Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προφητικά Όνειρα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 26, 2010 9:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Κι εγώ είδα όνειρο ότι δεν υπάρχουν προφητικά όνειρα.Ποιος έχει δίκιο τώρα;


Αρχισε πάλι τίς αντιδραστικές βλακείες του ο νεοφώτιστος, αντί να ακούει μιλάει συνεχώς ό δυστυχής.

Αγαπητέ θεματογράφε
Τό θέμα της προφητείας είναι ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον και αξίζει να τό ερευνήσει κανείς φιλοσοφικά.

Η ύπαρξη της προφητείας, και των προφητικών ονείρων φυσικά, είναι ένα απο τά πιό αξιοθαύμστα γεγονότα στην ζωή.
Ομως η προφητεία και τό προφητικό όνειρο αναδύει αμέσως υπαρξιακά ερωτήματα περί της ζωής του ανθρώπου.
Τό κύριο υπαρξιακό ερώτημα που αναδύεται είναι εάν υπάρχει στ'αλήθεια ελεύθερη βούλησις η εάν αυτό είναι ένα ψέμμα για να συνεχίσουμε να ζούμε !

Κι αυτό φυσικά τό λέω διότι ουσιαστικά, και σέ κάποιο επίπεδο, ή ιδέα της ελευθέρας βουλήσεως καταλύεται δια τού προφητικού ονείρου !
Διότι πώς είναι άραγε δυνατόν εγω να έχω ελεύθερη βούληση και ταυτόχρονα τό μέλλον μου να είναι σέ κάποιον γνωστό ??

Σ'αυτό τό σημείο τό μυαλό σταματάει ! Δέν υπάρχει λογική απάντησις!

Δέν ξέρω εάν συμφωνείς μέχρι εδώ αλλά συνεχίζω με τό σκεπτικό μου διότι τό έχω σκεφτεί αρκετα αυτό τό θέμα.

Είναι φανερό λοιπόν ότι ή ελεύθερη βούλησις καταλύεται σέ κάποιον μεγάλο βαθμό απο την προφητεία, και αναγκαστικά καταλήγουμε στην ύπαρξη της "Μοίρας", κάποιας προκαθορισμένης πορείας τού κάθε ανθρώπινου όντος !
Πώς συνδυάζονται όμως αυτά τα δύο, δηλαδή η "Μοίρα" και η "Ελεύθερη Βούληση" ?.
Εφ'όσον φαινομενικά, αφ'ενός μέν είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε αλλά αφ'ετέρου δέ .......και τό μέλλον μας είναι σε κάποιον γνωστόν !

Πρόκειται λοιπόν περί λογικού παραδόξου τό οποίο μας αναγκάζει να αναθεωρήσουμε πολλά.

Τό πιό σημαντικό κατα την γνώμη μου στην υπόθεση αυτή για τόν άνθρωπο είναι η ταπεινότητα.
Η ταπεινότητα της προσωπικής υπάρξεως είναι απαραίτητη πρίν οποιαδήποτε άλλη αποκάλυψη .

Αυτό φυσικά τό λέω διότι υπάρχουν και οι αλλαζόνες άνθρωποι, οι υπερήφανοι και οι υπεραίροντες, και οι τεράστιοι εγωισμοί οι οποίοι δέν επιτρέπεται να μετέχουν σε τέτοια θέματα....κυρίως διότι μπορεί αυτό να τούς βλάψει και μάλιστα σέ πολύ μεγάλο βαθμό !

Νομίζω ότι ίσως καταλαβαίνεις τί εννοώ με τό ανωτέρω ...ίσως και όχι δέν ξέρω
Εννοώ απλώς ότι κάποιος τεράστιος εγωισμός τού οποίου η ελεύθερη βούληση καταστρέφεται θα μπορούσε κάλλιστα να οδηγηθεί στην αυτοκτονία απο την ίδια του την βλακεία!
Δεν νομίζω όμως ότι αυτό ισχύει με σένα.

Εάν έχεις προφητικά όνειρα αυτό είναι πολύ σημαντικό για σένα θα έλεγα.
Δέν θα σέ συμβούλευα να τα εξιστορείς, αρκεί που τα βλέπεις .

Μην ξεχνάς την τύχη των περισσοτέρων προφητών. Πολλοί εξ αυτών εφονεύθησαν και βασανίσθηκαν απο τούς κοινούς θνητούς .....τούς ανθρώπους.

Εάν καλλιεργήσει κανείς την προφητεία, η οποία είναι χάρισμα τού θεού φυσικά, καλλιεργεί την σοφίαν!


