Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εισαγωγή στη Φιλοσοφία
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
hamenos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 8:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Εισαγωγή στη Φιλοσοφία Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψάχνω ένα καλο βιβλίο εισαγωγής στη φιλοσοφία. Είχα διαβάσει πριν 2 χρονια την εισαγωγή της Θεωρίδου (αν θυμάμαι καλά). Κανένα παρόμοιο??

Είμαι πρωτοετής στο ΦΚΣ και ασχολούμαι εδώ και δυο χρονια με την φιλοσοφία, ότι έχετε υπόψη θα χαρώ να την ακούσω.

Ευχαριστώ εκ των προτερων!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Τυραννοκτόνος
Υφηγητής


Εγγραφή: 07 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 7:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τάδε Έφη Ζαρατούστρα, Αντίχριστος - Φρ. Νίτσε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 04, 2009 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψάχνεις ένα καλο βιβλίο εισαγωγής στη φιλοσοφία; Δεν υπάρχει ένα βιβλίο για εισαγωγή στη φιλοσοφία και σίγουρα όχι της Θεωρίδου. Πρέπει να ανατρέξεις σε βιβλία που θα σε εισάγουνε πρώτα απ' όλα στα θέματα που απασχολούν κάθε περίοδο τη φιλοσοφική σκέψη καθώς και τις προσεγγίσεις που έχουν γίνει, απ' τους Προσωκρατικούς μέχρι τους μεταμοντέρνους φιλοσόφους του 20ου αιώνα. Και σαφώς όχι απλά μια ιστορία της φιλοσοφίας διότι, έτσι, δεν θα διαφέρεις καθόλου από έναν τουρίστα που μαζεύει souvenir.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Κυρ Ιούν 21, 2009 1:45 am, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
hamenos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 02 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 05, 2009 4:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλε τυραννοκτόνε, έχω διαβάσει τον Ζαρατούστρα και μάλιστα σε μικρή ηλικία και το λέω αυτό γιατί μου ήταν πράγματι πολύ δύσκολο να τον κατανοήσω πλήρως (αν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι τον έχει κατανόηση). Όσο για τον αντίχριστο, τον έχω σε ηλεκτρονική μορφή και όλο λέω να το ανοίξω και το αναβάλω. Πάντως τον Ζαρατούστρα όταν μου δοθεί η ευκαιρία θα τον ξανά διαβάσω!

opyrgos: Σίγουρα δεν υπάρχει ένα βιβλίο που να καλύπτει όλο τον εύρη φάσμα των φιλοσοφικών σκέψεων και ούτε θα υπάρξει. Όμως υπάρχουν ορισμένα βιβλία που ίσως είναι πιο κοντά. Για τις ανάγκες της σχολη μου διάβασα ¨Τα προβλήματα της φιλοσοφίας" του Ράσελ και πιστεύω πως ο συγγραφέας του παρόντος βιβλίου μας εισάγει σε πολύ βασικά προβλήματα της φιλοσοφίας.

Απλός ψάχνω κάποια βιβλία που θα μπορούσαν να μου δώσουν κάποιες βαθύτερες γνώσης των αντικειμένων της φιλοσοφίας... Αρχεία θέλω να έχω όσο γίνετε μια πιο σφαιρική άποψη γι΄αυτή και στην συνεχεια να επικεντρωθώ σε κάποιες ιδέες και απόψεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 05, 2009 10:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για αρχή καλός είναι ο Ράσσελ. Μόνο όμως για αρχή. Eπειδή, όπως σου είπα, αυτό που πρέπει να κάνεις μελετώντας φιλοσοφία είναι να μπεις στις συζητήσεις που διαδραματίζονται σε κάθε περίοδο, ποιά είναι τα ερωτήματα που απασχολούν, ποιά είναι τα προβλήματα που ενδιαφέρουν περισσότερο από τ' άλλα π.χ. πού γεννήθηκαν όσα βλέπουμε γύρω μας για του Προσωκρατικούς, η διαμάχη μεταξύ ορθολογιστών-εμπειριστών για τους Διαφωτιστές, η αμφισβήτηση του Ορθού Λόγου και τα επιχειρήματα της μετα-νεωτερικότητας κτλ. και σαφώς κάποιοι φιλόσοφοι σταθμοί, όπως ο Σωκράτης, ο Ντεκάρτ, ο Καντ κτλ. και για ποιό λόγο είναι σταθμοί. Μελέτη δε σημαίνει απλά ιστορική ανάγνωστη των φιλοσόφων. Γι' αυτό το λόγο κάποια αρκετά καλά βιβλία είναι απ' το Oxford University Press, A Very Short Introduction, που εξετάζουν ορισμένα θέματα, - αν δεν απατώμαι είχαν κυκλοφορήσει μαζί με κάποια εφημερίδα -, καθώς και η Ιστορία της φιλοσοφίας του ΜΙΕΤ.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Πεμ Απρ 02, 2009 7:11 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lina kido
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 30 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 02, 2009 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εισαγωγη στη φιλοσοφία - Συγγραφέας: Νίκος Αυγελής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 23, 2009 4:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τυραννοκτόνος έγραψε:
Τάδε Έφη Ζαρατούστρα, Αντίχριστος - Φρ. Νίτσε


