ποιός Θα έχει πρώτη γνώμη;".

Αλλά όλα αυτά από τον άλλο χρόνο!

Καλή Πρωτοχρονιά
Ευτυχισμένο το Νέο Έτος

Bugman
Πρέβεζα
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center