_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 27, 2010 1:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοιμήσου,Wonder,ευτυχισμένος στην άγνοιά και την αλλοπαρμένη φαντασία σου.

Ποια προφητεία επαληθεύτηκε,ρε άσχετε;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 27, 2010 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Κι εγώ είδα όνειρο ότι δεν υπάρχουν προφητικά όνειρα.Ποιος έχει δίκιο τώρα;


Περνάνε 2 φίλοι σε διαφορετική χρονική στιγμή από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα και μετά συναντιούνται :

Ο ένας λέει είδα ένα πτώμα μέσα στο όχημα.
Ο άλλος λέει είδα να βγαίνει ένας σε κατάσταση σοκ και να μου λέει ευτυχώς δεν σκοτώθηκε κανείς.

Τι νόημα έχει η επίκληση δικαίου όταν οι επιβάτες-όνειρα είναι ανεξάρτητα και η "θέση" του ενός προς το άλλο άκρως διαβλητή ;

Βλέπεις λογικό λάθος φίλε Νεοφώτιστε ?
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2010 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,βλέπω:δεν μπορεί να ισχύουν και τα δύο ενδεχόμενα.Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξεις ποιο απ' τα δύο ισχύει;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2010 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Όποιο συμφέρει τον καλύτερο δικηγόρο.

Twisted Evil Embarassed Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 28, 2010 9:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing δεν κατάλαβες.

Ο συνοδηγός μόνον σκοτώθηκε.
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 29, 2010 3:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.Είμαι ζαλισμένος απ' το ατύχημα,μάλλον.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 30, 2010 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πιθανώς να είσαι ζαλισμένος Ιωάννη απο την λύσσα που έχεις εναντίον του Χριστιανισμού.
Αυτη βέβαια σε κάνει να αρνιέσαι τήν ύπαρξη της προφητείας και να αποκαλείς τούς άλλους άσχετους.
Εάν όμως άκουγες κάποια προφητεία τού Ιούδα, τού ρουφιάνου του Θεού, τα αυτιά σου πιθανώς να τσιτώνονταν σάν τού σκύλου που ακούει υπερήχους.

Ο βαθμός της πνευματικότητος που σέ διέπει μοιάζει με σαύρας, όσο δέ για φιλοσοφική συζήτηση είσαι τελείως ανίκανος σέ πληροφορώ για δεύτερη φορά.

Μην κάνεις τόν έξυπνο διότι είτε είσαι τελείως ηλίθιος ή έχεις πουλήσει την ψυχή σου στόν διάολο.

Αυτη είναι η άσχετη εκτίμηση μου περί εσού και των απόψεων σου που διατυμπανίζεις δήθεν για χρυσό.
_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 30, 2010 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,καλά,κοιμήσου εσύ!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 31, 2010 9:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην τον ακούς ! Είναι ζαλισμένος !
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 31, 2010 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wonder έγραψε:
είσαι τελείως ηλίθιος ή έχεις πουλήσει την ψυχή σου στόν διάολο.

Ξέχασες να πεις για τους προδότες της Ελλάδος, κομμουνιστές, αρχιμασόνους πράκτορες του αντιχρίστου που πρέπει να στηθούν στα 6 μέτρα.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sokigogatsym
Υφηγητής


Εγγραφή: 25 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 01, 2010 1:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wonder έγραψε:

Τό κύριο υπαρξιακό ερώτημα που αναδύεται είναι εάν υπάρχει στ'αλήθεια ελεύθερη βούλησις η εάν αυτό είναι ένα ψέμμα για να συνεχίσουμε να ζούμε !

Κι αυτό φυσικά τό λέω διότι ουσιαστικά, και σέ κάποιο επίπεδο, ή ιδέα της ελευθέρας βουλήσεως καταλύεται δια τού προφητικού ονείρου !
Διότι πώς είναι άραγε δυνατόν εγω να έχω ελεύθερη βούληση και ταυτόχρονα τό μέλλον μου να είναι σέ κάποιον γνωστό ??


Πραγματικα,τα εχω σκεφτει και εγω αυτα,και μπορω να πω,οτι ειναι η αιτια που δημιουργησα το θεμα

Wonder έγραψε:

Εννοώ απλώς ότι κάποιος τεράστιος εγωισμός τού οποίου η ελεύθερη βούληση καταστρέφεται θα μπορούσε κάλλιστα να οδηγηθεί στην αυτοκτονία απο την ίδια του την βλακεία!