ΠΟΤΕ μην προτείνετε το βιβλίο 'Τάδε Έφη Ζαρατούστρα' σε κάποιον ο οποίος δεν έχει εμβαθύνει τις γνώσεις του στην φιλοσοφία.Μου έχει βγει η παναγιά για να το καταλάβω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 23, 2009 5:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε ρε νειάτα που κυνηγάτε την αναγνώριση και την αυτοεπιβεβαίωση με κάθε ευκαιρία πόσο σας ζηλεύω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 23, 2009 9:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιώργος Πολίδης έγραψε:
Ε ρε νειάτα που κυνηγάτε την αναγνώριση και την αυτοεπιβεβαίωση με κάθε ευκαιρία πόσο σας ζηλεύω!


Δεν είπα ότι το κατάλαβα.Προσπαθώ να το καταλάβω.Χαζούλη,ε χαζούλη!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Γιώργος Πολίδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 629
Τόπος: Aachen - Γερμανία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 24, 2009 11:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Γιώργος Πολίδης έγραψε:
Ε ρε νειάτα που κυνηγάτε την αναγνώριση και την αυτοεπιβεβαίωση με κάθε ευκαιρία πόσο σας ζηλεύω!


Δεν είπα ότι το κατάλαβα.Προσπαθώ να το καταλάβω.Χαζούλη,ε χαζούλη!


Το μόνο που δεν ζηλεύω παιδί μου Τέλσα από τα νειάτα είναι η πεποίθση του εαυτού... Wink Γιατί με κατέστρεψε... Laughing

Παιδί μου Τέλσα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 11, 2009 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν θέλεις φίλε hamenos μία ΠΑΝΑΞΙΑ εισαγωγή στην φιλοσοφία επέλεξε το βιβλίο της Τρίτης Λυκείου που διδάχθηκε μέχρι την δεκαετία του '80. Το σημερινό εμπεριέχει τόσα κενά που θα μπαλώνεις, θα μπαλώνεις και από παντού ΘΑ ΜΠΑΖΕΙ συνέχεια. Ενδεικτικά θα αναφέρω την μέθοδο επιστημονικής απόδειξης που εισάγει στην φιλοσοφία η οποία σε θεωρητικό υπόβαθρο ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ και αφού ο πειραματισμός και η επανάλληψη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να εφαρμοστούν γεγονός που είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σωστό για τις πρακτικές επιστήμες.

Όσο για το "Τάδε έφη Ζαρατούστρα" που λέχθηκε είναι πολύ εύκολο στην νόηση γιατί πολύ απλά χρειάζεται πολύ υπομονή για να διαβάσεις τις ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΟΥΣΕΣ θέσεις του συγγραφέα ο οποίος ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕ λίγο πριν το τέλος της ζωής του και ειλικρινά ΑΝ ΗΞΕΡΑ Γερμανικά ΘΑ ΜΕΤΕΦΡΑΖΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ του βιβλίο ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ του εκδοτικού οίκου που έχει τα δικαιώματα και θα φρόντιζα να διοχετευτούν στο διαδύκτιο λίγα αποσπάσματα ... για να καταλάβουν μερικοί ότι ο Νίτσε ΔΙΕΘΕΤΕ ΣΚΕΨΗ και ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΘΕΟΥ γιατί πολύ απλά κατάλαβε ότι από το μηδέν ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ των μηδενιστών φιλοσόφων μπορεί να παραχθεί. ΝΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στο βιβλίο που ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ να μεταφράσουν ορίζοντας αυτό άλλου συγγραφέα.