Πιστευω οτι καποιος με υπερβολικο εγωισμο,δεν θα οδηγηθει στην αυτοκτονια,αλλα πολυ απλα,θα απορριψει αμεσως το θεμα(λογω του εγωισμου του)

Wonder έγραψε:

Μην ξεχνάς την τύχη των περισσοτέρων προφητών. Πολλοί εξ αυτών εφονεύθησαν και βασανίσθηκαν απο τούς κοινούς θνητούς .....τούς ανθρώπους.

Εάν καλλιεργήσει κανείς την προφητεία, η οποία είναι χάρισμα τού θεού φυσικά, καλλιεργεί την σοφίαν!


Οφειλω να σου πω,οτι δεν πιστευω στους προφητες,Θεο-ους,και αυτο το γεγονος ειναι ενας παραπανω λογος που εφτιαξα το θεμα(αν λοιπον,αξιζει να μου πεις κατι,σχετικα με αυτους(προφητες,Θεους κτλ),στειλε μου πμ)


[Συγγνωμη αν απανταω αργα σε μερικους...προετοιμαζομαι για τις εξατασεις των πανελληνιων]
_________________
Πεινάω-πεινάω,μου αρέσει να πεινάω!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 01, 2010 1:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Wonder έγραψε:

Τό κύριο υπαρξιακό ερώτημα που αναδύεται είναι εάν υπάρχει στ'αλήθεια ελεύθερη βούλησις η εάν αυτό είναι ένα ψέμμα για να συνεχίσουμε να ζούμε !

Κι αυτό φυσικά τό λέω διότι ουσιαστικά, και σέ κάποιο επίπεδο, ή ιδέα της ελευθέρας βουλήσεως καταλύεται δια τού προφητικού ονείρου !
Διότι πώς είναι άραγε δυνατόν εγω να έχω ελεύθερη βούληση και ταυτόχρονα τό μέλλον μου να είναι σέ κάποιον γνωστό ??


Καλά,πλάκα μας κάνεις;Αποδέχεσαι έναν παντογνώστη Θεό,και λες αυτά τα πράγματα;Μου αρέσει που λες τον Νεοφώτιστο ηλίθιο!Πες με και μένα,σε παρακαλώ!Από το στόμα σου αυτή η λέξη είναι φιλοφρόνηση!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 01, 2010 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέσλα

Εάν ζητήσεις δημόσια συγγνώμη, αφού έβρισες τόν Χριστό και την Παναγία σε π.μ., σάν καλό παιδί (πού νυν δέν είσαι)....
Τότε θα συνεχίσουμε να επικοινωνούμε οι δυό μας ένεκεν της πιθανής καλυτερεύσεως σου.

Διαφορετικά ...ξέχασε το

Εσύ είσαι χειρότερος απο τόν νεοφώτιστο βέβαια διότι εκτός απο άμυαλος είσαι και βλάσφημος !
Ο Νεοφώτιστος δέν έχει πιαστεί να βλασφημάει άμεσα τα θεία.

Φυσικά θα σού δώσω τήν επιείκεια τού νεανικού ενθουσιασμού σου για πρώτη και τελευταία φορά επειδή είμαι καλόκαρδος.
Εάν δέν συμμορφωθείς πρός τίς υποδείξεις μου....πάλι σού λέω ότι δέν εννοούσα ότι εγώ ό ίδιος επρόκειτο να σέ δείρω ή να σέ βλάψω, δέν είχα τέτοιο σκοπό

Ομως η βλασφήμια πρός τό άγιο πνεύμα είναι θανατηφόρα ασθένεια.
Και εσύ θα την πάθεις όπως την παθαίνουν όλοι αυτοί, με τόν ίδιο τρόπο.

Εγω αστεία δέν κάνω ούτε λέω, όταν πρόκειται περί βλασφήμιας θείων ιδιαίτερα, και προφήτης δέν είμαι για οσο ξέρεις εσύ, .....αλλά για όσο ξέρω εγώ ό ίδιος.

Εν ολίγοις κάτσε καλά αλλιώς ............
_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wonder
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1234
Τόπος: LARISA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 01, 2010 9:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στό θέμα μας

Αν και τό παράδειγμα του LSNM είναι κάποιο μάτσο απο ασυναρτησίες, κάπου εκεί μέσα λέει την έκφραση "επιβάτες-όνειρα" για τούς επιβάτες του αυτοκινήτου.
Ας μας αναπτύξει λοιπόν τί εννοεί.

Η απλώς πετάει κάποια ασυναρτησία δήθεν για σοφία που μόνο αυτός κατέχει ?
_________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center