Μια συνομιλία που είχα με κάποιον Έλληνα που το διάβασε κάποτε μου είπε ότι ο Νίτσε είχε αναφορές ακόμη και σε χειρόγραφα που ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΑΝ ΠΟΤΕ, τα οποία ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ δεν ήταν σε θέση να τα γνωρίζει, για να μπορέσει να ολοκληρώσει μία συγγραφή που στην Ελλάδα θεωρείτε νόθα όπως και τα έργα του Αριστοτέλη με κορυφαίο το "Περί αρετών και κακιών" το οποίο είναι ένα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ για το οποίο αφιερώνω τις τελευταίες ημέρες τον χρόνο μου και για να αναδείξω ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ΘΕΟΣΕΒΟΥΜΕΝΟΙ και μάλιστα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ γιατί πολύ απλά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΟΡΙΣΑΝ πεπερασμένο αριθμό αυτών γεγονός που δείχνει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ σχετικά με την κατηγορία που απευθήνθηκε στο Σωκράτη η οποία ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ όπως νομίζουν ορισμένοι αλλά απλά ΠΟΝΗΡΩΝ ΛΟΓΙΣΜΩΝ. Θα έχω αφιέρωμα και στον Σωκράτη ΣΥΝΤΟΜΑ στον χώρο μου.

Νόθες ήταν οι σκέψεις κάποιων κάποτε που κατηγόρησαν ΑΔΙΚΑ τον καθηγητή Κ. Γεωργούλη ως Σοσιαλιστή ο οποίος ΟΥΔΕΠΟΤΕ ασχολήθηκε με την πολιτική. Αν βρεις φίλε μου hamenos ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΕΙΜΕΝΟ του καθηγητού Γεωργούλη ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ.

Όσο για το εδώ...

Αυτό το εδώ και το filosofia.gr δεν εμπεριέχει φιλοσοφικό υπόβαθρο συζήτησης ικανό να κεντρίσει την σκέψη μου πλέον και αφού αναπαράγεται Ο ΙΔΙΟΣ θεοκατήγορος λόγος ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ στοχασμών. Ειλικρινά λυπάμαι που έχασα την επαφή με τους λίγους ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ στοχαστές που γράφουν εδώ... και ίσως επιστρέψω για λίγο... για να σας δώσω μία νέα ώθηση... γιατί βλέπω πολλά στάσιμα νερά τα οποία άρχισαν να αναδύουν δυσωδία και ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να τα κινήσει λιγουλάκι.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Captain Picard
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 13 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: USS Enterprise, in high orbit around Earth.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 20, 2010 11:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενα καλό βιβλίο που έχω διαβάσει είναι Ο Κόσμος της Σοφίας του Gaarder Jostein

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4062629
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tlg
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 10:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατι να πρέπει κάποιος να διαβασει καποιο βιβλίο "εισαγωγής" στην φιλοσοφία ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tetragonos
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 960

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 27, 2011 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διότι συνήθως για να μπούμε σε ένα χώρο μπαίνουμε από την είσοδο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tlg
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 23 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 27, 2011 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγχωρεστε μου την αγνοια ,απλα εγω ξεκινησα την φιλοσοφικη μου αναζητηση οταν ανεγνωσα για πρωτη φορα την Απολογία του Σωκράτη του Πλατωνος .
Γι'αυτο θεωρω οτι δεν χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο βιβλιο για την "εισαγωγη" στην φιλοσοφια .
Να μιλησουμε για την Ιστορια της Φιλοσοφιας τα φιλοσοφικα ρευματα κ.λ.π ,ναι , να συμφωνησω οτι πρεπει απο καπου συγκεκριμενα να ξεκινησει κανεις.

Ολα παντως τα βιβλια που αναφέρετε είναι αξιόλογα.

Στην πορεια βεβαια καταλαβα οτι ειχα παντα αυτη την ταση , απλα δεν το ειχα συνειδητοποιηση ,αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελληνικά/Ρωμαϊκά έργα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center